Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005R0856

    Komisjoni määrus (EÜ) nr 856/2005, 6. juuni 2005, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 466/2001 seoses Fusarium’i toksiinidega (EMPs kohaldatav tekst)

    ELT L 143, 7.6.2005, p. 3–8 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    ELT L 275M, 6.10.2006, p. 377–382 (MT)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/02/2007

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/856/oj

    7.6.2005   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 143/3


    KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 856/2005,

    6. juuni 2005,

    millega muudetakse määrust (EÜ) nr 466/2001 seoses Fusarium’i toksiinidega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 8. veebruari 1993. aasta määrust (EMÜ) nr 315/93, milles sätestatakse ühenduse menetlused toidus sisalduvate saasteainete suhtes, (1) eriti selle artikli 2 lõiget 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Komisjoni määrusega (EÜ) nr 466/2001 (2) nähakse ette teatavate saasteainete piirnormid toiduainetes.

    (2)

    Teatavad liikmesriigid on vastu võtnud või kavatsevad vastu võtta Fusarium’i toksiinide (deoksünivalenool (DON), zearalenoon (ZEA) ja fumonisiinid) piirnormid teatavates toiduainetes. Pidades silmas liikmesriikidevahelisi erinevusi piirnormides ja sellest tulenevat konkurentsi moonutamise ohtu, on turu ühtsuse tagamiseks vajalikud ühenduse meetmed, järgides proportsionaalsuse põhimõtet.

    (3)

    Mitmed perekonda Fusarium kuuluvad seened (tavalised mullaseened) toodavad erinevaid trihotetseenide rühma kuuluvaid mükotoksiine, nagu deoksünivalenool (DON), nivalenool (NIV), T-2 toksiin ja HT-2 toksiin, ning muid toksiine (zearalenoon ja fumonisiinid). Fusarium’e leitakse tavaliselt Ameerika, Euroopa ja Aasia parasvöötmes kasvatatud teraviljast. Mõned toksiine tekitavad Fusarium’id on võimelised tekitama kahte või mitut toksiini.

    (4)

    Toidu teaduskomitee on andnud mitmes arvamuses hinnangu järgmistele Fusarium’i toksiinidele: deoksünivalenool (DON) detsembris 1999, zearalenoon juunis 2000, fumonisiinid oktoobris 2000, ajakohastatud aprillis 2003, nivalenool oktoobris 2000 ning T-2 ja HT-2 toksiinid mais 2001 ja trihotetseenide rühm veebruaris 2002.

    (5)

    Toidu teaduskomitee leidis, et hinnatud trihotetseenide rühma suhtes ei ole olemasolevate andmete põhjal vaja kehtestada lubatud päevast kogust (TDI), ning kinnitas järgmised piirnormid:

    deoksünivalenooli TDI 1 μg kehamassi kg kohta päevas,

    nivalenooli ajutine TDI 0,7 μg kehamassi kg kohta päevas,

    T-2 ja HT-2 toksiini kombineeritud ajutine TDI 0,06 μg kehamassi kg kohta päevas.

    Teistele Fusarium’i toksiinidele kinnitas toidu teaduskomitee järgmised piirnormid:

    zearalenooni ajutine TDI 0,2 μg kehamassi kg kohta päevas,

    fumonisiinide B1, B2 ja B3 summaarne TDI 2 μg kehamassi kg kohta päevas, üksi või kombineeritult.

    (6)

    Nõukogu 25. veebruari 1993. aasta direktiivi 93/5/EMÜ (liikmesriikidelt komisjonile antava abi ja liikmesriikide koostöö kohta toidualaste küsimuste teaduslikul uurimisel) (3) raames täideti ja lõpetati 2003. aasta septembris teaduskoostöö ülesanne 3.2.10 “Fusarium’i toksiinide toiduainetes esinemist käsitlevate andmete kogumine ja EL liikmesriikide kodanike poolt toidu kaudu omastatavate koguste hindamine”. (4)

    Ülesande tulemused näitavad, et Fusarium’i mükotoksiinid on ühenduse toiduahelas laialt levinud. Peamised toidu kaudu omastatavad Fusarium’i toksiinid saadakse teraviljatoodetest, eelkõige nisust ja maisist valmistatud toodetest. Samal ajal kui Fusarium’i toksiinide toidu kaudu omastamine kogu elanikkonna ja täiskasvanute rühmas jääb sageli alla asjakohase toksiini lubatud päevase koguse, on riskirühmades, näiteks imikud ja väikelapsed, nimetatud näitaja lubatud päevasele kogusele lähedane või mõnel juhul isegi ületab selle.

    (7)

    Deoksünivalenooli toidu kaudu omastamine väikelaste ja noorte rühmas on lähedane lubatud päevasele kogusele. T-2 ja HT-2 toksiini hinnanguline toidu kaudu omastamine oli enamikul juhtudel ajutisest lubatud päevasest kogusest suurem. Peab siiski märkima, et enamik toksiinide T-2 ja HT-2 esinemist näitavatest andmetest saadi kõrge avastamispiiriga analüüsimeetodeid kasutades, ja kui arvestada, et avastamispiiri ületanud proovide arv oli alla 20 %, mõjutas kasutatud analüüsimeetodite avastamispiir oluliselt toidu kaudu omastamist käsitlevaid andmeid. Nivalenooli toidu kaudu omastamine oli kõikidel juhtudel tunduvalt väiksem ajutiselt lubatud päevasest kogusest. Olemasoleva informatsiooni põhjal on ülalnimetatud teaduskoostöö ülesandes uuritud teiste trihotetseenide (3-atsetüüldeoksünivalenool, 15-atsetüüldeoksünivalenool, fusarenoon-X, T2-triool, diatsetoksüstsirpenool, neosolaniool, monoatsetoksüstsirpenool ja verrukool) toidu kaudu omastamine vähene.

    (8)

    Zearalenooni keskmine päevane toidu kaudu omastamine on tunduvalt madalam lubatud päevasest kogusest, kuid tähelepanu tuleks pöörata ülesandes määratlemata elanikerühmadele, kes võivad regulaarselt suurtes kogustes tarbida zearalenooniga tugevalt saastunud tooteid, ning lastele mõeldud toidule, sest väikelaste menüü on piiratud.

    (9)

    Fumonisiinide hinnanguline toidu kaudu omastamine on enamiku elanikerühmade puhul tunduvalt väiksem lubatud päevasest kogusest. Fumonisiinide toidu kaudu omastamine suureneb oluliselt, kui võtta arvesse üksnes tarbijaid. Siiski on ka selle rühma puhul toiduga omastamine alla lubatud päevase koguse. 2003. aasta viljakoristuse kontrollandmed näitasid siiski, et mais ja maisitooted võivad olla väga tugevalt saastunud fumonisiinidega. Tuleks võtta asjakohaseid meetmeid, et liiga saastunud mais ja maisitooted ei satuks toiduahelasse.

    (10)

    Terad nakatuvad Fusarium’idega koristuseelsel perioodil. Fusarium’idega nakatumise ja mükotoksiinide moodustamisega seoses on kindlaks tehtud mitmeid riskifaktoreid. Kasvuaegsed kliimatingimused, eriti õitsemise ajal, mõjutavad suurel määral mükotoksiinisisaldust. Teatud määral aitab Fusarium’idega saastumist vältida heade põllumajandustavade järgimine, mille abil viiakse ohutegurid miinimumini.

    (11)

    Rahvatervise huvides on oluline kehtestada töötlemata teraviljale piirnormid, et vältida liiga saastunud teravilja sattumist toiduahelasse ja tagada, et võetakse kõik vajalikud meetmed teravilja kasvamise, koristamise ja hoidmise ajal (rakendades häid põllumajandus-, koristus- ja säilitamistavasid). Töötlemata teravilja piirnorme on asjakohane kohaldada esmase töötlemise jaoks turuleviidava teravilja suhtes, sest sellel etapil on juba teada selle kasutusotstarve (toidu, sööda või tööstuse jaoks). Puhastamist, sorteerimist ja kuivatamist ei loeta esmaseks töötlemiseks, kuni viljatera ei mõjutata mehaaniliselt, kuid koorimist peetakse esmaseks töötlemiseks.

    (12)

    Piirnormid on sätestatud tasemel, mis arvestab praegust inimeste kokkupuudet kõnealuse toksiini lubatud kogusega ja mida on võimalik saavutada, järgides häid tavasid kõigil tootmis- ja tarnimisetappidel. Selline lähenemisviis tagab, et toidukäitlejad rakendavad rahvatervise kaitseks kõikvõimalikke meetmeid saastatuse vältimiseks ja/või vähendamiseks.

    (13)

    Maisi puhul ei ole kõigi Fusarium’i toksiinide (eriti zearalenooni ja fumonisiinide B1 ja B2) tekkepõhjused täpselt teada. Seetõttu antakse toidutöötlejatele aega mükotoksiinide tekkepõhjuste uurimiseks ja vastavate meetmete väljatöötamiseks, mis aitaksid võimaluse korral vältida nende esinemist teraviljas. Piirnorme, mis põhinevad toksiinide toiduainetes esinemist käsitlevatel praegustel andmetel, soovitatakse rakendada alates 2007. aastast juhul, kui enne seda kuupäeva ei ole sätestatud uutel andmetel põhinevaid piirnorme.

    (14)

    Töötlemata teravilja puhastamise ja töötlemise abil on võimalik teatud määral vähendada Fusarium’i toksiinide sisaldust töödeldud teraviljatoodetes. Seetõttu on tarbijate kaitseks asjakohane kehtestada piirnormid lõpptarbijale mõeldud teraviljatoodete suhtes, samuti on vaja rakendatavaid õigusakte. Lõpptarbijale mõeldud teraviljatoodete piirnormide kehtestamisele tuleb läheneda pragmaatiliselt. Piirnormide kehtestamine teraviljast saadud peamiste toiduainete suhtes on asjakohane ka sellepärast, et see tagab rahvatervise tõhusa kaitse.

    (15)

    Kuna riisis leitud Fusarium’i toksiinide tase on madal, ei kehtestata riisi ja riisitoodete suhtes piirnorme.

    (16)

    Koosesinemise tõttu ei ole vaja kehtestada erimeetmeid 3-atsetüül-deoksünivalenooli, 15-atsetüül-deoksünivalenooli ja fumonisiin B3 suhtes, sest deoksünivalenooli ja fumonisiin B1 + B2 suhtes kehtestatud meetmed kaitsevad elanikerühmi ka liigse kokkupuute eest 3-atsetüül-deoksünivalenooli, 15-atsetüül-deoksünivalenooli ja fumonisiin B3-ga. Sama kehtib nivalenooli kohta, mida esineb mingil määral koos deoksünivalenooliga, ning hinnangute põhjal on inimese kokkupuude nivalenooliga oluliselt alla ajutiselt lubatud päevase koguse.

    (17)

    T-2 ja HT-2 toksiini esinemise kohta on praegu veel vähe andmeid. Hädavajalik oleks töötada välja ja valideerida tundlik analüüsimeetod. Hinnangud toidu kaudu omastamise kohta näitavad, et T-2 ja HT-2 esinemine toidus võib olla tervistkahjustav. Tundliku meetodi väljatöötamine, esinemist käsitlevate andmete kogumine ning toksiinide T-2 ja HT-2 esinemist teraviljas ja teraviljatoodetes (eriti kaeras ja kaeratoodetes) põhjustavate tegurite uurimine on seega vajalik ja esmatähtis.

    (18)

    Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 466/2001 vastavalt muuta.

    (19)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määrust (EÜ) nr 466/2001 muudetakse järgmiselt.

    1.

    Artikli 2 lõige 3 asendatakse järgmisega:

    “3.   Ilma et see piiraks artikli 3 lõike 1 ja artikli 4 lõike 3 kohaldamist, on keelatud

    a)

    I lisas sätestatud piirnormidele mittevastavate toodete kasutamine koostisainetena liittoiduainete ja muude toiduainete tootmisel;

    b)

    I lisas sätestatud piirnormidele vastavate toodete segamine neid piirnorme ületavate toodetega;

    c)

    toodete tahtlik mürgitustamine keemilise töötlemise teel I lisa 2. jaos (mükotoksiinid) loetletud saasteainete puhul.”

    2.

    Artiklile 5 lisatakse järgmine lõige 5:

    “5.   Komisjon vaatab 1. juuliks 2008 uuesti läbi I lisa 2. jao punktid 2.4, 2.5, 2.6 ja 2.7 seoses deoksünivalenooli, zearalenooni ja fumonisiini B1 + B2 piirnormidega ja selleks, et lisada ka teraviljas ja teraviljatoodetes esinevate T-2 ja HT-2 toksiinide piirnormid.

    Selleks teatavad liikmesriigid ja huvitatud isikud komisjonile igal aastal oma uuringutulemused, sealhulgas toksiinide esinemist käsitlevad andmed ning see, kas preventiivsed meetmed on aidanud vältida saastumist deoksünivalenooli, zearalenooni, T-2 ja HT-2 toksiini ja fumonisiini B1 + B2-ga.”

    3.

    I lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 1. juulist 2006. Käesolevat määrust ei kohaldata toodete suhtes, mis on viidud turule enne 1. juulist 2006 kooskõlas kehtivate õigusnormidega. Toidukäitlejal lasub kohustus tõendada, millal tooted on turule viidud.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 6. juuni 2005

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Markos KYPRIANOU


    (1)  EÜT L 37, 13.2.1993, lk 1. Määrust on muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1).

    (2)  EÜT L 77, 16.3.2001, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 208/2005 (ELT L 34, 8.2.2005, lk 3).

    (3)  EÜT L 52, 4.3.1993, lk 18. Direktiivi on muudetud määrusega (EÜ) nr 1882/2003.

    (4)  Aruandega saab tutvuda Euroopa Komisjoni tervishoiu ja tarbijakaitse peadirektoraadi veebilehel (http://europa.eu.int/comm/food/fs/scoop/task3210.pdf).


    LISA

    Määruse (EÜ) nr 466/2001 I lisa 2. jaole “Mükotoksiinid” lisatakse punktid 2.4, 2.5, 2.6 ja 2.7:

    “Toode (2)

    Piirnorm

    (μg/kg)

    Proovivõtumeetod

    Standardanalüüsimeetod

    2.4.   

    DEOKSÜNIVALENOOL (DON)

    2.4.1.

    Töötlemata teravili, (3) v.a kõva nisu, kaer ja mais

    1 250

    Direktiiv 2005/38/EÜ (1)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.4.2.

    Töötlemata kõva nisu ja kaer

    1 750

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.4.3.

    Töötlemata mais

     (4)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.4.4.

    Teraviljajahu, sealhulgas maisijahu, sõmer maisijahu ja jäme maisijahu (5)

    750

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.4.5.

    Leib, kondiitritooted, küpsised, teraviljasuupisted ja hommikuhelbed

    500

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.4.6.

    Makarontooted (kuivaine)

    750

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.4.7.

    Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhised töödeldud toidud ja muud imikutoidud (6)

    200

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ


    Toode (7)

    Piirnorm

    (μg/kg)

    Proovivõtumeetod

    Standardanalüüsimeetod

    2.5.   

    ZEARALENOON

    2.5.1.

    Töötlemata teravili, (8) v.a mais

    100

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.5.2.

    Töötlemata mais

     (9)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.5.3.

    Teraviljajahu, v.a maisijahu

    75

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.5.4.

    Maisijahu, sõmer maisijahu, jäme maisijahu ja rafineeritud maisiõli (10)

     (9)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.5.5.

    — Leib, kondiitritooted, küpsised

    50

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    — maisisuupisted ja maisipõhised hommikuhelbed

     (9)

    — muud teraviljasuupisted ja hommikuhelbed

    50

    2.5.6. —

    imikutele ja väikelastele mõeldud maisipõhised töödeldud toidud

     (9)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    muud imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhised töödeldud toidud ning muud imikutoidud (11)

    20


    Toode

    FB1 + FB2 piirnorm

    (μg/kg)

    Proovivõtumeetod

    Standardanalüüsimeetod

    2.6.   

    FUMONISIINID (12)

    2.6.1.

    Töötlemata mais (13)

     (14)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.6.2.

    Sõmer maisijahu, jäme maisijahu ja maisijahu (15)

     (14)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.6.3.

    Otsetarbimiseks mõeldud maisipõhised toidud, v.a 2.6.2. ja 2.6.4.

     (14)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    2.6.4.

    Imikutele ja väikelastele mõeldud maisipõhised töödeldud toidud ning muud imikutoidud (16)

     (14)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ


    Toode (18)

    Piirnorm

    (μg/kg)

    Proovivõtumeetod

    Standardanalüüsimeetod

    2.7.   

    T-2 JA HT-2 TOKSIIN (17)

    2.7.1.

    Töötlemata teravili (19) ja teraviljatooted

     (20)

    Direktiiv 2005/38/EÜ

    Direktiiv 2005/38/EÜ


    (1)  Vt käesoleva ELT lk 18.

    (2)  Punktides 2.4, 2.5, 2.6 ja 2.7 sätestatud deoksünivalenooli, zearalenooni, fumonisiinide B1 ja B2, T-2 ja HT-2 toksiini piirnormide kohaldamisel ei loeta riisi teravilja hulka ega riisitooteid teraviljatoodete hulka.

    (3)  Töötlemata teravilja suhtes sätestatud piirnorme kohaldatakse teravilja suhtes, mis viiakse turule esmatöötluseks. Alates turustusaastast 2005/2006 kohaldatakse piirnorme teravilja suhtes, mis on koristatud ja üle võetud vastavalt komisjoni 19. aprilli 2000. aasta määrusele (EÜ) nr 824/2000, millega kehtestatakse teravilja ülevõtmise kord sekkumisametite poolt ja sätestatakse teravilja kvaliteedi määramise analüüsimeetodid (EÜT L 100, 20.4.2000, lk 31), viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 777/2004 (ELT L 123, 27.4.2004, lk 50).

    Esmatöötlus tähendab mis tahes mehaanilist või termilist töötlust, v.a terade kuivatamine.

    Puhastamist, sorteerimist ja kuivatamist ei loeta esmatöötluseks seni, kuni viljatera ei mõjutata mehaaniliselt ja täisterad jäävad pärast puhastamist ja sorteerimist terveks.

    (4)  Kui enne 1. juulit 2007 ei ole piirnormi kindlaks määratud, kohaldatakse sellest kuupäevast alates käesolevas punktid nimetatud maisi suhtes piirnormi 1 750 μg/kg.

    (5)  Sellesse kategooriasse kuuluvad ka teisiti nimetatud samalaadsed tooted, nt manna.

    (6)  Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhised töödeldud toidud ja muud imikutoidud, nagu on määratletud komisjoni 16. veebruari 1996. aasta direktiivi 96/5/EÜ (imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhiste töödeldud toitude ja muude imikutoitude kohta) artiklis 1 (EÜT L 49, 28.2.1996, lk 17), viimati muudetud direktiiviga 2003/13/EÜ (ELT L 41, 14.2.2003, lk 33).

    Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhiste töödeldud toitude ja muude imikutoitude piirnormid on antud kuivaine kohta.

    (7)  Punktides 2.4, 2.5, 2.6 ja 2.7 sätestatud deoksünivalenooli, zearalenooni, fumonisiinide B1 ja B2, T-2 ja HT-2 toksiini piirnormide kohaldamisel ei loeta riisi teravilja hulka ega riisitooteid teraviljatoodete hulka.

    (8)  Töötlemata teravilja suhtes sätestatud piirnorme kohaldatakse teravilja suhtes, mis viiakse turule esmatöötluseks. Alates turustusaastast 2005/2006 kohaldatakse piirnorme teravilja suhtes, mis on koristatud ja üle võetud vastavalt komisjoni 19. aprilli 2000. aasta määrusele (EÜ) nr 824/2000, millega kehtestatakse teravilja ülevõtmise kord sekkumisametite poolt ja sätestatakse teravilja kvaliteedi määramise analüüsimeetodid (EÜT L 100, 20.4.2000, lk 31), viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 777/2004 (ELT L 123, 27.4.2004, lk 50).

    Esmatöötlus tähendab mis tahes mehaanilist või termilist töötlust, v.a terade kuivatamine.

    Puhastamist, sorteerimist ja kuivatamist ei loeta esmatöötluseks seni, kuni viljatera ei mõjutata mehaaniliselt ja täisterad jäävad pärast puhastamist ja sorteerimist terveks.

    (9)  Kui enne 1. juulit 2007 ei ole piirnormi kindlaks määratud, kohaldatakse sellest kuupäevast alates

    töötlemata maisi suhtes piirnormi 200 μg/kg

    maisijahu, sõmera maisijahu, jämeda maisijahu ja rafineeritud maisiõli suhtes piirnormi 200 μg/kg

    maisisuupistete ja maisipõhiste hommikuhelveste suhtes piirnormi 50 μg/kg

    imikutele ja väikelastele mõeldud maisipõhiste töödeldud toitude suhtes piirnormi 20 μg/kg.

    (10)  Sellesse kategooriasse kuuluvad ka teisiti nimetatud samalaadsed tooted, nt manna.

    (11)  Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhised töödeldud toidud ja muud imikutoidud, nagu on määratletud komisjoni 16. veebruari 1996. aasta direktiivi 96/5/EÜ (imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhiste töödeldud toitude ja muude imikutoitude kohta) artiklis 1 (EÜT L 49, 28.2.1996, lk 17), viimati muudetud direktiiviga 2003/13/EÜ (ELT L 41, 14.2.2003, lk 33).

    Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhiste töödeldud toitude ja muude imikutoitude piirnormid on antud kuivaine kohta.

    (12)  Piirnormi kohaldatakse fumonisiin B1 (FB1) ja fumonisiin B2 (FB2) suhtes kokku.

    (13)  Töötlemata maisi suhtes sätestatud piirnormi kohaldatakse maisi suhtes, mis viiakse turule esmatöötluseks. Alates turustusaastast 2006/2007 kohaldatakse piirnorme maisi suhtes, mis on koristatud ja üle võetud vastavalt komisjoni 19. aprilli 2000. aasta määrusele (EÜ) nr 824/2000, millega kehtestatakse teravilja ülevõtmise kord sekkumisametite poolt ja sätestatakse teravilja kvaliteedi määramise analüüsimeetodid (EÜT L 100, 20.4.2000, lk 31), viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 777/2004 (ELT L 123, 27.4.2004, lk 50).

    Esmatöötlus tähendab mis tahes mehaanilist või termilist töötlust, v.a terade kuivatamine.

    Puhastamist, sorteerimist ja kuivatamist ei loeta esmatöötluseks seni, kuni viljatera ei mõjutata mehaaniliselt ja täisterad jäävad pärast puhastamist ja sorteerimist terveks.

    (14)  Kui enne 1. oktoobrit 2007 ei ole piirnormi kindlaks määratud, kohaldatakse sellest kuupäevast alates

    töötlemata maisi suhtes piirnormi 2 000 μg/kg

    maisijahu, sõmera maisijahu, jämeda maisijahu ja -manna suhtes piirnormi 1 000 μg/kg

    otsetarbimiseks mõeldud maisipõhiste toitude suhes piirnormi 400 μg/kg

    imikutele ja väikelastele mõeldud maisipõhiste töödeldud toitude ja imikutoitude suhtes piirnormi 200 μg/kg

    (15)  Sellesse kategooriasse kuuluvad ka teisiti nimetatud samalaadsed tooted, nt manna.

    (16)  Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhised töödeldud toidud ja muud imikutoidud, nagu on määratletud komisjoni 16. veebruari 1996. aasta direktiivi 96/5/EÜ (imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhiste töödeldud toitude ja muude imikutoitude kohta) artiklis 1 (EÜT L 49, 28.2.1996, lk 17), viimati muudetud direktiiviga 2003/13/EÜ (ELT L 41, 14.2.2003, lk 33).

    Imikutele ja väikelastele mõeldud teraviljapõhiste töödeldud toitude ja imikutoitude piirnormid on antud kuivaine kohta.

    (17)  Piirnorm hõlmab toksiinide T-2 ja HT-2 summaarset määra.

    (18)  Punktides 2.4, 2.5, 2.6 ja 2.7 sätestatud deoksünivalenooli, zearalenooni, fumonisiinide B1 ja B2, T-2 ja HT-2 toksiini piirnormide kohaldamisel ei loeta riisi teravilja hulka ega riisitooteid teraviljatoodete hulka.

    (19)  Töötlemata teravilja suhtes sätestatud piirnorme kohaldatakse teravilja suhtes, mis viiakse turule esmatöötluseks.

    Esmatöötlus tähendab mis tahes mehaanilist või termilist töötlust, v.a terade kuivatamine. Puhastamist, sorteerimist ja kuivatamist ei loeta esmatöötluseks seni, kuni viljatera ei mõjutata mehaaniliselt ja täisterad jäävad pärast puhastamist ja sorteerimist terveks.

    (20)  Vajaduse korral määratakse piirnorm kindlaks enne 1. juulit 2007.

    T-2 ja HT-2 toksiini esinemise kohta on praegu veel vähe andmeid. Hinnangud toidu kaudu omastamise kohta näitavad, et T-2 ja HT-2 esinemine toidus võib olla tervistkahjustav. Tundliku meetodi väljatöötamine, esinemist käsitlevate andmete kogumine ning toksiinide T-2 ja HT-2 esinemist teraviljas ja teraviljatoodetes (eriti kaeras ja kaeratoodetes) põhjustavate tegurite uurimine on seega vajalik ja esmatähtis.”


    Top