This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32005D0342
2005/342/EC: Commission Decision of 23 March 2005 establishing revised ecological criteria for the award of the Community eco-label to hand dishwashing detergents (notified under document number C(2005) 1026) (Text with EEA relevance).
2005/342/EÜ: Komisjoni otsus, 23. märts 2005, millega kehtestatakse käsinõudepesuvahenditele ühenduse ökomärgise andmise muudetud ökoloogilised kriteeriumid (teatavaks tehtud numbri K(2005) 1026 all) (EMPs kohaldatav tekst)
2005/342/EÜ: Komisjoni otsus, 23. märts 2005, millega kehtestatakse käsinõudepesuvahenditele ühenduse ökomärgise andmise muudetud ökoloogilised kriteeriumid (teatavaks tehtud numbri K(2005) 1026 all) (EMPs kohaldatav tekst)
ELT L 115, 4.5.2005, p. 9–34
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV) Dokument on avaldatud eriväljaandes
(BG, RO)
ELT L 306M, 15.11.2008, p. 244–269
(MT)
No longer in force, Date of end of validity: 26/06/2011; kehtetuks tunnistatud 32011D0382
4.5.2005 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
L 115/9 |
KOMISJONI OTSUS,
23. märts 2005,
millega kehtestatakse käsinõudepesuvahenditele ühenduse ökomärgise andmise muudetud ökoloogilised kriteeriumid
(teatavaks tehtud numbri K(2005) 1026 all)
(EMPs kohaldatav tekst)
(2005/342/EÜ)
EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,
võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,
võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, (1) eelkõige selle artikli 6 lõike 1 teist lõiku,
olles nõu pidanud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoniga
ning arvestades järgmist:
(1) |
Määruse (EÜ) nr 1980/2000 järgi võib ühenduse ökomärgise anda tootele, mille omadused võimaldavad sellel märkimisväärselt mõjutada kõige tähtsamate keskkonnaaspektide parandamist. |
(2) |
Määruses (EÜ) nr 1980/2000 on sätestatud, et ökomärgise andmise erikriteeriumid, mis koostatakse Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni väljatöötatud kriteeriumide alusel, kehtestatakse tooterühmade kaupa. |
(3) |
Lisaks sätestatakse selle määrusega, et ökomärgise andmise kriteeriumid ja nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded vaadatakse läbi aegsasti enne iga tooterühma kriteeriumide kehtivusaja lõppu. |
(4) |
Arvestades seaduse ja turu arengut on asjakohane muuta ökoloogilisi kriteeriume, mis on kehtestatud komisjoni 19. juuli 2001. aasta otsusega 2001/607/EÜ, millega kehtestatakse käsinõudepesuvahenditele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (2). |
(5) |
Lisaks sellele tuleb muuta kõnealuses otsuses sätestatud tooterühma määratlust, et täpsustada nii eratarbeks kui kutsetegevuseks mõeldud toodete hõlmamist. |
(6) |
Selguse huvides tuleks seega otsus 2001/607/EÜ asendada. |
(7) |
Muudetud ökoloogiliste kriteeriumide kehtivusaeg oleks neli aastat. |
(8) |
Taotlejatele, kelle toodetele on antud ökomärgis või kes on taotlenud ökomärgist enne käesoleva otsuse teatavakstegemist, on asjakohane võimaldada kuni 12 kuu pikkune üleminekuperiood, et neil oleks piisavalt aega kohandada oma tooted muudetud kriteeriumidele ja nõuetele vastavaks. |
(9) |
Käesolevas otsuses ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega, |
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:
Artikkel 1
Tooterühm “käsinõudepesuvahendid” hõlmab:
“kõiki detergente mida kasutatakse nõude, savinõude, nugade-kahvlite, pottide, pannide ja köögitarvete käsitsipesul”.
Tooterühm hõlmab nii eratarbeks kui kutsetegevuseks mõeldud tooteid.
Artikkel 2
Selleks, et käsinõudepesuvahenditele võiks määruse (EÜ) nr 1980/2000 alusel anda ühenduse ökomärgise, peab käsinõudepesuvahend kuuluma tooterühma “käsinõudepesuvahendid” ning vastama käesoleva otsuse lisas sätestatud ökoloogilistele kriteeriumidele.
Artikkel 3
Tooterühma “käsinõudepesuvahendid” ökoloogilised kriteeriumid ning seonduvad hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad kuni 31. detsembrini 2008.
Artikkel 4
Haldusotstarbel omistatakse tooterühmale “käsinõudepesuvahendid” kood 019.
Artikkel 5
Otsus 2001/607/EÜ tunnistatakse kehtetuks.
Artikkel 6
Enne käesoleva otsuse teatavakstegemist tooterühma “käsinõudepesuvahendid” kuuluvatele toodetele antud ökomärgiseid võib kasutada kuni 31. märtsini 2006.
Olukorras, kus tooterühma “käsinõudepesuvahendid” kuuluvate toodete osas on esitatud ökomärgise saamise taotlused enne käesoleva otsuse teatavakstegemist, võib neile toodetele anda ökomärgise otsuses 2001/607/EÜ kehtestatud tingimustel. Taolistel juhtudel võib ökomärgist kasutada kuni 31. märtsini 2006.
Artikkel 7
Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.
Brüssel, 23. märts 2005
Komisjoni nimel
komisjoni liige
Stavros DIMAS
(1) EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.
(2) EÜT L 214, 8.8.2001, lk 30.
LISA
RAAMSÄTTED
Ökomärgise saamiseks peab käsinõudepesuvahend (edaspidi “toode”) kuuluma tooterühma, nagu see on määratletud artiklis 1, ning vastama käesolevas lisas sätestatud kriteeriumidele.
Kriteeriumide eesmärgid
Käesolevate kriteeriumide eesmärk on eelkõige aidata kaasa:
— |
mürgiste või muude saasteainete veekeskkonda juhtimise vähendamisele, |
— |
ohtlike ainete kasutamisega seoses inimeste tervisele või keskkonnale avalduvate ohtude vähendamisele või tõkestamisele, |
— |
pakendijäätmete hulga vähendamisele, |
— |
sellise teabe levimisele, mis aitab tarbijal kasutada toodet tõhusalt ja vähima keskkonnamõjuga. |
Kriteeriumid on kehtestatud nii, et ökomärgis antakse eelistatavalt väikese keskkonnamõjuga käsinõudepesuvahenditele.
Hindamis- ja kontrollinõuded
Üksikasjalikud hindamis- ja kontrollinõuded on esitatud vastava kriteeriumi juures.
Vajadusel võib kasutada ka muid katsemeetodeid kui need, mis on esitatud iga kriteeriumi puhul, tingimusel et taotlust hindav pädev asutus kinnitab nende samaväärsust.
Kui katseid pole mainitud või mainitakse neid seoses kontrolli või järelevalvega, peaksid pädevad asutused vajadusel lähtuma taotleja esitatud deklaratsioonidest ja dokumentidest ja/või sõltumatutest kontrollidest.
Vajadusel võivad pädevad asutused nõuda tõendavaid dokumente ning teha sõltumatuid kontrolle.
Juhul, kui taotlejalt nõutakse kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks deklaratsioonide, dokumentide, analüüside, katsearuannete või muude tõendite esitamist, lähtutakse sellest, et need võivad pärineda taotlejalt ja/või tema tarnija(te)lt ja/või nende tarnija(te)lt jne, vastavalt olukorrale.
Viidatud koostisained hõlmavad aineid ja valmistisi.
I liites on esitatud uus muudetud detergentide koostisainete andmebaas (DID loend), mis on koostatud 30. juunil 2004 ning sisaldab detergentide koostises kõige laialdasemalt kasutatavaid koostisaineid. DID loendi A-osa kasutatakse toksiliskriitilise lahjendusmäära (CDVtox) arvutamiseks vajalike andmete saamiseks ning pindaktiivsete ainete biolagunevuse hindamiseks.
Vajadusel võib taotleja kasutada detergentide koostisainete andmebaasi edasisi muudetud versioone, kui need tehakse kättesaadavaks.
DID loendi A-osasse mittekuuluvate koostisainete puhul kohaldab taotleja omal vastutusel I liite B-osas kirjeldatud menetlust.
DID loendisse mittekuuluvate koostisainete puhul võib taotleja kasutada anaeroobset biolagunevust tõendavate dokumentide esitamiseks II liites kirjeldatud menetlust.
Pädevatele asutustele soovitatakse taotluste hindamisel ja käesolevas lisas sätestatud kriteeriumidele vastavuse kontrollimisel arvestada selliste tunnustatud keskkonnajuhtimissüsteemide nagu EMAS või ISO 14001 rakendamist (märkus: nende juhtimissüsteemide rakendamist ei nõuta).
ÖKOLOOGILISED KRITEERIUMID
1. Mürgine toime veeorganismidele
Iga koostisaine (i) toksiliskriitiline lahjendusmäär (CDVtox) arvutatakse järgmise valemi abil:
kus kaal (i) on koostisaine kaal (grammides) nõudepesuvee ühe liitri kohta soovitavas doosis, DF (i) on lagunevustegur ja TF krooniline (i) on koostisaine mürgisustegur (milligrammides liitri kohta).
DF ja TF krooniline puhul tuleb anda A-osas esitatud detergentide koostisainete andmebaasi loendis (DID loend — A-osa) (I liide) olev väärtus. Kui kõnealust koostisainet DID loendi A-osas ei ole, peab taotleja andma hinnangulise väärtuse, vastavalt DID loendi B-osas (I liide) kirjeldatud menetlusele. Kõigi koostisainete CDVtox väärtuste summa on toote CDVtox.
Soovitava doosi CDVtox väljendatuna nõudepesuvee ühe liitri kohta ei tohi ületada 4 200 L.
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse toote täpne koostis ja CDVtox üksikasjalikud arvutused, mis näitavad vastavust kõnealusele kriteeriumile.
2. Pindaktiivsete ainete biolagunevus
a) Kergesti biolagunev (aeroobselt)
Kõik tootes kasutatud pindaktiivsed ained peavad olema kergesti biolagunevad.
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse toote täpne koostis ja iga koostisaine funktsiooni kirjeldus. DID loendi A-osas (I liide) on märgitud, kas teatav pindaktiivne aine on aeroobselt biolagunev või mitte (pindaktiivsed ained, mille kohta on aeroobse biolagunevuse lahtrisse tehtud märge “R”, on kergesti biolagunevad). Nende pindaktiivsete ainete kohta, mida DID loendi A-osas ei ole, tuleb esitada asjakohane teave kirjandus- või muude allikate või katsete põhjal, millest nähtub, et need ained on aeroobselt biolagunevad. Kerget biolagunevust katsetatakse vastavalt meetoditele, mis on nimetatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määruses (EÜ) nr 648/2004 detergentide kohta (1). Pindaktiivseid aineid loetakse kergesti biolagunevaks, kui nende biolagunevuse tase (mineralisatsioon) on mõõdetuna ühega järgmisest viiest katsemeetodist 28 päeva vältel vähemalt 60 %: CO2 gaasifaasi analüüs (OECD 310), süsinikdioksiidi (CO2) eraldumise modifitseeritud Sturmi katse (OECD 301B; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osa C.4-C), suletud pudeli katse (OECD 301D; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osa C.4-E), manomeetriline respiromeetria (OECD 301F; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osa C.4-D), või MITI (I) katse (OECD 301C; direktiivi 67/548/EEC V lisa osa C.4-F), või nendega samaväärsed ISO katsemeetodid. Sõltuvalt pindaktiivse aine füüsikalistest omadustest võidakse kerge biolagunevuse kinnitamiseks kasutada ühte järgmistest katsetest, kui biolagunevuse määr on 28 päeva vältel vähemalt 70 %: lahustunud orgaanilise süsiniku DOC kadumine (OECD 301A; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osa C.4-A) või modifitseeritud OECD DOC kadumise sõeluuring (OECD 301E; direktiivi 67/548/EMÜ V lisa osa C.4-B) või nendega samaväärsed ISO katsemeetodid. Lahustunud orgaanilise süsiniku mõõtmisel põhinevate katsemeetodite sobivus peab olema asjakohaselt põhjendatud, kuna need meetodid võivad anda tulemusi ainete eemaldumise, mitte biolagunevuse kohta. Aeroobsetes tingimustes ei kasutata kerge biolagunevuse katsetamisel eelnevat kohandamist. Kümnepäevase akna põhimõtet ei kohaldata.
b) Anaeroobne biolagunevus
Kõik tootes kasutatavad pindaktiivsed ained peavad olema anaeroobselt biolagunevad.
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse toote täpne koostis ja iga koostisaine toime kirjeldus. DID loendi A-osas (I liide) on märgitud, kas teatav pindaktiivne aine on anaeroobselt biolagunev või mitte (pindaktiivsed ained, mille kohta on anaeroobse biolagunevuse lahtrisse tehtud märge “Jah”, on anaeroobselt biolagunevad). Nende pindaktiivsete ainete kohta, mida DID loendi A-osas ei ole, tuleb esitada asjakohane teave kirjandus- või muude allikate või katsete põhjal, millest nähtub, et need ained on anaeroobselt biolagunevad. Aine anaeroobset biolagunevust tuleb testida OECD 311, ISO 11734, ECETOC nr 28 (juuni 1988) põhjal või muul samaväärsel katsemeetodil, kusjuures nõutav täieliku anaeroobse biolagunevuse määr peab olema vähemalt 60 %. Selle dokumenteerimiseks, et 60 %-line täieliku lagunevuse määr on anaeroobsetes tingimustes saavutatud, võib kasutada ka vastava anaeroobse keskkonna tingimuste modelleerimist (vt II liide).
3. Ohtlikud või mürgised ained või valmistised
a) |
Toote ega ühegi selle koostisesse lisatud valmistise koostisesse ei tohi kuuluda järgmised koostisained:
Hindamis- ja kontrollinõuded: taotleja esitab deklaratsiooni koos tootjate poolt koostatud deklaratsioonidega, kinnitades, et toode ei sisalda loetletud aineid. |
b) |
Kvaternaarseid ammooniumsooli, mis ei ole kergesti biolagunevad, ei tohi kasutada toote koostise osana või selles sisalduvate valmististe osana. Hindamis- ja kontrollinõuded: taotleja esitab dokumendid, et tõendada kasutatud kvaternaarsete ammooniumsoolade biolagunevust. |
c) |
Kooskõlas nõukogu 27. juuni 1967. aasta direktiiviga 67/548/EMÜ ohtlike ainete liigitamist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta (2) ja selle muudatustega või Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 1999. aasta direktiiviga 1999/45/EÜ ohtlike valmististe klassifitseerimist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta (3) ja selle muudatustega ei tohi tootes olla koostisaineid, mida võib liigitada järgmiste hoiatusmärgete või nende kombinatsioonidega:
Erinõuded on kehtestatud nii toote koostisesse kui koostisesse lisatud valmististe koostisesse kuuluvatele biotsiididele (vt alltoodud kriteeriumi biotsiidide kohta). Ülaltoodud nõudeid kohaldatakse kõigile koostisainetele (ainetele või valmististele), mille sisaldus lõpptootes on üle 0,01 massiprotsendi. See hõlmab samuti kõikide toote koostises kasutatud valmististe koostisaineid, mille sisaldus lõpptootes on üle 0,01 massiprotsendi. Hindamis- ja kontrollinõuded: esitatakse kõigi koostisainete (ained või valmistised) materjaliohutuskaartide koopiad. Taotleja esitab koostisainete tootja koostatud deklaratsiooni kõnealusele kriteeriumile vastavuse kohta. |
4. Biotsiidid
a) |
Tootes tohib olla üksnes toote säilitamiseks vajalikke biotsiide ainult selleks vajalikus koguses. See ei kehti pindaktiivsete ainete kohta, millel võivad samuti olla biotsiidide omadused. Hindamis- ja kontrollinõuded: esitatakse kõigi lisatud säilitusainete materjaliohutuskaardid ja andmed nende täpse kontsentratsiooni kohta lõpptootes. Säilitusainete tootja või tarnija esitab andmed toote säilitamiseks vajaliku doosi kohta. |
b) |
Keelatud on pakendil või muul viisil avaldada või viidata, et tootel on mikroobivastane toime. Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse igale tüüppakendile kantav tekst ja selle kujundus ja/või iga tüüppakendi näidis. |
c) |
Toote säilivuseks kasutatavaid biotsiide, ükskõik kas toote koostisosana või sellesse lisatud valmistise koostisosana, mida liigitatakse hoiatusmärgetega R50-53 või R51-53, võib kooskõlas direktiiviga 67/548/EMÜ ja selle muudatustega või direktiiviga 1999/45/EÜ kasutada, kuid ainult siis, kui need ei ole potentsiaalselt bioakumuleeruvad. Antud kontekstis loetakse biotsiid potentsiaalselt bioakumuleeruvaks, kui tema log Pow (oktanooli-vee jaotustegur) ≥ 3,0 (välja arvatud juhul, kui tema katseliselt määratud bioakumulatsiooni tegur ≤ 100). Biotsiidide kontsentratsioon lõpptootes ei tohi ületada suurimat lubatud kontsentratsiooni, mis on sätestatud nõukogu 27. juuli 1976. aasta direktiiviga 76/768/EMÜ (4) liikmesriikides kosmeetikatoodete kohta vastuvõetud õigusaktide ühtlustamise kohta. Hindamis- ja kontrollinõuded: esitatakse kõigi biotsiidide materjaliohutuskaartide koopiad ja dokumendid biotsiidide kontsentratsiooni kohta lõpptootes. |
5. Värvained
Kõik tootes sisalduvad värvained peavad olema lubatud direktiiviga 76/768/EMÜ ja selle muudatustega või Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 1994. aasta direktiiviga 94/36/EÜ toiduainetes kasutatavate värvainete kohta (5) ja selle muudatustega või peavad omama keskkonnaomadusi, mis ei viita sellele, et neid võiks kooskõlas direktiiviga 67/548/EMÜ ja selle muudatustega liigitada hoiatusmärgetega R50-53 või R51-53.
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse deklaratsioon kõnealusele kriteeriumile vastavuse kohta ja täielik loetelu kõigist kasutatud värvainetest.
6. Lõhnaained
a) |
Tootes ei tohi olla lõhnaaineid, mis sisaldavad muskuse nitro- ja polütsüklilisi ühendeid (nagu on täpsustatud kriteeriumis 3a). |
b) |
Kõik tootele lõhnana lisatud koostisained peavad olema toodetud ja/või käideldud Rahvusvahelise Lõhnaainete Assotsiatsiooni eeskirja kohaselt. |
c) |
Lõhnaaineid ei tohi kasutada kutsetegevuses kasutatavates käsinõudepesuvahendites. |
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse deklaratsioon kõnealuse kriteeriumi kõigile osadele vastavuse kohta.
7. Ülitundlikkust põhjustavad ained
Kooskõlas direktiiviga 1999/45/EÜ ja selle muudatustega ei tohi toodet liigitada hoiatusmärgetega R42 (võib sissehingamisel põhjustada ülitundlikkust) ja/või R43 (võib nahale sattudes põhjustada ülitundlikkust).
Kooskõlas direktiiviga 67/548/EMÜ ja selle muudatustega või direktiiviga 1999/45/EÜ ja selle muudatustega, ei tohi mis tahes aine või koostisaine kontsentratsioon, mida võib liigitada hoiatusmärgetega R42 (võib sissehingamisel põhjustada ülitundlikkust) ja/või R43 (võib nahale sattudes põhjustada ülitundlikkust), lõpptootes olla suurem kui 0,1 massiprotsenti.
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse kõigi hoiatusmärgetega R42 ja/või R43 liigitatud koostisainete täpne kontsentratsioon ja materjaliohutuskaartide koopiad.
8. Kahjulikud või söövitavad omadused
Toodet ei tohi direktiivi 1999/45/EÜ alusel liigitada omadustega “ohtlik” (Xn) või “söövitav” (C).
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse täpsed kontsentratsioonid kõigi kasutatud ainete osas, mida võib liigitada omadustega “ohtlik” (Xn) või “söövitav” (C), nii toote koostisesse kui sellele lisatud valmistise koostisesse kuuluvate ainete kohta ning materjaliohutuskaartide koopiad.
9. Pakendile esitatavad nõuded
a) |
Müügipakendi mahukoefitsient on ≤ 1,9, välja arvatud kork. See kriteerium ei kehti siis, kui müügipakend on 50 % või suuremas ulatuses valmistatud ringlussevõetud materjalist. Mahukoefitsient on võrdne kõige väiksema risttahukaga (ristnurkse rööptahukaga), kuhu pakend ära mahuks, jagatuna pakendis oleva toote mahuga. |
b) |
Kui müügipakend on valmistatud ringlusse võetud materjalist, peab iga pakendil olev viide sellele olema kooskõlas ISO standardiga nr 14021 — “Ökomärgised ja keskkonnaalased avaldused — oma väited (II tüübi kohased ökomärgised)”. |
c) |
Müügipakendit peab olema võimalik hõlpsalt lahutada ühest materjalist koosnevateks osadeks. |
d) |
Tootepakendiks kasutatav plastmass tuleb märgistada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 1994. aasta direktiivile 94/62/EÜ pakendite ja pakendijäätmete kohta (6) või standardi DIN 6120 1. ja 2. osale koostoimes standardi DIN 7728 1. osaga. |
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse pakendil olevad andmed ja/või näidis ning deklaratsioon kõnealuse kriteeriumi kõigile osadele vastavuse kohta.
KASUTUSKÕLBLIKKUS
10. Kasutuskõlblikkus
Toode peab olema kasutuskõlblik ja vastama tarbijate vajadustele.
Puhastusvõime peab olema samaväärne või parem kui tuntud margitootel või tavatootel, mille pädev asutus on võrdlustootena heaks kiitnud (vt III liide) ning parem kui puhtal veel.
Puhastusmaht peab olema samaväärne või parem kui tuntud margitootel või tavatootel, mille pädev asutus on võrdlustootena heaks kiitnud.
Hindamis- ja kontrollinõuded: puhastusvõimet ja -mahtu tuleb katsetada asjakohase ning lubatava laboratoorse katsega, mis teostatakse kindlate näitajate alusel, nagu on sätestatud III liites kirjeldatud raamistikus.
TARBIJA TEAVITAMINE
11. Kasutusjuhend
Toote pakendil peab olema esitatud järgmine teave:
a) |
“Selleks, et pesta nõusid kõige efektiivsemalt, säästa vett ja energiat ning kaitsta keskkonda, ärge peske nõusid voolava vee all, vaid pange nõud vette ning kasutage nõudepesuvahendit soovitatud koguses. Kõige efektiivsem on nõudepesu siis, kui ei teki palju vahtu” (või samaväärne tekst). |
b) |
Pakendil peab olema järgmine teave, mis esitatakse mõistlikus suuruses ning nähtaval taustal. Piktogrammide kasutamine on vabatahtlik. kus x, y, z ja w tuleb määrata taotleja ja/või tootja poolt. Ülaltoodud piktogrammil kasutatud mõõtühikuks on milliliitrid. Sulgudesse lisatakse täiendavalt mõni teine üldtuntud mõõtühik nagu teelusikatäied (nagu ülaltoodud piktogrammil). Kui aga pakendiga on kaasas tõhus ja mugav ning usaldusväärne dosaator, võib kasutada muid mõõtühikuid (näiteks korgitäied, pritsed vms). |
c) |
Viide ühest pudelist jätkuvate nõudepesukordade ligikaudsele arvule on soovitatav, kuid vabatahtlik. Selle arvutamiseks jagatakse toote maht 5 l nõudepesuvee kohta vajaliku kogusega mustade nõude puhastamiseks (nagu näidatud ülaltoodud piktogrammil). |
d) |
Kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 648/2004 detergentide kohta. (7) |
e) |
“Täpsema teabe saamiseks külastage EL ökomärgise veebilehte: http://europa.eu.int/ecolabel” (või samaväärne tekst). |
Hindamis- ja kontrollinõuded: pädevale asutusele esitatakse toote pakendi näidis koos etiketiga ning deklaratsioon käesoleva kriteeriumi kõigile osadele vastavuse kohta.
12. Teave ökomärgisel
Ökomärgise 2. lahtris peab olema järgmine tekst:
— |
vähene mõju veeorganismidele, |
— |
ohtlike ainete vähene kasutamine, |
— |
selge kasutusjuhend. |
(1) ELT L 104, 8.4.2004, lk 13.
(3) EÜT L 200, 30.7.1999, lk 1.
(4) EÜT L 262, 27.9.1976, lk 169.
(5) EÜT L 237, 10.9.1994, lk 13.
I liide
DID LOEND
DID loendi A-osasse kuuluvate koostisainete puhul tuleb ökoloogilistele kriteeriumidele vastavuse hindamiseks kasutada mürgisuse ja biolagunevuse väärtusi.
DID loendi A-osasse mittekuuluvate koostisainete puhul tuleb mürgisuse ja biolagunevuse väärtuste määramiseks kasutada B-osas kirjeldatud menetlust.
Detergentide koostisainete andmebaas
seisuga 30.6.2004
A-osa — Koostisainete loetelu
|
Äge mürgisus |
Krooniline mürgisus |
Lagunevus |
|||||||
DID-nr |
Koostisaine nimetus |
LC50/EC50 |
SF(äge) |
TF(äge) |
NOEC (1) |
SF (krooniline) (1) |
TF (krooniline |
DF |
Aeroobne |
Anaeroobne |
|
Anioonaktiivsed ained |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lineaarsed alküülbenseensulfonaadid 11,5 - 11,8 (LAS) |
4,1 |
1 000 |
0,0041 |
0,69 |
10 |
0,069 |
0,05 |
R |
Ei |
2 |
LAS (C 10-13 alküül) trietanoolamiinsool |
4,2 |
1 000 |
0,0042 |
3,4 |
100 |
0,034 |
0,05 |
R |
O |
3 |
C 14/17 alküülsulfonaat |
6,7 |
5 000 |
0,00134 |
0,44 |
10 |
0,044 |
0,05 |
R |
Ei |
4 |
C 8/10 alküülsulfaat |
132 |
5 000 |
0,0264 |
|
|
0,0264 |
0,05 |
R |
Jah |
5 |
C 12/14 alküülsulfaat (AS) |
2,8 |
1 000 |
0,0028 |
2 |
100 |
0,02 |
0,05 |
R |
Jah |
6 |
C 12/18 alküülsulfaat (AS) (3) |
|
|
0,0149 |
|
|
0,027 |
0,05 |
R |
Jah |
7 |
C 16/rasvalkoholsulfaat (FAS) |
27 |
1 000 |
0,027 |
1,7 |
50 |
0,034 |
0,05 |
R |
Jah |
8 |
C 12/15 A 1-3 EO sulfaat |
4,6 |
1 000 |
0,0046 |
0,1 |
10 |
0,01 |
0,05 |
R |
Jah |
9 |
C 16/18 A 3-4 EO sulfaat |
0,57 |
10 000 |
0,000057 |
|
|
0,000057 |
0,05 |
R |
Jah |
10 |
Dialküülsulfosuktsinaat |
15,7 |
1 000 |
0,0157 |
|
|
0,0157 |
0,5 |
I |
Ei |
11 |
C 12/14 Sulforasvhapete metüülester |
9 |
10 000 |
0,0009 |
0,23 |
50 |
0,0046 |
0,05 |
R |
Ei |
12 |
C 16/18 Sulforasvhapete metüülester |
0,51 |
5 000 |
0,000102 |
0,2 |
50 |
0,004 |
0,05 |
R |
Ei |
13 |
C 14/16 alfa -olefiinsulfonaat |
3,3 |
10 000 |
0,00033 |
|
|
0,00033 |
0,05 |
R |
Ei |
14 |
C 14/18 alfa -olefiinsulfonaat |
0,5 |
5 000 |
0,0001 |
|
|
0,0001 |
0,05 |
R |
Ei |
15 |
Seep C > 12-22 |
22 |
1 000 |
0,022 |
10 |
100 |
0,1 |
0,05 |
R |
Jah |
16 |
Lauroüülsarkosinaat |
56 |
10 000 |
0,0056 |
|
|
0,0056 |
0,05 |
R |
Jah |
17 |
C 9/11 2-10 EO karboksümetüülitud naatriumsool või -hape |
100 |
10 000 |
0,01 |
|
|
0,01 |
0,05 |
R |
O |
18 |
C 12/18 2-10 EO karboksümetüülitud naatriumsool või -hape |
8,8 |
1 000 |
0,0088 |
5 |
100 |
0,05 |
0,05 |
R |
O |
19 |
C 12/18 Alküülfosfaatestrid |
38 |
1 000 |
0,038 |
|
|
0,038 |
0,05 |
R |
Ei |
|
Mitteioonsed pindaktiivsed ained |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
C 8 A 1-5 EO |
7,8 |
1 000 |
0,0078 |
|
|
0,0078 |
0,05 |
R |
Jah |
21 |
C 9/11 A, >3-6 EO valdavalt lineaarse ahelaga |
5,6 |
1 000 |
0,0056 |
|
|
0,0056 |
0,05 |
R |
Jah |
22 |
C 9/11 A, >6-10 EO valdavalt lineaarse ahelaga |
5 |
1 000 |
0,005 |
|
|
0,005 |
0,05 |
R |
Jah |
23 |
C 9/11 A, 5-11 EO mitme hargneva ahelaga |
1 |
1 000 |
0,001 |
|
|
0,001 |
0,05 |
R |
O |
24 |
C 10 A, 5-11 EO mitme hargneva ahelaga (trimeerpropeen-okso-alkohol) |
1 |
1 000 |
0,001 |
|
|
0,001 |
0,05 |
R |
Jah |
25 |
C 12/15 A, 2-6 EO valdavalt lineaarse ahelaga |
0,43 |
1 000 |
0,00043 |
0,18 |
50 |
0,0036 |
0,05 |
R |
Jah |
26 |
C 12/14 5-8 EO 1 t-BuO (deaktiveeritud) |
0,23 |
1 000 |
0,00023 |
0,18 |
100 |
0,0018 |
0,05 |
R |
O |
27 |
C 12/15 A, 3-12 EO mitme hargneva ahelaga |
1 |
1 000 |
0,001 |
3,2 |
100 |
0,032 |
0,05 |
R |
O |
28 |
C 12/15 (keskväärtus C<14) A, >6-9 EO |
0,63 |
1 000 |
0,00063 |
0,24 |
10 |
0,024 |
0,05 |
R |
Jah |
29 |
C 12/15 (keskväärtus C>14) A, >6-9 EO |
0,4 |
1 000 |
0,0004 |
0,17 |
10 |
0,017 |
0,05 |
R |
Jah |
30 |
C 12/15 A, >9-12 EO |
1,1 |
1 000 |
0,0011 |
|
|
0,017 |
0,05 |
R |
Jah |
31 |
C 12/15 A >12-20 EO |
0,7 |
1 000 |
0,0007 |
|
|
0,0007 |
0,05 |
R |
O |
32 |
C 12/15 A >20-30 EO |
13 |
1 000 |
0,013 |
10 |
100 |
0,1 |
0,05 |
R |
O |
33 |
C 12/15 A, >30 EO |
130 |
1 000 |
0,13 |
|
|
0,13 |
0,5 |
I |
O |
34 |
C 12/18 A, 0-3 EO |
0,3 |
1 000 |
0,0003 |
|
|
0,0003 |
0,05 |
R |
Jah |
35 |
C 12/18 A, 5-10 EO |
1 |
1 000 |
0,001 |
0,35 |
100 |
0,0035 |
0,05 |
R |
O |
36 |
C 12/18 A, >10-20 EO |
1 |
1 000 |
0,001 |
|
|
0,0035 |
0,05 |
R |
O |
37 |
C 16/18 A, 2-8 EO |
3,2 |
1 000 |
0,0032 |
0,4 |
100 |
0,004 |
0,05 |
R |
Jah |
38 |
C 16/18 A, >9-18 EO |
0,72 |
1 000 |
0,00072 |
0,32 |
10 |
0,032 |
0,05 |
R |
Jah |
39 |
C 16/18 A, 20-30 EO |
4,1 |
1 000 |
0,0041 |
|
|
0,0041 |
0,05 |
R |
Jah |
40 |
C 16/18 A, >30 EO |
30 |
1 000 |
0,03 |
|
|
0,03 |
0,5 |
I |
Jah |
41 |
C 12-15 A 2-6 EO 2-6 PO |
0,78 |
1 000 |
0,00078 |
0,36 |
100 |
0,0036 |
0,05 |
R |
O |
42 |
C 10-16 A 0-3 PO 6-7 EO |
3,2 |
5 000 |
0,00064 |
1 |
100 |
0,01 |
0,05 |
R |
O |
43 |
Glütseriin (1-5 EO) kokoaat |
16 |
1 000 |
0,016 |
6,3 |
100 |
0,063 |
0,05 |
R |
Jah |
44 |
Glütseriin (6-17 EO) kokoaat |
100 |
1 000 |
0,1 |
|
|
0,1 |
0,05 |
R |
Jah |
45 |
C 12/14 glükoosamiid |
13 |
1 000 |
0,013 |
4,3 |
50 |
0,086 |
0,05 |
R |
Jah |
46 |
C 16/18 glükoosamiid |
1 |
1 000 |
0,001 |
0,33 |
50 |
0,0066 |
0,05 |
R |
Jah |
47 |
C 8/10 alküülpolüglükosiid |
28 |
1 000 |
0,028 |
5,7 |
100 |
0,057 |
0,05 |
R |
Jah |
48 |
C 8/12 alküülpolüglükosiid, mitme hargneva ahelaga |
480 |
1 000 |
0,48 |
100 |
100 |
1 |
0,05 |
R |
Ei |
49 |
C 8/16 või C12-14 alküülpolüglükosiid |
5,3 |
1 000 |
0,0053 |
1 |
10 |
0,1 |
0,05 |
R |
Jah |
50 |
Kookose rasvhappe monoetanoolamiid |
9,5 |
1 000 |
0,0095 |
1 |
100 |
0,01 |
0,05 |
R |
Jah |
51 |
Kookose rasvhappe monoetanoolamiid 4-5 EO |
17 |
10 000 |
0,0017 |
|
|
0,0017 |
0,05 |
R |
Jah |
52 |
Kookose rasvhappe dietanoolamiid |
2 |
1 000 |
0,002 |
0,3 |
100 |
0,003 |
0,05 |
R |
O |
53 |
PEG-4 rapsiseemne amiid |
7 |
5 000 |
0,0014 |
|
|
0,0014 |
0,05 |
R |
Jah |
|
Amfoteersed pindaktiivsed ained |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
60 |
C 12/15 alküüldimetüülbetaiin |
1,7 |
1 000 |
0,0017 |
0,1 |
100 |
0,001 |
0,05 |
R |
O |
61 |
C 12/18 alküülamidopropüülbetaiin |
1,8 |
1 000 |
0,0018 |
0,09 |
100 |
0,0009 |
0,05 |
R |
Jah |
62 |
C 12/18 Alküülamiinoksiid |
0,3 |
1 000 |
0,0003 |
|
|
0,0003 |
0,05 |
R |
Jah |
|
Katioonsed pindaktiivsed ained |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
70 |
Alküültrimetüülammooniumsoolad |
0,1 |
1 000 |
0,0001 |
0,046 |
100 |
0,00046 |
0,5 |
I |
O |
71 |
Alküülesterammooniumsoolad |
2,9 |
1 000 |
0,0029 |
1 |
10 |
0,1 |
0,05 |
R |
Jah |
|
Säilitusained |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
80 |
1,2-bensisotiasool-3-oon |
0,15 |
1 000 |
0,00015 |
|
|
0,00015 |
0,5 |
I |
Ei |
81 |
Bensüülalkohol |
360 |
1 000 |
0,36 |
|
|
0,36 |
0,05 |
R |
Jah |
82 |
5-bromo-5-nitro-1,3-dioksaan |
0,4 |
5 000 |
0,00008 |
|
|
0,00008 |
1 |
P |
O |
83 |
2-bromo-2-nitropropaan-1,3-diool |
0,78 |
1 000 |
0,00078 |
0,2 |
100 |
0,002 |
0,5 |
I |
O |
84 |
2-kloroatseetamiid |
55,6 |
10 000 |
0,00556 |
|
|
0,00556 |
1 |
O |
O |
85 |
1-[1,3-bis(hüdroksümetüül)-2,5-dioksoimidasolidiin-4-üül]-1,3-bis(hüdroksümetüül)uurea |
35 |
5 000 |
0,007 |
|
|
0,007 |
1 |
P |
O |
86 |
Formaldehüüd |
2 |
1 000 |
0,002 |
|
|
0,002 |
0,05 |
R |
O |
87 |
Glutaaraldehüüd |
0,31 |
1 000 |
0,00031 |
|
|
0,00031 |
0,05 |
R |
O |
88 |
Guanidiin, heksametüleen-, homopolümeer |
0,18 |
1 000 |
0,00018 |
0,024 |
100 |
0,00024 |
1 |
P |
O |
89 |
CMI + MIT vahekorras 3:1 (4) |
0,0067 |
1 000 |
0,0000067 |
0,0057 |
50 |
0,000114 |
0,5 |
I |
O |
90 |
2-metüül-2H-isotiasool-3-oon (MIT) |
0,06 |
1 000 |
0,00006 |
|
|
0,00006 |
0,5 |
I |
O |
91 |
2-bromo-2-(bromometüül)pentaandinitriil |
0,15 |
1 000 |
0,00015 |
|
|
0,00015 |
0,05 |
R |
O |
92 |
e-ftaloimiidperoksüheksanohape |
0,59 |
5 000 |
0,000118 |
|
|
0,000118 |
1 |
P |
O |
93 |
Metüül-, etüül- ja propüülparabeen |
15,4 |
5 000 |
0,00308 |
|
|
0,00308 |
0,05 |
R |
Ei |
94 |
o-fenüülfenool |
0,92 |
1 000 |
0,00092 |
|
|
0,00092 |
0,05 |
R |
O |
95 |
Naatriumbensoaat |
128 |
1 000 |
0,128 |
|
|
0,128 |
0,05 |
R |
Jah |
96 |
Naatriumhüdroksümetüülglütsinaat |
36,5 |
5 000 |
0,0073 |
|
|
0,0073 |
1 |
O |
O |
97 |
Naatriumnitrit |
87 |
10 000 |
0,0087 |
|
|
0,0087 |
1 |
NA |
NA |
98 |
Triklosaan |
0,0014 |
1 000 |
0,0000014 |
|
|
0,0000014 |
0,5 |
I |
O |
|
Muud koostisained |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
110 |
Räni |
250 |
1 000 |
0,25 |
|
|
0,25 |
1 |
P |
Ei |
111 |
Parafiin |
1 000 |
10 000 |
0,1 |
|
|
0,1 |
1 |
P |
O |
112 |
Glütserool |
4 400 |
5 000 |
0,88 |
|
|
0,88 |
0,05 |
R |
Jah |
113 |
Fosfaat, naatriumtripolüfosfaadina (STPP) |
1 000 |
1 000 |
1 |
|
|
1 |
0,15 |
NA |
NA |
114 |
Tseoliit (lahustumatu anorgaaniline) |
1 000 |
1 000 |
1 |
175 |
50 |
3,5 |
1 |
NA |
NA |
115 |
Tsitraat ja sidrunhape |
825 |
1 000 |
0,825 |
80 |
50 |
1,6 |
0,05 |
R |
Jah |
116 |
Polükarboksülaadid |
200 |
1 000 |
0,2 |
106 |
10 |
10,6 |
1 |
P |
Ei |
117 |
Nitrilotriatsetaat (NTA) |
494 |
1 000 |
0,494 |
64 |
50 |
1,28 |
0,5 |
I |
O |
118 |
Etüleendiamiintetraäädikhape |
121 |
1 000 |
0,121 |
22 |
50 |
0,44 |
0,5 |
I |
Ei |
119 |
Fosfonaadid |
650 |
1 000 |
0,65 |
25 |
50 |
0,5 |
1 |
P |
Ei |
120 |
EDDS |
320 |
1 000 |
0,32 |
32 |
50 |
0,64 |
0,05 |
R |
Ei |
121 |
Savi (lahustumatu anorgaaniline) |
1 000 |
1 000 |
1 |
|
|
1 |
1 |
NA |
NA |
122 |
Karbonaadid |
250 |
1 000 |
0,25 |
|
|
0,25 |
0,15 |
NA |
NA |
123 |
Rasvhapped C ≥ 14 |
3,7 |
5 000 |
0,00074 |
|
|
0,00074 |
0,05 |
R |
Jah |
124 |
Silikaadid |
250 |
1 000 |
0,25 |
|
|
0,25 |
1 |
NA |
NA |
125 |
Polüaspargiinhappe naatriumisool |
410 |
1 000 |
0,41 |
|
|
0,41 |
0,05 |
R |
Ei |
126 |
Perboraadid (nagu boor) |
14 |
1 000 |
0,014 |
|
|
0,014 |
1 |
NA |
NA |
127 |
Perkarbonaat (vt karbonaat) |
250 |
1 000 |
0,25 |
|
|
0,25 |
0,15 |
NA |
NA |
128 |
Tetraatsetüületüleendiamiin (TAED) |
250 |
1 000 |
0,25 |
500 |
100 |
5 |
0,05 |
R |
O |
129 |
C 1 - C 4 alkoholid |
1 000 |
1 000 |
1 |
|
|
1 |
0,05 |
R |
Jah |
130 |
Mono-, di- ja trietanoolamiin |
90 |
1 000 |
0,09 |
0,78 |
100 |
0,0078 |
0,05 |
R |
Jah |
131 |
Polüvinüülpürrolidoon (PVP) |
1 000 |
1 000 |
1 |
|
|
1 |
0,5 |
I |
Ei |
132 |
Karboksümetüültselluloos (CMC) |
250 |
5 000 |
0,05 |
|
|
0,05 |
0,5 |
I |
Ei |
133 |
Naatrium- ja magneesiumsulfaat |
1 000 |
1 000 |
1 |
100 |
100 |
1 |
1 |
NA |
NA |
134 |
Kaltsium- ja naatriumkloriid |
1 000 |
1 000 |
1 |
100 |
100 |
1 |
1 |
NA |
NA |
135 |
Karbamiid |
1 000 |
5 000 |
0,2 |
|
|
0,2 |
1 |
NA |
NA |
136 |
Ränidioksiid, kvarts (lahustumatu anorgaaniline) |
1 000 |
1 000 |
1 |
|
|
1 |
1 |
NA |
NA |
137 |
Polüetüleenglükool, MW>4000 |
1 000 |
10 000 |
0,1 |
|
|
0,1 |
1 |
P |
Ei |
138 |
Polüetüleenglükool, MW<4000 |
1 000 |
10 000 |
0,1 |
|
|
0,1 |
1 |
P |
O |
139 |
Kumeen-, ksüleen- ja tolueensulfonaadid |
66 |
10 000 |
0,0066 |
|
|
0,0066 |
0,5 |
I |
Ei |
140 |
Na-/Mg-/KOH |
30 |
1 000 |
0,03 |
|
|
0,03 |
0,05 |
NA |
NA |
141 |
Ensüümid/proteiinid |
25 |
5 000 |
0,005 |
|
|
0,005 |
0,05 |
R |
Jah |
142 |
Lõhnaaine, kui ei ole esitatud muid andmeid (2) |
2 |
1 000 |
0,002 |
|
|
0,002 |
0,5 |
I |
Ei |
143 |
Värvained, kui ei ole esitatud muid andmeid (2) |
10 |
1 000 |
0,01 |
|
|
0,01 |
1 |
P |
Ei |
144 |
Tärklis |
100 |
1 000 |
0,1 |
|
|
0,1 |
0,05 |
R |
Jah |
145 |
Anioonpolüester |
655 |
1 000 |
0,655 |
|
|
0,655 |
1 |
P |
Ei |
146 |
PVNO/PVPI |
530 |
1 000 |
0,53 |
|
|
0,53 |
1 |
P |
Ei |
147 |
Tsinkftalotsüaniinsulfonaat |
0,2 |
1 000 |
0,0002 |
0,16 |
100 |
0,0016 |
1 |
P |
Ei |
148 |
Iminodisuktsinaat |
81 |
1 000 |
0,081 |
17 |
100 |
0,17 |
0,05 |
R |
Ei |
149 |
FWA 1 |
11 |
1 000 |
0,011 |
10 |
100 |
0,1 |
1 |
P |
Ei |
150 |
FWA 5 |
10 |
1 000 |
0,01 |
1 |
10 |
0,1 |
1 |
P |
Ei |
151 |
1-dekanool |
2,3 |
5 000 |
0,00046 |
|
|
0,00046 |
0,05 |
R |
O |
152 |
Metüüllauraat |
1 360 |
10 000 |
0,136 |
|
|
0,136 |
0,05 |
R |
O |
153 |
Sipelghape (Ca sool) |
100 |
1 000 |
0,1 |
|
|
0,1 |
0,05 |
R |
Jah |
154 |
Adipiinhape |
31 |
1 000 |
0,031 |
|
|
0,031 |
0,05 |
R |
O |
155 |
Maleiinhape |
106 |
1 000 |
0,106 |
|
|
0,106 |
0,05 |
R |
Jah |
156 |
Õunhape |
106 |
1 000 |
0,106 |
|
|
0,106 |
0,05 |
R |
O |
157 |
Viinhape |
200 |
10 000 |
0,02 |
|
|
0,02 |
0,05 |
R |
O |
158 |
Fosforhape |
138 |
1 000 |
0,138 |
|
|
0,138 |
0,15 |
NA |
NA |
159 |
Oksaalhape |
128 |
5 000 |
0,0256 |
|
|
0,0256 |
0,05 |
R |
O |
160 |
Äädikhape |
30 |
1 000 |
0,03 |
|
|
0,03 |
0,05 |
R |
Jah |
161 |
Piimhape |
130 |
1 000 |
0,13 |
|
|
0,13 |
0,05 |
R |
Jah |
162 |
Sulfamiinhape |
75 |
1 000 |
0,075 |
|
|
0,075 |
1 |
NA |
NA |
163 |
Salitsüülhape |
46 |
1 000 |
0,046 |
|
|
0,046 |
0,15 |
R |
O |
164 |
Glükoolhape |
141 |
5 000 |
0,0282 |
|
|
0,0282 |
0,05 |
R |
O |
165 |
Glutaarhape |
208 |
5 000 |
0,0416 |
|
|
0,0416 |
0,05 |
R |
O |
166 |
Maloonhape |
95 |
5 000 |
0,019 |
|
|
0,019 |
0,05 |
R |
O |
167 |
Etüleenglükool |
6 500 |
1 000 |
6,5 |
|
|
6,5 |
0,05 |
R |
Jah |
168 |
Etüleenglükoolmonobutüüleeter |
747 |
5 000 |
0,1494 |
|
|
0,1494 |
0,05 |
R |
O |
169 |
Dietüleenglükool |
4 400 |
10 000 |
0,44 |
|
|
0,44 |
0,15 |
I |
Jah |
170 |
Dietüleenglükoolmonometüüleeter |
500 |
1 000 |
0,5 |
|
|
0,5 |
0,5 |
I |
O |
171 |
Dietüleenglükoolmonoetüüleeter |
3 940 |
5 000 |
0,788 |
|
|
0,788 |
0,05 |
R |
O |
172 |
Dietüleenglükoolmonobutüüleeter |
1 254 |
1 000 |
1,254 |
|
|
1,254 |
0,05 |
R |
O |
173 |
Dietüleenglükooldimetüüleeter |
2 000 |
10 000 |
0,2 |
|
|
0,2 |
0,5 |
I |
O |
174 |
Propüleenglükool |
32 000 |
1 000 |
32 |
|
|
32 |
0,15 |
R |
Jah |
175 |
Propüleenglükoolmonometüüleeter |
12 700 |
5 000 |
2,54 |
|
|
2,54 |
0,05 |
R |
O |
176 |
Propüleenglükoolmonobutüüleeter |
748 |
5 000 |
0,1496 |
|
|
0,1496 |
0,05 |
R |
O |
177 |
Dipropüleenglükool |
1 625 |
10 000 |
0,1625 |
|
|
0,1625 |
0,05 |
R |
O |
178 |
Dipropüleenglükoolmonometüüleeter |
1 919 |
5 000 |
0,3838 |
|
|
0,3838 |
0,05 |
R |
O |
179 |
Dipropüleenglükoolimonobutüüleeter |
841 |
5 000 |
0,1682 |
|
|
0,1682 |
0,05 |
R |
O |
180 |
Dipropüleenglükooldimetüüleeter |
1 000 |
5 000 |
0,2 |
|
|
0,2 |
0,5 |
I |
O |
181 |
Trietüleenglükool |
4 400 |
1 000 |
4,4 |
|
|
4,4 |
0,5 |
I |
O |
182 |
Tallõli |
1,8 |
1 000 |
0,0018 |
|
|
0,0018 |
0,5 |
I |
O |
183 |
Etüleenbisstearamiidid |
140 |
5 000 |
0,028 |
|
|
0,028 |
0,5 |
I |
O |
184 |
Naatriumglükonaat |
10 000 |
10 000 |
1 |
|
|
1 |
0,05 |
R |
O |
185 |
Glükooldistearaat |
100 |
5 000 |
0,02 |
|
|
0,02 |
0,5 |
I |
O |
186 |
Hüdroksüületüültselluloos |
209 |
5 000 |
0,0418 |
|
|
0,0418 |
1 |
P |
O |
187 |
Hüdroksüpropüülmetüültselluloos |
188 |
5 000 |
0,0376 |
|
|
0,0376 |
1 |
P |
O |
188 |
1-metüül-2-pürrolidoon |
500 |
1 000 |
0,5 |
|
|
0,5 |
0,05 |
R |
O |
189 |
Ksantaankummi |
490 |
1 000 |
0,49 |
|
|
0,49 |
0,05 |
R |
O |
190 |
Trimetüül pentanediool mono-isobutüraat |
18 |
1 000 |
0,018 |
3,3 |
100 |
0,033 |
0,05 |
R |
O |
191 |
Bensotriasool |
29 |
1 000 |
0,029 |
|
|
0,029 |
1 |
P |
O |
192 |
Piperidinoolpropaantrikarboksülaatsool |
100 |
1 000 |
0,1 |
120 |
100 |
1,2 |
0,5 |
I |
O |
193 |
Dietüülaminopropüül-DAS |
120 |
1 000 |
0,12 |
120 |
100 |
1,2 |
1 |
P |
O |
194 |
Metüülbensamiid-DAS |
120 |
1 000 |
0,12 |
120 |
100 |
1,2 |
0,5 |
I |
O |
195 |
Pentaerütritool-tetrakis-fenool-propionaat |
38 |
1 000 |
0,038 |
|
|
0,038 |
1 |
P |
O |
196 |
Plokkpolümeerid |
100 |
5 000 |
0,02 |
|
|
0,02 |
1 |
P |
Ei |
197 |
Denatooniumbensoaat |
13 |
5 000 |
0,0026 |
|
|
0,0026 |
1 |
O |
O |
198 |
Suktsinaat |
374 |
10 000 |
0,0374 |
|
|
0,0374 |
0,05 |
R |
O |
199 |
Polüasparagiinhape |
528 |
1 000 |
0,528 |
|
|
0,528 |
0,05 |
R |
Ei |
Lahustumatu anorgaaniline = anorgaaniline koostisaine, mille vees lahustuvus on väga väike või mis on vees lahustumatu. |
||||||||||
B-osa – Kriitiline lahjendusmäär
Kriitilist lahjendusmäära arvutatakse järgmise valemi abil:
|
CDV = 1000 * Σdoos(i)*DF(i)/TF(i) |
|
Doos(i)=Koostisaine i doos, väljendatuna grammides pesukorra kohta või mõningatel juhtudel grammides 100 g toote kohta. |
|
DF(i)= Koostisaine i lagunevustegur. |
|
TF(i)= Koostisaine i mürgisustegur. |
DID LOENDISSE MITTEKUULUVATE KOOSTISAINETE PARAMEETRITE KINDLAKSMÄÄRAMISE KORD
Üldjuhul tuleb kõigi DID loendisse kuuluvate koostisainete puhul kasutada loetletud parameetreid. Erandiks on lõhna- ja värvained, mille puhul tunnustatakse täiendavaid katsetulemusi (vt A-osa joonealust märkust).
Juhul, kui koostisaine ei ole kantud DID loendisse, toimitakse järgmiselt.
Mürgine toime veeorganismidele
Euroopa ökomärgise süsteemis arvutatakse CDV väärtus kroonilise mürgisuse ja kroonilise ohutuse tegurite alusel. Juhul, kui kroonilisuse kohta katsetulemused puuduvad, tuleb kasutada ägeda mürgisuse ja ohutusteguri väärtusi.
Kroonilise mürgisuse tegur (TFkrooniline)
— |
Arvutage iga troofilise taseme (kalad, koorikloomad või vetikad) keskmine väärtus, kasutades selleks kroonilise mürgisuse kinnitatud katsetulemusi. Kui ühel troofilisel tasemel oleva liigi kohta on saadaval mitmed katsetulemused, arvutatakse esmalt liikide keskmine ning neid keskmisi väärtusi kasutatakse troofilise taseme keskmise väärtuse arvutamiseks. |
— |
Kroonilise mürgisuse tegur (TFkrooniline) on arvutatud troofiliste tasemete väikseim keskmine. |
— |
TFkrooniline väärtust kasutatakse kriitilise lahjendusmäära kriteeriumi arvutamisel. |
Ägeda mürgisuse tegur (TFäge)
— |
Arvutage iga troofilise taseme (kalad, koorikloomad või vetikad) keskmine väärtus, kasutades selleks ägeda mürgisuse kinnitatud katsetulemusi. Kui ühel troofilisel tasemel oleva liigi kohta on saadaval mitmed katsetulemused, arvutatakse esmalt liikide keskmine ning neid keskmisi väärtusi kasutatakse troofilise taseme keskmise väärtuse arvutamiseks. |
— |
Ägeda mürgisuse tegur (TFäge) on troofiliste tasemete väikseim keskmine. |
— |
TFäge väärtust kasutatakse kriitilise lahjendusmäära kriteeriumi arvutamisel. |
Ohutustegur:
Ohutustegur (SF) sõltub kasutatud troofiliste tasemete arvust ja kroonilisuse katsetulemuste kättesaadavusest. SF on määratletud järgmiselt:
ed |
Ohutustegur (SF) |
Mürgisustegur (TF) |
1 lühiajaline L(E)C50 |
10 000 |
Mürgisus/10 000 |
2 lühiajalist L(E)C50 kahte troofilist taset esindavate liikide puhul (kalade ja/või koorikloomade ja/või vetikate puhul) |
5 000 |
Mürgisus/5 000 |
Vähemalt 1 lühiajaline L(E)C50 1. põhikomplekti iga kolme troofilise taseme puhul |
1 000 |
Mürgisus/1 000 |
Üks pikaajaline NOEC (kalade või koorikloomade puhul) |
100 |
Mürgisus/100 |
Kaks pikaajalist NOEC kahte troofilist taset esindavate liikide puhul (kalade ja/või koorikloomade ja/või vetikate puhul) |
50 |
Mürgisus/50 |
Pikaajaline NOEC vähemalt kolme liigi puhul (üldjuhul kalade, koorikloomade ja vetikate puhul), mis esindavad kolme troofilist taset |
10 |
Mürgisus/10 |
— |
Ainete mürgisust veeorganismidele hinnatakse kalade, koorikloomade ja vetikatega läbi viidavate ägeda mürgisuse katsetega. |
Lagunevustegurid
Lagunevustegur on määratletud järgmiselt:
Tabel 1 - Lagunevustegur (DF)
|
DF |
Kergesti biolagunev (5) |
0,05 |
Kergesti biolagunev (6) |
0,15 |
Potentsiaalselt biolagunev |
0,5 |
Püsiv |
1 |
Aeroobne biolagunevus
Koostisaine peab kuuluma vähemalt ühte järgmistest ühendite klassidest:
Kategooria |
Märge |
Ei ole anaeroobselt biolagunev, st on tehtud katsed ja tuvastatud, et ei ole biolagunev |
Ei |
Anaeroobselt biolagunev, st on tehtud katsed ja tuvastatud selle biolagunevus või ei ole katseid tehtud,kuid biolagunevus on tuvastatud samaväärsuse alusel jne. |
Jah |
Anaeroobset biolagunevust ei ole katsetatud |
O |
Aeroobne biolagunevus
Koostisaine peab kuuluma vähemalt ühte järgmistest ühendite klassidest:
Kategooria |
Märge |
Kergesti biolagunev |
R |
Potentsiaalselt biolagunev, kuid mitte kergesti biolagunev |
I |
Püsiv |
P |
Aeroobset biolagunevust ei ole katsetatud |
O |
Lahustumatud anorgaanilised koostisained
Kui anorgaanilise koostisaine vees lahustuvus on väike või see on vees lahustumatu, tuleb see esitatavas dokumendis ära märkida.
(1) Kui arvestatavaid kroonilise mürgisuse andmeid ei leitud, on need lahtrid tühjad. Sellisel juhul on TF(krooniline) võrdne TF(äge) väärtusega.
(2) Üldjuhul peavad litsentsitaotlejad kasutama loendis esitatud andmeid. Eranditeks on lõhna- ja värvained. Juhul kui mürgisuse andmed esitab litsentsitaotleja, kasutatakse TF arvestamiseks ja biolagunevuse määramiseks taotleja esitatud andmeid. Muudel juhtudel kasutatakse loendis olevaid väärtusi.
(#) |
Mürgisuse katsetulemuste vähesuse tõttu on TF arvutatud C 12/14 alküülsulfaadi (AS) ja C 16/18 alküülsulfaadi (AS) keskmise väärtusena. |
(§) |
5-kloro-2-metüül-4-isotiasoliin-3-oon ja 2-metüül-4-isotiasoliin-3-oon vahekorras 3:1. |
(5) Kõik pindaktiivsed ained või muud koostisained, mis koosnevad homoloogidest ning vastavad katse lõpliku biolagunevuse nõudele, kuuluvad sellesse klassi, olenemata 10päevase akna kriteeriumi täitmisest.
(6) 10päevase akna kriteerium ei ole täidetud.
Anorgaaniliste koostisainete puhul määratakse DF vastavalt tuvastatud lagunevuse määrale. Kui koostisaine laguneb 5 päeva jooksul: DF = 0,05, 15 päeva jooksul: DF = 0,15 või 50 päeva jooksul: DF = 0,5.
II liide
Anaeroobse biolagunevuse dokumenteerimine
Juhul, kui koostisaine ei ole kantud DID loendisse, võib anaeroobse biolagunevuse dokumenteerimiseks toimida järgmiselt.
Sobival juhul kasutatakse ekstrapoleerimist. Ühe lähteainega saadud tulemusi kasutatakse selle aine struktuurianaloogiks oleva pindaktiivse aine täieliku anaeroobse biolagunevuse määramiseks ekstrapoleerimise abil. Kui teatava pindaktiivse aine (või homoloogide rühma) puhul on DID loendi (I liide) andmetega tõendatud, et ta on anaeroobselt biolagunev, võib oletada, et ka muud samalaadsed pindaktiivsed ained on anaeroobselt biolagunevad (nt C 12-15 A 1-3 EO sulfaat (DID nr 8) on anaeroobselt biolagunev, järelikult võib oletada, et ka C12-15 A 6 EO sulfaat on samal viisil anaeroobselt biolagunev). Kui teatava pindaktiivse aine anaeroobne biolagunevus on tõendatud sobiva katsemeetodi abil, võib oletada, et ka muud samalaadsed pindaktiivsed ained on anaeroobselt biolagunevad (nt kirjanduse andmeid, mis kinnitavad alküülestrite ammooniumsoolade rühma kuuluvate pindaktiivsete ainete biolagunevust, võib kasutada ka muude alküülahela(te)s estersidesidemeid sisaldavate kvaternaarsete ammooniumsoolade samalaadse anaeroobse biolagunevuse dokumenteerimiseks).
Tehakse anaeroobse lagunevuse sõelkatse. Kui on vaja uusi katseid, tehakse sõelkatse OECD 311, ISO 11734, ECETOC nr 28 (juuni 1988) või samaväärse meetodi abil.
Tehakse lagunevuse katse väikese doosiga. Kui on vaja uusi katseid ning kui sõelkatsete puhul esineb eksperimentaalseid raskusi (nt lagunemise aeglustumine uuritava aine mürgisuse tõttu), korratakse katset pindaktiivse aine väikese doosiga, kusjuures lagunemist jälgitakse 14C mõõtmise või keemiliste analüüside abil. Katse tegemiseks väikese doosiga võib kasutada OECD 308 (24. aprill 2002) või samaväärset meetodit, tingimusel, et kohaldatakse rangelt anaeroobseid tingimusi. Katsete tegemist ja katsetulemuste tõlgendamist peaks läbi viima sõltumatu ekspert.
III liide
Katse raamistik
Katse eesmärgiks on võrrelda testtoote puhastusvõimet ja -mahtu võrdlustoote omadega. Raamistik lubab väga erinevate katsemeetodite kasutamist, mille puhul peab järgima alltoodud nõudeid. Katse tegemisel võib nõusid pesta käsitsi või kasutada mehaaniliseks tööks masina abi. Katseid võib teha nii savinõude, nagu taldrikud või vaagnad, pesemise abil, kui ka savinõusid mitte kasutades.
KATSETE ARV
Tuleb läbi viia viis katsevooru, millest igas võrreldakse testtoodet võrdlustootega. Igas voorus tuleb teha vastavalt kaks alakatset: üks testtoote kohta ja üks võrdlustoote kohta. Lisaks kümnele alakatsele tuleb läbi viia vähemalt üks lisakatse, mille puhul käsinõudepesuvahendit ei kasutata (veekatse). See katse peab näitama, et valitud katsemeetodi tulemused kinnitavad testtoote paremat puhastusvõimet võrreldes puhta veega.
VEE KRITEERIUMID
— |
Kõigi alakatsete puhul tuleb kasutada sama veekogust. Veekogus tuleb kindlaks määrata liitrites, ühe kümnendkoha täpsusega. |
— |
Peab olema teada vee karedus kareduskraadides (OdH) ja kaltsiumi-magneesiumi suhe. |
— |
Veetemperatuur peab olema sama kõigi alakatsete puhul. See mõõdetakse alguses ning selle püsivust jälgitakse kogu katse jooksul. Siiski on lubatud veetemperatuuri langemine katse jooksul, kui samasugune veetemperatuuri langus dokumenteeritakse kõigi alakatsete puhul. |
TESTTOOTE JA VÕRDLUSTOOTE KRITEERIUMID
— |
Võrdlustooteks võib olla tuntud margitoode või tavatoode. |
— |
Juhul, kui kasutatakse tuntud margitoodet, peab see olema üks 3 — 4 tootest, mille müügimaht on suurim selle piirkonna turul, kus ökomärgisega toodet kavatsetakse turustada. Lisaks sellele peab tuntud margitoode olema pädeva asutuse poolt heaks kiidetud ning selle kaubanimetus peab olema avalikkusele kättesaadav. |
— |
Juhul, kui kasutatakse tavatoodet, peab selle koostis olema tüüpiline turul müüdavatele toodetele. Lisaks sellele peab üldine võrdlustoode olema pädeva asutuse poolt heaks kiidetud ning selle täpne koostis peab olema vabalt ning tasuta kättesaadav. |
— |
Testtoote ja võrdlustoote doos peab olema kõigi katsete puhul soovitatav doos, vastavalt kasutatud veekogusele, mõõdetuna grammides, ühe kümnendkoha täpsusega. Juhul, kui võrdlustoote soovitatavat doosi ei ole määratud, tuleb kasutada sama doosi nii testtoote kui võrdlustoote puhul. |
— |
Juhul, kui on antud doseerimisvahemik, tuleb katse puhul kasutada kõige väiksemat soovitatavat doosi. |
— |
Detergent peab olema vette segatud ja seal täielikult lahustatud. |
MUSTUSESEGU KRITEERIUMID
— |
Tuleb kasutada vähemalt üht liiki mustusesegu, mis koosneb peamiselt värskest loomsest ja taimsest rasvast. |
— |
Kõigi alakatsete puhul tuleb kasutada sama mustusesegu. |
— |
Mustusesegu, nt oliiviõli, loomse rasva jne päritolu või keemilist koostist tuleb üksikasjalikult kirjeldada. |
— |
Mustusesegu peab olema ühetaoline ja ühtlase konsistentsiga. |
— |
Korraga tuleb valmis panna kogu katse sooritamiseks piisav kogus mustusesegu. |
— |
Substraadi, nt taldrikud või kausid, või pesuvee puhul kasutatud mustusesegu kogus peab olema sama kõigi alakatsete puhul ning seda tuleb kaaluda grammides, ühe kümnendikkoha täpsusega. |
KATSE LÄBIVIIMINE
— |
Testtooted ja võrdlustooted peavad olema katset sooritava(te) isiku(te) jaoks anonüümsed. |
— |
Iga alakatse osad ja etapid tuleb eelnevalt kindlaks määrata ning need peavad kõigil juhtudel olema ühetaolised. |
— |
Tuleb mõõta ruumi temperatuur ja suhteline niiskus ning hoida need samal tasemel kõigi alakatsete jooksul. |
— |
Eelnevalt tuleb kindlaks määrata kindel mustusesegu kasutamise kord, võimaldades sellele piisavalt aega kuivamiseks. |
— |
Eelnevalt tuleb kindlaks määrata kindel kord nõude pesemiseks käsitsi või masinaga. |
— |
Nii testtoote kui võrdlustoote kohta tuleb läbi viia vähemalt viis alakatset ning tuleb teha vähemalt üks lisakatse, kus detergenti ei kasutata. |
PUHASTUSVÕIME HINDAMINE
— |
Katse peab andma tulemusi puhastusvõime mõõtmiseks. Puhastusvõimet väljendatakse eemaldatud mustusesegu grammides 5 liitri vee kohta, enne määratletud küllastumispunkti jõudmist. Küllastumispunkt esineb näiteks siis, kui puhastustoimet enam ei täheldata, kui mustusesegu ujub veepinnal, kui vahukord ei kata pinda täielikult või kui nähtavat vahtu ei ole. |
PUHTUSE HINDAMINE
— |
Katse peab andma tulemusi puhtuse hindamiseks. Puhtust võib hinnata visuaalselt, optiliselt või muu asjakohase meetodiga. Hindamismeetod ning võimalik punktisüsteem tuleb eelnevalt kindlaks määrata. |
VÕRDLEMINE
— |
Katsevoorus saavutatakse positiivne tulemus, kui puhastusvõime ja puhtus on testtoote puhul samaväärsed võrdlustootega või sellest paremad. |
— |
Testtoode loetakse katsenõuetele vastavaks, kui positiivsed tulemused saavutatakse vähemalt 80 %-l katsevoorudest. Teise võimalusena võib taotleja kasutada statistilisi meetodeid ning tõendada ühepoolse 95 %-lise kindlusega, et testtoode on samaväärne võrdlustootega või sellest parem, tehes seda vähemalt 80 %-l katsevoorudest. |
— |
Lisaks tuleb näidata, et testtootel on parem puhastusvõime kui puhtal veel. |
DOKUMENDID
Kõigi katsete kohta tuleb aru anda kooskõlas järgmise kirjeldusega. Aruanne peab sisaldama järgmisi punkte:
— |
Kirjeldus selle kohta, kuidas testtoode ja võrdlustoode muudeti katset teostanud isiku(te)le anonüümseks. |
— |
Katseruumi temperatuuri ja niiskuse kirjeldus ja üksikasjalik ülevaade sellest, kuidas katset teostav(ad) isik(ud) säilitas(id) need tingimused kõigi alakatsete jooksul. |
— |
Mustusesegu koostise ning selle ühetaolisuse ja ühtlase konsistentsi tagamise korra kirjeldus. |
— |
Vee kareduse ja selle saavutamisviiside kirjeldus ning kaltsiumi-magneesiumi suhte kirjeldus. |
— |
Alakatsetel kasutatud veekoguse ning veetemperatuuri nõudele vastavuse kirjeldus. |
— |
Kirjeldus käsinõudepesuvahendi koguse mõõtmistulemuste kohta kõigi alakatsetel ja toote vees lahustamise protseduuri kirjeldus. |
— |
Kirjeldus mustusesegu lisamisest substraadile (nt taldrikud või vaagnad) või pesemisvette. |
— |
Mustusesegu kaalumise tulemuste kirjeldus iga alakatse kohta. |
— |
Iga konkreetse alakatse muude osade ja etappide kirjeldus. |
— |
Puhastusmahu ja puhtuse mõõtmise kirjeldus. |
— |
Kõigi katsete lähteandmed puhastusmahu ja puhtuse kohta. |
— |
Lõpptulemused, sealhulgas ka veekatse tulemused (mille puhul detergente ei kasutata) ja vajadusel ka andmete statistiline hinnang. |
Märkus kättesaadavate katsemeetodite kohta
IKW-i katsemeetod “Soovitus käsinõudepesuvahendite pesujõudluse kvaliteedihindamise kohta” (Nitsch, C. & Hüttmann, G. SÖFW-Journal, 128, Jahrgang 5, 2002) ja CHELAB-i katsemeetod “Vedelad detergendid: Puhastusvõime võrdlushinnang” (Internal CHELAB-i katsemeetod nr 0357) vastab käesoleva raamistiku nõuetele tingimusel, et katsel hinnatakse ka puhtust.
Taani Tarbijainfo katsemeetod (“Käsinõudepesuvahendite katsetamine”; taanikeelne nimetus: “Undersøgelse af håndopvaskemidler med FI smuds”, 2003) vastab käesoleva raamistiku nõuetele tingimusel, et katsel hinnatakse ka puhastusmahtu.
CTTN-IREN-i katsemeetod “Pesemisjõudlus ja vahutavus mustusesegu kasutamisel/nõudepesu katse” (CTTN-IREN — BP41 — 69131 Ecully CEDEX, Prantsusmaa) vastab käesoleva raamistiku nõuetele tingimusel, et viiakse läbi raamistikus ettenähtud arv katseid.