EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0820

Nõukogu otsus, 22. detsember 2000, millega luuakse Euroopa politseikolledž (CEPOL)

EÜT L 336, 30.12.2000, p. 1–3 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2005; kehtetuks tunnistatud 32005D0681

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/820/oj

32000D0820



Euroopa Liidu Teataja L 336 , 30/12/2000 Lk 0001 - 0003


Nõukogu otsus,

22. detsember 2000,

millega luuakse Euroopa politseikolledž (CEPOL)

(2000/820/JSK)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 30 lõike 1 punkti c ja artikli 34 lõike 2 punkti c,

võttes arvesse Portugali Vabariigi algatust, [1]

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust [2]

ning arvestades järgmist:

(1) Ülemkogu otsustas 15. ja 16. oktoobril 1999 Tamperes toimunud istungil, et politseiteenistuste vanemametnike koolitamiseks tuleks luua Euroopa politseikolledž, edaspidi "CEPOL", kusjuures politseiteenistus tähendab eesistujariigi otsuste punktis 47 nimetatud õiguskaitsetöötajaid (law enforcement officials).

(2) Euroopa Ülemkogu otsustas Tamperes, et CEPOL peaks algselt koosnema olemasolevate siseriiklike koolitusasutuste võrgust, ilma et see takistaks hiljem alalise institutsiooni loomist.

(3) Juba on olemas politseinike koolitamisega tegelevaid riik-likke, Euroopa ja rahvusvahelisi organisatsioone ja organeid, kellega koostööle peaks CEPOLil olema võimalik oma ülesannete täitmisel toetuda.

(4) Soovitatav on arendada kiiresti välja sidemed CEPOLi ja nende taotlejariikide riiklike koolitusasutustega, kellega Euroopa Liit peab ühinemisläbirääkimisi, samuti Islandi ja Norra koolitusasutustega, nii et neil oleks võimalik osaleda CEPOLi tegevuses.

(5) Euroopa Liit on olnud selles valdkonnas aktiivne, eelkõige võttes vastu ja rakendades asutamislepingu VI jaotise alusel programme, näiteks õiguskaitseasutuste vahetuse, koolituse ja koostöö ühine programm (OISIN) [3] ning organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse eest vastutavate isikute vahetuse, koolituse ja koostöö programm (Falcone) [4].

(6) CEPOL peaks oma ülesandeid täitma järk-järgult, pidades silmas iga-aastastes tööprogrammides sätestatud eesmärke ja võttes arvesse olemasolevaid vahendeid.

(7) Käesolev otsus tuleb kolme aasta pärast üle vaadata, et otsustada CEPOLi ülesannete laiendamise ja selle institutsioonilise struktuuri muutmise üle,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

I JAOTIS

Korraldus

Artikkel 1

1. Luuakse Euroopa politseikolledž (CEPOL).

2. Ilma et see piiraks artiklis 9 soovitatud edaspidiseid arenguid, moodustatakse CEPOL võrguna, mis ühendab liikmesriikide politsei vanemametnike riiklikke koolitusasutusi, kes teevad selle eesmärgi saavutamiseks tihedat koostööd.

3. CEPOLi ülesanne on rakendada juhatuse määratud programme ja algatusi.

Artikkel 2

1. Politsei vanemametnike riiklike koolitusasutuste direktorid moodustavad CEPOLi juhatuse. Kui ühest liikmesriigist on mitu direktorit, moodustavad nad delegatsiooni.

2. Juhatuse eesistujaks on Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigiks oleva liikmesriigi riikliku koolitusasutuse direktor. Juhatus tuleb kokku vähemalt üks kord eesistumisaja jooksul. Ta kehtestab oma protseduurireeglid ühehäälse otsuse alusel.

3. Igal delegatsioonil on juhatuses üks hääl.

Euroopa Liidu Nõukogu peasekretariaadi, komisjoni ja Europoli esindajad kutsutakse istungitele osalema ilma hääleõiguseta vaatlejatena. Juhatuse liikmed võivad kaasa võtta eksperte.

Artikkel 3

1. Juhatus otsustab iga-aastase jätkuõppe programmi üle (õpetuse sisu, rakendatavate koolitusmeetmete liik, arv ja pikkus). Ta võtab vajaduse korral vastu täiendavaid programme ja algatusi.

2. Juhatus koostab CEPOLi tegevuse aastaaruande.

3. Lõigetes 1 ja 2 nimetatud juhatuse otsused võetakse vastu ühehäälselt ja edastatakse seejärel nõukogule, kes need teadmiseks võtab ja heaks kiidab. Juhatus võtab arvesse kõiki nõukogu tehtud märkusi.

CEPOLi tegevuse aastaaruanne edastatakse ka teadmiseks Euroopa Parlamendile ja komisjonile.

Artikkel 4

1. Juhatus moodustab alalise sekretariaadi, kes abistab CEPOLit haldusülesannete täitmisel, mis on vajalikud kolledži tegutsemiseks, aastaprogrammi rakendamiseks ja vajaduse korral täiendavate programmide ja algatuste rakendamiseks. Alalise sekretariaadi võib moodustada mõne riikliku politseiakadeemia juures. Alalise sekretariaadi asukoha otsustab nõukogu.

2. Sekretariaati juhatab haldusdirektor, kelle juhatus on määranud kolmeks aastaks.

3. Kõik juhatuse otsused, mis käsitlevad sekretariaati, tehakse ühehäälselt.

Artikkel 5

1. CEPOLi eelarvet haldab sekretariaat finantsmääruse alusel.

2. Artiklis 3 nimetatud aastaprogrammi meetmete rakenduskulud ja CEPOLi halduskulud tasuvad liikmesriigid ühiselt. Selleks määratakse iga liikmesriigi aastamaks, mille aluseks on rahvamajanduse kogutoodang (RKT) vastavalt skaalale, mida kasutatakse Euroopa Liidu üldeelarve rahastamiseks ettenähtud omavahendite RKT osa määramiseks. Igal aastal võetakse iga liikmesriigi jaoks võrdlusaluseks eelneva aasta RKT.

3. CEPOLi finantsmääruse ja aastaeelarve koostab juhatus ühehäälse otsuse alusel ja see esitatakse nõukogus kokku tulevate liikmesriikide valitsustele heakskiitmiseks.

4. CEPOLi eelarvest rahastatakse järgmiste punktidega seotud kulusid:

a) aastaprogrammi ettevalmistamine, rakendamine ja hindamine;

b) välisosalejate tasud;

c) juhatuse koosolekutel osalevate juhatuse liikmete reisikulud, mis kaetakse kahel liikmel igast liikmesriigist;

d) sekretariaadi üldised tegevuskulud, välja arvatud liikmete töötasud;

e) kulud, mis on seotud muude algatustega, mille juhatus on vastu võtnud või haldusdirektor teinud kooskõlas finantsmäärusega;

f) sekretariaadi liikmetele töötasude maksmisel liikmesriikide kantud kulude hüvitamine võrdeliselt liikmesriikide osamaksuga.

5. Ilma et see piiraks liikmesriikide taotlusi ja tegutsedes vastavalt juhatuse suunistele, võib sekretariaat esitada komisjonile kaasfinantseerimiseks koolitusprojektid või -programmid, mis kuuluvad komisjoni hallatavate eelarveprogrammide pädevusvaldkonda.

II JAOTIS

Eesmärgid ja ülesanded

Artikkel 6

1. CEPOLi eesmärk on aidata koolitada liikmesriikide politsei vanemametnikke, optimeerides koostööd CEPOLi eri asutuste vahel. CEPOL toetab ja arendab Euroopa põhimõtteid seoses peamiste probleemidega, eelkõige piiriüleste probleemidega, millega liikmesriigid kuritegevuse vastu võitlemisel, kuritegude ennetamisel ning korrakaitse ja avaliku julgeoleku tagamisel silmitsi seisavad.

2. CEPOLi eesmärgid on:

a) suurendada teadmisi teiste liikmesriikide riiklike politseisüsteemide ja -struktuuride ning Europoli ja piiriülese politseikoostöö kohta Euroopa Liidus;

b) süvendada rahvusvaheliste juriidiliste dokumentide, eelkõige olemasolevate Euroopa Liidu tasandil kuritegevuse vastu võitlemisel tehtava koostööga seotud dokumentide tundmist;

c) anda asjakohast koolitust seoses demokraatlike julgeolekumeetmetega, rõhutades eriti õigust kaitsele;

d) julgustada koostööd CEPOLi ja muude politseinike koolitusasutuste vahel.

3. CEPOL pakub oma infrastruktuuri ka nende taotlejariikide politsei vanemametnikele, kellega Euroopa Liit ühinemisläbirääkimisi peab, samuti Islandi ja Norra ametnikele.

Artikkel 7

Nende eesmärkide saavutamiseks võib CEPOL võtta eelkõige järgmisi meetmeid:

a) korraldada politsei vanemametnikele ühistel standarditel põhinevaid koolitusi;

b) aidata valmistada ette politseiametnike koolituseks ettenähtud ühtlustatud programme seoses Euroopa politseijõudude piiriülese koostööga ja aidata koostada asjakohaseid täienduskoolitusprogramme;

c) anda erikoolitust piiriülese kuritegevuse vastu võitlemisel võtmerolli mängivatele politseiametnikele, pöörates erilist tähelepanu organiseeritud kuritegevusele;

d) arendada ja pakkuda koolitust koolitajatele;

e) levitada häid tavasid ja uurimistulemusi;

f) arendada ja pakkuda koolitust, et valmistada Euroopa Liidu politseijõudusid ette mittesõjalises kriisireguleerimises osalemiseks;

g) arendada ja pakkuda koolitust nende riikide politseiasutustele, kes taotlevad Euroopa Liidu liikmeks saamist, sealhulgas võtmerolli mängivate politseiametnike koolitus;

h) hõlbustada politseiametnike asjaomaseid vahetusi ja lähetusi seoses koolitusega;

i) töötada välja elektrooniline võrk, et pakkuda CEPOLile tuge tema ülesannete täitmisel, tagades vajalike julgeolekumeetmete rakendamise;

j) võimaldada liikmesriikide politsei vanemametnikel omandada vajalikku keeloskust.

III JAOTIS

Muud sätted

Artikkel 8

CEPOL kaalub iga üksikjuhtumi puhul eraldi võimalust Euroopa institutsioonide ja muude Euroopa Liidu organite ametnike osalemiseks.

CEPOL võib teha koostööd nende riikide riiklike politseinike koolitusasutuste vahel, kes ei ole Euroopa Liidu liikmesriigid. Eelkõige luuakse suhted nende taotlejariikide riiklike instituutidega, kellega Euroopa Liit peab ühinemisläbirääkimisi, samuti Islandi ja Norra instituutidega.

Samuti teeb CEPOL koostööd Euroopa asjaomaste koolitusasutustega, nagu Põhja- ja Baltimaade Politseiakadeemia (Nordic Baltic Police Academy: NBPA) ja Kesk-Euroopa Politseiakadeemia (Mitteleuropäische Polizeiakademie: MEPA).

Artikkel 9

Hiljemalt kolmandal aastal pärast käesoleva otsuse jõustumist esitab juhatus nõukogule aruande võrgu toimimisest ja tulevikust kooskõlas Euroopa Ülemkogu Tampere istungi otsustega.

Artikkel 10

Käesolev otsus jõustub Euroopa Ühenduste Teatajas avaldamisele järgneval päeval.

Seda kohaldatakse 1. jaanuarist 2001.

Brüssel, 22. detsember 2000

Nõukogu nimel

eesistuja

C. Pierret

[1] EÜT C 206, 19.7.2000, lk 3.

[2] Arvamus on esitatud 17. novembril 2000 (Euroopa Ühenduste Teatajas seni avaldamata).

[3] EÜT L 7, 10.1.1997, lk 5.

[4] EÜT L 99, 31.3.1998, lk 8.

--------------------------------------------------

Top