Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0054

    Välismaal töötades ELi töötajate õiguste austamise tagamine

    Välismaal töötades ELi töötajate õiguste austamise tagamine

     

    KOKKUVÕTE:

    direktiiv 2014/54/EL meetmete kohta, mis lihtsustavad töötajate vaba liikumise raames töötajatele antud õiguste kasutamist

    MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

    Üheks Euroopa Liidu (EL) üksikisikute paljudest õigustest on võimalus elada ja töötada mõnes teises ELi liikmesriigis. See õigusakt tagab riiklike õiguskaitsevahendite olemasolu juhuks, kui töötajad või nende perekonnad leiavad, et neid õigusi rikutakse.

    PÕHIPUNKTID

    ELi vaba liikumise ja diskrimineerimisvastased põhimõtted tagavad välismaal töötavatele töötajatele selle liikmesriigi kodanikega võrdsed tööalased õigused. Need on sätestatud määruses (EL) nr 492/2011 (vt kokkuvõte).

    Töötajate õigused

    • Juurdepääs tööturule ja selged töötingimused seoses töötasu, töölepingu ülesütlemise, töötervishoiu ja tööohutusega.
    • Juurdepääs sotsiaal- ja maksusoodustustele.
    • Juurdepääs koolitusele, eluasemele, haridusele ja õpipoisiõppele.
    • Ametiühingute liikmelisus.
    • Tööhõivetalituste abi.

    Nende õiguste kaitse

    Käesoleva direktiivi alusel on liikmesriigid kohustatud tagama, et kohtumenetlused oleksid kättesaadavad kõigile ELi töötajatele, kes leiavad, et nad kannatavad mingil kujul ebaõiglase diskrimineerimise all. Lisaks võivad ühingud ja organisatsioonid, ametiühingud ja tööandjate esindajad, kes on seotud käesoleva direktiivi rakendamisega, ELi töötajat või tema pereliikmeid esindada mis tahes ettevõetavates õigustoimingutes.

    Võrdse kohtlemise edendamine

    Iga liikmesriik peab määrama vähemalt ühe organisatsiooni või kontaktpunkti, kes tagab, et töötajate ja nende pereliikmete õigus töötada seal, kus nad soovivad, ei kannataks kodakondsuse alusel diskrimineerimise ega põhjendamata piirangute all.

    Need organisatsioonid peavad:

    • osutama sõltumatut juriidilist ja muud abi, mis peab olema tasuta neile, kes seda endale lubada ei saa, kooskõlas riikliku tavaga;
    • tegutsema teiste liikmesriikide võrdväärsete organisatsioonide kontaktpunktina ning tegema koostööd ELi teabe- ja tugiteenustega, nagu Teie Euroopa ja Solvit;
    • korraldama või tellima sõltumatuid uuringuid ja analüüse põhjendamatute piirangute ja takistuste või diskrimineerimise kohta;
    • esitama soovitusi mis tahes diskrimineerimisega võitlemiseks.

    MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

    Direktiivi kohaldatakse alates 20. maist 2014 ning see pidi liikmesriikides jõustuma 21. maiks 2016.

    TAUST

    Lisateave

    PÕHIDOKUMENT

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/54/EL meetmete kohta, mis lihtsustavad töötajate vaba liikumise raames töötajatele antud õiguste kasutamist (ELT L 128, 30.4.2014, lk 8–14)

    SEONDUVAD DOKUMENDID

    Komisjoni aruanne Euroopa parlamendile, nõukogule ning Euroopa majandus- ja sotsiaalkomiteele Euroopa parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta direktiivi 2014/54/EL (meetmete kohta, mis lihtsustavad töötajate vaba liikumise raames töötajatele antud õiguste kasutamist) rakendamise kohta (COM(2018) 789 final, 4.12.2018)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2011. aasta määrus (EL) nr 492/2011 töötajate liikumisvabaduse kohta ELi piires (ELT L 141, 27.5.2011, lk 1–12)

    Määruse (EL) nr 492/2011 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

    Viimati muudetud: 28.10.2021

    Üles