Piiritusjookide geograafiline päritolu
KOKKUVÕTE:
määrus (EL) 2019/787, milles käsitletakse piiritusjookide määratlemist, kirjeldamist, esitlemist ja märgistamist, piiritusjookide nimetuste kasutamist muude toiduainete esitlemisel ja märgistamisel, piiritusjookide geograafiliste tähiste kaitset ning põllumajandusliku päritoluga etüülalkoholi ja destillaatide kasutamist alkohoolsetes jookides
MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?
- Määruse eesmärk on sätestada piiritusjookide* määratlemise, kirjeldamise, esitlemise ja märgistamise, sealhulgas nende nimetuse muudes toiduainetes kasutamise, ning piiritusjookide geograafiliste tähiste* kaitse normid.
- Määrus sisaldab piiritusjookide (nt „whisky“, brändi, veinist valmistatud piiritusjook ja viin) ja ka nende piiritusjookide teistes toiduainetes kasutamise selgemaid märgistamise norme. Neid norme kohaldatakse kogu Euroopa Liidus (EL) ja need on kooskõlas tarbijatele toidualase teabe esitamise nõuetega.
- Samuti on selle eesmärk veelgi ühtlustada kogu ELis lubatud piiritusjookide valmistamise meetodeid, näiteks seoses mitmete piiritusjookide maksimaalse suhkrusisaldusega.
- Selle eesmärk on veelgi lihtsustada geograafilise tähise menetlusi, et saavutada järgmist:
- võimaldada Euroopa Komisjonil keskenduda üksnes ELi tähtsusega elementidele;
- riigi ja ELi tasandil tehtavate muudatuste selgemad määratlused, võttes täielikult arvesse subsidiaarsuse põhimõtet;
- lühendada taotluste menetlemise tähtaega.
- Selle eesmärk on edendada geograafiliste tähiste kaitset
- koostisosana kasutamise korral;
- kaubamärgiga vastuolu korral ja
- ELi territooriumil olevate transiitkaupade eest.
- Määrusega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 110/2008 alates 25. maist 2021, v.a III peatükk (geograafilised tähised), mis on tunnistatud kehtetuks alates 8. juunist 2019.
PÕHIPUNKTID
Kohaldamisala
- Määrus hõlmab piiritusjookide määratlust ja ELi piiritusjoogikategooriaid.
- Selles sätestatakse piiritusjookide valmistamise, kirjeldamise, esitlemise ja märgistamise üksikasjalikud nõuded ning ka piiritusjookide nimetuste kasutamine muude toiduainete esitlemisel ja märgistamisel.
- Piiritusjookide sektor on üks neljast sektorist, mida geograafiliste tähiste ELi normid hõlmavad. Teised on toidu-, veini- ja aromatiseeritud veinide sektor.
Etüülalkohol
Piiritusjookide ja muude alkohoolsete jookide valmistamiseks ning toiduvärvide, lõhna- ja maitseainete ning kõikide muude lubatud koostisosade lahjendamiseks või lahustamiseks peab kasutama eranditult põllumajandusliku päritoluga etüülalkoholi, põllumajandusliku päritoluga destillaate või käesoleva määruse I lisa 1.–14. kategooria piiritusjooke.
Delegeeritud õigusaktiga – delegeeritud määrus (EL) 2022/1303 – muudetakse määrust (EL) 2019/787, ajakohastades põllumajandusliku päritoluga etüülalkoholi määratlust kooskõlas tehnika arenguga. Põllumajandusliku päritoluga etüülalkoholi määratletakse nüüd kui vedelikku, mis vastab järgmistele nõuetele:
- see on saadud üksnes Euroopa Liidu toimimise lepingu I lisas loetletud põllumajandustoodete alkoholkäärimise teel, millele järgneb destilleerimine;
- sellel ei ole muud maitset peale valmistamisel kasutatavast toorainest tuleneva maitse;
- selle minimaalne alkoholisisaldus (tuntud ka kui mahuprotsendiline alkohol) on 96,0 mahuprotsenti;
- selle maksimaalne jääkide sisaldus ei ületa järgmist:
- etüülatsetaat: 1,3 grammi ühe hektoliitri 100-mahuprotsendilise alkoholi kohta;
- atseetaldehüüd (etanaali ja 1,1-dietoksüetaani summa): 0,5 grammi ühe hektoliitri 100-mahuprotsendilise alkoholi kohta;
- kõrgemad alkoholid (propaan-1-ooli, butaan-1-ooli, butaan-2-ooli, 2-metüülpropaan-1-ooli, 2-metüülbutaan-1-ooli ja 3-metüülbutaan-1-ooli summa): 0,5 grammi ühe hektoliitri 100-mahuprotsendilise alkoholi kohta;
- metanool: 30 grammi ühe hektoliitri 100-mahuprotsendilise alkoholi kohta;
- furfuraal: 0,5 grammi ühe hektoliitri 100-mahuprotsendilise alkoholi kohta.
Geograafiliste tähiste kaitse
Tootespetsifikaadiga kooskõlas olevaid geograafilisi tähiseid kaitstakse
- registreeritud nimetuse otsese või kaudse kaubanduslikul eesmärgil kasutamise eest registreeringuga hõlmamata toodete puhul, kui need tooted on sarnased asjaomase nimetuse all registreeritud toodetega või kui nende puhul kasutatakse ära kaitstud nimetuse mainet, sealhulgas juhul, kui neid tooteid kasutatakse koostisainetena;
- väärkasutuse, imiteerimise või seoste tekitamise eest ka siis, kui toote või teenuse tegelik päritolu on märgitud või kui kaitstud nimetus on tõlgitud või sellele on lisatud sõna „stiili“, „liiki“, „meetodil“, „valmistatud nagu“, „imitatsioon“, „lõhna või maitsega“, „sarnane“ või muu samalaadne väljend, sealhulgas juhul, kui seda toodet kasutatakse koostisainena;
- muude toote päritolu, laadi või olulisi omadusi käsitlevate valede või eksitavate märgete eest, mis võivad luua vale mulje toote päritolust;
- muu tegevuse eest, mis võib tarbijat eksitada seoses toote tegeliku päritoluga.
Tootespetsifikaat
Tootespetsifikaadid sisaldavad vähemalt järgmist:
- geograafilise tähisena kaitstav nimetus, nagu seda kasutatakse algupärases kirjaviisis ja ladina transkriptsioonis (kui see on asjakohane);
- piiritusjoogi kategooria;
- piiritusjoogi omaduste kirjeldus, sealhulgas kasutatud tooraine, samuti toote peamised omadused ja võrdlus sama kategooria piiritusjookidega;
- geograafilise piirkonna määratlus;
- valmistamismeetodi kirjeldus, eelkõige algupäraste ja muutumatute kohalike valmistamismeetodite kirjeldus;
- piiritusjoogi kvaliteedi, maine ja muude omaduste ning selle geograafilise päritolu vaheline seos;
- märgistamise või pakendamise erinõuded.
Registreerimine
- Geograafilise tähise registreerimist võivad taotleda üksnes rühmad, kes töötavad asjaomase piiritusjoogiga.
- ELi liikmesriik võib riigi tasandil pakkuda nimetusele ajutist kaitset, mis algab komisjonile taotluse esitamise päevast.
- Kolme kuu jooksul pärast Euroopa Liidu Teatajas avaldamist võib ELi liikmesriik, kolmas riik või õiguspärast huvi omav kolmanda riigi isik esitada komisjonile vastulause.
- Komisjon võtab vastu delegeeritud õigusaktid, luues tunnustatud piiritusjookide geograafiliste tähiste avalikult juurdepääsetava elektroonilise registri.
- Liikmesriigid kontrollivad üldiselt registreeritud geograafiliste tähiste kasutamist ja piiritusjooke ning peavad nõuete rikkumiste korral võtma vajalikke meetmeid.
MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?
- Määrust kohaldatakse alates 8. juunist 2019 geograafiliste tähiste nõuete osas.
- Määrust kohaldatakse alates 25. maist 2021 muude nõuete osas, mis on seotud piiritusjookide valmistamise, kirjeldamise, esitlemise ja märgistamisega.
TAUST
Lisateave
PÕHIMÕISTED
Piiritusjook. Alkohoolne jook, mis on ette nähtud inimtarbimiseks, millel on teatud maitse- ja lõhnaomadused ning mille minimaalne alkoholisisaldus on vähemalt 15 mahuprotsenti (14 mahuprotsenti „advocaat“’i (munaliköör) puhul).
Geograafiline tähis. Tähis, mis näitab toote pärinemist mingist riigist, piirkonnast või paikkonnast, kui toote teatav omadus, maine või mõni muu tunnus on olulisel määral seostatav toote geograafilise päritoluga. Need eripärased tunnused on seotud loodus-, inim- ja tootmisaspektidega.
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta määrus (EL) 2019/787, milles käsitletakse piiritusjookide määratlemist, kirjeldamist, esitlemist ja märgistamist, piiritusjookide nimetuste kasutamist muude toiduainete esitlemisel ja märgistamisel, piiritusjookide geograafiliste tähiste kaitset ning põllumajandusliku päritoluga etüülalkoholi ja destillaatide kasutamist alkohoolsetes jookides ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 110/2008 (ELT L 130, 17.5.2019, lk 1–54)
Määruse (EL) 2019/787 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
SEONDUVAD DOKUMENDID
Komisjoni 12. mai 2021. aasta delegeeritud määrus (EL) 2021/1235, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/787 eeskirjadega piiritusjookide geograafiliste tähiste registreerimise taotlemise, tootespetsifikaatide muutmise, registreeringu kustutamise ja registri kohta (ELT L 270, 29.7.2021, lk 1–9)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. novembri 2012. aasta määrus (EL) nr 1151/2012 põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta (ELT L 343, 14.12.2012, lk 1–29)
Vt konsolideeritud versioon.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta määrus (EL) nr 1169/2011, milles käsitletakse toidualase teabe esitamist tarbijatele ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 1924/2006 ja (EÜ) nr 1925/2006 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni direktiiv 87/250/EMÜ, nõukogu direktiiv 90/496/EMÜ, komisjoni direktiiv 1999/10/EÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2000/13/EÜ, komisjoni direktiivid 2002/67/EÜ ja 2008/5/EÜ ning komisjoni määrus (EÜ) nr 608/2004 (ELT L 304, 22.11.2011, lk 18–63)
Vt konsolideeritud versioon.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2008. aasta määrus (EÜ) nr 110/2008 piiritusjookide määratlemise, kirjeldamise, esitlemise, märgistamise ja geograafiliste tähiste kaitse kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 1576/89 (ELT L 39, 13.2.2008, lk 16–54)
Vt konsolideeritud versioon.
Viimati muudetud: 14.09.2022