Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Elektri- ja elektroonikaseadmete vaheliste häiringute vähendamine

Elektri- ja elektroonikaseadmete vaheliste häiringute vähendamine

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2014/30/EL elektromagnetilist ühilduvust käsitlevate ELi liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Selle eesmärk on tagada Euroopa Liidus (EL) elektri- ja elektroonikaseadmete vastavus kohasele elektromagnetilise ühilduvuse tasemele.
  • Selles sätestatakse ühtsed eeskirjad tagamaks, et seadmed ei tekita vastuvõetamatuid elektromagnetilisi häiringuid ja on võimelised elektromagnetiliste häiringute keskkonnas halvenemiseta ettenähtud viisil toimima.
  • Sellega tagatakse ka elektromagnetilise ühilduvusega seoses elektri- ja elektroonikaseadmete vaba liikumine ELi siseturul.
  • Direktiiviga 2014/30/EL muudetakse ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2004/108/EÜ.

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

  • Direktiiviga hõlmatud seadmete hulka on arvatud nii paigaldised kui ka muu aparatuur.
  • Direktiivi ei kohaldata järgmistele:
    • direktiivi 2014/53/EL kohaldamisalasse kuuluvad raadioseadmed (vt kokkuvõte);
    • eritellimusel valminud hindamiskomplektid, mis on mõeldud kutsealaseks kasutamiseks teadus-ja arendusasutustes;
    • raadioamatööride kasutatavad raadioseadmed, välja arvatud juhul, kui seadmed on turul kättesaadavaks tehtud;
    • loomupäraselt ohutud seadmed;
    • teatavat liiki pardaseadmed määruse (EL) 2018/1139 muudatuste tõttu (vt selle määruse artikkel 137).
  • Direktiivi ei kohaldata või selle kohaldamine lõpeb elektromagnetilise ühilduvuse oluliste nõuete osas seadmete suhtes, mis kuuluvad direktiivi kohaldamisalasse, kui sellised nõuded on osaliselt või täielikult sätestatud täpsemalt ELi muudes õigusaktides.

Aparatuur

Direktiiviga määratakse kindlaks tootjate, importijate ja levitajate kohustused seoses elektromagnetilise aparatuuri müügiga.

  • Kõigil ELis müüdavatel (direktiivi kohaldamisalasse kuuluvatel) aparatuuridel peab olema CE-vastavusmärgis, mis näitab nende vastavust kõigile ELi õigusaktidest tulenevatele asjakohastele olulistele nõuetele.
  • Tootja peab esiteks viima läbi vastavushindamise ja koostama aparatuuri tehnilise dokumentatsiooni. Need on kohustuslikud turule lastud aparatuurile, kuid mitte aparatuuri korral, mis on ette nähtud ühendamiseks konkreetse paigaldisega.
  • Kui aparatuuri vastavus asjakohastele nõuetele on tõendatud, koostavad tootjad ELi vastavusdeklaratsiooni ning kinnitavad tootele CE-vastavusmärgise.
  • Importijad peavad kontrollima, kas tootjad on viinud läbi nõuetekohase vastavushindamise, ja teavitama riiklikke turujärelevalveasutusi, kui nad leiavad, et seade ei vasta põhilistele nõuetele. Nad peavad ka tagama, et tootja on koostanud tehnilise dokumentatsiooni, et aparatuur kannab CE-märgist ning sellega on kaasas nõutud dokumendid ja teave.
  • Levitajad peavad kontrollima, et aparatuuril on CE-märgis ning sellega on kaasas nõutud dokumendid ja teave.
  • Kogu vajalikku dokumentatsiooni tuleb säilitada kümme aastat.
  • Tootjad, importijad ja levitajad peavad esitama vastavust tõendava teabe ja dokumentatsiooni keeles, mis on pädevale riiklikule asutusele kergesti arusaadav.
  • Tootjad ja importijad peavad märkima oma postiaadressi aparatuurile või, kui see ei ole võimalik, aparatuuri pakendile või aparatuuriga kaasasolevasse dokumenti.

Lisaks on direktiivis sätestatud meetmed, mille abil riiklikud ametiasutused peavad tuvastama direktiivi nõuetele mittevastava aparatuuri ning vältima selle turulelaskmist.

Paigaldised

ELi liikmesriigid näevad ette vajalikud sätted paigaldise nõuetele vastavuse eest vastutava isiku või vastutavate isikute kindlakstegemiseks.

Elektromagnetilise ühilduvuse direktiivi juhend

Elektromagnetilise ühilduvuse direktiivi juhendi eesmärk on aidata kaasa direktiivi 2014/30/EL ühisele rakendamisele. Juhendil ei ole õiguslikku kaalu, kuid selles käsitletakse mitut praktilist küsimust, mis pakuvad huvi tootjatele ja teistele sidusrühmadele.

MIS AJAST EESKIRJU KOHALDATAKSE?

Direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtaeg oli 19. aprill 2016. Neid meetmeid kohaldatakse alates 20. aprillist 2016.

TAUST

Direktiiviga ajakohastatakse ELis kehtivaid elektromagnetiliste seadmete turule laskmise eeskirju. See on osa erinevaid tegevusvaldkondi puudutavast ELi õigusraamistiku moderniseerimisprotsessist, mille eesmärk on vähendada halduskoormust ning kehtestada lihtsamad, selgemad ja järjepidavamad eeskirjad.

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/30/EL elektromagnetilist ühilduvust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 96, 29.3.2014, lk 79–106)

Direktiivi 2014/30/EL järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1020 turujärelevalve ja toodete vastavuse kohta ning millega muudetakse direktiivi 2004/42/EÜ ja määruseid (EÜ) nr 765/2008 ja (EL) nr 305/2011 (ELT L 169, 25.6.2019, lk 1–44)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta otsus nr 768/2008/EÜ toodete turustamise ühise raamistiku kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 93/465/EMÜ (ELT L 218, 13.8.2008, lk 82–128)

Viimati muudetud: 26.07.2022

Top