Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lihtsate surveanumate ohutus ELis

Lihtsate surveanumate ohutus ELis

Euroopa Liidu (EL) õigusaktil lihtsate surveanumate (näiteks sukeldumisballoonid) turulelaskmise ja kasutuselevõtmise kohta on kaks peamist eesmärki: i) tagada inimeste, koduloomade ja vara kaitse seoses lekkimisest või lõhkemisest tulenevate ohtudega; ii) tagada, et nende müüki reguleerivad kogu ELis samad eeskirjad.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/29/EL lihtsate surveanumate turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta.

KOKKUVÕTE

Euroopa Liidu (EL) õigusaktil lihtsate surveanumate (näiteks sukeldumisballoonid) turulelaskmise ja kasutuselevõtmise kohta on kaks peamist eesmärki: i) tagada inimeste, koduloomade ja vara kaitse seoses lekkimisest või lõhkemisest tulenevate ohtudega; ii) tagada, et nende müüki reguleerivad kogu ELis samad eeskirjad.

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Käesolevas direktiivis sätestatakse lihtsate surveanumate turulelaskmise ja kasutuselevõtmise ühtsed eeskirjad.

Seda kohaldatakse seeriaviisiliselt toodetud surveanumate suhtes, milleks on näiteks mis tahes keevisliitega anum, mis on ette nähtud suurema kui 0,5-baarise siserõhu jaoks ning sisaldama õhku või lämmastikku ega ole ette nähtud leegiga kuumutamiseks, ning samuti anuma survestatud osade ja koostude suhtes, mis on valmistatud teatud terase- või alumiiniumisortidest.

Seda ei kohaldata: i) spetsiaalselt tuumakasutuseks konstrueeritud surveanumatele; ii) laevadele ja õhusõidukitele paigaldatud surveanumatele ning iii) tulekustutitele.

OLULISEMAD PUNKTID

Direktiivis määratletakse lihtsate surveanumate tootjate, importijate ja levitajate kohustused.

  • 1.

    Enamikul direktiivi reguleerimisalasse kuuluvatel lihtsatel surveanumatel peab olema CE-vastavusmärgis, mis näitab nende vastavust kõigile ELi õigusaktidest tulenevatele olulistele ohutusnõuetele.

  • 2.

    Tootja peab viima läbi oma surveanumate vastavushindamise ja koostama üksikasjaliku tehnilise dokumentatsiooni.

  • 3.

    Importijad peavad kontrollima, kas tootjad on viinud läbi nõuetekohased vastavushindamised, ja teavitama turujärelevalveasutusi, kui nad leiavad, et surveanum ei vasta põhilistele ohutusnõuetele.

  • 4.

    Kogu vajalik dokumentatsioon tuleb registreerida ja seda tuleb säilitada kümme aastat.

  • 5.

    Juhised ja ohutusalane teave peavad olema lõppkasutajate jaoks kergesti arusaadavas keeles.

  • 6.

    Tootjad ja importijad peavad märkima surveanumatele oma nime, registreeritud kaubandusliku nimetuse või registreeritud kaubamärgi ja ühenduse võtmiseks kasutatava postiaadressi.

  • 7.

    Direktiivis on sätestatud, mida peavad tegema turujärelevalveasutused, et teha kindlaks nõuetele mittevastavad tooted ning vältida nende turulelaskmist või kasutuselevõtmist ELis.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiiv jõustub 18. aprillil 2014 ja seda kohaldatakse alates 20. aprillist 2016. Sellega tunnistatakse direktiiv 2009/105/EÜ alates 20. aprillist 2016 kehtetuks.

TAUST

Direktiiviga ajakohastatakse ELis kehtivaid lihtsate surveanumate turulelaskmise ja kasutuselevõtmise eeskirju. See on osa mitmesuguseid tegevusvaldkondi puudutavast Euroopa õigusraamistiku moderniseerimisprotsessist, mille eesmärk on lihtsustada eeskirju, vähendada halduskoormust ning kehtestada selgemad ja järjepidevamad eeskirjad.

Lisateavet leiate Euroopa Komisjoni lihtsate surveanumate teemaliselt veebilehelt.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Direktiiv 2014/29/EL

18.4.2014 Artiklid 1, 3, 4 ja 5 ning I ja III lisa kehtivad alates 20.4.2016

19.4.2016

ELT L 96, 29.3.2014, lk 45-78

Viimati muudetud: 17.02.2015

Top