EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0489

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 692/2011 (mis käsitleb Euroopa turismistatistikat) rakendamise kohta

COM/2016/0489 final

Brüssel,29.7.2016

COM(2016) 489 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 692/2011 (mis käsitleb Euroopa turismistatistikat) rakendamise kohta


Sisukord

1.    Sissejuhatus    

2.    Ülevaade Euroopa turismistatistikast    

3.    Rakendusmeetmed ja delegeeritud õigusaktid    

4.    Määruse rakendamine    

5.    Meetmed ettevõtjate koormuse vähendamiseks    

6.    Väljavaated    

7.    Järeldused    



KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA

NÕUKOGULE

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 692/2011 (mis käsitleb Euroopa turismistatistikat) rakendamise kohta

1.Sissejuhatus

Määrusega (EL) nr 692/2011 Euroopa turismistatistika kohta 1 loodi ühine raamistik Euroopa Liidu turismistatistika süstemaatiliseks arendamiseks, koostamiseks ja levitamiseks. Selles kajastati alates nõukogu direktiivi 95/57/EÜ 2 jõustumisest turismimajanduse olemuses ja turistide käitumises toimunud muutusi ning sellega reageeriti kasutajate vajaduste vastavatele muutustele.

Määruse artiklis 7 on järgmine säte: „Hiljemalt 12. augustiks 2016 ja seejärel iga viie aasta järel esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule hindamisaruande, mis käsitleb käesoleva määruse kohaselt koostatud statistikat, eelkõige selle asjakohasust ja ettevõtjatele tekitatud halduskoormust.“

Käesolev aruanne on esimene aruanne, mis esitatakse eelnimetatud artikli kohaselt.

Käesoleva aruande 2. jaos antakse ülevaade Euroopa turismistatistikast, eelkõige määruses sätestatud nõuetest.

3. jaos antakse ülevaade ja põhjendatakse vastuvõetud rakendusmeetmeid ja delegeeritud õigusakte.

4. jaos antakse ülevaade sellest, kuidas määrust on rakendatud, lähtudes ametliku statistika jaoks kehtestatud kvaliteedikriteeriumidest.

5. jaos keskendutakse ettevõtjate koormuse vähendamiseks võetud meetmetele.

6. jaos antakse ülevaade meetmetest, mida võiks kaaluda õigusraamistiku ajakohastamise eesmärgil, võttes arvesse eelmistes jagudes tehtud järeldusi. Samuti hinnatakse mõju, mida võisid avaldada määruses sätestatud turismistatistika süsteemile uued kasutajate vajadused ja uued andmeallikad.

2.Ülevaade Euroopa turismistatistikast

Euroopa Liidu turismitööstusel on tähtis koht kõigi liikmesriikide majanduses, sest turismitegevus kujutab endast suurt tööhõive allikat. Selle konkurentsivõime hindamiseks on vaja põhjalikke teadmisi turismi mahu, tunnuste, turistide tunnusjoonte, turismiga seotud kulude taseme ning kasu kohta Euroopa majandusele. Ametliku ühtlustatud turismi pakkumise ja nõudluse statistika peamiseks aluseks on määrus (EL) nr 692/2011 Euroopa turismistatistika kohta. Määrus hõlmab ühelt poolt andmeid ELi majutusettevõtete mahutavuse ja hõivatuse kohta ning teiselt poolt andmeid ELi kodanike reiside kohta. Esimesena nimetatud andmeid koguvad tavaliselt majutussektori ettevõtjad (liikmesriikide igakuiselt ja -aastaselt komisjonile esitatavad andmed koondtabelite vormis); viimasena nimetatud andmeid kogutakse tavaliselt leibkonnauuringutega (edastatud iga-aastased andmed, osalt koondtabelite, osalt üksikandmete vormis).

Väljaspool määruse ranget reguleerimisala avaldab Eurostat korrapäraselt turismiga seotud rohkem majanduslikku laadi teavet asjaomase ettevõtlus- või sotsiaalstatistika alusel.

Terviklikud andmekogumid, kokkuvõtvad tabelid ja vastavad artiklid on saadaval Eurostati veebisaidil, mis on hõlpsalt juurdepääsetav turismistatistika domeeni kaudu 3 .

3.Rakendusmeetmed ja delegeeritud õigusaktid

Määruses (EL) 692/2011 sätestatakse, et komisjon määrab kindlaks kvaliteediaruandeid käsitleva korra ning nende struktuuri rakendusaktide abil (artikli 6 lõige 4) ning andmete edastamise praktilise korra (artikli 9 lõiked 2 ja 3). Selleks võeti vastu komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 1051/2011 4 .

Määrusega (EL) nr 692/2011 on antud komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, millega

muudetakse mõisteid, et kajastada muudatusi rahvusvahelistes mõistetes (artikli 2 lõige 2),

muudetakse andmeedastuse tähtaegu, et võtta arvesse majanduslikku, sotsiaalset ja tehnika arengut (artikli 9 lõige 5), ja

muudetakse lisasid, et võtta arvesse majanduslikku, sotsiaalset ja tehnika arengut. Komisjon ei tohi siiski muuta lisade sätteid vabatahtlikult esitatavate nõutavate andmete ja vaatluse ulatuse piirangu kohta (artikli 3 lõige 2).

Siiani on komisjon võtnud vastu ühe delegeeritud õigusakti, komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 253/2013 5 , millega muudetakse haridustaseme saavutamisega seotud teatavaid määratlusi, et kajastada rahvusvahelise ühtse hariduse liigituses (ISCED) tehtud muudatusi.

Nagu nõutakse määruse (EL) nr 692/2011 artikli 11 lõikega 2, võttis komisjon 20. jaanuaril 2016. aastal vastu aruande volituste delegeerimise kohta 6 .

4.Määruse rakendamine

Määruse (EL) nr 692/2011 kohaselt koguvad, koostavad, töötlevad ja edastavad liikmesriigid ühtlustatud statistilisi andmeid turismi pakkumise ja nõudluse kohta. Komisjon hindab edastatud andmete kvaliteeti ja avaldab andmed Eurostati veebisaidil tabelite, mitmemõõtmeliste andmebaaside või analüütiliste artiklite vormis. Käesolevas jaos hinnatakse määruse rakendamist Euroopa statistika standardsete kvaliteedikriteeriumide alusel.

4.1. Asjakohasus

Asjakohasus näitab, millisel määral statistika vastab kasutajate olemasolevatele ja võimalikele vajadustele.

Määruse (EL) nr 692/2011 peamiseks eesmärgiks on kasutajate vajaduste parem rahuldamine. Praegu koostatav Euroopa turismistatistika on parandanud andmete kasutajatele kättesaadavuse terviklikkust ja ajakohasust. Näiteks edastatakse suurem osa igakuiseid andmeid 8 nädala jooksul pärast vaatluskuud, samas kui varem oli edastamise tähtaeg 3 kuni 6 kuud. Määrus kajastab paremini turismi muutunud iseloomu, mis hõlmab lühireiside ja ühepäeva-külastuste kasvavat tähtsust, mitte-üüritud majutuskohtade või väiksemate majutuskohtade suurenevat tähtsust ning interneti suurenevat mõju turistide broneeringutele ja turismitööstusele.

Määrusega nõutakse ka, et osa andmete puhul tuleb komisjonile esitada mikroandmed. Võrrelduna koondandmete edastamisega võimaldab see uuendus analüüsida üksikasjalikumalt ja paindlikumalt majanduslikke ja sotsiaalseid nähtusi turismisektoris. Suurem osa liidu turismist on Euroopa-sisene. See tähendab, et ühtlustatud Euroopa statistikast saadud mikroandmed väljamineva turismi nõudluse kohta on sihtliikmesriigi jaoks igasuguse täiendava koormuseta statistikaallikas sissetuleva turismi nõudluse kohta, võimaldades hoiduda turismivoogude kattuvast uurimisest. Eurostat on koostanud analüütilisi aruandeid sissetuleva turismi kohta teistes riikides täheldatud väljaminevate voogude põhjal. Samas on mõne riigi puhul andmete kättesaadavus takistatud teatavatest päritoluriikidest saabuvate reiside valimi väiksuse tõttu, mis mõjutab konkreetsete andmete kättesaadavust vähem populaarsete sihtriikide puhul. Mitmed riigid uurivad, kas seda allikat oleks võimalik kasutada praeguste (kallite) piiriuuringute osaliseks asendamiseks või sisendiks muu ametliku statistika jaoks (nt maksebilansistatistika teenuste konto reisikirje).

Oluline on veenduda, et Euroopa statistika suudab tulevikus hinnata turismi makromajanduslikku mõju ja selle mõju keskkonnale. Selle võimaldamiseks osutatakse määruse (EL) nr 692/2011 artiklis 5 prooviuuringutele turismi satelliitkontode ühtsete tabelite arendamise, tootmise ja levitamise kohta ning andmete kogumise süsteemide väljatöötamiseks, mis näitavad turismi mõju keskkonnale. Mis puutub ühtsetesse tabelitesse, palus Eurostat, et liikmesriigid edastaksid vabatahtlikkuse alusel kättesaadavaid riiklikke andmeid turismi makromajandusliku mõõtme kohta (kasutades rahvusvaheliselt tunnustatud turismi satelliitkontode raamistikku). Tulemused avaldati üldsusele kättesaadavates töödokumentides. See on oluline samm ELi tasandil ühtlustatud andmete suunas. Seoses keskkonnaaspektiga jälgib Eurostat muu hulgas Euroopa Keskkonnaameti, OECD ja ÜRO Maailma Turismiorganisatsiooni tehtavat tööd ning annab sisendandmeid säästva turismi näitajate süsteemidele. Võttes samas arvesse vahendite nappust määruse tavapäraste andmete koostamist käsitlevate nõuete rakendamiseks, ei olnud laiema prooviuuringute programmi kasutuselevõtt viimastel aastatel võimalik.

Kasutajate tagasiside määruse jõustumise ja andmete väljastamise suurenemise järel on olnud üldiselt positiivne. Euroopa turismistatistika toetab Euroopa ettevõtjaid, kohalikke, piirkondlikke ja riiklikke ametiasutusi ning Euroopa institutsioone või muid rahvusvahelisi sidusrühmi (OECD, ÜRO Maailma Turismiorganisatsioon) otsuste tegemisel. Hoolimata määruse abil praeguseks tehtud edusammudeks, on Euroopa turismistatistikas endiselt lüngad, näiteks (makro)majandusliku mõõtme parema hõlmamise või turismisektori uute nähtuste valdkonnas (nt jagamismajandus).

4.2. Täpsus

Täpsus näitab hinnangute lähedust tegelikele teadmata väärtustele.

Vastavalt subsidiaarsuse põhimõttele on liikmesriikidel vabadus otsustada kõige tõhusamate ja tulemuslikumate andmete kogumise ja töötlemise viiside üle kooskõlas riiklike süsteemide ja kättesaadavate riigisiseste allikatega, mis on allutatud tingimusele, et „liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed andmete kogumise aluste suhtes, et säilitada tulemuste kvaliteet“ (artikkel 8).

Igal aastal esitavad liikmesriigid aruande andmete kvaliteedi kohta. Need metaandmete aruanded on kättesaadavad Eurostati veebisaidil. Üksikasjalikumad kvaliteediaruanded on saadaval üksnes sisekasutuseks.

Alates määruse jõustumisest on nõue, et liikmesriigid kinnitaksid andmeid suuremal määral, oluliselt parandanud andmete üldist kvaliteeti (sh vähem puuduvaid andmeid). Keerukamad andmete kinnitamise teenused (sh iga-aastaste ja andmebaasis sisalduvate andmete ühtsuse kontrollide lisamine) on tulemuste kvaliteeti veelgi parandanud.

Sellest hoolimata esineb endiselt teatavaid andmete täpsusega seotud probleeme ja need vajavad jätkuvat jälgimist.

Andmed majutusettevõtete mahutavuse ja hõivatuse kohta (mida tavaliselt kogutakse ettevõtjatelt) võivad kajastada teatavat alakaetust, nimelt üksusi, mida registris ei ole. Künniste kasutamise ühtlustatum meetod (vt ka punkt 5) on vähendanud neid ebakõlasid kogu ELis. Samuti on tehtud tööd, et ühtlustada paremini turismiametiasutuste hallatavaid registreid riiklikes statistikaametites loodud üldiste ettevõtlusregistritega. Viimastel aastatel on nn jagamismajanduse platvormide kaudu üüritud majutuskohtade suurem kasutamine toonud esile katvuse probleemi. Selle mõõtmine on eelolevate aastate ülesanne.

Andmed reiside kohta (mida kogutakse leibkondadelt) põhinevad valikuuringutel ning neid võivad mõjutada nende valikuuringute teadaolevad piirangud: valikuviga (vaadeldakse ainult rahvastiku allrühma) ja valikust sõltumatu viga (nt vastamata jätmisest tulenevad vead). Üks turismistatistikat mõjutav konkreetne probleem on meenutushälve või mälu mõju: see põhjustab tegelike turismivoogude alahindamist tahtmatu andmete pisendamise tõttu vastajate poolt. Selle mõju vähendamiseks mõeldud suunised on esitatud liikmesriikidele turismistatistika metoodikajuhendis (vt ka punkt 4.6).

4.3. Ajakohasus ja õigeaegsus

Ajakohasus näitab ajavahemikku teabe kättesaadavaks tegemise ja teabes kirjeldatud sündmuse või nähtuse vahel; õigeaegsus näitab andmete avaldamise kuupäeva ja tähtpäeva, mil andmed oleks tulnud avaldada, vahele jäävat ajavahemikku.

Turismiandmeid ei avaldata rangete tähtaegade või avaldamise ajakava alusel, vaid pidevalt liikmesriikidelt saadud andmete vastuvõtmise ja kinnitamise tempos. Üldiselt on andmed kasutajatele kättesaadavad mõne päeva jooksul pärast andmete komisjonile esitamist. Eurostati sisetootmissüsteemi hiljutine läbivaatamine on kiirendanud kõiki liikmesriike hõlmavate andmete avaldamist.

Määrus (EL) nr 692/2011 on aidanud kaasa turismistatistika ajakohasuse parandamisele lühenenud edastamistähtaegade kaudu. Liikmesriigid on lühenenud edastamistähtaegu hästi järginud, edastades ennetähtaegselt rohkem kui 90 % igakuistest andmekogumitest. Ainult 1,5 % andmetest saabuvad enam kui ühenädalase viivitusega. Mis puutub terviklikumatesse iga-aastastesse andmetesse, saabub 86 % majutusandmetest kuuekuulise tähtaja jooksul; reise puudutavate andmete puhul (sh mikroandmete failid) hilineb mõni liikmesriik rohkem kui ühe nädala. Alates määruse kohasest esimesest võrdlusaastast on kõigil juhtudel täheldatud paranemist. Erandjuhtumeid, kus andmeid ei esitata, jälgitakse tähelepanelikult Euroopa statistikasüsteemis kasutusel oleva nõuetele vastavuse järelvalve kaudu.

4.5. Kättesaadavus ja selgus

Kättesaadavus ja selgus osutavad tingimustele ja vahenditele, mille abil kasutajad saavad andmeid hankida, neid kasutada ja tõlgendada.

Kõik liikmesriikide esitatud andmed ja vastavad koondandmed ELi kohta tervikuna on vabalt kättesaadavad Eurostati veebisaidil 7 . Konfidentsiaalsuse huvides kasutatakse mikroandmeid üksikasjalike tabelite koostamiseks, mis seejärel avaldatakse. Siiski võib tulevikus mikroandmeid väga rangetel tingimustel ja liikmesriikidelt saadud heakskiidu alusel teadusuuringute eesmärgil kättesaadavaks muuta.

Kasutajad saavad juurdepääsu Euroopa turismistatistikale kolme peamise kanali kaudu Eurostati veebisaidil.

1.Rubriigis „Tabelid“ hõlmavad eelnevalt kindlaksmääratud kahemõõtmelised tabelid kõige sagedasemad andmevajadused kiirel ja väga selgel viisil veebisaiti harvem külastavate või vähem asjatundlike kasutajate jaoks.

2.Rubriigis „Andmebaas“ on kättesaadavad mitmemõõtmelised tabelid, mis võimaldavad kasutajatel teha keerukamaid ja üksikasjalikumaid andmepäringuid. Kasutaja taotluse korral esitab Eurostat kohandatud väljavõtted, et vastata väga spetsiifilistele või üksikasjalikele andmevajadustele.

3.Korrapäraselt ajakohastatavad artiklid annavad hõlpsa juurdepääsu turismistatistikale, kombineerides graafikuid, tabeleid ja analüüsi paljude turismiga seotud teemade kohta.

Mitu korda aastas kaasnevad andmete avalikustamisega laialt levitatavad pressiteated. Määruse (EL) nr 692/2011 kohaselt saadud andmeid täiendatakse tihti muude ametliku statistika allikatega, et anda terviklikum ülevaade majanduse või tööhõive arengust turismitööstustes. Samuti kasutatakse turismistatistikat üldistes Eurostati väljaannetes, nagu piirkondlikus aastaraamatus. Eurostati veebisaidi tegevust käsitlevad sisemised järelevalvearuanded järjestavad turismistatistika sagedasti Euroopa statistika kõige enam kasutatavate valdkondade hulka. See rõhutab andmete asjakohasuse ja kättesaadavuse tähtsust. Näiteks oli piirkondliku aastaraamatu turismiartikkel 2015. aastal lehekülje külastatavuse põhjal piirkondlike SKP andmete järel teisel kohal.

Turismistatistika kättesaadavust ja selgust on suurendatud ka ajakohaste visualiseerimisvahendite abil, mis annavad kasutajatele kiirülevaate turismi elementidest. Sellised vahendid on integreeritud Euroopa Komisjoni hallatavasse turismi virtuaalsesse vaatluskeskusesse.

4.6. Võrreldavus

Võrreldavus tähendab erinevate statistiliste mõistete, mõõtmisvahendite ja menetluste mõju mõõdetavust, kui võrreldakse eri geograafiliste piirkondade, valdkondade või ajavahemike statistikat.

Euroopa turismistatistika sõltub suurel määral mõistete, määratluste, klassifikatsioonide ja meetodite ühtlustamisest. Meetoditega seotud probleeme arutatakse eriotstarbelises turismistatistika töörühmas, kes julgustab samuti vahetama kogemusi ja üldlevinud tavasid Euroopa Liidus ja väljaspool.

Ühtlustamise tagamiseks on määruses (EL) nr 692/2011 sätestatud peamised põhimõtted mõistete (artikkel 2), nõutavates andmetes käsitletavate teemade ja nõutavate andmete tunnuste (artikkel 3) ning vaatluse ulatuse (artikkel 4) kohta. Igapäevase ühtlustamisalase töö aluseks on turismistatistika metoodikajuhend (artikkel 10). Kõnealuse juhendi on koostanud Eurostat tihedas koostöös liikmesriikidega ning see sisaldab soovituslikke suuniseid turismistatistika koostamiseks. Juhendi esimene väljaanne avaldati 2011. aastal. Pärast seda on avaldatud kaks oluliste parandustega versiooni. Juhend on osutunud väga praktiliseks andmehoidlaks statistika ühtlustamise jaoks ELis. See on samuti viitedokument andmete kasutajate ja turismistatistika koostajate jaoks väljaspool ELi. Viimane aitab kaasa Eurostati missioonile saada Euroopat käsitleva kvaliteetse statistika juhtivaks pakkujaks.

Turismistatistika on suhteliselt võrreldav aja ning riikide ja piirkondade lõikes. Üleminek direktiivilt 95/57/EÜ määrusele (EL) nr 692/2011 põhjustas enamiku riikide jaoks vaid väikese aegrea katkemise. Need katkemised on kasutajate jaoks dokumenteeritud Eurostati veebisaidil või asjakohastes väljaannetes kättesaadavate metaandmete kaudu.

4.7. Sidusus

Sidusus näitab, millises ulatuses saab andmeid erineval viisil ja eri otstarbel kasutamiseks usaldusväärselt kombineerida.

Võimalikus ulatuses osutab Euroopa turismistatistika riiklike ja rahvusvaheliste organisatsioonide koostatud andmete ühtsuse heale tasemele. Valdkondadeülene koostöö Euroopa statistikasüsteemi siseselt on samuti aidanud kaasa turismistatistika ühtsusele, seda seotud andmete kaudu majanduse, ettevõtluse või sotsiaalvaldkonnas.

Asutusesiseselt tagavad turismistatistika suhtes kohaldatavad komisjoni andmete kinnitamise talitused ühtsuse igakuiste ja -aastaste andmete, turismis osalemist käsitlevate andmete ja rahvastikustatistika või reiside eri tunnuste vahel.

5.Meetmed ettevõtjate koormuse vähendamiseks

Statistiliste andmete esitamise eest vastutavate osapoolte, eelkõige VKEde vastamiskoormuse vähendamist soodustatakse kolme peamise kanali kaudu.

Esiteks võimaldab määruse (EL) nr 692/2011 artikkel 8 liikmesriikidel tugineda järgmistele andmeallikatele: uuringud, haldusandmed ja sobivad statistilised hindamismenetlused. Mitu riiki kogub ettevõtjatelt andmeid (näiteks majutusettevõtete mahutavuse ja hõivatuse kohta) valikuuringu kaudu (põhjaliku loenduse asemel). Teised riigid kasutavad kohalike ametiasutuste käsutuses olevaid haldusandmeid, selle asemel et pöörduda otse majutusteenuse pakkujate poole.

Teiseks lubab määruse I lisa liikmesriikidel piirata vaatluse ulatust artikli 4 punktis a sätestatud viisil, et hõlmata ainult asutused, mis ületavad teatava mahutavuse künnise (nimelt need, millel on vähemalt 10 voodikohta). Need liikmesriigid, kelle arvele jääb vähem kui 1 % ELi majutusettevõtetes veedetud ööde aastasest koguarvust, võivad täiendavalt vaatluse ulatust vähendada, hõlmates ainult need majutusettevõtted, kus on vähemalt 20 voodikohta. Viimast künnist kohaldatakse 12 liikmesriigi suhtes. See ulatuse piirang vabastab määruse kohasest aruandluskohustusest paljud majutussektoris tegutsevad VKEd.

Lisaks muudeti vabatahtlikuks majutusettevõtte hõivatuse andmete jaotamine suurusklassi alusel, et võimaldada paindlikkust kasutatud andmeallikate suhtes.

6.Väljavaated

6.1. Euroopa turismistatistika asjakohasuse ja kvaliteedi säilitamine

Määruse (EL) nr 692/2011 kohaselt nõutavad andmed peaksid kajastama kasutajate muutuvaid vajadusi turismisektoris toimuvate muutuste valguses, võttes samas arvesse andmete esitajate koormust.

Keskpikas perspektiivis võib see tekitada vajaduse määruse muudatuste järele, näiteks teatavate muutujate ja jaotuste ajakohastamiseks, uute nõuete lisamiseks või selliste kehtivate nõuete tühistamiseks, mida peetakse nüüd vähemolulisteks. Viimatinimetatut võidakse kohaldada valikuliste või kolmeaastaste andmete esitamise nõuete või metaandmete ja kvaliteediaruannete iga-aastase esitamise suhtes. Selle protsessi käigus tuleb arvesse võtta ka prooviuuringute tulemusi (määruse artikkel 5) (eelkõige turismi makromajandusliku tähtsuse ja selle keskkonnale avalduva mõju paremaks ja korrapärasemaks hindamiseks).

Kõik algatused ja ettepanekud keskenduvad kvaliteedile kombineerituna tajutud asjakohasusega kasutaja jaoks ning haldusasutuste või ettevõtjate koormuse vähendamise suhtes avalduvale mõjule.

Kõnealuste muudatustega uuritakse samuti täiendavaid koostoimeid muude statistikavaldkondadega (nt reisiuuringud, rahvusvaheline teenustekaubandus, integreeritud registrite kasutamine). Samuti tuleb eelolevatel aastatel uuesti hinnata turismistatistika positsiooni ettevõtlus- või sotsiaalstatistika ajakohastatud süsteemides. See puudutab eelkõige turismistatistika integreerimist kahte kavandatud raammäärusesse, millest üks käsitleb ettevõtlusstatistika integreerimist ja teine integreeritud Euroopa sotsiaalstatistikat.

6.2. Uute allikate ja meetodite mõju

Viimastel aastatel on turismistatistika olnud Euroopa statistikasüsteemi teerajaja seoses uute andmeallikate ja meetodite uurimisega. Näiteks viidi läbi uuring, milles uuriti mobiilsete positsioneerimisandmete kasutamise võimalikkust turismistatistika jaoks. Suurandmetel on turismistatistika seisukohast suur potentsiaal: nii mobiilsideoperaatoritelt, broneerimis- või reserveerimissüsteemidelt, otsingumootoritelt ja internetitoimingutelt, elektroonilistelt maksekaartidelt kui ka sotsiaalmeediast saadud teave võiks lisada andmeid turismistatistika süsteemi. Pikemas perspektiivis võivad sellised uued andmeallikad põhjustada Euroopa turismistatistika koostamise viisis lisaks arengule põhjapanevaid muudatusi. Osaline üleminek andmete kogumiselt andmeühendamisele muutub statistika koostajate jaoks peamiseks ülesandeks. Samas võib see üleminek pakkuda mitmekesisemaid ja õigeaegsemaid teadmisi turismi kohta, võimaldades üksikasjalikumat jaotust aja ja koha alusel. Need uued meetodid on tõenäoliselt kulutõhusamad ja vähendavad ettevõtjate koormust. Uute meetodite ja allikate kasutamine lisaks olemasolevatele traditsioonilisematele uuringutele aitab kaasa nende turismisektori aspektide parema mõistmise saavutamisele, mis olid varem vähem või üldse mitte hõlmatud (näiteks üüritud majutuse uued vormid nn jagamismajanduses).

6.3. Turismistatistika laiendamine täiendavatesse riikidesse

Määruse (EL) nr 692/2011 täiendaval rakendamisel ELi ja EFTA liikmesriikides keskendutakse jätkuvalt kvaliteedi parandamisele ja koormuse juhtimisele. Samuti jätkub tegevus eesmärgiga luua süsteem Euroopa turismistatistika arendamiseks, koostamiseks ja levitamiseks kandidaatriikides ja potentsiaalsetes kandidaatriikides. Võttes arvesse turismisektori tähtsust paljude ühinemiseelse abi rahastamisvahendi abikõlblike riikide majanduste ja tööturu jaoks, on väga oluline nende statistikasüsteemi ühtlustamine turismistatistikat käsitleva ELi õigusega.

7.Järeldused

Koostöös liikmesriikidega on määruse (EL) nr 692/2011 rakendamine viinud kõrgekvaliteedilise turismistatistika suurema mahuga ja parema andmete väljastamiseni. Alates 2012. aastast on andmete terviklikkus ja ajakohasus oluliselt paranenud.

Määruse kohaselt ette nähtud Euroopa turismistatistikat võib pidada toimivaks, kuna see annab asjakohaseid andmeid turismitööstuse erinevatele sidusrühmadele ning kohalikele, piirkondlikele, riiklikele ja rahvusvahelistele ametiasutustele. Samas jääb turismikäitumise ja turismisektori struktuuri pidevas muutumises ning uute andmeallikate ja meetodite kättesaadavaks muutudes tähtsaks ülesandeks määruse (EL) nr 692/2011 praeguste tulemuste ja väljundi hoolikas jälgimine järgmise viie aasta jooksul.

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. juuli 2011. aasta määrus (EL) nr 692/2011, mis käsitleb Euroopa turismistatistikat ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 95/57/EÜ (ELT L 192, 22.7.2011, lk 17).

(2)

 Nõukogu 23. novembri 1995. aasta direktiiv 95/57/EÜ turismivaldkonda käsitleva statistilise teabe kogumise kohta (EÜT L 291, 6.12.1995, lk 32).

(3)

http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism

(4)

Komisjoni 20. oktoobri 2011. aasta rakendusmäärus (EL) nr 1051/2011, millega rakendatakse Euroopa turismistatistikat käsitlevat Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 692/2011 seoses kvaliteediandmete struktuuriga ja andmete edastamisega (ELT L 276, 21.10.2011, lk 13), mida on muudetud komisjoni 29. jaanuari 2013. aasta rakendusmäärusega (EL) nr 81/2013, millega muudetakse rakendusmäärust (EL) nr 1051/2011 seoses andmete edastamiseks kasutatavate mikroandmefailidega (ELT L 28, 30.1.2013, lk 1).

(5)

 Komisjoni 15. jaanuari 2013. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 253/2013, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 692/2011 II lisa seoses muudatustega edastatavate muutujate ja jaotuste osas, mis tehti pärast rahvusvahelise ühtse hariduse liigituse (ISCED) läbivaatamist (ELT L 79, 21.3.2013, lk 5).

(6)

COM(2016) 4.

(7)

  http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism/ .

Top