EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0098

2007/98/EÜ: Komisjoni otsus, 14. veebruar 2007 , raadiospektri 2 GHz sagedusala ühtlustatud kasutamise kohta liikuva kosmoseside süsteemide rakendamiseks (teatavaks tehtud numbri K(2007) 409 all) (EMPs kohaldatav tekst )

ELT L 43, 15.2.2007, p. 32–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
ELT L 219M, 24.8.2007, p. 216–218 (MT)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/98(1)/oj

15.2.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 43/32


KOMISJONI OTSUS,

14. veebruar 2007,

raadiospektri 2 GHz sagedusala ühtlustatud kasutamise kohta liikuva kosmoseside süsteemide rakendamiseks

(teatavaks tehtud numbri K(2007) 409 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2007/98/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta otsust nr 676/2002/EÜ Euroopa Ühenduse raadiospektripoliitika reguleeriva raamistiku kohta (raadiospektrit käsitlev otsus), (1) eriti selle artikli 4 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Raadiospektri tõhus ja ühtne kasutamine on äärmiselt oluline elektrooniliste sideteenuste arengu jaoks ja võib kaasa aidata Euroopa Ühenduse majanduskasvu, konkurentsivõime ja tööhõive paranemisele; juurdepääs raadiospektrile tuleb muuta lihtsamaks, et suurendada tõhusust, soodustada uuendusi, parandada paindlikkust kasutajate jaoks ning luua tarbijatele rohkem valikuvõimalusi, arvestades üldist huvi pakkuvaid eesmärke. (2)

(2)

Komisjon toetab uusi ja uuenduslikke sidesüsteeme, milles kasutatakse mis tahes tehnilist lahendust ja mis võimaldavad osutada teenust liikmesriikide või regioonide piires või üle Euroopa.

(3)

Liikuva kosmoseside teenuste (mobile satellite services – MSS) pakkumiseks sobivaid süsteeme peetakse selles kontekstis uuenduslikuks alternatiivseks lahenduseks, mille abil saab lõppkasutaja asukohast olenemata pakkuda erinevaid üleeuroopalisi telekommunikatsiooni- ning ringhäälingu- ja/või multiedastusteenuseid, nagu kiired Interneti- ja sisevõrguühendused, mobiilsed multimeediateenused, kodanikukaitse ja katastroofiabi. See parandaks teenuste pakkumist ühenduse maapiirkondades, kaotades sellega geograafilistest teguritest tingitud digitaalse lõhe. Suurendades üleeuroopaliste teenuste ja läbivühenduvuse pakkumist ja kättesaadavust ning ergutades tõhusaid investeeringuid, võiks uute liikuva kosmoseside teenuste osutamise süsteemide kasutuselevõtt kaasa aidata siseturu arengule ja parandada konkurentsivõimet.

(4)

Liikuva kosmoseside jaoks sobivad süsteemid peaksid sisaldama vähemalt ühte satelliiti ning komplementaarseid maakomponente (complementary ground components – CGC), st paikseid maajaamu, mida kasutatakse selleks, et parandada liikuva kosmoseside teenuse kättesaadavust piirkondades, kus ei ole võimalik tagada nõuetekohase kvaliteediga sidet ühe või mitme satelliidiga.

(5)

Rahvusvahelise Telekommunikatsiooniliidu (ITU) poolt ülemaailmse raadiosideadministratsioonide 1992. aasta konverentsil tehtud otsuste kohaselt saab ja kavatsetakse liikuva kosmoseside teenuse jaoks kasutada raadiosagedusalasid 1 980–2 010 MHz ja 2 170–2 200 MHz (2 GHz sagedusalad).

(6)

2 GHz sagedusalasid tuleb ühtselt ja tõhusalt kasutada regionaalse või üleeuroopalise liikuva kosmosesideteenuse osutamiseks, arvestades satelliidisignaalide omadust levida üle riigipiiride.

(7)

Komisjon andis 6. oktoobril 2005 Euroopa postside- ja telekommunikatsiooniadministratsioonide konverentsile (CEPT) otsuse nr 676/2002/EÜ artikli 4 lõike 2 kohase volituse (3) uurida ja kirjeldada liikuva kosmoseside ühtse kasutamise tehnilisi tingimusi Euroopa Ühenduses 2 GHz sagedusalades. Nimetatud volituse alusel on CEPT esitanud aruande, milles käsitletakse tehnilisi tingimusi 2 GHz sagedusspektri kasutamiseks kõnealustes süsteemides.

(8)

Enamikus liikmesriikides kasutatakse 2 GHz sagedusalasid praegu väga vähe ja CEPTi tehniliste järelduste kohaselt tuleks need kõikides liikmesriikides viivitamata eraldada ja avada liikuva kosmoseside süsteemidele, et tagada selliste süsteemide areng.

(9)

CEPT on järeldanud, et liikuva kosmoseside jaoks sobivate süsteemide ja maapealse mobiilside süsteemide samaaegne töö samal 2 GHz sagedusala sagedusel ei ole ühes geograafilises piirkonnas teostatav. Järelikult on vaja selleks, et vältida liikuva kosmoseside häirimist ja raadiospektri ebatõhusat kasutamist, eraldada ja avada 2 GHz sagedusalad esmaseks kasutamiseks süsteemides, mis sobivad liikuva kosmoseside teenuse osutamiseks. See tähendab, et kui 2 GHz sagedusalasid kasutatakse muudes süsteemides, mis ei sobi liikuva kosmoseside jaoks, ei tohiks nimetatud muud süsteemid häirida liikuva kosmoseside süsteeme ning neile ei tohiks nõuda kaitset liikuva kosmoseside süsteemide vastu. CEPTi andmetel ei põhjusta häireid komplementaarsed maakomponendid, kui need on liikuva kosmoseside süsteemi lahutamatu osa, neid kontrollib selle süsteemi ressursi- ja võrguhaldussüsteem ja need töötavad selle süsteemi satelliitkomponentidega samades sagedusvahemikes. Nimetatud tingimustel saaks asjakohast loasüsteemi rakendades komplementaarseid maakomponente kasutada ka siis, kui signaale ei edastata satelliitkomponentidega.

(10)

Komisjoni volituse alusel tehtud töö tulemusi tuleks ühenduses kohaldada.

(11)

2 GHz sagedusaladel on õige eelistada liikuva kosmoseside süsteeme, sest teised sagedusalad, näiteks need, mis on eraldatud GSMi ning UMTSi ja IMT-2000 jaoks, on avatud süsteemidele, mis pakuvad üksnes maapealset mobiilsidet.

(12)

Arvestades tehnoloogia ja turu arengut, võib käesoleva otsuse vajalikkus, samuti selle kohaldamisala vajada tulevikus läbivaatamist, eelkõige komisjoni hinnangu ja liikmesriikide esitatud teabe alusel.

(13)

Käesoleva otsuse sätted ei tohiks piirata 2 GHz sagedusalade kasutamise lubade andmist.

(14)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas raadiospektrikomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Käesoleva otsuse eesmärk on ühtlustada sagedusalade 1 980–2 010 MHz (kosmoseside maajaama saatesagedused) ja 2 170–2 200 MHz (kosmoseside maajaama vastuvõtusagedused) avamise ja tõhusa kasutamise tingimused liikuva kosmoseside süsteemide jaoks, millega pakutakse teenuseid ühenduses.

Artikkel 2

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmist mõistet: liikuva kosmoseside süsteemid – süsteemid, mis suudavad pakkuda raadiosidet liikuva maajaama ja ühe või mitme satelliidi vahel, liikuvate maajaamade vahel ühe või mitme satelliidi vahendusel või liikuva maajaama ja ühe või mitme komplementaarse paikse maajaama vahel.

Artikkel 3

1.   Liikmesriigid eraldavad ja avavad alates 1. juulist 2007 liikuva kosmoseside süsteemidele sagedusalad 1 980–2 010 MHz ja 2 170–2 200 MHz.

Ükski teine nende sagedusalade kasutaja ei tohi häirida liikuva kosmoseside süsteemide tööd ega nõuda kaitset liikuva kosmoseside süsteemide põhjustatud häirete vastu.

2.   Iga komplementaarne paikne maajaam on liikuva kosmoseside süsteemi lahutamatu osa ning seda kontrollitakse satelliidi ressursi- ja võrguhaldussüsteemi abil. See kasutab asjaomaste satelliitkomponentidega sama saatesuunda ja sama sagedusala ega suurenda asjaomase liikuva kosmoseside süsteemi sagedusspektrinõuet.

Artikkel 4

Liikmesriigid jälgivad asjaomaste sagedusalade kasutamist ning teatavad oma tähelepanekutest komisjonile, et võimaldada vajaduse korral käesoleva otsuse läbivaatamine.

Artikkel 5

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 14. veebruar 2007

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Viviane REDING


(1)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 1.

(2)  Nõukogu 3. detsembri 2004. aasta järeldused 15530/04 ja 15533/04.

(3)  CEPTile antud volitus uurida ja kirjeldada liikuva kosmoseside ühtse kasutamise tehnilisi tingimusi Euroopa Liidus 2 GHz sagedusalades (1 980–2 010 MHz ja 2 170–2 200 MHz).


Top