EUR-Lex Aċċess għal-liġi tal-Unjoni Ewropea

Lura għall-paġna ewlenija ta' EUR-Lex

Dan id-dokument hu mislut mis-sit web tal-EUR-Lex

Dokument 32022R0245

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2022/245, 13. detsember 2021, millega muudetakse delegeeritud määrust (EL) 2017/40 kaasnevate haridusmeetmete ning toetusetaotlejate valiku ja heakskiitmise osas

C/2021/8927

ELT L 41, 22.2.2022, p. 5–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Status legali tad-dokument Fis-seħħ

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/245/oj

22.2.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 41/5


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2022/245,

13. detsember 2021,

millega muudetakse delegeeritud määrust (EL) 2017/40 kaasnevate haridusmeetmete ning toetusetaotlejate valiku ja heakskiitmise osas

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrust (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007, (1) eriti selle artikli 24 lõike 1 punkte b ja c,

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/40 (2) artiklis 3 on sätestatud tingimused selliste kaasnevate haridusmeetmete kavandamiseks ja kohaldamiseks, mida liikmesriigid peavad määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 23 lõike 10 kohaselt ette nägema. Õiguskindluse huvides on asjakohane sätestada mittetäielik loetelu tegevustest, mida võib koolikava raames käsitada kaasnevate haridusmeetmete osana, sealhulgas juhul, kui liidu toetust ei taotleta. Samuti on asjakohane selgitada, et koolikava tõhususe saavutamiseks peaksid liikmesriigid tagama, et koolipuuvilja ja -köögivilja ning koolipiima jagamise toetamiseks ette nähtud täiendavad haridusmeetmed jõuaksid kõigi koolikavaga hõlmatud lasteni. Selline nõue ei piira liikmesriikide haridusasutuste autonoomiat, pidades silmas pädevuste jaotust ja koolikava rakendamise strateegiat asjaomastes liikmesriikides.

(2)

Delegeeritud määruse (EL) 2017/40 artikli 5 lõikes 2 on sätestatud toetusetaotlejate valimise üldtingimused. Toetusetaotlejate valimisel võidakse riigi, piirkonna või kohaliku omavalitsuse tasandil tegutsevate liikmesriikide suhtes kohaldada liidu või siseriiklikke riigihanke-eeskirju. Õiguskindluse huvides on asjakohane selgitada, et liikmesriigid peaksid tagama kohaldatavate riigihanke-eeskirjade järgimise.

(3)

Delegeeritud määruse (EL) 2017/40 artiklis 6 on täpsustatud toetusetaotlejate heakskiitmise tingimused, sätestades kirjalikud kohustused, mida taotlejad peavad võtma. Kõnealuse artikli lõikes 2 on sätestatud täiendav kirjalik kohustus, mis tuleb võtta üksnes toodete tarnimise ja/või jaotamisega seotud toetusetaotluste puhul. Ent selline kohustus on asjakohane ka juhul, kui toetusetaotlustes on ühendatud toodete tarnimine ja/või jaotamine ning haridusmeetmete võtmine. Kõnealuse artikli lõikes 3 osutatakse üksnes kaasnevate haridusmeetmetega seotud toetusetaotlustele. Selles on märgitud, et pädevad asutused võivad täpsustada mis tahes kirjalikke lisakohustusi, mida toetusetaotlejad peavad võtma. See peaks aga olema võimalik kõigi toetusetaotlejate puhul. Seepärast tuleks kõnealuse määruse artiklit 6 vastavalt muuta. Selleks et anda liikmesriikidele piisavalt aega toetusetaotlejate heakskiitmise menetluste kohandamiseks, on asjakohane sätestada, et toetusetaotlejate heakskiitmise tingimuste muudatust kohaldatakse alles alates 2022/2023. õppeaastast.

(4)

Seega tuleks delegeeritud määrust (EL) 2017/40 vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Delegeeritud määrust (EL) 2017/40 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 3 lõiked 1 ja 2 asendatakse järgmisega:

„1.   Määruse (EL) nr 1308/213 artikli 23 lõikes 10 osutatud kaasnevad haridusmeetmed peavad olema otseselt seotud koolikava eesmärkidega, et suurendada valitud põllumajandustoodete tarbimist ja edendada tervislikumat toitumist.

Nende eesmärk on taastada laste jaoks seos põllumajandusega ja liidu mitmesuguste põllumajandustoodetega, eriti oma piirkonna toodanguga, ning harida lapsi seonduvates küsimustes, näiteks tervislikud toitumisharjumused, kohalikud toiduahelad, mahepõllumajandus, toidu kestlik tootmine ja tarbimine ning toiduainete raiskamise vastu võitlemine. Need võivad hõlmata järgmist:

a)

põllumajandusettevõtete, viljapuuaedade, tootjaorganisatsioonide, piimatöötlemisüksuste, põllumajandustootjate turgude, puu- ja köögiviljade laos sorteerimise ja pakendamise ning põllumajandusmuuseumide külastamine ja muu selline tegevus;

b)

kooliaedade ja viljapuuaedade rajamine ja hooldamine;

c)

toiduvalmistamis-, kokandus- ja degusteerimistunnid, õpitoad, laborid ja muu selline tegevus;

d)

koolitunnid, seminarid, konverentsid, õpikojad ja muu selline tegevus;

e)

õppematerjalid, võistlused, mängud, hariduslikud viktoriinid, teemapäevad või -nädalad ja muu selline tegevus.

Kui kaasnevad haridusmeetmed hõlmavad muid kui määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 23 lõigetes 3, 4 ja 5 osutatud põllumajandustooteid, nähakse meetmetega ette nende muude toodete degusteerimine.

2.   Liikmesriigid peavad tagama, et kõik koolikavaga hõlmatud lapsed saavad osaleda kaasnevates haridusmeetmetes.

Kui haridusasutustes on tavapärase õppekava või muu poliitika või programmide osana ette nähtud koolikava eesmärkidega otseselt seotud haridusmeetmed, võivad liikmesriigid otsustada neid lõike 1 kohaldamisel arvesse võtta.

Kaasnevaid haridusmeetmeid võib kavandada ja rakendada riigi, piirkonna, kohaliku omavalitsuse või haridusasutuse tasandil vastavalt liikmesriikide pädevuste jaotusele ja koolikava rakendamise strateegiale. Liikmesriigid tagavad, et kavas osalevaid haridusasutusi teavitatakse nõuetekohaselt kaasnevate haridusmeetmete jaoks kehtestatud süsteemist ning kättesaadavatest materjalidest ja vahenditest.“

2)

Artikli 5 lõikesse 2 lisatakse järgmine lõik:

„Toetusetaotlejate valimisel tagavad liikmesriigid kohaldatava õiguse, sealhulgas riigihanke-eeskirjade järgimise.“

3)

Artikkel 6 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 6

Toetusetaotlejate heakskiitmise tingimused

1.   Toetusetaotlejad kiidab heaks selle liikmesriigi pädev asutus, kus asub haridusasutus, kuhu tooteid tarnitakse ja/või kus neid jagatakse. Heakskiit antakse tingimusel, et taotlejad võtavad kirjalikult kohustuse:

a)

tagada, et koolikava raames liidu poolt rahastatavad tooted tehakse lastele tarbimiseks kättesaadavaks haridusasutustes või asutustes, millega seoses toetust taotleti;

b)

kasutada kaasnevate haridusmeetmete, järelevalve, hindamise ja reklaami jaoks antavat toetust kooskõlas koolikava eesmärkidega ning kui kaasnevad haridusmeetmed käsitlevad tervise- ja toitumisküsimusi, siis kooskõlas asjaomasele vanuserühmale antavate riiklike tervisenõuannete ja toitumissoovitustega;

c)

hüvitada asjaomaste koguste eest alusetult makstud toetus, kui leitakse, et tooteid ei ole jagatud lastele või tooted ei ole kõlblikud liidu toetuse saamiseks;

d)

hüvitada kaasnevate haridusmeetmete, järelevalve, hindamise ja reklaami jaoks alusetult makstud toetus, kui leitakse, et need meetmed või tegevused ei ole ellu viidud nõuetekohaselt;

e)

anda taotluse korral pädeva asutuse käsutusse tõendavad dokumendid;

f)

nõustuda pädeva asutuse poolt tehtava mis tahes vajaliku kontrolliga, eelkõige arvepidamise kontrolli ja füüsilise kontrolliga;

g)

registreerida tooteid saanud haridusasutuste või -ametite nimed ja aadressid ning pidada arvet konkreetsete müüdud või tarnitud toodete koguste üle, kui taotleja ei ole haridusasutus.

Pädevad asutused võivad täpsustada mis tahes kirjalikud lisakohustused, mida taotlejad peavad võtma.

Kui toetusetaotlus hõlmab tegevusi, mille suhtes kohaldatakse riigihankemenetlusi, võivad liikmesriigid lugeda heakskiidu antuks juhul, kui esimeses ja teises lõigus sätestatud kohustused on lisatud riigihankemenetluses osalemise tingimustesse.

2.   Üksnes toodete tarnimise ja/või jagamisega seotud toetusetaotlejate puhul ei kohaldata lõike 1 punkte b ja d.

3.   Üksnes kaasnevate haridusmeetmetega seotud toetusetaotlejate puhul ei kohaldata lõike 1 punkte a, c ja g.

4.   Üksnes järelevalve, hindamise ja reklaamiga seotud toetusetaotlejate puhul ei kohaldata lõike 1 punkte a, c ja g.

5.   Liikmesriigid võivad lugeda kehtivaks heakskiidud, mis on antud koolipuuvilja ja -köögivilja kava raames vastavalt delegeeritud määrusele (EL) 2016/247 ja/või koolipiima kava raames vastavalt määrusele (EÜ) nr 657/2008, kui kriteeriume ega tingimusi ei ole muudetud.“

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikli 1 punkti 3 kohaldatakse toetuse suhtes alates 2022/2023. õppeaastast.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 13. detsember 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 347, 20.12.2013, lk 671.

(2)  Komisjoni 3. novembri 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/40, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1308/2013 seoses liidu toetusega, mida antakse haridusasutustes puu- ja köögivilja, banaanide ja piima pakkumiseks, ning muudetakse komisjoni delegeeritud määrust (EL) nr 907/2014 (ELT L 5, 10.1.2017, lk 11).


Fuq