Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0510

    2011/510/EL: Komisjoni otsus 4. august 2011 , millega pikendatakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 144 lõikes 6 osutatud tähtaega seoses artikli 114 lõike 4 alusel Saksamaa teatatud siseriiklike normidega mänguasjades leiduvate plii, baariumi, arseeni, antimoni, elavhõbeda ning nitrosamiinide ja nitroositavate ainete piirnormide säilitamise kohta (teatavaks tehtud numbri K(2011) 5355 all) EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 214, 19.8.2011, p. 15–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 05/03/2012

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/510/oj

    19.8.2011   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 214/15


    KOMISJONI OTSUS

    4. august 2011,

    millega pikendatakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 144 lõikes 6 osutatud tähtaega seoses artikli 114 lõike 4 alusel Saksamaa teatatud siseriiklike normidega mänguasjades leiduvate plii, baariumi, arseeni, antimoni, elavhõbeda ning nitrosamiinide ja nitroositavate ainete piirnormide säilitamise kohta

    (teatavaks tehtud numbri K(2011) 5355 all)

    (Ainult saksakeelne tekst on autentne)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2011/510/EL)

    EUROOPA KOMISJON

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 114 lõiget 6,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    20. jaanuaril 2011 taotles Saksamaa liiduvalitsus komisjonilt ELTL artikli 114 lõike 4 alusel luba jätta alles pärast Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta direktiivi 2009/48/EÜ (mänguasjade ohutuse kohta) (1) II lisa III osa jõustumist Saksamaa õigusaktides kehtestatud sätted mänguasjadest eralduvate elementide – plii, arseen, elavhõbe, baarium ja antimon – ning samuti nitrosamiinide ja nitroositavate ainete kohta.

    (2)

    ELTLi artikli 114 lõigetega 4 ja 6 on sätestatud järgmine:

    „4.   Kui pärast seda, kui nõukogu või komisjon on ühtlustamismeetme vastu võtnud, peab liikmesriik artiklis 36 märgitud oluliste vajaduste tõttu või seoses keskkonna või töökeskkonna kaitsega vajalikuks säilitada siseriiklikke norme, teatab ta nendest normidest ja nende säilitamise põhjustest komisjonile.

    […]

    6.   Komisjon kinnitab kõnealused siseriiklikud normid või lükkab need tagasi kuue kuu jooksul pärast teatamist, olles eelnevalt kindlaks teinud, kas need on või ei ole suvalise diskrimineerimise vahendid või liikmesriikidevahelise kaubanduse varjatud piirangud, ja kas need kujutavad või ei kujuta endast takistust siseturu toimimisele.

    Kui komisjon selles ajavahemikus otsust ei tee, loetakse lõigetes 4 […] osutatud siseriiklikud normid kinnitatuks.

    Kui seda õigustab küsimuse keerukus ja kui puudub oht inimeste tervisele, võib komisjon asjaomasele liikmesriigile teatada, et käesolevas lõikes osutatud ajavahemikku võidakse pikendada veel kuni kuus kuud.”

    (3)

    Direktiiviga 2009/48/EÜ (edaspidi „direktiiv”) on ette nähtud eeskirjad mänguasjade ohutuse kohta ning nende vaba liikumise kohta Euroopa Liidus. Artikli 54 kohaselt kehtestavad liikmesriigid direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid 20. jaanuariks 2011 ning kohaldavad neid alates 20. juulist 2011. Direktiivi II lisa III osa kohaldatakse alates 20. juulist 2013.

    (4)

    Direktiivi II lisa III osa punktis 8 on kehtestatud konkreetsed väärtused nitrosamiinide ja nitroositavate ainete kohta. Nende ainete kasutamine keelatakse alla 36 kuu vanustele lastele ette nähtud mänguasjades või muudes mänguasjades, mis on mõeldud suhu panemiseks, juhul kui aine migratsiooni määr on võrdne või suurem kui 0,05 mg/kg nitrosoamiinide korral ja 1 mg/kg nitrosoamiine sisaldavate ainete korral. Direktiivi II lisa III osa punktis 13 on esitatud konkreetsed migratsiooni piirnormid mitme elemendi kohta, sealhulgas plii, arseeni, elavhõbeda, baariumi ja antimoni kohta. On kehtestatud kolm migratsiooni piirnormi vastavalt mänguasjamaterjalile: kuiv, habras, pulbrilaadne mänguasjamaterjal, vedel või kleepuv mänguasjamaterjal ning mahakraabitud mänguasjamaterjal. Ei ole lubatud ületada järgmisi piirnorme: 13,5 mg/kg, 3,4 mg/kg ja 160 mg/kg plii puhul; 3,8 mg/kg ja 0,9 mg/kg ja 47 mg/kg arseeni puhul; 7,5 mg/kg, 1,9 mg/kg ja 94 mg/kg elavhõbeda puhul; 4 500 mg/kg, 1 125 mg/kg ja 56 000 mg/kg baariumi puhul ning 45 mg/kg, 11,3 mg/kg ja 560 mg/kg antimoni puhul.

    (5)

    Saksamaa tarbekaupu käsitlevas määruses (Bedarfsgegenständeverordnung) on kehtestatud nõuded nitrosamiinide ja nitroositavate ainete kohta. Need sätted võeti vastu 2008. aastal, kuna puudusid vastavad ELi nõuded nitrosamiinide ja nitroositavate ainete kohta mänguasjades. Tarbekaupu käsitlevas määruses (Bedarfsgegenständeverordnung) on nõutud, et naturaalsest või sünteetilisest kummist mänguasjades, mis on ette nähtud alla 36 kuu vanustele lastele ning mis on mõeldud suhu panemiseks või võivad tõenäoliselt sattuda suhu, peab nitrosamiinide ja nitroositavate ainete puhul migratsiooni tulemusena eralduv kogus olema niivõrd väike, et seda ei ole võimalik laboris määrata. Selles korralduses on praegu kehtestatud nitrosamiinide ja nitroositavate ainete migratsioonimäär alla 0,01 mg/kg kohta nitrosamiinide puhul ning alla 0,1 mg/kg kohta nitroositavate ainete puhul. Üksikasjalikud sätted nitrosamiinide ja nitroositavate ainete kohta on sätestatud 23. detsembril 1997 avaldatud tarbekaupu käsitleva määruse (Bedarfsgegenständeverordnung) 4. lisa punkti 1 alapunktis b ning 10. lisa punktis 6 ning seda on viimati muudetud 6. märtsi 2007. aasta määrusega.

    (6)

    Seadme- ja tooteohutusseaduse teises määruses (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug – 2. GPSGV) on käsitletud eelkõige järgmisi elemente: plii, arseen, elavhõbe, baarium ja antimon. Seadme- ja tooteohutusseaduse teises määruses (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug – 2. GPSGV) nimetatud elementide piirnormid on sätestatud nõukogu 3. mai 1988. aasta direktiivis 88/378/EMÜ mänguasjade ohutust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (2). Neid piirnorme on ELis kohaldatud alates 1990. aastast. Suurim päevane biosaadavus on plii puhul 0,7 μg, arseeni puhul 0,1 μg, elavhõbeda puhul 0,5 μg, baariumi puhul 25 μg, ja antimoni puhul 0,2 μg. Üksikasjalikud sätted nimetatud elementide kohta on esitatud seadme- ja tooteohutusseaduse teis määruse (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug – 2. GPSGV) paragrahvis 2; määrust on viimati muudetud 6. märtsi 2007. aasta määrusega.

    (7)

    Direktiivi vastuvõtmisel (mais 2009) hääletas Saksamaa selle vastu, kuna nende arvates ei olnud kaitsetase seoses keemiliste nõuetega piisav.

    (8)

    Majandus- ja tehnoloogiaministeeriumi esimese kirjaga, mis saadi 20. jaanuaril 2011, taotles Saksamaa liiduvalitsus komisjonilt ELTLi artikli 114 lõike 4 alusel luba jätta alles pärast direktiivi 2009/48/EÜ II lisa III osa jõustumist Saksamaa õigusaktides kehtestatud sätted mänguasjadest eralduvate elementide – plii, arseen, elavhõbe, baarium ja antimon – ning nitrosamiinide ja nitroositavate ainete kohta. Saksamaa liiduvalitsus esitas 2. märtsil 2011. aastal saadetud alalise esinduse kirjas üksikasjalikud taotluse põhjused. Üksikasjalik põhjendus koosnes mitmest lisast, sealhulgas Bundesinstitut für Risikobewertung (edaspidi „BfR”) poolt 2011. aasta jaanuaris tehtud teaduslikest uuringutest nimetatud ainete mõju kohta tervisele.

    (9)

    Komisjon kinnitas taotluse kättesaamist 24. veebruari 2011. aasta ja 14. märtsi 2011. aasta kirjaga ja seadis kooskõlas ELTLi artikli 114 lõikega 6 oma vastuse tähtajaks 5. septembri 2011.

    (10)

    Oma 24. veebruari 2011. aasta kirjas teavitas komisjon teisi liikmesriike Saksamaa liiduvalitsuselt saadud teatest. Samuti avaldas komisjon asjakohase teatise Euroopa Liidu Teatajas, (3) et teavitada teisi huvitatud isikuid siseriiklikest õigusnormidest, mille kohaldamist Saksamaa liiduvalitsus kavatseb jätkata, ning põhjustest, millele seejuures tuginetakse.

    (11)

    Artikli 114 lõikes 4 on käsitletud juhte, kus seoses ELi ühtlustamismeetmega on teatatud siseriiklikest normidest, mis on vastu võetud ja jõustunud enne ELi normide vastuvõtmist ning mille puhul siseriiklike sätete säilitamine oleks vastuolus ELi ühtlustamismeetmega. Siseriiklikest sätetest teatati seoses direktiiviga 2009/48/EÜ, mis on endise EÜ asutamislepingu artikli 95 alusel vastu võetud ühtlustamismeede. Siseriiklikud normid võeti vastu ja need jõustusid 1990. ja 2008. aastal, st enne kõnealuse direktiivi vastuvõtmist.

    Artikli 114 lõike 4 kohaselt tuleb lisaks siseriiklike õigusnormide säilitamise teatele selgitada ka põhjusi, mis on seotud kas ühe või mitme artiklis 36 osutatud olulise vajadusega või keskkonna või töökeskkonna kaitsega. Saksamaa esitatud taotlus sisaldab selgitust inimeste tervise kaitsega seotud põhjuste kohta, mis Saksamaa arvates õigustavad siseriiklike sätete säilitamist.

    Eespool esitatust lähtuvalt on komisjon seisukohal, et Saksamaa esitatud taotlus saada luba viit elementi – plii, arseen, elavhõbe, baarium ja antimon – ning samuti nitrosamiine ja nitroositavaid aineid käsitlevate siseriiklike sätete säilitamiseks on vastuvõetav.

    (12)

    Nende andmete ja teabe hoolika kaalumise järel leiab komisjon, et artikli 114 lõike 6 kolmandas punktis sätestatud tingimused on täidetud sedavõrd, et komisjon saab kasutada Saksamaa teatatud riiklike õigusnormide heakskiitmiseks või tagasilükkamiseks ettenähtud kuuekuulise perioodi pikendamise võimalust.

    (13)

    Saksamaa liiduvalitsus esitas mitmes lisas üksikasjalikud põhjendused ja teaduslikud andmed teatatud siseriiklike meetmete toetuseks. Eelkõige esitati 2011. aasta jaanuaris koostatud BfRi hinnang selle kohta, millist mõju avaldavad plii, antimon, baarium, arseen ja elavhõbe ning samuti nitrosamiin ja nitroositavad ained tervisele.

    (14)

    BfRilt saadud teave sisaldab üksikasjalikke ja kompleksseid toksikoloogilisi andmeid ülalnimetatud ainete kohta ning samuti arvukaid viiteid teaduslikele aruannetele ja teaduskirjandusele. Selleks et komisjon saaks teha ELTLi artikli 114 lõike 6 kohase otsuse, on vaja kontrollida, kas Saksamaa esitatud teavet on direktiivi läbivaatamise käigus juba hinnatud ja arvesse võetud või tuleb seda vaadelda kui uut teadusalast teavet.

    (15)

    Direktiivi artikliga 46 on ette nähtud võimalus muuta teatavaid keemiliste ainetega seotud sätteid, et tagada nende vastavus tehnika ja teaduse arengule. Seega saab Saksamaa taotluses käsitletud viie elemendi (plii, arseen, baarium, elavhõbe ja antimon) kohta käivaid sätteid muuta, et kohandada neid uusimale teadusalasele teabele.

    (16)

    2010. aastal moodustas komisjon liikmesriikide taotlusel mänguasjades leiduvate keemiliste ainete töörühma (edaspidi „töörühm”). Kõnealuse Saksamaa, Taani, Itaalia, Prantsusmaa, Rootsi, Austria, Madalmaade ja Tšehhi Vabariigi ning tööstuse ja tarbijate organisatsioonide keemiaekspertidest koosneva töörühma ülesanne on hinnata uut teadusalast teavet ja anda liikmesriikidele ja komisjonile soovitusi selle kohta, kas on vaja muuta teatavaid keemilisi aineid käsitlevaid direktiivi sätteid.

    (17)

    Komisjon küsib töörühma arvamust Saksmaalt saadud üksikasjaliku põhjenduse kohta, et teha kindlaks, kas seda teavet saab käsitleda uue teadusalase teabena ning kasutada seda seega keemilisi aineid käsitlevate direktiivi sätete muutmiseks rangemate nõuete kehtestamisega. Töörühma järgmine kohtumine toimub 31. augustil 2011.

    (18)

    5. aprillil 2011 soovitas töörühm alandada liikmesriikidel plii suhtes kehtivaid norme. Seda soovitust toetasid komisjon ja liikmesriikide eksperdid. Komisjon alustas juba tööd selle muudatuse tegemiseks ning esialgne mõjuhinnang esitatakse aruteluks järgmisel liikmesriikide ekspertidega kohtumisel, mis leiab aset 2011. aasta oktoobris. Ametlik ettepanek muudatuse vastuvõtmiseks on kavas esitada 2012. aasta esimeses pooles.

    (19)

    Töörühm arutas baariumi kehtivaid piirnorme ja leidis, et uut teadusalast teavet ei ole; siiski paluti mitmel teadusorganisatsioonil oma hinnang esitada. Töörühm otsustas, et arutelu on vaja jätkata. Töörühm peaks oma soovitused valmis saama 31. augustil 2011. aastal toimuva kohtumise raames ning seejärel esitatakse need soovitused 2011. aasta oktoobris liikmesriikide ekspertidele.

    (20)

    Tarbijaohutuse komitee hindab praegu, kui suurt ohtu kujutavad endast õhupallides ja kosmeetikatoodetes sisalduvad nitrosamiinid ja nitroositavad ained. See arvamus, mille esitamist on oodata 2011. aasta septembris, peaks heitma uut valgust laste kokkupuutele nitrosamiinide ja nitroositavate ainetega ning sellele, millist ohtu see endast kujutab.

    (21)

    Seega tuleks enne, kui komisjon teeb artikli 114 lõike 6 esimese lõigu kohase otsuse, ära oodata käimasolevate arutelude ja hinnangute tulemused, et hinnata põhjalikult kogu olemasolevat või uut teavet ning teha sellest lähtuvalt otsus siseriiklike meetmete kohta. Seega on komisjon seisukohal, et on õigustatud pikendada kuuekuulist perioodi, mille jooksul ta peab siseriiklikud meetmed kas heaks kiitma või tagasi lükkama, veel kuue kuu võrra kuni 5. märtsini 2012.

    (22)

    Nagu osutatud direktiivi artiklis 55 hakkavad direktiivi II lisa III osa punktid 8 ja 13 kehtima alates 20. juulist 2013. Kuni 2013. aasta 20. juulini kohaldatakse plii, antimoni, baariumi, arseeni ja elavhõbeda suhtes direktiivi 88/378/EMÜ ning seadme- ja tooteohutusseaduse teise määruse (Verordnung über die Sicherheit von Spielzeug – 2. GPSGV) sätteid. Kuna ELi sätted mänguasjadest eralduvate nitrosamiini ja nitroositavate ainete kohta puuduvad, kohaldatakse tarbekaupu käsitleva määruse (Bedarfsgegenständeverordnung) 4. lisa punkti 1 alapunkti b ja 10. lisa punkti 6 sätteid samuti kuni 20. juulini 2013.

    (23)

    Kuna siseriiklikke sätteid, mida Saksamaa liiduvalitsus tahab säilitada, ei tunnistata kehtetuks enne 20. juulit 2013, järeldab komisjon, et inimeste tervisele avalduva ohu puudumise nõue on täidetud.

    (24)

    Eespool esitatust lähtudes järeldab komisjon, et 2. märtsil 2011. aastal lõplikult teatatud Saksamaa taotlus saada luba arseeni, elavhõbeda, baariumi, antimoni ning samuti nitrosamiinide ja nitroositavate ainete piirnorme käsitlevate sätete säilitamiseks alla 36 kuu vanustele lastele ette nähtud mänguasjade või muude mänguasjade puhul, mis on ette nähtud suhu panemiseks, on vastuvõetav.

    (25)

    Arvestades aga küsimuse keerukust ja tõendusmaterjali puudumist inimeste tervisele avalduva ohu kohta, leiab komisjon siiski, et asutamislepingu artikli 114 lõike 6 esimeses punktis nimetatud perioodi edasine pikendamine kuni 5. märtsini 2012 on põhjendatud.

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Vastavalt ELTLi artikli 114 lõike 6 kolmandale lõigule pikendatakse sama artikli esimeses lõigus osutatud kuuekuulist perioodi viit elementi (plii, arseen, elavhõbe, baarium ja antimon) ning nitrosamiine ja nitroositavaid aineid käsitlevate Saksamaa poolt artikli 114 lõike 4 kohaselt 2. märtsil 2011 teatatud siseriiklike sätete heaks kiitmiseks või tagasi lükkamiseks kuni 5. märtsini 2012.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus on adresseeritud Saksamaa Liitvabariigile.

    Brüssel, 4. august 2011

    Komisjoni nimel

    asepresident

    Antonio TAJANI


    (1)  ELT L 170, 30.6.2009, lk 1.

    (2)  EÜT L 187, 16.7.1988, lk 1.

    (3)  ELT C 159, 28.5.2011, lk 23.


    Top