Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1300

    Nõukogu määrus (EÜ) nr 1300/2008, 18. detsember 2008 , millega kehtestatakse Šotimaa lääneranniku vete heeringavarude ja nende püügi mitmeaastane kava

    ELT L 344, 20.12.2008, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/03/2019; kehtetuks tunnistatud 32019R0472

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1300/oj

    20.12.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 344/6


    NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 1300/2008,

    18. detsember 2008,

    millega kehtestatakse Šotimaa lääneranniku vete heeringavarude ja nende püügi mitmeaastane kava

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 37,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust. (1)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Nõukogu 20. detsembri 2002. aasta määruses (EÜ) nr 2371/2002 ühisele kalanduspoliitikale vastava kalavarude kaitse ja säästva kasutamise kohta (2) on ette nähtud, et kõnealuse eesmärgi saavutamiseks kohaldab ühendus vee-elusressursside kaitseks ja säilitamiseks kavandatud meetmete võtmisel ettevaatusprintsiipi, et sätestada nende säästev kasutamine ning võimalikult vähendada kalanduse mõju mere ökosüsteemidele.

    (2)

    Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) ning kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee (STECF) hiljutised teaduslikud nõuanded näitavad, et maksimaalse jätkusuutliku saagikuse seisukohast on heeringa (Clupea harengus) varud Šotimaa lääneranniku meredes veidi ülepüütud.

    (3)

    On asjakohane kehtestada mitmeaastane kava, et tagada kõnealuse varu kasutamine maksimaalse jätkusuutliku saagikuse alusel ning säästvates majandus-, keskkonna- ning sotsiaalsetes tingimustes.

    (4)

    Kõnealuse kava eesmärk peaks olema rakendada kalavarude majandamisel järk-järgult ökosüsteemil põhinevat lähenemisviisi ning toetada tõhusat kalapüüki majanduslikult elujõulises ja konkurentsivõimelises kalamajanduses, pakkudes rahuldavat elatustaset neile, kes sõltuvad heeringapüügist Šotimaa lääneranniku vetes, ning võttes arvesse tarbijate huve.

    (5)

    Kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee ning Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu teaduslikud nõuanded näitavad, et Šotimaa lääneranniku heeringavarud on jätkusuutlikud ja annavad mõistlikult suure saagi, kui nende kalastussuremus püügil on 0,25 varude puhul, mille biomassi tase on 75 000 tonni või rohkem, ning 0,2 varude puhul, mille biomassi tase on väiksem kui 75 000 tonni, kuid jääb vahemikku 50 000 tonni või rohkem.

    (6)

    Kõnealuste nõuannete rakendamiseks tuleks kehtestada asjakohane meetod Šotimaa lääneranniku heeringavaru lubatud kogupüügi suuruse määramiseks tasemel, mis on kooskõlas kalastussuremuse pikaajalise sihttasemega ning arvestab nende kalavarude biomassi taset.

    (7)

    Kalapüügivõimaluste stabiilsuse tagamiseks on asjakohane piirata iga-aastaseid lubatud kogupüügi kõikumisi, kui kalavaru biomassi tase on 50 000 tonni või rohkem.

    (8)

    Käesoleva määruse sätete järgimise tagamiseks on vaja täiendavaid kontrollimeetmeid lisaks nendele, mis on sätestatud nõukogu 27. juuni 1994. aasta määruses (EÜ) nr 1627/94, millega nähakse ette kalapüügilube käsitlevad üldsätted, (3) nõukogu 12. oktoobri 1993. aasta määruses (EMÜ) nr 2847/93, millega luuakse ühise kalanduspoliitika suhtes rakendatav kontrollisüsteem, (4) ning komisjoni 22. septembri 1983. aasta määruses (EMÜ) nr 2807/83, milles sätestatakse liikmesriikide kalasaaki käsitleva teabe registreerimise üksikasjalikud eeskirjad. (5)

    (9)

    Tuleks kehtestada eeskirjad, mille alusel käsitatakse käesolevas määruses sätestatud mitmeaastast kava taastamiskavana määruse (EÜ) nr 2371/2002 artikli 5 tähenduses ja nõukogu 27. juuli 2006. aasta määruse (EÜ) nr 1198/2006 (Euroopa Kalandusfondi kohta) (6) artikli 21 punkti a taande i kohaldamisel või majandamiskavana määruse (EÜ) nr 2371/2002 artikli 6 tähenduses ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1198/2006 artikli 21 punkti a taande iv kohaldamisel, võttes arvesse varude biomassi taset.

    (10)

    Lubatud kogupüügi kehtestamine, kalastussuremuse miinimumtasemete läbivaatamine ning majandamiskavade ja taastamiskavade teatavad kohandused, mis on vajalikud nende tõhusust ja toimimist silmas pidades, on ühises kalanduspoliitikas peamise tähtsusega meetmed. Sellest tulenevalt on asjakohane, et nõukogu jätab endale õiguse kasutada nendes teatavates valdkondades otseseid rakendusvolitusi,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    I   PEATÜKK

    SISU JA MÕISTED

    Artikkel 1

    Sisu

    Käesoleva määrusega kehtestatakse mitmeaastane kava heeringavarude (Clupea harengus) püügiks ICES Vb ja VIb püügipiirkonna rahvusvahelistes ja EÜ vetes ning ICES VIa püügipiirkonna neis vetes, mis asuvad lääne pool pikkuskraadi 7o W ja põhja pool laiuskraadi 55o N või ida pool pikkuskraadi 7o W ja põhja pool laiuskraadi 56o N, välja arvatud Clyde (edaspidi „Šotimaa lääneranniku piirkonna veed”).

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse määruse (EMÜ) nr 2371/2002 artiklis 3 sätestatud mõisteid. Kasutatakse ka järgmisi mõisteid:

    a)

    „ICES püügipiirkonnad” – Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) püügipiirkonnad, nagu on määratletud nõukogu 17. detsembri 1991. aasta määruses (EMÜ) nr 3880/91 Atlandi ookeani kirdeosas kalastavate liikmesriikide nominaalsaagi statistiliste andmete esitamise kohta, (7)

    b)

    „lubatud kogupüük (TAC)” – igast kalavarust aastas püüda ja lossida lubatav kogus,

    c)

    „laevaseiresüsteem” – laevaseire satelliitsüsteem (VMS) komisjoni 18. detsembri 2003. aasta määruse (EÜ) nr 2244/2003, millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad laevaseire satelliitsüsteemide kohta, (8) tähenduses,

    d)

    „asjaomased vanuserühmad” – kolme ja seitsme aasta (kaasa arvatud) vahele jäävad vanused või muud vanuserühmad, mida kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee on asjaomasena märkinud.

    II   PEATÜKK

    EESMÄRK JA SIHID

    Artikkel 3

    Eesmärk ja sihid

    1.   Mitmeaastase kavaga tagatakse Šotimaa lääneranniku piirkonna vete heeringavarude kasutamine maksimaalse jätkusuutliku saagikuse alusel.

    2.   Lõikes 1 sätestatud eesmärgi saavutamiseks:

    a)

    hoitakse asjaomaste vanuserühmade aastane kalastussuremus tasemel 0,25, kui kudekarja biomassi taseme varu on 75 000 tonni või rohkem;

    b)

    hoitakse asjaomaste vanuserühmade aastane kalastussuremus maksimaalselt tasemel 0,2, kui kudekarja biomassi taseme varu on alla 75 000 tonni, kuid jääb vahemikku 50 000 tonni või rohkem;

    c)

    lõpetatakse kalapüük, kui kudekarja biomassi taseme varu peaks langema alla 50 000 tonni.

    3.   Lõikes 1 sätestatud eesmärgi saavutamiseks piiratakse lubatud kogupüügi aastatevahelist kõikumist 20 % või 25 %-ni olenevalt kalavaru seisundist.

    III   PEATÜKK

    LUBATUD KOGUPÜÜK

    Artikkel 4

    Lubatud kogupüügi kehtestamine

    1.   Igal aastal otsustab nõukogu kvalifitseeritud häälteenamusega komisjoni ettepaneku alusel Šotimaa lääneranniku piirkonna vete heeringavarude lubatud kogupüügi järgmiseks aastaks vastavalt lõigetele 2 kuni 6.

    2.   Kui vastavalt kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee arvamusele on kalavaru kudekarja biomassi tase aastal, mille kohta lubatud kogupüük tuleb kindlaks määrata, 75 000 tonni või rohkem, kehtestatakse lubatud kogupüük tasemel, mis kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee hinnangul viiks aastase kalastussuremuse tasemele 0,25. Lubatud kogupüügi aastatevahelist kõikumist piiratakse aga 20 %-ni.

    3.   Kui vastavalt kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee arvamusele on kalavaru kudekarja biomassi tase aastal, mille kohta lubatud kogupüük tuleb kindlaks määrata, alla 75 000 tonni, kuid jääb vahemikku 50 000 tonni või rohkem, kehtestatakse lubatud kogupüük tasemel, mis kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee hinnangul viiks aastase kalastussuremuse tasemele 0,2. Lubatud kogupüügi aastatevahelist kõikumist piiratakse aga:

    a)

    20 %-ni, kui kalavaru kudekarja biomassi tase on hinnangu kohaselt 62 500 tonni või rohkem, kuid vähem kui 75 000 tonni;

    b)

    25 %-ni, kui kalavaru kudekarja biomassi tase on hinnangu kohaselt 50 000 tonni või rohkem, kuid vähem kui 62 500 tonni.

    4.   Kui vastavalt kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee arvamusele on kalavaru kudekarja biomassi tase aastal, mille kohta lubatud kogupüük tuleb kindlaks määrata, alla 50 000 tonni, kehtestatakse lubatud kogupüük tasemel 0 tonni.

    5.   Lõigete 2 ja 3 kohase arvutuse tegemiseks eeldab kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee, et aastal, mis eelneb aastale, mille kohta lubatud kogupüük tuleb kindlaks määrata, on asjaomase kalavaru kalastussuremus 0,25.

    6.   Erandina lõigetest 2 ja 3 kehtestatakse lubatud kogupüük nimetatud lõigetes ettenähtud tasemest madalamal tasemel juhul, kui vastavalt kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee arvamusele ei ole Šotimaa lääneranniku piirkonna vete heeringavarud piisaval määral taastumas.

    Artikkel 5

    Kalapüügiluba

    1.   Heeringapüügiks Šotimaa lääneranniku piirkonnas peab laevadel olema määruse (EÜ) nr 1627/94 artikli 7 kohaselt välja antud kalapüügiluba.

    2.   Kalalaevadel, millel ei ole lõikes 1 osutatud kalapüügiluba, on keelatud heeringat püüda või pardal hoida ükskõik millises koguses, kui laev on püügiretkel, mille vältel ta viibib Šotimaa lääneranniku piirkonnas.

    3.   Laevad, millele on välja antud lõikes 1 osutatud kalapüügiluba, ei tohi sama püügiretke vältel püüda kala väljaspool Šotimaa lääneranniku piirkonda.

    4.   Lõiget 3 ei kohaldata laevade suhtes, mis edastavad iga päev lipuliikmesriigi kalapüügi seirekeskusele püügiaruande elektroonilisse andmebaasi lisamiseks, nagu on sätestatud määruse (EMÜ) nr 2847/93 artikli 3 lõikes 7.

    5.   Iga liikmesriik koostab nimekirja laevadest, millel on lõikes 1 nimetatud kalapüügiluba, haldab seda ning teeb nimekirja oma ametlikul veebilehel komisjonile ja teistele liikmesriikidele kättesaadavaks. Laevad, mille suhtes kohaldatakse lõike 4 sätteid, peavad olema kõnealuses nimekirjas selgelt identifitseeritavad.

    Artikkel 6

    Ristkontroll

    Lisaks määruse (EMÜ) nr 2847/93 artiklis 19 sätestatud kohustustele teostavad liikmeriigid administratiivset ristkontrolli, võrreldes omavahel lossimisdeklaratsioone, püügipäevikusse kantud püügipiirkondi ja saaki, käesoleva määruse artikli 5 lõike 4 kohaselt esitatud püügiaruandeid ja laevaseire satelliitsüsteemi andmeid. Niisugune ristkontroll registreeritakse ning tehakse komisjoni nõudmisel talle kättesaadavaks.

    IV   PEATÜKK

    JÄRELMEETMED

    Artikkel 7

    Kalastussuremuse miinimumtasemete läbivaatamine

    Kui komisjon leiab kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee nõuannetele tuginedes, et kalastussuremus ja artikli 3 lõikes 2 kindlaks määratud asjakohane kudekarja biomassi tase ei ole kohane artikli 3 lõikes 1 kindlaks määratud eesmärgi saavutamiseks, võtab nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal kvalifitseeritud häälteenamusega vastu otsuse muuta kõnealuseid biomassi tasemeid ja/või määrasid.

    Artikkel 8

    Mitmeaastase kava hindamine ja läbivaatamine

    1.   Komisjon palub kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomiteel ja pelaagiliste liikide piirkondlikul nõuandekomisjonil anda igal aastal teaduslik arvamus mitmeaastase kava eesmärkide saavutamise kohta. Kui nõuanded näitavad, et eesmärke ei saavutata, võtab EL nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal kvalifitseeritud häälteenamusega vastu otsuse eesmärkide täimise tagamiseks vajalike lisa- ja/või alternatiivmeetmete kohta.

    2.   Alates 18. detsembrist 2008 vaatab komisjon vähemalt iga nelja aasta järel läbi geograafilise kohaldamisala, bioloogiliste näitajate tasemed, mitmeaastase kava tulemuslikkuse ja toimimise. Komisjon palub kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomiteelt ja pelaagiliste liikide piirkondlikult nõuandekomisjonilt nõuandeid seoses läbivaatamisega. Vajaduse korral võib EL nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal võtta kvalifitseeritud häälteenamusega vastu otsuse teha mitmeaastases kavas asjakohaseid muudatusi seoses artiklis 1 sätestatud geograafilise kohaldamisalaga, artiklis 3 sätestatud bioloogiliste näitajate tasemetega või artiklis 4 sätestatud lubatud kogupüügi kindlaksmääramise eeskirjadega.

    V   PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 9

    Euroopa Kalandusfond

    Kui heeringa kudekarja biomassi tase on kalanduse teadus-, tehnika- ja majanduskomitee hinnangul 75 000 tonni või rohkem, käsitatakse mitmeaastast kava majandamiskavana määruse (EÜ) nr 2371/2002 artikli 6 tähenduses ja määruse (EÜ) nr 1198/2006 artikli 21 punkti a taande iv kohaldamisel. Vastupidisel juhul käsitatakse mitmeaastast kava taastamiskavana määruse (EÜ) nr 2371/2002 artikli 5 tähenduses ja määruse (EÜ) nr 1198/2006 artikli 21 punkti a taande i kohaldamisel.

    Artikkel 10

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 18. detsember 2008

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    M. BARNIER


    (1)  4. detsembri 2008. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    (2)  EÜT L 358, 31.12.2002, lk 59.

    (3)  EÜT L 171, 6.7.1994, lk 7.

    (4)  EÜT L 261, 20.10.1993, lk 1.

    (5)  EÜT L 276, 10.10.1983, lk 1.

    (6)  ELT L 223, 15.8.2006, lk 1.

    (7)  EÜT L 365, 31.12.1991, lk 1.

    (8)  ELT L 333, 20.12.2003, lk 17.


    Top