This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32008L0043
Commission Directive 2008/43/EC of 4 April 2008 setting up, pursuant to Council Directive 93/15/EEC, a system for the identification and traceability of explosives for civil uses (Text with EEA relevance)
Komisjoni direktiiv 2008/43/EÜ, 4. aprill 2008 , nõukogu direktiivi 93/15/EMÜ kohase tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjalide identifitseerimise ja jälgitavuse süsteemi loomise kohta (EMPs kohaldatav tekst)
Komisjoni direktiiv 2008/43/EÜ, 4. aprill 2008 , nõukogu direktiivi 93/15/EMÜ kohase tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjalide identifitseerimise ja jälgitavuse süsteemi loomise kohta (EMPs kohaldatav tekst)
ELT L 94, 5.4.2008, p. 8–12
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV) Dokument on avaldatud eriväljaandes
(HR)
In force: This act has been changed. Current consolidated version: 14/03/2012
5.4.2008 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
L 94/8 |
KOMISJONI DIREKTIIV 2008/43/EÜ,
4. aprill 2008,
nõukogu direktiivi 93/15/EMÜ kohase tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjalide identifitseerimise ja jälgitavuse süsteemi loomise kohta
(EMPs kohaldatav tekst)
EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,
võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,
võttes arvesse nõukogu 5. aprilli 1993. aasta direktiivi 93/15/EMÜ tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjalide turuletoomist ja järelevalvet käsitlevate sätete ühtlustamise kohta, (1) eriti selle artikli 14 teise lõigu teist lauset,
ning arvestades järgmist:
(1) |
Direktiivis 93/15/EMÜ on sätestatud eeskirjad lõhkematerjalide ohutu ja turvalise ringluse tagamiseks ühenduse turul. |
(2) |
Nimetatud direktiivi sätete kohaselt on vaja tagada, et lõhkematerjalide sektori ettevõtjatel on olemas selline lõhkematerjalide jälgimise süsteem, et igal ajal on võimalik teha kindlaks lõhkematerjalide valdajad. |
(3) |
Lõhkematerjalide unikaalne identifitseerimine on oluline, kui tuleb pidada täpset ja täielikku dokumentatsiooni lõhkematerjalide kohta tarneahela kõikides etappides. See võimaldab lõhkematerjali identifitseerimist ja jälgitavust selle tootmiskohast ja esmakordsest turuletoomisest kuni selle lõppkasutajani, ning selle kasutamist, silmas pidades väärkasutuse ja varguse vältimist, ja õiguskaitseorganite abistamist kadunud või varastatud lõhkematerjalide päritolu jälgimisel. |
(4) |
Käesolevas direktiivis sätestatud meetmed on kooskõlas direktiivi 93/15/EMÜ artikli 13 lõike 1 kohaselt asutatud komitee arvamusega, |
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:
1. PEATÜKK
ÜLDSÄTTED
Artikkel 1
Sisu
Käesoleva direktiiviga luuakse tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjalide unikaalse identifitseerimise ja jälgitavuse harmoneeritud süsteem.
Artikkel 2
Kohaldamisala
Käesolevat direktiivi ei kohaldata järgmiste lõhkematerjalide suhtes:
a) |
lõhkematerjalid, mida transporditakse või tarnitakse pakendamata või paakautodes nende otsese mahalaadimiseni lõhkeauku; |
b) |
lõhkematerjalid, mis on valmistatud lõhkamiskohtades ja mida laetakse viivitamatult pärast nende tootmist („kohapealne” tootmine); |
c) |
laskemoon. |
2. PEATÜKK
TOOTE IDENTIFITSEERIMINE
Artikkel 3
Unikaalne identifitseerimine
1. Liikmesriigid tagavad, et lõhkematerjalide sektori ettevõtjad, kes valmistavad või impordivad lõhkematerjale või panevad kokku detonaatoreid, märgistavad lõhkematerjalide ja iga väikseima pakkeühiku unikaalsete identifitseerimisandmetega.
Kui lõhkematerjal on edaspidi tootmisprotsessi osa, ei pea tootjad märgistama lõhkematerjali uute unikaalsete identifitseerimisandmetega, välja arvatud juhul, kui originaalsed unikaalsed identifitseerimisandmed ei ole enam vastavuses artikliga 4.
2. Lõiget 1 ei kohaldata juhul, kui lõhkematerjali toodetakse ekspordiks ning seda märgistatakse vastavalt importiva riigi nõuetele, mis võimaldavad lõhkematerjali jälgida.
3. Unikaalne identifitseerimine koosneb lisas kirjeldatud osadest.
4. Liikmesriikide ametiasutused omistavad asukohajärgselt kolmekohalise koodi igale tootmiskohale.
5. Kui tootmiskoht asub väljaspool ühendust, võtab ühenduses asutatud tootja tootmiskohale koodi saamiseks ühendust importiva liikmesriigi ametiasutusega.
Kui tootmiskoht asub väljaspool ühendust ja tootja ei ole asutatud ühenduses, võtab asjaomase lõhkematerjali importija tootmiskohale koodi saamiseks ühendust importiva liikmesriigi ametiasutusega.
6. Liikmesriik tagab, et lõhkematerjale uuesti pakendavad turustajad on kindlad selles, et lõhkematerjalile ja igale väikseimale pakkeühikule on kinnitatud unikaalsed identifitseerimisandmed.
Artikkel 4
Märgistamine ja kinnitamine
Unikaalsed identifitseerimisandmed peavad olema asjaomasele tootele kindlalt ja vastupidavalt kinnitatud, et tagada nende selgesti loetavus.
Artikkel 5
Padrundatud ja kottides lõhkematerjalid
Padrundatud ja kottides lõhkematerjalide puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed isekleepuva märgisena või otsetrükina igal padrunil või kotil. Sarnane märgistus pannakse igale padrunikarbile.
Lisaks võivad ettevõtjad kasutada passiivset inertset elektroonilist märgist, mis kinnitatakse igale padrunile või kotile, ja vastavat elektroonilist märgist igal padrunikarbil.
Artikkel 6
Kahekomponentsed lõhkematerjalid
Kahekomponentsete lõhkematerjalide puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed isekleepuva märgisena või otsetrükina igal väikseimal pakendiüksusel, mis sisaldab kahte komponenti.
Artikkel 7
Lihtsad detonaatorid ja süütenöörid
Lihtsate detonaatorite või detoneerivate nööride puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed isekleepuva märgisena või otsetrüki või templina detonaatori kestal. Vastav märgis pannakse igale detonaatorite või süütenööride karbile.
Lisaks võivad ettevõtjad kasutada passiivset inertset elektroonilist märgist, mis kinnitatakse igale detonaatorile või süütenöörile, ja vastavat elektroonilist märgist igal detonaatorite või süütenööride karbil.
Artikkel 8
Elektrilised, mitteelektrilised ja elektroonilised detonaatorid
Elektriliste, mitteelektriliste ja elektrooniliste detonaatorite puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed kas isekleepuva märgisena süütenööril või torul või isekleepuva märgisena või otsetrüki või templina detonaatori kestal. Vastav märgis pannakse igale detonaatorite karbile.
Lisaks võivad ettevõtjad kasutada passiivset inertset elektroonilist märgist, mis kinnitatakse igale detonaatorile, ja vastavat elektroonilist märgist igal detonaatorite karbil.
Artikkel 9
Löökpadrunid ja vahedetonaatorid
Löökpadrunite ja detonaatori sütikute puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed isekleepuva märgisena või otsetrükina löökpadrunil või vahedetonaatoril. Vastav märgis pannakse igale löökpadrunite ja vahedetonaatorite karbile.
Lisaks võivad ettevõtjad kasutada passiivset inertset elektroonilist märgist, mis kinnitatakse igale löökpadrunile ja vahedetonaatorile, ja vastavat märgist igal löökpadrunite ja vahedetonaatorite karbil.
Artikkel 10
Detoneerivad nöörid ja süütenöörid
Detoneerivate nööride ja süütenööride puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed isekleepuva märgisena või otsetrükina poolil. Unikaalsed identifitseerimisandmed märgitakse iga 5 meetri järel kas detoneeriva nööri või süütenööri väliskestale või väljaulatuvale plastist sisekihile otse detoneeriva nööri või süütenööri väliskiu alla. Vastav märgis pannakse igale detoneeriva nööri või süütenööri karbile.
Lisaks võivad ettevõtjad kasutada passiivset inertset elektroonilist märgist, mis pannakse süütenööri sisse, ja vastavat elektroonilist märgist igal detoneeriva nööri või süütenööri karbil.
Artikkel 11
Lõhkematerjale sisaldavad purgid ja silindrid
Purkide ja silindrite puhul on unikaalsed identifitseerimisandmed isekleepuva märgisena või otsetrükina lõhkematerjale sisaldaval purgil või silindril.
Lisaks võivad ettevõtjad kasutada passiivset inertset elektroonilist märgist, mis on kinnitatud igale purgile või silindrile.
Artikkel 12
Originaalmärgise koopiad
Ettevõtjad võivad lisada oma klientidele kasutamiseks ettenähtud originaalmärgise isekleepuvad eemaldatavad koopiad. Nimetatud koopiad peavad väärkasutuse vältimiseks olema selgelt märgistatud koopiatena.
3. PEATÜKK
ANDMETE KOGUMINE JA REGISTRI PIDAMINE
Artikkel 13
Andmete kogumine
1. Liikmesriigid tagavad, et lõhkematerjalide sektori ettevõtjad võtavad kasutusele lõhkematerjalidega seotud andmete kogumise süsteemi, sealhulgas nende unikaalsed identifitseerimisandmed terves tarneketis ja kogu elutsükli jooksul.
2. Andmete kogumise süsteem võimaldab ettevõtjatel jälgida lõhkematerjale liikumist sellisel viisil, et igal ajal on võimalik teha kindlaks lõhkematerjalide valdajad.
3. Liikmesriigid tagavad, et kogutud andmed, sealhulgas unikaalsed identifitseerimisandmed, registreeritakse ja säilitatakse 10 aasta jooksul pärast nende esitamist või millal tahes pärast lõhkematerjalide elutsükli lõppemist, isegi kui ettevõtjad on nendega kauplemise lõpetanud.
Artikkel 14
Ettevõtjate kohustused
Liikmesriigid tagavad, et lõhkematerjalide sektori ettevõtjad täidavad alljärgnevaid kohustusi:
a) |
registri pidamine lõhkematerjalide kõikide identifitseerimisandmete kohta koos kogu asjakohase teabega, sealhulgas lõhkematerjali liik, äriühing või isik, kelle hoole alla need anti; |
b) |
registri pidamine iga lõhkematerjali asukoha kohta, kui see on nende valduses või hoole all kuni selle teisele ettevõtjale üleviimiseni või kasutamiseni; |
c) |
andmete kogumise süsteemi regulaarne testimine, et tagada selle tõhusus ja registreeritud andmete kvaliteet; |
d) |
kogutud andmete registreerimine ja säilitamine, sealhulgas unikaalsed identifitseerimisandmed artikli 3 lõikes 13 sätestatud ajavahemikuks; |
e) |
kogutud andmete kaitsmine juhusliku või kahjuliku kahjustuse eest; |
f) |
pädevate ametiasutuste teavitamine nende taotluse alusel teabega iga lõhkematerjali päritolu ja asukoha kohta selle elutsükli jooksul kogu tarneahelas; |
g) |
vastutava liikmesriigi ametiasutustele selle isiku nime ja kontaktandmete teatamine, kes annab punktis f kirjeldatud teavet väljaspool tavalist tööaega. |
Punkti d nõuete täitmiseks peab ettevõte juhul, kui lõhkematerjali toodeti või imporditi enne artikli 15 lõike 1 teises lõigus sätestatud kuupäeva, säilitama andmeid vastavalt olemasolevatele riiklikele sätetele.
4. PEATÜKK
LÕPPSÄTTED
Artikkel 15
Ülevõtmine
1. Liikmesriigid võtavad vastu ja avaldavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigusnormid hiljemalt 5. aprillil 2009. Nad edastavad kõnealuste normide teksti ning kõnealuste normide ja käesoleva direktiivi vahelise vastavustabeli viivitamata komisjonile.
Liikmesriigid kohaldavad neid norme alates 5. aprillist 2012.
Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.
2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastu võetud põhiliste riiklike õigusnormide teksti.
Artikkel 16
Jõustumine
Käesolev direktiiv jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Artikkel 17
Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.
Brüssel, 4. aprill 2008
Komisjoni nimel
asepresident
Günter VERHEUGEN
(1) EÜT L 121, 15.5.1993, lk 20. Direktiivi on muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1).
LISA
Unikaalsed identifitseerimisandmed koosnevad alljärgnevast:
1. |
loetavad identifitseerimisandmed sisaldavad alljärgnevat:
|
2. |
elektroonilised loetavad identifitseerimisandmed triip- või maatrikskoodi kujul, mis on otseses seoses tähtnumbrilise identifitseerimiskoodiga. Näide: |
3. |
Toote artiklite puhul, mis on liiga väikesed unikaalse toote koodiga ja tootja kavandatud logistikateabega märgistamiseks, loetakse piisavaks punkti 1 alapunkti b alapunktides i ja ii ning punktis 2 sätestatud teavet. |