Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62018CB0362

    kohtuasi C-362/18: Euroopa Kohtu (üheksas koda) 18. detsembri 2019. aasta määrus (Székesfehérvári Törvényszéki eelotsusetaotlus – Ungari) – Hochtief AG versus Fővárosi Törvényszék (Eelotsusetaotlus – Riigihanked – Vaidlustusmenetlused – Direktiiv 89/665/EMÜ – Direktiiv 92/13/EMÜ – Õigus tõhusale kohtulikule kaitsele – Tõhususe ja võrdväärsuse põhimõte – Teistmisavaldus kohtulahendi peale, mis eirab liidu õigust – Liikmesriikide vastutus liidu õiguse rikkumise korral liikmesriigi kohtute poolt – Hüvitatava kahju hindamine)

    ELT C 68, 2.3.2020, p. 18–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2.3.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 68/18


    Euroopa Kohtu (üheksas koda) 18. detsembri 2019. aasta määrus (Székesfehérvári Törvényszéki eelotsusetaotlus – Ungari) – Hochtief AG versus Fővárosi Törvényszék

    (kohtuasi C-362/18) (1)

    (Eelotsusetaotlus - Riigihanked - Vaidlustusmenetlused - Direktiiv 89/665/EMÜ - Direktiiv 92/13/EMÜ - Õigus tõhusale kohtulikule kaitsele - Tõhususe ja võrdväärsuse põhimõte - Teistmisavaldus kohtulahendi peale, mis eirab liidu õigust - Liikmesriikide vastutus liidu õiguse rikkumise korral liikmesriigi kohtute poolt - Hüvitatava kahju hindamine)

    (2020/C 68/16)

    Kohtumenetluse keel: ungari

    Eelotsusetaotluse esitanud kohus

    Székesfehérvári Törvényszék

    Põhikohtuasja menetluse pooled

    Kaebaja: Hochtief AG

    Vastustaja: Fővárosi Törvényszék

    Resolutsioon

    1.

    Liikmesriigi vastutuse suhtes kahju eest, mis on tekkinud viimases astmes asja lahendava liikmesriigi kohtu lahendi tõttu, mis rikub liidu õigusnormi, kehtivad tingimused, mis Euroopa Kohus on välja töötanud eelkõige 30. septembri 2003. aasta kohtuotsuse Köbler (C-224/01, EU:C:2003:513) punktis 51, ilma et oleks siiski välistatud, et selle riigi vastutus võiks riigisisese õiguse kohaselt tekkida vähem piiravatel tingimustel. Seda vastutust ei välista asjaolu, et kohtulahend on jõustunud. Vastutuse kohaldamisel peab hüvitisnõuet lahendav liikmesriigi kohus kõiki asjaomasele olukorrale iseloomulikke asjaolusid arvesse võttes hindama, kas viimases astmes asja lahendav liikmesriigi kohus on toime pannud liidu õiguse piisavalt selge rikkumise, ilmselgelt eirates kohaldatavat liidu õigust, sealhulgas asjakohast Euroopa Kohtu praktikat. Samas on liidu õigusega vastuolus riigisisene õigusnorm, mis niisugusel juhul jätab hüvitamisele kuuluva kahju hulgast üldiselt välja kulud, mis on poolele tekkinud riigisisese kohtu tehtud kahjustava lahendi tõttu.

    2.

    Liidu õigust, eelkõige nõukogu 21. detsembri 1989. aasta direktiivi 89/665/EMÜ riiklike tarne- ja ehitustöölepingute sõlmimise läbivaatamise korra kohaldamisega seotud õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta (muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2007. aasta direktiiviga 2007/66/EÜ) ja nõukogu 25. veebruari 1992. aasta direktiivi 92/13/EMÜ veevarustus-, energeetika-, transpordi- ja telekommunikatsioonisektoris tegutsevate üksuste hankemenetlusi käsitlevate ühenduse eeskirjade kohaldamisega seotud õigusnormide kooskõlastamise kohta (muudetud direktiiviga 2007/66) ning võrdväärsuse ja tõhususe põhimõtteid tuleb tõlgendada nii, et sellega ei ole vastuolus liikmesriigi õigusnormid, mille kohaselt ei ole teistmine lubatud jõustunud kohtulahendi suhtes, mille on liikmesriigi kohus teinud hankija akti peale esitatud tühistamiskaebust lahendades, ilma et ta oleks käsitlenud küsimust, mida oli analüüsitud varasemas Euroopa Kohtu otsuses, milles vastati selle tühistamiskaebuse menetluses esitatud eelotsusetaotlusele, või varasemas Euroopa Kohtu otsuses, milles vastati mõnes teises kohtuasjas esitatud eelotsusetaotlusele. Siiski juhul, kui kohaldatavates riigisisestes menetlusnormides on ette nähtud liikmesriigi kohtu võimalus jõustunud kohtuotsus tagasi võtta, et viia sellest kohtuotsusest tulenev olukord kooskõlla varasema riigisisese lõpliku kohtulahendiga, millest kõnealuse otsuse teinud kohus ja kohtuotsuse aluseks olnud kohtuasja pooled olid juba teadlikud, tuleb seda võimalust võrdväärsuse ja tõhususe põhimõtete kohaselt samadel tingimustel kasutada ka selleks, et viia olukord kooskõlla liidu õigusega, nagu seda on tõlgendatud varasemas Euroopa Kohtu otsuses.


    (1)  ELT C 311, 3.9.2018.


    Top