EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi ja Lõuna-Korea vaheline vabakaubandusleping

ELi ja Lõuna-Korea vaheline vabakaubandusleping

 

KOKKUVÕTE:

vabakaubandusleping ühelt poolt ELi ja ELi liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Korea vahel

otsus 2011/265/EL – ühelt poolt ELi ja ELi liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Korea vahelise vabakaubanduslepingu allkirjastamine ja ajutine kohaldamine

otsus (EL) 2015/2169 – vabakaubanduslepingu sõlmimine ühelt poolt ELi ja ELi liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Korea vahel

MIS ON LEPINGU JA OTSUSTE EESMÄRK?

  • Lepinguga luuakse ühelt poolt Euroopa Liidu (EL) ja liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Korea vaheline vabakaubanduspiirkond. Vastavalt vabakaubanduslepingule on lepinguosaliste eesmärk järk-järgult kõrvaldada või vähendada tööstuskaupade ning põllumajandus- ja kalandustoodete impordi ja ekspordiga seotud tollimakse ja impordikvoote.
  • Vabakaubanduslepinguga nähakse ette ka lepinguosaliste vahelise teenustekaubanduse järkjärguline liberaliseerimine, samuti kaubanduse hõlbustamine mitmetes teistes valdkondades.
  • Otsused tähistavad Lõuna-Koreaga vabakaubanduslepingu allkirjastamist ELi nimel (otsus 2011/265/EL) ja selle sõlmimist (otsus (EL) 2015/2169).

PÕHIPUNKTID

Eesmärgid

Käesoleva vabakaubanduslepingu peamised eesmärgid on järgmised:

  • kaotada ELi tööstus- ja põllumajandustoodete eksportijatele kohaldatav tollimaks;
  • parandada ELi teenusepakkujate turulepääsu;
  • kaotada mittetariifsed tõkked (st muud tõkked peale tariifide, näiteks kvoodid või tehnilised standardid), eelkõige elektroonika, ravimite ja meditsiiniseadmete sektoris;
  • parandada ELi autotootjate turulepääsu;
  • veelgi liberaliseerida riigihankeid (st tagada, et ELi ja Lõuna-Korea tarnijad suudavad konkureerida võrdsetel tingimustel üksteise riigihanketurgudel);
  • kaitsta intellektuaalomandi õigusi,
  • edendada konkurentsi;
  • suurendada läbipaistvust;
  • integreerida kestlik areng kaubandussuhetesse;
  • kehtestada kiire ja tõhus vaidluste lahendamise süsteem.

Tariifsete ja mittetariifsete meetmete kaotamine

  • EL ja Lõuna-Korea nõustuvad kaubavahetuse suhtes kohaldatavad tollimaksud järk-järgult kaotama (viie aasta jooksul pärast vabakaubanduslepingu jõustumist). Liberaliseerimine hõlmab üle 98 % kaupadest (loetletud lisas 2-A).
  • Teatavate tundlike põllumajandus- ja kalandustoodete suhtes kohaldatava tollimaksu kaotamiseks on ette nähtud pikem üleminekuaeg (alates seitsmest aastast).
  • Teatavatel asjaoludel võib üks lepinguosaline kohaldada kahepoolseid kaitsemeetmeid, kui impordi kasv põhjustab või ähvardab põhjustada tema vastavas majandussektoris tõsist kahju (nt turuosa kaotus või hinnalangus).
  • Seoses tehniliste kaubandustõketega nõustuvad EL ja Lõuna-Korea tegema koostööd standardite ja eeskirjade asjus, algatades vajaduse korral arutelusid.
  • Inimeste, loomade või taimede elu või tervise kaitseks võidakse kehtestada sanitaar- ja fütosanitaarmeetmed. Samas nõustuvad lepinguosalised minimeerima nende meetmete mõju kaubanduse arengule.

Teenustekaubandus, asutamine ja e-kaubandus

  • Lepinguosalised nõustuvad pakutavaid teenuseid osaliselt liberaliseerima kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) teenustekaubanduse üldlepinguga (GATS). Seetõttu on nad koostanud liberaliseeritud teenindussektoritega seotud kohustuste ja piirangute loetelu (lisa 7-A).
  • Lepinguga määratakse kindlaks teenuste turule pääsemiseks vajaliku asutamisõiguse ja spetsialistide elamisõiguse eeskirjad.
  • Lepinguosalised tunnistavad, et e-kaubandus soodustab majanduskasvu, ning selle kasutamist ja arendamist takistavaid tegureid tuleb vältida. Selle arendamine peab aga olema täielikult kooskõlas rahvusvaheliste andmekaitsestandarditega.
  • Lepinguosalised nõustuvad avama oma finantsteenuste sektorid teisele lepinguosalisele.

Riigihanked

Intellektuaalomand

See peatükk sisaldab lepinguosaliste kohustusi seoses intellektuaalomandi õigustega ning eelkõige kaubamärkide, autoriõiguse, disainilahenduste ja geograafiliste tähistega. Nendega täiendatakse ja ajakohastatakse WTO intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepingut. Peatüki üks lõige on pühendatud ka intellektuaalomandi õiguste jõustamisele ELi-siseste eeskirjade alusel, mis on sätestatud jõustamisdirektiivis.

Vaidluste lahendamine

Juhuks kui vabakaubanduslepingut ei täideta, on olemas vaidluste lahendamise mehhanism, mis sarnaneb WTO omaga. Vabakaubanduslepinguga seotud vaidluste lahendamine hõlmab konsulteerimist ja vahekohtumenetlust ning samuti on olemas vahendusmehhanism.

Säästev areng

  • EL ja Lõuna-Korea on võtnud kohustuse rakendada lepinguosaliste ratifitseeritud Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni konventsioone ja standardeid, samuti nende poolt allkirjastatud mitmepoolseid keskkonnalepinguid.
  • Lepinguosalised nõustuvad looma institutsioonilised struktuurid ühiste kohustuste rakendamiseks ja järelevalveks ning mehhanismid kaubanduse ja kestliku arenguga seotud koostöö tegemiseks.

Hindamisprotsess

2016. aastal tellis Euroopa Komisjon Korea Vabariigi ja ELi vabakaubanduslepingu rakendamise hindamise. Käesoleva vabakaubanduslepingu rakendamise kogemusele saab tulevikus tugineda teiste riikidega sõlmitavate samalaadsete lepingute ülesehituse parandamisel.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Vabakaubanduslepingut kohaldatakse ajutiselt alates 2011. aasta juulist ja ametlikult jõustus see 13. detsembril 2015.

TAUST

PÕHIDOKUMENDID

Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vaheline vabakaubandusleping (ELT L 127, 14.5.2011, lk 6–1343)

Lepingu järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu 16. septembri 2010. aasta otsus 2011/265/EL ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise vabakaubanduslepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 127, 14.5.2011, lk 1–3)

Nõukogu 1. oktoobri 2015. aasta otsus (EL) 2015/2169 ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise vabakaubanduslepingu sõlmimise kohta (ELT L 307, 25.11.2015, lk 2–4)

Vt konsolideeritud versioon.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Teade ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise vabakaubanduslepingu jõustumise kohta (ELT L 235, 2.7.2021, lk 11)

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule – Aastaaruanne ELi-Korea vabakaubanduslepingu täitmise kohta (COM(2016) 268 (final), 30.6.2016)

Komisjoni talituste töödokument – Määruse (EL) nr 511/2011 rakendamine – Lisatud dokumendile – Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule – Aastaaruanne ELi-Korea vabakaubanduslepingu täitmise kohta (SWD(2016) 162 final, 30.6.2016)

Teade ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise vabakaubanduslepingu jõustumise kohta (ELT L 307, 25.11.2015, lk 1)

Teade, mis käsitleb ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise vabakaubandusleping ajutist kohaldamist (ELT L 168, 28.6.2011, lk 1)

Viimati muudetud: 22.03.2023

Top