EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tõhustatud koostöö abielu- ja registreeritud kooselust tuleneva vara küsimustes

Tõhustatud koostöö abielu- ja registreeritud kooselust tuleneva vara küsimustes

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2016/1103, millega rakendatakse tõhustatud koostööd kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise valdkonnas abieluvararežiime käsitlevates asjades

määrus (EL) 2016/1104, millega rakendatakse tõhustatud koostööd kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise valdkonnas registreeritud kooselust tulenevaid varalisi tagajärgi käsitlevates asjades

MIS ON MÄÄRUSTE EESMÄRK?

Mõlemas määruses määratakse kindlaks abielupaaride või registreeritud elukaaslaste vara suhtes kohaldatavad eeskirjad, kui paaridel on erinevad ELi kodakondsused või kui paarid omavad vara mõnes teises ELi riigis.

Neis kirjeldatakse 18 ELi riigi kokkulepitud eeskirju kohtualluvust, kohaldatavaid õigusakte ning abieluvararežiimist* või registreeritud kooselust* tulenevaid varalisi tagajärgi* käsitlevate otsuste tunnustamise ja täitmise kohta, kui abielu või registreeritud kooselu lõpeb või kui üks partner sureb.

PÕHIPUNKTID

Tõhustatud koostöös osalevad 18 ELi riiki on Belgia, Bulgaaria, Küpros, Tšehhi, Saksamaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Horvaatia, Itaalia, Luksemburg, Malta, Madalmaad, Austria, Portugal, Sloveenia, Soome ja Rootsi, nagu on kinnitatud nõukogu otsusega (EL) 2016/954. Teised riigid võivad sellega soovi korral ühineda igal ajal pärast määruse vastuvõtmist. Sellega seoses teatas Eesti oma huvist ja et ta kaalub koostöös osalemist pärast määruse vastuvõtmist.

Kohaldamisala

Abikaasade õigus- ja teovõime, abielu tunnustamise või kehtivuse, ülalpidamiskohustuse ja pärandi küsimusi ei käsitleta. Määrustega ei muudeta abielu või registreeritud kooselu käsitlevaid siseriiklikke õigusakte ning nendes sätestatakse, et kohaldatavat õigust kohaldatakse kõigi varade suhtes, olenemata vara asukohast ja neid kohaldatakse olenemata sellest, kas tegemist on mõne ELi liikmesriigi õigusega.

Kohtualluvus

Määruste eesmärk on võimaldada kodanike juhtumite käsitlemist sama ELi riigi kohtutes. Abikaasad ja elukaaslased võivad kokku leppida, millise riigi seadused kehtivad nende abielu- või registreeritud kooselust tuleneva vara suhtes, kas:

  • riigis, kus on ühe või mõlema „harilik viibimiskoht“;
  • riigis, mille kodakondsus on abikaasal või elukaaslasel;
  • riigis, mille õiguse alusel registreeritud kooselu loodi.

Kui paar ei tee sellist valikut, otsustatakse kohtualluvus abieluvara puhul järgneva põhjal (järjekorras):

  • riik, kus mõlemad elasid pärast abielu lõppu või
  • paari ühine kodakondsus abielu lõppemisel või
  • riik, millega paaril on kõige tugevam seos abielu lõppemise ajal.

Kui abielu ei ole siseriiklikus õiguses abieluvara eesmärgil tunnustatud, võib kohus pädevusest keelduda sarnaselt registreeritud kooseluga. Määrus ei takista pooltel lahendada küsimust vastastikusel kokkuleppel kohtuväliselt, näiteks notari juures, nende valitud ELi riigis.

Registreeritud kooselu käsitlevas määruses sätestatakse registreeritud kooselust tulenevad varaliste tagajärgedega seotud küsimused, eelkõige vara realiseerimine ja registreeritud kooselust tulenevate varaliste tagajärgede mõju partneri ja kolmandate isikute vahelistele õiguslikele suhetele.

Kohtuotsuste tunnustamine ja täitmine

Määrused sisaldavad eeskirju, milles käsitletakse otsuste tunnustamist, täitmisele pööratavust ja täitmist ning mis on sarnased teiste ELi õigusnormidega, kus käsitletakse tsiviilasjade osas tehtavat õigusalast koostööd. Otsuse tunnustamata jätmise alused hõlmavad olukordi, kus selline tunnustamine on ilmselgelt vastuolus selle ELi riigi avaliku korraga, kus tunnustamist taotletakse.

MIS AJAST MÄÄRUSI KOHALDATAKSE?

Määrusi kohaldatakse alates 29. jaanuarist 2019, välja arvatud mõned ettevalmistavad haldusküsimused.

PÕHIMÕISTED

Abieluvararežiim: eeskirjad, millega käsitletakse varalisi suhteid, mis abikaasadel on omavahel või seoses kolmandate isikutega, mis tulenevad abielusuhtest või selle lõppemisest.
Registreeritud kooselust tulenevad varalised tagajärjed: õigusnormide kogum, millega reguleeritakse kooselu registreerimisega või selle lõpetamisega loodud õigusliku suhte alusel tekkinud varalisi suhteid registreeritud elukaaslaste vahel ning nende varalisi suhteid kolmandate isikutega.
Registreeritud kooselu: õigusega ette nähtud kahe inimese kooselu vorm, mille registreerimine on selle õiguse kohaselt kohustuslik ja mille puhul on täidetud selles õiguses ette nähtud juriidilised vorminõuded selle kooselu loomiseks.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 24. juuni 2016. aasta määrus (EL) 2016/1103, millega rakendatakse tõhustatud koostööd kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise valdkonnas abieluvararežiime käsitlevates asjades (ELT L 183, 8.7.2016, lk 1–29)

Määruse (EL) 2016/1103 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu 24. juuni 2016. aasta määrus (EL) 2016/1104, millega rakendatakse tõhustatud koostööd kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise valdkonnas registreeritud kooselust tulenevaid varalisi tagajärgi käsitlevates asjades (ELT L 183, 8.7.2016, lk 30–56)

Vt konsolideeritud versioon.

SEONDUV DOKUMENT

Nõukogu 9. juuni 2016. aasta otsus (EL) 2016/954, millega antakse luba tõhustatud koostööks kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise valdkonnas rahvusvaheliste paaride varalisi suhteid käsitlevates asjades, mis hõlmavad nii abieluvararežiime kui ka registreeritud kooselust tulenevaid varalisi tagajärgi (ELT L 159, 16.6.2016, lk 16–18)

Viimati muudetud: 07.09.2018

Top