Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Liftide ohutuse tagamine

Liftide ohutuse tagamine

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2014/33/EL lifte ja lifti ohutusseadiseid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Sellel on kaks põhieesmärki:

  • võimaldada müüa lifte ja nende ohutusseadiseid kogu Euroopa Liidu (EL) turul;
  • tagada lifti kasutajatele ja hooldustöötajatele kõrge ohutustase.

PÕHIPUNKTID

Direktiiviga kehtestatakse ühtsed eeskirjad liftide ja lifti ohutusseadiste turule laskmise ja kasutuselevõtu kohta. Seda kohaldatakse ehitisi ja rajatisi alaliselt teenindavate liftide suhtes, mis on ette nähtud inimeste ja kaupade transportimiseks. Seda ei kohaldata köisraudteede, tõstukite, eskalaatorite ega liikuvate kõnniteede suhtes. Samuti jäetakse reguleerimisalast välja aeglase kiirusega liftid (kiirusega kuni 0,15 m/s).

Direktiivis määratletakse olulised tervisekaitse- ja ohutusnõuded, millele iga lift peab vastama. Lisaks määratakse selles kindlaks tootjate, importijate ja levitajate kohustused seoses liftide ja lifti ohutusseadiste müügiga:

  • kõikidel ELi turule lastavatel liftidel ja ohutusseadistel peab olema CE-vastavusmärgis, mis tõendab, et need vastavad kõigile ELi õigusaktides sätestatud olulistele ohutusnõuetele;
  • enne CE-märgise hankimist peab tootja viima läbi vastavushindamise, et tagada liftide ja osade ohutus ning koostada tehniline dokumentatsioon;
  • tootjad võivad vastavuse eeldusest ja turule laskmise hõlbustamisest kasu saamiseks kasutada harmoneeritud standardeid, millele on viidatud Euroopa Liidu Teatajas;
  • importijad peavad kontrollima, kas ohutusseadise tootjad on viinud läbi nõuetekohase vastavushindamise, ja teavitama ohutust jälgivat asutust, kui nad leiavad, et ohutusseadised ei vasta olulistele tervisekaitse- ja ohutusnõuetele;
  • kogu vajalik dokumentatsioon tuleb registreerida ja seda tuleb säilitada kümme aastat;
  • dokumentatsioon ja ohutusalane teave peavad olema koostatud lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles;
  • tootjad ja importijad peavad oma ohutusseadistele ja liftidele märkima oma postiaadressi;
  • asjaomaste riiklike asutuste taotlusel võivad tootjad kasutada vastavuse tõendamiseks elektroonilisi vahendeid.

Lisaks on direktiivis sätestatud meetmed, mille abil ohutuse eest vastutavad riiklikud järelevalveasutused peavad tuvastama ohtlikud ohutusseadised ja liftid ning vältima nende importimist kolmandatest riikidest.

MIS AJAST EESKIRJU KOHALDATAKSE?

Direktiiviga muudeti ja asendati direktiiv 95/16/EÜ.

Selle siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtaeg oli 19. aprill 2016. Neid meetmeid kohaldatakse alates 20. aprillist 2016.

TAUST

Direktiiviga ajakohastatakse ELi eeskirju liftide ja lifti ohutusseadiste turule laskmise ja kasutuselevõtu kohta. See on osa erinevaid tegevusvaldkondi puudutavast ELi õigusraamistiku moderniseerimisprotsessist, mille eesmärk on lihtsustada eeskirju, vähendada halduskoormust ning kehtestada selgemad ja järjepidevamad eeskirjad.

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/33/EL lifte ja lifti ohutusseadiseid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (ümbersõnastatud) (ELT L 96, 29.3.2014, lk 251–308)

Viimati muudetud: 30.08.2022

Top