Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AP0297

    Euroopa Parlamendi 2. juulil 2013. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/40/EÜ (COM(2012)0380 – C7-0186/2012 – 2012/0184(COD))

    ELT C 75, 26.2.2016, p. 214–261 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.2.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 75/214


    P7_TA(2013)0297

    Mootorsõidukite ja nende haagiste korraline tehnoülevaatus ***I

    Euroopa Parlamendi 2. juulil 2013. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/40/EÜ (COM(2012)0380 – C7-0186/2012 – 2012/0184(COD)) (1)

    (Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

    (2016/C 075/34)

    Muudatusettepanek 1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (3)

    Tehnoülevaatus on osa üldisemast korrast, millega tagatakse, et sõidukeid hoitakse nende kasutamise ajal liiklusele ohutus ja keskkonna seisukohast vastuvõetavas seisukorras. Kõnealune kord peaks hõlmama kõigi sõidukite korralist tehnoülevaatust ja kommertsvedusid tegevate liiklevate sõidukite tehnokontrolli ning sõidukite registreerimist käsitlevaid sätteid , et liiklusohutust vahetult liiklusohtlikke sõidukeid ei kasutataks teedel liiklemiseks .

    (3)

    Tehnoülevaatus on osa üldisemast korrast, millega tagatakse, et sõidukeid hoitakse nende kasutamise ajal liiklusele ohutus ja keskkonna seisukohast vastuvõetavas seisukorras. Kõnealune kord peaks hõlmama kõigi sõidukite korralist tehnoülevaatust ja kommertsvedusid tegevate liiklevate sõidukite tehnokontrolli ning sõidukite registreerimist käsitlevaid sätteid . Korraline ülevaatus peaks olema peamine vahend, millega tagada tehnonõuetele vastavus. Liiklevate tarbesõidukite tehnokontroll peaks üksnes täiendama korralisi ülevaatusi ja peaks olema suunatud vahetult liiklusohtlikele sõidukitele .

    Muudatusettepanek 2

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (3a)

    Kõik maanteeliikluses kasutatavad sõidukid peavad, ilma et see piiraks korralise tehnoülevaatuse nõudeid, vastama tehnonõuetele alati, kui neid kasutatakse.

    Muudatusettepanek 3

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (3b)

    Tehnonõuetele vastavuse meetmete jõustamine peaks hõlmama teavituskampaaniaid, mis keskenduvad sõidukiomanikele ja mille eesmärk on arendada sõidukite põhikontrollist tulenevaid häid tavasid ja harjumusi.

    Muudatusettepanekud 4 ja 115

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (4)

    Liidus on sõidukite ohutuse valdkonnas vastu võetud mitmeid tehnilisi standardeid ja nõudeid. Siiski on korralise tehnoülevaatusega vaja tagada, et pärast sõidukite turulelaskmist vastavad need kogu kasutusaja jooksul ohutusstandarditele. Kõnealust korda tuleks kohaldada nende sõidukikategooriate suhtes , mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. märtsi 2002. aasta direktiiviga 2002/24/EÜ kahe- või kolmerattaliste mootorsõidukite tüübikinnituse kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 92/61/EMÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. septembri 2007. aasta direktiiviga 2007/46/EÜ, millega kehtestatakse raamistik mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kinnituse kohta, ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. mai 2003. aasta direktiiviga 2003/37/EÜ põllu- või metsamajanduslike traktorite, nende haagiste ja pukseeritavate vahetatavate masinate, ja nende masinate jaoks mõeldud süsteemide, nende osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse andmise kohta ja direktiivi 74/150/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta).

    (4)

    Liidus on sõidukite ohutuse valdkonnas vastu võetud mitmeid tehnilisi standardeid ja nõudeid. Siiski on korralise tehnoülevaatusega vaja tagada, et pärast sõidukite turulelaskmist vastavad need kogu kasutusaja jooksul ohutusstandarditele. Mis tahes järelpaigaldatud seadmed, mis mõjutavad sõiduki ohutus- ja keskkonnanäitajaid, ei tohi negatiivselt mõjutada neid näitajaid, mis kehtisid tüübikinnituse andmise, esimese registreerimise või kasutuselevõtmise ajal. Liikmesriigid võiksid kehtestada riigisisesed nõuded seoses selliste sõidukikategooriate tehnoülevaatusega , mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. märtsi 2002. aasta direktiiviga 2002/24/EÜ kahe- või kolmerattaliste mootorsõidukite tüübikinnituse kohta ; kõnealust riigisisest tehnoülevaatuse korda tuleks kohaldada nende sõidukikategooriate suhtes , mis on kindlaks määratud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. septembri 2007. aasta direktiiviga 2007/46/EÜ, millega kehtestatakse raamistik mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kinnituse kohta, ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. mai 2003. aasta direktiiviga 2003/37/EÜ põllu- või metsamajanduslike traktorite, nende haagiste ja pukseeritavate vahetatavate masinate, ja nende masinate jaoks mõeldud süsteemide, nende osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse andmise kohta.

    Muudatusettepanek 5

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 5a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (5a)

    Arvestades, et mootorsõiduki iga liiklusohutuse seisukohast olulise puuduse õigeaegne avastamine aitab kaasa selle puuduse kõrvaldamisele ja seega õnnetuse vältimisele, peaksid õnnetuste vältimisega säästetud kulud andma panuse boonussüsteemi loomisesse.

    Muudatusettepanek 6

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 6

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (6)

    Suure osa autovedude tekitatavast koguheitest ja eriti CO2-heitest põhjustab väike hulk sõidukeid, mille heitekontrollisüsteem ei tööta nõuetekohaselt. Hinnanguliselt tekitab 5 % sõidukitest 25 % kõigist saasteainetest. Seepärast aitaks korraline tehnoülevaatus kaasa keskkonnaseisundi parandamisele, kuna sõidukite tekitatav keskmine heide väheneks.

    (6)

    Suure osa autovedude tekitatavast koguheitest ja eriti CO2-heitest põhjustab väike hulk sõidukeid, mille heitekontrollisüsteem ei tööta nõuetekohaselt. Hinnanguliselt tekitab 5 % sõidukitest 25 % kõigist saasteainetest. See kehtib ka suurema tahkete osakeste ja NOx-heite puhul, mis lähtub nüüdisaegse konstruktsiooniga mootoritest, mis nõuavad põhjalikumat heitkoguste katset, sh elektrooniliste kontrolliseadmetega teostatavat sõiduki enda pardadiagnostika (OBD) süsteemi terviklikkuse ja funktsionaalsuse kontrolli, mis kontrollitakse üle olemasoleva väljalasketorukatsega, et tagada täielik heitkoguste süsteemi katsetus, sest OBD-le tuginev katsetamine üksi ei ole usaldusväärne. Seepärast aitaks korraline tehnoülevaatus kaasa keskkonnaseisundi parandamisele, kuna sõidukite tekitatav keskmine heide väheneks.

    Muudatusettepanek 8

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 8

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (8)

    Veoautode asemel kasutatakse kohalike vedude tegemisel järjest enam põllumajanduslikke sõidukeid, mille valmistajakiirus ületab 40 km/h.  Nende riskipotentsiaal on veoautodega võrreldav ja kõnealust sõidukikategooriat tuleks käsitleda tehnoülevaatuse seisukohast samamoodi.

    (8)

    Kommertsvedude eesmärgil kasutatakse veoautode asemel mõnel juhul põllumajanduslikke sõidukeid, mille valmistajakiirus ületab 40 km/h. On oluline tagada, et kui põllumajanduslikke sõidukeid kasutatakse sellisel viisil, käsitletakse neid tehnoülevaatuse seisukohast veoautodega samamoodi.

    Muudatusettepanek 9

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 9

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (9)

    Ajaloolise väärtusega sõidukid aitavad säilitada nende valmistamise ajastu pärandit ning neid kasutatakse avalikel teedel vähe, mistõttu peaks see jääma liikmesriikide otsustada, kas laiendada korralist tehnoülevaatust kõnealustele sõidukitele. Ka peaksid liikmesriigid otsustama, kas reguleerida muud liiki erisõidukite tehnoülevaatust.

    (9)

    Ajaloolise väärtusega sõidukid aitavad säilitada nende valmistamise ajastu pärandit , neid hoitakse ajalooliselt tõeses seisundis ning neid kasutatakse harva igapäevasõidukitena. Peaks jääma liikmesriikide otsustada, kas laiendada korralist tehnoülevaatust kõnealustele sõidukitele või reguleerida nende tehnoülevaatuskorda muul viisil . Ka peaksid liikmesriigid otsustama, kas reguleerida muud liiki erisõidukite tehnoülevaatust.

    Muudatusettepanek 10

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 10

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (10)

    Tehnoülevaatus on iseseisev valdkond ja seega peaks seda korraldama liikmesriigid või pädevad asutused liikmesriikide järelevalve all. Igal juhul peaksid tehnoülevaatuse eest jätkuvalt vastutama liikmesriigid , isegi kui liikmesriigis kehtiv süsteem võimaldab anda vastava loa erasektori üksustele, sealhulgas remonditöid tegevatele üksustele .

    (10)

    Tehnoülevaatus on iseseisev valdkond ja sellisena peaks seda korraldama asjaomane liikmesriik või riigi poolt selleks volitatud avalik-õiguslik asutus või riigi poolt määratud ning tema otsese järelevalve alla kuuluvad asutused või ettevõtted , sealhulgas nõuetekohaselt volitatud eraõiguslikud asutused . Eelkõige juhul, kui sõidukite ülevaatuspunktideks määratud asutused teostavad ka mootorsõidukite remonti, peaksid liikmesriigid võtma kõik meetmed, et tagada sõidukite ülevaatuse objektiivsus ja kõrge kvaliteet.

    Muudatusettepanek 11

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 10a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (10a)

    Liidu piires vaba liikumise põhimõtte ladusamaks kohaldamiseks tuleks liikmesriikidel sõiduki ümberregistreerimise juhtudel tunnustada vastastikku selle liikmesriigi väljastatud tehnoülevaatuse kontrollkaarti, kus toimus esmane registreerimine.

    Muudatusettepanek 12

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 10b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (10b)

    Kui leiab tõendamist, et tehnoülevaatus on juba piisaval määral ühtlustatud, tuleks sätestada tehnoülevaatuse kontrollkaartide täielik vastastikune tunnustamine kogu liidus.

    Muudatusettepanek 13

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 11

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (11)

    Sõidukite ja eriti nende elektrooniliste ohutusseadiste kontrollimisel on oluline, et oleks juurdepääs iga sõiduki tehnilisele spetsifikatsioonile. Seepärast peaks sõidukitootja esitama kõik vastavustunnistusega hõlmatud andmed ja ka võimaldama juurdepääsu andmetele, mida on vaja ohutust ja keskkonda mõjutavate seadmete toimivuse kontrollimiseks. Seepärast tuleks kohaldada ka remonditöid ja hooldust hõlmavale teabele juurdepääsu käsitlevaid sätteid , võimaldades ülevaatuspunktidele juurdepääsu tehnoülevaatuse tegemiseks vajalikele andmeelementidele . See on oluline eelkõige elektrooniliste kontrollisüsteemide puhul ja hõlmata tuleks kõiki tootja paigaldatud elemente.

    (11)

    Sõidukite ja eriti nende elektrooniliste ohutusseadiste kontrollimisel on oluline, et oleks juurdepääs iga sõiduki tehnilisele spetsifikatsioonile. Seepärast peaks sõidukitootja esitama kõik vastavustunnistusega hõlmatud andmed ja ka võimaldama juurdepääsu andmetele, mida on vaja ohutust ja keskkonda mõjutavate süsteemide toimivuse kontrollimiseks. Andmed peaksid sisaldama üksikasju , mis võimaldavad jälgida sõiduki ohutust mõjutavate süsteemide toimivust viisil, mis võimaldab neid korralise tehnoülevaatuse käigus testida viisil, mis võimaldab prognoosida, kas sõiduk läbib ülevaatuse või mitte .

    Muudatusettepanek 14

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 12

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (12)

    Selleks et tagada ülevaatuste kõrge tase kogu liidus, tuleks liidu tasandil kindlaks määrata ülevaatuseks kasutatavad seadmed, nende hooldamine ja kalibreerimine.

    (12)

    Selleks et tagada ülevaatuste kõrge tase kogu liidus, tuleks liidu tasandil kindlaks määrata ülevaatuseks kasutatavad seadmed, nende hooldamine ja kalibreerimine. Luua tuleks stiimulid uuenduste tegemiseks ülevaatuse tegemise süsteemide, menetluste ja ülevaatuseks kasutatavate seadmete valdkonnas, võimaldades saavutada täiendavat kulude kokkuhoidu ja kasutuse paranemist.

    Muudatusettepanek 15

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 13

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (13)

    Tehnoülevaatust tegevad inspektorid peaksid olema sõltumatud ja vältida tuleks huvide konflikti. Seega ei tohiks tehnoülevaatuse tulemused olla seotud palga, majandusliku ega isikliku huviga.

    (13)

    Tehnoülevaatust tegevad inspektorid peaksid olema sõltumatud ja vältida tuleks huvide konflikti. Liikmesriigid peaksid tagama ekspertiiside nõuetekohase läbiviimise ning pöörama erilist tähelepanu nende objektiivsusele.

    Muudatusettepanek 16

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 13a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (13a)

    Suurema liiklusohutuse eesmärgi saavutamiseks on ülioluline ülevaatuspunktide kvaliteet ja erapooletus. Seetõttu peaksid ülevaatusi läbi viivad ülevaatuspunktid vastama näiteks standardi ISO 17020 miinimumnõuetele eri tüüpi inspekteerimisasutuste toimimise üldkriteeriumide osas.

    Muudatusettepanek 17

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 14

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (14)

    Ülevaatustulemusi ei tohiks kaubanduslikul eesmärgil muuta. Kui inspektori tehtud tehnoülevaatuse tulemused on selgelt valed, peaks järelevalveasutus saama tehnoülevaatustulemusi muuta.

    (14)

    Ülevaatustulemusi ei tohiks kaubanduslikul eesmärgil muuta. Ainult siis, kui inspektori tehtud tehnoülevaatuse tulemused on selgelt valed, peaks järelevalveasutus saama tehnoülevaatustulemusi muuta ja kehtestada asjakohased karistused kontrollkaardi välja andnud asutusele .

    Muudatusettepanek 18

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (15)

    Tehnoülevaatuse kõrge tase eeldab ülevaatust tegevalt personalilt kõrgetasemelisi oskusi ja pädevust. Tuleks kehtestada koolitussüsteem, sh algkoolitus ja korrapärane täiendkoolitus. Tuleks kindlaks määrata üleminekuperiood, et tagada ülevaatust tegeva olemasoleva personali sujuv kohanemine korrapärase koolituskorraga.

    (15)

    Tehnoülevaatuse kõrge tase eeldab ülevaatust tegevalt personalilt kõrgetasemelisi oskusi ja pädevust. Tuleks kehtestada koolitussüsteem, sh algkoolitus ja korrapärane täiendkoolitus. Tuleks kindlaks määrata üleminekuperiood, et tagada ülevaatust tegeva olemasoleva personali sujuv kohanemine korrapärase koolituskorraga. Liikmesriikidel, kes kohaldavad juba praegu miinimumnõuetest rangemaid koolitus-, pädevus- ja kontrollinõudeid, tuleks lubada oma kõrged normid säilitada.

    Muudatusettepanek 19

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 17

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (17)

    Ülevaatussagedust tuleks kohandada vastavalt sõiduki tüübile ja läbisõidule . Sõidukitel ilmnevad tehnilised puudused suure tõenäosusega teatavas vanuses ja kui sõidukeid kasutatakse intensiivselt, siis pärast teatavat läbisõitu . Seepärast on asjakohane muuta vanemate ja suurema läbisõiduga sõidukite ülevaatused sagedamaks .

    (17)

    Ülevaatussagedust tuleks kohandada vastavalt sõiduki tüübile. Sõidukitel ilmnevad tehnilised puudused suure tõenäosusega teatavas vanuses. Seepärast on asjakohane viia vanemate sõidukite ülevaatus läbi sagedamini .

    Muudatusettepanek 20

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 19

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (19)

    Tehnoülevaatus peaks hõlmama kõiki kontrollitava sõiduki konkreetse disaini, konstruktsiooni ja varustuse seisukohalt asjakohaseid punkte. Seoses sellega tuleks sõidukitehnoloogia praegust taset silmas pidades kontrollitavate punktide loetellu lisada nüüdisaegsed elektroonilised süsteemid. Tehnoülevaatuse ühtlustamiseks tuleks kõigi kontrollitavate punktide jaoks ette näha kontrollimeetod.

    (19)

    Tehnoülevaatus peaks hõlmama kõiki kontrollitava sõiduki konkreetse disaini, konstruktsiooni ja varustuse seisukohalt asjakohaseid punkte. Nimetatud punkte tuleks ajakohastada, et võtta arvesse teaduse ja tehnika arengut sõidukite ohutuse valdkonnas. Nõuetele mittevastavaid velgi, mis on paigaldatud mittestandardsetele telgedele, tuleks käsitleda kriitilise tähtsusega ohutuspunktina ning seepärast tuleks see lisada tehnoülevaatuse kavasse. Seoses sellega tuleks sõidukitehnoloogia praegust taset silmas pidades kontrollitavate punktide loetellu lisada nüüdisaegsed elektroonilised süsteemid. Tehnoülevaatuse ühtlustamiseks tuleks kõigi kontrollitavate punktide jaoks ette näha kontrollimeetod.

    Muudatusettepanek 21

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 20a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (20a)

    Liidu tasandil tuleks kehtestada ühised ranged tehnoülevaatuse miinimumstandardid, lubades käesoleva määrusega nõutavatest rangemaid tehnoülevaatuse standardeid kohaldavatel liikmesriikidel need standardid kehtima jätta ning neid vajaduse korral tehnika arenguga kohandada.

    Muudatusettepanek 22

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 21

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (21)

    Kui tehnoülevaatuse käigus avastatakse tehnoülevaatust läbival sõidukil puudusi, eelkõige liiklusohtlikke puudusi, peaks registreerimistunnistuse omanik need puudused viivitamata kõrvaldama. Ohtlike puuduste korral tuleks sõiduk ajutiselt registrist kustutada kuni kõigi puuduste kõrvaldamiseni.

    (21)

    Kui tehnoülevaatuse käigus avastatakse tehnoülevaatust läbival sõidukil puudusi, eelkõige liiklusohtlikke puudusi, peaks registreerimistunnistuse omanik need puudused viivitamata kõrvaldama. Ohtlike puuduste korral ei tohiks sõidukit kuni nende puuduste täieliku kõrvaldamiseni enam avalikel teedel kasutada .

    Muudatusettepanek 23

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 22

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (22)

    Iga tehtud ülevaatuse kohta tuleks väljastada tehnoülevaatuse kontrollkaart, millel on märgitud muu hulgas teave sõiduki kohta ja ülevaatuse tulemused . Liikmesriigid peaksid kõnealust teavet koguma ja säilitama andmebaasis, et tagada asjakohaste tehnoülevaatuse järelmeetmete võtmine .

    (22)

    Ülevaatustulemustele korrakohaste järelmeetmete tagamiseks tuleks iga tehtud ülevaatuse kohta väljastada tehnoülevaatuse kontrollkaart, mis tuleks koostada ka elektroonilisel kujul, kusjuures viimane peaks sisaldama sama täpseid ülevaatustulemusi ja sõiduki identifitseerimisandmeid, nagu originaaltõend . Lisaks peaksid liikmesriigid kõnealust teavet koguma ja säilitama keskses andmebaasis, et tagada võimalus korralise tehnoülevaatuse tulemusi hõlpsasti kontrollida .

    Muudatusettepanek 24

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 22a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (22a)

    Kuna mõned liikmesriigid ei nõua teatavate sõidukikategooriate, nt kerghaagiste registreerimist, tuleks teave ülevaatuse eduka läbimise kohta teha kättesaadavaks sõidukile nähtaval viisil paigaldatud ülevaatustõendi abil.

    Muudatusettepanek 25

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 23

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (23)

    Läbisõidumõõdikuga seotud pettused esinevad kasutatud sõidukite müügil 5–12 % juhul, mis tähendab ühiskonna jaoks mitme miljardi euro suurust kahju aastas ja seda, et sõiduki tehnoülevaatuse tulemused on valed. Läbisõidumõõdikuga seotud pettuste vastu võitlemisel hõlbustaks läbisõidumõõdiku rikkumist või sellega manipuleerimist kindlaks teha see, kui tehnoülevaatuse kontrollkaardile märgitakse läbisõit ja kehtestatakse kohustus esitada eelmise ülevaatuse kontrollkaart. Läbisõidumõõdikuga seotud pettust tuleks ka süstemaatilisemalt käsitada rikkumisena, mille eest määratakse karistus.

    (23)

    Läbisõidumõõdikuga seotud pettused esinevad kasutatud sõidukite riigi sees müügil 5–12 % juhul, kusjuures piiriülese müügi puhul on see protsendimäär palju kõrgem, mis tähendab ühiskonna jaoks mitme miljardi euro suurust kahju aastas ja seda, et sõiduki tehnoülevaatuse tulemused on valed. Läbisõidumõõdikuga seotud pettuste vastu võitlemisel hõlbustaks läbisõidumõõdiku rikkumist või sellega manipuleerimist kindlaks teha see, kui tehnoülevaatuse kontrollkaardile märgitakse läbisõit ja kehtestatakse kohustus esitada eelmise ülevaatuse kontrollkaart. Samuti aitaks manipuleerimise takistamisele ja olulise teabe kättesaadavaks tegemisele kaasa elektroonilise sõidukiteabeplatvormi loomine, milles säilitatakse andmekaitset nõuetekohaselt arvesse võttes andmeid sõidukite läbisõidu ja raskete õnnetuste kohta kogu nende kasutusaja jooksul. Läbisõidumõõdikuga seotud pettust tuleks lisaks süstemaatilisemalt käsitada rikkumisena, mille eest määratakse karistus.

    Muudatusettepanek 26

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 25

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (25)

    Tehnoülevaatus on osa üldisemast õiguskorrast, millega reguleeritakse sõidukeid kogu nende kasutusaja jooksul alates tüübikinnitusest kuni registreerimise, kontrolli ja lammutamiseni. Riiklike elektrooniliste sõidukiandmebaaside väljatöötamine ja nende ühendamine sõidukitootjate elektroonilise andmebaasiga peaks põhimõtteliselt tõhustama sõidukit hõlmavat haldusahelat ning aitama vähendada halduskoormust. Seepärast peaks komisjon koostama uuringu, milles käsitletakse Euroopa elektroonilise sõidukiteabeplatvormi loomise teostatavust, maksumust ja sellest saadavat kasu.

    (25)

    Tehnoülevaatus on osa üldisemast õiguskorrast, millega reguleeritakse sõidukeid kogu nende kasutusaja jooksul alates tüübikinnitusest kuni registreerimise, kontrolli ja lammutamiseni. Riiklike elektrooniliste sõidukiandmebaaside väljatöötamine ja nende ühendamine sõidukitootjate elektroonilise andmebaasiga tõhustaks sõidukit hõlmavat haldusahelat ning aitaks vähendada halduskoormust.

    Muudatusettepanek 27

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 25a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (25a)

    Arvestades, et käesoleva määruse eesmärgiks peaks olema soodustada sõidukite korralise tehnoülevaatuse edasist ühtlustamist ja standardimist, mis peaks aitama luua liidus lõpuks korralise tehnoülevaatuse ühtse turu, mis hõlmab tehnoülevaatuse kontrollkaartide vastastikuse tunnustamise süsteemi, mis võimaldab teha sõidukitele tehnoülevaatust mis tahes liikmesriigis, peaks komisjon koostama ühtlustamisprotsessi edusammude kohta aruande, et määrata kindlaks, millal oleks võimalik selline vastastikuse tunnustamise süsteem luua.

    Muudatusettepanek 28

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 26

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (26)

    Selleks et täiendada käesolevat määrust tehniliste üksikasjadega , tuleks komisjonile delegeerida volitused võtta vastu Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 290 kohaseid õigusakte eesmärgiga võtta vajaduse korral arvesse liidu tüübikinnitusalaste õigusaktide arengut seoses sõidukikategooriatega ja ka vajadust ajakohastada lisasid tulenevalt tehnika arengust. Eriti oluline on, et komisjon korraldaks ettevalmistustöö käigus asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas eksperditasandil. Komisjon peaks delegeeritud õigusaktide ettevalmistamise ja koostamise ajal tagama asjaomaste dokumentide sama- ja õigeaegse ning nõuetekohase edastamise Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    (26)

    Selleks et ajakohastada käesolevat määrust, tuleks komisjonile delegeerida volitused võtta vastu Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 290 kohaseid õigusakte eesmärgiga võtta vajaduse korral arvesse liidu tüübikinnitusalaste õigusaktide arengut seoses sõidukikategooriatega ja ka vajadust ajakohastada lisasid tulenevalt tehnika arengust. Eriti oluline on, et komisjon korraldaks ettevalmistustöö käigus asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas eksperditasandil. Komisjon peaks delegeeritud õigusaktide ettevalmistamise ja koostamise ajal tagama asjaomaste dokumentide sama- ja õigeaegse ning nõuetekohase edastamise Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    Muudatusettepanek 29

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 29

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (29)

    Kuna käesoleva määruse eesmärki, nimelt näha ette liidus ühised tehnoülevaatuse miinimumnõuded ja ühtlustatud eeskirjad, ei suuda liikmesriigid täielikult saavutada, mistõttu on seda parem saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas aluslepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (29)

    Kuna käesoleva määruse eesmärki, nimelt näha ette liidus ühised tehnoülevaatuse miinimumnõuded ja ühtlustatud eeskirjad, ei suuda liikmesriigid täielikult saavutada, mistõttu on seda parem saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas aluslepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale. Liikmesriigid võivad siinkohal otsustada kehtestada miinimumstandarditest rangemad nõuded.

    Muudatusettepanek 30

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Käesoleva määrusega kehtestatakse sõidukite korralise tehnoülevaatuse kord.

    Käesoleva määrusega kehtestatakse sõidukite korralise tehnoülevaatuse kord , mille kohaselt tehakse ülevaatus vastavalt tehniliste standardite ja nõuete miinimumtasemele liiklusohutuse ja keskkonnakaitse kõrge taseme tagamiseks .

    Muudatusettepanek 31

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    vähemalt neljarattalised sõidukid, mida kasutatakse reisijate veoks ja millel on lisaks juhiistmele kuni kaheksa istekohta (M1-kategooria sõiduk);

    peamiselt inimeste ja nende pagasi veoks projekteeritud ja valmistatud mootorsõidukid, millel on lisaks juhiistmele kuni kaheksa istekohta (M1-kategooria sõiduk);

    Muudatusettepanek 32

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    mootorsõidukid, mida kasutatakse reisijate veoks ja millel on lisaks juhiistmele üle kaheksa istekoha (M2- ja M3-kategooria sõidukid);

    peamiselt inimeste ja nende pagasi veoks projekteeritud ja valmistatud mootorsõidukid, millel on lisaks juhiistmele üle kaheksa istekoha (M2- ja M3-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 33

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    vähemalt neljarattalised sõidukid, mida kasutatakse kaupade maateeveoks ja mille registrimass ei ületa 3 500 kg (N1-kategooria sõidukid);

    peamiselt kaupade veoks projekteeritud ja valmistatud mootorsõidukid, mille täismass ei ületa 3,5 tonni (N1-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 34

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    kaubaveoks kasutatavad sõidukid, mille registrimass ületab 3 500 kg (N2- ja N3-kategooria sõidukid);

    peamiselt kaupade veoks projekteeritud ja valmistatud mootorsõidukid, mille täismass ületab 3,5 tonni (N2- ja N3-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 35

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    haagised ja poolhaagised , mille registrimass ei ületa 3 500 kg ( O1- ja O2-kategooria sõidukid);

    kaupade või inimeste veoks (sh inimeste majutamiseks) projekteeritud ja valmistatud haagised, mille täismass on üle 750 kg, kuid ei ületa 3,5 tonni (O2-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 36

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 6

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    haagised ja poolhaagised , mille registrimass ületab 3 500 kg (O3- ja O4- kategooria sõidukid);

    kaupade või inimeste veoks (sh inimeste majutamiseks) projekteeritud ja valmistatud haagised, mille täismass ületab 3,5 tonni (O3- ja O4-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 117/1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 7

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    kahe- või kolmerattalised sõidukid ( L1e-, L2e-, L3e-, L4e-, L5e- , L6e- ja L7e-kategooria sõidukid);

    alates 1. jaanuarist 2016 kahe- või kolmerattalised sõidukid (L3e-, L4e-, L5e- ja L7e-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 38

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – taane 8

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    ratastraktorid, mille valmistajakiirus ületab 40 km/h  (T5-kategooria sõidukid) .

    T5-kategooria ratastraktorid, mida kasutatakse peamiselt avalikel teedel ning mille valmistajakiirus ületab 40 km/h.

    Muudatusettepanek 39

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Liikmesriigid võivad laiendada korrapärase tehnoülevaatuse kohustust ka muudele sõidukikategooriatele. Liikmesriigid teavitavad nende tehtud laiendamisotsustest komisjoni ja põhjendavad selliste otsuste tegemist.

    Muudatusettepanek 117/2

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1 b.     Käesolevat määrust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2018 järgmiste sõidukite kategooriate kohta, kui komisjon ei näita oma aruandes vastavalt artiklile 18a, et selline meede ei oleks tõhus:

     

    kahe- või kolmerattalised sõidukid (L1e, L2e- ja L6e-kategooria sõidukid);

    Muudatusettepanek 40

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 2 – taane 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    relvajõudude, tuletõrje, tsiviilkaitse, hädaabi- või päästeteenistuse sõidukid;

    relvajõudude, tuletõrje, tsiviilkaitse, hädaabi- või päästeteenistuse kasutatavad sõidukid;

    Muudatusettepanek 41

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 2 – taane 4a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    O2-kategooria haagised, mille täismass ei ületa 2,0 tonni; see ei hõlma haagissuvila tüüpi O2-kategooria haagiseid.

    Muudatusettepanek 42

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – punkt 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5)

    „kahe- või kolmerattalised sõidukid” – mootori jõul liikuv kaherattaline külgkorviga või külgkorvita sõiduk, kolmerattalised ja väikesed neljarattalised mootorsõidukid;

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 43

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – punkt 7

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7)

    „ajaloolise väärtusega sõiduk” – sõiduk mis vastab kõigile järgmistele tingimustele:

    7)

    „ajaloolise väärtusega sõiduk” – sõiduk mida registreerimise liikmesriik või selle liikmesriigi määratud lube andev asutus loeb ajalooliseks ja mis vastab kõigile järgmistele tingimustele:

     

    see on valmistatud vähemalt 30 aastat tagasi;

     

    see on valmistatud või esmaselt registreeritud vähemalt 30 aastat tagasi;

     

    selle sõidukorras hoidmiseks kasutatakse varuosi , mis jäljendavad sõiduki ajaloolisi osi ;

     

    selle konkreetset tüüpi , nagu on määratletud liidu asjaomastes tüübikinnituse alastes õigusaktides, enam ei toodeta ;

     

    selle peamiste osade (mootor, pidurid, roolisüsteem või vedrustus) tehnilisi näitajaid ei ole muudetud;

     

    seda on säilitatud ja hoitud ajalooliselt tõeses seisundis ning seetõttu ei ole selle tehnilisi näitajaid olulisel määral muudetud;

     

    selle välimust ei ole muudetud;

     

    Muudatusettepanek 44

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – punkt 9

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    9)

    „tehnoülevaatus” – kontroll, et sõiduki kõik osad vastavad ohutus- ja keskkonnanäitajatele, mis kehtivad tüübikinnituse andmise, esimese registreerimise või kasutuselevõtmise ja ka järelpaigaldamise ajal;

    9)

    „tehnoülevaatus” – kontroll tagamaks , et sõiduki avalikel teedel kasutamine on ohutu ning sõiduk vastab nõutavatele ohutus- ja keskkonnanäitajatele, mis kehtisid tüübikinnituse andmise, esimese registreerimise või kasutuselevõtmise või järelpaigaldamise ajal;

    Muudatusettepanek 45

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – punkt 13

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    13)

    „inspektor” – isik, keda liikmesriik on volitanud tegema tehnoülevaatust ülevaatuspunktis või pädeva asutuse nimel;

    13)

    „inspektor” – isik, keda liikmesriik või selle pädev asutus on volitanud tegema tehnoülevaatust ülevaatuspunktis või pädeva asutuse nimel;

    Muudatusettepanek 46

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 4 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Tehnoülevaatust teevad üksnes liikmesriigi pädevad asutused või liikmesriigi volitatud ülevaatuspunktid .

    2.   Tehnoülevaatust teevad põhimõtteliselt liikmesriigis, kus sõiduk on registreeritud, selle liikmesriigi pädev asutus või riigi poolt selleks volitatud avalik-õiguslik asutus või riigi poolt kinnitatud ning tema järelevalve alla kuuluvad asutused või ettevõtted, sealhulgas volitatud eraõiguslikud asutused .

    Muudatusettepanek 47

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 4 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Sõidukitootjad võimaldavad ülevaatuspunktidele või vajaduse korral pädevale asutusele juurdepääsu tehnoülevaatuse tegemiseks vajalikule tehnilisele teabele, mis on esitatud I lisas. Komisjon võtab vastu üksikasjalikud eeskirjad I lisas esitatud tehnilisele teabele juurdepääsu korra kohta kooskõlas artikli 16 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    3.   Sõidukitootjad võimaldavad ülevaatuspunktidele ja ülevaatusvahendite tootjatele või vajaduse korral pädevale asutusele tasuta juurdepääsu tehnoülevaatuse tegemiseks vajalikule tehnilisele teabele, mis on esitatud I lisas. Tehnoülevaatusvahendite tootjate jaoks sisaldab see teave andmeid, mida on vaja selleks, et võimaldada ülevaatusvahendite kasutamist selleks, et anda positiivne või negatiivne hinnang sõiduki elektrooniliste juhtsüsteemide toimivusele. Komisjon võtab vastu üksikasjalikud eeskirjad I lisas esitatud tehnilisele teabele juurdepääsu korra kohta ja uurib ühtse juurdepääsupunkti teostatavust kooskõlas artikli 16 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    Muudatusettepanek 48

    Ettepanek võtta vastu määrus

    3. peatükk – pealkiri

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    TEHNOÜLEVAATUSNÕUDED

    TEHNOÜLEVAATUSE MIINIMUMNÕUDED

    Muudatusettepanek 50

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1 – taane 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    M1-, N1- ja O2-kategooria sõidukid: neli aastat pärast sõiduki esmast registreerimist , siis kahe aasta pärast ja seejärel igal aastal ;

    M1-, N1- ja O2-kategooria sõidukid: neli aastat pärast sõiduki esmast registreerimist ja seejärel iga kahe aasta järel ;

    Muudatusettepanek 51

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1 – taane 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    takso või kiirabiautona registreeritud M1-kategooria sõidukid, M2-, M3-, N2-, N3-, T5-, O3- ja O4-ketegooria sõidukid: üks aasta pärast sõiduki esmast registreerimist ning seejärel igal aastal.

    takso või kiirabiautona registreeritud M1-kategooria sõidukid, M2-, M3-, N2-, N3-, O3- ja O4-kategooria sõidukid: üks aasta pärast sõiduki esmast registreerimist ning seejärel igal aastal;

    Muudatusettepanek 52

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1 – taane 3a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    T5-kategooria sõidukid, mida kasutatakse peamiselt avalikel teedel: üks aasta pärast sõiduki esmast registreerimist ning seejärel igal aastal;

    Muudatusettepanek 53

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1 – taane 3b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    muud sõidukikategooriad: sõiduki registreerinud liikmesriigi määratud sagedusega.

    Muudatusettepanek 54

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Kui sõidukiomanik peaks otsustama vähendada tehnoülevaatuste intervalli ühele aastale, võib iga liikmesriik otsustada tehnoülevaatusi rahaliselt toetada. Toetuse maksmise aeg algab kõige varem siis, kui sõiduki esmasest registreerimisest on möödunud 10 aastat.

    Muudatusettepanek 55

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 1b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1b.     Liikmesriik võib nõuda, et tema territooriumil registreeritud mis tahes klassi kuuluvad sõidukid peavad läbima korralise tehnoülevaatuse sagedamini.

    Muudatusettepanek 56

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.     Kui pärast sõiduki esmast registreerimist tehtud tehnoülevaatuse ajal on M1- või N1-kategooria sõiduki läbisõit 160 000 km, tehakse tehnoülevaatus seejärel igal aastal.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 57

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Tehnoülevaatuse kontrollkaardi omanik võib paluda ülevaatuspunkti või vajaduse korral pädevat asutust teha tehnoülevaatus ajavahemikus alates lõike 1 kohasele esmasele registreerimise aastapäevale järgneva kuu algusest kuni kõnealusele kuupäevale järgneva teise kuu lõpuni, ilma et see mõjutaks järgimise tehnoülevaatuse kuupäeva.

    3.   Registreerimistunnistuse omanik võib paluda ülevaatuspunkti või vajaduse korral pädevat asutust või riigi poolt kinnitatud ning tema järelevalve alla kuuluvaid asutusi või ettevõtteid teha tehnoülevaatus ajavahemikus alates lõike 1 kohasele esmasele registreerimise aastapäevale järgneva kuu algusest kuni kõnealusele kuupäevale järgneva teise kuu lõpuni, ilma et see mõjutaks järgimise tehnoülevaatuse kuupäeva.

    Muudatusettepanek 58

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 4 – taane 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    kui sõiduki registreerimistunnistuse omanik muutub.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 59

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 5 – lõige 4 – taane 3a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    kui sõiduki läbisõit on saavutanud 160 000 km.

    Muudatusettepanek 60

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Tehnoülevaatus hõlmab II lisa punktis 2 osutatud valdkondi.

    1.   Tehnoülevaatus hõlmab vähemalt II lisa punktis 2 osutatud valdkondi.

    Muudatusettepanek 61

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 6 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Lõikes 1 osutatud iga valdkonna puhul teevad liikmesriigi pädevad asutused või ülevaatuspunkt tehnoülevaatuse, mis hõlmab vähemalt II lisa punktis 3 osutatud punktide kontrollimist selleks ettenähtud meetodite alusel.

    2.   Lõikes 1 osutatud iga valdkonna puhul teevad liikmesriigi pädevad asutused või ülevaatuspunkt tehnoülevaatuse, mis hõlmab vähemalt II lisa punktis 3 osutatud punktide kontrollimist selleks kohaldatavate meetodite või pädeva asutuse poolt heaks kiidetud samaväärsete alternatiivmeetodite alusel.

    Muudatusettepanek 62

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Sõiduki tehnoülevaatuse teinud ülevaatuspunkt või vajaduse korral pädev asutus väljastab kõnealuse sõiduki kohta tehnoülevaatuse kontrollkaardi, millel on esitatud vähemalt IV lisa kohased elemendid.

    1.   Sõiduki tehnoülevaatuse teinud ülevaatuspunkt või vajaduse korral pädev asutus väljastab kõnealuse sõiduki kohta tehnoülevaatuse kontrollkaardi, mis on kättesaadav ka elektroonilisel kujul ja millel on esitatud vähemalt IV lisa kohased elemendid. Selleks koostab komisjon tehnoülevaatuse jaoks Euroopa Liidu standardvormi.

    Muudatusettepanek 63

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Ülevaatuspunkt või vajaduse korral pädev asutus väljastab sõiduki ülevaatusele toonud isikule tehnoülevaatuse kontrollkaardi või tehnoülevaatuse elektroonilise kontrollkaardi korral selle nõuetekohaselt kinnitatud väljatrüki.

    2.    Niipea, kui ülevaatus on rahuldavalt läbitud, väljastab ülevaatuspunkt või vajaduse korral pädev asutus sõiduki ülevaatusele toonud isikule tehnoülevaatuse kontrollkaardi või , juhul kui kontrollkaart on elektroonilisel kujul, teeb talle kättesaadavaks ülevaatustulemuste väljatrüki.

    Muudatusettepanek 64

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 2a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Teisest liikmesriigist pärit sõiduki ümberregistreerimise taotluse saamisel kontrollivad registriasutused sõiduki tehnoülevaatuse kontrollkaardi kehtivust ja positiivse tulemuse korral tunnustavad seda. Selline tunnustamine hõlmab kontrollkaardi algset kehtivusaega, välja arvatud juhul, kui algne kehtivusaeg on pikem samasuguse tõendi maksimaalsest kehtivusajast liikmesriigis, kuhu sõiduk ümber registreeritakse. Sellisel juhul kehtivusaeg lüheneb ja selle kestust arvestatakse sõiduki algse tehnoülevaatuse kontrollkaardi väljastamise kuupäevast. Enne käesoleva määruse kohaldamise kuupäeva edastavad liikmesriigid üksteisele oma vastavate pädevate asutuste tunnustatud tehnoülevaatuse kontrollkaartide vormid ja nimetatud kaartide ehtsuse kontrolli juhised.

    Muudatusettepanek 65

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    4.   Läbisõidumõõdiku näidu kontrollimiseks ja juhul, kui seda pärast eelmist tehnoülevaatust ei teatatud elektrooniliselt, palub inspektor sõiduki ülevaatusele toonud isikul näidata eelmise tehnoülevaatuse järel väljastatud kontrollkaarti.

    4.   Läbisõidumõõdiku (kui see on paigaldatud) näidu kontrollimiseks ja juhul, kui seda näitu pärast eelmist tehnoülevaatust ei teatatud elektrooniliselt, palub inspektor sõiduki ülevaatusele toonud isikul näidata eelmise tehnoülevaatuse järel väljastatud kontrollkaarti , kui kaarti ei ole väljastatud elektrooniliselt .

    Muudatusettepanek 66

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Tehnoülevaatuse tulemused teatatakse sõiduki registreerinud asutusele. Teatatakse andmed, mis on esitatud tehnoülevaatuse kontrollkaardil.

    5.   Tehnoülevaatuse tulemused teatatakse elektrooniliselt viivitamata sõiduki registreerinud asutusele. Teatatakse andmed, mis on esitatud tehnoülevaatuse kontrollkaardil.

    Muudatusettepanek 67

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Suurte puuduste korral otsustab pädev asutus, millistel tingimustel võib sõidukit enne uue tehnoülevaatuse läbimist kasutada. Uus ülevaatus tehakse kuue nädala jooksul alates algsest ülevaatusest.

    2.   Suurte puuduste korral võib pädev siseriiklik asutus otsustada , millistel tingimustel võib sõidukit enne uue tehnoülevaatuse läbimist kasutada. Uus ülevaatus tehakse kuue nädala jooksul alates algsest ülevaatusest.

    Muudatusettepanek 68

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Ohtlike puuduste korral ei kasutata sõidukit avalikel teedel ja see kustutatakse ajutiselt registrist kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi XXX (millega muudetakse nõukogu direktiivi 1999/37/EÜ sõidukite registreerimisdokumentide kohta) artikliga 3a seniks , kuni puudused on kõrvaldatud ja väljastatakse uus tehnoülevaatuse kontrollkaart, mis kinnitab, et sõiduk on sõidukorras .

    3.   Ohtlike puuduste korral võib liikmesriik või pädev asutus takistada või piirata sõiduki kasutamist avalikel teedel, kuni kõik ohtlikud puudused on kõrvaldatud.

    Muudatusettepanek 69

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Ülevaatuspunkt või vajaduse korral liikmesriigi pädev asutus, kes on teinud oma territooriumil registreeritud sõiduki tehnoülevaatuse, väljastab ülevaatuse edukalt läbinud iga sõiduki kohta tõendi. Ülevaatustõendile on märgitud järgmise tehnoülevaatuse kuupäev.

    Ülevaatuspunkt või vajaduse korral liikmesriigi pädev asutus, kes on teinud oma territooriumil registreeritud sõiduki tehnoülevaatuse, väljastab ülevaatuse edukalt läbinud iga sõiduki kohta tõendi. Ülevaatustõendile on märgitud järgmise tehnoülevaatuse kuupäev. Ülevaatustõendit ei pea väljastama, kui sõiduki registreerimistunnistusele on võimalik teha märge tehnoülevaatuse läbimise ja järgmise tehnoülevaatuse kuupäeva kohta.

    Muudatusettepanek 70

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõik 1a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Kui ülevaatuse läbinud sõiduk kuulub sõidukikategooriasse, mille registreerimist selles liikmesriigis, kus see kasutusele võeti, ei nõuta, paigaldatakse ülevaatustõend nähtaval viisil sõidukile.

    Muudatusettepanek 71

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10 – lõik 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Kõik liikmesriigid tunnistavad lõike 1 kohaselt väljastatud tõendit.

    Kõik liikmesriigid tunnistavad teise liikmesriigi poolt lõike 1 kohaselt väljastatud tõendit või vastavat märget sõiduki registreerimistunnistusel, kui tõend väljastati kõnealuses liikmesriigis registreeritud sõidukile .

    Muudatusettepanek 72

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Ülevaatuseks kasutatavad rajatised ja seadmed vastavad V lisas esitatud minimaalsetele tehnilistele nõuetele.

    1.   Ülevaatuseks kasutatavad rajatised ja seadmed vastavad vähemalt  V lisas esitatud minimaalsetele tehnilistele nõuetele.

    Muudatusettepanek 73

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Ülevaatuspunktidele, kus inspektorid teevad tehnoülevaatust, annab loa liikmesriik või selle pädev asutus.

    Muudatusettepanek 74

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 1b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1b.     Ülevaatuspunkte, millele liikmesriigid on andnud loa juba enne käesoleva määruse jõustumist, tuleb miinimumstandardite täitmise osas uuesti kontrollida vähemalt viie aasta pärast alates käesoleva määruse jõustumisest.

    Muudatusettepanek 75

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 2a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a.     Kvaliteedijuhtimise miinimumnõuete täitmiseks peavad ülevaatuspunktid vastama loa väljastanud liikmesriigi nõuetele. Ülevaatuspunktid tagavad sõidukite ülevaatuse objektiivsuse ja kõrge kvaliteedi.

    Muudatusettepanek 76

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1.   Tehnoülevaatuse teevad inspektorid, kes vastavad VI lisa kohastele pädevuse ja koolituse miinimumnõuetele.

    1.   Tehnoülevaatuse teevad inspektorid, kes vastavad VI lisa kohastele pädevuse ja koolituse miinimumnõuetele. Liikmesriigid võivad kehtestada pädevuse ja koolitusega seotud täiendavaid nõudeid.

    Muudatusettepanek 77

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 1a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    1a.     Liikmesriigid näevad ette inspektorite piisava koolituse vastavalt kvalifikatsiooninõuetele.

    Muudatusettepanek 78

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.    Liikmesriigid väljastavad pädevuse ja koolituse miinimumnõuetele vastavatele inspektoritele sertifikaadi. See sertifikaat sisaldab vähemalt VI lisa punktis 3 osutatud teavet.

    2.    Pädevad asutused või vajaduse korral heakskiidetud koolituskeskused väljastavad pädevuse ja koolituse miinimumnõuetele vastavatele inspektoritele sertifikaadi. See sertifikaat sisaldab vähemalt VI lisa punktis 3 osutatud teavet.

    Muudatusettepanek 79

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3.   Inspektorid, kelle liikmesriigi pädevad asutused või ülevaatuspunktid on tööle võtnud käesoleva määruse kohaldamise kuupäeva seisuga, on vabastatud VI lisa punkti 1 nõuete täitmisest. Liikmesriigid väljastavad kõnealustele inspektoritele samaväärse sertifikaadi.

    3.   Inspektorid, kelle liikmesriigi pädevad asutused või ülevaatuspunktid on tööle võtnud või volitanud käesoleva määruse kohaldamise kuupäeva seisuga, on vabastatud VI lisa punkti 1 nõuete täitmisest. Liikmesriigid väljastavad kõnealustele inspektoritele samaväärse sertifikaadi.

    Muudatusettepanek 80

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 4a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    4a.     Sõiduki remondi või hooldusega tegelenud isik ei osale sama sõiduki järgmise korralise tehnoülevaatuse läbiviimisel inspektorina, välja arvatud juhul, kui järelevalveasutus on veendunud, et võimalik on garanteerida objektiivsuse kõrge tase. Liikmesriigid võivad näha tegevuste eristamise osas ette rangemad nõuded.

    Muudatusettepanek 81

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 12 – lõige 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    5.   Ülevaatuspunkt teavitab sõiduki ülevaatusele toonud isikut vajalikest remonditöödest ega muuda ülevaatustulemusi kaubanduslikel eesmärkidel.

    5.   Ülevaatuspunkt teavitab sõiduki ülevaatusele toonud isikut või remonditöökoda sõidukil tuvastatud puudustest ega muuda ülevaatustulemusi kaubanduslikel eesmärkidel.

    Muudatusettepanek 82

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 1 – lõik 1a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Iga liikmesriik tagab oma territooriumil asuvate ülevaatuspunktide järelevalve.

    Muudatusettepanek 83

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 13 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Pädeva asutuse vahetult käitatavad ülevaatuspunktid on vabastatud järelevalvet ja lubade andmist käsitlevate nõuete täitmisest.

    2.    Liikmesriigi pädeva asutuse vahetult käitatavad ülevaatuspunktid on vabastatud järelevalvet ja lubade andmist käsitlevate nõuete täitmisest.

    Muudatusettepanek 84

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjon uurib sellise elektroonilise sõidukiteabeplatvormi teostatavust , maksumust ja sellest saadavat kasu , mille eesmärk on vahetada tehnoülevaatusega seotud teavet ülevaatuse, registreerimise ja sõiduki tüübikinnituse eest vastutavate liikmesriikide pädevate asutuste, ülevaatuspunktide ja sõidukitootjate vahel.

    Komisjon uurib, kuidas on kõige tõhusamalt ja tulemuslikumalt võimalik luua elektrooniline sõidukiteabeplatvorm , kasutades ära olemasolevaid ja juba rakendatud rahvusvahelise andmevahetuse IT-lahendusi, et vähendada kulusid ja vältida dubleerimist. Nimetatud uurimisel kaalutakse kõige kohasemat viisi ühendada olemasolevad siseriiklikud süsteemid, eesmärgiga vahetada tehnoülevaatusega ja läbisõidumõõdiku näiduga seotud teavet ülevaatuse, registreerimise ja sõiduki tüübikinnituse eest vastutavate liikmesriikide pädevate asutuste, ülevaatuspunktide , ülevaatusvahendite tootjate ja sõidukitootjate vahel.

     

    Komisjon uurib ka raskesse õnnetusse sattunud sõidukeid puudutavate olemasolevate ohutuse seisukohast oluliste andmete kogumist ja salvestamist. Need andmed peaks hõlmama vähemalt teavet ohutuse seisukohast oluliste asendatud ja parandatud sõidukiosade kohta.

     

    Teave sõidukiga toimunu kohta tuleks teha kättesaadavaks selle sõiduki ülevaatust tegevatele inspektoritele ja – anonüümseks muudetud kujul – liikmesriikidele, et aidata neil kavandada ja võtta meetmeid liiklusohutuse suurendamiseks, ning samuti registreerimistunnistuse omanikule või sõiduki omanikule.

    Sellise uurimise alusel pakub ta välja ja hindab erinevad poliitikavalikuid, sh võimalus jätta kõrvale artikli 10 kohane ülevaatustõendi nõue. Kahe aasta jooksul alates käesoleva määruse kohaldamisest esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule uurimistulemuste aruande ja lisab sellele vajaduse korral õigusakti ettepaneku.

    Sellise uurimise alusel pakub komisjon välja ja hindab erinevad poliitikavalikuid, sh võimalus jätta kõrvale artikli 10 kohane ülevaatustõendi nõue ning sellise süsteemi juurutamine, mille abil vahetada sõidukite piiriülese müügi korral liikmesriikide vahel teavet selliste sõidukite läbisõidu ja nendega juhtunud raskete õnnetuste kohta kogu nende kasutusaja jooksul . Kahe aasta jooksul alates käesoleva määruse kohaldamisest esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule uurimistulemuste aruande ja lisab sellele vajaduse korral õigusakti ettepaneku.

    Muudatusettepanek 85

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 17

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    Komisjoni volitatakse võtma vastu delegeeritud õigusakte vastavalt artiklile 19 , et:

    Komisjoni volitatakse võtma vastu delegeeritud õigusakte vastavalt artiklile 18 , et ajakohastada :

    ajakohastada vajaduse korral artikli 2 lõiget 1 ning artikli 5 lõikeid 1 ja 2 , et võtta arvesse sõidukikategooriate muutust tulenevalt artikli 3 lõikes 1 osutatud õigusaktide muudatustest;

    a)

    vajaduse korral artikli 2 lõikes 1 ning artikli 5 lõigetes 1 ja 2 esitatud sõidukikategooriate määratlust artikli 2 lõikes 1 osutatud tüübikinnitust käsitlevate õigusaktide muudatustest tulenevate sõidukikategooriate muutuste puhul, ilma et see mõjutaks ülevaatuse ulatust või sagedust ;

    ajakohastada lisasid tehnika arengust tulenevalt või selleks, et võtta arvesse rahvusvaheliste või liidu õigusaktide muudatusi.

     

     

    b)

    II lisa punkti 3 meetodite ja tehnoülevaatuse mitteläbimise põhjuste osas ja V lisa tõhusamate ja mõjusamate kontrollimeetodite olemasolu korral ning I lisa, kui tehnoülevaatuse teostamiseks peaks olema vaja lisateavet;

     

    c)

    II lisa punkti 3 kontrollitavate punktide, meetodite ja tehnoülevaatuse mitteläbimise põhjuste osas, III lisa puuduste hindamise osas ning V lisa, et kohandada neid liidu ohutus- või keskkonnaalaste õigusaktide arenguga, ning I lisa, kui tehnoülevaatuse teostamiseks peaks olema vaja lisateavet.

    Muudatusettepanek 86

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Artiklis 17 osutatud delegeeritud volitused antakse määramata ajaks alates [käesoleva määruse jõustumise kuupäevast].

    2.   Artiklis 17 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates [käesoleva määruse jõustumise kuupäevast]. Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite, tehes seda hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

    Muudatusettepanek 87

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 18a

     

    Aruandlus kahe- või kolmerattaliste sõidukite kohta

     

    Hiljemalt [kolme aasta möödumisel käesoleva määruse avaldamise kuupäevast] esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande kahe- või kolmerattaliste sõidukite käesoleva määruse kohaldamisalasse lisamise kohta. Aruandes hinnatakse kõnealuse sõidukikategooria liiklusohutusalast olukorda liidus. Eelkõige võrdleb komisjon kõnealuse sõidukikategooria liiklusohutusalaseid tulemusi liikmesriikides, kus viiakse läbi selle kategooria sõidukite ülevaatus, liikmesriikidega, kus selle kategooria sõidukeid ei kontrollita, et hinnata, kas kahe- või kolmerattaliste sõidukite ülevaatuse läbiviimine on proportsionaalne püstitatud liiklusohutusalaste eesmärkidega. Vajaduse korral lisatakse aruandele seadusandlikud ettepanekud.

    Muudatusettepanek 110

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Artikkel 18 b

     

    Aruandlus

     

    Hiljemalt [viie aasta möödumisel käesoleva määruse avaldamise kuupäevast] esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse rakendamise ja selle mõju kohta, eelkõige tehnoülevaatuse sageduse, korraliste tehnoülevaatuste ühtlustamise taseme ja selliste sätete mõjususe kohta, mis käsitlevad tehnoülevaatuse kontrollkaartide vastastikust tunnustamist muust liikmesriigist pärit sõidukite registreerimise puhul. Samuti analüüsitakse aruandes, kas ühtlustamise tase on piisav selleks, et tehnoülevaatuse kontrollkaarte oleks võimalik vastastikku täiel määral tunnustada kogu liidus ning kas selle eesmärgi saavutamiseks on vaja kõrgemaid Euroopa standardeid. Vajaduse korral lisatakse aruandele seadusandlikud ettepanekud.

    Muudatusettepanek 88

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 19 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Kõik liikmesriigid võtavad vajalikke meetmeid selle tagamiseks, et läbisõidumõõdikuga manipuleerimine või selle rikkumine on kuritegu, mille eest määratakse tegelik, proportsionaalne, ennetav ja mittediskrimineeriv karistus.

    2.   Kõik liikmesriigid võtavad vajalikke meetmeid selle tagamiseks, et ohutus- ja keskkonnanõuete täitmise seisukohast oluliste sõidukiosade ja -süsteemide või läbisõidumõõdikuga manipuleerimist või nende rikkumist peetakse kuriteoks, mille eest määratakse tegelik, proportsionaalne, ennetav ja mittediskrimineeriv karistus , ning et tagada läbisõidumõõdiku näitude täpsus sõiduki kogu kasutusaja jooksul .

    Muudatusettepanek 89

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – 5. osa – punkt 5.3 – taane 8a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Soovituslik rehvirõhk

    Muudatusettepanek 90

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 1. osa – lõik 4a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Juhul kui sõiduki ülevaatust ei ole võimalik teha käesolevas lisas sätestatud soovitatud kontrollimeetodeid kasutades, võib ülevaatuspunkt teha ülevaatuse alternatiivse meetodi kohaselt, mille asjakohane pädev asutus on kirjalikult heaks kiitnud. Pädev asutus peab olema veendunud, et vastatakse ohutus- ja keskkonnastandarditele.

    Muudatusettepanek 91

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 1.8 – alapunkt a

    Komisjoni ettepanek

    1.8

    Pidurivedelik

    Keemistemperatuuri või veesisalduse mõõtmine

    (a)

    Pidurivedeliku keemistemperatuur liiga madal või veesisaldus liiga suur .

    Parlamendi muudatusettepanek

    1.8

    Pidurivedelik

    Keemistemperatuuri või veesisalduse mõõtmine

    (a)

    Pidurivedeliku keemistemperatuur liiga madal.

    Muudatusettepanek 92

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 3.3 – alapunkt a

    Komisjoni ettepanek

    3.3.

    Tahavaatepeeglid või -seadmed

    Visuaalne kontroll

    (a)

    Peegel või seade puudub või ei ole paigaldatud vastavalt nõuetele.(1)(1)

    Parlamendi muudatusettepanek

    3.3.

    Tahavaatepeeglid või -seadmed

    Visuaalne kontroll

    (a)

    Peegel või seade puudub või ei ole paigaldatud vastavalt nõuetele(1) , sealhulgas neile, mis on sätestatud direktiivis 2007/38/EÜ ühenduses registreeritud raskeveokitele tagantjärele peeglite paigaldamise kohta .

    Muudatusettepanek 93

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 4.1.2

    Komisjoni ettepanek

    4.1.2.

    Reguleeritus

    Määratakse kindlaks iga lähitulelaterna horisontaalne reguleeritus, kasutades esilaternate reguleerituse kontrollimise seadet või ekraani .

    Esilaterna reguleeritus ei jää nõuetes sätestatud piiridesse.

    Parlamendi muudatusettepanek

    4.1.2.

    Reguleeritus

    Määratakse kindlaks iga lähitulelaterna horisontaalne ja vertikaalne reguleeritus, kasutades esilaternate reguleerituse kontrollimise seadet ja vajaduse korral elektroonilist kontrollseadist, et kontrollida dünaamika toimimist. .

    Esilaterna reguleeritus ei jää nõuetes sätestatud piiridesse.

    Muudatusettepanek 94

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 4.1.3

    Komisjoni ettepanek

    4.1.3.

    Lülitid

    Kontrollimine visuaalselt ja käitamisel

    (a)

    Lüliti ei tööta nõuetele vastavalt.(1) (Samaaegselt põlevate esilaternate arv)

     

     

    (b)

    Kontrollseadise talitluse rike.

    Parlamendi muudatusettepanek

    4.1.3.

    Lülitid

    Kontrollimine visuaalselt ja käitamisel ning vajaduse korral elektroonilise kontrollseadisega

    (a)

    Lüliti ei tööta nõuetele vastavalt.(1) (Samaaegselt põlevate esilaternate arv)

     

     

    (b)

    Kontrollseadise talitluse rike.

    Muudatusettepanek 95

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 4.1.5

    Komisjoni ettepanek

    4.1.5.

    Reguleerimisseadmed (kui need on kohustuslikud)

    Visuaalne kontroll ja võimaluse korral kontrollimine käitamisel

    (a)

    Seade ei tööta.

     

     

    (b)

    Käsijuhtimisega seadet ei saa juhikohalt käitada.

    Parlamendi muudatusettepanek

    4.1.5.

    Reguleerimisseadmed (kui need on kohustuslikud)

    Kontrollimine visuaalselt ja käitamisel ning vajaduse korral elektroonilise kontrollseadisega

    (a)

    Seade ei tööta.

     

     

    (b)

    Käsijuhtimisega seadet ei saa juhikohalt käitada.

    Muudatusettepanek 96

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 4.3.2

    Komisjoni ettepanek

    4.3.2.

    Lülitamine

    Kontrollimine visuaalselt ja käitamisel

    (a)

    Lüliti ei tööta vastavalt nõuetele.

     

     

    (b)

    Kontrollseadise talitluse rike.

    Parlamendi muudatusettepanek

    4.3.2.

    Piduritulelaternad – hädapiduritule lülitamine

    Kontrollimine visuaalselt ja käitamisel , kasutades elektroonilist kontrollseadist, et muuta piduripedaali anduri sisendväärtust ja kontrollida vaatluse teel hädapiduritule talitlust.

    (a)

    Lüliti ei tööta vastavalt nõuetele.

     

     

    (b)

    Kontrollseadise talitluse rike.

     

     

    (b a)

    Hädapidurituli ei tööta või ei tööta nõuetekohaselt.

    Muudatusettepanek 97

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 4.5.2

    Komisjoni ettepanek

    4.5.2

    Reguleeritus (X)(2)

    Kontrollimine käitamisel ning esitulede reguleerituse kontrollimise seadme abil

    Valgusvihu valguse ja varju piiri korral on eesmine udutuli horisontaalselt valesti reguleeritud.

    Parlamendi muudatusettepanek

    4.5.2

    Reguleeritus (X)(2)

    Kontrollimine käitamisel ning esitulede reguleerituse kontrollimise seadme abil

    Valgusvihu valguse ja varju piiri korral on eesmine udutuli horisontaalselt ja vertikaalselt valesti reguleeritud.

    Muudatusettepanek 98

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 5.2.2 – alapunkt da (uus)

    Komisjoni ettepanek

    5.2.2.

    Veljed

    Kanalile paigutatud või tõstukile tõstetud sõiduki kõikide velgede visuaalne kontroll mõlemast küljest

    (a)

    Mis tahes mõra või defekt keevises.

     

     

    (…)

    Parlamendi muudatusettepanek

    5.2.2.

    Veljed

    Kanalile paigutatud või tõstukile tõstetud sõiduki kõikide velgede visuaalne kontroll mõlemast küljest

    (a)

    Mis tahes mõra või defekt keevises.

     

     

    (…)

     

     

    (d a)

    Ratas ei sobi rattarummuga kokku.

    Muudatusettepanek 99

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 5.2.3 – veerg 2

    Komisjoni ettepanek

    5.2.3.

    Rehvid

    Kogu rehvi visuaalne kontroll, kas siis pöörates maapinnalt üles tõstetud ratast koos rehviga (sõiduk on paigutatud kanalile või tõstetud tõstukile) või sõites sõidukiga üle kanali edasi ja tagasi

    Parlamendi muudatusettepanek

    5.2.3.

    Rehvid

    Kogu rehvi visuaalne kontroll, kas siis pöörates maapinnalt üles tõstetud ratast koos rehviga (sõiduk on paigutatud kanalile või tõstetud tõstukile) või sõites sõidukiga üle kanali edasi ja tagasi.

     

    Manomeetri kasutamine rehvirõhu kontrollimiseks ja tootja andmetega võrdlemiseks.

    Muudatusettepanek 100

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 8.2.1.2

    Komisjoni ettepanek

    8.2.1.2

    Gaasiline heide

    Heitkoguste mõõtmine heitgaasianalüsaatori abil kooskõlas nõuetega(1). Teise võimalusena võib sobivate pardadiagnostika (OBD) seadmetega varustatud sõidukite puhul heitgaasisüsteemi nõuetekohast toimimist kontrollida OBD-seadme vastava näidu põhjal, kontrollides OBD-süsteemi nõuetekohast toimivust heitgaaside mõõtmise kohas tühikäigul tootja soovitatavatel katse ettevalmistamise tingimustel ja kooskõlas muude nõuetega(1).

    (a)

    Gaasilised heited ületavad tootja kindlaksmääratud konkreetsed tasemed

     

     

    (b)

    või, juhul kui see teave ei ole kättesaadav, süsinikmonooksiidi heited ületavad

     

     

     

    i)

    sõidukite puhul, mille heitgaase ei kontrollita spetsiaalse heitekontrollisüsteemi abil,

     

     

     

     

    4,5 %, või

     

     

     

     

    3,5 %

     

     

     

     

    vastavalt nõuetes1 kindlaksmääratud esmase registreerimise või kasutuselevõtu kuupäevale (1) .

     

     

     

    ii)

    sõidukite puhul, mille heitgaase kontrollitakse spetsiaalse heitekontrollisüsteemi abil,

     

     

     

     

    tühikäigul 0,5 %

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,3 %

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

    tühikäigul 0,3 %6

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,2 %

     

     

     

     

    vastavalt nõuetes(1) kindlaksmääratud esmase registreerimise või kasutuselevõtu kuupäevale.

     

     

    (c)

    Lambda väärtus ei jää vahemikku 1± 0,03 või ei ole kooskõlas tootja spetsifikatsiooniga.

     

     

    (d)

    OBD osutab olulisele rikkele.

    Parlamendi muudatusettepanek

    8.2.1.2

    Gaasilised heitmed

    Heitkoguste mõõtmine heitgaasianalüsaatori abil kooskõlas nõuetega(1). Väljalasketorukatse on alati heitgaaside mõõtmise tavapärane viis, isegi kui see on kombineeritud OBD-ga.

    (a)

    Gaasilised heited ületavad tootja kindlaksmääratud konkreetsed tasemed

     

    OBD-ga varustatud sõidukite puhul kooskõlas nõuetega(1), lugedes OBD teavet ja kontrollides OBD-süsteemi nõuetekohast toimivust (valmisolekut) tühikäigul tootja soovitatavatel tingimustel ja kooskõlas muude nõuetega(1).

     

     

    NOx taseme mõõtmine sobivate vahendite/sobivalt varustatud gaasianalüsaatori abil, kasutades olemasolevaid väljalasketorukatse meetodeid.

    (b)

    või, juhul kui see teave ei ole kättesaadav, süsinikmonooksiidi heited ületavad

     

     

     

    i)

    sõidukite puhul, mille heitgaase ei kontrollita spetsiaalse heitekontrollisüsteemi abil,

     

     

     

     

    4,5 %, või

     

     

     

     

    3,5 %

     

     

     

     

    vastavalt nõuetes (1) kindlaksmääratud esmase registreerimise või kasutuselevõtu kuupäevale.

     

     

     

    ii)

    sõidukite puhul, mille heitgaase kontrollitakse spetsiaalse heitekontrollisüsteemi abil,

     

     

     

     

    tühikäigul 0,5 %

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,3 %

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

    tühikäigul 0,3 %6

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,2 %

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

    tühikäigul 0,2 %  (2)

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,1 %  (2)

     

     

     

     

    vastavalt nõuetes(1) kindlaksmääratud esmase registreerimise või kasutuselevõtu kuupäevale.

     

     

    (c)

    Lambda väärtus ei jää vahemikku 1± 0,03 või ei ole kooskõlas tootja spetsifikatsiooniga.

     

     

    (d)

    OBD osutab olulisele rikkele mootori tühikäigu pööretes .

     

     

    NOx tase ei vasta nõuetele või ületab tootja poolt ette antud konkreetsed tasemed.

    Muudatusettepanek 101

    Ettepanek võtta vastu määrus

    II lisa – 3. osa – punkt 8.2.2.2

    Komisjoni ettepanek

    8.2.2.2

    Suitsusus

     

     

    Seda nõuet ei kohaldata enne 1. jaanuari 1980 registreeritud või kasutusele võetud sõidukite suhtes.

    a)

    Heitgaaside suitsusust mõõdetakse vabakiirendusel (koormust ei rakendata miinimumpööretest kuni katkesti rakendumiseni), käigukang on neutraalses asendis ja sidur on lahutatud.

    (a)

    Sõidukite puhul, mis on registreeritud või esmakordselt kasutusele võetud pärast nõuetes kindlaksmääratud kuupäeva(1),

     

    b)

    Sõiduki ettevalmistus

     

    ületab suitsusus taset, mis on märgitud sõidukile kinnitatud tootja andmesildil;

     

     

    1.

    Sõidukit võib testida ilma ettevalmistuseta, kuid ohutuse mõttes tuleks kontrollida, kas mootor on soe ja rahuldavas mehaanilises seisukorras

    (b)

    kui see teave ei ole kättesaadav või kui nõuete(1) alusel ei ole kontrollväärtuste kasutamine lubatud, siis

     

     

    2.

    Eeltingimused:

     

    ülelaadeta mootorite puhul 2,5 m-1 ,

     

     

     

    i)

    Mootor peab olema täiesti soe, näiteks mootoriõli temperatuur peab õlimõõtevarda torus sondiga mõõdetuna olema vähemalt 80 oC või, kui see on madalam, vastama normaalsele töötemperatuurile või peab infrapunase kiirguse alusel mõõdetud mootorisilindrite temperatuur olema eespool nimetatud temperatuuriga vähemalt samaväärne. Kui seoses sõiduki koostega ei ole selline mõõtmine praktiline, võib mootori normaalse töötemperatuuri määrata muul viisil, näiteks mootori jahutusventilaatori töötamise põhjal;

     

    turbomootorite puhul 3,0 m-1,

     

     

     

    ii)

    heitgaasisüsteemi puhastatakse vähemalt kolme vabakiirendustsükliga või samaväärse meetodiga.

     

    või nõuetes(1) määratletud või pärast nõuetes(1) kindlaksmääratud kuupäeva esmaselt registreeritud või kasutusele võetud sõidukite puhul

     

    c)

    Testimise kord

     

    1,5 m-1 7.

     

     

    1.

    Mootor ja mis tahes turboülelaadur peab enne iga vabakiirendustsüklit olema tühikäigul. Suure võimsusega diiselmootorite puhul tähendab see vähemalt kümnesekundilist ootamist pärast gaasipedaali vabastamist.

     

     

     

    2.

    Iga vabakiirendustsükli alustamiseks tuleb gaasipedaal kiiresti ja sujuvalt (vähem kui ühe sekundiga), kuid mitte ägedalt alla vajutada, et saavutada maksimaalne sissepritse pritsepumbast.

     

     

     

    3.

    Iga vabakiirendustsükli ajal jõuab mootor enne gaasipedaali vabastamist maksimaalselt lubatud pööreteni või automaatülekandega sõidukite puhul tootja määratud pööreteni või, kui need andmed ei ole kättesaadavad, kahe kolmandikuni maksimaalselt lubatud pööretest. Seda saab kontrollida näiteks mootori pöörete arvu jälgides või jättes piisavalt aega gaasipedaali esimesest vajutamisest kuni selle vabastamiseni, mis 1. lisa kategooriatesse 1 ja 2 kuuluvate sõidukite puhul peaks olema vähemalt kaks sekundit.

     

     

     

    4.

    Sõiduk loetakse ülevaatuse mitteläbinuks ainult siis, kui vähemalt viimase kolme vabakiirendustsükli aritmeetiline keskmine ületab piirnormi. Seda võib arvutada, jättes kõrvale mis tahes mõõtmised, mis märkimisväärselt erinevad mõõdetud keskmisest , või kasutades mis tahes statistilist arvutusmeetodit, mis võtab arvesse mõõtmiste hajuvust . Liikmesriigid võivad kehtestada piirangu katsetsüklite arvule.

     

     

     

    5.

    Mittevajaliku testimise vältimiseks võivad liikmesriigid tunnistada ülevaatuse mitteläbinuks need sõidukid, mille mõõtmistulemused pärast vähem kui kolme vabakiirendustsükli või puhastustsükli läbimist ületavad märkimisväärselt piirnormi. Samuti võivad liikmesriigid mittevajaliku testimise vältimiseks tunnistada ülevaatuse läbinuks need sõidukid, mille mõõtmistulemused jäävad pärast vähem kui kolme vabakiirendustsükli või puhastustsükli läbimist märkimisväärselt allapoole piirnormi.

     

    Parlamendi muudatusettepanek

    8.2.2.2

    Suitsusus

     

     

    Seda nõuet ei kohaldata enne 1. jaanuari 1980 registreeritud või kasutusele võetud sõidukite suhtes.

    a)

    Heitgaaside suitsusust mõõdetakse vabakiirendusel (koormust ei rakendata miinimumpööretest kuni katkesti rakendumiseni), käigukang on neutraalses asendis ja sidur on lahutatud. Väljalasketorukatse on alati heitgaaside mõõtmise tavapärane viis, isegi kui see on kombineeritud OBD-ga.

    (a)

    Sõidukite puhul, mis on registreeritud või esmakordselt kasutusele võetud pärast nõuetes kindlaksmääratud kuupäeva(1),

     

     

    OBD-ga varustatud sõidukite puhul kooskõlas nõuetega(1), lugedes OBD teavet ja kontrollides OBD-süsteemi nõuetekohast toimivust (valmisolekut) tühikäigul tootja soovitatavatel tingimustel ja kooskõlas muude nõuetega(1).

     

     

    b)

    Sõiduki ettevalmistus

     

    ületab suitsusus taset, mis on märgitud sõidukile kinnitatud tootja andmesildil;

     

     

    1.

    Sõidukit võib testida ilma ettevalmistuseta, kuid ohutuse mõttes tuleks kontrollida, kas mootor on soe ja rahuldavas mehaanilises seisukorras

    (b)

    kui see teave ei ole kättesaadav või kui nõuete(1) alusel ei ole kontrollväärtuste kasutamine lubatud, siis

     

     

    2.

    Eeltingimused:

     

    ülelaadeta mootorite puhul 2,5 m-1,

     

     

     

    i)

    Mootor peab olema täiesti soe, näiteks mootoriõli temperatuur peab õlimõõtevarda torus sondiga mõõdetuna olema vähemalt 80 oC või, kui see on madalam, vastama normaalsele töötemperatuurile või peab infrapunase kiirguse alusel mõõdetud mootorisilindrite temperatuur olema eespool nimetatud temperatuuriga vähemalt samaväärne. Kui seoses sõiduki koostega ei ole selline mõõtmine praktiline, võib mootori normaalse töötemperatuuri määrata muul viisil, näiteks mootori jahutusventilaatori töötamise põhjal;

     

    turbomootorite puhul 3,0 m-1,

     

     

     

    ii)

    heitgaasisüsteemi puhastatakse vähemalt kolme vabakiirendustsükliga või samaväärse meetodiga.

     

    või nõuetes(1) määratletud või pärast nõuetes(1) kindlaksmääratud kuupäeva esmaselt registreeritud või kasutusele võetud sõidukite puhul

     

    c)

    Testimise kord

     

    1,5 m-1 7

     

     

    1.

    Mootor ja mis tahes turboülelaadur peab enne iga vabakiirendustsüklit olema tühikäigul. Suure võimsusega diiselmootorite puhul tähendab see vähemalt kümnesekundilist ootamist pärast gaasipedaali vabastamist.

     

    või

     

     

    2.

    Iga vabakiirendustsükli alustamiseks tuleb gaasipedaal kiiresti ja sujuvalt (vähem kui ühe sekundiga), kuid mitte ägedalt alla vajutada, et saavutada maksimaalne sissepritse pritsepumbast.

     

    0,5 m-1  (3)

     

     

    3.

    Iga vabakiirendustsükli ajal jõuab mootor enne gaasipedaali vabastamist maksimaalselt lubatud pööreteni või automaatülekandega sõidukite puhul tootja määratud pööreteni või, kui need andmed ei ole kättesaadavad, kahe kolmandikuni maksimaalselt lubatud pööretest. Seda saab kontrollida näiteks mootori pöörete arvu jälgides või jättes piisavalt aega gaasipedaali esimesest vajutamisest kuni selle vabastamiseni, mis 1. lisa kategooriatesse 1 ja 2 kuuluvate sõidukite puhul peaks olema vähemalt kaks sekundit.

     

     

     

    4.

    Sõiduk loetakse ülevaatuse mitteläbinuks ainult siis, kui vähemalt viimase kolme vabakiirendustsükli aritmeetiline keskmine ületab piirnormi. Seda võib arvutada, jättes kõrvale mis tahes mõõtmised, mis märkimisväärselt erinevad mõõdetud keskmisest. Liikmesriigid võivad kehtestada piirangu katsetsüklite arvule.

     

     

     

    5.

    Mittevajaliku testimise vältimiseks võivad liikmesriigid tunnistada ülevaatuse mitteläbinuks need sõidukid, mille mõõtmistulemused pärast vähem kui kolme vabakiirendustsükli või puhastustsükli läbimist ületavad märkimisväärselt piirnormi. Samuti võivad liikmesriigid mittevajaliku testimise vältimiseks tunnistada ülevaatuse läbinuks need sõidukid, mille mõõtmistulemused jäävad pärast vähem kui kolme vabakiirendustsükli või puhastustsükli läbimist märkimisväärselt allapoole piirnormi.

     

     

     

    NOx taseme ja tahkete osakeste mõõtmine sobivate vahendite/sobivalt varustatud gaasianalüsaatori abil, kasutades olemasolevaid vabakiirenduskatse meetodeid.

     

    NOx tase või tahkete osakeste väärtus ei vasta nõuetele või ületab tootja poolt ette antud konkreetsed tasemed.

    Muudatusettepanek 102

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – punkt 1.8 – alapunkt a

    Komisjoni ettepanek

    1.8

    Pidurivedelik

    (a)

    Pidurivedeliku keemistemperatuur liiga madal või veesisaldus liiga suur .

    Parlamendi muudatusettepanek

    1.8.

    Pidurivedelik

    (a)

    Pidurivedeliku keemistemperatuur liiga madal.

    Muudatusettepanek 103

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – punkt 5.2.2 – alapunkt da (uus)

    Komisjoni ettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    5.2.2.

    Veljed

    (a)

    Mis tahes mõra või defekt keevises.

     

     

    x

     

    (…)

     

    Parlamendi muudatusettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    5.2.2.

    Veljed

    (a)

    Mis tahes mõra või defekt keevises.

     

     

    x

     

    (…)

     

     

    (d a)

    Ratas ei sobi rattarummuga kokku.

     

    x

     

    Muudatusettepanek 104

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – punkt 5.2.3

    Komisjoni ettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    5.2.3.

    Rehvid

    (a)

    Rehvi suurus, koormustaluvus, tüübikinnitusmärk või kiiruskategooria ei vasta nõuetele(1) ning mõjutab liiklusohutust.

     

    x

     

     

     

    Kasutamiseks ebapiisav koormus või kiiruskategooria, rehv puutub kokku sõiduki muude liikumatute osadega, mis halvendab ohutut juhtimist

     

     

    x

     

    (b)

    Samal teljel asuvate rataste või topeltrataste rehvid on erineva suurusega.

     

    x

     

     

    (c)

    Samal teljel asuvad rehvid on erineva konstruktsiooniga (radiaal-/diagonaalrehvid).

     

    x

     

     

    (d)

    Mis tahes tõsine kahjustus või auk rehvis.

     

    x

     

     

     

    Koort nähtav või katki

     

     

    x

     

    (e)

    Rehvimustri jääksügavus ei vasta nõuetele(1) .

     

    x

     

     

     

    Vähem kui 80 % nõutavast mustri jääksügavusest

     

     

    x

     

    (f)

    Rehv hõõrdub teiste komponentide vastu (painduvad porikaitsed).

    x

     

     

     

     

    Rehv hõõrdub teiste komponentide vastu (ei mõjuta ohutut juhtimist).

     

    x

     

     

    (g)

    Lõigatud mustriga rehvid ei vasta nõuetele(1).

     

    x

     

     

     

    Mõjutab koorti kaitsekihti

     

     

    x

     

    (h)

    Rike rehvirõhu kontrollsüsteemi toimimises

    x

     

     

     

     

    Ilmselt ei tööta.

     

    x

     

    Parlamendi muudatusettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    5.2.3.

    Rehvid

    (a)

    Rehvi suurus, koormustaluvus, tüübikinnitusmärk või kiiruskategooria ei vasta nõuetele(1) ning mõjutab liiklusohutust.

     

    x

     

     

     

    Kasutamiseks ebapiisav koormus või kiiruskategooria, rehv puutub kokku sõiduki muude liikumatute osadega, mis halvendab ohutut juhtimist

     

     

    x

     

    (b)

    Samal teljel asuvate rataste või topeltrataste rehvid on erineva suurusega.

     

    x

     

     

    (c)

    Samal teljel asuvad rehvid on erineva konstruktsiooniga (radiaal-/diagonaalrehvid).

     

    x

     

     

    (d)

    Mis tahes tõsine kahjustus või auk rehvis.

     

    x

     

     

     

    Koort nähtav või katki

     

     

    x

     

    (e)

    Rehvimustri kulumismärgis muutub nähtavaks .

     

    x

     

     

     

    Rehvimustri jääksügavus lubatud piiri peal. Rehvimustri jääksügavus alla lubatud piiri.

     

     

    x

     

    (f)

    Rehv hõõrdub teiste komponentide vastu (painduvad porikaitsed).

    x

     

     

     

     

    Rehv hõõrdub teiste komponentide vastu (ei mõjuta ohutut juhtimist).

     

    x

     

     

    (g)

    Lõigatud mustriga rehvid ei vasta nõuetele(1).

     

    x

     

     

     

    Mõjutab koorti kaitsekihti

     

     

    x

     

    (h)

    Rike rehvirõhu kontrollsüsteemi toimimises või ilmselge alarõhk rehvis.

    x

     

     

     

     

    Ilmselt ei tööta.

     

    x

     

     

    (i)

    Sõiduki ühe rehvi töörõhk on vähenenud 20 %, aga mitte alla 150 kPa.

     

    x

     

     

     

    Rehvirõhk on alla 150 kPa

     

     

    x

    Muudatusettepanek 105

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – punkt 8.2.1.2 – alapunkt b

    Komisjoni ettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    8.2.1.2

    Gaasiline heide

    (b)

    või, juhul kui see teave ei ole kättesaadav, süsinikmonooksiidi heited ületavad

     

    x

     

     

    (…)

     

     

     

     

    ii)

    sõidukite puhul, mille heitgaase kontrollitakse spetsiaalse heitekontrollisüsteemi abil,

     

     

     

     

     

    tühikäigul 0,5 %

     

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,3 %

     

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

     

    tühikäigul 0,3 %

     

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,2 %

     

     

     

     

     

    vastavalt nõuetes(1) kindlaksmääratud esmase registreerimise või kasutuselevõtu kuupäevale.

     

     

     

    Parlamendi muudatusettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    8.2.1.2

    Gaasiline heide

    (b)

    või, juhul kui see teave ei ole kättesaadav, süsinikmonooksiidi heited ületavad

     

    x

     

     

    (…)

     

     

     

     

    ii)

    sõidukite puhul, mille heitgaase kontrollitakse spetsiaalse heitekontrollisüsteemi abil,

     

     

     

     

     

    tühikäigul 0,5 %

     

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,3 %

     

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

     

    tühikäigul 0,3 %

     

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,2 %

     

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

     

    tühikäigul 0,2 %  (4)

     

     

     

     

     

    kõrgendatud pööretel 0,1 %  (4)

     

     

     

     

     

    vastavalt nõuetes(1) kindlaksmääratud esmase registreerimise või kasutuselevõtu kuupäevale.

     

     

     

    Muudatusettepanek 106

    Ettepanek võtta vastu määrus

    III lisa – punkt 8.2.2.2 – alapunkt b

    Komisjoni ettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    8.2.2.2

    Suitsusus

     

     

     

     

    Seda nõuet ei kohaldata enne 1. jaanuari 1980 registreeritud või kasutusele võetud sõidukite suhtes.

    kui see teave ei ole kättesaadav või kui nõuete(1) alusel ei ole kontrollväärtuste kasutamine lubatud, siis

     

    x

     

     

    ülelaadeta mootorite puhul 2,5 m-1,

     

     

     

     

    turbomootorite puhul 3,0 m-1,

     

     

     

     

    või nõuetes(1) määratletud või pärast nõuetes(1) kindlaksmääratud kuupäeva esmaselt registreeritud või kasutusele võetud sõidukite puhul

     

     

     

     

    1,5 m-1.

     

     

     

    Parlamendi muudatusettepanek

     

     

    Väike

    Suur

    Ohtlik

    8.2.2.2

    Suitsusus

     

     

     

     

    Seda nõuet ei kohaldata enne 1. jaanuari 1980 registreeritud või kasutusele võetud sõidukite suhtes.

    kui see teave ei ole kättesaadav või kui nõuete(1) alusel ei ole kontrollväärtuste kasutamine lubatud, siis

     

    x

     

     

    ülelaadeta mootorite puhul 2,5 m-1,

     

     

     

     

    turbomootorite puhul 3,0 m-1,

     

     

     

     

    või nõuetes(1) määratletud või pärast nõuetes(1) kindlaksmääratud kuupäeva esmaselt registreeritud või kasutusele võetud sõidukite puhul

     

     

     

     

    1,5 m-1.

     

     

     

     

    või

     

     

     

     

    0,5 m-1  (5)

     

     

     

    Muudatusettepanek 107

    Ettepanek võtta vastu määrus

    IV lisa – punkt 6a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    6a)

    andmed õnnetusest põhjustatud suuremahuliste remonditööde kohta;

    Muudatusettepanek 108

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – I osa – lõik 2a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    Kasutada võib tehnoloogilist innovatsiooni neutraalsel viisil rakendavaid alternatiivseid seadmeid, tingimusel et need tagavad ülevaatuse samaväärselt kõrge kvaliteedi.

    Muudatusettepanek 109

    Ettepanek võtta vastu määrus

    V lisa – I osa – lõik 1 – punkt 15a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    15a)

    manomeeter rehvirõhu mõõtmiseks;

    (1)  Seejärel saadeti see vastavalt kodukorra artikli 57 lõike 2 teisele lõigule vastutavale komisjonile tagasi uueks läbivaatamiseks (A7-0210/2013).

    (2)   Sõidukid, mis on tüübikinnituse saanud määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 1 esitatud piirnormide kohaselt või mis esimest korda registreeriti või võeti kasutusele pärast 1. juulit 2007 (Euro 5).

    (3)   Sõidukid, mis on tüübikinnituse saanud määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 1 esitatud piirnormide kohaselt või mis esimest korda registreeriti või võeti kasutusele pärast 1. juulit 2007 (Euro 5).

    (4)   Sõidukid, mis on tüübikinnituse saanud määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 1 esitatud piirnormide kohaselt või mis esimest korda registreeriti või võeti kasutusele pärast 1. juulit 2007 (Euro 5).

    (5)   Sõidukid, mis on tüübikinnituse saanud määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 1 esitatud piirnormide kohaselt või mis esimest korda registreeriti või võeti kasutusele pärast 1. juulit 2007 (Euro 5).


    Top