EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1201

Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus (EL) 2022/1201, 12. juuli 2022, erakorralise makromajandusliku finantsabi andmise kohta Ukrainale

PE/43/2022/REV/1

ELT L 186, 13.7.2022, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 23/09/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/1201/oj

13.7.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 186/1


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS (EL) 2022/1201,

12. juuli 2022,

erakorralise makromajandusliku finantsabi andmise kohta Ukrainale

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 212,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Liidu ja Ukraina vaheline assotsieerimisleping, (2) mis hõlmab põhjalikku ja laiaulatuslikku vabakaubanduspiirkonda, jõustus 1. septembril 2017. Arvestades, et 23. juuni 2022. aasta Euroopa Ülemkogu tunnustas Ukraina Euroopa-väljavaadet ja otsustas anda Ukrainale kandidaatriigi staatuse, peaks Ukrainal olema õigus saada liidult makromajanduslikku finantsabi.

(2)

2014. aasta kevadel alustas Ukraina kaugeleulatuva reformiprogrammi elluviimist, eesmärgiga stabiliseerida riigi majandust ja parandada kodanike toimetulekut. Peamiste prioriteetide hulgas on võitlus korruptsiooni vastu ning põhiseaduse, valimis- ja kohtureformid. Nende reformide rakendamist on toetatud kuue järjestikuse makromajandusliku finantsabi programmiga, mille raames on Ukraina saanud laenudena abi kokku 6,2 miljardit eurot. Viimase erakorralise makromajandusliku finantsabi raames, mida anti Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse (EL) 2022/313 (3) alusel seoses pingete teravnemisega piiril Venemaaga, sai Ukraina laenudena 1,2 miljardit eurot, mis tehti kättesaadavaks 2022. aasta märtsis ja mais kahe 600 miljoni euro suuruse osamaksena.

(3)

Venemaa provotseerimata ja põhjendamatu agressioonisõda Ukraina vastu alates 24. veebruarist 2022 on piiranud Ukraina juurdepääsu turule ja järsult vähendanud avaliku sektori tulusid, samal ajal kui avaliku sektori kulutused humanitaarolukorra lahendamiseks ja riigiteenuste jätkuva kättesaadavuse tagamiseks on märkimisväärselt suurenenud. Praeguses väga ebakindlas ja muutlikus olukorras nähtub Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) antud kõige optimistlikumatest hinnangutest Ukraina rahastamisvajaduste kohta, et 2022. aastal ulatub erakorraline rahastamispuudujääk ligikaudu 39 miljardi USA dollarinini, millest on võimalik katta umbes pool, kui seni lubatud rahvusvaheline toetus makstakse täielikult välja. Käesoleva otsuse alusel liidu makromajandusliku finantsabi kiiret andmist Ukrainale praeguses erakorralises olukorras täieliku kuni 9 miljardi euroni ulatuva erakorralise makromajandusliku finantsabi rakendamise esimese etapina loetakse asjakohaseks lühiajaliseks vastuseks Ukraina kõige kiireloomulisematele esmastele rahastamisvajadustele ja riigi makromajanduslikku stabiilsust ohustavatele suurtele riskidele. Liidu makromajandusliku finantsabi eesmärk on toetada Ukraina makromajanduslikku stabiilsust ja tugevdada riigi vastupanuvõimet, aidates seeläbi kaasa Ukraina valitsemissektori võla jätkusuutlikkuse tagamisele ja riigi võimele täita oma finantskohustusi.

(4)

Käesoleva otsuse alusel liidu makromajandusliku finantsabi suuruse kindlaksmääramisel, võttes samas arvesse ka kavandatud täielikku erakorralist makromajanduslikke finantsabi, tuginetakse IMFi ja teiste rahvusvaheliste finantseerimisasutustega koostöös koostatud kvantitatiivsetele hinnangutele Ukraina täiendava välisrahastamise vajaduse kohta ning võetakse arvesse Ukraina suutlikkust rahastada end oma vahenditest. Abi suuruse kindlaksmääramisel võetakse arvesse ka kahe- ja mitmepoolsete rahastajate eeldatavat rahalist osalust, vajadust tagada koormuse õiglane jagamine liidu ja muude rahastajate vahel ning Ukrainas juba kasutatavaid liidu muid välisrahastamisvahendeid ja liidu osalemise üldist lisaväärtust. Tuleks tunnustada Ukraina ametiasutuste võetud kohustust teha IMFiga tihedat koostööd lühiajaliste erakorraliste meetmete väljatöötamisel ja rakendamisel ning nende valmidust töötada IMFiga ühiselt välja asjakohane majandusprogramm, kui olukord seda võimaldab. Liidu makromajandusliku finantsabi eesmärk peaks olema säilitada sõjaolukorras makromajanduslik finantsstabiilsus ja vastupanuvõime. Komisjon peaks tagama, et liidu makromajanduslik finantsabi on õiguslikult ja sisuliselt kooskõlas välistegevuse eri valdkondade ning muude asjakohaste liidu poliitikate raames võetud meetmete peamiste põhimõtete ja eesmärkidega.

(5)

Liidu makromajanduslik finantsabi peaks toetama liidu välispoliitikat Ukraina suhtes. Komisjon ja Euroopa välisteenistus peaksid liidu välispoliitika kooskõlastamiseks ja selle järjepidevuse tagamiseks tegema makromajandusliku finantsabi andmise käigus tihedat koostööd.

(6)

Liidu makromajandusliku finantsabi andmise eeltingimus peaks olema see, et Ukraina järgib tulemuslikke demokraatlikke mehhanisme (sealhulgas parlamentaarne mitmeparteisüsteem) ja õigusriiki ning tagab inimõiguste austamise. Jätkuv sõda, eelkõige praegune sõjaseisukord ei tohiks kõnealuste põhimõtete kohaldamist piirata, hoolimata võimu koondumisest täitevvõimu kätte.

(7)

Selleks et tagada liidu erakorralise makromajandusliku finantsabiga seotud liidu finantshuvide tõhus kaitse, peaks Ukraina võtma asjakohaseid meetmeid kõnealuse abiga seotud pettuse ja korruptsiooni ning muude rikkumiste ärahoidmiseks ja tõkestamiseks. Lisaks sellele tuleks laenulepingus sätestada, et kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, Euratom) 2018/1046 (4) (edaspidi „finantsmäärus“) artiklitega 129 ja 220 teeb komisjon kontrolle, kontrollikoda auditeid ja Euroopa Prokuratuur teostab oma pädevust.

(8)

Käesoleva otsuse alusel Ukrainale antav liidu makromajanduslik finantsabi, mis on kavandatud kogu erakorralise makromajandusliku finantsabi rakendamise esimese etapina, tuleks siduda rangemate aruandlusnõuetega, mis sätestatakse vastastikuse mõistmise memorandumis (edaspidi „vastastikuse mõistmise memorandum“). Nende rangemate aruandlusnõuete eesmärk peaks praeguses sõjaolukorras olema tagada, et rahalisi vahendeid kasutatakse tõhusalt, läbipaistvalt ja vastutustundlikult. Tulevaste makromajandusliku finantsabi toimingutega seotakse poliitika tingimuslikkus, mille eesmärk peaks olema tugevdada Ukraina kohest vastupanuvõimet ja pikaajalist võla jätkusuutlikkust, vähendades seeläbi tasumata ja tulevaste finantskohustuste täitmisega seotud riske.

(9)

Selleks et tagada käesoleva otsuse rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Neid volitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 (5).

(10)

Käesoleva otsuse alusel antav kuni 1 miljardi euro suurune makromajanduslik finantsabi kujutab endast liidu rahalist kohustust Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/947 (6) kohase välistegevuse tagatise kogumahu piires.

(11)

Finantsmääruse artikli 210 lõike 3 kohaselt loetakse eelarvest rahastatavatest eelarvelistest tagatistest või rahastatavast finantsabist tulenevad tingimuslikud kohustused jätkusuutlikuks, kui nende prognoositav mitmeaastane muutus jääb nõukogu määruses (EL, Euratom) 2020/2093 (7) sätestatud piiridesse ja on kooskõlas nõukogu otsuse (EL, Euratom) 2020/2053 (8) artikli 3 lõikes 1 kindlaks määratud maksete assigneeringute aastase ülemmääraga. Selleks et liit saaks Ukrainat ulatusliku makromajandusliku finantsabiga rahaliselt ohutul viisil toetada, säilitades samal ajal oma krediidireitingu ja sellest tulenevalt võime tulemuslikult rahastada nii oma sise- kui ka välispoliitikat, on oluline kaitsta liidu eelarvet piisavalt selliste tingimuslike kohustuste realiseerumise eest ja tagada nende finantsiline jätkusuutlikkus finantsmääruse artikli 210 lõike 3 tähenduses.

(12)

Kooskõlas usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttega on enne Ukrainale erakorralise makromajandusliku finantsabi raames täiendavate laenude andmist vaja tugevdada ühise eraldisfondi vastupanuvõimet vahenditega, mis on proportsionaalsed käesoleva otsuse alusel Ukrainale antava liidu makromajandusliku finantsabiga seotud tingimuslikest kohustustest tulenevate riskidega. Ilma vastupanuvõime tugevdamiseta ei oleks liidu eelarvest võimalik anda Ukraina sõjaga seotud vajadustele vastavat abi rahaliselt ohutul viisil. Liidu eelarve kaitsmiseks peaks praeguse hinnangu kohaselt liidu täielik erakorralise makromajandusliku finantsabi laenude Ukrainale antav kuni 8,8 miljardi euro suurune kogusumma, sealhulgas käesolev 1 miljardi euro suurune osamakse, olema eraldistega kaetud 70 % ulatuses laenu summast.

(13)

Sellest lähtudes tuleks 1 miljardi euro suuruse laenu puhul kehtestada eraldiste määraks 70 %, mitte kohaldada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/947 artikli 31 lõike 5 kolmandas lõigus sätestatud üldreeglit. Vastavat 700 miljoni euro suurust summat tuleks rahastada määruse (EL) 2021/947 kohasest geograafiliste programmide rahastamispaketist. See summa tuleks kulukohustustega siduda ja maksta ühise eraldisfondi asjakohasesse ossa ajavahemikul kuni 2027. aastani.

(14)

Kuna liidu makromajandusliku finantsabi käesoleva osamakse suhtes kohaldatakse kõrgemat eraldiste määra, on kohane hallata käesoleva otsuse alusel antavast makromajanduslikust finantsabist tulenevaid finantskohustusi välistegevuse tagatise raames hallatavatest finantskohustustest eraldi. Lisaks tehakse ettepanek kasutada käesoleva otsuse alusel antava makromajandusliku finantsabi jaoks ühises eraldisfondis ette nähtud vahendeid üksnes käesolevast otsusest tulenevate finantskohustuste täitmiseks, mitte kohaldada määruse (EL) 2021/947 artikli 31 lõikes 6 sätestatud üldreeglit. Käesoleva otsuse alusel antava makromajandusliku finantsabi jaoks ühises eraldisfondis ette nähtud vahendite suhtes ei tohiks kohaldada ka tegelikku eraldiste määra, mida rakendatakse vastavalt finantsmääruse artiklile 213.

(15)

Kuna käesoleva otsuse eesmärki, nimelt anda Ukrainale eelkõige tema majandusliku vastupanuvõime ja stabiilsuse toetamiseks täiendavat liidu makromajanduslikku finantsabi, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab seda meetme ulatuse ja mõju tõttu paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu (ELi leping) artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev otsus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

(16)

Võttes arvesse kiireloomulisust, mis tuleneb Venemaa provotseerimata ja põhjendamatust agressioonisõjast põhjustatud erandlikest asjaoludest, peetakse asjakohaseks teha erand ELi lepingule, Euroopa Liidu toimimise lepingule ja Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingule lisatud protokolli nr 1 (riikide parlamentide rolli kohta Euroopa Liidus) artiklis 4 sätestatud kaheksa nädala pikkusest tähtajast.

(17)

Pidades silmas Venemaa agressioonisõjast põhjustatud Ukraina rasket olukorda ja selleks, et toetada teda pikaajalise stabiilsuse saavutamisel, on asjakohane teha erand finantsmääruse artikli 220 lõike 5 punktist e ning võimaldada liidul katta käesoleva otsuse alusel antava laenuga seotud intressikulud ja vabastada Ukraina halduskuludest, mida ta muidu peaks kandma. Intressitoetuse andmist tuleks erandkorras pidada finantsmääruse artikli 220 lõike 1 tähenduses toetuse tulemuslikkuse tagamiseks asjakohaseks ning intressitoetus tuleks katta liidu eelarvest. Mitmeaastase finantsraamistiku 2021–2027 ajal tuleks intressitoetus katta määruse (EL) 2021/947 artikli 6 lõike 2 punkti a esimeses taandes osutatud rahastamispaketist. Ukrainal peaks olema võimalik taotleda intressitoetust ja halduskuludest loobumist igal aastal märtsi lõpuks. Selleks et võimaldada põhiosa paindlikku tagasimaksmist, peaks erandina finantsmääruse artikli 220 lõikest 2 samuti olema võimalik pikendada laene, mida seoses makromajandusliku finantsabiga liidu nimel võetakse.

(18)

Pidades silmas Ukraina olukorda, peaks käesolev otsus jõustuma kiireloomulisena järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Liit annab Ukrainale kuni 1 miljard eurot makromajanduslikku finantsabi (edaspidi „liidu makromajanduslik finantsabi“), et toetada Ukraina makromajanduslikku finantsstabiilsust. Liidu makromajanduslik finantsabi antakse Ukrainale laenuna.

2.   Liidu makromajandusliku finantsabi rahastamiseks volitatakse komisjoni laenama liidu nimel vajalikud rahalised vahendid kapitaliturgudelt või finantseerimisasutustelt ja laenama need edasi Ukrainale. Laenu maksimaalne keskmine tähtaeg on 25 aastat.

3.   Makromajandusliku finantsabiga seotud intressimaksete kulud kaetakse käesoleva otsuse artikli 5 lõikes 2 osutatud intressitoetusena mitmeaastase finantsraamistiku 2021–2027 ajal määruse (EL) 2021/947 artikli 6 lõike 2 punkti a esimeses taandes osutatud rahastamispaketist.

4.   Komisjon haldab liidu makromajandusliku finantsabi väljamaksmist kooskõlas artikli 3 lõikes 1 osutatud komisjoni ja Ukraina vastastikuse mõistmise memorandumis sätestatud kokkulepete või ühiste arusaamadega.

5.   Komisjon teavitab korrapäraselt Euroopa Parlamenti ja nõukogu liidu makromajandusliku finantsabiga, sealhulgas abi väljamaksetega, seotud suundumustest ning esitab nendele institutsioonidele õigeaegselt asjakohased dokumendid.

6.   Liidu makromajanduslik finantsabi tehakse kättesaadavaks alates artikli 3 lõikes 1 osutatud vastastikuse mõistmise memorandumi jõustumisele järgnevast päevast 12 kuu pikkuseks ajavahemikuks.

7.   Kui Ukraina rahastamisvajadus liidu makromajandusliku finantsabi väljamaksete perioodil algsete prognoosidega võrreldes oluliselt väheneb, vähendab komisjon abi summat, peatab või lõpetab abi andmise.

Artikkel 2

1.   Liidu makromajandusliku finantsabi andmise eeltingimus on see, et Ukraina järgib tulemuslikke demokraatlikke mehhanisme (sealhulgas parlamentaarne mitmeparteisüsteem) ja õigusriigi põhimõtet ning tagab inimõiguste austamise.

2.   Komisjon ja Euroopa välisteenistus jälgivad lõikes 1 sätestatud eeltingimuse täitmist kogu liidu makromajandusliku finantsabi andmise perioodi jooksul, eelkõige enne väljamaksete tegemist, võttes arvesse ka olukorda Ukrainas ja sõjaseisukorra kohaldamise tagajärgi.

3.   Käesoleva artikli lõikeid 1 ja 2 kohaldatakse kooskõlas nõukogu otsusega 2010/427/EL (9).

Artikkel 3

1.   Komisjon lepib Ukrainaga kokku liidu makromajandusliku finantsabi andmise eelduseks olevad selgelt kindlaks määratud aruandlusnõuded. Aruandlusnõuded sätestatakse vastastikuse mõistmise memorandumis ja võetakse vastu kooskõlas artikli 8 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

2.   Aruandlusnõuetega tagatakse eelkõige, et liidu makromajanduslikku finantsabi kasutatakse tõhusalt, läbipaistvalt ja vastutustundlikult. Komisjon jälgib kõnealuste aruandlusnõuete täitmist korrapäraselt.

3.   Liidu makromajandusliku finantsabi üksikasjalikud finantstingimused sätestatakse komisjoni ja Ukraina vahel sõlmitavas laenulepingus.

4.   Komisjon kontrollib korrapäraselt liidu makromajandusliku finantsabi rakendamist ja eelkõige vastastikuse mõistmise memorandumis sätestatud aruandlusnõuetest kinnipidamist. Komisjon teavitab Euroopa Parlamenti ja nõukogu kõnealuse kontrolli tulemustest.

Artikkel 4

1.   Kui lõikes 2 osutatud nõuded on täidetud, teeb komisjon liidu makromajandusliku finantsabi ühe osamaksena laenuna kättesaadavaks. Osamakse tegemise ajakava määrab kindlaks komisjon. Osamakse võidakse välja maksta ühes või mitmes osas.

2.   Komisjon teeb osamakse väljamaksmise otsuse, kui tema hinnangul on täidetud järgmised nõuded:

a)

artikli 2 lõikes 1 sätestatud eeltingimus on täidetud;

b)

vastastikuse mõistmise memorandum, milles on sätestatud kogu laenuperioodil kohaldatava aruandlussüsteemi loomine, on jõustunud.

3.   Kui lõikes 2 sätestatud nõuded ei ole täidetud, peatab komisjon liidu makromajandusliku finantsabi väljamaksed ajutiselt või lõpetab need või võtab laenulepingu kohaselt asjakohaseid meetmeid. Sel juhul teavitab komisjon Euroopa Parlamenti ja nõukogu peatamise või lõpetamise põhjustest.

4.   Liidu makromajanduslik finantsabi makstakse põhimõtteliselt välja Ukraina keskpangale. Kooskõlas vastastikuse mõistmise memorandumis kokku lepitavate tingimustega ja eeldusel, et täiendava rahastamise vajadus leiab kinnitust, võib liidu rahalised vahendid välja maksta Ukraina rahandusministeeriumile kui lõplikule abisaajale.

Artikkel 5

1.   Laenuvõtmis- ja laenuandmistehingud tehakse kooskõlas finantsmääruse artikliga 220.

2.   Erandina finantsmääruse artikli 220 lõike 5 punktist e võib liit kanda käesoleva otsuse alusel antud laenu intressid, andes selleks intressitoetust, ning laenu võtmise ja andmisega seotud halduskulud, välja arvatud laenu ennetähtaegse tagasimaksmisega seotud kulud.

3.   Ukraina võib taotleda liidult intressitoetust ja halduskulude katmist iga aasta märtsi lõpuks.

4.   Erandina finantsmääruse artikli 220 lõikest 2 võib komisjon makromajandusliku finantsabiga seoses liidu nimel võetavaid laene vajaduse korral pikendada.

5.   Komisjon teavitab Euroopa Parlamenti ja nõukogu lõigetes 2 ja 3 osutatud tehingute käigust.

Artikkel 6

Komisjon korraldab liidu makromajandusliku finantsabi rakendamise ajal tegevusanalüüsi, et hinnata uuesti, kas Ukraina finantskord, haldusmenetlus ning sise- ja väliskontrollimehhanismid, mis on abi andmise seisukohast olulised, on usaldusväärsed.

Artikkel 7

1.   Käesoleva otsuse alusel laenuna antava liidu makromajandusliku finantsabi suhtes kohaldatakse 70 % eraldiste määra, mitte määruse (EL) 2021/947 artikli 31 lõike 5 kolmandas lõigus sätestatud üldreeglit.

2.   Selle asemel, et kohaldada määruse (EL) 2021/947 artikli 31 lõikes 6 sätestatud üldreeglit, tagatakse käesoleva otsuse alusel laenuna antavast liidu makromajanduslikust finantsabist tulenevad finantskohustused muudest välistegevuse tagatise raames tagatavatest finantskohustustest eraldi ja käesoleva otsuse alusel laenuna antava liidu makromajandusliku finantsabi jaoks ühises eraldisfondis ette nähtud vahendeid kasutatakse üksnes käesolevast otsusest tulenevate finantskohustuste täitmiseks.

3.   Erandina finantsmääruse artiklist 213 ei kohaldata käesoleva otsuse alusel laenuna antava liidu makromajandusliku finantsabi jaoks ühises eraldisfondis ette nähtud vahendite suhtes tegelikku eraldiste määra.

Artikkel 8

1.   Komisjoni abistab komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

Artikkel 9

1.   Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule iga aasta 30. juuniks oma aastaaruande raames hinnangu käesoleva otsuse rakendamise kohta eelnenud aastal. Nimetatud aruandes:

a)

analüüsitakse liidu makromajandusliku finantsabi rakendamise edenemist;

b)

hinnatakse Ukraina majanduslikku olukorda ja väljavaateid ning artikli 3 lõikes 1 osutatud nõuete rakendamist;

c)

näidatakse seost vastastikuse mõistmise memorandumis sätestatud nõuete ja tingimuste, Ukraina jooksva makromajandusliku olukorra ning liidu makromajandusliku finantsabi osamakse väljamaksmist käsitleva komisjoni otsuse vahel.

2.   Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule hiljemalt kaks aastat pärast abiperioodi lõppu järelhindamise aruande, milles hinnatakse liidu makromajandusliku finantsabi tulemusi ja tõhusust ning seda, mil määral on liidu makromajanduslik finantsabi aidanud kaasa abi eesmärkide saavutamisele.

Artikkel 10

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 12. juuli 2022

Euroopa Parlamendi nimel

president

R. METSOLA

Nõukogu nimel

eesistuja

Z. STANJURA


(1)  Euroopa Parlamendi 7. juuli 2022. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 12. juuli 2022. aasta otsus.

(2)  Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vaheline assotsieerimisleping (ELT L 161, 29.5.2014, lk 3).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. veebruari 2022. aasta otsus (EL) 2022/313 makromajandusliku finantsabi andmise kohta Ukrainale (ELT L 55, 28.2.2022, lk 4).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2018. aasta määrus (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid ja millega muudetakse määrusi (EL) nr 1296/2013, (EL) nr 1301/2013, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 1304/2013, (EL) nr 1309/2013, (EL) nr 1316/2013, (EL) nr 223/2014 ja (EL) nr 283/2014 ja otsust nr 541/2014/EL ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 193, 30.7.2018, lk 1).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/947, millega luuakse naabruspiirkonna, arengu- ja rahvusvahelise koostöö instrument „Globaalne Euroopa“, muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsust nr 466/2014/EL ja tunnistatakse see kehtetuks ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2017/1601 ja nõukogu määrus (EÜ, Euratom) nr 480/2009 (ELT L 209, 14.6.2021, lk 1).

(7)  Nõukogu 17. detsembri 2020. aasta määrus (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027 (ELT L 433 I, 22.12.2020, lk 11).

(8)  Nõukogu 14. detsembri 2020. aasta otsus (EL, Euratom) 2020/2053, mis käsitleb Euroopa Liidu omavahendite süsteemi ning millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2014/335/EL, Euratom (ELT L 424, 15.12.2020, lk 1).

(9)  Nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsus 2010/427/EL, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine (ELT L 201, 3.8.2010, lk 30).


Top