EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1691

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2021/1691, 12. juuli 2021, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/848 II lisa mahepõllumajandusliku tootmisega tegelevatele ettevõtjatele kehtestatud nõuete osas arvestuse pidamise kohta (EMPs kohaldatav tekst)

C/2021/5001

ELT L 334, 22.9.2021, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1691/oj

22.9.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 334/1


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2021/1691,

12. juuli 2021,

millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/848 II lisa mahepõllumajandusliku tootmisega tegelevatele ettevõtjatele kehtestatud nõuete osas arvestuse pidamise kohta

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrust (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007, (1) eriti selle artikli 34 lõiget 8,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EL) 2018/848 II lisas on sätestatud teatavad eeskirjad, mille alusel peetakse arvestust teatavate konkreetsete tootmisnõuete üle. Arvestus on vajalik jälgitavuse, sisemise kvaliteedikontrolli ja kõnealuses lisas sätestatud üksikasjalikele mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjadele vastavuse hindamise seisukohast.

(2)

Olenemata määruse (EL) 2018/848 artikli 9 lõike 10 punktis c, artikli 34 lõikes 5 ja artikli 39 lõike 1 punktis a sätestatud arvestuse pidamise nõuetest, on vaja täiendavalt täpsustada arvestuse pidamise miinimumnõuded kõnealuse määruse II lisa eri osadega hõlmatud iga tootmisvaldkonna puhul.

(3)

Samuti on vaja kehtestada teatavad konkreetsed elemendid, et tagada järjepidevus ja ühtlustatud alus arvestuse pidamiseks, mida peetakse ülioluliseks, et ettevõtjad saaksid esitada tõendeid mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjade tõhusa kohaldamise kohta.

(4)

Käesoleva määrusega tehtavad muudatused ei piira muudes liidu õigusaktides, näiteks toitu ja toiduohutust, sööta ja söödaohutust, loomade tervist ja heaolu, taimetervist, taimekaitset ja taimset paljundusmaterjali käsitlevates õigusaktides sätestatud arvestuse pidamise nõuete kohaldamist. Seega peavad määruse (EL) 2018/848 kohaldamisel need ettevõtjad, kes juba täidavad muude liidu õigusaktide kohaseid arvestuse pidamise nõudeid, registreerima üksnes täiendavad elemendid, mis võimaldavad kontrollida vastavust mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjadele, ilma et oleks vaja neid dubleerida. Siiski korratakse teatavaid arvestuse pidamise nõudeid käesoleva määrusega muudetava määruse (EL) 2018/848 II lisas, sest need on asjakohased kolmandate riikide ettevõtjate jaoks.

(5)

Seoses taimekasvatusnõuetega on väetiste ja mullaomaduste parandajate kasutamise andmete registreerimiseks vaja lisada teatavad kasutusparameetrid, arvestades et väetiste kasutamisel mahepõllumajanduslikus tootmises kohaldatakse nii kvantitatiivseid kui ka kvalitatiivseid piiranguid, mida tuleb arvesse võtta, kui agronoomilised meetmed ei ole piisavad taimede toitainevajaduste rahuldamiseks.

(6)

Taimekaitsevahendite ning puhastus- ja desinfitseerimisvahendite, näiteks biotsiidide ja detergentide kasutamise suhtes kohaldatakse mahepõllumajanduslikus tootmises piiranguid ning kasutamine piirdub juhtudega, kus ennetusmeetmed ei takistanud kahjurite ja haiguste esinemist ja levikut, ning kasutatakse igal juhul määruse (EL) 2018/848 artikli 24 kohaselt heakskiidetud tooteid ja aineid. Ilma et see piiraks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrustes (EÜ) nr 1107/2009 (2) ja (EÜ) nr 852/2004 (3) sätestatud arvestuse pidamise nõuete kohaldamist, on vaja kehtestada kohustus, et ettevõtjad peaksid arvestust taimekaitsevahendi, biotsiidi või detergendi üksikasjalike kasutamistingimuste üle, et vajaduse korral tõendada kohaldatavate piirangute järgimist, soovitatud sagedusest kinnipidamist ja kasutamist enne saagikoristust.

(7)

Kuna põldudel võivad olla erinevad omadused ja kasvada erinevad põllumajanduskultuurid, võivad agronoomilised tingimused varieeruda. See tähendab, et väliseid sisendeid kasutatakse põllu kohta erinevalt. Seepärast tuleks väliste sisendite üle arvestust pidada põllu kaupa, kus sisendit kasutatakse, et ettevõtjad saaksid jälgida tõhusust ja esitada jälgitavuse eesmärgil asjakohased andmed ning vajaduse korral dokumentaalsed tõendid, mis on seotud määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa punkti 1.8.5 kohaselt saadud mis tahes erandiga taimekasvatusnõuetest.

(8)

Looduslike taimede ja nende saaduste kogumisel on vajalik nõuda, et ettevõtjad peaksid arvestust asjaomaste liikide ning koguste ja kogumisperioodide kohta konkreetses looduslikus elupaigas, et võimaldada jälgitavust ja looduslike elupaikade tingimuste täitmise kontrollimist.

(9)

Pidades silmas võimalikke erandeid loomakasvatusnõuetest määruse (EL) 2018/848 II lisa II osa punktide 1.3.4.3, 1.3.4.4, 1.7.5, 1.7.8, 1.9.3.1 alapunkti c ja 1.9.4.2 alapunkti c alusel, peaksid ettevõtjad hoidma kättesaadavad selliste eranditega seotud dokumentaalsed tõendid, et võimaldada jälgitavust ja kohaldatavate tingimuste täitmise kontrollimist.

(10)

Ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 852/2004 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2016/429 (4) nõuete kohaldamist, peaksid ettevõtjad pidama üksikasjalikku arvestust põllumajandusettevõttesse toodud loomade päritolu ja nende varasemate veterinaarandmete kohta, et oleks võimalik tagada jälgitavus ja tõendada vastavust määruse (EL) 2018/848 II lisa II ja III osas sätestatud eritingimustele.

(11)

Selleks et dokumenteerida vastavust liigispetsiifilistele toitumisvajadustele ja määruse (EL) 2018/848 II lisa II osas sätestatud asjaomastele söötmisnõuetele, peaksid ettevõtjad pidama üksikasjalikku arvestust söötmisrežiimi ja karjatamisperioodide kohta.

(12)

Ilma et see piiraks määrustes (EÜ) nr 852/2004 ja (EL) 2016/429, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 1760/2000 (5) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2001/82/EÜ (6) sätestatud arvestuse pidamise ja identifitseerimise nõuete kohaldamist, on mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjades sätestatud eripiiranguid silmas pidades asjakohane sätestada teatavad erinõuded arvestuse pidamiseks veterinaarravi ning hoonete, rajatiste ja loomade puhastamise ja desinfitseerimise kohta, et võimaldada ettevõtjatel pädevale asutusele või kontrollorganile tõendada, et asjaomased nõuded on täidetud, ning kontrollida tõhusust ja keeluaegadest kinnipidamist.

(13)

Ilma et see piiraks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 178/2002 (7) sätestatud jälgitavusnõuete kohaldamist, on selleks, et võimaldada jälgitavust ja kontrollida vastavust mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjadele, sealhulgas eri liikide üleminekuaegu käsitlevatele nõuetele, vaja, et ettevõtjad peavad üksikasjalikku arvestust kõikide põllumajandusettevõttesse saabuvate või sealt lahkuvate loomade kohta.

(14)

Kodulindude pidamise ja kasvatamise nõuete hulgas on konkreetsed nõuded, mida kohaldatakse teatavate kasvatussüsteemide suhtes seoses hoonete tühjalt hoidmise aja järgimisega. Nõuetekohase järelevalve võimaldamiseks tuleks säilitada asjakohased dokumentaalsed tõendid.

(15)

Mesilate saastumise vältimiseks on oluline mesilate paiknemine aladel, mis peaksid tagama nektari ja õietolmu kättesaadavuse mahepõllumajanduskultuuridest, looduslikelt saastamata aladelt või vähese keskkonnamõjuga meetoditega kasvatatud kultuuridest, mistõttu on vajalik, et ettevõtjatel on kasutatud alade kaart ning nad peavad arvestust kõigi kasutatud väliste sisendite ja mesilastarudega tehtud toimingute kohta.

(16)

Pidades silmas võimalikke erandeid vesiviljelusloomade tootmisnõuetest määruse (EL) 2018/848 II lisa III osa punkti 3.1.2.1 alapunkti d ja alapunkti e alusel, peaksid ettevõtjad säilitama selliste eranditega seotud dokumentaalsed tõendid, et võimaldada jälgitavust ja kohaldatavate tingimuste täitmise kontrollimist.

(17)

Eelkõige kohaldatakse väliste sisendite kasutamise suhtes määruse (EL) 2018/848 kohaseid piiranguid ning sisendite kasutamise kohta tuleb arvestust pidada, näiteks väetiste või toitainete puhul, mida kasutatakse vetikate mahepõllumajanduslikus tootmises ning mida võib kasutada üksnes juhul, kui see on lubatud kõnealuse määruse artikli 24 kohaselt ning kasutamine toimub üksnes siseruumides ja teatavatel tingimustel. Seepärast peaksid ettevõtjad selliste kasutusviiside kohta arvestust pidama, et tõendada vastavust kohaldatavatele tingimustele.

(18)

Samuti on vaja kehtestada arvestuse pidamise nõuded seoses aretamiseks ja edasikasvatamiseks ettenähtud noorvorme käsitlevate erisätetega, eelkõige seoses nende esinemise täpse ajaga loomade tootmistsükli jooksul ja esialgse üleminekuajaga.

(19)

Vesiviljelusloomade söötmisrežiimidega soovitakse rahuldada iga liigi konkreetseid toitumisvajadusi eri arenguetappidel. Võttes arvesse lubatud söödamaterjali, sealhulgas mittemahepõllumajandusliku päritoluga söödamaterjali käsitlevaid üksikasjalikke sätteid, tuleks seetõttu iga asjaomase liigi puhul pidada arvestust söötmisrežiimi kohta koos eri arenguetappe puudutavate andmetega.

(20)

Vesiviljelusloomade tervishoid põhineb ennetamisel ja loomade heaolu jälgimisel. Seepärast on vaja pidada arvestust eri meetmete üle, mis on võetud selleks, et piirata nii palju kui võimalik veterinaarravi kasutamist, mille sagedusele ja arvule kehtivad ranged piirangud sõltuvalt asjaomase liigi elutsükli kestusest. Kehtestada tuleb vastavad arvestuse pidamise nõuded.

(21)

Nõuetekohased kasvatustavad mõjutavad loomade heaolu. Vesiviljeluse kontekstis on vee kvaliteet, loomkoormuse piirid ning asjaomased keemilis-füüsikalised näitajad loomade heaolu jaoks üliolulised. Seepärast on vaja pidada arvestust selliste andmete ning sekkumiste liigi ja aja üle, et jälgida vesiviljelusloomade jaoks parimate tingimuste säilitamist ja meetmeid, mis on võetud mahetootmise eeskirjade järgimiseks kõnealuste loomade eri arenguetappidel. Mahepõllumajanduslikus vesiviljeluses on lubatud kasutada aereerimist, kuid hapniku kasutamine on piiratud konkreetsete juhtudega. Seepärast tuleks seda liiki sekkumiste kohta pidada arvestust.

(22)

Ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 852/2004 kohaseid arvestuse pidamise nõudeid, peaksid mahepõllumajanduslikult töödeldud toitu ja/või sööta tootvad ettevõtjad pidama üksikasjalikku arvestust, et tõendada vastavust mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjadele, eelkõige seoses mahetoodete terviklikkuse tagamiseks kehtestatud ettevaatusmeetmetega ning väliste sisendite ning puhastus- ja desinfitseerimisvahendite kasutamise eritingimustega. Lisaks peaksid ettevõtjad sisendite ja väljundite tasakaalu nõuetekohaseks kontrollimiseks hoidma kättesaadavana andmed kasutatud sisendite kohta ja liittoodete puhul täielikud retseptid/valemid ning vajaduse korral dokumentaalsed tõendid mittemahepõllumajanduslike koostisosade kasutamise lubade kohta vastavalt määruse (EL) 2018/848 artiklile 25.

(23)

Ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 852/2004 kohaseid arvestuse pidamise nõudeid, peaksid maheveini tootvad ettevõtjad pidama üksikasjalikku arvestust, et tõendada vastavust mahepõllumajandusliku tootmise nõuetele, eelkõige seoses veinitootmises ning puhastamisel ja desinfitseerimisel kasutatavate väliste toodete ja -ainetega.

(24)

Ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 852/2004 kohaseid arvestuse pidamise nõudeid, peaksid mahepõllumajanduslikku pärmi tootvad ettevõtjad pidama üksikasjalikku arvestust, et tõendada vastavust mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjadele, eelkõige seoses pärmitootmises ning puhastamisel ja desinfitseerimisel kasutatavate toodete ja ainetega.

(25)

Määruse (EL) 2018/848 II lisa tuleks seetõttu vastavalt muuta.

(26)

Selguse ja õiguskindluse huvides tuleks käesolevat määrust kohaldada alates määruse (EL) 2018/848 kohaldamise kuupäevast,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EL) 2018/848 II lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2022.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 12. juuli 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 150, 14.6.2018, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1107/2009 taimekaitsevahendite turulelaskmise ja nõukogu direktiivide 79/117/EMÜ ja 91/414/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 309, 24.11.2009, lk 1).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta määrus (EÜ) nr 852/2004 toiduainete hügieeni kohta (ELT L 139, 30.4.2004, lk 1).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. märtsi 2016. aasta määrus (EL) 2016/429 loomataudide kohta, millega muudetakse teatavaid loomatervise valdkonna õigusakte või tunnistatakse need kehtetuks (loomatervise määrus) (ELT L 84, 31.3.2016, lk 1).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrus (EÜ) nr 1760/2000 veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi loomise, veiseliha ja veiselihatoodete märgistamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 820/97 kehtetuks tunnistamise kohta (EÜT L 204, 11.8.2000, lk 1).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/82/EÜ veterinaarravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 1).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2002. aasta määrus (EÜ) nr 178/2002, millega sätestatakse toidualaste õigusnormide üldised põhimõtted ja nõuded, asutatakse Euroopa Toiduohutusamet ja kehtestatakse toidu ohutusega seotud menetlused (EÜT L 31, 1.2.2002, lk 1).


LISA

Määruse (EL) 2018/848 II lisa muudetakse järgmiselt.

1.

I osa muudetakse järgmiselt:

a)

punkti 1.9.3 teine lause asendatakse järgmisega:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, kasutatud kogus ning asjaomased põllukultuurid ja põllud.“;

b)

punkti 1.10.2 teine lause asendatakse järgmisega:

„Ettevõtjad peavad arvestust, mis tõendab selliste toodete kasutamise vajadust, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained, kasutatud kogus, asjaomased põllukultuurid ja põllud ning tõrjutav kahjur või haigus.“;

c)

punkti 1.11 lisatakse järgmine lause:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained ning kasutamise koht.“;

d)

punkti 1.12 lisatakse järgmine lause:

„Eelkõige peavad ettevõtjad arvestust igal põllul kasutatud mis tahes muu välise sisendi üle ja hoiavad kättesaadavana dokumentaalsed tõendid iga punkti 1.8.5 kohaselt tootmisnõuetest tehtud erandi kohta, kui see on asjakohane.“;

e)

punktile 2.2 lisatakse järgmine lõik:

„Ettevõtjad peavad arvestust kogutud looduslike taimede kogumise aja ja koha, asjaomaste liikide ja koguse kohta.“;

2.

II osa muudetakse järgmiselt:

a)

punkti 1.1 lisatakse järgmine lõik:

„Ettevõtjad hoiavad kättesaadavana dokumentaalsed tõendid loomakasvatusnõuetest punktide 1.3.4.3, 1.3.4.4, 1.7.5, 1.7.8, 1.9.3.1 alapunkti c ja 1.9.4.2 alapunkti c kohaselt tehtud mis tahes erandi kohta.“;

b)

lisatakse punkt 1.3.4.5:

„1.3.4.5.

Ettevõtjad peavad arvestust või säilitavad dokumentaalsed tõendid loomade päritolu kohta, mis identifitseerivad loomad vastavalt asjakohastele süsteemidele (looma või partii/karja/taru kaupa), ning põllumajandusettevõttesse toodud loomade veterinaarandmete, saabumiskuupäeva ja üleminekuaja kohta.“;

c)

lisatakse punkt 1.4.4:

„1.4.4.   Arvestuse pidamine söötmisrežiimi kohta

Ettevõtjad peavad arvestust söötmisrežiimi ja, kui see on asjakohane, karjatamisperioodi kohta. Eelkõige peavad nad arvestust sööda, sealhulgas mis tahes vormis kasutatud sööda, näiteks segasööda nimetuse, erinevate söödamaterjalide osakaalu ja oma ettevõttest või samast piirkonnast pärit sööda osakaalu kohta ning, kui see on asjakohane, karjatamisaladele juurdepääsu perioodide ja piirangute korral rändkarjatamise aegade kohta ning säilitavad dokumentaalsed tõendid punktide 1.4.2 ja 1.4.3 kohaldamise kohta.“;

d)

punkti 1.5.1.6 lisatakse järgmine lause:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained ning kasutamise koht.“;

e)

lisatakse järgmine punkt 1.5.2.7:

„1.5.2.7.

„Ettevõtjad peavad arvestust või säilitavad dokumentaalsed tõendid kasutatud ravi kohta, eelkõige ravitud loomade identifitseerimisandmed, ravi kuupäev, diagnoos, annustamine, ravimi nimetus ning, kui see on asjakohane, veterinaararsti määratud veterinaarravi ning enne loomakasvatussaaduste mahetoodetena turustamist ja mahetootena märgistamist kohaldatav keeluaeg.“;

f)

lisatakse järgmine punkt 1.7.12:

„1.7.12.

Ettevõtjad peavad arvestust või säilitavad dokumentaalsed tõendid iga kasutatud eritoimingu kohta ning põhjendused punktide 1.7.5, 1.7.8, 1.7.9 või 1.7.10 kohaldamise kohta. Põllumajandusettevõttest välja viidavate loomade puhul peetakse arvestust järgmiste andmete üle, kui see on asjakohane: vanus, loomade arv, tapaloomade kaal, asjakohane identifitseerimistunnus (looma või partii/karja/taru kaupa), lahkumise kuupäev ja sihtkoht.“;

g)

punkti 1.9.4.4 alapunkt c asendatakse järgmisega:

„c)

pärast iga kodulinnupartii üleskasvatamist tuleb hooned lindudest tühjendada. Selle aja jooksul tuleb hooned ja sisseseade puhastada ja desinfitseerida. Peale selle tuleb pärast iga kodulinnupartii üleskasvatamist lasta vabaaladel puhata liikmesriigi kindlaksmääratava ajavahemiku jooksul, et taimestik saaks taastuda. Ettevõtja peab arvestust või säilitab dokumentaalsed tõendid sellise ajavahemiku kohaldamise kohta. Kõnealuseid nõudeid ei kohaldata, kui kodulinde ei kasvatata partiina, ei peeta vabaalal ja kui nad saavad terve päeva vabalt ringi liikuda;“

h)

lisatakse punkt 1.9.6.6:

„1.9.6.6.   Arvestuse pidamise kohustused

Ettevõtjad koostavad pädevale asutusele või kontrollorganile esitamiseks asjakohases mõõtkavas kaardi või säilitavad geograafilised koordinaadid tarude asukoha kohta, mis tõendavad, et mesilasperede asukohad vastavad käesoleva määruse nõuetele.

Mesila päevikusse kantakse järgmine teave söötmise kohta: kasutatud toote nimetus, kuupäevad, kogused ja tarud, kus toodet kasutatakse.

Mesila asukoha üle peetakse arvestust koos tarude identifitseerimistunnuste ja liikumise ajaga.

Kõik kohaldatavad meetmed, sealhulgas pesakorpuste eemaldamised ja meevurritamistoimingud, kantakse mesila päevikusse. Samuti peetakse arvestust meevõtmise koguse ja kuupäevade üle.“;

3.

III osa muudetakse järgmiselt:

a)

lisatakse punkt 1.11:

„1.11.

Ettevõtjad hoiavad kättesaadavana dokumentaalsed tõendid vesiviljelusloomade tootmisnõuetest punkti 3.1.2.1 alapunktide d ja e kohaselt tehtud mis tahes erandi kohta.“;

b)

punkti 2.2.2 alapunkti c lisatakse järgmine lause:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, kasutatud kogus ning teave asjaomaste partiide, mahutite või basseinide kohta.“;

c)

punkti 2.3.2 lisatakse järgmine lause:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, kasutatud kogus ning teave asjaomaste partiide, mahutite või basseinide kohta.“;

d)

lisatakse punkt 3.1.2.4:

„3.1.2.4.

Ettevõtjad peavad arvestust loomade päritolu üle, märkides loomad/loomapartiid, loomade saabumise kuupäeva ja liigi, kogused, mahepõllumajandusliku või mittemahepõllumajandusliku staatuse ning üleminekuperioodi.“

e)

lisatakse punkt 3.1.3.5:

„3.1.3.5.

Ettevõtjad peavad arvestust söötmisrežiimide kohta, eelkõige sööda nimetuse ja koguse ning lisasööda kasutamise ja vastavalt söödetud loomade/loomapartiide kohta.“;

f)

lisatakse punkt 3.1.4.3:

„3.1.4.3.   Arvestuse pidamine haiguste ennetamise kohta

Ettevõtjad peavad arvestust kohaldatud haigusennetusmeetmete üle, esitades üksikasjad kasutamata hoidmise, puhastamise ja veega töötlemise kohta ning kohaldatud veterinaar- ja muu parasiidiravi kohta, eelkõige ravi kuupäev, diagnoos, annustamine, ravimi nimetus ning, kui see on asjakohane, veterinaararsti määratud veterinaarravi ning enne vesiviljelussaaduste mahetoodetena turustamist ja märgistamist kohaldatav keeluaeg.“;

g)

punktile 3.1.5.3 lisatakse järgmine lõik:

„Ettevõtjad peavad arvestust loomade heaolu ja vee kvaliteediga seotud seire- ja hooldusmeetmete üle. Tiikide ja järvede väetamise korral peavad ettevõtjad arvestust väetiste ja mullaomaduste parandajate kasutamise kohta, sealhulgas kasutamise kuupäev, toote nimetus, kasutatud kogus ja asjaomase kasutamise koht.“;

h)

punktile 3.1.6.5 lisatakse järgmine lõik:

„Ettevõtjad peavad selliste kasutusviiside kohta arvestust, märkides ära, kas kasutamine toimub alapunkti a, b või c alusel.“;

4.

IV osa muudetakse järgmiselt:

a)

punkti 1.4 alapunkt a asendatakse järgmisega:

„a)

võtavad ettevaatusmeetmeid ja peavad nende üle arvestust;“;

b)

lisatakse punkt 1.7:

„1.7.

Ettevõtjad hoiavad kättesaadavana dokumentaalsed tõendid lubade kohta kasutada mittemahepõllumajanduslikke koostisosi töödeldud mahepõllumajandusliku toidu tootmiseks vastavalt artiklile 25, kui nad on sellised load saanud või neid kasutanud.“

c)

punkti 2.2.3 lisatakse järgmine lause:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained ning kasutamise koht.“;

d)

lisatakse punkt 2.3:

„2.3.

Ettevõtjad peavad arvestust toidu tootmisel kasutatud sisendite üle. Liittoodete tootmisel peavad pädevale asutusele või kontrollorganile olema kättesaadavad täielikud retseptid/valemid, mis näitavad sisend- ja väljundkoguseid.“;

5.

V osa muudetakse järgmiselt.

a)

punkti 1.4 alapunkt a asendatakse järgmisega:

„a)

võtavad ettevaatusmeetmeid ja peavad nende üle arvestust;“;

b)

punkti 2.4 lisatakse järgmine lause:

„Ettevõtjad peavad kõnealuste toodete kasutamise kohta arvestust, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained ning kasutamise koht.“;

c)

lisatakse punkt 2.5:

„2.5.

Ettevõtjad peavad arvestust sööda tootmisel kasutatud sisendite üle. Liittoodete tootmise korral peavad pädevale asutusele või kontrollorganile olema kättesaadavad täielikud retseptid/valemid, mis näitavad sisend- ja väljundkoguseid.“;

6.

VI osasse lisatakse punkt 2.3:

„2.3.

Ettevõtjad peavad arvestust veini tootmisel ning puhastamisel ja desinfitseerimisel kasutatud toodete ja ainete kohta, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained ning, kui see on asjakohane, kasutamise koht.“;

7.

VII osasse lisatakse punkt 1.5:

„1.5.

Ettevõtjad peavad arvestust pärmi tootmisel ning puhastamisel ja desinfitseerimisel kasutatud toodete ja ainete kohta, sealhulgas iga toote kasutamise kuupäev või kuupäevad, toote nimetus, selle toimeained ning kasutamise koht.“

Top