22.9.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

L 334/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/1691

z dne 12. julija 2021

o spremembi Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za vodenje evidenc za izvajalce dejavnosti v ekološki pridelavi

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (1) ter zlasti člena 34(8) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Priloga II k Uredbi (EU) 2018/848 določa nekatere zahteve za vodenje evidenc v zvezi z nekaterimi posebnimi pravili pridelave. Evidence so lahko pomembne za namene sledljivosti, notranjega nadzora kakovosti in za oceno skladnosti s podrobnimi pravili ekološke pridelave iz navedene priloge.

(2)

Ne glede na določbe o vodenju evidenc iz točke (c) člena 9(10), člena 34(5) in točke (a) člena 39(1) Uredbe (EU) 2018/848 je treba podrobneje opredeliti minimalne zahteve glede vodenja evidenc na vsakem proizvodnem območju, zajetem v različnih delih Priloge II k navedeni uredbi.

(3)

Uvesti je treba tudi nekatere posebne elemente za zagotovitev doslednosti in usklajene podlage za vodenje evidenc, kar je ključnega pomena, da se izvajalcem dejavnosti omogoči predložitev dokazov o učinkoviti uporabi pravil ekološke pridelave.

(4)

Spremembe, uvedene s to uredbo, ne posegajo v zahteve glede vodenja evidenc iz drugih aktov Unije, kot so tiste o hrani in varnosti hrane, krmi in varnosti krme, zdravju in dobrobiti živali, zdravju rastlin, varstvu rastlin in rastlinskem razmnoževalnem materialu. Zato bodo morali izvajalci dejavnosti, ki že izpolnjujejo zahteve glede vodenja evidenc iz drugih aktov Unije, za namene Uredbe (EU) 2018/848 evidentirati le dopolnilne elemente, ki omogočajo preverjanje skladnosti s pravili ekološke pridelave, ne da bi jih bilo treba podvajati. Kljub temu so nekatere zahteve glede vodenja evidenc ponovljene v Prilogi II k Uredbi (EU) 2018/848, kakor je spremenjena s to uredbo, ker so pomembne za izvajalce dejavnosti v tretjih državah.

(5)

V zvezi s pravili pridelave rastlin je treba za namene beleženja podatkov o uporabi gnojil in dodatkov za izboljšavo tal vključiti nekatere parametre uporabe, saj za uporabo gnojil v ekološki pridelavi veljajo količinske in kakovostne omejitve, ki jih je treba upoštevati, kadar agronomski ukrepi ne zadostujejo za zadovoljitev prehranskih potreb rastlin.

(6)

Za uporabo fitofarmacevtskih sredstev ter proizvodov za čiščenje in razkuževanje, kot so biocidi in detergenti, veljajo omejitve v ekološki pridelavi, uporaba pa je omejena na primere, v katerih preventivni ukrepi niso ovirali pojava in širjenja škodljivih organizmov in bolezni, ter v vseh primerih na proizvode in snovi, odobrene v skladu s členom 24 Uredbe (EU) 2018/848. Brez poseganja v zahteve glede vodenja evidenc iz uredb (ES) št. 1107/2009 (2) in (ES) št. 852/2004 (3) Evropskega parlamenta in Sveta je treba od izvajalcev dejavnosti zahtevati, da evidentirajo podrobne pogoje uporabe, kadar se morajo zateči k uporabi fitofarmacevtskega sredstva, biocida ali detergenta, da se po potrebi dokaže skladnost z veljavnimi omejitvami, spoštovanje priporočene pogostosti in obdobje pred spravilom.

(7)

Ker imajo lahko zemljišča različne značilnosti in gostijo različne kmetijske rastline, se lahko agronomske razmere razlikujejo. To pomeni, da se uporaba zunanjih surovin razlikuje od zemljišča do zemljišča. Zato bi bilo treba zunanje surovine evidentirati v zvezi z zemljiščem, na katerem se surovina uporablja, da se izvajalcem dejavnosti omogoči spremljanje učinkovitosti in zagotavljanje ustreznih evidenc za namene sledljivosti ter, kadar je ustrezno, dokazil v zvezi s kakršnim koli odstopanjem od pravil pridelave rastlin, odobrenih v skladu s točko 1.8.5 dela I Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848.

(8)

Pri nabiranju samoniklih rastlin in njihovih proizvodov je treba od izvajalcev dejavnosti zahtevati, da vodijo evidence o zadevnih vrstah ter količinah in obdobjih nabiranja v določenem naravnem habitatu, da se omogočita sledljivost in preverjanje skladnosti s pogoji naravnega habitata.

(9)

Kar zadeva pravila za živinorejo, bi morali izvajalci dejavnosti zaradi možnih odstopanj od navedenih pravil, odobrenih v skladu s točkami 1.3.4.3, 1.3.4.4, 1.7.5, 1.7.8, 1.9.3.1(c) in 1.9.4.2(c) dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848, hraniti razpoložljiva dokazila v zvezi s takimi odstopanji, da se omogoči sledljivost in nadzor skladnosti z veljavnimi pogoji.

(10)

Izvajalci dejavnosti bi morali brez poseganja v zahteve iz Uredbe (ES) št. 852/2004 in Uredbe (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta (4) voditi podrobno evidenco o izvoru živali, vnesenih na gospodarstvo, in njihove prejšnje veterinarske evidence, da bi lahko zagotovili sledljivost in dokazali skladnost s posebnimi pogoji iz delov II in III Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848.

(11)

Poleg tega bi morali izvajalci dejavnosti za dokumentiranje skladnosti s prehranskimi potrebami, značilnimi za posamezno vrsto, in ustreznimi pravili o prehranjevanju, določenimi za različne skupine živali, iz dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848, voditi podrobno evidenco o hranjenju in pašnih obdobjih.

(12)

Brez poseganja v zahteve glede vodenja evidenc in identifikacije iz uredb (ES) št. 852/2004 in (EU) 2016/429, Uredbe (ES) št. 1760/2000 Evropskega parlamenta in Sveta (5) ter Direktive 2001/82/ES Evropskega parlamenta in Sveta (6) je ob upoštevanju posebnih omejitev, določenih v okviru pravil ekološke pridelave, primerno določiti nekatere posebne zahteve za vodenje evidenc veterinarskega zdravljenja ter čiščenja in razkuževanja zgradb, obratov in živali, da se izvajalcem dejavnosti omogoči, da pristojnemu organu ali izvajalcu nadzora dokažejo, da so izpolnjene zadevne zahteve, pri tem pa se omogoči preverjanje učinkovitosti in spoštovanje posebnih karenc.

(13)

Brez poseganja v zahteve glede sledljivosti iz Uredbe (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (7) morajo izvajalci dejavnosti voditi podrobno evidenco o vseh živalih, ki pridejo na gospodarstvo ali ga zapustijo, da se omogoči sledljivost in preverjanje skladnosti s pravili ekološke pridelave, vključno s pravili o obdobjih preusmeritve za različne vrste.

(14)

Med zahtevami za namestitev in vzrejo za perutnino so posebne zahteve, ki se uporabljajo za nekatere sisteme vzreje glede upoštevanja obdobja izpraznjenosti. Da se omogoči ustrezno spremljanje, bi bilo treba hraniti ustrezna dokazila.

(15)

Glede na pomembnost lokacije čebelnjakov na območjih, ki bi morala zagotoviti vire nektarja in cvetnega prahu iz ekološko pridelanih kmetijskih rastlin ali naravnih nekontaminiranih območij ali iz kmetijskih rastlin, za katere se uporabljajo metode z majhnim vplivom na okolje, da se prepreči kontaminacija čebelnjakov, morajo izvajalci dejavnosti kartirati uporabljena območja ter voditi evidenco vseh uporabljenih zunanjih surovin in postopkov, ki se izvajajo na čebelnjakih.

(16)

Kar zadeva pravila pridelave za živali iz akvakulture, bi morali izvajalci dejavnosti zaradi možnih odstopanj od navedenih pravil, odobrenih v skladu s točkama 3.1.2.1(d) in (e) dela III Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848, hraniti dokazila v zvezi s takimi odstopanji, da se omogoči sledljivost in nadzor skladnosti z veljavnimi pogoji.

(17)

Zlasti za uporabo zunanjih surovin veljajo omejitve iz Uredbe (EU) 2018/848 in to uporabo je treba evidentirati kot v primeru gnojil ali hranilnih snovi, ki se uporabljajo pri ekološki pridelavi alg ter se lahko uporabljajo le, če so odobrene v skladu s členom 24 navedene uredbe, so omejene na zaprte prostore in se uporabljajo pod določenimi pogoji. Zato bi morali izvajalci dejavnosti takšno uporabo evidentirati, da dokažejo skladnost z veljavnimi pogoji.

(18)

Prav tako je treba določiti zahteve glede vodenja evidenc v zvezi s posebnimi določbami za nedorasle organizme za namene razmnoževanja in nadaljnjega gojenja, zlasti glede natančnega časa njihovega pojavljanja v ciklusu gojenja živali in začetnega obdobja preusmeritve.

(19)

Režimi hranjenja živali iz akvakulture so namenjeni obravnavanju posebnih prehranskih potreb vsake vrste na različnih stopnjah razvoja. Zato bi bilo treba ob upoštevanju podrobnih določb o odobrenih posamičnih krmilih, tudi kadar so neekološkega izvora, za vsako zadevno vrsto voditi evidence o režimu hranjenja s podatki za različne stopnje razvoja.

(20)

Zdravstveno varstvo živali iz akvakulture temelji na preprečevanju in spremljanju dobrega počutja živali. Zato je treba voditi evidence o različnih sprejetih ukrepih, da se čim bolj omeji uporaba veterinarskega zdravljenja, za katerega veljajo stroge omejitve v zvezi s pogostostjo in številom glede na trajanje življenjskega cikla zadevne vrste. Določiti je treba ustrezne zahteve glede vodenja evidenc.

(21)

Dobro počutje živali je odvisno od ustreznih gojitvenih praks. V okviru akvakulture so kakovost vode in omejitve gostote živali ter ustrezni kemijsko-fizikalni parametri bistveni za dobrobit živali. Zato je treba imeti evidence o takih podatkih ter vrsti in času intervencij, izvedenih zaradi spremljanja vzdrževanja najboljših pogojev za živali iz akvakulture, ter ukrepih, sprejetih zaradi spoštovanja pravil ekološke pridelave na različnih stopnjah razvoja navedenih živali. Pri ekološki akvakulturi je uporaba prezračevanja dovoljena, vendar je uporaba kisika omejena na posebne primere. Zato je treba voditi evidenco o teh vrstah intervencij.

(22)

Brez poseganja v zahteve glede vodenja evidenc iz Uredbe (ES) št. 852/2004 bi morali izvajalci dejavnosti, ki pridelujejo ekološko predelano hrano in/ali ekološko predelano krmo, voditi podrobne evidence, da dokažejo skladnost s pravili ekološke pridelave, zlasti v zvezi s previdnostnimi ukrepi, sprejetimi za zagotovitev neoporečnosti ekoloških proizvodov, in posebnimi pogoji za uporabo zunanjih surovin ter čistil in razkužil. Da se omogoči ustrezno preverjanje razmerja med surovinami in pridelanimi izdelki, bi morali izvajalci dejavnosti poleg tega hraniti razpoložljive podatke o uporabljenih surovinah in v primeru sestavljenih proizvodov popolne recepte/formule ter, kadar je to ustrezno, dokazila o odobritvah za uporabo neekoloških sestavin kmetijskega izvora v skladu s členom 25 Uredbe (EU) 2018/848.

(23)

Brez poseganja v zahteve glede vodenja evidenc iz Uredbe (ES) št. 852/2004 bi morali izvajalci dejavnosti, ki pridelujejo ekološko vino, voditi podrobno evidenco, da dokažejo skladnost s pravili ekološke pridelave, zlasti v zvezi z vsemi zunanjimi proizvodi in snovmi, ki se uporabljajo pri pridelavi vina ter čiščenju in razkuževanju.

(24)

Brez poseganja v zahteve glede vodenja evidenc iz Uredbe (ES) št. 852/2004 bi morali izvajalci dejavnosti, ki pridelujejo ekološki kvas, voditi podrobno evidenco, da dokažejo skladnost s pravili ekološke pridelave, zlasti v zvezi s proizvodi in snovmi, ki se uporabljajo pri pridelavi kvasa ter za čiščenje in razkuževanje.

(25)

Prilogo II k Uredbi (EU) 2018/848 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(26)

Zaradi jasnosti in pravne varnosti bi se morala ta uredba uporabljati od datuma začetka uporabe Uredbe (EU) 2018/848 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Priloga II k Uredbi (EU) 2018/848 se spremeni v skladu s Prilogo k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. januarja 2022.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 12. julija 2021

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   UL L 150, 14.6.2018, str. 1.

(2)  Uredba (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in razveljavitvi direktiv Sveta 79/117/EGS in 91/414/EGS (UL L 309, 24.11.2009, str. 1).

(3)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 852/2004 z dne 29. aprila 2004 o higieni živil (UL L 139, 30.4.2004, str. 1).

(4)  Uredba (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o prenosljivih boleznih živali in o spremembi ter razveljavitvi določenih aktov na področju zdravja živali („Pravila o zdravju živali“) (UL L 84, 31.3.2016, str. 1).

(5)  Uredba (ES) št. 1760/2000 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. julija 2000 o uvedbi sistema za identifikacijo in registracijo govedi ter o označevanju govejega mesa in proizvodov iz govejega mesa in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 820/97 (UL L 204, 11.8.2000, str. 1).

(6)  Direktiva 2001/82/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. novembra 2001 o zakoniku Skupnosti o zdravilih za uporabo v veterinarski medicini (UL L 311, 28.11.2001, str. 1).

(7)  Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L 31, 1.2.2002, str. 1).


PRILOGA

Priloga II k Uredbi (EU) 2018/848 se spremeni:

1.

del I se spremeni:

(a)

v točki 1.9.3 se drugi stavek nadomesti z naslednjim:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda, uporabljeno količino ter zadevnimi kmetijskimi rastlinami in zemljišči.“;

(b)

v točki 1.10.2 se drugi stavek nadomesti z naslednjim:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidence, ki dokazujejo potrebo po uporabi takih proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi, uporabljeno količino, zadevnimi kmetijskimi rastlinami in zemljišči ter škodljivim organizmom ali boleznijo, ki jo je treba nadzirati.“;

(c)

v točki 1.11 se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi in lokacijo take uporabe.“;

(d)

v točki 1.12 se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti zlasti vodijo evidenco vseh drugih zunanjih surovin, uporabljenih na posameznem zemljišču, in, kadar je to ustrezno, hranijo razpoložljiva dokazila o vseh odstopanjih od pravil pridelave, odobrenih v skladu s točko 1.8.5.“;

(e)

v točki 2.2 se doda naslednji odstavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o obdobju in lokaciji nabiranja, zadevnih vrstah in količini nabranih samoniklih rastlin.“;

2.

del II se spremeni:

(a)

v točki 1.1 se doda naslednji odstavek:

„Izvajalci dejavnosti hranijo razpoložljiva dokazila o vseh odstopanjih od pravil za živinorejo, odobrenih v skladu s točkami 1.3.4.3, 1.3.4.4, 1.7.5, 1.7.8, 1.9.3.1(c) in 1.9.4.2(c).“;

(b)

vstavi se naslednja točka 1.3.4.5:

„1.3.4.5

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco ali hranijo dokazila o izvoru živali, s pomočjo katerih se identificirajo živali v skladu z ustreznimi sistemi (na žival ali na turnus/jato/panj), veterinarskih evidencah živali, vnesenih na gospodarstvo, datumu prihoda in obdobju preusmeritve.“;

(c)

vstavi se naslednja točka 1.4.4:

„1.4.4   Vodenje evidenc o režimu hranjenja

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o režimu hranjenja in po potrebi o paši. Zlasti vodijo evidence o imenu krme, vključno s kakršno koli obliko uporabljene krme, npr. krmnimi mešanicami, deleži različnih posamičnih krmil v obrokih in deležem krme z domačega gospodarstva ali iz iste regije ter po potrebi obdobji dostopa do površin za pašo in obdobji sezonskih premikov čred, kadar veljajo omejitve, ter hranijo dokazila o uporabi točk 1.4.2 in 1.4.3.“;

(d)

v točki 1.5.1.6 se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi in lokacijo take uporabe.“;

(e)

vstavi se naslednja točka 1.5.2.7:

„1.5.2.7

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco ali hranijo dokazila o vseh uporabljenih zdravljenjih in zlasti o identifikaciji zdravljenih živali, datumu zdravljenja, diagnozi, odmerjanju, imenu proizvoda za zdravljenje in, kadar je to ustrezno, veterinarskem receptu za veterinarsko oskrbo ter o karenci, ki se uporablja, preden se lahko proizvodi iz živinoreje tržijo in označijo kot ekološki.“;

(f)

vstavi se naslednja točka 1.7.12:

„1.7.12

Izvajalci dejavnosti vodijo evidence ali hranijo dokazila o vseh posebnih uporabljenih postopkih in utemeljitvah za uporabo točk 1.7.5, 1.7.8, 1.7.9 ali 1.7.10. V zvezi z živalmi, ki zapuščajo gospodarstvo, se po potrebi evidentirajo naslednji podatki: starost, število živali, teža živali za zakol, ustrezna identifikacija (na žival ali na turnus/jato/panj), datum odhoda in namembni kraj.“;

(g)

točka 1.9.4.4(c) se nadomesti z naslednjim:

„(c)

pred vsakim novim turnusom reje perutnine se objekti, v katerih je živina, izpraznijo. V tem času se objekti in oprema očistijo in razkužijo. Po zaključku vsakega turnusa vzreje perutnine se izpusti pustijo prazni za obdobje, ki ga določijo države članice, da se rastlinje lahko obraste. Izvajalec dejavnosti vodi evidenco ali dokazila o uporabi takega obdobja. Te zahteve se ne uporabljajo, kadar se perutnina ne redi v turnusih, ne zadržuje v izpustih in se ves dan giblje na prostem;“;

(h)

vstavi se naslednja točka 1.9.6.6:

„1.9.6.6   Obveznosti vodenja evidenc

Izvajalci dejavnosti hranijo zemljevid v ustreznem merilu ali geografske koordinate lokacije panjev, ki se predložijo nadzornemu organu ali izvajalcu nadzora in ki dokazujejo, da območja, dostopna čebeljim družinam, izpolnjujejo zahteve iz te uredbe.

Kar zadeva hranjenje, se v register čebelnjaka vpišejo naslednji podatki: ime uporabljenega proizvoda, datumi, količine in panji, v katerih se proizvod uporablja.

Območje, na katerem se nahaja čebelnjak, se zabeleži skupaj z identifikacijo panjev in obdobjem premikanja.

Vsi uporabljeni ukrepi se zabeležijo v register čebelnjaka, vključno z odstranitvijo mediščnih naklad in postopki točenja medu. Zabeleži se tudi količina in datumi zbiranja medu.“;

3.

del III se spremeni:

(a)

vstavi se naslednja točka 1.11:

„1.11

Izvajalci dejavnosti hranijo razpoložljiva dokazila o vseh odstopanjih od pravil pridelave za živali iz akvakulture, odobrenih v skladu s točkama 3.1.2.1(d) in (e).“;

(b)

v točki 2.2.2 (c) se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda in uporabljeno količino, z informacijami o zadevnih serijah/rezervoarjih/bazenih.“;

(c)

v točki 2.3.2 se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe proizvoda, imenom proizvoda in uporabljeno količino, z informacijami o zadevnih serijah/rezervoarjih/bazenih.“;

(d)

vstavi se naslednja točka 3.1.2.4:

„3.1.2.4

Izvajalci dejavnosti vodijo evidence o izvoru živali, v kateri so navedene živali/turnusi živali, datum prihoda in tip živalske vrste, količine, ekološki ali neekološki status ter obdobje preusmeritve.“;

(e)

vstavi se naslednja točka 3.1.3.5:

„3.1.3.5

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o posebnih režimih hranjenja, zlasti o imenu in količini krme ter uporabi dodatne krme in zadevnih živalih/turnusih živali, ki se hranijo.“;

(f)

vstavi se naslednja točka 3.1.4.3:

„3.1.4.3   Vodenje evidenc o preprečevanju bolezni

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabljenih ukrepih za preprečevanje bolezni, v kateri navedejo podrobnosti o prekinitvi gojenja, čiščenju in obdelavi vode ter o vseh uporabljenih veterinarskih in drugih zdravljenjih zaradi zajedavcev in zlasti datum zdravljenja, diagnozo, odmerjanje, ime proizvoda za zdravljenje ter, kadar je to ustrezno, veterinarski recept za veterinarsko oskrbo, in karence, ki se uporabljajo, preden se lahko proizvodi iz akvakulture tržijo in označijo kot ekološki.“;

(g)

v točki 3.1.5.3 se doda naslednji odstavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco ukrepov nadzora in vzdrževanja v zvezi z dobrim počutjem živali in kakovostjo vode. V primeru gnojenja v ribnikih in jezerih izvajalci dejavnosti vodijo evidence o uporabi gnojil in dodatkov za izboljšavo tal, vključno z datumom uporabe, imenom proizvoda, uporabljeno količino in lokacijo zadevne uporabe.“;

(h)

v točki 3.1.6.5 se doda naslednji odstavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidence o takšni uporabi, v katerih je navedeno, ali se uporabljajo v skladu s točko (a), (b) ali (c).“;

4.

del IV se spremeni:

(a)

v točki 1.4 se točka (a) nadomesti z naslednjim:

„(a)

sprejmejo previdnostne ukrepe in vodijo evidenco o teh ukrepih;“;

(b)

vstavi se naslednja točka 1.7:

„1.7

Izvajalci dejavnosti hranijo razpoložljiva dokazila o odobritvah za uporabo neekoloških sestavin kmetijskega izvora za pridelavo predelane ekološke hrane v skladu s členom 25, če so taka dovoljenja pridobili ali uporabili.“;

(c)

v točki 2.2.3 se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi in lokacijo take uporabe.“;

(d)

vstavi se naslednja točka 2.3:

„2.3

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o vseh surovinah, uporabljenih pri pridelavi hrane. V primeru pridelave sestavljenih proizvodov so pristojnemu organu ali izvajalcu nadzora na voljo popolni recepti/formule, iz katerih so razvidne količine surovin in pridelave.“;

5.

del V se spremeni:

(a)

v točki 1.4 se točka (a) nadomesti z naslednjim:

„(a)

sprejmejo previdnostne ukrepe in vodijo evidenco o teh ukrepih;“;

(b)

v točki 2.4 se doda naslednji stavek:

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi teh proizvodov, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi in lokacijo take uporabe.“;

(c)

vstavi se naslednja točka 2.5:

„2.5

Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o vseh surovinah, uporabljenih pri pridelavi krme. V primeru pridelave sestavljenih proizvodov so pristojnemu organu ali izvajalcu nadzora na voljo popolni recepti/formule, iz katerih so razvidne količine surovin in pridelave.“;

6.

v delu VI se vstavi točka 2.3:

„2.3

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi vseh proizvodov in snovi, ki se uporabljajo pri pridelavi vina ter za čiščenje in razkuževanje, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi in, kadar je to ustrezno, lokacijo take uporabe.“;

7.

v delu VII se vstavi točka 1.5:

„1.5

„Izvajalci dejavnosti vodijo evidenco o uporabi vseh proizvodov in snovi, ki se uporabljajo za pridelavo kvasa ter za čiščenje in razkuževanje, vključno z datumom ali datumi uporabe posameznega proizvoda, imenom proizvoda, njegovimi aktivnimi snovmi in lokacijo take uporabe.“