EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0334

2009/334/EÜ: Komisjoni otsus, 20. aprill 2009 , millega luuakse Euroopa GNSSi süsteemide julgeoleku eksperdirühm (EMPs kohaldatav tekst )

ELT L 101, 21.4.2009, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/334/oj

21.4.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 101/22


KOMISJONI OTSUS,

20. aprill 2009,

millega luuakse Euroopa GNSSi süsteemide julgeoleku eksperdirühm

(EMPs kohaldatav tekst)

(2009/334/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määrusega (EÜ) nr 683/2008 Euroopa satelliitnavigatsiooni programmide (EGNOS ja Galileo) rakendamise jätkamise kohta (1) on põhjalikult muudetud kõnealuse kahe programmi juhtimise ja rahastamise skeemi.

(2)

Määruse (EÜ) nr 683/2008 artikli 13 lõike 1 kohaselt haldab komisjon kõiki süsteemide julgeolekuga seonduvaid küsimusi, võttes nõuetekohaselt arvesse vajadust järelevalve ja julgeolekunõuete programmide integreerimise järele. Kõnealuse artikli lõike 2 kohaselt võtab komisjon vastu rakendusmeetmed, milles sätestatakse peamised tehnilised nõuded süsteemi julgeoleku tagamise tehnoloogiatele juurdepääsu kontrollimise ja nende käitlemise kohta. Lõikega 3 on ette nähtud, et komisjon tagab omalt poolt lõikes 2 osutatud meetmete järgimiseks vajalike toimingute läbiviimise, samuti selle, et täidetakse kõiki süsteemide julgeolekuga seotud täiendavaid nõudeid, võttes täiel määral arvesse eksperdinõuandeid.

(3)

Lisaks sellele on määruse (EÜ) nr 683/2008 artikliga 23 tunnistatud alates 25. juulist 2009 kehtetuks nõukogu 21. mai 2002. aasta määruse (EÜ) nr 876/2002 (millega luuakse ühisettevõte Galileo) (2) artikkel 7. Kõnealuse artikliga oli ette nähtud, et Galileo süsteemiga seonduvate julgeolekuküsimustega tegelemiseks moodustatakse julgeolekunõukogu.

(4)

Komisjonil on vaja liikmesriikide ekspertide abi, et täita talle määruse (EÜ) nr 683/2008 artikli 13 eespool osutatud sätetega pandud ülesanded ja võtta alates 25. juulist 2009 enda kanda kohustused, mis kuni nimetatud kuupäevani olid usaldatud määruse (EÜ) nr 876/2002 artikli 7 kohaselt asutatud julgeolekunõukogule.

(5)

Määruse (EÜ) nr 683/2008 vastuvõtmise puhul tegi komisjon muu hulgas avalduse, milles ta teatas oma kavatsusest asutada liikmesriikide esindajatest koosnev eksperdirühm, et viia ellu määruse artikli 13 lõikes 1 osutatud sätted ja uurida süsteemide turvalisusega seotud küsimusi.

(6)

Avalduses on täpsustatud, et komisjon tagab, et eksperdirühma kuulub üks esindaja igast Euroopa Liidu liikmesriigist ja komisjoni esindaja, kes on ühtlasi ka eksperdirühma esimees, ning et eksperdirühm võtab vastu oma kodukorra, milles on muu hulgas ette nähtud arvamuste vastuvõtmine konsensusega ning ekspertide kohustus tõstatada mis tahes küsimused, mis on seotud süsteemide julgeolekuga.

(7)

Avalduses võttis komisjon ka kohustuse võtta oma pädevuste piires täielikult arvesse eksperdirühma seisukohti ja eksperdirühmaga konsulteerida, eelkõige enne määruse (EÜ) nr 683/2008 artikliga 13 ette nähtud turvasüsteemidega seotud peamiste nõudmiste kindlaksmääramist.

(8)

Samas avalduses leidis komisjon, et ühest küljest peaksid kodukorras sätestatud tingimustel osalema eksperdirühma tegevuses vaatlejatena Euroopa GNSSi Järelevalveameti, Euroopa Kosmoseagentuuri ja Euroopa Liidu Nõukogu peasekretäri / ühise välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja esindajad ning teisest küljest tuleks Euroopa Ühenduse sõlmitud lepingutes näha ette kolmandate riikide esindajate osalemine eksperdirühma töös kodukorras sätestatud tingimustel.

(9)

Seetõttu tuleks asutada eksperdirühm nimega Euroopa GNSSi süsteemide julgeolekunõukogu, mille loomine, ülesanded, koosseis ja toimimine oleks vastavuses komisjoni eespool osutatud avalduses olevate seisukohtadega ning mis arvestaks ühtlasi komisjoni otsuses K(2005) 2817 sätestatud komisjoni eksperdirühmade raamistiku horisontaaleeskirju.

(10)

Muu hulgas tuleks näha ette võimalus kolmandate riikide osaluseks kõnealuse eksperdirühma töös. Võttes eelkõige arvesse asjaolu, et Norra ja Šveits osalevad Euroopa Kosmoseagentuuri liikmetena Euroopa GNSSi programmides ning on kõnealuste programmide turvalisusega seotud küsimustega tihedalt seotud, oleks vaja võimaldada neil ühineda eksperdirühma tegevusega kolmeaastaseks ajavahemikuks, mida saab pikendada Euroopa Ühenduse ja iga selle liikmesriigi vahel sõlmitava lepingu raames,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa GNSSi süsteemide julgeolekunõukogu

Asutatakse Euroopa GNSSi süsteemide julgeoleku eksperdirühm, mida nimetatakse Euroopa GNSSi süsteemide julgeolekunõukoguks (edaspidi „julgeolekunõukogu”).

Artikkel 2

Ülesanne

Julgeolekunõukogu aitab komisjonil kohaldada määruse (EÜ) nr 683/2008 artikli 13 lõike 1 sätteid ja uurida Euroopa GNSSi süsteemide julgeolekuga seotud küsimusi. Komisjon konsulteerib eksperdirühmaga enne osutatud artikli lõikega 2 ette nähtud süsteemide julgeolekuga seotud peamiste nõuete kindlaksmääramist ning pakub komisjonile pidevat toetust kõnealuse artikli lõike 3 sätete kohaldamisel.

Artikkel 3

Konsulteerimine

Komisjon konsulteerib korrapäraselt nõukoguga julgeolekualastes küsimustes. Komisjon arvestab täielikult nõukogu seisukohtadega.

Artikkel 4

Koosseis

1.   Julgeolekunõukogu koosneb iga liikmesriigi esindajast, kes on valitud julgeoleku ja turvalisuse tunnustatud ekspertide seast.

2.   Euroopa GNSSi Järelevalveameti, Euroopa Kosmoseagentuuri ja Euroopa Liidu Nõukogu peasekretäri / ühise välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja esindajad võivad osaleda julgeolekunõukogu töös vaatlejatena kodukorras sätestatud tingimustel.

3.   Euroopa Ühenduse sõlmitud lepingutega võib näha ette kolmandate riikide esindajate osalemise julgeolekunõukogu tegevuses, sealhulgas tegevuse nõukogu täisliikmena.

4.   Alates käesoleva otsuse jõustumisest võivad Norra ja Šveitsi esindajad ühineda kodukorras sätestatud tingimustel ajutiste vaatlejatena julgeolekunõukogu tegevusega, tingimusel et Norra ja Šveits on mõlemad eelnevalt kinnitanud oma kavatsust kohaldada oma territooriumil kõiki vajalikke julgeolekumeetmeid, et tagada infrastruktuuride, Euroopa GNSSi süsteemide ja programmide teenuste ja tehnoloogiate vajalik kaitsetase, eriti ekspordi kontrollimise valdkonnas. Kõnealuse ajutise osalemise kestus peab võimaldama lõikega 3 ette nähtud lepingu sõlmimist, kuid see ei või mingil juhul olla pikem kui kolm aastat.

5.   Kolmanda riigi osalemist julgeolekunõukogu tegevuses võib lühendada või selle võib peatada, kui selgub, et asjaomase riigi tegevus ei võimalda tagada nõutavat kaitsetaset julgeoleku valdkonnas või olla vastavuses Euroopa GNSSi programmide puhul kindlaks määratud julgeolekureeglitega.

6.   Julgeolekunõukogu eesistuja võib kutsuda kodukorras sätestatud tingimustel teisi eksperte julgeolekunõukogu tegevuses ajutiselt osalema. Asjaomaste ekspertide osalemist põhjendavad argumendid on eesistuja eelnevalt julgeolekunõukogu liikmetele edastanud.

7.   Liikmesriikide või organisatsiooni poolt ametisse nimetatud esindajad jäävad oma ametikohale, kuni nad asendatakse või nende volitused lõppevad. Komisjon võib keelduda riigi või organisatsiooni nimetatud eksperdist, kui ametisse nimetamine ei tundu olevat sobiv, eriti huvide konflikti korral; komisjon teavitab sellest viivitamatult asjaomast liikmesriiki või organisatsiooni, kes nimetab uue esindaja.

Artikkel 5

Töökorraldus

1.   Julgeolekunõukogu juhataja on komisjoni esindaja.

2.   Kokkuleppel komisjoniga võib luua alamrühmi, kes tegelevad eriküsimuste lahendamisega julgeolekunõukogu antud volituste alusel; alamrühmad saadetakse laiali kohe pärast ülesande täitmist.

3.   Julgeolekunõukogu ja selle alamrühmad kogunevad tavaliselt komisjoni või selle talituste ruumides komisjoni kehtestatud korra ja ajakava järgi. Kohtumiste paika turvatakse töö iseloomu nõuetest lähtuvalt. Sekretariaaditeenused tagab komisjon. Teised komisjoni ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad koosolekutel osaleda.

4.   Julgeolekunõukogu kinnitab oma kodukorra komisjoni vastu võetud kodukorra standardeeskirjade alusel (3). Kodukorras on sätestatud, et julgeolekunõukogu võtab võimalikul juhul oma arvamuse või aruande vastu konsensusega ning iga julgeolekunõukogu liige võib tõstatada mis tahes olulise küsimuse seoses Euroopa GNSSi süsteemide julgeolekuga.

5.   Julgeolekunõukogu ja selle alamrühmade koosolekutel osalejad peavad kinni pidama komisjoni rangetest julgeoleku- ja turvaeeskirjadest, eelkõige salastatud dokumentide puhul.

Artikkel 6

Koosoleku kulud

1.   Komisjon hüvitab vastavalt oma eeskirjadele liikmete, ekspertide ja vaatlejate sõidu- ja elamiskulud, mis on seotud julgeolekunõukogu tegevusega. Ametiülesannete eest liikmeid ei tasustata.

2.   Koosolekukulud hüvitatakse summade piires, mis on iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks talitustele eraldatud.

Artikkel 7

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub päeval, mil komisjon selle vastu võtab. See avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 20. aprill 2009

Komisjoni nimel

asepresident

Antonio TAJANI


(1)  ELT L 196, 24.7.2008, lk 1.

(2)  EÜT L 138, 28.5.2002, lk 1.

(3)  SEK(2005) 1004, 27.7.2005, III lisa.


Top