Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000R0360

    Nõukogu määrus (EÜ) nr 360/2000, 14. veebruar 2000, millega Hiina Rahvavabariigist pärit ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi suhtes kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks

    EÜT L 46, 18.2.2000, p. 1–10 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/02/2005

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2000/360/oj

    32000R0360



    Euroopa Liidu Teataja L 046 , 18/02/2000 Lk 0001 - 0010


    Nõukogu määrus (EÜ) nr 360/2000,

    14. veebruar 2000,

    millega Hiina Rahvavabariigist pärit ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi suhtes kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 22. detsembri 1995. aasta määrust (EÜ) nr 384/96 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed [1], eriti selle artiklit 9 ja artikli 11 lõiget 2,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut, mis on esitatud pärast konsulteerimist nõuandekomiteega

    ning arvestades järgmist:

    A. MENETLUS

    1. Kehtivad meetmed

    (1) 1993. aasta detsembris kehtestati nõukogu määrusega (EÜ) nr 3386/93 [2] Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi suhtes lõplikud dumpinguvastased meetmed muutuva tollimaksuna, mis põhineb miinimumhinnal 120 eküüd tonni kohta. Aluseks olev uurimisperiood hõlmas ajavahemikku 1. juulist 1990 kuni 30. juunini 1991.

    2. Läbivaatamistaotlus

    (2) Pärast teadaande avaldamist Hiinast pärit ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi suhtes kohaldatavate dumpinguvastaste meetmete kehtivuse eelseisva lõppemise kohta [3] sai komisjon juunis 1998 taotluse vaadata need meetmed uuesti läbi nõukogu määruse (EÜ) nr 384/96 (edaspidi "algmäärus") artikli 11 lõike 2 alusel.

    (3) Taotluse esitas Eurometaux ühenduse tootjate nimel (edaspidi "taotluse esitanud tootjad"), kelle vaatlusaluse toote toodang moodustab ühtekokku 62 % ühenduses toodetavast ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidist.

    (4) Taotluse aluseks oli põhjus, et nende meetmete kehtivuse lõppemise tulemuseks oleks tõenäoliselt dumpingu ja ühenduse tootmisharule tekkiva kahju kordumine. Pärast nõuandekomiteega konsulteerimist leidis komisjon, et läbivaatamise algatamiseks on piisavalt tõendusmaterjali, ning algatas uurimise [4] kooskõlas algmääruse artikli 11 lõikega 2.

    3. Uurimine

    (5) Komisjon andis ametlikult teada läbivaatamise algatamisest taotluse esitanud ühenduse tootjatele, Hiina eksportijatele ja eksportivatele tootjatele (edaspidi "Hiina eksportijad"), teadaolevatele importijatele ja neid esindavatele ühendustele ning ekspordiriigi valitsuse esindajatele. Kõigile kõnealustele isikutele ja neile, kes endast algatamisteates nimetatud tähtaja jooksul teada andsid, saatis komisjon küsimustiku. Lisaks teatati läbivaatamise algatamiseks võrdlusriigiks valitud Türgi kolmele tootjale, kellele saadeti küsimustikud. Otseselt asjassepuutuvatele isikutele andis komisjon võimaluse esitada oma seisukohad kirjalikult ja taotleda asja arutamist.

    (6) Küsimustikule vastasid kõik taotluse esitanud ühenduse tootjad. Küsimustikule ei vastanud Hiina eksportijad, eksportivad tootjad ja importijad. Üks importija esitas oma seisukohad kirjalikult ja teine importija esitas teatavad andmed. Küsimustikule vastas kaks kasutajat ning veel üks kasutaja esitas teatavad andmed.

    (7) Komisjon otsis ja kontrollis kõiki andmeid, mida ta dumpingu ja kahju jätkumise või kordumise kindlakstegemise ning ühenduse huvide seisukohast vajalikuks pidas. Tehti kontrollkäigud järgmiste äriühingute valdustesse:

    a) taotluse esitanud ühenduse tootjad:

    - Grecian Magnesite SA, Ateena, Kreeka,

    - Magnesitas Navarras, Pamplona, Hispaania;

    b) võrdlusriigi tootja:

    - Kümas AS, Kütahya, Türgi;

    b) kasutajad ühenduses:

    - Sambre et Dyle, Belgia,

    - Bet-Ker Oy, Soome.

    (8) Dumpingu jätkumist ja kordumist käsitlev uurimine hõlmas ajavahemiku 1. jaanuarist 1998 kuni 31. detsembrini 1998 (edaspidi "uurimisperiood"). Kahju jätkumist ja kordumist käsitlev uurimine hõlmas ajavahemikku 1. jaanuarist 1994 kuni uurimisperioodi lõpuni (edaspidi "kahjude tuvastamise periood").

    B. VAATLUSALUNE TOODE JA SAMASUGUNE TOODE

    1. Vaatlusalune toode

    (9) Vaatlusalune toode on ülepõletatud looduslik magneesiumoksiid, mida toodetakse magnesiidist ehk looduslikust magneesiumkarbonaadist. Ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tootmiseks magneesiumkarbonaat kaevandatakse, purustatakse, sorditakse ja põletatakse põletusahjus temperatuuril 1500–2000 °C. Selle tulemusel saadakse ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid, mille MgO-sisaldus (magneesiumoksiid) on 80–98 %. Peamised võõrlisandid ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidis on SiO2, Fe2O3, Al2O3, CaO ja B2O3 (vastavalt ränioksiid, raudoksiid, alumiiniumoksiid, kaltsiumoksiid ja booroksiid). Ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi kasutatakse peamiselt tulekindlate toodete tööstuses vormitud ja vormimata tulekindlate materjalide valmistamiseks. Vaatlusaluse toote keemilistes ja füüsikalistes põhiomadustes, asendatavuses ja kasutusvaldkondades ei ole märkimisväärseid erinevusi. Seepärast tuleks sarnaselt eelmise uurimisega käsitleda kõiki ülepõletud (paagutatud) magneesiumoksiidi kvaliteediklasse ühe tootena.

    2. Samasugune toode

    (10) Vaatlusaluse toote kasutaja väitis, et ühenduses toodetava ja müüdava ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidiga võrreldes ei ole Hiinast pärit ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid samasugune toode. Selle kasutaja väitel esinevad erinevused teatavates omadustes, näiteks kvaliteedis. Selles osas on uurimine näidanud, et magnesiiti kaevandatakse ja töödeldakse ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidiks samasuguste meetodite abil; peale selle kasutatakse kõnealust magneesiumoksiidi samade tulekindlate toodete valmistamiseks. Ehkki kaevandamismeetodites, maardla MgO-sisalduses ja tootmisprotsessis võivad olla erinevused, ei ole need lõpptoote seisukohalt märkimisväärsed ega õigusta väidet, et Hiina Rahvavabariigist pärit ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid ja ühenduses toodetav ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid on keemiliste ja füüsikaliste omaduste poolest erinevad. Seda kinnitab tõsiasi, et ühenduse tootjatel ja Hiina eksportijatel on hulk ühiseid kliente.

    (11) Seepärast peetakse ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi, mida ühendusse eksporditakse Hiina Rahvavabariigist, ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi, mida ühenduses toodab ja müüb kaebuse esitanud ühenduse tootmisharu, ja ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi, mida toodetakse Türgis ja müüakse selle siseturul, samasugusteks toodeteks algmääruse artikli 1 lõike 4 tähenduses.

    C. DUMPINGU JÄTKUMISE TÕENÄOSUS

    1. Sissejuhatavad märkused

    (12) Algmääruse artikli 11 lõike 2 kohaselt on sellist liiki läbivaatamise eesmärk teha kindlaks, kas meetmete kehtivuse lõppemine võib põhjustada dumpingu jätkumist või kordumist.

    2. Võrdlusriik

    (13) Normaalväärtuse kindlakstegemisel võeti arvesse asjaolu, et käesoleva uurimise tarvis pidi normaalväärtus Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi puhul põhinema kolmanda turumajandusriigi andmetel. Sellega seoses nähti käesoleva läbivaatamise algatamisteates kohase kolmanda turumajandusriigina ette Türgit. Üks sõltumatu importija väitis, et Türgi ei ole kohane, sest tooraine on Türgis raskemini kättesaadav kui Hiina Rahvavabariigis: Türgi magnesiidikaevandustel ei ole Hiina Rahvavabariigis asuvate kaevandustega võrreldes samasuguseid looduslikke eeliseid ning seetõttu on kaevandamis- ja töötlemiskulud Türgi kaevandustes suuremad kui Hiinas. Peale selle väitis sama importija, et Türgi siseturg on liiga väike selleks, et olla Hiina turu seisukohalt representatiivne. Kõnealune importija ei soovitanud siiski ühtki muud kolmandat turumajandusriiki.

    (14) Komisjon uuris, kas eelmises uurimises juba kolmanda turumajandusriigina kasutatud Türgi on endiselt mõistlik valik. Eelkõige leiti, et vähemalt kolm Türgi äriühingut tootis ja müüs Türgis märkimisväärses koguses ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi, konkureerides omavahel ja teiste riikide eksportijatega. Küsimust selle kohta, et tooraine on Hiinas kergemini kättesaadav kui Türgis, käsitleti juba esialgse uurimise käigus ning uusi tõendeid, mis muudaksid järeldust, et Türgi on kohane kolmas turumajandusriik, ei esitatud. Niivõrd kui kõnealuseid erinevusi suudetakse tõendada, võib neid arvesse võtta, tehes vajalikud kohandused kooskõlas algmääruse artikli 2 lõikega 10 (vt põhjendus 19). Eespool öeldut silmas pidades esitati koostööettepanek kolmele teadaolevale Türgi tootjale, kellest üks soostus koostööd tegema.

    3. Normaalväärtus

    (15) Normaalväärtuse kehtestamisel tehti kõigepealt ainsa koostööd tegeva Türgi tootja puhul kindlaks, kas tema vaatlusaluse toote omamaise müügi kogumaht oli representatiivne kooskõlas algmääruse artikli 2 lõikega 2, st kas kõnealune müük moodustas rohkem kui 5 % Hiina Rahvavabariigist ühendusse eksporditud vaatlusaluse toote müügimahust. Leiti, et kõnealune omamaine müük on representatiivne.

    Seejärel tehti kindlaks, kas piisav osa vaatlusaluse toote omamaisest müügist toimus tavapärase kaubandustegevuse käigus kooskõlas algmääruse artikli 2 lõikega 4. Kuna tulutoovate tehingute maht oli vähem kui 80 %, kuid mitte vähem kui 10 % müügist, määrati normaalväärtus kindlaks vaatlusaluse toote tulutoova müügi osas tegelikult makstud kaalutud keskmiste hindade alusel.

    4. Ekspordihind

    (16) Kuna Hiina eksportijad keeldusid koostööst, määrati ekspordihind kindlaks kättesaadavate andmete alusel vastavalt algmääruse artiklile 18. Ekspordihinna kindlaksmääramisel peeti sobivaks aluseks Eurostati andmeid. Eurostati andmetel põhinevad keskmised hinnatasemed kinnitati, viidates ühelt koostööd tegevalt importijalt saadud teabele.

    5. Võrdlus

    (17) Kaalutud keskmist normaalväärtust võrreldi vastavalt algmääruse artikli 2 lõikele 11 ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi kaalutud keskmise ekspordihinnaga, kusjuures mõlema väärtus oli kindlaks tehtud tootjamaa sadamas FOB-tasandil.

    (18) Selleks, et tagada õiglane võrdlus normaalväärtuse ja ekspordihinna vahel, võeti vastavalt algmääruse artikli 2 lõikele 10 arvesse hindu ja hindade võrreldavust mõjutavate tegurite erinevusi. Selles mõttes korrigeeriti maismaa- ja mereveo-, kindlustus-, käitlemis-, laadimis-, lisa- ja krediidikulusid.

    (19) Eelmise uurimise käigus kinnitati, et Hiina Rahvavabariigis on tooraine kergemini kättesaadav kui Türgis. Kuna puudub teave selle suhtes toimunud muudatuste kohta, tehti kohandus, et võtta arvesse erinevusi kahe riigi kaevandamismäärades. Normaalväärtuses otsustati teha sama kohandus, mis tehti eelmise uurimise käigus, st normaalväärtuses tehti vähendus, mis vastab 20 %le koostööd tegeva Türgi tootja kaevandamiskuludest.

    (20) Peale selle leiti sarnaselt eelmiste uurimistega, et Hiina Rahvavabariigist pärinev tooraine on Türgi toorainest puhtam, ning seetõttu tehti kohandus selle erinevuse arvessevõtmiseks.

    6. Dumpingumarginaal

    (21) Normaalväärtuse ja ekspordihinna võrdlus kinnitas dumpingu olemasolu, kusjuures dumpingumarginaal võrdus summaga, mille võrra kindlakstehtud normaalväärtus ületas ühendusse eksportimise hinda. Leitud dumpingumarginaal protsendimäärana CIF-impordihinnast ühenduse tollipiiril oli märkimisväärne ehk umbes 50 %.

    (22) Kuna dumpingu ulatus oli kogu uurimisperioodi vältel märkimisväärne, peetakse väga tõenäoliseks, et meetmete kõrvaldamise korral jätkub see vähemalt samal tasemel.

    D. DUMPINGU KORDUMISE TÕENÄOSUS

    (23) Kuna impordi maht on suur ja see on toimunud väga kõrge dumpingutasemega, ei peeta vajalikuks uurida, kas meetmete kõrvaldamisel võib dumping korduda.

    E. ÜHENDUSE TOOTMISHARU MÄÄRATLUS

    (24) Uurimisperioodil oli ühenduses neli ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tootjat. Uurimine näitas, et kahe taotluse esitanud ühenduse tootja arvele langeb 62 % ühenduse ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi toodangust ning seepärast moodustavad nad ühenduse tootmisharu algmääruse artikli 4 lõike 1 ja artikli 5 lõike 4 tähenduses.

    (25) Tuleks märkida, et eelmise uurimise käigus ühenduse tootmisharu esindanud neljast ühenduse tootjast kaks lõpetasid tegevuse 1991. aastal, st eelmise uurimise ajal. Need kaks olid Magnomin SA (Thessaloníki, Kreeka) ja Financial Mining, Industrial & Shipping Corporation (Fimisco) (Ateena, Kreeka). Fimisco likvideeriti 1992. aastal ja selle vara müüdi 1996. aastal tulekindlate materjalide tootmisega tegelevale äriühingule Viomagn (Kreeka). Ehkki äriühing Viomagn ei taotlenud käesoleva uurimise algatamist, on ta seda toetanud. Äriühingu Magnomin tegevus lõpetati täielikult pärast kaevandamislitsentsi kehtivuse lõppemist 1997. aastal.

    (26) Uurimine näitas, et koostööd mittetegev (kuid sellele mitte vastu seisev) tootja Veitsch-Radex (Austria) on järgtööstuse integreeritud tootja, kes kasutab oma ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi toodangut ainult sisetarbimiseks.

    F. ÜHENDUSE TURUOLUKORRA ANALÜÜS

    1. Tarbimine ühenduse turul

    (27) Ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi nähtav tarbimine ühenduses tehti kindlaks järgmiste näitajate alusel:

    - ühenduse tootjate müügimaht ühenduses,

    - ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi import ühendusse Hiina Rahvavabariigist,

    - ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi import ühendusse kõikidest muudest kolmandatest riikidest.

    (28) Nende andmete alusel vähenes tarbimine kahjude tuvastamise perioodil 1994. aasta 497000 tonnilt 486000 tonnini uurimisperioodil ehk 2 %. Nõudlus oli suurim 1995. aastal (1994. aastaga võrreldes + 20 %), kuid hakkas pärast seda pidevalt vähenema ja jõudis madalaima tasemeni 1997. aastal. Turg taastus märkimisväärselt uurimisperioodi vältel, mil tarbimine kasvas 1997. aastaga võrreldes 13 %.

    2. Import asjaomasest riigist

    a) Asjaomase impordi maht ja turuosa kahjude tuvastamise perioodil

    (29) Kahjude tuvastamise perioodil ei järginud Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi maht tarbimise suundumusi. 1994. aasta ja uurimisperioodi vahelises ajavahemikus kasvas Hiinast pärineva impordi maht umbes 238000 tonnilt ligi 261000 tonnini ehk ligikaudu 10 %, kuid tarbimine ühenduses vähenes 2 %. 1997. aasta ja uurimisperioodi vahelises ajavahemikus kasvas vaatlusaluse impordi maht 30 %, kuid tarbimine kasvas ainult 13 %. Tuleks märkida, et uurimisperioodi impordi maht (260967 tonni) on märkimisväärselt suurem kui vastav imporditase eelmise uurimisega hõlmatud uurimisperioodil (176000 tonni).

    (30) Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi turuosa kasvas 1994. aasta 48 %lt 54 %ni uurimisperioodil. Väärib märkimist, et eelmise uurimisega hõlmatud uurimisperioodil vastas Hiina turuosa tase indeksile 85, võrreldes 1994. aastaga, mil see vastas indeksile 100.

    b) Asjaomase toote impordi hindade liikumine ja hinnadünaamika

    i) Asjaomase impordi hindade liikumine

    (31) Kuna Hiina eksportijad ei tee koostööd, tehti Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi hindade liikumine kahjude tuvastamise perioodil kindlaks Eurostati andmete kohaselt keskmiste CIF-impordihindade alusel. Kahjude tuvastamise perioodil tõusid kõnealused hinnad umbes 10 %. Eelkõige aastatel 1994–1995, st vahetult pärast lõplike dumpinguvastaste meetmete kehtestamist tõusid Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi hinnad ühenduses umbes 16 %. Alates 1996. aastast hakkasid hinnad aasta-aastalt vähehaaval, kuid järjekindlalt langema. Kahjude tuvastamise perioodil olid hinnad pidevalt miinimumhinnast kõrgemad. Tuleks märkida, et eelmise uurimisega hõlmatud uurimisperioodil oli keskmine CIF-impordihind umbes 90 eküüd tonni kohta.

    (32) Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi hindade liikumist tuleks vaadelda uurimise käigus leitud kahe põhilise teguri valguses. Esiteks ei pruugi Eurostati andmed olla täpsed. Uurimise käigus tegelike tehingute alusel kontrollitud impordihinnad olid alati Eurostati andmetes sisalduvatest hindadest madalamad. Kuna sel viisil kontrollitud importi ei saanud pidada mahu ja väärtuse seisukohalt representatiivseks, määrati Hiinast pärineva impordi hindade suundumus kindlaks Eurostati andmete alusel.

    (33) Teiseks tuleb märkida, et eelmise uurimisega võrreldes muutus kahjude tuvastamise perioodil Hiina eksportijate poolt ühendusse eksporditav tootevalik. Koostööd tegevatelt huvitatud isikutelt või komisjoni talitustele teavet esitanud huvitatud isikutelt saadud andmete põhjal leiti, et pärast meetmete kehtestamist oli Hiina eksportijate poolt ühenduses müüdava vaatlusaluse toote MgO-sisaldus alati vähemalt 90 %. Võrdlusena tuleks öelda, et eelmise uurimisega hõlmatud uurimisperioodil moodustas üle 50 % Hiina Rahvavabariigist pärinevast koguimpordist alla 90 % MgO-sisaldusega ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi import, st põhilise osa impordist moodustas madalama kvaliteediga ja seetõttu madalama hinnaga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid, ning seetõttu arvutati ka miinimumhind kõnealuse madalama hinna alusel. Seepärast saab kahjude tuvastamise perioodil toimunud hinnatõusu seletada asjaoluga, et valdava osa Hiina eksportijate müügist moodustas kõrgema kvaliteediga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid.

    (34) Peale selle tuleks märkida, et kahjude tuvastamise perioodil olid Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi hinnad alati madalamad kui ühenduse tootjate (vt põhjendus 35) ja muude kolmandate riikide hinnad (vt põhjendus 59).

    ii) Eksportijate hinnadünaamika

    (35) Selleks, et uurida Hiina eksportijate hinnadünaamikat seoses ühenduse tootmisharu hinnadünaamikaga uurimisperioodil, ja et Hiina eksportijatega puudus koostöö, kasutasid komisjoni talitused kaht meetodit. Esiteks võrreldi Eurostati andmete alusel CIF-ekspordihinda taotluse esitanud ühenduse tootjate kaalutud keskmise hinnaga tehasest hankimise tasandil, arvestamata seejuures konkreetset MgO-sisaldust. Nende andmete kohaselt olid Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi hinnad ühenduse tootmisharu hindadest madalamad.

    (36) Teiseks, eespool nimetatud tootevaliku muutumist (põhjendus 33) arvestades tundus Hiina eksportijate turukäitumisest tõepärase ülevaate saamiseks asjakohasem võrrelda CIF-ekspordihinda taotluse esitanud ühenduse tootjate hindadega vähemalt 90 % MgO-sisaldusega ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi osas. Seda lähenemisviisi kasutades leiti, et Hiina eksportijate müügihinnad olid tõepoolest ühenduse tootmisharu hindadest märkimisväärselt madalamad.

    (37) Ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi hindade liikumise osas tuleks silmas pidada ka järgmisi asjaolusid. Üks sõltumatu importija, kelle osa Hiina Rahvavabariigist ühendusse suunduvast koguimpordist moodustas 1995. aastal 13 % ja 1996. aastal 11 %, esitas andmed, mille alusel leiti, et hinnatõus, mis tuvastati esialgse uurimisperioodiga võrreldes umbes poole impordimahu osas, oli kunstlik, nagu kinnitavad järgmised asjaolud. Kõnealune importija ostis Hiina eksportijatelt ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi madalama hinnaga kui miinimumhind 120 eküüd tonni kohta. Kõnealuse impordi valdava osa puhul tegid selle sõltumatu importija kliendid (st toote tegelikud kasutajad) tollivormistuse sõltumatule importijale makstud edasimüügihinna põhjal. Sõltumatu importija arvas kõnealuse edasimüügihinna sisse teatava marginaali, et katta ühenduses tehtud kulutused ja teenida kasumit. Sel viisil kaeti Hiina eksportijale makstud ostuhinna ja miinimumhinna vahe. Sellest tulenes, et importija kliendi poolt tolliasutustele deklareeritud lõplik hind oli miinimumhinnast kõrgem, kuid lõpliku hinna saamiseks kasutatud meetod näitab, et Hiinast pärinevat ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi võiks ühenduses müüa madalama hinnaga kui miinimumhind, mis on 120 eküüd tonni kohta. Peale selle tuleks arvesse võtta, et esialgne miinimumhind määrati kindlaks importijate/hulgimüüjate ostuhindade, mitte lõppkasutajate ostuhindade tasemel. Seepärast näib, et eespool kirjeldatud kaubandustavad mõjutavad meetmete tegelikku tõhusust. Samuti võiksid sellised kaubandustavad selgitada, miks Eurostati andmetes sisalduvad hinnad olid tegelikest uurimise käigus kontrollitud hindadest kõrgemad.

    3. Ühenduse tootmisharu majandusolukord

    a) Tootmine

    (38) Ühenduse tootmisharu ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi toodang vähenes 1994. aasta ja uurimisperioodi vahelises ajavahemikus 33 %. Tuleks märkida, et tootmine vähenes eriti märkimisväärselt aastatel 1995–1996 ning samal ajal kahanes ka ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tarbimine ühenduse turul.

    (39) Uurimise käigus tehti kindlaks, et kahjude tuvastamise perioodil oli ühenduse tootmisharu sunnitud muutma oma tootevalikut ja keskenduma madalama kvaliteediga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tootmisele. Sellest hoolimata tootis ühenduse tootmisharu jätkuvalt märkimisväärses koguses (20 %) vähemalt 90 %lise MgO-sisaldusega ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi.

    b) Tootmisvõimsus

    (40) Ühenduse tootmisharu tootmisvõimsus püsis kahjude tuvastamise perioodil stabiilsena.

    c) Tootmisvõimsuse rakendusaste

    (41) Tootmisvõimsuse rakendusaste vähenes 1994. aasta ja uurimisperioodi vahelises ajavahemikus 34 %.

    d) Müügimaht

    (42) Ühenduse tootmisharu müügi kogumaht vähenes 1994. aasta ja uurimisperioodi vahelises ajavahemikus umbes 36 %. Tuleks rõhutada, et kui pärast meetmete kehtestamist suutis ühenduse tootmisharu 1995. aastal suurenenud nõudlusest kasu saada (suurendades oma müügimahtu umbes 3 % võrra), ei suutnud ta uurimisperioodil seda suundumust järgida ja hoolimata tarbimise 13 %lisest kasvust (vt põhjendus 28) vähenes tema müügimaht umbes 23 %.

    e) Turuosa

    (43) Ühenduse tootmisharu osa ühenduse turul vähenes kahjude tuvastamise perioodil 37 %. Sel puhul tuleks märkida, et kui eelmise uurimise ajal vähenes ühenduse tootmisharu turuosa 1998. aasta 30 %lt 15 %ni eelmise uurimisega hõlmatud uurimisperioodil, aeglustus negatiivne suundumus pärast praegu läbi vaadatavate dumpinguvastaste meetmete kehtestamist.

    f) Hindade liikumine

    (44) Uurimisel ilmnes, et taotluse esitanud ühenduse tootjate ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi keskmine tehasest hankimise tasandi müügihind tõusis kahjude tuvastamise perioodil 23 %. Sellest hinnatõusust hoolimata ei suutnud ühenduse tootmisharu tõsta oma hindu tulutoovale tasandile, nagu kirjeldatud allpool (põhjendus 46), ja oli sunnitud tegutsema kahjumiga.

    (45) Hindade liikumise analüüsimisel tuleks silmas pidada kahjude tuvastamise perioodil tootevalikus toimunud muutust (vt põhjendus 39). Ühenduse tootmisharu keskendas tõepoolest oma tootmise ja müügi järk-järgult madalama kvaliteediga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidile, mida on odavam toota ja võib seetõttu müüa madalama hinnaga; seda tehti kõrgema kvaliteediga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tootmise arvelt, mis olnuks küll tulutoovam, kuid mille puhul ühenduse tootmisharu ei suutnud konkureerida Hiina toodetest tingitud hinnasurvega. Ehkki hinnad on üldiselt tõusnud, ei suutnud ühenduse tootmisharu saavutada rahuldavat hinnataset.

    g) Tasuvus

    (46) Ehkki müügi netokäibe protsendimäärana väljendatud ühenduse tootmisharu tasuvus paranes absoluutarvudes 1994. aasta indeksilt (–100) indeksini (–28) uurimisperioodil, püsis see siiski peaaegu kogu kahjude tuvastamise perioodi vältel negatiivsena.

    h) Tööhõive

    (47) Tööhõive vähenes ühenduse tootmisharus kahjude tuvastamise perioodil 31 %.

    i) Investeeringud

    (48) Taotluse esitanud ühenduse tootjad suurendasid oma investeeringute määra kahjude tuvastamise perioodil umbes 78 %. Ehkki need andmed ei ole seotud üksnes vaatlusaluse tootega, sest üksnes ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidiga seotud investeeringuid oli võimatu eristada, leiti siiski, et investeeringud olid peamiselt mõeldud ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tootmisprotsessi täiendavaks ratsionaliseerimiseks.

    j) Järeldus

    (49) Pärast dumpinguvastaste meetmete kehtestamist 1993. aastal ja kogu kahju tuvastamise perioodi vältel paranes ühenduse tootmisharu olukord teatavate käsitletud majandusnäitajate osas. Eelkõige tõusis selle keskmine müügihind ja vähenes kahjum. Pidevalt võeti meetmeid tootmisprotsessi ratsionaliseerimiseks ja tehti uusi investeeringuid, mis näitas, et kõnealune tootmisharu on endiselt elujõuline ja kindlalt otsustanud tegevust jätkata.

    (50) Muud majandusnäitajad ei arenenud kahjude tuvastamise perioodil siiski niisama soodsas suunas. Ühenduse tootmisharu ei suutnud tõsta toodangu mahtu, tootmisvõimsuse rakendamist, müügimahtu, turuosasid ja tööhõivet rahuldavale tasemele.

    (51) Seepärast leitakse, et ühenduse tootmisharu on endiselt raskes olukorras.

    4. Asjaomase impordi mõju

    (52) Meetmete kehtestamisele järgnenud turu areng näitab, et eelmise uurimise käigus kindlaks määratud miinimumhind ei sundinud Hiina eksportijaid loobuma müügist ühenduse turul. Kahjude tuvastamise perioodil Hiina eksportijate turuosad suurenesid ja üldiselt muutus nende koht ühenduse turul eelmise uurimisega hõlmatud uurimisperioodiga võrreldes kindlamaks. Peale selle tuleks märkida, et ühenduse tootmisharu on kaotanud turuosa peaaegu sama palju, kui Hiina Rahvavabariik on seda juurde saanud.

    (53) Käsikäes kehtestatud meetmetega tõusid käesoleval kahjude tuvastamise perioodil Hiina ekspordihinnad ning tundus, et ka ühenduse tootmisharu hinnad arenevad positiivses suunas. Nagu eespool üksikasjaliselt selgitatud, ei tohiks sellele hinnatõusule omistada liiga suurt tähtsust. Hindade liikumise käsitlemisel tuleks siiski kõigepealt silmas pidada seda, et Hiina eksportijad läksid madalama kvaliteediga magneesiumoksiidilt üle kõrgema kvaliteediga magneesiumoksiidile, millega seotud kulud on suuremad (vt põhjendus 33). Teiseks tuleks silmas pidada, et tootevaliku muutumise tõttu oli ühenduse tootmisharu sunnitud järk-järgult vähendama kõrgema kvaliteediga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi müügimahtu ja tootmist. Nagu põhjenduses 36 selgitatud, avaldas vaatlusaluse impordiga kaasnev hinnasurve eelkõige mõju kõrgema kvaliteediga ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidile, millega ühenduse tootmisharu ei suutnud konkureerida (vt ka põhjendus 45).

    (54) Lisaks sellele on asjakohane käsitleda Hiinas 1994. aastal kehtestatud litsentsisüsteemi mõju, mis aitas väga tõenäoliselt kaasa Hiina toodete hindade tõusule kogu maailmas (vt üksikasjad põhjendustes 73, 74 ja 75).

    (55) Peale selle on uurimine näidanud, et uurimisperioodil on dumpinguvastaseid tollimakse tasutud vaatlusaluse toote Hiinast pärineva impordi vähemalt 7 %lt, mis tähendab, et kõnealune eksport toimus miinimumhinnast madalama hinnaga.

    5. Muudest kolmandatest riikidest pärit impordi maht ja hinnad

    a) Impordi maht ja turuosa

    (56) Muudest kolmandatest riikidest pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi maht vähenes kahjude tuvastamise perioodil 178500 tonnilt 1994. aastal 166500 tonnini uurimisperioodil. See võrdub 7 %lise vähenemisega.

    (57) Muudest kolmandatest riikidest pärineva impordi turuosa vähenes 1994. aasta ja uurimisperioodi vahelisel ajal 2 %. Vähenemine oli eriti märgatav 1995. aasta ja uurimisperioodi vahelises ajavahemikus hoolimata sellest, et aastatel 1994–1995 toimunud kasv ületas ühenduse tarbimise suundumusi (kui impordi maht järgiks ühenduse tarbimist, püsiksid turuosad stabiilsena).

    (58) Eespool öeldu näitab, et kahjude tuvastamise perioodil suutsid Hiina eksportijad kindlustada oma seisundit ühenduses mitte ainult ühenduse tootmisharu (vt põhjendus 42), vaid ka muude kolmandate riikide arvel.

    b) Kolmandatest riikidest pärineva impordi müügihinnad

    (59) Eurostati andmete kohaselt vähenes muudest kolmandatest riikidest pärineva impordi keskmine müügihind kahjude tuvastamise perioodil 9 %. Keskmine ühikuhind oli alati kõrgem kui vastav hind Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi ja ühenduse tootmisharu müügi osas.

    (60) Eespool öeldut silmas pidades leitakse, et muudest kolmandatest riikidest pärit vaatlusaluse toote import ei avaldanud ühenduse tootmisharu majandusolukorrale märkimisväärset mõju.

    6. Järeldus

    (61) Hiina eksportijate jätkuva hinnasurve tõttu jäi ühenduse tootmisharu kehtivatest meetmetest hoolimata endiselt raskesse majandusolukorda. See hinnasurve ei lasknud ühenduse tootmisharul varasema ja jätkuva dumpingu tagajärgedest toibuda. Selle suhtes tuleks märkida, et eelmise uurimise käigus ühenduse tootmisharu esindanud neljast ühenduse tootjast kaks lõpetasid tegevuse eelmise menetluse ajal ning seetõttu vähenes märkimisväärselt tööhõive. Uurimise käigus tehti investeeringute alusel siiski kindlaks, et ühenduse tootmisharu säilinud osa on endiselt elujõuline ega ole valmis sellest tootmisvaldkonnast loobuma.

    G. KAHJUDE KORDUMISE TÕENÄOSUS

    1. Hiina Rahvavabariigi olukorra analüüs

    (62) Ühenduse tootmisharu jätkuvalt rasket majandusolukorda silmas pidades võeti meetmete kehtivuse lõppemise võimaliku mõju hindamisel arvesse järgmisi tegureid.

    a) Loodusvarad, tootmisvõimsus, tootmisvõimsuse rakendatus ja varud

    (63) Kuna Hiina eksportijad ei teinud koostööd, põhines analüüs kaebuses esitatud ning erialaajakirjadest ja turu-uuringutest saadud teabel.

    (64) Eespool nimetatud allikate kohaselt on Hiina Rahvavabariigil suurim üksikule riigile kuuluv magnesiidivaru, mis moodustab 17,3 % kogu maailma magnesiidivarudest.

    (65) Samade allikate andmetel oli magneesiumi tootmisvõimsus Hiina Rahvavabariigis viimastel aastatel umbes 2500000 tonni aastas, millest 1700000 tonni moodustas ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid. Seega langeb Hiina Rahvavabariigi arvele 28 % ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi ülemaailmsest tootmisvõimsusest.

    (66) Kuna Hiina asjaomased huvitatud isikud ei teinud koostööd, puudub usaldusväärne teave tootmisvõimsuse rakendatuse ja varude kohta.

    (67) Kättesaadavate erialatrükiste ja -ajakirjade alusel ning toorainevarude suurust ja tootmisvõimsuse mahtu arvestades leiti, et edaspidi võivad Hiina eksportijad oma toodangu ja ühendusse suunduva ekspordi mahtu märkimisväärselt suurendada.

    b) Hiina eksport kolmandatesse riikidesse

    (68) Peale selle analüüsisid komisjoni talitused Ameerika Ühendriikide kaubandusministeeriumi kaubandusstatistika alusel ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi eksporti Hiina Rahvavabariigist Ameerika Ühendriikidesse, mis on üks tähtsamaid Hiina Rahvavabariigi eksporditurge. 1998. aastal moodustas kõnealune import 77 % ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi koguimpordist Ameerika Ühendriikidesse.

    (69) Hiina Rahvavabariigist Ameerika Ühendriikidesse suunduva ekspordi kogumaht kasvas 1994. aasta 263000 tonnilt 1998. aastal umbes 292000 tonnini ehk 11 %, saavutades tipu rohkem kui 320000 tonniga 1995. aastal. CIF-müügihind tõusis uurimisperioodil 1994. aasta 88 eküült tonni kohta 117 eküüni tonni kohta ehk 33 %.

    (70) Uurimine näitas, et Hiinast ühendusse suundunud ekspordi areng oli analoogiline Hiinast Ameerika Ühendriikidesse suundunud ekspordi arenguga. Mõlemal turul olid Hiina toodete hinnad kogu kahjude tuvastamise perioodil muudest kolmandatest riikidest pärineva impordi hindadest üldiselt madalamad.

    (71) Eespool nimetatud uurimisperioodil kehtinud hind 117 eküüd tonni kohta on 23 % madalam kui samal perioodil ühenduses Hiina toodetele kehtestatud hind ning 2,5 % madalam kui varasemate meetmetega ühenduses kindlaks määratud miinimumhind.

    (72) Eespool öeldu põhjal võib järeldada, et meetmete puudumisel võivad Hiina toodete hinnad langeda vähemalt sellisele tasemele, mis on võrreldav Ameerika Ühendriikides kehtivate impordihindadega.

    c) Hiina litsentsisüsteem

    (73) 1994. aasta aprillis kehtestasid väliskaubanduse ja majanduskoostöö ministeerium ning Hiina metallide, mineraalide ja kemikaalide importijate ja eksportijate kaubanduskoda teatud mineraalide ekspordi osas ekspordilitsentside süsteemi, mis on samaväärne ekspordikvoodi ja ekspordimaksude süsteemiga. See litsentsisüsteem hõlmab kõiki erinevaid magneesiumoksiidi liike, sealhulgas ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi. 1997. aastal sai 18 Hiina äriühingut litsentse ja tonnaaži käsitlevas iga-aastases pakkumisvoorus litsentsi kuni 2 miljoni tonni magneesiumoksiidi eksportimiseks. Litsentsitasu oli 1997. aastal 30 USA dollarit tonni kohta (26,5 eküüd tonni kohta) ning 1998. aastal tõusis see 40 USA dollarini tonni kohta (36,6 eküüd tonni kohta). See tähendab, et kui järgitakse miinimumhinda, mis on 120 eküüd tonni kohta, oleks ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi tegelik litsentsitasuta hind eksportimisel ühendusse 83,4 eküüd tonni kohta. Eurometaux' andmetel võeti Liaoningi provintsis, kus asub enamik tootjaid, 1995. aastal kasutusele kohalik ekspordimaks, mis oli 1997. aastal 15,7 USA dollarit tonni kohta (14,4 eküüd tonni kohta). Järelikult on kohaliku maksu mahaarvamisel tegelik müügihind ühenduses ainult 69,4 eküüd tonni kohta.

    Eurometaux väidab, et Hiina võidakse magneesiumoksiidi ja järelikult ka ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi litsentsisüsteem varsti tühistada ning selle tulemusel võib Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi ekspordi maht kasvada ja selle hinnad märkimisväärselt langeda, kui dumpinguvastaste meetmete kohaldamist ei jätkata.

    (74) Litsentsisüsteemi analüüsimisel rõhutati, et litsentsitasude märkimisväärset suurust silmas pidades on Hiina eksportijatel võimalus müüa ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi ühenduses väga madalate hindadega.

    (75) Et eespool kirjeldatud süsteemi haldab ühepoolselt ekspordiriigi valitsus, ollakse arvamisel, et litsentsisüsteemi olemasolu või kaotamine ei saa avaldada mingit mõju ühenduse institutsioonide otsusele selle kohta, kas kahjustav dumping võib meetmete puudumisel korduda või mitte.

    2. Järeldus kahju kordumise kohta

    (76) Pidades silmas eespool öeldut ning eelkõige järgmisi tegureid:

    - ühenduse tootmisharu on kehtivatest meetmetest hoolimata endiselt raskes majandusolukorras,

    - Hiina impordil on ühenduse turul endiselt erakordselt tugev turuseisund ning see saavutatakse madalate ja dumpinguhindadega,

    - dumpinguvastaste meetmete puudumisel on Hiina eksportijate võimalikud hinnad väga madalad, võttes arvesse ühelt poolt hindade vabastamist Hiina litsentsisüsteemist tulenevatest tasudest ning teiselt poolt Hiina ekspordi hinnadünaamikat Ameerika Ühendriikide turul, kus hinnad on alati olnud ühenduses kehtivatest hindadest madalamad,

    - suured toorainevarud ja Hiina suured tooraine kasutamist võimaldavad tootmisvõimsused näitavad, et Hiina eksportijad võivad oma tootmismahtu ja/või ekspordimahtu suurendada,

    - kehtivast miinimumhinnast hoolimata tehti palju tehinguid sellest madalama hinnaga, mis näitab, et Hiina eksportijad on täiesti suutelised oma hindu alandama.

    Eespool öeldu põhjal jõutakse järeldusele, et meetmete tühistamise korral on kahju kordumine tõenäoline.

    H. ÜHENDUSE HUVID

    1. Sissejuhatus

    (77) Vastavalt algmääruse artiklile 21 uuriti, kas olemasolevate dumpinguvastaste meetmete kehtivuse pikendamine oleks vastuolus ühenduse huvidega tervikuna. Ühenduse huvide kindlaksmääramine põhines kõigi erinevate huvide, nagu näiteks ühenduse tootmisharu, importijate ja hulgimüüjate ning vaatlusaluse toote kasutajate huvide hindamisel.

    (78) Selleks, et hinnata meetmete jätkamise või mittejätkamise tõenäolist mõju, nõudis komisjon teavet kõikidelt eespool nimetatud huvitatud isikutelt. Komisjoni küsimustiku said vaatlusaluse toote 12 importijat ja 78 kasutajat. Küsimustikule ei vastanud ükski importija, kuid kaks neist esitasid teatavad andmed. Küsimustikule vastas kaks kasutajat ja nende esitatud andmeid kontrolliti.

    (79) Tuleks meenutada, et eelmise uurimise käigus oldi seisukohal, et meetmete kehtestamine ei ole ühenduse huvidega vastuolus. Lisaks sellele tuleks märkida, et käesoleva uurimise puhul on tegemist läbivaatamisega, seega analüüsitakse olukorda, kus dumpinguvastased meetmed juba kehtivad. Seetõttu võimaldavad käesoleva uurimise aeg ja laad hinnata praeguste dumpinguvastaste meetmete eelnevat negatiivset põhjendamatut mõju asjaomastele isikutele.

    (80) Selle põhjal uuriti, kas vaatamata kahjustava dumpingu jätkumise ja kordumise kohta tehtud järeldustele on olemas kaalukaid põhjusi, mis võiksid viia järeldusele, et meetmete säilitamine ei ole antud juhul ühenduse huvides.

    2. Ühenduse tootmisharu huvid

    (81) Leitakse, et kui eelmise uurimise käigus kehtestatud dumpinguvastaseid meetmeid ei säilitata, võib kahjustav dumping korduda ning ühenduse tootmisharu ebakindel olukord halveneb veelgi.

    (82) Nagu eespool öeldud, avaldas kahjude tuvastamise perioodil ühenduse tootmisharule mõju Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi madala hinnaga import. Seepärast leitakse, et läbivaadatavate dumpinguvastaste meetmete eesmärki, milleks on ühenduse tootmisharu ja Hiina tootjate vahelise ausa konkurentsi taastamine ühenduse turul, ei ole täielikult saavutatud.

    (83) Ehkki ühenduse tootmisharu on viimaste aastate jooksul teinud märkimisväärseid jõupingutusi oma tootlikkuse suurendamiseks, et alandada oma tootmiskulusid ja tugevdada konkurentsivõimet, ei ole ta suutnud kahjude tuvastamise perioodil oma kasumit mõistliku tasemeni suurendada ning lisaks sellele langes märkimisväärselt tööhõive. Peale selle lõpetas tegevuse kaks eelmises uurimises osalenud ühenduse tootjat Kreekas.

    (84) Samal ajal tehti uurimise käigus kindlaks, et ühenduse tootmisharu on elujõuline, mida kinnitab eelkõige selle püsiv investeeringumäär kahjude tuvastamise perioodil. Peale selle näitavad tootmisprotsessi ratsionaliseerimiseks võetud meetmed, et ühenduse tootmisharu ei kavatse sellest tootmisvaldkonnast loobuda.

    (85) Eespool öeldut silmas pidades tundub vajalikuna olemasolevate meetme kehtivuse pikendamine, et kõrvaldada dumpinguhinnaga impordi negatiivne mõju, mis võib ohustada ühenduse tootmisharu ja selle tagajärjel arvukate töökohtade olemasolu. Peale selle leiti, et ühenduse tootmisharu kadumine avaldab negatiivset mõju ka järgtööstusele, mille tarnijavalik väheneb märgatavalt.

    3. Importijate huvid

    (86) Komisjoni saadetud küsimustikule ei vastanud ükski sõltumatu importija. Koostöö puudumine iseenesest kinnitab, et meetmed ei avaldanud kõnealuse sektori majandusolukorrale märgatavat negatiivset mõju. Seda kinnitab ka tõsiasi, et importijad jätkasid vaatlusaluse tootega kauplemist ning kahjude tuvastamise perioodil impordi maht koguni kasvas.

    (87) Seetõttu ollakse seisukohal, et praegu kohaldatavate dumpinguvastaste meetmete kehtestamine ei ole vaatlusaluse toote importijate majandusolukorda negatiivselt mõjutanud. Seepärast on ka ebatõenäoline, et meetmete jätkamine võib nende majandusolukorda halvendada tulevikus.

    4. Kasutajate huvid

    (88) Vaatlusaluse toote kasutajad, st järgtööstuse harud, on tulekindlate materjalide tootjad. 78 kasutajast, kellele komisjon saatis küsimustiku, esitasid vastuse ainult kaks. Nagu ka importijate puhul, kinnitab vähene koostöö iseenesest seda, et meetmed ei avaldanud kõnealuse sektori majandusolukorrale märgatavat negatiivset mõju. Ehkki järgtööstuse kahe koostööd tegeva äriühingu representatiivsus on piiratud, sest kahjude tuvastamise perioodil ostis esimene neist ainult umbes 2 % Hiina Rahvavabariigist imporditud ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi üldkogusest ning teine alates 1997. aastast alla 1 % kõnealusest kogusest, hinnati siiski kehtivate meetmete mõju nende olukorrale.

    (89) Selles suhtes tehti uurimisega kindlaks, et kehtivatest meetmetest hoolimata jätkasid ja ühel juhul koguni alustasid kasutajad Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi importimist. Seepärast ei olnud kõnealused meetmed tulekindlate materjalide tootjatele takistuseks ega sundinud neid vahetama tarneallikaid. Ehkki ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiid moodustab märkimisväärse osa tulekindlate materjalide maksumusest, ei olnud Hiinast lähtuva impordi hinna tõus ilmselt nii suur, et tekitada probleeme.

    (90) Väärib märkimist, et ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordihind, mida maksab Soomes asuv kasutaja, peaaegu kahekordistus pärast Soome ühinemist Euroopa Ühendusega. Sellest hoolimata jätkas ta Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi ostmist. Sellest võib teha kaks järeldust:

    a) Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi hinnatõusu osas on meetmed olnud tõhusad;

    b) selle tulemusel moodustunud hind oli ülejäänud ühenduses kehtinud hinnaga võrreldes jätkuvalt konkurentsivõimeline.

    (91) Eespool öeldu põhjal võib välistada dumpinguvastaste meetmete mis tahes märkimisväärse negatiivse mõju vaatlusaluse toote kasutajate kuluseisundile ja tasuvusele.

    (92) Nagu eespool (põhjendustes 29 ja 30) öeldud, ei ole kehtivate dumpinguvastaste meetmete tulemusena ühenduse turgu impordile suletud, vaid pigem on püütud võidelda ebaõiglaste kaubandustavadega ja teataval määral leevendada dumpinguhinnaga impordi moonutavat mõju. Nagu eespool nimetatud, kasvas Hiina Rahvavabariigist pärineva impordi maht kahjude tuvastamise perioodil 10 %.

    Kuna nüüdseks on meetmeid juba teatava aja jooksul kohaldatud ja need kavatsetakse samal tasemel säilitada, võib järeldada, et see ei muuda kasutajate olukorda halvemaks.

    5. Järeldus ühenduse huvide kohta

    (93) Ühelt poolt toob kehtivate dumpinguvastaste meetmete jätkamine ühenduse turul tõenäoliselt kaasa ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi stabiilse hinna. Samas ei nõrgendaks ühenduse tootmisharu ilmajätmine kaitsest dumpinguhinnaga impordi tagajärgede eest mitte üksnes tema olukorda, vaid võiks isegi põhjustada tema kadumise. Teisest küljest näib, et olemasolevad meetmed ei avaldanud kasutajate ja importijate majandusolukorrale märkimisväärset negatiivset mõju. Käesoleva uurimise käigus kogutud teabe alusel näib, et dumpinguvastaste meetmete kehtestamisega kasutajate jaoks kaasnenud võimalik hinnatõus ei ole ebaproportsionaalne võrreldes kasuga, mida ühenduse tootmisharu sai dumpinguhinnaga impordi tekitatud kaubandustingimuste moonutamise kõrvaldamisest.

    (94) Seepärast otsustatakse, et ei ole kaalukaid põhjusi jätta olemasolevate dumpinguvastaste meetmete kehtivus pikendamata.

    I. DUMPINGUVASTASED MEETMED

    (95) Kõiki asjassepuutuvaid isikuid teavitati olulistest faktidest ja kaalutlustest, millel põhineb otsus olemasolevate meetmete säilitamise kohta. Neile anti pärast kõnealust teavitamist võimalus esitada teatava ajavahemiku jooksul oma märkused. Ühtegi märkust ei esitatud.

    (96) Eespool öeldu põhjal otsustatakse algmääruse artikli 11 lõike 2 kohaselt, et tuleks säilitada Hiina Rahvavabariigist pärineva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi suhtes määrusega (EÜ) nr 3386/93 kehtestatud muutuvad dumpinguvastased tollimaksud ja miinimumhind 120 eküüd tonni kohta,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    1. Hiina Rahvavabariigist pärit ja CN-koodi 25199030 alla kuuluva ülepõletatud (paagutatud) magneesiumoksiidi impordi suhtes kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks.

    2. Tollimaksu summaks on vahe, mille poolest 120 euro suurune tonnihind erineb vabast netohinnast ühenduse piiril enne tollivormistust, juhul kui viimati nimetatud hind on madalam.

    3. Kui ei ole sätestatud teisiti, kohaldatakse kehtivaid tollimaksualaseid sätteid ja muid tollitavasid.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Ühenduste Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 14. veebruar 2000

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    J. Gama

    [1] EÜT L 56, 6.3.1996, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 905/98 (EÜT L 128, 30.4.1998, lk 18).

    [2] EÜT L 306, 11.12.1993, lk 16.

    [3] EÜT C 177, 10.6.1998, lk 5.

    [4] EÜT C 385, 11.12.1998, lk 7.

    --------------------------------------------------

    Top