KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) …/…
af 10.6.2021
om regler for anvendelsen af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/429, (EU) 2016/1012 og (EU) 2019/6 for så vidt angår identifikation og registrering af dyr af hestefamilien og om fastlæggelse af standardidentifikationsdokumenter for disse dyr
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/429 af 9. marts 2016 om overførbare dyresygdomme og om ændring og ophævelse af visse retsakter på området for dyresundhed ("dyresundhedsloven"), særlig artikel 120, stk. 1 og 2,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/1012 af 8. juni 2016 om zootekniske og genealogiske betingelser for avl, handel med og indførsel til Unionen af racerene avlsdyr, hybridavlssvin og avlsmateriale herfra og om ændring af forordning (EU) nr. 652/2014, Rådets direktiv 89/608/EØF og 90/425/EØF og ophævelse af visse retsakter på området for dyreavl ("dyreavlsforordning"), særlig artikel 32, stk. 2,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2019/6 af 11. december 2018 om veterinærlægemidler og om ophævelse af direktiv 2001/82/EF, særlig artikel 109, stk. 2, og
ud fra følgende betragtninger:
(1)Ved forordning (EU) 2016/429 er der bl.a. fastsat generelle regler om medlemsstaternes forpligtelse til at indføre en ordning for identifikation og registrering af opdrættede landdyr, herunder dyr af hestefamilien. I henhold til nævnte forordning skal medlemsstaterne oprette og vedligeholde en elektronisk database over opdrættede landdyr. Forordningen foreskriver desuden, at der i den elektroniske database skal registreres visse minimumsoplysninger om dyr af hestefamilien, nemlig en unik kode for dyret af hestefamilien samt metoden til identifikation af dyret af hestefamilien og den virksomhed, hvor dyret af hestefamilien sædvanligvis holdes. Der fastsættes også forpligtelser for operatører, der holder dyr af hestefamilien. Disse skal sikre, at de pågældende dyr er individuelt identificeret med den unikke kode, et korrekt udfyldt identifikationsdokument for hele dyrets levetid og et fysisk identifikationsmiddel eller en anden metode, der utvetydigt forbinder dyret af hestefamilien med et korrekt udfyldt identifikationsdokument for hele dyrets levetid.
(2)Der er ved forordning (EU) 2016/1012 fastsat zootekniske og genealogiske regler for handel med avlsdyr og avlsmateriale herfra samt for indførsel heraf til Unionen, herunder regler for udstedelse af zootekniske certifikater, som ledsager de pågældende avlsdyr. Det følger navnlig af forordningen, at visse oplysninger, der kræves i henhold til samme forordning, skal være indeholdt i ét enkelt identifikationsdokument for hele dyrets levetid, hvis der er tale om racerene avlsdyr af hestefamilien.
(3)Ved forordning (EU) 2019/6 er der fastsat regler for markedsføring, fremstilling, import, eksport, levering, distribution, lægemiddelovervågning, kontrol og anvendelse af veterinærlægemidler, og forordningen indeholder bl.a. særlige regler for indgivelse af veterinærlægemidler til dyr bestemt til fødevareproduktion, herunder dyr af hestefamilien. Forordningen indeholder navnlig bestemmelser om pligt til registrering vedrørende dyr af hestefamilien og om de oplysninger, der skal være indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid.
(4)Ved Kommissionens delegerede forordning (EU) 2019/2035, som blev vedtaget inden for rammerne af forordning (EU) 2016/429, fastlægges en bred definition af registrerede dyr af hestefamilien, ligesom der fastsættes yderligere krav vedrørende identifikation af dyr af hestefamilien samt regler for udstedelse af duplikat- og erstatningsdokumenter. Det fastsættes også, at identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid skal indeholde et valideringsmærke eller, hvis der er tale om registrerede heste, en licens, som dokumenterer dyrets højere sundhedsstatus, hvis der skal kunne drages nytte af de særlige flytningsbetingelser, der er fastsat ved Kommissionens delegerede forordning (EU) 2020/688.
(5)Ved Kommissionens delegerede forordning (EU) 2021/577 er der fastsat regler vedrørende indholdet og formatet af de oplysninger, der er nødvendige for anvendelsen af artikel 112, stk. 4, og artikel 115, stk. 5, i forordning (EU) 2019/6 og skal være indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid. Det drejer sig grundlæggende om oplysninger om, hvorvidt et givet dyr af hestefamilien er udelukket fra slagtning til konsum eller har modtaget medicinsk behandling med stoffer, der anses for at være af afgørende betydning for behandlingen af dyr af hestefamilien, eller som indebærer ekstra kliniske fordele sammenlignet med andre tilgængelige behandlingsmuligheder for dyr af hestefamilien, og for hvilke tilbageholdstiden for dyr af hestefamilien er 6 måneder.
(6)I henhold til artikel 108, stk. 5, litra c), i forordning (EU) 2016/429 kan medlemsstaterne, når det er hensigtsmæssigt, udpege en anden myndighed eller bemyndige et andet organ eller en fysisk person til at varetage anvendelsen i praksis af ordningen for identifikation og registrering, herunder udstedelse af identifikationsdokumenter. Kapitel III i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 indeholder detaljerede regler og betingelser for sådan delegering. I henhold til artikel 8, nr. 1), i Rådets direktiv 90/427/EØF skal organisationer og sammenslutninger, der fører eller opretter stambøger, desuden udstede identifikationsdokumenter for registrerede dyr af hestefamilien. Nævnte direktiv ophæves imidlertid ved forordning (EU) 2016/1012 med virkning fra den 21. april 2021. Det er derfor usikkert, i hvilket omfang medlemsstaterne vil delegere anvendelsen i praksis af ordningen for identifikation af dyr af hestefamilien til raceforeninger, organisationer, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste, eller andre organer med delegerede opgaver. Af samme grund bør der ved nærværende forordning gives mulighed for delvis eller fuldstændig delegering af disse opgaver til organer med delegerede opgaver, ligesom den rolle, raceforeninger og organisationer, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste, spiller i processen med identifikation af dyr af hestefamilien, bør præciseres.
(7)Størstedelen af de bemærkninger, der blev fremsat i forbindelse med den offentlige høring om dette dokument, vedrørte raceforeningers udstedelse af identifikationsdokumenter. Flere medlemsstater har fremsat anmodninger i tråd med disse. En særlig udfordring var udstedelsen af zootekniske certifikater for dyr af hestefamilien indført i stambøger oprettet af raceforeninger, der er anerkendt i andre medlemsstater end den medlemsstat, hvor det pågældende dyr er født.
(8)For at sikre, at ordningen for identifikation af dyr af hestefamilien fungerer i praksis, samtidig med at kravene i artikel 110, stk. 1, litra a), i forordning (EU) 2016/429 er opfyldt, bør nærværende forordning give mulighed for udstedelse af identifikationsdokumenter for registrerede dyr af hestefamilien foretaget af raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste, selv hvis de pågældende enheder ikke er organer med delegerede opgaver. I dette tilfælde ville udstedelsen af identifikationsdokumentet være begrænset til udfyldelse af dette med de krævede oplysninger, udskrivelse og indbinding og registrering af de relevante oplysninger i databaser, mens den kompetente myndighed eller organet med delegerede opgaver ville stå for udleveringen af dokumentet til den ansøgende operatør. Eksisterende operationelle systemer til udstedelse og udlevering af identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid foretaget af organer med delegerede opgaver i tæt samarbejde med raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste, burde ikke berøres af disse bestemmelser.
(9)Der bør ikke udstedes identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid, medmindre de er behørigt udfyldt med de krævede identifikationsoplysninger, som omfatter de oplysninger, der kræves i henhold til EU-retten, og som også bør registreres i den elektroniske database i overensstemmelse med denne forordning.
(10)Den elektroniske database oprettet i henhold til artikel 109, stk. 1, i forordning (EU) 2016/429, hvori oplysningerne lagres i overensstemmelse med artikel 64 i Kommissionens delegerede forordning (EU) 2019/2035, bør være tilgængelig på forskellige sikkerhedsniveauer for henholdsvis operatører, de ansvarlige dyrlæger og kompetente myndigheder eller organer med delegerede opgaver i andre medlemsstater. Desuden bør der tilskyndes til udveksling af elektroniske data medlemsstaterne imellem med det formål at lette sporbarheden for dyr af hestefamilien og kontrollen med fødevarekædens integritet. Det er derfor nødvendigt at fastsætte minimumskrav for en sådan dataudveksling under hensyntagen til kravene i artikel 108, stk. 4, litra d), i forordning (EU) 2016/429 og de relevante standarder som angivet i artikel 37 i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2019/1715.
(11)Der er et betydeligt antal medlemsstater, der foretrækker et helt simpelt format for identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, med angivelse af udelukkende de oplysninger, der kræves i henhold til artikel 65 i delegeret forordning (EU) 2019/2035 og artikel 1 i delegeret forordning (EU) 2021/577, men et sådant simpelt format ville ikke i tilstrækkelig grad sikre, at identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid kunne tjene flere formål og ledsage dyr af hestefamilien til avls- eller sportsformål. Det vil derfor være berettiget at indføre et format for identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, der gør det muligt at udstede dokumentet i overensstemmelse med de dyresundheds- og folkesundhedsmæssige minimumskrav samt et udvidet format, der også egner sig til avls-, konkurrence og væddeløbsformål.
(12)Nylige undersøgelser i medlemsstaterne har vist, at det at mærke dyr af hestefamilien med injicerbar transponder ikke nødvendigvis i sig selv er tilstrækkeligt til at sikre identifikation af de pågældende dyr af hestefamilien, især ikke i folkesundhedsbeskyttelsesøjemed. En beskrivelse af dyret af hestefamilien bestående af en beskrivelse og et oversigtsdiagram, der viser erhvervede og medfødte fænotypiske karakteristika, såsom hvide mønstre, særlige farver, hvirvler, ar og om nødvendigt kastanjernes form, er derfor et nødvendigt supplerende element af identifikationen med henblik på at forhindre svigagtig slagtning af dyr af hestefamilien, der tidligere har været udelukket fra slagtning til konsum.
(13)For at sikre, at dyr af hestefamilien beskrives korrekt i det identifikationsdokument for hele dyrets levetid, der ledsager dem, bør medlemsstaternes kompetente myndigheder, eller i påkommende tilfælde organer med delegerede opgaver, bestræbe sig på at følge bedste praksis og uddanne det personale, der er ansvarligt for beskrivelsen af dyr af hestefamilien.
(14)Det er også nødvendigt at fastsætte bestemmelser for situationer, hvor det originale identifikationsdokument for hele dyrets levetid, der udstedes i henhold til denne forordning for hele dyret af hestefamiliens levetid, bortkommer, ikke længere er læseligt eller indeholder forkerte oplysninger, som ikke er resultatet af en ulovlig handling. Med henblik på korrekt dokumentation af dyret af hestefamiliens status som udelukket fra slagtning til konsum, bør disse bestemmelser så vidt muligt forhindre ulovlig besiddelse af mere end ét identifikationsdokument for hele dyrets levetid.
(15)I situationer, hvor der foreligger fyldestgørende og verificerbare oplysninger, bør der udstedes et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, der er mærket som sådant og helt generelt sikrer, at dyret af hestefamilien er udelukket fra slagtning til konsum. I andre tilfælde bør der udstedes et erstatningsidentifikationsdokument for hele dyrets levetid, der ligeledes er mærket som sådant, og som udelukker dyret af hestefamilien fra slagtning til konsum og fra de særlige betingelser for flytning af registrerede dyr af hestefamilien fastsat i artikel 92, stk. 2, litra b), i delegeret forordning (EU) 2020/688.
(16)I overensstemmelse med artikel 67 i delegeret forordning (EU) 2019/2035 bør disse procedurer også anvendes på dyr af hestefamilien, der frembydes til identifikation efter den fastsatte frist for den første identifikation af dyret af hestefamilien, med henblik på at minimere risikoen for svigagtig erhvervelse af et ekstra identifikationsdokument, som kunne bruges til igen at bringe et dyr af hestefamilien, der tidligere var udelukket fra slagtning til konsum, ind i fødekæden i overensstemmelse med gældende lovgivning.
(17)I henhold til artikel 66, stk. 1, i delegeret forordning (EU) 2019/2035 skal operatører sikre, at dyr af hestefamilien til enhver tid ledsages af deres identifikationsdokument for hele dyrets levetid. Dette krav indebærer, uanset dyrets flytning, overdragelse af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid fra den tidligere ejer til den nye ejer, når dyret af hestefamilien skifter ejer.
(18)Om end dyr af hestefamilien i henhold til EU-lovgivningen altid skal være ledsaget af deres identifikationsdokument for hele dyrets levetid, bør der med denne forordning åbnes mulighed for at dispensere fra dette krav, hvis det er umuligt eller meget vanskeligt at bevare identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, indtil dyret ikke længere er i live, eller hvis et sådant dokument ikke er udstedt, fordi dyret af hestefamilien slagtes, inden det når den maksimumsalder, hvor der først kræves identifikation.
(19)I forbindelse med daglige flytninger på medlemsstaternes nationale områder synes plastkort eller smartkort samt smartphone- eller tabletapplikationer, som viser de væsentligste af de oplysninger, der er indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, at være et nyttigt supplement til identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, og der bør ved denne forordning fastsættes visse regler for anvendelse af dem.
(20)Desuden har kravet om, at identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid skal ledsage slagtekroppen af dyret af hestefamilien til virksomheden eller anlægget, der er godkendt i henhold til artikel 24, stk. 1, i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1069/2009, vist sig at være upraktisk i visse situationer, og det bør derfor begrænses til de situationer, der er beskrevet i kapitel III, litra a), nr. iii), i bilag III til Kommissionens forordning (EU) nr. 142/2011, eller være omfattet af national lovgivning.
(21)Dyr af hestefamilien kan på et tidspunkt i deres liv blive dyr af hestefamilien bestemt til slagtning. Dyr af hestefamilien er omfattet af definitionen af "tamhovdyr" i henhold til punkt 1.2 i bilag I til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 853/2004, hvorved der er fastsat særlige hygiejnebestemmelser for animalske fødevarer.
(22)For at forhindre, at transpondere kommer til at indgå i fødevarekæden, bør den del af kødet fra dyr af hestefamilien, fra hvilken det ikke har været muligt at fjerne transponderen på slagtetidspunktet, erklæres uegnet til konsum i overensstemmelse med artikel 45, litra m), i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2019/627. Med henblik på at gøre det lettere at lokalisere de implanterede transpondere bør det standardiseres, hvor transponderen skal implanteres, ligesom implantationsstedet bør registreres i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid.
(23)Universal Equine Life Number (UELN)-systemet er godkendt på verdensplan af de største hesteavls-, -konkurrence- og -væddeløbsorganisationer. Systemet er udviklet på initiativ af World Breeding Federation for Sport Horses (WBFSH), International Stud-Book Committee (ISBC), World Arabian Horse Organization (WAHO), European Conference of Arabian Horse Organisations (ECAHO), International Anglo-Arabian Confederation (CIAA), Det Internationale Rideforbund (FEI) og European Trotting Union (UET). Oplysninger om dette system findes på UELN's websted, som hostes af det franske heste- og rideinstitut Institut français du cheval et de l'équitation.
(24)UELN-systemet er et egnet system for tildeling af en unik kode til et dyr af hestefamilien i forbindelse med dets første identifikation, jf. artikel 109, stk. 1, litra d), nr. i), i forordning (EU) 2016/429. Ved tildelingen af koder til de elektroniske databaser eller til databaser oprettet af organer med delegerede opgaver eller raceforeninger under medlemsstaternes elektroniske database bør de pågældende databasers koder og formatet for den registrerede unikke kode for de enkelte dyr af hestefamilien ikke kunne give anledning til forveksling med det etablerede UELN-system. Listen over tildelte UELN-koder bør derfor konsulteres, inden en database til registrering af oplysninger til identifikation af dyr af hestefamilien tildeles en ny kode.
(25)Registrering af en unik UELN-kompatibel kode og anvendelse af den til at identificere de kompetente myndigheder eller organet med delegerede opgaver, som har fået til opgave at udstede identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid for dyr af hestefamilien, bør også lette returneringen af dokumentet til den udstedende kompetente myndighed, når et dyr af hestefamilien er blevet slagtet eller er død. Medlemsstaterne bør i videst mulig udstrækning gøre brug af de forbindelsesorganer, de har udpeget i henhold til artikel 103 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 til at fremme udvekslingen af meddelelser mellem de kompetente myndigheder, med henblik på gensidig bistand.
(26)Verdensorganisationen for Dyresundhed (OIE) har i samarbejde med International Horse Sports Confederation (IHSC) udarbejdet anbefalinger vedrørende sikker international flytning af konkurrenceheste samt begrebet heste med særlig høj sundhedstilstand og præstation (HHP-heste). OIE's sundhedskodeks for terrestriske dyr indeholder i kapitel 4.17 anbefalingerne vedrørende etablering af en delpopulation af heste med særlig høj sundhedstilstand, og kapitel 5.12 omhandler standardpasset til brug ved international flytning af konkurrenceheste.
(27)Dertil kommer, at internationale private aftaler regulerer, hvornår racerene avlsdyr af hestefamilien kan konkurrere på internationalt plan. I betragtning af hestesektorens internationale dimension bør Kommissionen tage hensyn til disse aftaler for at sikre, at disse racerene avlsdyr fortsat kan konkurrere på internationalt plan og fortsat har adgang til konkurrencer, der afholdes i overensstemmelse med artikel 4, stk. 2, første led, litra a), i Rådets direktiv 90/428/EØF.
(28)Uanset artikel 91, stk. 3, i delegeret forordning (EU) 2020/688 kan gyldigheden af det dyresundhedscertifikat, der kræves ved flytning til en anden medlemsstat, forlænges fra 10 til 30 dage på de betingelser, der er fastsat i samme forordnings artikel 92, forudsat at der træffes visse supplerende sundhedsforanstaltninger, herunder foranstaltninger til forebyggelse af sygdomme, der angriber dyr af hestefamilien, bortset fra de sygdomme, der er listeopført for de pågældende arter i bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2018/1882.
(29)Afsnit II, punkt 1 og 2, i bilag II til forordning (EF) nr. 853/2004 foreskriver, at ledere af fødevarevirksomheder, der driver slagterier, bl.a. skal sørge for, at de procedurer, de har indført, sikrer, at hvert dyr eller, hvor det er relevant, hvert parti dyr, der ankommer til slagteriet, er korrekt identificeret.
(30)I henhold til afsnit III, punkt 1-3, i bilag II til forordning (EF) nr. 853/2004 skal operatøren (lederen) af slagteriet modtage, kontrollere og skride ind på grundlag af oplysninger om fødevarekæden omfattende nærmere oplysninger om oprindelse, livsforløb og håndtering af dyr bestemt til fødevareproduktion. Det følger af afsnit III, punkt 7, i bilag II til nævnte forordning, at den kompetente myndighed kan tillade, at visse oplysninger om fødevarekæden for dyr af hestefamilien sendes til slagteriet samtidig med dyrene frem for i forvejen. Det identifikationsdokument, der ledsager dyr af hestefamilien til slagtning, bør derfor supplere disse oplysninger om fødevarekæden. I henhold til punkt 8 i samme afsnit III skal ledere af fødevarevirksomheder kontrollere de pas, der ledsager dyr af hestefamilien, for at sikre, at dyret ikke er udelukket fra slagtning til konsum. Hvis fødevarevirksomhedslederen modtager dyret til slagtning, skal vedkommende overdrage passet til embedsdyrlægen.
(31)I forordning (EU) 2019/6 defineres dyr bestemt til fødevareproduktion med en henvisning til definitionen i artikel 2, litra b), i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 470/2009. Visse bestemmelser i forordning (EU) 2019/6, herunder bestemmelserne i artikel 112 og 115, finder anvendelse på dyrearter, der betragtes som værende bestemt til fødevareproduktion, og som således omfatter individuelle dyr, der ikke er bestemt til konsum, men som tilhører en art, der lovligt anvendes til konsum i Unionen.
(32)I lyset af den særlige situation for dyr af hestefamilien, der fødes som dyr af arter bestemt til fødevareproduktion, men ikke i alle tilfælde først og fremmest opdrættes til dette formål og i de fleste tilfælde ikke i hele deres levetid holdes af ledere af fødevarevirksomheder som defineret i artikel 3, nr. 3), i forordning (EF) nr. 178/2002, er det nødvendigt at indføre en procedure, der sikrer en problemfri forbindelse fra kontrollen af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid til folkesundhedsformål til forvaltningen af det pågældende identifikationsdokument for hele dyrets levetid i overensstemmelse med nærværende forordning.
(33)Den elektroniske database, der skal oprettes af medlemsstaterne, er derfor også et vigtigt redskab til at kontrollere visse oplysninger i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, inden der træffes beslutning om at modtage det pågældende dyr af hestefamilien til slagtning til konsum. I tilfælde, hvor oplysningerne vedrørende udelukkelse fra slagtning til konsum i det relevante afsnit af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid ikke stemmer overens med de oplysninger, der er registreret i den elektroniske database, bør det være de oplysninger i enten nævnte dokument eller nævnte database, der fører til udelukkelse af et dyr af hestefamilien fra slagtning til konsum, der har forrang.
(34)Hvis identiteten af et dyr af hestefamilien ikke kan fastslås med sikkerhed, vil det kunne være nødvendigt at udelukke dyret fra slagtning til konsum. Det er derfor nødvendigt at fastsætte regler, der gør det muligt at dokumentere, at et dyr af hestefamilien er udelukket fra slagtning til konsum, uafhængigt af om der er indgivet et lægemiddel, der anvendes i overensstemmelse med artikel 112, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6.
(35)Da indgivelse af et lægemiddel som omhandlet i artikel 112, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6 fortsat er den eneste grund til at udelukke et dyr af hestefamilien fra slagtning til konsum, når undtages pålæg om sådan udelukkelse fra den kompetente myndighed af administrative årsager, bør det ikke længere være nødvendigt, at dyrets operatør kontrasignerer, når et dyr af hestefamilien udelukkes fra slagtning til konsum i overensstemmelse med EU-lovgivningen.
(36)Samtidig bør indgivelse til et dyr af hestefamilien af veterinærlægemidler, der er godkendt i henhold til artikel 8, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6, først være tilladt, efter at dyret er blevet udelukket fra slagtning til konsum efter indgivelse af et lægemiddel i overensstemmelse med samme forordnings artikel 112, stk. 4.
(37)Det er desuden, jf. artikel 109, stk. 2, i forordning (EU) 2019/6, nødvendigt at udarbejde en model til de oplysninger, der kræves, for at der kan indgives lægemidler, som er opført på den liste over stoffer, der er fastlagt i henhold til nævnte forordnings artikel 115, stk. 5. På nuværende tidspunkt er listen over stoffer, der er uundværlige til behandling af dyr af hestefamilien, eller som indebærer ekstra kliniske fordele sammenlignet med andre disponible behandlingsmuligheder for dyr af hestefamilien, og for hvilke tilbageholdelsestiden for dyr af hestefamilien er seks måneder, indeholdt i Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006.
(38)Formatet af de oplysninger, der er nødvendige for anvendelsen af artikel 115, stk. 5, i forordning (EU) 2019/6, og som skal være indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, er også egnet til registrering af en administrativ suspension i mindst seks måneder af slagtningen til konsum af et dyr af hestefamilien bestemt til fødevareproduktion i de tilfælde, hvor der under strenge betingelser udstedes et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, uden at dyret udelukkes fra slagtning til konsum.
(39)Rådets direktiv 96/22/EF finder anvendelse på husdyr, herunder dyr af hestefamilien, samt på vildtlevende dyr af disse arter, såfremt de er opdrættet på en bedrift. Nævnte direktivs artikel 7 åbner mulighed for handel med registrerede dyr af hestefamilien, der har fået indgivet veterinærlægemidler, der indeholder trenbolonallyl eller beta-agonister, med zootekniske behandlingsformål, som nærmere angivet i direktivets artikel 4, inden udløbet af tilbageholdelsestiden, såfremt betingelserne for indgivelse af de pågældende produkter er opfyldt, og arten af og datoen for behandlingen er angivet i det certifikat eller pas, der ledsager de pågældende dyr.
(40)Ved Kommissionens delegerede forordning (EU) 2020/692 er der bl.a. fastsat betingelser for indførsel til Unionen af dyr af hestefamilien fra tredjelande og for håndtering af disse dyr efter deres indførsel. Der bør ved nærværende forordning fastsættes en 30-dagesregel for identifikation af dyr af hestefamilien, der indføres til Unionen. Eftersom det er et betydeligt antal heste, der ankommer til Unionen på midlertidig basis, bør 30-dagesperioden begynde efter afslutningen af den toldprocedure, der kræves for overgang til fri omsætning, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 952/2013.
(41)Registrerede konkurrence- og væddeløbsheste er omfattet af artikel 136, stk. 1, litra b), artikel 139, stk. 1, og artikel 141, stk. 1, i Kommissionens delegerede forordning (EU) 2015/2446 for så vidt angår proceduren for midlertidig indførsel. Disse bestemmelser giver bl.a. mulighed for at angive varerne ved "enhver anden handling", herunder den blotte handling, at varer krydser grænsen til Unionens toldområde, jf. nævnte forordnings artikel 141, stk. 1, litra d).
(42)Racerene avlsdyr af hestefamilien, der indføres til Unionen med henblik på avl, kan henføres under proceduren for aktiv forædling, jf. artikel 256 i forordning (EU) nr. 952/2013, i henhold til hvilken ikke-EU-varer kan anvendes i Unionens toldområde i en eller flere forædlingsprocesser, uden at de pågældende varer gøres til genstand for importafgifter, andre afgifter eller handelspolitiske foranstaltninger, såfremt de ikke indebærer et forbud mod indførsel (indpassage) eller udførsel (udpassage) af varer til eller fra Unionens toldområde. Proceduren for aktiv forædling giver mulighed for, at avlsheste og afkom heraf kan overgå til fri omsætning eller reeksporteres ved afslutningen af forædlingsprocesserne, sammen med andre, alternative måder at afslutte denne procedure på.
(43)Når et identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedes for et dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen fra et tredjeland og er overgået til fri omsætning, bør den kompetente myndighed efter indførsel til Unionen udelukke det pågældende dyr af hestefamilien fra at have status som et dyr, der må slagtes til konsum, hvis oprindelsestredjelandet ikke er opført i Kommissionens afgørelse 2011/163/EU, eller hvis der er andre grunde til ikke at attestere folkesundhedserklæringen i punkt II.1.6 i det officielle certifikat, der ledsager dyret af hestefamilien til grænsen, jf. Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2021/403.
(44)Ved Kommissionens delegerede forordning (EU) 2017/1940 er det fastsat, at indholdet og formatet af de zootekniske certifikater, der udstedes for racerene avlsdyr af hestefamilien, skal være indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid. Af samme grund bør der ved nærværende forordning fastsættes regler for indsættelse af oplysninger om racerene avlsdyr af hestefamilien i det zootekniske certifikat, der er indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid.
(45)I Rådets forordning (EF) nr. 1/2005 defineres "registrerede dyr af hestefamilien" med en henvisning til Rådets direktiv 90/426/EØF, hvori det anvendte begreb er "registrerede enhovede dyr". Eftersom dette begreb ikke anvendes i forordning (EU) 2016/429, bør det præciseres, at begrebet er synonymt med "registrerede dyr af hestefamilien" som defineret i nærværende forordning.
(46)Med henblik på en ensartet anvendelse af EU-lovgivningen om identifikation af dyr af hestefamilien i medlemsstaterne og for at sikre, at lovgivningen er klar og gennemskuelig, bør de i artikel 86 i delegeret forordning (EU) 2019/2035 omhandlede datoer fastsættes ved nærværende forordning. Da delegeret forordning (EU) 2019/2035 anvendes fra den 21. april 2021, bør nærværende forordning også anvendes fra denne dato. Eftersom delegeret forordning (EU) 2021/577 først finder anvendelse fra den 28. januar 2022, bør bilag I til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2015/262 dog fortsat finde anvendelse indtil den 27. januar 2022.
(47)Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder, Det Stående Udvalg for Veterinærlægemidler og Den Stående Zootekniske Komité —
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
DEL 1
ALMINDELIGE REGLER
Artikel 1
Genstand og anvendelsesområde
1.Ved denne forordning gennemføres de i stk. 2, 3 og 4 omhandlede regler vedrørende opdrættede dyr af hestefamilien:
a)som fødes i Unionen
b)efter at de er indført til de områder, der er opført i bilag I til forordning (EU) 2017/625, og overgået til fri omsætning, undtagen hvis der er tale om genindførsel til Unionen efter midlertidig eksport til tredjelande.
2.Der fastsættes ved denne forordning generelle og specifikke regler for ensartet anvendelse af den i artikel 108, stk. 1, i forordning (EU) 2016/429 omhandlede identifikations- og registreringsordning for dyr af hestefamilien og forskellige kategorier heraf for at sikre, at den fungerer effektivt, herunder:
a)ensartet adgang til data indeholdt i og tekniske specifikationer og praktiske regler for den elektroniske database, der er omhandlet i artikel 109, stk. 1, litra d), i forordning (EU) 2016/429 og artikel 64 i delegeret forordning (EU) 2019/2035, samt frister, forpligtelser og procedurer for operatørers eller andre fysiske eller juridiske personers videregivelse af oplysninger og for registrering af dyr af hestefamilien i de elektroniske databaser
b)tekniske specifikationer og procedurer for, formater for og udformning af samt praktiske regler for midler og metoder til identifikation af dyr af hestefamilien, herunder:
i)frister for anvendelse af identifikationsmidlerne og -metoderne
ii)fjernelse, ændring eller udskiftning af identifikationsmidlerne og -metoderne og frister herfor
iii)konfiguration af identifikationskoden
c)tekniske specifikationer, formater og praktiske regler for identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid for dyr af hestefamilien
d)anvendelsen i praksis af undtagelser fra identifikations- og registreringskravene for visse dyr af hestefamilien bestemt til slagtning og for dyr af hestefamilien, der holdes under forhold, hvor de lever delvis vildt
e)regler for anvendelse af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid ved flytning af dyr af hestefamilien, der foretages i overensstemmelse med undtagelsen vedrørende dyresundhedscertifikatets gyldighedsperiode, jf. artikel 92, stk. 2, i delegeret forordning (EU) 2020/688
f)de nødvendige standardmodeller til anvendelse af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid til sportsrelaterede formål og til brug ved international flytning af konkurrenceheste som anbefalet af Verdensorganisationen for Dyresundhed (OIE)
g)identifikation af dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen fra tredjelande.
3.Der fastsættes ved denne forordning regler om de modeller, der er nødvendige for anvendelsen af artikel 112, stk. 4, og artikel 115, stk. 5, i forordning (EU) 2019/6 og delegeret forordning (EU) 2021/577, som skal være indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, og regler om dokumentation af visse behandlinger i overensstemmelse med direktiv 96/22/EØF.
4.Der fastsættes ved denne forordning regler om standardmodeller til angivelse af de oplysninger, der er angivet i del 2, kapitel I, i bilag V til forordning (EU) 2016/1012 og i delegeret forordning (EU) 2017/1940, og som skal være indeholdt i et identifikationsdokument for hele dyrets levetid for racerene avlsdyr af hestefamilien.
Artikel 2
Definitioner
I denne forordning forstås ved:
1)"dyr af hestefamilien": opdrættede dyr af arter tilhørende slægten Equus, herunder heste, æsler og zebraer, samt dyr fremkommet ved krydsning heraf
2)"virksomhed": en virksomhed som defineret i artikel 4, nr. 27), i forordning (EU) 2016/429
3)"operatør": enhver fysisk eller juridisk person, som er ansvarlig for dyr af hestefamilien, herunder for et begrænset tidsrum, bortset fra dyrlæger
4)"ejer": den eller de fysiske eller juridiske personer, der ejer dyret af hestefamilien
5)"registreret dyr af hestefamilien":
a)et racerent avlsdyr af arten Equus caballus eller Equus asinus, som er indført eller berettiget til indførelse i hovedafsnittet i en stambog oprettet af en raceforening, der er anerkendt i henhold til artikel 4 i forordning (EU) 2016/1012, eller en avlsenhed, der er listeopført i overensstemmelse med samme forordnings artikel 34
b)et dyr af hestefamilien tilhørende arten Equus caballus, som er registreret hos en international sammenslutning eller organisation, enten direkte eller gennem nationale forbund eller afdelinger, som administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste ("registreret hest")
6)"stambog": en stambog som defineret i artikel 2, nr. 12), i forordning (EU) 2016/1012
7)"hovedafsnit": en stambogs hovedafsnit som defineret i artikel 2, nr. 13), i forordning (EU) 2016/1012
8)"raceforening": en raceforening som defineret i artikel 2, nr. 5), i forordning (EU) 2016/1012
9)"avlsenhed": en avlsenhed som defineret i artikel 2, nr. 7), i forordning (EU) 2016/1012
10)"dyr af hestefamilien bestemt til slagtning": dyr af hestefamilien, der enten direkte eller efter sammenbringning skal transporteres til et slagteri
11)"dyr af hestefamilien med særlig høj sundhedsstatus": dyr af hestefamilien, der er berettiget til flytning til andre medlemsstater, jf. artikel 92, stk. 2, i delegeret forordning (EU) 2020/688
12)"kompetent myndighed": en medlemsstats centrale veterinærmyndighed, jf. definitionen i artikel 4, nr. 55), i forordning (EU) 2016/429
13)"zooteknisk myndighed": den kompetente myndighed, der er defineret i artikel 2, nr. 8), i forordning (EU) 2016/1012
14)"zooteknisk certifikat": zooteknisk certifikat som defineret i artikel 2, nr. 20), i forordning (EU) 2016/1012 og fastlagt i bilaget til delegeret forordning (EU) 2017/1940
15)"mærke": ethvert særligt kendetegn hos et dyr af hestefamilien, som er medfødt, eller som dyret har fået/er blevet påført, og som er synligt eller kan gøres synligt, og som kan registreres i identifikationsøjemed
16)"transponder": elektronisk identifikator som defineret i artikel 2, nr. 23), i delegeret forordning (EU) 2019/2035
17)"unik kode": unik kode som defineret i artikel 2, nr. 17), i delegeret forordning (EU) 2019/2035
18)"Universal Equine Life Number (UELN)": en unik 15-tegns alfanumerisk kode med oplysninger om det individuelle dyr af hestefamilien samt database og land, hvor disse oplysninger første gang er registreret, i overensstemmelse med kodesystemet, der forvaltes af det franske heste- og rideinstitut (IFCE), som er host for UELN's hjemmeside
19)"smartkort": et plastkort med en indbygget elektronisk chip, hvorpå der kan lagres data, og som elektronisk kan overføre disse til kompatible IT-systemer
20)"ansvarlig dyrlæge": den i artikel 112 og 113 i forordning (EU) 2019/6 omhandlede dyrlæge, som er ansvarlig for medicinsk behandling af et dyr af hestefamilien og for at dokumentere den pågældende behandling og dens indvirkning på dyret af hestefamiliens status som bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum i overensstemmelse med nærværende forordning
21)"elektronisk database": den elektroniske database, en medlemsstat opretter til registrering af oplysninger vedrørende opdrættede dyr af hestefamilien, jf. artikel 109, stk. 1, hovedet og litra d), i forordning (EU) 2016/429
22)"identifikationsdokument for hele dyrets levetid": ét enkelt identifikationsdokument, som er gyldigt i hele dyrets levetid, og hvormed operatører af dyr af hestefamilien skal sikre, at det pågældende dyr er individuelt identificeret, jf. artikel 114, stk. 1, litra c), i forordning (EU) 2016/429
23)"valideringsmærke": en angivelse i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid foretaget af den kompetente myndighed i overensstemmelse med artikel 92, stk. 2, litra a), i delegeret forordning (EU) 2020/688 med det i samme litra omhandlede formål
24)"licens": en angivelse i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid foretaget af det nationale forbund under Det Internationale Rideforbund (FEI) med henblik på deltagelse i hestekonkurrencer på lokalt, regionalt, nationalt eller internationalt plan eller af den kompetente væddeløbsorganisation med henblik på deltagelse i væddeløb i overensstemmelse med artikel 92, stk. 2, litra b), i delegeret forordning (EU) 2020/688 med det i samme litra omhandlede formål
25)"organ med delegerede opgaver": organ med delegerede opgaver som defineret i artikel 3, nr. 5), i forordning (EU) 2017/625, som er udpeget i overensstemmelse med artikel 108, stk. 5, litra c), i forordning (EU) 2016/429 til at sikre anvendelsen i praksis af den identifikations- og registreringsordning, der er etableret for dyr af hestefamilien, herunder udstedelse og udlevering af identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid for dyr af hestefamilien. Dette organ er benævnt "udstedende organ" i afsnit IV, kapitel 2 og 3, i delegeret forordning (EU) 2019/2035.
Artikel 3
Operatørers og ejeres rolle
1.Operatøren af et dyr af hestefamilien, som ikke er ejer eller en af flere ejere af dyret af hestefamilien, skal handle i overensstemmelse med denne forordning på vegne af og efter aftale med ejeren eller en repræsentant for ejerne af det pågældende dyr af hestefamilien.
2.Medlemsstaterne, og i påkommende tilfælde organer med delegerede opgaver, kan kræve, at følgende ansøgninger fra operatører skal indgives af ejeren eller en repræsentant for ejerne:
a)ansøgninger om udstedelse af identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid, jf. artikel 22
b)ansøgninger om udstedelse af duplikateksemplarer af identifikationsdokumenter, jf. artikel 25
c)ansøgninger om udstedelse af erstatningsidentifikationsdokumenter, jf. artikel 26
d)ansøgninger om ændring af identifikationsoplysninger i eksisterende identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid, jf. artikel 30.
DEL 2
ENSARTET ANVENDELSE AF ORDNINGEN FOR IDENTIFIKATION AF DYR AF HESTEFAMILIEN
Kapitel I
Ensartede regler for den elektroniske database oprettet for dyr af hestefamilien
Artikel 4
Oplysninger om kompetente myndigheder og organer med delegerede opgaver, som udsteder identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid for dyr af hestefamilien
1.Medlemsstaterne udarbejder og ajourfører en liste over kompetente myndigheder, og i påkommende tilfælde organer med delegerede opgaver, med ansvar for udstedelse af identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid for dyr af hestefamilien og gør listen tilgængelig for de øvrige medlemsstater og offentligheden på et websted oprettet af den kompetente myndighed.
2.Den i stk. 1 omhandlede liste skal:
a)omfatte de kontaktoplysninger, der er nødvendige for at opfylde kravene i artikel 8, 9, 11, 22, 27 og 28
b)være umiddelbart forståelig for personer, der ikke har sproget som modersmål, og være direkte tilgængelig via det internetlink, Kommissionen får i henhold til stk. 3, som til enhver tid skal være aktivt.
3.Kommissionen opretter, for at gøre det lettere for medlemsstaterne at gøre de i stk. 1 omhandlede ajourførte lister tilgængelige, et websted, som hver enkelt medlemsstat linker direkte til, så der er adgang til de krævede oplysninger på det i stk. 1 omhandlede websted.
Artikel 5
Tildeling af en kode til den elektroniske database og organer med delegerede opgavers databaser
1.Den kompetente myndighed tildeler en kode til den elektroniske database og til enhver database oprettet inden for rammerne af den elektroniske database af organer med delegerede opgaver, raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra b), der registrerer oplysninger til identifikation af dyr af hestefamilien.
2.Den i stk. 1 omhandlede kode skal være kompatibel med UELN-kodesystemet og skal bestå af en 6-cifret kode for den elektroniske database samt enhver database oprettet inden for rammerne af den elektroniske database og bestå af:
a)tre cifre for den numeriske ISO 3166-landekode
b)tre alfanumeriske tegn for databasen.
Artikel 6
Registrering af identifikationsoplysninger i den elektroniske database
1.På tidspunktet for første identifikation af et dyr af hestefamilien registrerer den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra b), oplysningerne til identifikation af det pågældende dyr af hestefamilien i den elektroniske database under den unikke kode.
2.Den i stk. 1 omhandlede unikke kode skal bestå af følgende:
a)den kode, der er tildelt til den elektroniske database eller databaser hos organer med delegerede opgaver, raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra b), i overensstemmelse med artikel 5, stk. 2, efterfulgt af
b)et 9-cifret individuelt identifikationsnummer tildelt til dyret af hestefamilien.
3.Den unikke kode fungerer som reference ved enhver adgang til og udveksling af data mellem de elektroniske databaser og databaser hos organer med delegerede opgaver, raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra b).
4.Hvis organer med delegerede opgaver, raceforeninger samt organisationer og sammenslutninger som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra b), opretter databaser inden for rammerne af den elektroniske database, sikrer de, at som minimum oplysningerne i afsnit I, del A, punkt 1-7, og del C og i afsnit II, del II, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, også er indeholdt i den elektroniske database.
Artikel 7
Praktiske regler for de elektroniske databaser over dyr af hestefamilien og adgang til data deri
1.Medlemsstaterne træffer passende tekniske og organisatoriske foranstaltninger til at sikre de elektroniske databaser fortsatte funktion i tilfælde af eventuelle afbrydelser samt sikkerheden for og beskyttelsen, integriteten og ægtheden af de oplysninger, der registreres i de elektroniske databaser.
2.Medlemsstaterne sikrer, at operatører af virksomheder for så vidt angår dyr af hestefamilien, der holdes på deres virksomheder, operatører af dyr af hestefamilien for så vidt angår deres dyr og operatører af slagterier for så vidt angår dyr af hestefamilien, der føres til slagtning på deres slagterier, på deres anmodning som minimum har gratis læseadgang til følgende oplysninger i den elektroniske database om ovennævnte dyr af hestefamilien:
a)den unikke kode, jf. artikel 6, stk. 2
b)hvis den foreligger, dyrets identifikationskode, jf. bilag I, del 1, punkt 1, eller del 2, punkt 2, som den vises af de fysiske identifikationsmidler, der er omhandlet i litra a), b), c), e) eller f) i bilag III til delegeret forordning (EU) 2019/2035
c)dyret af hestefamiliens status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum.
3.Medlemsstaterne giver kompetente myndigheder og organer med delegerede opgaver læse- og skriveadgang til den elektroniske database, så de kan indlæse oplysninger til identifikation af dyr af hestefamilien eller udveksle data mellem denne elektroniske database og databaser, der føres af organer med delegerede opgaver.
4.Medlemsstaterne giver de kompetente myndigheder i andre medlemsstater, eller i påkommende tilfælde organer med delegerede opgaver i disse andre medlemsstater, som er listeopført i overensstemmelse med artikel 4, stk. 1, gratis læseadgang til de i stk. 2, litra a), b) og c), nævnte oplysninger, som er indeholdt i deres elektroniske databaser for dyr af hestefamilien, der sædvanligvis holdes på deres område.
5.Uanset nærværende artikels stk. 2 kan en medlemsstat give operatører af dyr af hestefamilien som omhandlet i artikel 102, stk. 4, i forordning (EU) 2016/429 og ansvarlige dyrlæger læse- og skriveadgang til relevante datasæt i den elektroniske database, forudsat at databeskyttelse er garanteret i overensstemmelse med nærværende artikels stk. 1.
Artikel 8
Tekniske betingelser og nærmere bestemmelser for udveksling af elektroniske data mellem medlemsstaters elektroniske databaser vedrørende dyr af hestefamilien
1.Beslutter en medlemsstat, i overensstemmelse med artikel 108, stk. 4, i forordning (EU) 2016/429, at udveksle identifikationsoplysninger om dyr af hestefamilien i deres elektroniske databaser direkte med de tilsvarende elektroniske databaser i andre medlemsstater, skal de oplysninger, der er omhandlet i artikel 64, litra a), b) og c), i delegeret forordning (EU) 2019/2035, udveksles som elektroniske data mellem medlemsstaternes elektroniske databaser i formatet XML Schema Definition (XSD), som Kommissionen stiller til rådighed på grundlag af de relevante standarder som omhandlet i artikel 37 i gennemførelsesforordning (EU) 2019/1715.
2.Den kompetente myndighed, der er ansvarlig for den virksomhed, hvortil dyret af hestefamilien er blevet flyttet med henblik på sædvanligvis at skulle opholde sig her, kan anmode den kompetente myndighed for oprindelsesvirksomheden om de i stk. 1 omhandlede oplysninger, idet hver enkelt overførsel skal tidsstemples.
Artikel 9
Frister og forpligtelser med hensyn til registrering af dyr af hestefamilien i den elektroniske database
Operatører af dyr af hestefamilien skal sikre overførsel af de oplysninger, der kræves i henhold til artikel 64, litra b) og c), i delegeret forordning (EU) 2019/2035, til den kompetente myndighed inden for en frist, der fastsættes af den kompetente myndighed, og som ikke må overstige syv dage fra den dato, hvor det pågældende dyr af hestefamilien i overensstemmelse med artikel 102, stk. 1, litra b), nr. ii), i forordning (EU) 2016/429 er blevet registreret som et dyr, der sædvanligvis opholder sig på operatørens virksomhed.
Kapitel II
Tekniske specifikationer og procedurer for, formater og udformning af samt praktiske regler for identifikationsmidler og -metoder
Afdeling 1
Tekniske specifikationer og procedurer for, formater og udformning af samt regler for anvendelsen af identifikationsmidler og -metoder
Artikel 10
Tekniske specifikationer for identifikationsmidler og -metoder
1.Medlemsstaterne indfører et system, der sikrer, at den kode, som vises af transpondere, der anvendes i elektroniske identifikatorer, f.eks. injicerbare transpondere, elektroniske øremærker eller kodemærker, til identifikation af dyr af hestefamilien, der er født i Unionen eller er overgået til fri omsætning i Unionen efter indførsel fra et tredjeland, er unik.
2.Elektroniske identifikatorer skal opfylde de tekniske specifikationer i bilag I, del 1.
3.Øremærker og kodemærker skal opfylde de tekniske specifikationer i bilag I, del 2.
Artikel 11
Frister for anbringelse af identifikationsmidler
1.Operatører af dyr af hestefamilien skal sikre, at injicerbare transpondere eller, jf. artikel 59, stk. 1, litra a), i delegeret forordning (EU) 2019/2035, øremærker anbringes på dyr af hestefamilien samtidig med eller kort før datoen for udfyldelsen af identifikationsformularen, som er påkrævet til ansøgning om udstedelse af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, inden for den i artikel 21 fastsatte identifikationsfrist.
2.Operatører af dyr af hestefamilien, der er bestemt til at blive flyttet til et slagteri i overensstemmelse med artikel 43, stk. 2, skal sikre, at identifikationsmidler anbringes på de pågældende dyr af hestefamilien, umiddelbart efter at den relevante dokumentation er modtaget fra den kompetente myndighed, udstedt i et format, der stilles til rådighed af den kompetente myndighed med henblik på opfyldelse af kravene vedrørende oplysninger om fødevarekæden i afsnit III i bilag II til forordning (EF) nr. 853/2004.
3.Kravet om det begrænsede tidsinterval mellem anbringelsen af et identifikationsmiddel og udfyldelsen af den identifikationsformular, der skal anvendes til ansøgning om udstedelse af et identifikationsdokument for hele dyrets levetid, jf. stk. 1, gælder ikke for identifikation af:
a)dyr af hestefamilien, der lever delvis vildt og er identificeret i overensstemmelse med artikel 60 i delegeret forordning (EU) 2019/2035
b)føl på under 6 måneder, når de er mærket med et identifikationsmiddel til certificeringsformål med henblik på ledsagelse af moderen til et midlertidigt ophold i:
i) en anden medlemsstat af en varighed på under 30 dage eller i overensstemmelse med artikel 64, litra c), nr. iii), i delegeret forordning (EU) 2019/2035 eller
ii) et tredjeland.
Artikel 12
Foranstaltninger til påvisning af tidligere identifikation af dyr af hestefamilien
1.Inden et identifikationsmiddel anbringes på dyret af hestefamilien i overensstemmelse med artikel 13, sikrer den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller dyrlægen eller den kvalificerede person, der er omhandlet i artikel 13, stk. 1, at der træffes foranstaltninger til at påvise mulige tegn eller mærker, der tyder på, at det pågældende dyr af hestefamilien tidligere har været identificeret med injicerbar transponder eller øremærke. Foranstaltningerne skal som minimum omfatte følgende:
a)kontrol af dyret af hestefamilien for en eventuel tidligere implanteret injicerbar transponder ved hjælp af en læseenhed, der opfylder kravene i bilag I, del 1, punkt 2, litra b), som minimum når læseren er i direkte kontakt med overfladen af dyret af hestefamiliens krop på det sted, hvor en transponder ville være blevet implanteret, jf. artikel 13, stk. 2
b)kliniske tegn på, at en tidligere implanteret transponder eller et tidligere anbragt mærke er blevet fjernet kirurgisk eller ændret
c)tegn på/indikation af, at en alternativ identifikationsmetode godkendt i henhold til artikel 16 er blevet anvendt på det pågældende dyr af hestefamilien.
2.Påvises der med de i stk. 1 omhandlede foranstaltninger forekomst af en tidligere implanteret injicerbar transponder eller øremærker eller en alternativ identifikationsmetode anvendt i overensstemmelse med artikel 16, som tyder på, at identifikation af dyret er blevet fuldført på et tidligere tidspunkt i overensstemmelse med kapitel III, afdeling 2, skal den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver:
a)udstede et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet eller et erstatningsidentifikationsdokument i overensstemmelse med artikel 25 eller 26, afhængigt af hvilke oplysninger der foreligger
b)på behørig vis indsætte den kode, der vises af transponderen eller øremærkerne, eller oplysningerne om den alternative identitetskontrolmetode i de formularfelter, der anvendes til identifikationsoplysningerne i del A og oversigtsdiagrammet i del B i afsnit I i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
3.Bekræftes det, at en injicerbar transponder, et øremærke eller en alternativ identifikationsmetode som omhandlet i stk. 1, litra c), er blevet fjernet fra et dyr af hestefamilien født i Unionen, uden at den relevante dokumentation foreligger, udsteder den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet i overensstemmelse med artikel 25 eller et erstatningsidentifikationsdokument i overensstemmelse med artikel 26.
Artikel 13
Procedurer og praktiske regler for identifikationsmidler og -metoder
1.Identifikationsmidler skal anbringes af en dyrlæge eller, hvis national lovgivning foreskriver det, af en bemyndiget og behørigt uddannet og kvalificeret person.
2.Den injicerbare transponder implanteres parenteralt, efter passende forberedelse af injektionsstedet, på venstre side af dyret af hestefamiliens hals midt mellem den øverste del af hovedet og manken i ligamentum nuchaes område.
3.Hvis identifikationen foretages med øremærke i overensstemmelse med artikel 59, stk. 1, litra a), i delegeret forordning (EU) 2019/2035, skal dette fastgøres til det venstre øre hos dyret af hestefamilien.
4.Den kode, der vises af identifikationsmidlerne som omhandlet i litra a), b), c), e) eller f) i bilag III til delegeret forordning (EU) 2019/2035 efter injektion eller anbringelse, registreres af den stk. 1 omhandlede person eller under dennes ansvar i det relevante felt i den identifikationsformular, der kræves til ansøgning om udstedelse af et identifikationsdokument for hele dyrets levetid, eller direkte i afsnit I, del A, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
Artikel 14
Fjernelse, ændring eller udskiftning af identifikationsmidler og frister herfor
1.Er en transponder ophørt med at fungere, og det er nødvendigt at udskifte den, identificeres det pågældende dyr af hestefamilien med en ny transponder, som viser en ny kode, og i dette tilfælde registreres den nye transponderkode også i den elektroniske database og i påkommende tilfælde i databasen hos organet med delegerede opgaver samt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i afsnit I, del C, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
2.Et øremærke anbragt i overensstemmelse med artikel 13, stk. 3, som bortkommer eller ikke er læseligt, skal erstattes af et øremærke, som viser en ny kode, og i dette tilfælde registreres den nye kode også i den elektroniske database og i påkommende tilfælde i databasen hos organet med delegerede opgaver samt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i afsnit I, del C, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
3.Operatører skal sikre, at identifikationsmidler udskiftes, hurtigst muligt efter at de er bortkommet eller er ophørt med at fungere korrekt, og under alle omstændigheder inden for en frist, som fastsættes af den kompetente myndighed, og som ikke må overstige 30 dage fra datoen for den konstaterede bortkommen eller den konstaterede funktionsfejl, og skal være inden dyret af hestefamilien forlader den virksomhed, hvor det sædvanligvis opholder sig.
4.Uanset stk. 2 kan den kompetente myndighed, hvis et dyr af hestefamilien er identificeret med flere identifikatorer end blot et enkelt øremærke, tillade, at det øremærke, der er blevet ulæseligt eller er bortkommet, erstattes af et nyt øremærke med dyrets identifikationskode som vist af det resterende identifikationsmiddel.
5.Operatører af registrerede dyr af hestefamilien skal underrette raceforeningen eller organisationen eller sammenslutningen som omhandlet i henholdsvis artikel 22, stk. 2, og 3, om enhver ændring af koden, som vises af identifikationsmidlet.
Artikel 15
Foranstaltninger, der skal træffes vedrørende identifikationsmidler i forbindelse med dyr af hestefamiliens slagtning, aflivning eller død
1.Den kompetente myndighed træffer de nødvendige foranstaltninger til at sikre, at identifikationsmidler, når et dyr af hestefamilien slagtes eller dør, beskyttes mod efterfølgende svigagtig anvendelse, derved at de udtages fra dyret og destrueres eller bortskaffes på stedet.
2.Hvis den injicerbare transponder ikke kan fjernes fra kroppen af et dyr af hestefamilien, der slagtes til konsum, og kødet eller den del af kødet, der indeholder transponderen, erklæres uegnet til konsum i overensstemmelse med artikel 45, litra m), i gennemførelsesforordning (EU) 2019/627, bortskaffes de fremkomne animalske biprodukter med henblik på opfyldelse af kravene i nærværende artikels stk. 1.
Afdeling 2
Alternative identifikationsmetoder
Artikel 16
Godkendelse af alternative identitetsmetoder
1.Har en medlemsstat, i overensstemmelse med artikel 62 i delegeret forordning (EU) 2019/2035, godkendt en egnet alternativ identifikationsmetode til kontrol af identiteten af opdrættede dyr af hestefamilien, der er født på medlemsstatens område, herunder medfødte eller erhvervede kendetegnende mærker og genetiske markører, sikrer den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, at oplysningerne om denne alternative identifikationsmetode er blevet verificeret, inden disse oplysninger registreres i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid og i den elektroniske database.
2.En medlemsstat kan kræve anvendelse af alternative identitetskontrolmetoder baseret på genetiske markører som supplement til identifikationskravene i artikel 109, stk. 1, litra d), nr. ii), i forordning (EU) 2016/429 for dyr af hestefamilien, der er født eller sædvanligvis opholder sig i den pågældende medlemsstat.
3.Medlemsstaterne stiller oplysninger om deres godkendte alternative identifikationsmetoder, jf. nærværende artikels stk. 1, til rådighed for Kommissionen, de øvrige medlemsstater og offentligheden på det i artikel 4, stk. 1, omhandlede websted.
4.Anvendes en alternativ identifikationsmetode, jf. nærværende artikels stk. 1, til identifikation af dyr af hestefamilien, registreres de relevante oplysninger i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i det udvidede format.
5.For så vidt angår dyr af hestefamilien med unikke farveaftegninger, f.eks. zebraer, på afgrænsede virksomheder kan den kompetente myndighed tillade, at der i stedet for et udfyldt oversigtsdiagram anvendes et foto af høj kvalitet.
6.Er der anvendt en alternativ identifikationsmetode, jf. stk. 1, skal operatøren tilvejebringe redskaberne til at få adgang til de pågældende identifikationsoplysninger eller afholde eventuelle udgifter til eller bære konsekvenserne af forsinkelser i forbindelse med kontrollen af dyret af hestefamiliens identitet.
Kapitel III
Tekniske specifikationer, formater og praktiske regler for identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
Afdeling 1
Tekniske specifikationer og formater for identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
Artikel 17
Minimumskrav vedrørende formatet, udformningen og indholdet af identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid
1.Identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid skal have et af følgende formater:
a)standardformatet (standardidentifikationsdokument), som giver tilstrækkelig plads til de minimumsoplysninger til identifikation af dyr af hestefamilien, der kræves i henhold til forordning (EU) 2016/429 og (EU) 2019/6, omfatter afsnit I, II og III i standarddokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1, og opfylder de supplerende krav i samme bilags del 2
b)det udvidede format (udvidet identifikationsdokument), som giver tilstrækkelig plads til de minimumsoplysninger til identifikation af dyr af hestefamilien, der kræves i henhold til forordning (EU) 2016/429, (EU) 2019/6 og (EU) 2016/1012 samt artikel 65, stk. 2, litra d), i delegeret forordning (EU) 2019/2035, omfatter afsnit I-X i standardidentifikationsdokumentet i nærværende forordnings bilag II, del 1, og opfylder de supplerende krav i samme bilags del 2.
2.Identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid udstedes først, når som minimum de oplysningerne, der kræves i henhold til del A, punkt 1 og 2 samt 4-7, og del B, punkt 12-18, og, hvis det er relevant i henhold til artikel 16, afsnit X i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, er indsat.
3.Formen af dyret af hestefamiliens silhuet i oversigtsdiagrammet i afsnit I, del B, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, kan tilpasses, hvis dokumentet udstedes for et andet dyr af hestefamilien end en hest.
4.Den kompetente myndighed kan for standardidentifikationsdokumenter tillade, at følgende oplysninger kun indsættes, hvis det pågældende dyr af hestefamilien er blevet udelukket fra slagtning til konsum i henhold til artikel 39, stk. 2:
a)afsnit I, del A, punkt (3), litra a)-h), i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1
b)afsnit I, del B, punkt 12-18, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
5.Angivelse af konturerne af kastanjer i afsnit X i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, er kun påkrævet i identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid, der udstedes for dyr af hestefamilien, som ikke er identificeret med en injicerbar transponder eller øremærke, og som enten ikke har nogen mærker eller højst har tre hvirvler.
6.Stedet på dyret, hvor en injicerbar transponder er implanteret, skal angives i oversigtsdiagrammet i afsnit I, del B, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
Artikel 18
Minimumskrav for så vidt angår de tekniske specifikationer for identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid
1.Identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid skal opfylde de supplerende krav i bilag II, del 2.
2.For identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid udstedt i de i artikel 21, stk. 4, beskrevne tilfælde i det udvidede format bestående af to dele, som omfatter standardformatet, jf. artikel 17, stk. 1, og afsnit IV-X indsat som et udeleligt hele i omslagets lomme, jf. bilag II, del 2, litra b), skal den unikke kode, der angives i afsnit IV, sikre forbindelsen mellem på den ene side standardformatet og på den anden side afsnit IV-X.
Artikel 19
Registrering af transponderkoden i identifikationsdokumentet
1.Efter at en injicerbar transponder er implanteret i et dyr af hestefamilien i overensstemmelse med artikel 11, indsætter den kompetente myndighed eller organet med delegerede opgaver følgende oplysninger i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid:
a)som minimum de sidste 15 cifre i den kode, læseenheden viser ved aflæsning af transponderen efter implantation, samt på frivillig basis
i)enten en selvklæbende mærkat med en stregkode, forudsat at siden i identifikationsdokumentet efterfølgende lamineres, eller
ii)et print af den i nr. i) omhandlede stregkode, der som minimum indeholder de sidste 15 cifre i den fra transponderen aflæste kode
b)underskriften fra enten den person, som har udfyldt beskrivelsen i del A og oversigtsdiagrammet i afsnit I, del B, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, eller læst den kode, som transponderen viser efter at være blevet implanteret, eller fra den person, der gengiver disse oplysninger med henblik på udstedelse af identifikationsdokumentet i overensstemmelse med den kompetente myndigheds regler, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgavers regler, eller de i henholdsvis artikel 22, stk. 2, og artikel 22, stk. 3, omhandlede raceforeninger, organisationer og sammenslutningers regler.
2.Er et dyr af hestefamilien tidligere blevet identificeret med en injicerbar transponder, der ikke opfylder gældende ISO-standarder, angives aflæsningssystemet i afsnit I, del A, punkt 5, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
Artikel 20
Brug af plastkort, smartkort eller digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr sammen med identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
1.Såfremt identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid udstedes sammen med et plastkort eller et smartkort, skal kortet opfylde kravene i bilag III.
2.Medlemsstaterne kan tillade brug af digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr, der som minimum viser de identifikationsoplysninger, der er lagret i den elektroniske database, til identifikation af dyret af hestefamilien under flytninger:
a)på deres nationale område
b)til medlemsstater, der er omfattet af undtagelsen i artikel 69 i delegeret forordning (EU) 2020/688
c)til tredjelande, der har godkendt sådan identifikation.
3.Medlemsstaterne må dog ikke tillade brug af plastkort, smartkort eller digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr som det eneste identifikationsdokument, hvis flytningen sker til et slagteri.
Afdeling 2
Praktiske regler for identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
Artikel 21
Frister for identifikation
1.Operatøren af et dyr af hestefamilien skal sikre, at et dyr af hestefamilien, han/hun er ansvarlig for, identificeres inden for en frist, der fastsættes af medlemsstaten, dog højst 12 måneder efter dyrets fødselsdato, og under alle omstændigheder inden dyret forlader den virksomhed, hvor det er født, i over 30 dage, medmindre:
a)undtagelserne i artikel 66, stk. 2, litra c) eller e), i delegeret forordning (EU) 2019/2035 finder anvendelse eller
b)en sådan flytning finder sted i overensstemmelse med artikel 43, stk. 2 eller
c)dyret af hestefamilien tilhører en population af dyr af hestefamilien, der lever delvis vildt, og artikel 60 i delegeret forordning (EU) 2019/2035 finder anvendelse.
2.Uanset nærværende artikels stk. 1 kan raceforeninger, der har oprettet stambøger for racerene avlsdyr af hestefamilien, i overensstemmelse med identifikationskravene i del 3, punkt 1, i bilag I til forordning (EU) 2016/1012, kræve, at dyrene identificeres som føl i følge med moderen, som de er afhængige af.
3.Uanset stk. 1 og 2 kan der til enhver tid udstedes et nyt identifikationsdokument for hele dyrets levetid:
a)efter anmodning fra eller foretaget af den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, hvis det eksisterende identifikationsdokument for hele dyrets levetid ikke opfylder kravene i artikel 17, eller hvis visse identifikationsoplysninger i afsnit I, II eller III i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, ikke er indsat korrekt af den udstedende kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde af organet med delegerede opgaver, eller
b)hvis det ikke er muligt at tilpasse det pågældende identifikationsdokument for hele dyrets levetid, som er udstedt inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, så det opfylder kravene i artikel 17.
4.Der udstedes et nyt identifikationsdokument for hele dyrets levetid i det udvidede format, eller det eksisterende standardidentifikationsdokument udfyldes, så det bliver et udvidet identifikationsdokument, ved at tilføje afsnit IV-X i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1, hvis der er tale om et dyr af hestefamilien, der skal
a)opgraderes til et dyr af hestefamilien med særlig høj sundhedsstatus, jf. artikel 92, stk. 2, litra b), i delegeret forordning (EU) 2020/688, eller
b)indføres som et racerent avlsdyr af hestefamilien i hovedafsnittet i eller registreres som et dyr af hestefamilien i et supplerende afsnit i en stambog oprettet af en raceforening eller en avlsenhed, som gennemfører et avlsprogram godkendt i henhold til artikel 8 eller 12 i forordning (EU) 2016/1012, eller
c)registreres som en registreret hest, jf. artikel 2, nr. 5), litra b), i overensstemmelse med reglerne i den pågældende sammenslutning eller organisation, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste.
5.Inden et nyt identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedes i overensstemmelse med stk. 3 og 4 og udleveres til operatøren af dyret af hestefamilien, inddrager den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, det eksisterende identifikationsdokument for hele dyrets levetid, som skal erklæres ugyldigt, og ugyldiggørelsen af det eksisterende identifikationsdokument og udstedelsen af det nye identifikationsdokument for hele dyrets levetid registreres i den elektroniske database med en henvisning til den unikke kode, som det pågældende dyr af hestefamilien oprindelig blev tildelt.
Artikel 22
Ansøgninger om identifikationsdokumenter for dyr af hestefamilien født i Unionen og udstedelse og udlevering af sådanne dokumenter
1.Den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, i den medlemsstat, hvor den virksomhed, hvor dyret af hestefamilien er født, er beliggende, udsteder og udleverer, efter anmodning fra operatøren, et identifikationsdokument for hele dyrets levetid for andre dyr af hestefamilien end dyr af hestefamilien omhandlet i stk. 2 og 3.
Efter anmodning fra operatøren kan den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, udstede det i første afsnit omhandlede identifikationsdokument for hele dyrets levetid i standardformat.
2.Raceforeninger, der gennemfører avlsprogrammer godkendt i henhold til artikel 8 eller 12 i forordning (EU) 2016/1012 i den medlemsstat, hvor den virksomhed, hvor dyret af hestefamilien er født, er beliggende, skal efter anmodning fra operatøren udstede udvidede identifikationsdokumenter for registrerede dyr af hestefamilien som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra a), og for dyr af hestefamilien, der skal indføres i et supplerende afsnit i en stambog for den pågældende race.
3.Nationale forbund, afdelinger eller myndigheder under internationale organisationer eller sammenslutninger, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste i den medlemsstat, hvor den virksomhed, hvor dyret af hestefamilien er født, er beliggende, skal efter anmodning fra operatøren udstede udvidede identifikationsdokumenter for registrerede dyr af hestefamilien som omhandlet i artikel 2, nr. 5), litra b).
4.Medmindre begge opgaver, dvs. både udstedelsen og udleveringen af udvidede identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid, er blevet delegeret til raceforeninger, organisationer og sammenslutninger som omhandlet i henholdsvis stk. 2 og 3, udleverer den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid udstedt i overensstemmelse med stk. 2 eller 3 til den ansøgende operatør, jf. henholdsvis stk. 2 og 3.
5.Med henblik på udlevering af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i overensstemmelse med stk. 4 fastlægger den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, procedurerne for:
a)sikker overførsel fra de i henholdsvis stk. 2 og stk. 3 omhandlede raceforeninger, organisationer og sammenslutninger af
i)identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid udstedt i overensstemmelse med stk. 2 eller 3
ii)de oplysninger, der kræves indlæst i den elektroniske database, jf. artikel 6
b)udleveringen af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid til den ansøgende operatør, jf. henholdsvis stk. 2 og stk. 3.
Artikel 23
Praktiske regler for identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
1.De kompetente myndigheder, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, og de i henholdsvis artikel 22, stk. 2, og artikel 22, stk. 3, omhandlede raceforeninger, organisationer og sammenslutninger, sikrer, at rækkefølgen og nummereringen af afsnittene i identifikationsdokumenterne som fastsat i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, forbliver uændret, og at identifikationsdokumentet indeholder et tilstrækkeligt antal sider til de afsnit, hvor der er afsat plads til mere end én angivelse.
2.Den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller de i henholdsvis artikel 22, stk. 2 og 3, omhandlede raceforeninger/organisationer/sammenslutninger er ansvarlige for en sikker forvaltning af uudfyldte og udfyldte identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid på deres adresse.
3.Er en alternativ identifikationsmetode godkendt, angiver den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller de i henholdsvis artikel 22, stk. 2 og 3, omhandlede raceforeninger/organisationer/sammenslutninger oplysningerne i afsnit I, del A, punkt 6 eller 7, og, hvis det er relevant, i afsnit X i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, og registrerer disse oplysninger i databasen.
Artikel 24
Dispensation for flytning eller transport af dyr af hestefamilien, der ledsages af et midlertidigt identifikationsdokument
1.Efter ansøgning fra operatøren af dyret af hestefamilien udsteder den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, et midlertidigt dokument, der er mærket som sådant, i overensstemmelse med modellen til det midlertidige identifikationsdokument i bilag IV, som gør det muligt at flytte eller transportere dyr af hestefamilien inden for samme medlemsstat i en periode på højst 45 dage, mens identifikationsdokumentet udleveres til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, med henblik på ajourføring af identifikationsoplysningerne deri.
2.Det i stk. 1 omhandlede midlertidige identifikationsdokument skal suppleres med en formular i overensstemmelse med afsnit II i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, med henblik på indsættelse af oplysningerne i overensstemmelse med artikel 40.
3. I henhold til artikel 66, stk. 3, i delegeret forordning (EU) 2019/2035 må operatører ikke transportere dyr af hestefamilien, der ledsages af et midlertidigt dokument som omhandlet i stk. 1, til et slagteri til slagtning til konsum.
4.Et midlertidigt dokument kan ikke kræves for et dyr af hestefamilien, for hvilket der foreligger identifikationsoplysninger i digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr, og som holdes i en medlemsstat, der har godkendt og implementeret brug af digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr i overensstemmelse med artikel 20, stk. 2.
Artikel 25
Udstedelse af duplikateksemplarer af identifikationsdokumenter
1.Der udstedes et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet, hvis:
a)det originale identifikationsdokument bortkommer, og det er muligt at fastslå dyret af hestefamiliens identitet, først og fremmest ved hjælp af den kode, der er aflæst fra transponderen, eller efter den alternative identitetskontrolmetode, jf. artikel 16, eller
b)det pågældende dyr af hestefamilien ikke er blevet identificeret inden for de tidsfrister, der er fastsat i artikel 21, artikel 37 eller artikel 43, stk. 2.
2.I de i stk. 1 beskrevne tilfælde skal den kompetente myndighed, der er ansvarlig for det administrative område, hvor det pågældende dyr af hestefamilien sædvanligvis holdes, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, efter ansøgning fra operatøren:
a)om nødvendigt påbyde anbringelse af et fysisk identifikationsmiddel på det pågældende dyr af hestefamilien eller identifikation af dyret ved hjælp af en godkendt alternativ identitetskontrolmetode, jf. artikel 16
b)anmode den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller raceforeningen/organisationen/sammenslutningen som omhandlet i artikel 22, stk. 2 og 3, der udstedte det bortkomne originale identifikationsdokument for hele dyrets levetid, om at
i)udstede et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet i standardformat eller udvidet format, afhængigt af operatørens anmodning
ii)videregive duplikateksemplaret af dokumentet til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, jf. indledningen til dette stykke, med henblik på udlevering til operatøren
c)i den elektroniske database registrere duplikateksemplaret af identifikationsdokumentet, tydeligt mærket som sådant og med en henvisning til den unikke kode, der er registreret i den elektroniske database hos den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller raceforeningen/organisationen/sammenslutningen som omhandlet i artikel 22, stk. 2 og 3, som:
i)udstedte det bortkomne originale identifikationsdokument for hele dyrets levetid eller
ii)udstedte duplikateksemplaret af identifikationsdokumentet for et dyr af hestefamilien som omhandlet i stk. 1, litra b)
d)hvis dyret af hestefamilien ikke allerede er udelukket fra slagtning til konsum, ændre dyrets status i overensstemmelse med artikel 38, stk. 1, litra b), nr. ii), eller stk. 2, litra b), i duplikateksemplaret af identifikationsdokumentet.
3.Nærmere oplysninger om duplikateksemplaret af identifikationsdokumentet udstedt i overensstemmelse med stk. 2 indlæses i den elektroniske database med henvisning til den unikke kode.
4.Er det bortkomne originale identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedt inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, af et udstedende organ, der ikke længere eksisterer og ikke er blevet erstattet af et andet organ, udstedes duplikateksemplaret af identifikationsdokumentet i overensstemmelse med stk. 2 af den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, i den medlemsstat, hvor det pågældende dyr af hestefamilien sædvanligvis opholder sig.
Artikel 26
Udstedelse af erstatningsidentifikationsdokumenter
1.Der udstedes et erstatningsidentifikationsdokument for hele dyrets levetid for et dyr af hestefamilien, hvis:
a)det originale identifikationsdokument for hele dyrets levetid er bortkommet, og:
i)dyret af hestefamiliens identitet ikke kan fastslås
ii)der ikke er nogen tegn på eller beviser på, at der tidligere er udstedt et identifikationsdokument for hele dyrets levetid for det pågældende dyr af hestefamilien, eller
b)den fysiske identifikator eller identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid er blevet fjernet, ændret eller udskiftet uden tilladelse fra den kompetente myndighed for den virksomhed, hvor det pågældende dyr af hestefamilien sædvanligvis holdes.
2.I de i stk. 1 beskrevne tilfælde skal den kompetente myndighed, der er ansvarlig for det administrative område, hvor det pågældende dyr af hestefamilien sædvanligvis holdes, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, efter ansøgning fra operatøren eller efter anmodning fra den kompetente myndighed:
a)påbyde anbringelse af et fysisk identifikationsmiddel på det pågældende dyr af hestefamilien
b)tildele dyret en ny unik kode, som svarer til den elektroniske database, hvor udstedelsen af dette erstatningsidentifikationsdokument er registreret
c)udstede og udlevere et erstatningsidentifikationsdokument, der er tydeligt mærket som sådant i standardformat eller udvidet format, afhængigt af operatørens anmodning
d)erklære dyret af hestefamilien for ikke at være bestemt til slagtning til konsum ved passende angivelse i afsnit II, del II, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, og i den elektroniske database.
3.Nærmere oplysninger om erstatningsidentifikationsdokumentet udstedt i overensstemmelse med stk. 2 indlæses i den elektroniske database med henvisning til den unikke kode.
Artikel 27
Foranstaltninger, der skal træffes vedrørende identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i forbindelse med dyr af hestefamiliens slagtning, aflivning, død eller bortkomst
1.I tilfælde af slagtning eller aflivning af et dyr af hestefamilien træffes følgende foranstaltninger under den kompetente myndigheds ansvar vedrørende identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid:
a)Det inddrages og beskyttes mod at blive anvendt til svigagtige formål.
b)Det ugyldiggøres effektivt.
c)Det enten:
i)destrueres på det slagteri, hvor dyret af hestefamilien blev slagtet, idet der sendes en attest til det udstedende organ, der udstedte identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, eller til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, som angivet i afsnit I, del A, i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid, enten direkte eller via det kontaktpunkt, der er omhandlet i artikel 28, stk. 2, med angivelse af datoen for slagtning af det pågældende dyr af hestefamilien, med henvisning til dets unikke kode, eller
ii)returneres, efter ugyldiggørelse, jf. litra b), til det udstedende organ, hvis der er tale om et identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedt inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, eller til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, som angivet i afsnit I, del A, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, enten direkte eller via det kontaktpunkt, der er omhandlet i artikel 28, stk. 2, med angivelse af datoen for slagtning eller aflivning af det pågældende dyr af hestefamilien med henblik på sygdomsbekæmpelse.
2.I alle tilfælde af død eller bortkomst, herunder tyveri, af et dyr af hestefamilien, der ikke er omhandlet i nærværende artikels stk. 1, skal operatøren af dyret af hestefamilien senest 30 dage efter datoen for dyret af hestefamiliens død eller bortkomst returnere identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, som angivet i del A eller ajourført i del C i afsnit I i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
Artikel 28
Medlemsstaternes og de kompetente myndigheders forpligtelser for så vidt angår overførsel af oplysninger efter dyr af hestefamiliens slagtning, aflivning, død eller tab
1.Medlemsstaterne indfører procedurer for returnering af ugyldiggjorte identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid til den/det udstedende kompetente myndighed/organ med delegerede opgaver, jf. artikel 27, stk. 1, litra c), nr. ii).
2.Medlemsstaterne kan oprette et kontaktpunkt med den opgave at modtage attester som omhandlet i artikel 27, stk. 1, litra c), nr. i), eller identifikationsdokumenter som omhandlet i artikel 27, stk. 1, litra c), nr. ii), med henblik på videresendelse til det respektive udstedende organ, hvis der er tale om et identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedt inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, eller til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, på deres område.
Kontaktpunktet kan være et forbindelsesorgan som omhandlet i artikel 103, stk. 1, i forordning (EU) 2017/625.
3.I påkommende tilfælde stilles oplysninger om kontaktpunktet, jf. nærværende artikels stk. 2, til rådighed for de øvrige medlemsstater og offentligheden på det websted, der er oprettet i overensstemmelse med artikel 4, stk. 1.
4.Det udstedende organ, hvis der er tale om et identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedt inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, eller den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, som har modtaget oplysninger om et dyr af hestefamiliens død eller bortkomst i overensstemmelse med artikel 27, indlæser eller fuldstændiggør eller, hvis der er tale om et udstedende organ, anmoder den kompetente myndighed om at indlæse eller fuldstændiggøre de identifikationsoplysninger, der er indeholdt i det returnerede identifikationsdokument for dyret af hestefamilien, i den elektroniske database.
5.Hvis en kompetent myndigheds, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgavers, forretningsorden tillader det, sikrer den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, at identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid ugyldiggøres effektivt, inden de returneres til ejeren til minde om det pågældende dyr af hestefamilien, med henblik på at forhindre enhver form for svigagtig anvendelse af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid eller de deri indeholdte oplysninger.
Afdeling 3
Frister, forpligtelser og procedurer for operatørers eller andre fysiske eller juridiske personers overførsel af oplysninger og for registrering af opdrættede dyr af hestefamilien i den elektroniske database
Artikel 29
Operatørers forpligtelser med hensyn til forvaltningen af identifikationsdokumenter, der skal sikre identificeringen af dyret af hestefamilien i hele dets levetid
1.Operatører af dyr af hestefamilien skal sikre, at som minimum følgende identifikationsoplysninger i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid holdes ajour og til enhver tid er korrekte:
a)dyret af hestefamiliens status for så vidt angår dets egnethed til slagtning til konsum
b)transponderens læsbare kode eller øremærkekoden eller de særlige kendetegn, der anvendes som alternativ metode
c)i det omfang det er relevant, valideringsmærket eller licensen udstedt i overensstemmelse med artikel 92, stk. 2, i delegeret forordning (EU) 2020/688
d)oplysningerne om ejerskabet til det pågældende dyr af hestefamilien, hvis dette er et krav i henhold til national lovgivning.
2.Er det nødvendigt at ajourføre identifikationsoplysningerne i afsnit I-III i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, skal operatøren af det pågældende dyr af hestefamilien indgive identifikationsdokumentet til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, i den medlemsstat, hvor det pågældende dyr af hestefamilien sædvanligvis opholder sig:
a)straks efter den hændelse, der påvirkede identifikationsoplysningerne, i tilfælde som omhandlet i litra a)
b)senest syv dage efter den hændelse, der påvirkede oplysningerne til identifikation af det pågældende dyr af hestefamilien, i tilfælde som omhandlet i litra b) eller c) eller, hvis operatøren er ejer, i stk. 1, litra d).
3.Operatøren skal sikre, at oplysningerne i afsnit IV-IX holdes ajour og er korrekte i overensstemmelse med de regler, der er fastsat af den raceforening, organisation eller sammenslutning, der udstedte dokumentet i overensstemmelse med artikel 22, stk. 2 eller 3.
4.Uanset artikel 66, stk. 1, i delegeret forordning (EU) 2019/2035 skal identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i tilfælde af ejerskifte overdrages til den nye ejer.
Artikel 30
Forpligtelser med hensyn til forvaltningen af identifikationsdokumenter, der skal sikre identificeringen af dyret af hestefamilien i hele dets levetid
1.Den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, skal:
a)foretage de nødvendige ajourføringer af identifikationsoplysningerne i identifikationsdokumentet, idet opdateringer vedrørende afsnit I, del A eller B, foretages i formularfelterne i afsnit I, del C, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1
b)fuldstændiggøre de relevante oplysninger i afsnit IV i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, i tilfælde, hvor ejerskifte er påkrævet i henhold til national lovgivning
c)indsætte eller fuldstændiggøre de identifikationsoplysninger, der er indeholdt i det indgivne identifikationsdokument, jf. artikel 29, stk. 2, i den elektroniske database
d)underrette den kompetente myndighed, organet med delegerede opgaver, raceforeningen, organisationen eller sammenslutningen, der udstedte det ændrede dokument, om ovennævnte ændringer af identifikationsoplysningerne i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid og den elektroniske database.
2.Raceforeninger, organisationer og sammenslutninger, der har udstedt identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid i overensstemmelse med artikel 22, stk. 2 eller 3, skal for ethvert identifikationsdokument for hele dyrets levetid, de har udstedt, underrette den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, der har udleveret dokumentet til operatøren i overensstemmelse med artikel 22, stk. 4, om enhver ændring i afsnit I-III i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
Kapitel IV
Anvendelsen i praksis af undtagelser fra identifikations- og registreringskravene for opdrættede dyr af hestefamilien
Artikel 31
Dyr af hestefamilien, der holdes under forhold, hvor de lever delvis vildt
1.Ud over betingelserne i artikel 60 i delegeret forordning (EU) 2019/2035 for indrømmelse af undtagelser med hensyn til identifikation af opdrættede dyr af hestefamilien, der lever delvis vildt, gælder det, at de oplysninger, som medlemsstaterne skal fremlægge om populationerne af dyr af hestefamilien og de områder, hvor disse dyr holdes under forhold, hvor de lever delvis vildt, skal holdes ajour og ledsages af nærmere geografiske oplysninger om området tilhørende virksomheden, hvor de pågældende dyr af hestefamilien holdes.
2.Hvis dyr af hestefamilien, der holdes under forhold, hvor de lever delvis vildt, fjernes fra den pågældende population af dyr af hestefamilien for at blive transporteret til et slagteri, kan den kompetente myndighed, uanset artikel 43, stk. 1, tillade flytning til et slagteri i den pågældende medlemsstat i overensstemmelse med undtagelsesbestemmelsen i artikel 43, stk. 2, eller den skal sikre, at de pågældende dyr kan spores uden afbrydelse ved hjælp af tilsvarende foranstaltninger.
Kapitel V
Regler for flytning foretaget i henhold til undtagelsesbestemmelsen vedrørende dyresundhedscertifikatets gyldighedsperiode, jf. artikel 92, stk. 2, i delegeret forordning (EU) 2020/688
Artikel 32
Den kompetente myndigheds ansvar med hensyn til tildeling af et valideringsmærke, jf. artikel 92, stk. 2, litra a), i delegeret forordning (EU) 2020/688
1.Den kompetente myndighed fastsætter regler og procedurer for, hvordan operatører af virksomheder, der holder dyr af hestefamilien, ansøger om et valideringsmærke for et eller flere dyr af hestefamilien, der sædvanligvis holdes på den pågældende virksomhed, som en nødvendig forudsætning for indrømmelse af en undtagelse fra dyresundhedscertifikatets gyldighedsperiode, jf. artikel 92, stk. 2, litra a), i delegeret forordning (EU) 2020/688.
2.Den kompetente myndighed inspicerer virksomheden, eller lader virksomheden inspicere på sine vegne, og udsteder det i stk. 1 omhandlede valideringsmærke for de dyr af hestefamilien, der sædvanligvis opholder sig på den pågældende virksomhed, forudsat at følgende betingelser er opfyldt:
a)Virksomheden drives i overensstemmelse med gældende regler om identifikation, registrering og sporbarhed af dyr af hestefamilien og anvender biosikkerhedsforanstaltninger for at minimere risikoen for indslæbning af sygdomme, der er listeopført for dyr af hestefamilien i gennemførelsesforordning (EU) 2018/1882.
b)Virksomheden er genstand for hyppige, behørigt dokumenterede dyresundhedsbesøg som omhandlet i artikel 25 i forordning (EU) 2016/429.
c)De dyr af hestefamilien, der sædvanligvis/midlertidigt holdes på virksomheden, underkastes hyppig og dokumenteret supplerende identitetskontrol, sundhedstest og vaccination mod listeopførte og ikke-listeopførte sygdomme, som foretages i forbindelse med dyresundhedsbesøg som omhandlet i litra b), eller fordi sådanne kontroller, test og vaccinationer kræves med henblik på anvendelse af dyrene til avl eller i hestesport og -væddeløb.
d)Naturlig avl på virksomheden foretages kun, hvis det sker i tilstrækkelig afstand fra andre dyr af hestefamilien, der sædvanligvis eller midlertidigt holdes på den pågældende virksomhed.
3.Det i stk. 1 omhandlede valideringsmærke indsættes i identifikationsdokumentet i overensstemmelse med instruksen i afsnit III i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
4.Udstedelse af et valideringsmærke som omhandlet i stk. 1 registreres i den elektroniske database med henvisning til dyret af hestefamiliens unikke kode.
Artikel 33
Udstedelse af licens, jf. artikel 92, stk. 2, litra b), i
delegeret forordning (EU) 2020/688
1.Det nationale forbund under Det Internationale Rideforbund (FEI) for så vidt angår deltagelse i hestekonkurrencer, uanset om de gennemføres på lokalt, regionalt, nationalt eller internationalt plan, eller den kompetente væddeløbsorganisation for så vidt angår deltagelse i væddeløb fastsætter regler og procedurer for ansøgninger fra operatører af et registreret dyr af hestefamilien om udstedelse af licens for det pågældende registrerede dyr af hestefamilien, jf. artikel 92, stk. 2, litra b), i delegeret forordning (EU) 2020/688.
2.Organisationer og myndigheder som omhandlet i stk. 1 udsteder kun den i samme stykke omhandlede licens, hvis følgende betingelser er opfyldt:
a)Det pågældende dyr af hestefamilien er registreret hos den i stk. 1 omhandlede organisation eller myndighed med henblik på deltagelse i konkurrencer eller væddeløb.
b)Det registrerede dyr af hestefamilien er identificeret ved hjælp af et udvidet identifikationsdokument, hvori det dokumenteres, at:
i)dyret af hestefamilien er blevet vaccineret af en dyrlæge mod hesteinfluenza og, hvis det er relevant, andre sygdomme som krævet i reglerne og forskrifterne hos de organisationer, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste, herunder dem, der ikke er opført i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) 2018/1882
ii)dyret af hestefamilien er blevet besøgt af en dyrlæge mindst to gange om året, hvilket har omfattet veterinærkontrol med henblik på vaccination og flytning til andre medlemsstater eller til tredjelande
iii)der er foretaget dyresundhedstest af dyret af hestefamilien, herunder med henblik på udstedelse af certifikat i forbindelse med flytninger til tredjelande.
3.Licensen indsættes i identifikationsdokumentet i overensstemmelse med instruksen i afsnit III i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
4.Udstedelse af en licens registreres i den elektroniske database med henvisning til dyret af hestefamiliens unikke kode.
Kapitel VI
Regler for anvendelse af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid til sportsrelaterede formål og til brug ved international flytning af konkurrenceheste
Artikel 34
Oplysninger om ejeren i afsnit IV i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
1.Oplysninger om ejeren i afsnit IV i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, udfyldes af enten:
a)den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, hvis det kræves i henhold til national lovgivning, eller
b)de organisationer og myndigheder, der er omhandlet i artikel 33, stk. 1, hvis det kræves i henhold til disse organisationers og myndigheders regler og forskrifter.
2.Uanset stk. 1 kan oplysningerne om ejeren gives i form af et ejercertifikat eller et registreringskort, forudsat at sidstnævnte er registreret i den elektroniske database med angivelse af:
a)dyret af hestefamiliens unikke kode eller
b)identifikationsdokumentets nummer, hvis det foreligger, samt transponderkoden eller en godkendt alternativ identifikationsmetode.
3.Ejercertifikatet eller registreringskortet, jf. stk. 2, returneres til de(n) i stk. 1 omhandlede kompetente myndighed eller organisationer/myndigheder, hvis det pågældende dyr af hestefamilien dør eller sælges, bortkommer, stjæles, slagtes eller aflives.
Artikel 35
Angivelse af oplysninger om vaccination og sundhedstest i afsnit VII, VIII og IX i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
1.Hvis reglerne og forskrifterne hos en organisation eller en myndighed som omhandlet i artikel 33, stk. 1, foreskriver specifikke vaccinationer og sundhedstest som en forudsætning for adgang til bestemte hestekonkurrencer og -løb, gælder følgende:
a)Den behandlende dyrlæge skal indsætte nærmere oplysninger om vaccinationen mod hesteinfluenza eller andre sygdomme i henholdsvis afsnit VII eller VIII i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
b)Den dyrlæge, der handler på vegne af den kompetente myndighed eller de organisationer og myndigheder, der er omhandlet i artikel 33, stk. 1, og som anmoder om sundhedstesten, skal angive resultaterne af sundhedstest, der er foretaget af en dyrlæge eller et laboratorium med henblik på påvisning af en listeopført eller en ikke-listeopført overførbar sygdom, i afsnit IX i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
2.Har den kompetente myndighed givet tilladelse til anvendelse af smartkort eller digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr i overensstemmelse med artikel 20, stk. 2, skal de i nærværende artikels stk. 1, litra a) og b), omhandlede oplysninger også være indeholdt i disse smartkort eller digitale applikationer på bærbart elektronisk udstyr.
Kapitel VII
Identifikation af dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen fra tredjelande
Artikel 36
Identifikation af dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen
Identifikationsdokumenter udstedt i tredjelande anses for at være gyldige i henhold til denne forordning til identifikation af dyr af hestefamilien, der overgår til fri omsætning, hvis de opfylder følgende betingelser:
a)Identifikationsdokumenterne er udstedt:
i)hvis der er tale om racerene avlsdyr af hestefamilien, af en avlsenhed i et tredjeland, der har udstedt det zootekniske certifikat, og som er en af de avlsenheder, der er listeopført i overensstemmelse med artikel 34 i forordning (EU) 2016/1012, eller
ii)hvis der er tale om en registreret hest, af et nationalt forbund eller en national afdeling af en international organisation eller sammenslutning, der administrerer konkurrence- eller væddeløbsheste og har hovedsæde i et tredjeland, der er listeopført med henblik på indførsel til Unionen af dyr af hestefamilien, eller
iii)i alle andre tilfælde af den kompetente myndighed i det pågældende dyr af hestefamiliens oprindelsestredjeland.
b)Identifikationsdokumenterne opfylder alle kravene i artikel 17.
Artikel 37
Ansøgning om identifikationsdokumenter for dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen, og som overgår til fri omsætning
1.Operatører af dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen fra et tredjeland, skal ansøge den kompetente myndighed på det sted, hvor det pågældende dyr af hestefamilien sædvanligvis opholder sig, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, om udstedelse af et identifikationsdokument for hele dyrets levetid eller om registrering af det eksisterende identifikationsdokument, jf. nærværende forordnings artikel 36, i den elektroniske database senest 30 dage efter datoen for afslutning af toldproceduren for overgang til fri omsætning, jf. artikel 201 i forordning (EU) nr. 952/2013.
2.Hvis det i stk. 1 omhandlede eksisterende identifikationsdokument ikke opfylder kravene i artikel 17, skal den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, efter anmodning fra operatøren:
a)udfylde identifikationsdokumentet, så det opfylder kravene i artikel 17
b)registrere oplysningerne til identifikation af dyret af hestefamilien samt de supplerende oplysninger i den elektroniske database.
3.Er det ikke muligt at ændre det eksisterende identifikationsdokument som omhandlet i artikel 36, så det opfylder kravene i artikel 17, anses det ikke for gyldigt til identifikationsformål i henhold til denne forordning, og det pågældende dyr af hestefamilien identificeres ved udstedelse, i overensstemmelse med artikel 21, stk. 3, af et nyt identifikationsdokument for hele dyrets levetid på grundlag af oplysningerne i det fremlagte identifikationsdokument, som dyret af hestefamilien er indført til Unionen med.
DEL 3
Dokumentation for et dyr af hestefamiliens status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum
Artikel 38
Udelukkelse fra og udsættelse af slagtning af et dyr af hestefamilien til konsum
1.Dyr af hestefamilien anses for at være bestemt til slagtning til konsum, medmindre de uigenkaldeligt udelukkes fra slagtning til konsum ved udfyldelse og underskrivelse af det relevante felt i afsnit II, del II, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, af enten:
a)den ansvarlige dyrlæge forud for en behandling i overensstemmelse med nærværende forordnings artikel 39, stk. 2, eller
b)den kompetente myndighed:
i)hvis der udstedes et nyt identifikationsdokument for hele dyrets levetid i overensstemmelse med artikel 21, stk. 3, for et dyr af hestefamilien, for hvilket den tidligere udelukkelse fra slagtning til konsum er registreret enten i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid eller i den elektroniske database
ii)hvis der udstedes et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid i overensstemmelse med artikel 25 eller et erstatningsidentifikationsdokument for hele dyrets levetid i overensstemmelse med artikel 26
iii)hvis der er tale om dyr af hestefamilien, der er indført til Unionen fra et tredjeland eller territorium, som ikke er listeopført for dyr af hestefamilien i bilaget til Kommissionens afgørelse 2011/163/EU, eller for hvilke folkesundhedserklæringen i punkt II.6 i det officielle certifikat til brug ved indførsel til Unionen af dyr af hestefamilien, der ikke er bestemt til slagtning (MODEL "EQUI-X"), som ledsager dyret af hestefamilien til grænsen, som fastlagt ved Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2021/403, af andre årsager ikke er blevet attesteret.
2.Slagtning af et dyr af hestefamilien bestemt til fødevareproduktion udsættes i mindst seks måneder:
a)af den ansvarlige dyrlæge forud for behandling med et lægemiddel indeholdende et stof, der er opført på den ved Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006 fastlagte liste over stoffer, som dokumenteret i afsnit II, del III, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1
b)som undtagelse fra stk. 1, litra b), nr. ii), og i henhold til afgørelse fra den kompetente myndighed, dokumenteret i afsnit II, del V, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1, i tilfælde af udstedelse af et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet senest 30 dage efter den dato, hvor identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid er meldt bortkommet og bortkomsten er godtgjort, hvis operatøren på tilfredsstillende vis kan dokumentere, at det pågældende dyr af hestefamiliens status som bestemt til slagtning til konsum ikke er bragt i fare med medicinsk behandling.
Artikel 39
Den ansvarlige dyrlæges forpligtelser med hensyn til dokumentation for et dyr af hestefamiliens status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid
1.Forud for enhver behandling med et veterinærlægemiddel, der er godkendt i henhold til artikel 8, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6, eller et lægemiddel, som anvendes i overensstemmelse med samme forordnings artikel 112, stk. 4, eller indeholder et stof, der er opført på den i overensstemmelse med samme forordnings artikel 115, stk. 5, fastlagte liste over stoffer, fastslår den ansvarlige dyrlæge dyrets status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum, som dokumenteret i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid og, hvis der er adgang til den, i den elektroniske database.
2.Hvis en indikation vedrørende et dyr af hestefamilien, der er bestemt til slagtning til konsum, kræver indgivelse af et lægemiddel i overensstemmelse med artikel 112, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6, og operatøren har indvilliget i en sådan behandling på ejerens vegne, sikrer den ansvarlige dyrlæge, at det pågældende dyr af hestefamilien forud for behandlingen uigenkaldeligt erklæres for ikke bestemt til slagtning til konsum, ved at udfylde og underskrive afsnit II, del II, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1.
3.Hvis en indikation vedrørende et dyr af hestefamilien bestemt til slagtning til konsum kræver indgivelse af et lægemiddel indeholdende et stof, der er opført på den ved Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006 fastlagte liste, og operatøren har indvilliget i en sådan behandling på ejerens vegne, indsætter den ansvarlige dyrlæge de fornødne oplysninger om lægemidlet, der indeholder sådanne stoffer, i afsnit II, del III, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1.
Den ansvarlige dyrlæge angiver datoen for seneste indgivelse af det pågældende lægemiddel som ordineret og meddeler operatøren datoen for udløbet af tilbageholdelsestiden på seks måneder.
Artikel 40
Dyrlægers forpligtelser med hensyn til dokumentation for dyr af hestefamiliens status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum i midlertidige dokumenter
1.Hvis en indikation vedrørende et dyr af hestefamilien, der er identificeret ved et midlertidigt identifikationsdokument, nødvendiggør behandling med et veterinærlægemiddel, der er godkendt i henhold til artikel 8, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6, eller et lægemiddel, som anvendes i overensstemmelse med samme forordnings artikel 112, stk. 4, eller indeholder et stof, der er opført på listen over stoffer i Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006, skal den ansvarlige dyrlæge forud for indgivelse af lægemidlet:
a)kontrollere identifikationen af det pågældende dyr af hestefamilien på grundlag af oplysningerne i det midlertidige identifikationsdokument
b)hvis der er givet adgang til den elektroniske database, kontrollere dyrets status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum i det midlertidige identifikationsdokument og i den elektroniske database
c)hvis det pågældende dyr af hestefamilien ikke allerede er udelukket fra slagtning til konsum, indsætte de krævede oplysninger i det midlertidige identifikationsdokument i den i artikel 24, stk. 2, omhandlede formular med henblik på enten:
i)permanent at udelukke dyret af hestefamilien fra slagtning til konsum inden indgivelse af et lægemiddel, der anvendes i overensstemmelse med artikel 112, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6, eller
ii)at registrere datoen for seneste indgivelse af de pågældende lægemidler og de uundværlige stoffer, der indgår i lægemidlet, inden indgivelse af et lægemiddel, der indeholder et stof, som er opført på listen over stoffer i Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006.
2.Efter at de i stk. 1 omhandlede foranstaltninger er gennemført, skal den ansvarlige dyrlæge:
a)udlevere det ændrede midlertidige dokument til operatøren af dyret af hestefamilien
b)uden ophold og senest syv dage efter datoen for udfyldelsen forelægge en kopi af det ændrede midlertidige identifikationsdokument for den kompetente myndighed, som identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid blev udleveret til i overensstemmelse med artikel 61, stk. 2, i delegeret forordning (EU) 2019/2035, således at den kompetente myndighed kan tilpasse identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid og registrere de oplysninger, der er omhandlet i nærværende artikels stk. 1, litra c), nr. i) eller ii), i den elektroniske database.
3.Stk. 2, litra b), finder ikke anvendelse, hvis den ansvarlige dyrlæge har fået direkte adgang til den elektroniske database med mulighed for at indlæse oplysninger om, at et dyr af hestefamilien er udelukket fra status som et dyr bestemt til slagtning til konsum, eller om, at dyret ikke må slagtes i en periode på seks måneder fra datoen for lægemidlets indgivelse.
Artikel 41
Forpligtelser for operatører af dyr af hestefamilien med hensyn til dokumentation for et dyr af hestefamiliens status som enten bestemt til eller udelukket fra slagtning til konsum
1.Efter at de i artikel 39, stk. 2, omhandlede foranstaltninger er gennemført, skal operatøren af dyret af hestefamilien indgive identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid til den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller give oplysningerne online, hvis den fornødne adgang til den elektroniske database er etableret, senest syv dage efter datoen for underskrivelse i afsnit II, del II, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1.
2.Medlemsstaterne kan træffe foranstaltninger til at sikre, at den ansvarlige dyrlæge som en undtagelse fra kravene til operatører i artikel 29, stk. 2:
a)enten til den kompetente myndighed eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver meddeler de foranstaltninger, der er gennemført i henhold til artikel 39, stk. 2, og artikel 40, stk. 1, litra c), og fremlægger de oplysninger, der er nødvendige for at ajourføre den elektroniske database, senest syv dage efter datoen for underskrivelse i afsnit II, del II, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i bilag II, del 1, eller
b)indlæser oplysningerne om de foranstaltninger, der er gennemført i henhold til artikel 39, stk. 2, og artikel 40, stk. 1, litra c), direkte i den elektroniske database, hvis der er givet adgang i overensstemmelse med artikel 7, stk. 5.
Artikel 42
Ad hoc-identifikation af dyr af hestefamilien i tilfælde af en medicinsk indikation
1.Hvis en indikation vedrørende et dyr af hestefamilien, der ikke er identificeret i overensstemmelse med artikel 58, 67 eller 68 i delegeret forordning (EU) 2019/2035, nødvendiggør behandling med et lægemiddel, der anvendes i overensstemmelse med artikel 112, stk. 4, i forordning (EU) 2019/6, eller indeholder et stof, der er opført på listen i Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006, anses det pågældende dyr af hestefamilien for at være identificeret for så vidt angår anvendelsen af artikel 112, stk. 4, eller artikel 115, stk. 5, i forordning (EU) 2019/6, forudsat at betingelserne i nærværende artikels stk. 2-5 er opfyldt.
2.Den ansvarlige dyrlæge skal, forud for anvendelsen af lægemidlet som omhandlet i stk. 1 eller umiddelbart efter anvendelsen i en livstruende situation:
a)identificere dyret af hestefamilien på stedet ved implantering af en injicerbar transponder i det pågældende dyr eller ved anbringelse af et andet fysisk middel til identifikation af opdrættede landdyr som omhandlet i litra a), b), c) eller f) i bilag III til delegeret forordning (EU) 2019/2035 og udfylde identifikationsformularen med de oplysninger, der er angivet i afsnit I, del A og B, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1
b)permanent udelukke dyret af hestefamilien fra slagtning til konsum ved indsættelse af den relevante påtegning i identifikationsformularen.
3.Uanset stk. 2, litra b), er udelukkelse af dyret af hestefamilien fra slagtning til konsum ikke påkrævet, såfremt følgende betingelser er opfyldt:
a)Lægemidlet, der indeholder et uundværligt stof, som er opført på listen over stoffer i Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006, indgives til et uidentificeret dyr af hestefamilien på under 12 måneder.
b)Datoen for seneste indgivelse af lægemidlet, der indeholder det uundværlige stof, som er opført på listen over stoffer i Kommissionens forordning (EF) nr. 1950/2006, er registreret i identifikationsformularen for dyret af hestefamilien.
4.Efter at de i stk. 2 omhandlede foranstaltninger er gennemført, og behandlingen er anvendt, udsteder den ansvarlige dyrlæge den udfyldte og underskrevne identifikationsformular og udleverer den til operatøren af dyret af hestefamilien.
5.Ved fremlæggelse af den i stk. 4 omhandlede identifikationsformular og senest syv dage efter datoen for dens udfyldelse skal operatøren af dyret af hestefamilien ansøge den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, om
a)udstedelse af enten
i)et identifikationsdokument for hele dyrets levetid i overensstemmelse med artikel 17, stk. 3, hvis det uidentificerede dyr af hestefamilien er under 12 måneder gammelt, eller
ii)et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet eller et erstatningsidentifikationsdokument i overensstemmelse med artikel 25 eller 26 samt
b)registrering i den elektroniske database af udelukkelsen fra slagtning til konsum eller forbuddet mod slagtning i mindst seks måneder, alt afhængigt af den medicinske behandling.
6.Uanset stk. 5 kan medlemsstaterne træffe foranstaltninger til at sikre, at den ansvarlige dyrlæge senest syv dage efter underskrivelsen af den i stk. 4 omhandlede identifikationsformular
a)enten fremlægger identifikationsformularen for den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, eller
b)indlæser oplysningerne direkte i den elektroniske database, hvis der er givet adgang i overensstemmelse med artikel 7, stk. 5.
Artikel 43
Flytning og transport af dyr af hestefamilien bestemt til slagtning
1.Følgende skal ledsage dyr af hestefamilien bestemt til slagtning under flytningen eller transporten af dem til et slagteri:
a)identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid eller
b)duplikateksemplaret af identifikationsdokumentet, udstedt i overensstemmelse med artikel 38, stk. 2, litra b).
2.Uanset stk. 1 kan den kompetente myndighed tillade, at dyr af hestefamilien bestemt til slagtning, for hvilke der ikke er udstedt et identifikationsdokument, transporteres direkte fra den virksomhed, hvor de er født, til et slagteri i samme medlemsstat, forudsat at:
a)dyrene af hestefamilien bestemt til slagtning er under 12 måneder gamle
b)der er sikret ubrudt sporbarhed fra virksomheden, hvor dyret er født, til slagteriet
c)dyrene af hestefamilien bestemt til slagtning mærkes individuelt med et af de identifikationsmidler, der er omhandlet i litra a), b), c), e) eller f), i bilag III til delegeret forordning (EU) 2019/2035, inden de transporteres til slagteriet
d)oplysningerne om fødevarekæden, som kræves i henhold til afsnit III i bilag II til forordning (EF) nr. 853/2004, inkluderer angivelse af den individuelle mærkning som omhandlet i nærværende stykkes litra c).
Artikel 44
Registrering af medicinsk behandling i identifikationsdokumenter for hele dyrets levetid, jf. artikel 4 i direktiv 96/22/EF
I afsnit II, del IV, i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1, indsættes oplysninger om anvendelse i overensstemmelse med artikel 4 i direktiv 96/22/EF af et veterinærlægemiddel, der indeholder trenbolonallyl eller beta-agonister, i tilfælde som omhandlet i samme direktivs artikel 7, stk. 1, andet afsnit.
DEL 4
Zootekniske certifikater for racerene avlsdyr af hestefamilien
Artikel 45
Regler vedrørende det zootekniske certifikat som en integrerende del af identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid for racerene avlsdyr af hestefamilien
1.De oplysninger, der er nødvendige til udfyldelse af del I og II i det zootekniske certifikat i afsnit V i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1, skal gives af den raceforening eller avlsenhed, der har oprettet en stambog, hvori det racerene avlsdyr af hestefamilien er indført eller berettiget til indførelse.
2.Del I og II i det zootekniske certifikat i bilaget til delegeret forordning (EU) 2017/1940 skal være indeholdt i identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid eller et duplikateksemplar af identifikationsdokumentet for racerene avlsdyr af hestefamilien og skal opfylde følgende betingelser:
a)Del I i det zootekniske certifikat i bilaget til delegeret forordning (EU) 2017/1940 skal være afsnit V i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1.
b)Del II i det zootekniske certifikat i bilaget til delegeret forordning (EU) 2017/1940 skal enten:
i)være en del af det i litra a) omhandlede afsnit; der skal i så fald være mere end én side til del II, således at oplysningerne kan opdateres, eller
ii)hvis den zootekniske myndighed tillader det, jf. artikel 32, stk. 4, i forordning (EU) 2016/1012, være vedlagt identifikationsdokumentet for hele dyrets levetid; den skal i så fald være knyttet til den i dette stykkes litra a) omhandlede del I ved angivelse af den unikke kode, dyret er tildelt i overensstemmelse med nærværende forordnings artikel 6, eller det unikke individnummer, dyret er tildelt inden den dato, hvorfra nærværende forordning finder anvendelse.
3.Et identifikationsdokument for hele dyrets levetid, der er udstedt i det udvidede format, forbliver gyldigt, hvis det indbefatter en ekstra side, som indeholder navnet på den udstedende raceforening, racen og det supplerende afsnit samt stambogsnummeret og andre relevante oplysninger om et dyr af hestefamilien, som er registreret i et supplerende afsnit i en stambog, der er oprettet eller føres af den udstedende raceforening, som gennemfører sit avlsprogram som godkendt i henhold til artikel 8 eller 12 i forordning (EU) 2016/1012.
Den ekstra side skal have et format, der ikke kan forveksles med afsnit V i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien, jf. denne forordnings bilag II, del 1, og må ikke gribe ind i rækkefølgen af afsnit deri.
DEL 5
Overgangsbestemmelser og afsluttende bestemmelser
Artikel 46
Overgangsforanstaltninger vedrørende ophævelsen af gennemførelsesforordning (EU) 2015/262
1.Følgende gælder, jf. artikel 86, litra a) og c), i delegeret forordning (EU) 2019/2035:
a)Fristerne for identifikation af dyr af hestefamilien, der er født i Unionen, jf. artikel 12, stk. 1 og 2, i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2015/262, finder fortsat anvendelse indtil den 20. april 2021.
b)Reglerne om formatet og indholdet af identifikationsdokumenter, der udstedes for dyr af hestefamilien født i Unionen, i bilag I til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2015/262 finder fortsat anvendelse indtil den 27. januar 2022.
2.Efter anmodning fra operatøren indsætter den kompetente myndighed, eller i påkommende tilfælde organet med delegerede opgaver, afsnit III i standardidentifikationsdokumentet for dyr af hestefamilien i nærværende forordnings bilag II, del 1, i et identifikationsdokument for hele dyrets levetid udstedt inden den dato, hvorfra denne forordning finder anvendelse, forudsat at betingelserne for udstedelse af et valideringsmærke eller en licens er opfyldt, jf. artikel 92, stk. 2, litra a) eller b), i delegeret forordning (EU) 2020/688.
Artikel 47
Ikrafttræden
Denne forordning træder i kraft på tredjedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den anvendes fra den [Publikationskontoret, indsæt datoen 21 dage efter datoen for offentliggørelsen].
Bilag II anvendes dog fra den 28. januar 2022.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 10.6.2021.
Formand
Ursula VON DER LEYEN