Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 92001E001815

SKRIFTLIG FORESPØRGSEL P-1815/01 af Pietro-Paolo Mennea (ELDR) til Kommissionen. Priser på cd'er i Den Europæiske Union.

EFT C 350E af 11.12.2001, pp. 231–232 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

European Parliament's website

92001E1815

SKRIFTLIG FORESPØRGSEL P-1815/01 af Pietro-Paolo Mennea (ELDR) til Kommissionen. Priser på cd'er i Den Europæiske Union.

EF-Tidende nr. 350 E af 11/12/2001 s. 0231 - 0232


SKRIFTLIG FORESPØRGSEL P-1815/01

af Pietro-Paolo Mennea (ELDR) til Kommissionen

(14. juni 2001)

Om: Priser på cd'er i Den Europæiske Union

Produktionen af musik-cd'er udgør en betydelig økonomisk indtægtskilde for producenterne i Den Europæiske Union, og salget af disse produkter bør være let tilgængeligt for de unge, som er de vigtigste brugere.

Det fremgår af oplysninger i pressen, at visse selskaber, der producerer musik-cd'er, tilsyneladende fører en konkurrencefordrejende prispolitik, og at visse store virksomheder inden for musiksektoren tvinger forhandlerne til at holde priserne på cd'er over et vist niveau, således at forbrugerne skal betale yderligere omkostninger ud over afgifter og skatter.

Kan Kommissionen på denne baggrund oplyse følgende:

- Anser den det for hensigtsmæssigt at indlede en formel undersøgelse for at kontrollere eventuelle konkurrencefordrejende fremgangsmåder?

- Kan den undersøge, om de forskellige lande i Unionen har taget antitrustlovene i brug for at kontrollere, om de største producenter har iværksat en slags priskartel?

- Hvilke foranstaltninger agter Kommissionen at iværksætte for at sikre en god funktion af det indre marked og den frie konkurrence i forbindelse med salget af disse produkter?

Svar afgivet på Kommissionens vegne af Mario Monti

(10. juli 2001)

Kommissionen erkender musiksektorens kulturelle og økonomiske betydning, men er samtidig klar over, at den til stadighed må være på vagt over for potentielle konkurrencebegrænsninger, som kan skade forbrugerne.

I 2000 konstaterede Kommissionen, at der var risiko for, at en fusion af EMI og Time Warner, og specielt nedgangen i antallet af store musikselskaber fra fem til fire, kunne få konkurrencebegrænsende virkninger. Fusionen blev i øvrigt opgivet, inden proceduren var afsluttet.

Tidligere i år indledte Kommissionens karteldirektorat en undersøgelse af påstande om, at de fem store musikselskaber skulle have aftalt en vertikal binding af detailpriser. Undersøgelsen er endnu ikke afsluttet, men Kommissionen fandt visse beviser for tvivlsomme aktiviteter; således indgik der i forbindelse med visse kontrakter om tilrådighedsstillelse af reklamemidler aftaler om anvendelse af mindstepriser ved annoncering. Disse aktiviteter blev dog opgivet, så snart Kommissionen havde indledt sin undersøgelse. I denne forbindelse undersøgte Kommissionen ikke muligheden af horisontal prisfastsættelse fra pladeselskabernes side, eftersom Kommissionen ikke har set nogen afgørende beviser for, at sådanne aktiviteter finder sted eller for, at yderligere undersøgelser er nødvendige.

Kommissionen er desuden bekendt med, at den britiske konkurrencemyndighed the Office of Fair Trading (OFT) har indledt en undersøgelse af påstande om, at de store musikselskaber skulle træffe foranstaltninger til at begrænse parallelimporten af cd'er til Det Forenede Kongerige. Virkningen af sådanne restriktioner vil være fastholdelse af kunstigt høje priser på cd'er i Det Forenede Kongerige. Kommissionen og OFT er regelmæssigt i kontakt vedrørende denne sag.

Kommissionen mener, at det er nødvendigt, at den aktivt undersøger musiksektoren på grund af det stærkt koncentrerede musikmarked og på grund af de fordele, som konkurrence indebærer for forbrugerne. Kommissionen vil iværksætte yderligere undersøgelser, hvis der fremkommer beviser for, at konkurrencelovgivningen ikke overholdes.

Top