This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2006/306E/01
MINUTES#Monday 25 September 2006
PROTOKOL
Mandag, den 25. september 2006
PROTOKOL
Mandag, den 25. september 2006
EUT C 306E af 15.12.2006, p. 1–14
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
15.12.2006 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
CE 306/1 |
PROTOKOL
(2006/C 306 E/01)
AFVIKLING AF MØDET
FORSÆDE: Josep BORRELL FONTELLES
formand
1. Genoptagelse af sessionen
Formanden åbnede mødet kl. 17.00.
2. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Rettelse til punkt 15 »Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter«
Følgende:
Afgørelse om at udarbejde en betænkning i henhold til forretningsordenens artikel 202
AFCO
— |
Ændring af forretningsordenens artikel 29: Dannelse af politiske grupper (2006/2201(REG)) |
bortfaldt.
*
* *
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
3. Udvalgenes og delegationernes sammensætning
Efter anmodning fra PPE-DE-Gruppen godkendte Parlamentet følgende udnævnelse:
Delegationen for Forbindelserne med Iran: Michael Gahler.
4. Valgs prøvelse
På forslag af JURI, vedtog Palamentet at godkende Vincenzo Aitas, Antonio De Blasios og Brian Simpsons mandater.
Disse mandater var gældende fra hhv. den 19.06.2006, 31.07.2006 og 28.08.2006.
5. Kalender over mødeperioder
På mødet den 21. september 2006 vedtog Formandskonferencen at afholde en mødeperiode mandag den 18. december 2006 fra kl. 11.00 til kl 13.00.
Ved denne lejlighed ville Rådet informere Parlamentet om resultaterne af Det Europæiske Råds møde i Bruxelles den 14. og 15. december 2006 og forelægge det finske formandskabs konklusioner.
6. Meddelelse fra formanden
Formanden meddelte, at Toomas Hendrik Ilves den 23. september 2006 var blevet valgt til præsident for Republikken Estland.
7. Modtagne dokumenter
Formanden havde modtaget:
1) |
fra udvalgene
|
2) |
fra medlemmerne:
|
8. Andragender
Formanden havde, jf. forretningsordenens artikel 191, stk. 5, henvist følgende andragender, som var optaget i registret på nedenstående datoer, til det kompetente udvalg:
Den 12.09.2006
af John De Zulueta Greenebaum (Asociación Contra el Ruido Ciudalcampo) (nr. 484/2006)
af Marko Vuk (The civil initiative of foreign pleasure boat owners in Croatia) (nr. 485/2006)
af Alvaro Bordallo Sainz (nr. 486/2006)
af Brian Semmens (nr. 487/2006)
af Nikolaos Maliakkas (nr. 488/2006)
af Magdalena Mosiewicz (nr. 489/2006)
af Michael Tanti-Dougall (Feerated Association of Travel and Tourism Agents) (nr. 490/2006)
af Derek Young (nr. 491/2006)
af Timothy Higgs (nr. 492/2006)
af Marco Sillva (nr. 493/2006)
af Thomas C. Burke (nr. 494/2006)
af Chris Andrews (nr. 495/2006)
af M T Turvey (nr. 496/2006)
af R Chamberlain (nr. 497/2006)
af P. de Bos (nr. 498/2006)
af Andrew Bentz (nr. 499/2006)
af James P Walsh (nr. 500/2006)
af Verity Butterfield (plus 286 medunderskrivere) (nr. 501/2006)
af Maija Liisa Keränen (nr. 502/2006)
af Michael Gare-Simmons (nr. 503/2006)
af Jaroslav Hanzel (FIRMA JAROSLAV HANZEL s.r.o.) (plus 149 medunderskrivere) (nr. 504/2006)
af Gabriela Melicherová (nr. 505/2006)
af Ivo Plecko (Piters Foundation) (nr. 506/2006)
af Vlado Ferčec (Društvo oškodovanih zdomcev) (med 2 medunderskrivere) (nr. 507/2006)
af Rüdiger Krege (POLY-MARKRT GmbH) (nr. 508/2006)
Den 18.09.2006
af Grazyna Nicia (nr. 509/2006)
af Andreas Bunk (nr. 510/2006)
af Arthur Kruska (nr. 511/2006)
af Georg Zenker (nr. 512/2006)
af Daniel Kollinger (853 elektroniske medunderskrivere) (nr. 513/2006)
af Jan Hajek (nr. 514/2006)
af Stefan Schmelzle (nr. 515/2006)
af Raimund Popp (nr. 516/2006)
af Dietlind Schmidt (nr. 517/2006)
af Rudolf Schorp — Rechtsanwälte Schorp & Kollegen (nr. 518/2006)
af Jutta Klein (nr. 519/2006)
af Karl-Heinz Frank (nr. 520/2006)
af Stefan Becker (nr. 521/2006)
af Damir Bakarsic (nr. 522/2006)
af Elke Patzer — Abero International Gmbh (nr. 523/2006)
af Klaus Hoffmann (nr. 524/2006)
af David F. Prentis — Die Ehepaarliga in der Tschechischen Republik (nr. 525/2006)
af Johannes Engelmann — RAE Engelmann — Gorev-Drozd (nr. 526/2006)
af Silvia Falkenstein (nr. 527/2006)
af Stefan Jaudas (nr. 528/2006)
af Elena Petruschko — RAE Engelmann — Gorev-Drozd (nr. 529/2006)
af Lutz Blume (nr. 530/2006)
af (navn fortroligt) (nr. 531/2006)
af Heinz Raudsepp (nr. 532/2006)
af Christine Kossmann (nr. 533/2006)
af Stefan Juranek (nr. 534/2006)
af Mario Biaggio (nr. 535/2006)
af Andreas Jagger (nr. 536/2006)
af Stefan Husli (nr. 537/2006)
af Matthias Peick (nr. 538/2006)
af Ursula Smarz (nr. 539/2006)
af Gabriele Prüfer (nr. 540/2006)
af Heinz-Gerd Kremers (nr. 541/2006)
af Martin Trauthwein (nr. 542/2006)
af Rodica Tönsmann (nr. 543/2006)
af Vlado Fercec — Društvo oškodovanih zdomcev (nr. 544/2006)
af Maria Polyakov (nr. 545/2006)
af Birgit Kramer (nr. 546/2006)
af Jürgen Bernd Friedemann (102 medunderskrivere) (nr. 547/2006)
af Beate Offermanns de Bruin (nr. 548/2006)
af Christopher Omokhuale (nr. 549/2006)
af Mariano Aguayo Fernandez de Cordova — Asociacion de accionistas minoritarios de empresas energeticas (nr. 550/2006)
af José Angel Blanco Nuñez — Asociacion de Empresarios y Profesionales Compostela Monumental (nr. 551/2006)
af Charles Mercier (nr. 552/2006)
af Andreas Riedl (nr. 553/2006)
af Mieczyslaw Chorazy (nr. 554/2006)
af Victor Monchamp (nr. 555/2006)
af Jean-Pierre Zuryk (nr. 556/2006)
af Yvan Cuinat (nr. 557/2006)
af Nadia Chouchane (nr. 558/2006)
af Eric Perrin (nr. 559/2006)
af Agostino Spennacchi (nr. 560/2006)
af Donato Lavanga (nr. 561/2006)
af Andrea Bucci (nr. 562/2006)
af (navn fortroligt) (nr. 563/2006)
af Sandro Adriani (nr. 564/2006)
af Antonietta Iannotta (nr. 565/2006)
af Roberto Martinelli — Sindacato Autonomo Polizia Penitenziaria (nr. 566/2006)
af Alfredo Gonçalves (nr. 567/2006)
af P. Clarke (nr. 568/2006)
af Joseph Vincent Caruana (nr. 569/2006)
af Danik Williams (nr. 570/2006)
af Claire Baker (nr. 571/2006)
af Randoph Cabban (nr. 572/2006)
af Jonathan Bishop (nr. 573/2006)
af (navn fortroligt) (nr. 574/2006)
af Brian Guckian (nr. 575/2006)
af Stephen Vassallo (nr. 576/2006)
af Douglas Salt (Federation of Estate Agents Malta) (nr. 577/2006).
9. Tekster til aftaler sendt af Rådet
Formanden meddelte, at han fra Rådet havde modtaget bekræftet kopi af:
— |
Fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Kongeriget Marokko. |
10. Meddelelse om Kommissionens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger
Kommissionens meddelelser om dens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger under mødeperioderne i april I, april II, maj I, maj II og juni 2006 var omdelt.
11. Arbejdsplan
Næste punkt på dagsordenen var fastsættelse af arbejdsplanen.
Det endelige forslag til dagsorden for mødeperioderne i september II og oktober I (PE 378.364/PDOJ) var omdelt, og der var foreslået følgende ændringer (forretningsordenens artikel 132):
Mødeperioden fra den 25.09.2006 til 28.09.2006
Mandag
— |
ingen ændringer |
Tirsdag
— |
anmodning fra Verts/ALE-Gruppen om at tilføje en redegørelse fra Kommissionen om gennemførelsen af lovgivningen vedrørende fødevaresikkerhed (fordærvet kød) |
Talere: Daniel Cohn-Bendit for Verts/ALE-Gruppen, som begrundede anmodningen, og John Bowis.
Parlamentet forkastede denne anmodning.
Onsdag
— |
ingen ændringer |
Torsdag
— |
anmodning fra grupperne PPE-DE og PSE om, at forhandlingen om Kommissionens redegørelse om det asiatisk-europæiske topmøde (ASEM-topmødet) ikke blev afsluttet med en afstemning om et beslutningsforslag |
Talere: Hannes Swoboda for PSE-Gruppen, som begrundede anmodningen, Georg Jarzembowski og Jules Maaten.
Parlamentet godkendte denne anmodning.
Mødet den 11. og 12.10.2006
— |
ingen ændringer |
*
* *
Arbejdsplanen fastsattes således.
12. Indlæg af et minuts varighed om politisk vigtige sager
Følgende medlemmer, der havde ønsket at henlede Parlamentets opmærksomhed på en politisk vigtig sag, fik ordet for indlæg af et minuts varighed, jf. forretningsordenens artikel 144:
Ljudmila Novak, Lasse Lehtinen, Marianne Mikko, Gisela Kallenbach, Tadeusz Zwiefka, Zita Pleštinská, Libor Rouček, Viktória Mohácsi, József Szájer, Luis Yañez-Barnuevo García, Mary Lou McDonald, Tunne Kelam, Martin Schulz, Ilda Figueiredo, Hanna Foltyn-Kubicka, Peter Baco, Gerard Batten, Alojz Peterle, Willy Meyer Pleite, Manolis Mavrommatis, Urszula Krupa, Etelka Barsi-Pataky, Witold Tomczak, Vladimír Maňka, Stanisław Jałowiecki, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Marian Harkin, Godfrey Bloom, Edit Herczog og Bogusław Rogalski.
Talere: Jörg Leichtfried, som klagede over, at han ikke havde kunnet få ordet, og Marios Matsakis om indlægget af Godfrey Bloom.
FORSÆDE: Gérard ONESTA
næstformand
13. Luftkvalitet og renere luft i Europa ***I — Temastrategi for luftforurening (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om luftkvaliteten og renere luft i Europa [KOM(2005)0447 — C6-0356/2005 — 2005/0183(COD)] — Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
Ordfører: Holger Krahmer (A6-0234/2006)
Betænkning: Temastrategi for luftforurening [2006/2060(INI)] — Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
Ordfører: Dorette Corbey (A6-0235/2006)
Stavros Dimas (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Holger Krahmer forelagde sin betænkning (A6-0234/2006).
Dorette Corbey forelagde sin betænkning (A6-0235/2006).
Talere: Anja Weisgerber for PPE-DE-Gruppen, Riitta Myller for PSE-Gruppen, Jules Maaten for ALDE-Gruppen, Satu Hassi for Verts/ALE-Gruppen, Jonas Sjöstedt for GUE/NGL-Gruppen, Liam Aylward for UEN-Gruppen, Johannes Blokland for IND/DEM-Gruppen, Irena Belohorská løsgænger, John Bowis, Matthias Groote, Sarah Ludford, Marie Anne Isler Béguin, Adamos Adamou, Urszula Krupa, Karl-Heinz Florenz, Gyula Hegyi og Hiltrud Breyer.
FORSÆDE: Janusz ONYSZKIEWICZ
næstformand
Talere: Ria Oomen-Ruijten, Françoise Grossetête, Pilar Ayuso, Péter Olajos og Stavros Dimas.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 5.6 i protokollen af 26.09.2006 og punkt 7.4 i protokolloen af 26.09.2006.
14. Temastrategi for bymiljøet (forhandling)
Betænkning: Temastrategi for bymiljøet [2006/2061(INI)] — Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
Ordfører: Gyula Hegyi (A6-0233/2006)
Gyula Hegyi forelagde sin betænkning.
Stavros Dimas (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Seán Ó Neachtain (ordfører for udtalelse fra TRAN), Gisela Kallenbach (ordfører for udtalelse fra REGI), Renate Sommer for PPE-DE-Gruppen, Anne Laperrouze for ALDE-Gruppen, Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen, Erik Meijer for GUE/NGL-Gruppen, John Bowis, Gyula Hegyi og Stavros Dimas.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.5 i protokollen af 26.09.2006.
15. Decharge 2004: Sektion I — Europa-Parlamentet (forhandling)
Anden betænkning: Decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2004, Sektion I, Europa-Parlamentet [N6-0027/2005 — C6-0357/2002 — 2005/2091(DEC)] — Budgetkontroludvalget
Ordfører: Markus Ferber (A6-0280/2006)
Markus Ferber forelagde sin betænkning.
Talere: Simon Busuttil for PPE-DE-Gruppen, Edith Mastenbroek for PSE-Gruppen, Jan Mulder for ALDEGruppen, Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, Janusz Wojciechowski for UEN-Gruppen, og Jeffrey Titford for IND/DEM-Gruppen.
FORSÆDE: Pierre MOSCOVICI
næstformand
Talere: Alexander Stubb, Herbert Bösch, Bill Newton Dunn, Jens-Peter Bonde, Albert Jan Maat, Inés Ayala Sender, Nathalie Griesbeck, Ingeborg Gräßle og Markus Ferber, som beklagede, at Parlamentets formand ikke havde været til stede under denne forhandling. (Formanden svarede, at hans bemærkninger ville blive fremsendt til Parlamentets formand).
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.1 i protokollen af 26.09.2006.
16. Kvalitetscharter for mobilitet (almen og faglig uddannelse) ***I (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets henstilling om tværnational mobilitet i Det Europæiske Fællesskab i uddannelsesøjemed: Det europæiske kvalitetscharter for mobilitet [KOM(2005)0450 — C6-0291/2005 — 2005/0179(COD)] — Kultur- og Uddannelsesudvalget
Ordfører: Christa Prets (A6-0255/2006)
Ján Figeľ (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Christa Prets forelagde sin betænkning.
Talere: Sepp Kusstatscher (ordfører for udtalelse fra EMPL), Erna Hennicot-Schoepges for PPE-DE-Gruppen, Nikolaos Sifunakis for PSE-Gruppen, Ljudmila Novak og Ján Figeľ.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.2 i protokollen af 26.09.2006.
17. Livslang læring ***I (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets henstilling om nøglekompetencer for livslang læring [KOM(2005)0548 — C6-0375/2005 — 2005/0221(COD)] — Kultur- og Uddannelsesudvalget
Ordfører: Helga Trüpel (A6-0262/2006)
Ján Figeľ (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Helga Trüpel forelagde sin betænkning.
Talere: Thomas Mann (ordfører for udtalelse fra EMPL), Anneli Jäätteenmäki (ordfører for udtalelse fra FEMM) og Nina Škottová for PPE-DE-Gruppen.
FORSÆDE: Miroslav OUZKÝ
næstformand
Talere: Lissy Gröner for PSE-Gruppen, Marian Harkin for ALDE-Gruppen, Doris Pack, Marianne Mikko og Ján Figeľ
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.3 i protokollen af 26.09.2006.
18. Undervisning i den europæiske dimension (forhandling)
Betænkning: Initiativer til at supplere den nationale skoleundervisning ved hjælp af egnede værktøjer til undervisning i den europæiske dimension [2006/2041(INI)] — Kultur- og Uddannelsesudvalget
Ordfører: Christopher Beazley (A6-0267/2006)
Christopher Beazley forelagde sin betænkning.
Ján Figeľ (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Vasco Graça Moura for PPE-DE-Gruppen, Maria Badia I Cutchet for PSE-Gruppen, Hannu Takkula for ALDE-Gruppen, Bernat Joan i Marí for Verts/ALE-Gruppen, Věra Flasarová for GUE/NGL-Gruppen, Zdzisław Zbigniew Podkański for UEN-Gruppen, Thomas Wise for IND/DEM-Gruppen, Maciej Marian Giertych løsgænger, og Ján Figeľ.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 5.5 i protokollen af 26.09.2006.
19. Europæisk referenceramme for kvalifikationer (forhandling)
Betænkning: Udarbejdelse af en europæisk referenceramme for kvalifikationer [2006/2002(INI)] — Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender
Ordfører: Thomas Mann (A6-0248/2006)
Thomas Mann forelagde sin betænkning.
Ján Figeľ (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Stefano Zappalà (ordfører for udtalelse fra IMCO), Milan Gaľa (ordfører for udtalelse fra CULT), Zita Pleštinská for PPE-DE-Gruppen, Françoise Castex for PSE-Gruppen, Anne E. Jensen for ALDE-Gruppen, Sepp Kusstatscher for Verts/ALE-Gruppen, Guntars Krasts for UEN-Gruppen, Jan Tadeusz Masiel løsgænger, Maria Matsouka og Ján Figeľ.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.6 i protokollen af 26.09.2006.
20. Dagsorden for næste møde
Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat (»Dagsorden« PE 378.364/OJMA).
21. Hævelse af mødet
Formanden hævede mødet kl. 22.20.
Julian Priestley
generalsekretær
Josep Borrell Fontelles
formand
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
Følgende skrev under:
Adamou, Agnoletto, Aita, Albertini, Allister, Alvaro, Andersson, Andrejevs, Andrikienė, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Bachelot-Narquin, Baco, Badia I Cutchet, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Bauer, Beazley, Becsey, Beer, Beglitis, Belder, Belohorská, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berlinguer, Berman, Bielan, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bono, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Budreikaitė, van Buitenen, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlshamre, Carnero González, Casa, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Catania, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbey, Cornillet, Correia, Cottigny, Coûteaux, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Davies, de Brún, Degutis, De Keyser, Demetriou, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Díez González, Dillen, Dimitrakopoulos, Dobolyi, Doorn, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Duff, Duka-Zólyomi, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jill Evans, Jonathan Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gewalt, Gierek, Giertych, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Gottardi, Goudin, Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Griesbeck, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guidoni, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Hassi, Hatzidakis, Haug, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Horáček, Hudacký, Hudghton, Hutchinson, Ilves, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Joan i Marí, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kallenbach, Kamall, Kamiński, Karas, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Kohlíček, Konrad, Korhola, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krarup, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Krupa, Kuc, Kuhne, Kułakowski, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Lang, Langen, Laperrouze, La Russa, Lax, Le Foll, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Le Rachinel, Lévai, Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Liotard, Lipietz, Louis, Ludford, Lulling, Lynne, Maat, Maaten, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Maldeikis, Malmström, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Markov, Marques, Martens, David Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastenbroek, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Mohácsi, Montoro Romero, Moreno Sánchez, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscat, Musotto, Myller, Napoletano, Nassauer, Newton Dunn, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Obiols i Germà, Achille Occhetto, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Pahor, Panayotopoulos-Cassiotou, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Parish, Patrie, Pęk, Alojz Peterle, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinior, Piotrowski, Pirker, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podestà, Podkański, Poettering, Poignant, Pomés Ruiz, Posselt, Prets, Prodi, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rapkay, Remek, Reul, Reynaud, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salinas García, Salvini, Sánchez Presedo, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savary, Savi, Scheele, Schenardi, Schlyter, Frithjof Schmidt, Schmitt, Schnellhardt, Schröder, Schroedter, Schulz, Schwab, Seeber, Segelström, Seppänen, Siekierski, Sifunakis, Simpson, Siwiec, Sjöstedt, Škottová, Smith, Sommer, Sonik, Sousa Pinto, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stauner, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Susta, Svensson, Swoboda, Szájer, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Titford, Toia, Tomczak, Toubon, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Ulmer, Väyrynen, Vakalis, Valenciano Martínez-Orozco, Van Hecke, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Veneto, Veraldi, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras, de Villiers, Vincenzi, Virrankoski, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Whittaker, Wieland, Wiersma, Willmott, Wise, von Wogau, Wohlin, Bernard Piotr Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wurtz, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zapałowski, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
Observatører:
Abadjiev Dimitar, Ali Nedzhmi, Anastase Roberta Alma, Arabadjiev Alexander, Athanasiu Alexandru, Bărbuleţiu Tiberiu, Becşenescu Dumitru, Bliznashki Georgi, Buruiană Aprodu Daniela, Cappone Maria, Christova Christina Velcheva, Ciornei Silvia, Cioroianu Adrian Mihai, Corlăţean Titus, Coşea Dumitru Gheorghe Mircea, Creţu Corina, Creţu Gabriela, Dimitrov Martin, Duca Viorel, Dumitrescu Cristian, Ganţ Ovidiu Victor, Hogea Vlad Gabriel, Iacob Ridzi Monica Maria, Ilchev Stanimir, Ivanova Iglika, Kazak Tchetin, Kelemen Atilla Béla Ladislau, Kirilov Evgeni, Kónya-Hamar Sándor, Marinescu Marian-Jean, Mihăescu Eugen, Mihalache Dan, Morţun Alexandru Ioan, Paparizov Atanas Atanassov, Parvanova Antonyia, Paşcu Ioan Mircea, Petre Maria, Podgorean Radu, Popa Nicolae Vlad, Popeangă Petre, Sârbu Daciana Octavia, Severin Adrian, Shouleva Lydia, Silaghi Ovidiu Ioan, Sofianski Stefan, Stoyanov Dimitar, Szabó Károly Ferenc, Ţicău Silvia Adriana, Vigenin Kristian