Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009TO0330

Rettens kendelse (Første Afdeling) af 17. februar 2011.
RapidEye AG mod Europa-Kommissionen.
Annullationssøgsmål- statsstøtte- støtte tildelt af de tyske myndigheder i henhold til de multisektorale rammebestemmelser for regionalstøtte - forslag til et satellitbaseret geoinformationssystem - anmodning om bekræftelse af rækkevidden af en beslutning, hvorved en støtteforanstaltning erklæres forenelig med fællesmarkedet - Kommissionens svar - retsakt, der ikke kan gøres til genstand for et søgsmål - afvisning.
Sag T-330/09.

Samling af Afgørelser 2011 II-00026*

ECLI identifier: ECLI:EU:T:2011:48





Rettens kendelse (Første Afdeling) af 17. februar 2011 – RapidEye mod Kommissionen

(Sag T-330/09)

»Annullationssøgsmål – statsstøtte – støtte tildelt af de tyske myndigheder i henhold til de multisektorale rammebestemmelser for regionalstøtte – forslag til et satellitbaseret geoinformationssystem – anmodning om bekræftelse af rækkevidden af en beslutning, hvorved en støtteforanstaltning erklæres forenelig med fællesmarkedet – Kommissionens svar – retsakt, der ikke kan gøres til genstand for et søgsmål – afvisning«

Annullationssøgsmål – akter, der kan være genstand for søgsmål – begreb – akter, der fremkalder bindende retsvirkninger – bedømmelse af disse virkninger ud fra retsaktens indhold – Kommissionens besvarelse af anmodning om bekræftelse af rækkevidden af en beslutning, hvorved en støtteforanstaltning erklæres forenelig med fællesmarkedet – bekræftende beslutning – ikke omfattet (art. 87 EF, 88 EF og 230 EF) (jf. præmis 24-29, 32-37, 40 og 44-47)

Angående

Påstand om annullation af den beslutning, der angiveligt er indeholdt i Kommissionens skrivelse af 9. juni 2009 om Tysklands statsstøtte til fordel for RapidEye AG til oprettelsen af et satellitbaseret geoinformationssystem (statsstøtte CP 183/2009 – Tyskland, RapidEye AG (efterfølgende kontrol MSR 1998 – N 416/2002))

Konklusion

1)

Sagen afvises.

2)

RapidEye AG betaler sagens omkostninger.

Top