EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0361

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Plnění agendy jednotného trhu pro pracovní místa, růst a investice

COM/2016/0361 final

V Bruselu dne 1.6.2016

COM(2016) 361 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Plnění agendy jednotného trhu pro pracovní místa, růst a investice


1.Podpora hospodářské obnovy

Posílení evropského hospodářství a stimulace investic za účelem vytváření pracovních míst a růstu zůstává hlavní prioritou Komise. Podle jarních prognóz 1 se růst v Evropě navzdory ztížené celosvětové situaci udržuje na stejné úrovni. Míra zaměstnanosti se zvyšuje, byť zatím příliš pomalu, a schodek veřejných financí nadále klesá. Podmínky pro nárůst investic se dále zlepšují. Ačkoli jsou všechny tyto skutečnosti povzbudivé, je třeba nadále usilovat o maximální využití „magického trojúhelníku“ strukturálních reforem, investic a fiskální odpovědnosti.

Inovace podporují konkurenceschopnost, produktivitu a tvorbu pracovních míst, a jsou tudíž klíčovou hybnou silou evropského růstu. K uskutečnění inovací potřebují firmy a podnikatelé pobídky a schopnost investovat. Potřebují mít k dispozici talentované pracovníky v dané oblasti a reálnou naději, že budou moci rozšířit své pole působnosti a prodávat své výrobky a služby na větším trhu, aniž by v každém členském státě čelili odlišným regulatorním požadavkům. Musíme proto stále klást důraz na rozvíjení jednotného trhu na podporu udržitelných pracovních míst a růstu a na zajištění toho, aby Evropa byla konkurenceschopnější a atraktivnější pro investice.

K tomu je zapotřebí lepší interakce mezi úrovní EU a vnitrostátní a regionální úrovní s cílem odstranit překážky investic a pokračovat ve strukturálních reformách. Před dvěma týdny byla v doporučeních pro jednotlivé země určena nejnaléhavější prioritní opatření, která je třeba přijmout na vnitrostátní úrovni, aby bylo možné pokračovat v započatých reformách. Zároveň existují překážky, které vykazují silný přeshraniční prvek a vyžadují přijetí opatření na úrovni EU. V návaznosti na závěry Evropské rady ze dnů 17.–18. března 2016 hodnotí toto sdělení provádění agendy jednotného trhu, přičemž upozorňuje na oblasti, v nichž je naléhavě nutné přijmout strategická politická rozhodnutí v zájmu posílení a urychlení nezbytných reforem.

V rámci investičního plánu pro Evropu byla zavedena koordinovaná opatření na podporu financování investic, odstraňování překážek, posilování inovací a prohlubování jednotného trhu. Evropský fond pro strategické investice (EFSI) mění způsob, jakým Evropa podporuje investice. Více prostředků začíná směřovat na projekty v oblasti inovací a infrastruktury, jakož i na místní projekty realizované malými společnostmi, které vytvářejí největší podíl nových pracovních míst. První výsledky fungování EFSI jsou povzbudivé. Doposud EFSI vygeneroval investice v celkové výši 100 miliard EUR. Předpokládá se, že z lepšího přístupu k prostředkům z Evropského investičního fondu bude mít prospěch více než 140 000 malých a středních podniků a společností se střední kapitalizací. Již nyní jsou podporovány projekty ve 26 členských státech a mají k nim přibýt další 2 . V návaznosti na tyto úspěchy chce Komise prodloužit fungování EFSI na období po roce 2018, jak je uvedeno ve sdělení „Obnova investic v Evropě – Zhodnocení investičního plánu pro Evropu“ 3 , aby nadále podporoval projekty zaměřené na vytváření pracovních míst a růstu, jež by se bez pomoci fondu EFSI nepodařilo uskutečnit.

2.Jednotný trh pro pracovní místa a růst

Ačkoli finanční nástroje hrají při zajišťování účinného využívání omezených zdrojů důležitou roli, nejsou samy o sobě dostačující. Musí být doprovázeny strukturální změnou, která podpoří inovace a růst. Jednotný trh nabízí větší prostor na trhu a usnadňuje vstup nových, často inovativních firem, zatímco spotřebitelé mohou využívat výhod vyplývajících z přístupu k širší nabídce zboží a služeb za nižší ceny. Inovace a konkurenční trhy zboží a služeb s sebou rovněž nesou neustálé změny a přechody, například od starých výrobků a služeb, starých technologií nebo starých obchodních modelů a postupů na nové.

Abychom umožnili inovace a usnadnili takovéto přechody, musíme investovat do největší přednosti Evropy, jíž jsou lidé. K zajištění rozvoje a přizpůsobení dovedností našich obyvatel je třeba vyvinout značné úsilí. Má však zásadní význam pro růst a prosperitu. Bude určující pro schopnost Evropy podporovat inovace v digitálním věku. Kvalifikovaná pracovní síla schopná rychle se přizpůsobit podmínkám v rychle se měnícím světě inovací může zvyšovat produktivitu, a tudíž generovat vyšší mzdy.

Potřebujeme rovněž zajistit příznivější a předvídatelnější podnikatelské prostředí, které omezí administrativní zátěž a umožní podnikům a společnosti využívat příležitostí, jež nabízejí inovace, digitální technologie a nové obchodní modely.

Tyto cíle jsou podporovány celou řadou klíčových priorit Komise.

Společným cílem evropské energetické unie, naší strategie „obchod pro všechny“ i balíčku pro oběhové hospodářství je vytvářet nové příležitosti na tuzemských a mezinárodních trzích a podporovat udržitelný hospodářský růst napříč různými odvětvími.

Nadcházející agenda pro nové dovednosti pro Evropu bude usilovat o zlepšení kvality a relevantnosti vytvářených dovedností, o zajištění větší viditelnosti a srovnatelnosti dovedností a kvalifikací s cílem usnadnit mobilitu a zlepšit informovanost a o poskytování informací o dovednostech za účelem lepšího výběru povolání.

K lepším politikám, které odrážejí skutečné priority lidí, přispívá rovněž program zlepšování právní úpravy, a to prostřednictvím silného důrazu na transparentnost a tvorbu politik opírající se o průkazná fakta.

Jádro této evropské reformní agendy tvoří strategie pro jednotný trh, strategie pro jednotný digitální trh a akční plán pro vytváření unie kapitálových trhů. Jejich cílem je snižování překážek, včetně nových překážek v digitální ekonomice, a odstraňování zbytečné roztříštěnosti. Tyto iniciativy se vzájemně doplňují a mají navzájem posilovat svůj dopad. Byly velmi dobře přijaty Evropským parlamentem, Radou i členskými státy. Tato silná podpora představuje jedinečnou příležitost a základní předpoklad kvalitativního posunu k silnější a konkurenceschopnější Evropě.

3.Plnění agendy jednotného trhu 

Po zavedení různých strategií, které mají širokou podporu dotčených subjektů, se nyní pozornost soustředí na jejich naplnění. Práce probíhají ve všech oblastech a již byla navržena řada iniciativ.

Při provádění tohoto programu se Komise řídí svými zásadami zlepšování právní úpravy. Před přijetím rozhodnutí ohledně konkrétní iniciativy Komise aktivně spolupracuje se zúčastněnými stranami, včetně občanů, průmyslu a sociálních partnerů, analyzuje účinnost stávajících právních předpisů a provádí souhrnnou analýzu možných dopadů dotyčné iniciativy. Kdykoli je to možné, stávající pravidla jsou zjednodušována s cílem usnadnit jejich dodržování a co nejvíce snížit regulační zátěž. K zajištění toho, aby občané a podniky mohli plně využívat výhod jednotného trhu, Komise rovněž nadále podporuje členské státy ve zlepšování jejich kapacit pro prosazování pravidel.

Práce však nekončí tím, že Komise předloží své návrhy. Konečný úspěch bude záviset na rychlosti a důslednosti následných kroků společných normotvůrců a na doplňujících opatřeních přijatých na vnitrostátní úrovni, a to i pokud jde o provádění, uplatňování, prosazování a monitorování. Červnové zasedání Evropské rady je dobrou příležitostí ke zhodnocení dosaženého pokroku, potvrzení závazku k dokončení jednotného trhu a schválení nezbytných kroků k zajištění plné funkčnosti strategie pro jednotný trh, strategie pro jednotný digitální trh a akčního plánu pro vytváření unie kapitálových trhů.

Agenda pro provádění jednotného trhu by měla:

zdůraznit význam hlubšího a spravedlivějšího jednotného trhu pro vytváření pracovních míst, růstu a atraktivního investičního prostředí,

důrazně podporovat zásadní reformy navrhované Komisí tak, aby jednotný trh umožňoval podnikům a společnosti obecně chopit se příležitostí, jež nabízejí inovace, digitální technologie a nové obchodní modely,

dosáhnout rychlého pokroku, pokud jde o naléhavě nezbytné a ambiciózní provádění strategie pro jednotný trh, strategie pro jednotný digitální trh a akčního plánu pro vytváření unie kapitálových trhů, v úzké spolupráci mezi evropskými orgány a členskými státy na vnitrostátní, regionální i místní úrovni tak, aby byly všechny iniciativy v rámci strategií zavedeny a fungovaly nejpozději do konce funkčního období Komise.

3.1    Podpora investic v širším hospodářství 

Unie kapitálových trhů usiluje o lepší propojení úspor s investicemi. Součástí je návrh programu opatření, která zlepšují tok soukromého kapitálu do firem a podporují investice do infrastruktury. Nyní, když nová pravidla pro bankovní, tržní a pojišťovací sektor zajistila větší bezpečnost evropského finančního systému, posílí unie kapitálových trhů evropský eskalátor financování pro rostoucí firmy, které potřebují širší škálu možností pro financování své expanze. Zajištěním větší atraktivnosti investic a vytvořením nových finančních okruhů usnadní unie kapitálových trhů přístup k financování, sníží jeho náklady a odstraní překážky přeshraničního toku investic. Komise již předložila řadu iniciativ a zahájila práci na dlouhodobých problémech. Aby se posílila důvěra a dynamika, měly by Evropský parlament a Rada rychle pokročit v přijímání dosud neschválených návrhů, které přinesou výhody reálné ekonomice.

To platí zejména pro balíček týkající se sekuritizace, který stanoví kritéria pro jednoduchou, transparentní a standardizovanou sekuritizaci a vytváří základ pro rozvoj zdravého evropského sekuritizačního trhu. Je třeba vyhnout se případnému zpoždění legislativního procesu, protože jakmile bude balíček přijat, pomůže přilákat širší škálu investorů a uvolní rozvahy bank pro nové úvěry. (Bezpečné) navrácení sekuritizačního trhu na úroveň před krizí by mohlo ekonomice přinést další úvěrové prostředky ve výši 100 miliard EUR. Kapitálové požadavky na banky a pojistitele, kteří investují do standardizované sekuritizace, se sníží tak, aby odrážely nižší riziko. Balíček celkově zvýší finanční stabilitu tím, že zachová ochranná opatření zavedená po vzniku krize a podpoří jednoduchost, transparentnost a širší investorskou základnu.

Společní normotvůrci by rovněž měli rychle dosáhnout dohody ohledně návrhu Komise na zavedení jednoduššího, rychlejšího a levnějšího režimu prospektu, který bude zvláště užitečný pro společnosti, jež chtějí získat kapitál. Za účelem uvolnění financování pro menší společnosti bude vytvořen nový rámec pro malé emitenty.

Zavedení nových obezřetnostních pravidel pro pojišťovny (Solventnost II) by mělo přispět k podpoře investic do infrastruktury prostřednictvím výrazného snížení kapitálových požadavků. Tyto změny již vstoupily v platnost. Při přípravě přezkumu nařízení o kapitálových požadavcích v průběhu tohoto roku Komise obdobným způsobem prozkoumá snížení rizikové váhy pro banky, pokud jde o projekty v oblasti infrastruktury.

Hlavním zdrojem provozního kapitálu pro mikropodniky a malé firmy zůstávají bankovní úvěry. Rovněž v kontextu přezkumu nařízení o kapitálových požadavcích bude Komise usilovat o zachování schopnosti bank poskytovat úvěry malým a středním podnikům tím, že ponechá v platnosti a případně rozšíří příznivé kapitálové požadavky vztahující se na úvěry pro malé a střední podniky.

Jak je stanoveno v první zprávě o stavu 4 , bude rovněž třeba dále přezkoumat ostatní opatření v rámci akčního plánu unie kapitálových trhů, přičemž silný důraz bude přednostně kladen na rizikový kapitál. Komise v blízké době navrhne změnu evropské právní úpravy rizikového kapitálu za účelem zajištění rozsahu, rozmanitosti a možnosti volby, aby se zvýšila míra proniknutí tohoto kapitálu na trh, díky čemuž bude moci tohoto alternativního zdroje financování využívat více společností. Současně Komise navrhne vytvoření fondu fondů rizikového kapitálu, který bude kombinovat veřejné finance se soukromým kapitálem, s cílem zajistit rozsah a podporu pro nejslibněji se rozvíjející nové podniky.

V rámci svého programu na pomoc podnikům – a to zejména malým a středním – při expanzi a růstu na evropském trhu Komise nedávno zahájila veřejnou konzultaci za účelem přípravy nového legislativního podnětu týkajícího se restrukturalizace a platební neschopnosti podniků. Tento podnět přinese právní jistotu pro přeshraniční investory, odstraní překážky bránící volnému toku kapitálu a pomůže podnikům překonat případné finanční potíže. Zajistí lepší pravidla pro restrukturalizaci dluhu, z čehož budou mít prospěch jak věřitelé, kteří rychleji získají svá aktiva zpět, tak společnosti, jež si zaslouží druhou šanci.

Investiční fondy hrají stále větší roli při přidělování retailových a institucionálních vkladů na produktivní využití. Výše aktiv spravovaných evropským odvětvím investičních fondů se v období od konce roku 2003 do konce roku 2013 zdvojnásobila na 10 000 miliard EUR. Komise nedávno zahájila rozsáhlou konzultaci o tom, jak zlepšit efektivnost a hospodářskou soutěž na trzích pro tyto klíčové investiční nástroje a jak snížit náklady pro firmy a investory.

Náklady pro spotřebitele by mohl obdobně snížit evropský trh pro dobrovolné osobní penzijní produkty díky úsporám z rozsahu; mohl by pomoci spotřebitelům zajistit odpovídající důchodový příjem a současně zvýšit investice do evropského hospodářství prostřednictvím mobilizace dodatečného kapitálu, který by byl dostupný pro dlouhodobé investiční příležitosti. Komise zahájí veřejnou konzultaci, aby analyzovala zkušeností jednotlivých zemí EU s cílem určit podmínky, které těmto trhům umožní prosperovat.

Vedle nové práce v oblasti vytváření unie kapitálových trhů Komise usiluje o zlepšení stávajícího legislativního rámce pro finanční služby. Finanční krize si vyžádala celou řadu nových pravidel, která bylo třeba zavést během krátkého období s cílem zajistit finanční stabilitu. Ačkoli je celkový legislativní rámec, který byl zaveden, považován za odpovídající, v dané situaci mohlo dojít k překrývání, nedostatkům, nesrovnalostem nebo nadměrné administrativní zátěži. Komise v současnosti dokončuje analýzu téměř 300 odpovědí na svou výzvu ke sdělení skutečností v souvislosti s kumulativním dopadem evropské právní úpravy v oblasti finančních služeb, která se promítne do chystaných přezkumů finančních právních předpisů.

Agenda pro provádění jednotného trhu by měla:

zdůraznit naléhavost dosažení dohody ohledně sekuritizačního balíčku a nutnost rychlého dosažení pokroku, pokud jde o návrh o prospektu, aby podniky mohly začít brzy využívat výhod vyplývajících z těchto změn,

podpořit budoucí pracovní oblasti v rámci unie kapitálových trhů, jako jsou rizikový kapitál, osobní důchody, restrukturalizace dluhu a platební neschopnost,

mobilizovat úsilí členských států o odstranění překážek jednotného trhu, které mají svůj původ ve vnitrostátních regulačních nebo daňových ustanoveních, jež brání přeshraničním investicím nebo je znevýhodňují.

3.2    Stimulace nových obchodních příležitostí

Silný a vysoce výkonný průmysl je základní součástí evropského hospodářství. Průmysl se setkává s novými příležitostmi a výzvami, mezi něž patří zejména digitální transformace 5 , zásadní pokrok v konektivitě a spolehlivá, koordinovaná opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti na úrovni EU.

Ačkoli je na podnicích, aby převzaly vedoucí úlohu při přizpůsobování se situaci na trhu, balíček Komise týkající se digitalizace evropského průmyslu a digitálních veřejných služeb přispěje k přeměně tradičních silných stránek evropského hospodářství na konkurenceschopné digitální podniky. Tento balíček zahrnuje opatření, jejichž cílem je podpora a propojení vnitrostátních iniciativ zaměřených na digitalizaci průmyslu a zajištění většího počtu kvalitnějších center pro digitální inovace, která pomohou malým a středním podnikům při přechodu na ekonomiku založenou na datech. Dále sem patří evropská cloudová iniciativa pro vytvoření cloudové a datové infrastruktury světové kvality, jejímž cílem je poskytnout vědcům a inženýrům v EU rozsáhlou výpočetní kapacitu a kapacitu ke zpracování dat.

Vzhledem ke klíčové úloze norem při podpoře inovací, včetně těch digitálních, a při odstraňování obchodních překážek Komise usiluje o modernizaci, stanovení priorit a zrychlení evropského systému normalizace. Za tímto účelem sdružila evropské subjekty činné v oblasti normalizace v rámci své společné iniciativy v oblasti normalizace, kterou doprovázejí pokyny k normám pro služby, aby se odborné znalosti v oblasti normalizace rozšířily také na oblast služeb. Zjednodušený přístup ke stanovování norem v oblasti IKT by měl rychleji vymezit společná základní pravidla s cílem zajistit interoperabilitu nových digitálních technologií.

„Data velkého objemu“ a „internet věcí“ jsou katalyzátory hospodářského růstu, inovací a digitalizace ve všech hospodářských odvětvích, zejména v případě malých a středních podniků a začínajících podniků. V zájmu plného využití potenciálu digitálních a datových technologií bude Komise prostřednictvím své iniciativy „volný pohyb údajů“, která má být přijata později v průběhu roku, řešit technické a právní překážky toku dat z jiných důvodů, než je ochrana osobních údajů v rámci EU, a neodůvodněná omezení lokalizace dat pro účely jejich uchování a zpracování. Bude rovněž řešit nové otázky týkající se odpovědnosti, vlastnictví, interoperability a využívání dat, jako jsou data vyměňovaná mezi podniky, mezi podnikem a spotřebitelem a mezi stroji či strojově generovaná data. Aby přispěla k dosažení nejvyšších standardů v oblasti kybernetické bezpečnosti, představí Komise brzy opatření, jejichž cílem bude posílit připravenost a schopnost reakce na kybernetické incidenty a rozvíjet průmyslové kapacity v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Evropská digitální společnost budoucnosti vyžaduje rozšířenou, finančně dostupnou a bezpečnou výkonnou infrastrukturu pro připojení. Budou-li brzy přijaty, stávající legislativní návrhy Komise na včasné uvolnění spektra pro využití mobilními službami budou představovat významnou příležitost pro zajištění vedoucí úlohy EU v oblasti bezdrátových technologií páté generace (5G). Obecněji bude cílem nadcházející reformy pravidel EU v oblasti telekomunikací zavedení jednotnějšího přístupu k řízení spektra, odstranění roztříštěnosti předpisů, zajištění rovných podmínek pro subjekty na trhu a zároveň stimulace hospodářské soutěže a podněcování investic.

Vznik nových obchodních modelů, usnadněný on-line platformami, vytváří vynikající příležitosti pro růst, inovace a volbu spotřebitelů. Zároveň však s sebou přináší nové výzvy pro orgány a provozovatele. Ve svém sdělení o ekonomice sdílení Komise podporuje vyvážený rozvoj nových obchodních modelů na základě poskytování pokynů k uplatňování pravidel EU a doporučení pro orgány i účastníky trhu. Sdělení o on-line platformách pak vymezuje přístup Komise k podpoře rozvoje internetových platforem v Evropě, přičemž uznává určité regulační problémy a chrání oprávněné zájmy spotřebitelů.

Internet a další digitální technologie způsobily zásadní převrat v produkci a distribuci tvůrčího obsahu, jako jsou knihy a filmy. Zásadním způsobem také změnily způsob, jakým spotřebitelé k takovému obsahu získávají přístup a využívají jej. Aby všechny subjekty na trhu i občané měli možnost využívat příležitostí, které toto nové prostředí nabízí, je třeba přizpůsobit regulační rámec EU pro autorská práva. Jak je uvedeno ve sdělení „Směřování k modernějšímu a evropštějšímu rámci v oblasti autorského práva“, hlavními cíli návrhů v oblasti autorského práva jsou zajistit širší dostupnost tvůrčího obsahu, přizpůsobit výjimky z autorského práva novým použitím online a podpořit dobře fungující a spravedlivý trh v oblasti autorského práva. Komise rovněž přezkoumává rámec prosazování práv duševního vlastnictví (směrnice o prosazování práv duševního vlastnictví), přičemž se soustředí na porušování práv v obchodním měřítku (přístup založený na sledování roku peněz) a jeho přeshraniční uplatňování.

Potřebujeme posílit schopnost podniků inovovat a soutěžit v digitálním světě, podporovat tvořivost a kulturní rozmanitost EU a zároveň zajistit ochranu spotřebitelů a společnosti obecně, včetně těch nejzranitelnějších, před škodlivým a nelegálním obsahem. Za tímto účelem Komise navrhla přezkum směrnice o audiovizuálních mediálních službách.

Agenda pro provádění jednotného trhu by měla:

vyzvat společné normotvůrce k rychlému dosažení dohody ohledně návrhu týkajícího se přenositelnosti autorského práva, který byl předložen v prosinci 2015, a ohledně návrhu na včasné uvolnění spektra pro účely využívání mobilními službami (pásmo ultra krátkých vln) v Unii,

učinit rychlý pokrok, pokud jde o návrhy týkající se audiovizuálních médií a připravované návrhy týkající se autorského práva, veškerá další opatření přijatá v návaznosti na přezkum směrnice o prosazování práv duševního vlastnictví a návrh na reformu pravidel v oblasti telekomunikací,

podporovat silné partnerství mezi členskými státy a evropskou úrovní s cílem podpořit digitalizaci evropského průmyslu a vyvážený rozvoj ekonomiky sdílení a on-line platforem.

3.3    Usnadnění života spotřebitelů, podniků i orgánů veřejné správy

Je zapotřebí spojeného úsilí na úrovni EU i vnitrostátní úrovni k odstranění regulačních a správních překážek, včetně překážek v oblasti daní. Nízká úroveň investic a překážky v oblasti služeb a na finančních trzích brzdí růst a inovace. Nesou s sebou rovněž omezené možnosti výběru a vyšší ceny pro spotřebitele. Větší právní jistota a zjednodušená pravidla povedou ke snížení nákladů na dodržování předpisů, posílí přeshraniční obchod a podpoří nové investice.

Na úrovni EU jsou podnikány kroky s cílem odstranit překážky v klíčových odvětvích služeb, aby se zvýšila konkurenceschopnost evropských trhů služeb. Veřejná konzultace zahájená v květnu poskytne zpětnou vazbu, jež má zajistit, aby návrh pasu služeb snížil administrativní zátěž pro poskytovatele služeb, kteří chtějí expandovat do dalších členských států. Konzultace rovněž zahrnuje opatření, jež mají vyřešit konkrétní regulační překážky pro služby podnikům a stavební služby, které mohou bránit přeshraničnímu obchodu a investicím napříč členskými státy.

Komise rovněž v nejbližší době zveřejní shrnutí více než 400 příspěvků k zelené knize o retailových finančních službách. Z reakcí je patrné, že spotřebitelé považují využívání finančních služeb v jiném členském státě EU za příliš složité. Poplatky za platební karty nebo pojistné produkty se výrazně liší. V některých případech nedostatečná hospodářská soutěž zabraňuje spotřebitelům učinit volbu, kterou považují za nejlepší. Na základě dalších analýz zpětné vazby zvažuje Komise přijetí následných opatření po létě 2016. V rámci posouzení bude zváženo, zda mají retailoví investoři přístup k vhodným produktům při zachování nákladové efektivnosti a za spravedlivých podmínek a zda ke zefektivnění finančních služeb účinně využíváme potenciál, který nám nabízejí nové možnosti v kontextu on-line služeb a dalších technologií (finanční technologie).

Internet zásadně proměnil naši společnost i životy jednotlivců, přičemž má značný dopad na integraci napříč všemi odvětvími našeho hospodářství. Nové obecné nařízení o ochraně údajů posiluje základní práva a usnadňuje podnikání na jednotném digitálním trhu a Komise bude nyní spolupracovat s členskými státy, zejména s orgány dozoru, podniky a dalšími relevantními zúčastněnými stranami, aby zajistila jeho plné a soudržné provedení. Svým návrhem o velkoobchodních roamingových poplatcích Komise brzy definitivně naplní svůj slib týkající se odstranění roamingových poplatků v Evropě do června 2017. Ze spojení neexistence roamingu, přenositelnosti obsahu chráněného autorským právem a zákazu neodůvodněného zeměpisného blokování budou mít na jednotném digitálním trhu přímý prospěch miliony spotřebitelů. Plný potenciál evropského trhu v oblasti elektronického obchodu však dosud nebyl naplněn a nadále přetrvává řada překážek, které brání dosažení digitální Evropy bez hranic.

Komise proto ve svém květnovém balíčku o elektronickém obchodu zavedla komplexní přístup k odstraňování překážek přeshraniční on-line činnosti v Evropě. Součástí tohoto přístupu je zákaz neodůvodněného zeměpisného blokování a dalších forem diskriminace na základě státní příslušnosti nebo místa bydliště, opatření ke zlepšení regulačního dohledu a snížení nákladů na přeshraniční doručování balíků, účinná přeshraniční ochrana spotřebitele a aktualizované pokyny týkající se uplatňování směrnice o nekalých obchodních praktikách s cílem zajistit lepší prosazování předpisů. Společně s našimi návrhy na harmonizaci pravidel pro digitální smlouvy přijatými v prosinci 2015 a připravovanými návrhy na zjednodušení DPH 6 tato opatření zajistí spotřebitelům lepší a levnější přístup k on-line zboží a službám v celé Evropě.

Velká pozornost je rovněž věnována dosažení jednoduššího a moderního systému DPH, který by zamezoval podvodům. DPH v roce 2014 vytvořila příjmy ve výši téměř 1 bilionu EUR, což představuje 7 % HDP EU. DPH musí řešit téměř všechny podniky, přičemž většina z nich tuto daň považuje za nadměrně zatěžující a příliš roztříštěnou. Iniciativy navazující na akční plán v oblasti DPH 7 přijatý v dubnu odstraní administrativní překážky a sníží regulační náklady v rámci jednotného trhu. Tím se vytvoří prostředí, jež bude přispívat k růstu a bude podporovat obchod, neboť se výrazně zjednoduší přeshraniční elektronické obchodování a zavede mírnější režim pro malé a střední podniky. Z této situace budou mít prospěch spotřebitelé a podniky stejně jako státní pokladny.

Tím, že zrychlí provádění elektronického zadávání zakázek a dalších opatření, zefektivní akční plán pro „eGovernment“ interakce mezi průmyslem a vládami a bude rovněž zahrnovat opatření k podnícení poptávky po inovačních digitálních produktech a službách. Zpřístupněním dat veřejného sektoru navíc úřady usnadní vytváření nových obchodních příležitostí. Jednotná digitální brána vytvoří pro potřeby občanů a podniků jednotné elektronické místo přístupu k informacím, pomoci a poradenství týkajícím se jednotného trhu a ke službám zaměřeným na řešení problémů, jakož i k vnitrostátním a celounijním postupům, jež jsou potřebné k působení v EU.

Agenda pro provádění jednotného trhu by měla:

podporovat co nejširší možnou účast na probíhajících veřejných konzultacích ohledně záležitostí, jako je pas služeb a jednotná digitální brána, a vyzývat k přijetí ambiciózních následných opatření,

usilovat o dosažení rychlé dohody mezi společnými normotvůrci ohledně návrhů Komise týkajících se elektronického obchodu, včetně návrhů digitálních smluv, a připravovaných návrhů týkajících se velkoobchodního roamingu, a rovněž podporovat provádění akčního plánu pro „eGovernment“,

podporovat vytvoření jednoduchého a moderního systému DPH, který by zamezoval podvodům, za účelem boje proti podvodům, odstranění administrativní zátěže, zlepšení přeshraničního obchodu a naplnění očekávání spotřebitelů i podniků.

3.4    Prosazování pravidel a praktické provádění

Inteligentní a účinné prosazování pravidel má pro dosažení přínosů jednotného trhu stěžejní význam. Nedodržování právních předpisů narušuje rovné podmínky, brzdí inovace a oslabuje důvěru spotřebitelů a podniků.

Ke změně této situace je třeba začleňovat aspekty týkající se prosazování pravidel do návrhů politiky od samého počátku, mimo jiné prostřednictvím lepšího shromažďování relevantních informací o trhu a pevnějšího partnerství s členskými státy. Při provádění evropských právních předpisů by se rovněž mělo brát v úvahu, že překročení rámce toho, co takové právní předpisy nezbytně vyžadují, může vést ke vzniku nových překážek a roztříštění na vnitrostátní úrovni.

Komise bude klást velký důraz na zajištění dodržování celého souboru právních předpisů EU. Zintenzivní jeho prosazování a upevní partnerství s členskými státy. V rámci svého strategického přístupu bude Komise usilovat o posílení stávajících nástrojů k řešení problémů.

Revize nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele, která byla přijata v rámci balíčku opatření v oblasti elektronického obchodu, posílí schopnost členských států řešit porušování spotřebitelského práva, zejména v on-line prostředí, v němž je důležitá přeshraniční spolupráce. Zároveň představuje jednotné kontaktní místo pro obchodníky provozující přeshraniční aktivity, pokud jde o provádění spotřebitelských pravidel.

Připravovaný návrh nového informačního nástroje jednotného trhu umožní Komisi shromažďovat informace přímo od vybraných účastníků trhu, když navrhuje nové nebo prosazuje stávající právní předpisy v oblasti jednotného trhu. Podpora ze strany členských států bude mít zásadní význam, aby se zajistilo zavedení dobře cíleného a účinného nástroje.

Komise na podzim navrhne legislativní podnět, jehož cílem je zlepšit fungování oznamovacího postupu pro služby. Tento podnět dále posílí transparentnost nových opatření zvažovaných členskými státy v oblasti služeb a umožní Komisi a ostatním členským státům lépe zasáhnout před přijetím takových vnitrostátních opatření v případě, že by vytvářela nepřiměřené překážky pro jednotný trh služeb. Komise v současné době analyzuje výsledky veřejné konzultace a připravuje návrh, který předloží na podzim.

Revizí nařízení o vzájemném uznávání v roce 2017 Komise hodlá zjednodušit způsob, jakým podniky prokazují, že jsou jejich výrobky v členském státě prodávány legálně, a tudíž společnostem usnadní přeshraniční prodej jejich výrobků. Díky tomu se hospodářským subjektům sníží náklady a předejde se ztrátě obchodních příležitostí vyplývajících z přizpůsobení produktů různým vnitrostátním předpisům nebo provádění dodatečných zkoušek za účelem získání přístupu na trh jiného členského státu.

Zároveň navrhne komplexní soubor opatření k řešení problému narůstajícího počtu výrobků, které jsou nezákonné a nesplňují základní stanovené požadavky na bezpečnost. Komise se chystá zahájit veřejné konzultace a začala pracovat na komplexním hodnocení stávajícího právního rámce. V této souvislosti bude Komise pokračovat v analýze řady významných případů týkajících se výrobkového trhu, které odhalily nedostatky v naší celkové struktuře dozoru nad jednotným trhem přesahující rámec jejich odvětvové relevance.

Agenda pro provádění jednotného trhu by měla:

připomenout, že řádné provádění, dodržování a prosazování pravidel EU je nezbytným předpokladem uskutečnění přínosů jednotného trhu pro občany, spotřebitele a podniky,

posílit partnerství s členskými státy s cílem zajistit inteligentní, cílené a účinné prosazování pravidel,

podpořit společné normotvůrce, aby urychleně přezkoumali připravované návrhy související s prosazováním pravidel jednotného trhu, zejména se změnami oznamovacího postupu pro služby, zlepšením fungování jednotného trhu zboží a vytvořením informačního nástroje jednotného trhu.

4.Závěr

Vzhledem k tomu, že Evropská komise navrhuje prodloužení fungování Evropského fondu pro strategické investice na období po roce 2018, je nezbytné pokročit v dalších aspektech investičního plánu pro Evropu a zintenzivnit strukturální reformy. Na základě společného úsilí členských států a EU musíme vytvořit podnikatelské prostředí, jež podporuje inovace, a investovat do lidí a celoživotního rozvoje jejich dovedností. V podobě strategie pro jednotný trh, akčního plánu pro vytváření unie kapitálových trhů a strategie pro jednotný digitální trh představila Komise komplexní a vzájemně se doplňující program, jehož cílem je posílit vytváření pracovních míst, podpořit investice pro růst a zlepšit konkurenceschopnost Evropy.

Pozornost se nyní musí přesunout na dosahování přínosů těchto strategií v zájmu spotřebitelů, podniků a společnosti obecně. Komise již přijala celou řadu iniciativ. Podpora společných normotvůrců a členských států bude nezbytná k zajištění toho, aby se praktické účinky těchto návrhů projevily v co nejkratší době. V dalších oblastech probíhá přípravná činnost. V souladu se zásadami zlepšování právní úpravy se uskutečňují veřejné konzultace, hodnocení a posouzení dopadů, které nám sdělí, na co se nejlépe zaměřit a jak zajistit účinné řešení problémů, jimiž je třeba se zabývat na evropské úrovni.

Evropská rada se proto vyzývá, aby toto sdělení podpořila a vybídla Evropský parlament a Radu ke schválení potřebných legislativních opatření v co nejkratší době. Pokrok v provádění této agendy by měl být pravidelně sledován, aby se zajistilo, že všechny iniciativy v rámci strategií budou zavedeny a budou fungovat nejpozději do konce funkčního období Komise. Na základě spolupráce na evropské, vnitrostátní i místní úrovni můžeme tyto reformy přivést k životu a zajistit přínosy, které z nich plynou pro evropské občany i podniky.

(1)

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/eeip/pdf/ip025_en.pdf.

(2)

Provádění EFSI ke konci května 2016.

(3)

COM(2016) 359.

(4)

SWD(2016) 147 final.

(5)

Průzkum Innobarometer v roce 2016 zaznamenal, že pouze 11 % společností v EU využívá digitální inteligentní výrobní technologie.

(6)

Daň z přidané hodnoty.

(7)

COM(2016) 148.

Top

V Bruselu dne 1.6.2016

COM(2016) 361 final

PŘÍLOHY

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Plnění agendy jednotného trhu pro pracovní místa, růst a investice


PŘÍLOHA 1

V souladu s interinstitucionální dohodou o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 1 Komise vyzývá společné normotvůrce, aby v rámci provádění strategie pro jednotný trh, strategie pro jednotný digitální trh a akčního plánu unie kapitálových trhů přednostně řešili následující legislativní návrhy, a vyzývá Evropskou radu, aby zvážila tyto činnosti:

podporovat nadcházející iniciativy Komise s cílem vytvořit skutečný jednotný trh nejpozději do konce roku 2019, včetně návrhů týkajících se prosazování pravidel jednotného trhu, jakož i opatření v oblasti podnikatelských služeb, insolvenčního práva podniků, zřízení jednotného digitálního portálu a vytvoření jednoduchého, moderního systému DPH, který by zamezoval podvodům,

zajistit brzkou dohodu ohledně balíčku o elektronickém obchodu, který Komise nedávno navrhla, a ohledně návrhů týkajících se digitálních smluv, které společně představují komplexní přístup k odstranění překážek, jež brání rozkvětu přeshraničního elektronického obchodu,

zajistit urychleně dohodu o projednávaném návrhu přidělit pásmo 700 MHz ve všech členských státech nejpozději do roku 2020 na bezdrátové širokopásmové připojení, aby se pro všechny Evropany zlepšil přístup k internetu díky dostupnosti větší části spektra pro mobilní služby a aby se napomohlo rozvoji přeshraničních aplikací,

zajistit urychleně dohodu o projednávaném návrhu ohledně přeshraniční přenositelnosti on-line služeb, které umožní obyvatelům EU cestovat s digitálním obsahem, který zakoupili nebo si objednali v domovském státě,

zajistit urychleně dohodu o připravované reformě pravidel EU pro telekomunikace, aby se podpořila hospodářská soutěž a stimulovaly investice do vysokorychlostního širokopásmového připojení, jakož i o návrhu Komise týkajícím se přezkumu velkoobchodního roamingu, který je nezbytný k ukončení roamingu do června 2017,

zajistit urychleně dohodu o projednávaných návrzích týkajících se jednoduché, normalizované a transparentní sekuritizace a zjednodušení požadavků ohledně prospektu, které přispějí k dosažení plně integrovaného unie kapitálových trhů nejpozději do konce roku 2019 a zajistí podnikům snadnější přístup k finančním prostředkům,

podporovat investice, výzkumu a inovace v Unii tím, že podpoří iniciativu Komise pro vytvoření fondu fondů rizikového kapitálu, který získá soukromý kapitál pro rozšíření a stimulaci nejslibnějších nových podniků; zajistit urychleně dohodu o připravovaném legislativním návrhu Komise s cílem zvýšit atraktivitu a účinnost pasu EU pro rizikový a rozvojový kapitál.



PŘÍLOHA 2

Strategie pro jednotný trh

Iniciativa

Současný stav

Iniciativy přijaté Komisí

Akční plán v oblasti DPH „Směrem k jednotné oblasti DPH v EU“

Přijato dne 7. dubna 2016

Legislativní opatření k předcházení zeměpisnému blokování a dalším formám diskriminace spotřebitelů na základě státní příslušnosti nebo země bydliště

Přijato dne 25. května 2016

Společná iniciativa v oblasti normalizace

Přijato dne 1. června 2016; podpis plánován dne 13. června 2016

Pokyny týkající se normalizace služeb

Přijato dne 1. června 2016

Připravované iniciativy

Evropská agenda pro ekonomiku sdílení

Přijetí plánováno v červnu 2016

Legislativní návrh vycházející z úspěšných prvků současného postupu oznamování podle směrnice (EU) 2015/1535, který se bude týkat služeb, na něž se tato směrnice v současnosti nevztahuje

Veřejná konzultace dokončena

Připravuje se posouzení dopadů

Legislativní podnět týkající se platební neschopnosti podniků

Probíhá veřejná konzultace

Konference zúčastněných stran v červenci 2016

Připravuje se posouzení dopadů

Analytický rámec, který budou moci členské státy použít při přezkumu platných nebo při navrhování nových právních předpisů upravujících povolání

Probíhá veřejná konzultace

Pokyny k reformním potřebám členských států v regulaci povolání

Probíhá veřejná konzultace

Legislativní opatření k řešení cílených regulačních překážek v oblasti klíčových služeb podnikům a stavebnictví

Probíhá veřejná konzultace

Pas služeb

Probíhá veřejná konzultace

Iniciativy zaměřené na modernizaci rámce práv duševního vlastnictví včetně přezkumu rámce EU pro vymáhání duševního vlastnictví

Veřejná konzultace dokončena

Připravuje se posouzení dopadů

Iniciativa pro začínající podniky

Probíhá veřejná konzultace

Jednotný digitální portál

Probíhá veřejná konzultace

Návrh nástrojů k opatřování informací z trhu, který umožní Komisi shromažďovat informace od vybraných subjektů na trhu

Probíhá příprava veřejné konzultace

Iniciativa na usnadnění využívání digitálních technologií v průběhu celého životního cyklu podniku

Probíhá externí studie

Iniciativa na usnadnění přeshraničních fúzí a rozdělování

Probíhají přípravné práce

Veřejné zakázky: mechanismus dobrovolného předběžného posouzení velkých projektů infrastruktury

Probíhá příprava veřejné konzultace

Akční plán ke zvýšení informovanosti o zásadě vzájemného uznávání

Probíhá příprava veřejné konzultace

Revize nařízení o vzájemném uznávání

Probíhá příprava veřejné konzultace

Komplexní balíček opatření k dalšímu prohloubení úsilí o zamezení vstupu nevyhovujících výrobků na trh EU (včetně případného legislativního podnětu)

Probíhá příprava veřejné konzultace

Sdělení o osvědčených postupech pro zřizování maloobchodních provozoven

Připravuje se plán



Strategie pro jednotný digitální trh

Iniciativa

Současný stav

Iniciativy přijaté Komisí

Návrh směrnice o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu

Přijato dne 9. prosince 2015

Návrh směrnice o některých aspektech smluv o prodeji zboží online a jinými prostředky na dálku

Návrh nařízení o zajištění přeshraniční přenositelnosti on-line služeb poskytujících obsah v rámci vnitřního trhu

Přijato dne 9. prosince 2015

Rada dne 26. května 2016 dosáhla obecného přístupu

Sdělení „Směřování k modernějšímu a evropštějšímu rámci v oblasti autorského práva“

Návrh rozhodnutí o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii    

Přijato dne 2. února 2016

Rada dne 26. května 2016 dosáhla obecného přístupu

Sdělení „Digitalizace evropského průmyslu – Dosažení maximálních přínosů jednotného digitálního trhu“

Přijato dne 19. dubna 2016

Sdělení „Evropská iniciativa v oblasti cloud computingu – vybudování konkurenceschopné evropské ekonomiky založené na datech a znalostech“

Priority pro normalizaci IKT pro jednotný digitální trh

Akční plán EU pro „eGovernment“ na období let 2016–2020: Urychlování digitální transformace veřejné správy

Návrh revize nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele

Přijato dne 25. května 2016

Legislativní návrh v oblasti doručování balíků

Legislativní opatření k předcházení zeměpisnému blokování a dalším formám diskriminace spotřebitelů na základě státní příslušnosti nebo země bydliště

Pokyny týkající se uplatňování směrnice o nekalých obchodních praktikách

Přezkum směrnice o audiovizuálních mediálních službách

Přijato dne 25. května 2016

Posouzení úlohy platforem na trhu včetně nedovoleného obsahu na internetu, které provedla Komise

Přijato dne 25. května 2016

Připravované iniciativy

Přezkum velkoobchodních trhů s roamingem

Přijetí plánováno v červnu 2016

Partnerství veřejného a soukromého sektoru v oblasti kybernetické bezpečnosti / Sdělení

Veřejná konzultace dokončena

Reforma systému autorských práv (2. část)

Připravuje se posouzení dopadů

Přezkum směrnice o družicovém vysílání a kabelovém přenosu

Připravuje se posouzení dopadů

Reforma pravidel v oblasti telekomunikací

Připravuje se posouzení dopadů

Volný tok dat

Veřejná konzultace dokončena, probíhá studie

Přezkum směrnice o soukromí a elektronických komunikacích

Probíhá veřejná konzultace

Legislativní návrhy týkající se snížení administrativní zátěže podniků vyplývající z různých systémů DPH

Veřejná konzultace dokončena

Připravuje se posouzení dopadů

Přezkum rámce EU pro vymáhání duševního vlastnictví

Veřejná konzultace dokončena

Připravuje se posouzení dopadů



Akční plán pro vytváření unie kapitálových trhů

Iniciativa

Současný stav

Iniciativy přijaté Komisí

Návrh na jednoduché, transparentní a standardizované sekuritizace (JTS) a revizi kalibrací kapitálu pro banky

Přijato dne 30. září 2015

Rada dne 8. prosince 2015 dosáhla obecného přístupu

Návrh na modernizaci směrnice o prospektu

Přijato dne 30. listopadu 2015

Zelená kniha o retailových finančních službách a pojištění

Přijato dne 10. prosince 2015

Veřejná konzultace dokončena

Úprava kalibrace směrnice Solventnost II pro investice pojistitelů do infrastruktury a evropské fondy dlouhodobých investic

Přijato dne 30. září 2015

Vstup v platnost dne 6. února 2016

Zpráva o skupinovém financování

Mapování vnitrostátních režimů dokončeno; zpráva zveřejněna dne 3. května 2016

Připravované iniciativy

Revize právních předpisů o fondech EuVECA a EuSEF

Práce na posouzení dopadů dokončena

Přijetí plánováno v červenci 2016

Návrh celoevropského fondu fondů rizikového kapitálu a fondů působících ve více zemích

Probíhá příprava působnosti

Připravuje se výzva k vyjádření zájmu pro výběr správce aktiv

Výzva ke sdělení skutečností o kumulativním dopadu finanční reformy

Veřejná konzultace dokončena; shrnutí příspěvků zveřejněno dne 17. května 2016

Řešení zvýhodnění dluhů oproti vlastnímu kapitálu jako součást legislativního návrhu na společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob

Veřejná konzultace dokončena

Připravuje se posouzení dopadů

Přezkum trhů EU s podnikovými dluhopisy se zaměřením na to, jak zlepšit likviditu trhu

Výzva k předkládání nabídek na studii zveřejněna

Bude zveřejněna výzva k projevení zájmu skupiny odborníků

Konzultace týkající se hlavních překážek pro přeshraniční distribuci investičních fondů

Probíhá veřejná konzultace

Legislativní podnět týkající se platební neschopnosti podniků

Probíhá veřejná konzultace

Konference zúčastněných stran v červenci 2016

Připravuje se posouzení dopadů

Posouzení argumentů pro rámec politiky k vytvoření evropských osobních penzí

Očekává se doporučení orgánu EIOPA

Posouzení obezřetnostního zacházení se soukromým vlastním kapitálem a soukromým umisťováním dluhu ve směrnici Solventnost II

Probíhají přípravné práce

Prozkoumání možnosti, zda by všechny členské státy mohly povolit úvěrová družstva mimo oblast působnosti pravidel EU týkajících se kapitálových požadavků na banky

Připravuje se posouzení dopadů týkající se revize právních předpisů o kapitálových požadavcích

Přezkum makroobezřetnostního rámce EU

Probíhá posouzení dopadů

Konzultace týkající se celounijního rámce pro zajištěné dluhopisy a podobné struktury pro úvěry malým a středním podnikům

Veřejná konzultace dokončena

Konference uspořádána dne 1. února 2016

Zpráva o vnitrostátních překážkách volného pohybu kapitálu

Probíhají jednání v rámci skupiny odborníků

Přezkum pokroku při odstraňování zbývajících překážek uvedených v Giovanniniho zprávě

Probíhají jednání v rámci skupiny odborníků

Osvědčené postupy a kodexy chování pro osvobození u zdroje od daně vybírané srážkou

Probíhají jednání v rámci skupiny odborníků o překážkách volného pohybu kapitálu

Studie penzijních fondů a poskytovatelů životního pojištění o diskriminačních daňových překážkách pro přeshraniční investice

Probíhají přípravné práce

Bílá kniha o financování a řízení evropských orgánů dohledu

Probíhají přípravné práce

Průzkum, jak by bylo možné vyvinout nebo podporovat celoevropské informační systémy

Probíhají přípravné práce

(1)

Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1; a zejména článek 4, jehož cílem je posílit přípravu jednoletých a víceletých programů Unie.

Top