Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62013CN0591

    Věc C-591/13: Žaloba podaná dne 20. listopadu 2013 — Evropská komise v. Spolková republika Německo

    Úř. věst. C 24, 25.1.2014, p. 11–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.1.2014   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 24/11


    Žaloba podaná dne 20. listopadu 2013 — Evropská komise v. Spolková republika Německo

    (Věc C-591/13)

    2014/C 24/20

    Jednací jazyk: němčina

    Účastnice řízení

    Žalobkyně: Evropská komise (zástupci: W. Mölls, W. Roels, zmocněnci)

    Žalovaná: Spolková republika Německo

    Návrhová žádání žalobkyně

    konstatovat, že Spolková republika tím, že vydala a ponechala v platnosti a účinnosti právní předpisy, podle nichž je zdanění skrytých rezerv, jichž bylo dosaženo při úplatném zcizení určitého investičního majetku, odloženo až do okamžiku jejich prodeje, pokud tento majetek náleží do investičního majetku tuzemské organizační složky osoby povinné k dani, zatímco takovýto odklad není možný, náleží-li týž majetek do investičního majetku organizační složky osoby povinné k dani, jež se nachází v jiném členském státě nebo v jiném státě Evropského hospodářského prostoru, porušila povinnosti, které pro ni vyplývají z článku 49 SFEU a článku 31 Dohody o EHP (1).

    uložit Spolkové republice Německo náhradu nákladů řízení.

    Žalobní důvody a hlavní argumenty

    Podle německých právních předpisů není v případě prodeje určitého podnikového investičního majetku výtěžek plynoucí z tohoto prodeje zdaněn okamžitě, jestliže osoba povinná k dani během určité doby znovu zakoupí nebo vyrobí určitý podnikový investiční majetek. V tomto případě se zdanění uvedeného výtěžku z prodeje původního majetku cestou „převodu“ odpovídajících skrytých rezerv odloží až do okamžiku prodeje nově zakoupeného nebo vyrobeného majetku. Tento odklad však lze přiznat pouze tehdy, jestliže nově zakoupený nebo vyrobený majetek náleží do investičního majetku tuzemské organizační složky, nikoli však tehdy, nachází-li se dotyčná organizační složka v jiném členském státě nebo v jiném státě Evropského hospodářského prostoru. Podle názoru Komise tato právní úprava porušuje svobodu usazování.


    (1)  Dohoda o Evropském hospodářském prostoru ze dne 2. května 1992, Úř. věst. 1994 L 1, s. 3.


    Top