EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 14.2.2024
COM(2024) 73 final
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ
o provádění a významu pracovního plánu Evropské unie v oblasti sportu na období 2021–2024 a doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích
A.ÚVOD
Od doby, kdy Rada přijala 4. pracovní plán Evropské unie v oblasti sportu (2021–2024), nepřestává sport plnit svou úlohu jako součást evropské kultury, historie a tradic. Jeho jedinečná a sjednocující síla v naší společnosti je spojena s velkou odpovědností, neboť je hybnou silou změn prostřednictvím společenského pokroku, hospodářské činnosti a zdravějších a soudržnějších komunit.
Současný pracovní plán EU se zaměřuje na integritu a hodnoty ve sportu, socioekonomické a environmentální aspekty sportu, podporu účasti na sportu a na zdraví upevňující pohybové aktivitě.
Souvislosti, v nichž byl tento plán prováděn, byly složité a náročné. Sportovní svět se musel vypořádat s přetrvávajícím dopadem pandemie COVID-19, který se prolínal s ruskou agresivní válkou na Ukrajině a následným obdobím inflace, vysokých cen energií a geopolitického napětí, které ovlivňovalo sportovní soutěže. Zvládání výzev souvisejících s tímto vývojem doplňuje práci na základních prioritách, jako je podpora zdraví, rovnosti a bezpečnosti. Právní spory u evropských soudů zvýšily viditelnost a význam evropského rozměru sportu. Zejména se zintenzivnila debata o evropském modelu sportu, která zaujala veřejnost.
Po celé toto období byl pracovní plán EU v oblasti sportu oporou, která zajišťovala zaměření na hlavní priority politiky v oblasti sportu a zároveň řešila potřeby oživení a odolnosti odvětví sportu.
Pracovní plán EU je základem pro dialog a spolupráci mezi členskými státy, Radou a Komisí. Jak je stanoveno v pracovním plánu EU, Rada vyzve Komisi, aby předložila zprávu o jeho provádění a významu. To je součástí podkladů pro přípravu příštího pracovního plánu EU, který má být přijat v první polovině roku 2024.
Tato zpráva vychází z rozsáhlých konzultací. Členské státy a zúčastněné subjekty se mohly písemně vyjádřit v rámci online veřejného konzultačního průzkumu. Členské státy, mezinárodní a evropské sportovní instituce, národní olympijské výbory, národní antidopingové organizace a další příslušné zúčastněné subjekty poskytly celkem 72 odpovědí. Kromě toho Komise uspořádala setkání, na kterém od respondentů získala další kvalitativní zpětnou vazbu.
Tato zpráva vychází z hodnocení pokroku dosaženého v klíčových oblastech politiky pracovního plánu EU. Přezkoumává provádění plánovaných činností, zkoumá účinnost nástrojů a pracovních metod. Obsahuje doporučení pro budoucí opatření a spolupráci v oblasti sportu. Tato zpráva rovněž hodnotí provádění doporučení o zdraví upevňující tělesné aktivitě ve všech odvětvích.
B.HODNOCENÍ / PODÁVÁNÍ ZPRÁV
1.Pracovní metody
Pracovní plán EU v oblasti sportu byl prováděn prostřednictvím několika zavedených pracovních formátů a mechanismů podávání zpráv, které byly v posledních třech letech zdokonaleny a propracovány. Jednalo se o závěry Rady, debaty, expertní skupiny, činnosti zaměřené na vzájemné učení, konference a semináře, zasedání generálních ředitelů EU pro sport a studie.
Byly zřízeny dvě expertní skupiny pro ekologický sport a pro oživení a odolnost odvětví sportu během pandemie COVID-19 a po ní. Těmto skupinám předsedá Komise a aktivně se jich účastní orgány členských států, jakož i pozorovatelé a odborníci ze sportovního hnutí. Předkládaly zprávy a doporučení a poskytovaly platformu pro výměnu odborných znalostí a osvědčených postupů.
Činnosti zaměřené na vzájemné učení pro členské státy, jejichž cílem je výměna informací a zkušeností o konkrétních tématech, se v průběhu pracovního plánu EU významně rozvinuly. Setkání na vysoké úrovni a konference, například neformální setkání generálních ředitelů EU pro sport, spolu s politickými rozpravami v Radě hrály klíčovou roli při prosazování politik týkajících se společných výzev.
Komise prováděla studie týkající se aktuálních otázek a pokračovala v rozvoji iniciativ a kampaní, jako jsou Sportovní fórum EU, Evropský týden sportu, kampaň „Zdravý životní styl pro všechny“ a iniciativa SHARE. Cílem těchto studií a kampaní bylo pomoci členským státům a dalším zúčastněným subjektům rozvíjet a realizovat politiky a činnosti v oblasti sportu.
Sportovní federace, asociace a další zúčastněné subjekty v oblasti sportu hrají klíčovou roli při provádění politiky v oblasti sportu a jejich názory jsou důležitou součástí politických diskusí. V tomto duchu se sportovní hnutí aktivně účastnilo každoročního Sportovního fóra EU a dalších konferencí. S velkým zájmem také sledovalo expertní skupiny.
Komise rovněž spolupracovala s mezinárodními vládními a nevládními organizacemi, jsou Rada Evropy (RE), Světová zdravotnická organizace (WHO), Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a Světová antidopingová agentura (WADA).
Tyto pracovní metody pomohly posílit spolupráci mezi členskými státy, Radou, Komisí a zúčastněnými subjekty v oblasti sportu. Zlepšily koordinaci EU a umožnily výměnu cenných odborných znalostí a zkušeností při plnění pracovního plánu EU. Současně může být nutné provést určité úpravy v koncepci opatření, aby se zajistilo pravidelnější sdělování výsledků a výstupy, které lze snadno opakovat.
2.Opatření a výstupy
2.1 Expertní skupiny
Zpráva expertní skupiny o ekologickém sportu zkoumala, jak by evropský systém sportu mohl nejlépe podporovat udržitelnost životního prostředí, a předložila doporučení určená především orgánům veřejné moci a vnitrostátním sportovním organizacím. Mezi ně patřila výzva pro zastánce sportu a udržitelnosti, aby prosazovali ekologický sport, zřízení orgánů pro sdílení znalostí a financování na vnitrostátní a evropské úrovni na podporu přechodu k ekologičtějšímu sportu. Zpráva ukázala, že sport je velmi závislý na ostatních odvětvích a jeho hlavní dopad na klima je spojen s cestami fanoušků a účastníků na soutěže.
Zpráva expertní skupiny týkající se oživení a odolnosti nastínila významné dopady onemocnění COVID-19, které se projevily v celém odvětví sportu. Zpráva rovněž ukázala dopad následných krizí, zejména v souvislosti s ruskou agresivní válkou na Ukrajině a rostoucími náklady na energie. Kromě přímého dopadu krize a reakce na ni se zpráva zabývala i tím, jak je tato situace propojena s širšími otázkami, jako je udržitelnost a správa. Zpráva tak zdůraznila, že je důležité, aby sportovní organizace přijaly strategie v oblasti rizik a plánování pro nepředvídané události.
2.2 Akce v rámci předsednictví a činnosti zaměřené na vzájemné učení
Členské státy, které předsedaly EU, pořádaly konference, semináře a setkání generálních ředitelů EU pro sport. Tyto akce přinesly řadu odborných znalostí a politických směrů v oblastech, jako je sportovní diplomacie, inovace, udržitelnost, integrita a rovnost.
Kromě toho se ukázalo, že činnosti zaměřené na vzájemné učení jsou pro členské státy stále oblíbenější metodou, jak organizovat a do hloubky sdílet znalosti v konkrétnějších oblastech.
Úplný seznam akcí v rámci předsednictví a dalších činností je uveden v příloze I. I když období pracovního plánu EU stále probíhá, téměř všechny činnosti a akce uvedené v této příloze byly úspěšně provedeny. Tento společný úspěch odráží pevné odhodlání členských států, předsednictví, Rady, Komise a všech ostatních zúčastněných subjektů přispívat a spolupracovat v rámci pracovního plánu EU.
2.3 Další iniciativy na podporu pracovního plánu EU
Za účelem zvýšení dopadu prioritních oblastí a dosažení hlavních cílů pracovního plánu EU prováděla Komise různé relevantní činnosti, které akce a cíle doplňovaly.
Jedním z hlavních cílů plánu je zintenzivnit dialog a spolupráci. Sportovní fórum EU je hlavní veřejnou platformou pro politický dialog mezi zúčastněnými subjekty v oblasti sportu o klíčových výzvách a oblastech, v nichž probíhá spolupráce v rámci pracovního plánu EU. Každoročně se do něj zapojí až 400 účastníků z celé Evropy, kteří pocházejí ze sportovních federací, klubů, národních a regionálních orgánů a z řad akademiků, sportovců a z nevládních organizací.
Kromě toho Komise v roce 2020 zahájila činnost pracovní skupiny na vysoké úrovni pro genderovou rovnost ve sportu, v níž od roku 2021 započalo své působení patnáct odborníků z různých oblastí. Zpráva o genderové rovnosti ve sportu vypracovaná touto skupinou obsahovala akční plán s doporučeními určenými Komisi, členským státům, národním a mezinárodním sportovním orgánům a občanským organizacím v různých tematických oblastech, jako je účast ve sportu, rovné zacházení, vedoucí postavení a opatření k zajištění bezpečné účasti na sportu.
Kampaň „Zdravý životní styl pro všechny“, která probíhala v letech 2021 až 2023, přispěla k prioritní oblasti zvýšení účasti na sportu a zdraví upevňující pohybové aktivitě a propagovala zdravý životní styl napříč všemi generacemi a sociálními skupinami tím, že propojila sport a aktivní životní styl s politikou v oblasti zdraví a potravin a dalšími politikami. Tato iniciativa vyzvala k zaslání příspěvků a v reakci na to obdržela 102 příslibů od zúčastněných subjektů v oblasti sportu. Mezi ně patřila samotná Komise, členské státy, místní orgány, sportovní federace, sporty na místní úrovni a organizace občanské společnosti. Mapování zdravého životního stylu poskytuje přehled výsledků a nabízí průvodce financováním projektů.
Evropský týden sportu, další nástroj pro mobilizaci úsilí o podporu účasti na sportu, je stále silnější a umožňuje sportovním organizacím, komunitám a dalším subjektům z celé EU a jejích sousedních zemí podporovat účast na pohybové aktivitě a sportu mezi širokou veřejností. Tento týden je hlavní součástí každoroční kampaně Komise #BeActive, která propaguje pracovní plán EU a sport v celé EU. Činnosti pokračovaly navzdory pandemii COVID-19 v rámci její složky #BeActive@Home. V roce 2022 se konal rekordní počet akcí s více než 13 miliony účastníků ve 40 zemích a regionech. V roce 2023 se uskutečnilo 36 000 akcí, kterých se zúčastnilo téměř 11 milionů lidí. Od roku 2022 Komise v rámci kampaně uděluje ceny #BeActive ve čtyřech kategoriích, kterými jsou: vzdělávání, pracoviště, místní hrdina a napříč generacemi.
Sportovní akce Erasmus+ podporují účast na sportu, pohybové aktivitě a dobrovolných činnostech. Tyto akce poskytují prostřednictvím své finanční podpory významný základ pro další rozvoj evropské spolupráce. Jsou určeny k řešení společenských i sportovních výzev a jejich priority jsou v dobrém souladu s prioritami pracovního plánu EU. Rozpočet se oproti předchozímu programovému období zdvojnásobil a na období 2021–2027 nyní činí 470 milionů EUR. Příležitosti zapojit se do partnerství jsou stále oblíbenější a zavedení partnerství malého rozsahu umožnilo zapojit do spolupráce více organizací na místní úrovni. Například v roce 2023 obdržela Komise rekordních 1 500 návrhů, což je o 17 % více než v roce 2022. V roce 2023 bylo poprvé možné zapojit projekty vzdělávací mobility pro sportovní trenéry.
Komise se angažovala i v dalších oblastech podporujících začleňování sportu a pohybové aktivity. Dne 30. května 2023 uspořádala summit Sport a inovace, na kterém se sešli výzkumní pracovníci, společnosti a tvůrci politik, aby diskutovali o příležitostech a vytvořili nová partnerství v oblasti výkonnosti sportovců, udržitelnosti a digitalizace. Ceny #BeInclusive EU Sport Awards oceňují organizace, které využívají sport ke zvýšení sociálního začlenění. Od roku 2022 jsou v těchto kategoriích oceňovány projekty, které ukazují, jak lze překonávat bariéry, podporují genderovou rovnost a ukazují hodnotu sportu při prosazování hodnot EU a míru, jako je například začleňování uprchlíků z Ukrajiny.
V rámci pracovního plánu EU Komise přispěla k fakticky podloženým politikám shromažďováním údajů prostřednictvím studií a průzkumů, včetně studie z roku 2021 o boji proti anabolickým steroidům a lidským růstovým hormonům ve sportu v rámci EU a studie z roku 2022 o evropském modelu sportu. V roce 2023 byla zahájena studie o právech sportovců na významných sportovních akcích a v jejich okolí, jejíž závěrečná zpráva je plánována na rok 2024. Průzkum Eurobarometr o sportu a fyzické aktivitě z roku 2022 navíc poskytl kvantitativní údaje o rozšíření sportu a pohybové aktivity v EU a o několika souvisejících otázkách, jako je dobrovolnictví ve sportu, udržitelnost a rovnost. Frekvence, s jakou se Evropané věnují sportu, se používá také jako klíčový ukazatel pro politiku v oblasti sportu.
2.4 Spolupráce s mezinárodními orgány
EU a Rada Evropy sdílejí společné přání, aby se sport stal společenským přínosem a prostředkem prosazování lidských práv a evropských hodnot. To je základem pro společné projekty EU a Rady Evropy zaměřené na boj proti nenávistným projevům ve sportu, ochranu a zabezpečení dětí a genderovou rovnost.
Komise spolupracuje s agenturou WADA v boji proti dopingu ve sportu. Pracovní skupina Rady pro sport pokračovala v přípravě mandátu EU v souladu s usnesením zástupců vlád členských států o zastoupení členských států v nadační radě agentury WADA a o koordinaci postojů členských států před zasedáními agentury WADA. Usnesení Rady bylo aktualizováno v roce 2023, aby odráželo vyvíjející se postupy a právní vývoj.
Komise a úřad UNODC spolupracují v oblasti boje proti korupci, praní špinavých peněz a vymáhání majetku v Asii a Tichomoří, v Africe a na mezinárodní úrovni na podporu mechanismu přezkumu Úmluvy OSN proti korupci.
Komise rovněž udržuje dobré vztahy s WHO a UNESCO, aby dosáhla cílů pracovního plánu EU. Komise také podepsala formální ujednání o spolupráci s Unií evropských fotbalových asociací (UEFA) a Evropským olympijským výborem (EOV).
2.5 Spolupráce v oblasti zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích
Doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivitě ve všech odvětvích vybízí členské státy, aby vypracovaly vnitrostátní strategie a akční plány na podporu tělesné aktivity a aby přitom spolupracovaly mezi sebou a s Komisí. Doporučení vyzývá k podpoře WHO při shromažďování údajů a sběru přehledů pro jednotlivé země. Pokrok je sledován na základě rámce 23 ukazatelů.
Celkově lze strukturovanou spolupráci mezi WHO a Komisí hodnotit pozitivně. Výsledky plnění 23 ukazatelů dosažené členskými státy se zvýšily z 64,7 % v roce 2015 na 74,5 % v roce 2018 a dále na 75,7 % v roce 2021. Pouze dva ukazatele zaostávají – ukazatel 7 (program Sportovní kluby pro zdraví) a ukazatel 18 (Evropské pokyny ke zlepšování infrastruktury pro tělesnou aktivitu ve volném čase).
Většina členských států a zúčastněných subjektů považuje doporučení a jeho ukazatele, jakož i výstupy a údaje za stále relevantní (podrobnosti v příloze II).
3.Zpětná vazba k provádění pracovního plánu EU v oblasti sportu
Zpětná vazba členských států a zúčastněných subjektů k provádění pracovního plánu EU byla shromážděna prostřednictvím otevřeného online průzkumu a diskusí na setkání zúčastněných subjektů pro respondenty.
Analýza ukázala vysokou míru souhlasu s prioritami, výměnou znalostí a zkušeností a pracovními metodami. Většina považovala expertní skupiny, studie a akce za velmi vhodné. Pozitivně byly hodnoceny také činnosti zaměřené na vzájemné učení.
Zároveň respondenti navrhovali způsoby, jak zlepšit provádění a dopad výsledků, konkrétně zlepšením prezentace výstupů a toku informací a rozšířením možnosti sdílení zkušeností. Několik z nich dalo přednost osobnímu kontaktu a navazování kontaktů. Zdůrazněna byla také kontinuita a navazování na vykonanou práci.
Zpětná vazba pro budoucnost: v kostce
Členské státy a další zúčastněné subjekty, které se ke konzultaci vyjádřily, zdůraznily následující témata.
Profesionální sporty – integrita a hodnoty ve sportu
ØPodporovat a dále rozvíjet evropský model sportu
ØZaměřit se na hodnotu integrity ve sportu, boje proti dopingu, potírání korupce a řádné správy
Socioekonomický a environmentální rozměr sportu
ØUsilovat o komplexnější přístup k rovnému a spravedlivému přístupu ke sportu
ØPokračovat v prosazování a zlepšování genderové rovnosti a začleňování ve všech oblastech – od správních struktur až po účast na místní úrovni
ØZaměřit se na udržitelnost ve sportu – environmentální a ekonomickou
Sport na místní úrovni – propagace účasti na sportu a zdraví upevňující pohybové aktivitě
ØPodporovat účast na sportech na místní úrovni a zaměřit se konkrétně na potřeby základních a místních organizací
ØZaměřit se na holistický přístup ke zdravému životnímu stylu
ØZdůraznit význam dobrovolnictví ve sportu
ØOchraňovat mladé lidí a nezletilé ve sportu, včetně sportu na místní úrovni
Nástroje – pracovní metody
ØPodporovat osobní setkání a výměnu osvědčených postupů
ØZajistit častější šíření výstupů a přístup k informacím, údajům a zprávám
ØFlexibilně zprostředkovávat dialog a spolupráci
|
C.
DALŠÍ POSTUP
Komise vítá zpětnou vazbu od členských států a zúčastněných subjektů. Při provádění pracovního plánu EU v oblasti sportu Komise obecně shledala, že pracovní metody fungují dobře. Komise vidí velký přínos v další podpoře výměny znalostí a zkušeností a uznává, že v této oblasti může hrát užitečnou koordinační roli. Komise je připravena řešit problémy, které se objevily v některých formátech a na některých akcích, a zavazuje se k jejich neustálému zlepšování.
Z celkového hodnocení a zpětné vazby od členských států a zúčastněných subjektů vyplývá, že zaměření na politické priority je vhodné, ale může být nutné je přezkoumat s ohledem na současný a budoucí vývoj, jako jsou ruská agresivní válka na Ukrajině, rozšíření EU nebo celosvětový zájem o evropský sport. S výměnou znalostí a zkušeností a navazováním kontaktů panuje všeobecná spokojenost. Komise toto ocenění sdílí.
Závěry zprávy poskytují přehled o oblastech, kterým je třeba věnovat pozornost v budoucnu. V obecné rovině je lze rozdělit do následujících oblastí: i) podpora evropského modelu sportu; ii) utváření správy sportu založeného na hodnotách a významných akcích v Evropě; iii) finanční udržitelnost; iv) dodržování vysokých standardů integrity; v) prosazování práv sportovců, kteří se věnují své kariéře; vi) zajištění rovnosti a zastoupení a vii) větší ocenění úlohy sportu na místní úrovni a dobrovolnictví.
Existuje jasná politická vůle a potřeba nadále se zaměřovat na udržitelný rozvoj, který se zabývá nejen ekonomickou životaschopností, ale také dopadem změny klimatu na sport a ekologickými, inovativními a inkluzivními řešeními, která může rozvíjet. V plánu může být také třeba zohlednit změny, které přináší technologický pokrok a umělá inteligence, a jejich dopad na sport.
Zajištění rovnosti a spravedlnosti pro všechny lidi, kteří chtějí mít přístup ke sportu za účelem účasti, zůstává i nadále na prvním místě programu, přičemž je zjevně třeba se i nadále zabývat potřebami a problémy nedostatečně zastoupených skupin ve sportu, včetně žen, lidí ze znevýhodněného prostředí a rostoucí skupiny starších lidí a lidí trpících chronickým onemocněním nebo zdravotním postižením.
Na základě zkušeností z širšího kontextu, v němž byl tento pracovní plán EU prováděn, by se mělo zvážit také větší zaměření na vnější a diplomatické aspekty sportu, včetně prosazování evropských hodnot.
Základem těchto oblastí zaměření je důležitost dodržování a prosazování integrity a hodnot ve sportu, ať už prostřednictvím boje proti korupci, dopingu, diskriminaci, násilí a nesnášenlivosti (např. nenávistným projevům), nebo prosazováním a hájením sociálního začlenění, rovnosti, tolerance a lidských práv. Sport by měl poskytovat bezpečné prostředí, které lidem umožní osvojit si dovednosti a investovat do pozitivních sociálních vazeb. To má zásadní význam pro zajištění toho, aby sport v Evropě mohl i nadále plnit svou plnohodnotnou úlohu sjednocující, soudržné a posilující síly pro naše společnosti, komunity a ekonomiky.
Evropský parlament, Rada, Evropský hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů se vyzývají, aby tuto zprávu vzaly na vědomí.
V rámci příštího pracovního plánu EU v oblasti sportu se Rada vyzývá, aby zvážila zpětnou vazbu týkající se priorit pro budoucí práci a pracovních metod uvedených v této zprávě.
Předsednictví se vyzývá, aby z této zprávy vycházelo při přípravě příštího pracovního plánu EU v oblasti sportu během prvního pololetí roku 2024.