Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0073

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ o provádění a významu pracovního plánu Evropské unie v oblasti sportu na období 2021–2024 a doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích

COM/2024/73 final

V Bruselu dne 14.2.2024

COM(2024) 73 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o provádění a významu pracovního plánu Evropské unie v oblasti sportu na období 2021–2024 a doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích


A.ÚVOD

Od doby, kdy Rada přijala 4. pracovní plán Evropské unie v oblasti sportu (2021–2024) 1 , nepřestává sport plnit svou úlohu jako součást evropské kultury, historie a tradic. Jeho jedinečná a sjednocující síla v naší společnosti je spojena s velkou odpovědností, neboť je hybnou silou změn prostřednictvím společenského pokroku, hospodářské činnosti a zdravějších a soudržnějších komunit.

Současný pracovní plán EU se zaměřuje na integritu a hodnoty ve sportu, socioekonomické a environmentální aspekty sportu, podporu účasti na sportu a na zdraví upevňující pohybové aktivitě.

Souvislosti, v nichž byl tento plán prováděn, byly složité a náročné. Sportovní svět se musel vypořádat s přetrvávajícím dopadem pandemie COVID-19, který se prolínal s ruskou agresivní válkou na Ukrajině a následným obdobím inflace, vysokých cen energií a geopolitického napětí, které ovlivňovalo sportovní soutěže. Zvládání výzev souvisejících s tímto vývojem doplňuje práci na základních prioritách, jako je podpora zdraví, rovnosti a bezpečnosti. Právní spory u evropských soudů zvýšily viditelnost a význam evropského rozměru sportu. Zejména se zintenzivnila debata o evropském modelu sportu, která zaujala veřejnost.

Po celé toto období byl pracovní plán EU v oblasti sportu oporou, která zajišťovala zaměření na hlavní priority politiky v oblasti sportu a zároveň řešila potřeby oživení a odolnosti odvětví sportu.

Pracovní plán EU je základem pro dialog a spolupráci mezi členskými státy, Radou a Komisí. Jak je stanoveno v pracovním plánu EU, Rada vyzve Komisi, aby předložila zprávu o jeho provádění a významu. To je součástí podkladů pro přípravu příštího pracovního plánu EU, který má být přijat v první polovině roku 2024.

Tato zpráva vychází z rozsáhlých konzultací. Členské státy a zúčastněné subjekty se mohly písemně vyjádřit v rámci online veřejného konzultačního průzkumu. Členské státy, mezinárodní a evropské sportovní instituce, národní olympijské výbory, národní antidopingové organizace a další příslušné zúčastněné subjekty poskytly celkem 72 odpovědí. Kromě toho Komise uspořádala setkání, na kterém od respondentů získala další kvalitativní zpětnou vazbu.

Tato zpráva vychází z hodnocení pokroku dosaženého v klíčových oblastech politiky pracovního plánu EU. Přezkoumává provádění plánovaných činností, zkoumá účinnost nástrojů a pracovních metod. Obsahuje doporučení pro budoucí opatření a spolupráci v oblasti sportu. Tato zpráva rovněž hodnotí provádění doporučení o zdraví upevňující tělesné aktivitě ve všech odvětvích 2 .

B.HODNOCENÍ / PODÁVÁNÍ ZPRÁV

1.Pracovní metody

Pracovní plán EU v oblasti sportu byl prováděn prostřednictvím několika zavedených pracovních formátů a mechanismů podávání zpráv, které byly v posledních třech letech zdokonaleny a propracovány. Jednalo se o závěry Rady, debaty, expertní skupiny, činnosti zaměřené na vzájemné učení, konference a semináře, zasedání generálních ředitelů EU pro sport a studie.

Byly zřízeny dvě expertní skupiny pro ekologický sport a pro oživení a odolnost odvětví sportu během pandemie COVID-19 a po ní. Těmto skupinám předsedá Komise a aktivně se jich účastní orgány členských států, jakož i pozorovatelé a odborníci ze sportovního hnutí. Předkládaly zprávy a doporučení a poskytovaly platformu pro výměnu odborných znalostí a osvědčených postupů.

Činnosti zaměřené na vzájemné učení pro členské státy, jejichž cílem je výměna informací a zkušeností o konkrétních tématech, se v průběhu pracovního plánu EU významně rozvinuly. Setkání na vysoké úrovni a konference, například neformální setkání generálních ředitelů EU pro sport, spolu s politickými rozpravami v Radě hrály klíčovou roli při prosazování politik týkajících se společných výzev.

Komise prováděla studie týkající se aktuálních otázek a pokračovala v rozvoji iniciativ a kampaní, jako jsou Sportovní fórum EU, Evropský týden sportu, kampaň „Zdravý životní styl pro všechny“ a iniciativa SHARE. Cílem těchto studií a kampaní bylo pomoci členským státům a dalším zúčastněným subjektům rozvíjet a realizovat politiky a činnosti v oblasti sportu.

Sportovní federace, asociace a další zúčastněné subjekty v oblasti sportu hrají klíčovou roli při provádění politiky v oblasti sportu a jejich názory jsou důležitou součástí politických diskusí. V tomto duchu se sportovní hnutí aktivně účastnilo každoročního Sportovního fóra EU a dalších konferencí. S velkým zájmem také sledovalo expertní skupiny.

Komise rovněž spolupracovala s mezinárodními vládními a nevládními organizacemi, jsou Rada Evropy (RE), Světová zdravotnická organizace (WHO), Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a Světová antidopingová agentura (WADA).

Tyto pracovní metody pomohly posílit spolupráci mezi členskými státy, Radou, Komisí a zúčastněnými subjekty v oblasti sportu. Zlepšily koordinaci EU a umožnily výměnu cenných odborných znalostí a zkušeností při plnění pracovního plánu EU. Současně může být nutné provést určité úpravy v koncepci opatření, aby se zajistilo pravidelnější sdělování výsledků a výstupy, které lze snadno opakovat.

2.Opatření a výstupy

2.1 Expertní skupiny

Zpráva expertní skupiny o ekologickém sportu 3 zkoumala, jak by evropský systém sportu mohl nejlépe podporovat udržitelnost životního prostředí, a předložila doporučení určená především orgánům veřejné moci a vnitrostátním sportovním organizacím. Mezi ně patřila výzva pro zastánce sportu a udržitelnosti, aby prosazovali ekologický sport, zřízení orgánů pro sdílení znalostí a financování na vnitrostátní a evropské úrovni na podporu přechodu k ekologičtějšímu sportu. Zpráva ukázala, že sport je velmi závislý na ostatních odvětvích a jeho hlavní dopad na klima je spojen s cestami fanoušků a účastníků na soutěže.

Zpráva expertní skupiny týkající se oživení a odolnosti 4 nastínila významné dopady onemocnění COVID-19, které se projevily v celém odvětví sportu. Zpráva rovněž ukázala dopad následných krizí, zejména v souvislosti s ruskou agresivní válkou na Ukrajině a rostoucími náklady na energie. Kromě přímého dopadu krize a reakce na ni se zpráva zabývala i tím, jak je tato situace propojena s širšími otázkami, jako je udržitelnost a správa. Zpráva tak zdůraznila, že je důležité, aby sportovní organizace přijaly strategie v oblasti rizik a plánování pro nepředvídané události.

2.2 Akce v rámci předsednictví a činnosti zaměřené na vzájemné učení

Členské státy, které předsedaly EU, pořádaly konference, semináře a setkání generálních ředitelů EU pro sport. Tyto akce přinesly řadu odborných znalostí a politických směrů v oblastech, jako je sportovní diplomacie, inovace, udržitelnost, integrita a rovnost.

Kromě toho se ukázalo, že činnosti zaměřené na vzájemné učení jsou pro členské státy stále oblíbenější metodou, jak organizovat a do hloubky sdílet znalosti v konkrétnějších oblastech.

Úplný seznam akcí v rámci předsednictví a dalších činností je uveden v příloze I. I když období pracovního plánu EU stále probíhá, téměř všechny činnosti a akce uvedené v této příloze byly úspěšně provedeny. Tento společný úspěch odráží pevné odhodlání členských států, předsednictví, Rady, Komise a všech ostatních zúčastněných subjektů přispívat a spolupracovat v rámci pracovního plánu EU.

2.3 Další iniciativy na podporu pracovního plánu EU

Za účelem zvýšení dopadu prioritních oblastí a dosažení hlavních cílů pracovního plánu EU prováděla Komise různé relevantní činnosti, které akce a cíle doplňovaly.

Jedním z hlavních cílů plánu je zintenzivnit dialog a spolupráci. Sportovní fórum EU je hlavní veřejnou platformou pro politický dialog mezi zúčastněnými subjekty v oblasti sportu o klíčových výzvách a oblastech, v nichž probíhá spolupráce v rámci pracovního plánu EU. Každoročně se do něj zapojí až 400 účastníků z celé Evropy, kteří pocházejí ze sportovních federací, klubů, národních a regionálních orgánů a z řad akademiků, sportovců a z nevládních organizací.

Kromě toho Komise v roce 2020 zahájila činnost pracovní skupiny na vysoké úrovni pro genderovou rovnost ve sportu, v níž od roku 2021 započalo své působení patnáct odborníků z různých oblastí. Zpráva o genderové rovnosti ve sportu vypracovaná touto skupinou 5 obsahovala akční plán s doporučeními určenými Komisi, členským státům, národním a mezinárodním sportovním orgánům a občanským organizacím v různých tematických oblastech, jako je účast ve sportu, rovné zacházení, vedoucí postavení a opatření k zajištění bezpečné účasti na sportu.

Kampaň „Zdravý životní styl pro všechny“, která probíhala v letech 2021 až 2023, přispěla k prioritní oblasti zvýšení účasti na sportu a zdraví upevňující pohybové aktivitě a propagovala zdravý životní styl napříč všemi generacemi a sociálními skupinami tím, že propojila sport a aktivní životní styl s politikou v oblasti zdraví a potravin a dalšími politikami. Tato iniciativa vyzvala k zaslání příspěvků a v reakci na to obdržela 102 příslibů od zúčastněných subjektů v oblasti sportu. Mezi ně patřila samotná Komise, členské státy, místní orgány, sportovní federace, sporty na místní úrovni a organizace občanské společnosti. Mapování zdravého životního stylu poskytuje přehled výsledků a nabízí průvodce financováním projektů 6 .

Evropský týden sportu, další nástroj pro mobilizaci úsilí o podporu účasti na sportu, je stále silnější a umožňuje sportovním organizacím, komunitám a dalším subjektům z celé EU a jejích sousedních zemí podporovat účast na pohybové aktivitě a sportu mezi širokou veřejností. Tento týden je hlavní součástí každoroční kampaně Komise #BeActive, která propaguje pracovní plán EU a sport v celé EU. Činnosti pokračovaly navzdory pandemii COVID-19 v rámci její složky #BeActive@Home. V roce 2022 se konal rekordní počet akcí s více než 13 miliony účastníků ve 40 zemích a regionech. V roce 2023 se uskutečnilo 36 000 akcí, kterých se zúčastnilo téměř 11 milionů lidí. Od roku 2022 Komise v rámci kampaně uděluje ceny #BeActive ve čtyřech kategoriích, kterými jsou: vzdělávání, pracoviště, místní hrdina a napříč generacemi.

Sportovní akce Erasmus+ podporují účast na sportu, pohybové aktivitě a dobrovolných činnostech. Tyto akce poskytují prostřednictvím své finanční podpory významný základ pro další rozvoj evropské spolupráce. Jsou určeny k řešení společenských i sportovních výzev a jejich priority 7 jsou v dobrém souladu s prioritami pracovního plánu EU. Rozpočet se oproti předchozímu programovému období zdvojnásobil a na období 2021–2027 nyní činí 470 milionů EUR. Příležitosti zapojit se do partnerství jsou stále oblíbenější a zavedení partnerství malého rozsahu umožnilo zapojit do spolupráce více organizací na místní úrovni. Například v roce 2023 obdržela Komise rekordních 1 500 návrhů, což je o 17 % více než v roce 2022. V roce 2023 bylo poprvé možné zapojit projekty vzdělávací mobility pro sportovní trenéry.

Komise se angažovala i v dalších oblastech podporujících začleňování sportu a pohybové aktivity. Dne 30. května 2023 uspořádala summit Sport a inovace, na kterém se sešli výzkumní pracovníci, společnosti a tvůrci politik, aby diskutovali o příležitostech a vytvořili nová partnerství v oblasti výkonnosti sportovců, udržitelnosti a digitalizace. Ceny #BeInclusive EU Sport Awards oceňují organizace, které využívají sport ke zvýšení sociálního začlenění. Od roku 2022 jsou v těchto kategoriích oceňovány projekty, které ukazují, jak lze překonávat bariéry, podporují genderovou rovnost a ukazují hodnotu sportu při prosazování hodnot EU a míru, jako je například začleňování uprchlíků z Ukrajiny.

V rámci pracovního plánu EU Komise přispěla k fakticky podloženým politikám shromažďováním údajů prostřednictvím studií a průzkumů, včetně studie z roku 2021 o boji proti anabolickým steroidům a lidským růstovým hormonům ve sportu v rámci EU 8 a studie z roku 2022 o evropském modelu sportu 9 . V roce 2023 byla zahájena studie o právech sportovců na významných sportovních akcích a v jejich okolí, jejíž závěrečná zpráva je plánována na rok 2024. Průzkum Eurobarometr o sportu a fyzické aktivitě z roku 2022 10 navíc poskytl kvantitativní údaje o rozšíření sportu a pohybové aktivity v EU a o několika souvisejících otázkách, jako je dobrovolnictví ve sportu, udržitelnost a rovnost. Frekvence, s jakou se Evropané věnují sportu, se používá také jako klíčový ukazatel pro politiku v oblasti sportu.

2.4 Spolupráce s mezinárodními orgány

EU a Rada Evropy sdílejí společné přání, aby se sport stal společenským přínosem a prostředkem prosazování lidských práv a evropských hodnot. To je základem pro společné projekty EU a Rady Evropy zaměřené na boj proti nenávistným projevům ve sportu, ochranu a zabezpečení dětí a genderovou rovnost.

Komise spolupracuje s agenturou WADA v boji proti dopingu ve sportu. Pracovní skupina Rady pro sport pokračovala v přípravě mandátu EU v souladu s usnesením zástupců vlád členských států o zastoupení členských států v nadační radě agentury WADA a o koordinaci postojů členských států před zasedáními agentury WADA. Usnesení Rady bylo aktualizováno v roce 2023, aby odráželo vyvíjející se postupy a právní vývoj 11 .

Komise a úřad UNODC spolupracují v oblasti boje proti korupci, praní špinavých peněz a vymáhání majetku v Asii a Tichomoří, v Africe a na mezinárodní úrovni na podporu mechanismu přezkumu Úmluvy OSN proti korupci.

Komise rovněž udržuje dobré vztahy s WHO a UNESCO, aby dosáhla cílů pracovního plánu EU. Komise také podepsala formální ujednání o spolupráci s Unií evropských fotbalových asociací (UEFA) 12 a Evropským olympijským výborem (EOV) 13 .

2.5 Spolupráce v oblasti zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích

Doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivitě ve všech odvětvích 14 vybízí členské státy, aby vypracovaly vnitrostátní strategie a akční plány na podporu tělesné aktivity a aby přitom spolupracovaly mezi sebou a s Komisí. Doporučení vyzývá k podpoře WHO při shromažďování údajů a sběru přehledů pro jednotlivé země. Pokrok je sledován na základě rámce 23 ukazatelů.

Celkově lze strukturovanou spolupráci mezi WHO a Komisí hodnotit pozitivně. Výsledky plnění 23 ukazatelů dosažené členskými státy se zvýšily z 64,7 % v roce 2015 na 74,5 % v roce 2018 a dále na 75,7 % v roce 2021. Pouze dva ukazatele zaostávají – ukazatel 7 (program Sportovní kluby pro zdraví) a ukazatel 18 (Evropské pokyny ke zlepšování infrastruktury pro tělesnou aktivitu ve volném čase).

Většina členských států a zúčastněných subjektů považuje doporučení a jeho ukazatele, jakož i výstupy a údaje za stále relevantní (podrobnosti v příloze II).

3.Zpětná vazba k provádění pracovního plánu EU v oblasti sportu

Zpětná vazba členských států a zúčastněných subjektů k provádění pracovního plánu EU byla shromážděna prostřednictvím otevřeného online průzkumu a diskusí na setkání zúčastněných subjektů pro respondenty.

Analýza ukázala vysokou míru souhlasu s prioritami, výměnou znalostí a zkušeností a pracovními metodami. Většina považovala expertní skupiny, studie a akce za velmi vhodné. Pozitivně byly hodnoceny také činnosti zaměřené na vzájemné učení.

Zároveň respondenti navrhovali způsoby, jak zlepšit provádění a dopad výsledků, konkrétně zlepšením prezentace výstupů a toku informací a rozšířením možnosti sdílení zkušeností. Několik z nich dalo přednost osobnímu kontaktu a navazování kontaktů. Zdůrazněna byla také kontinuita a navazování na vykonanou práci.

Zpětná vazba pro budoucnost: v kostce

Členské státy a další zúčastněné subjekty, které se ke konzultaci vyjádřily, zdůraznily následující témata.

Profesionální sporty – integrita a hodnoty ve sportu

ØPodporovat a dále rozvíjet evropský model sportu

ØZaměřit se na hodnotu integrity ve sportu, boje proti dopingu, potírání korupce a řádné správy

Socioekonomický a environmentální rozměr sportu

ØUsilovat o komplexnější přístup k rovnému a spravedlivému přístupu ke sportu

ØPokračovat v prosazování a zlepšování genderové rovnosti a začleňování ve všech oblastech – od správních struktur až po účast na místní úrovni

ØZaměřit se na udržitelnost ve sportu – environmentální a ekonomickou

Sport na místní úrovni – propagace účasti na sportu a zdraví upevňující pohybové aktivitě

ØPodporovat účast na sportech na místní úrovni a zaměřit se konkrétně na potřeby základních a místních organizací

ØZaměřit se na holistický přístup ke zdravému životnímu stylu

ØZdůraznit význam dobrovolnictví ve sportu

ØOchraňovat mladé lidí a nezletilé ve sportu, včetně sportu na místní úrovni

Nástroje – pracovní metody

ØPodporovat osobní setkání a výměnu osvědčených postupů

ØZajistit častější šíření výstupů a přístup k informacím, údajům a zprávám

ØFlexibilně zprostředkovávat dialog a spolupráci

C.    DALŠÍ POSTUP

Komise vítá zpětnou vazbu od členských států a zúčastněných subjektů. Při provádění pracovního plánu EU v oblasti sportu Komise obecně shledala, že pracovní metody fungují dobře. Komise vidí velký přínos v další podpoře výměny znalostí a zkušeností a uznává, že v této oblasti může hrát užitečnou koordinační roli. Komise je připravena řešit problémy, které se objevily v některých formátech a na některých akcích, a zavazuje se k jejich neustálému zlepšování.

Z celkového hodnocení a zpětné vazby od členských států a zúčastněných subjektů vyplývá, že zaměření na politické priority je vhodné, ale může být nutné je přezkoumat s ohledem na současný a budoucí vývoj, jako jsou ruská agresivní válka na Ukrajině, rozšíření EU nebo celosvětový zájem o evropský sport. S výměnou znalostí a zkušeností a navazováním kontaktů panuje všeobecná spokojenost. Komise toto ocenění sdílí.

Závěry zprávy poskytují přehled o oblastech, kterým je třeba věnovat pozornost v budoucnu. V obecné rovině je lze rozdělit do následujících oblastí: i) podpora evropského modelu sportu; ii) utváření správy sportu založeného na hodnotách a významných akcích v Evropě; iii) finanční udržitelnost; iv) dodržování vysokých standardů integrity; v) prosazování práv sportovců, kteří se věnují své kariéře; vi) zajištění rovnosti a zastoupení a vii) větší ocenění úlohy sportu na místní úrovni a dobrovolnictví.

Existuje jasná politická vůle a potřeba nadále se zaměřovat na udržitelný rozvoj, který se zabývá nejen ekonomickou životaschopností, ale také dopadem změny klimatu na sport a ekologickými, inovativními a inkluzivními řešeními, která může rozvíjet. V plánu může být také třeba zohlednit změny, které přináší technologický pokrok a umělá inteligence, a jejich dopad na sport.

Zajištění rovnosti a spravedlnosti pro všechny lidi, kteří chtějí mít přístup ke sportu za účelem účasti, zůstává i nadále na prvním místě programu, přičemž je zjevně třeba se i nadále zabývat potřebami a problémy nedostatečně zastoupených skupin ve sportu, včetně žen, lidí ze znevýhodněného prostředí a rostoucí skupiny starších lidí a lidí trpících chronickým onemocněním nebo zdravotním postižením.

Na základě zkušeností z širšího kontextu, v němž byl tento pracovní plán EU prováděn, by se mělo zvážit také větší zaměření na vnější a diplomatické aspekty sportu, včetně prosazování evropských hodnot.

Základem těchto oblastí zaměření je důležitost dodržování a prosazování integrity a hodnot ve sportu, ať už prostřednictvím boje proti korupci, dopingu, diskriminaci, násilí a nesnášenlivosti (např. nenávistným projevům), nebo prosazováním a hájením sociálního začlenění, rovnosti, tolerance a lidských práv. Sport by měl poskytovat bezpečné prostředí, které lidem umožní osvojit si dovednosti a investovat do pozitivních sociálních vazeb. To má zásadní význam pro zajištění toho, aby sport v Evropě mohl i nadále plnit svou plnohodnotnou úlohu sjednocující, soudržné a posilující síly pro naše společnosti, komunity a ekonomiky.

Evropský parlament, Rada, Evropský hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů se vyzývají, aby tuto zprávu vzaly na vědomí.

V rámci příštího pracovního plánu EU v oblasti sportu se Rada vyzývá, aby zvážila zpětnou vazbu týkající se priorit pro budoucí práci a pracovních metod uvedených v této zprávě.

Předsednictví se vyzývá, aby z této zprávy vycházelo při přípravě příštího pracovního plánu EU v oblasti sportu během prvního pololetí roku 2024.

(1)

Úř. věst. C 419, 4.12.2020, s. 1.

(2)

Úř. věst. C 354, 4.12.2013, s. 1.

(3)

  https://op.europa.eu/cs/publication-detail/-/publication/0e76da18-9e26-11ee-b164-01aa75ed71a1

(4)

  https://op.europa.eu/cs/publication-detail/-/publication/a482583b-b3a7-11ee-b164-01aa75ed71a1

(5)

  https://op.europa.eu/cs/publication-detail/-/publication/684ab3af-9f57-11ec-83e1-01aa75ed71a1

(6)

  https://op.europa.eu/cs/publication-detail/-/publication/3c4366d4-89b5-11ee-99ba-01aa75ed71a1

(7)

Mezi priority v oblasti sportu patří: i) podpora zdravého životního stylu pro všechny; ii) podpora integrity a hodnot ve sportu; iii) podpora vzdělávání ve sportu a prostřednictvím sportu; iv) boj proti násilí a boj proti rasismu, diskriminaci a nesnášenlivosti ve sportu a v) boj proti násilné radikalizaci.

(8)

  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/76890558-f016-11eb-a71c-01aa75ed71a1 .

(9)

  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/d10b4b5b-e159-11ec-a534-01aa75ed71a1 .  

(10)

  https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2668  

(11)

Úř. věst. C 185, 26.5.2023, s. 29.

(12)

C(2022) 3721 final.

(13)

C(2022) 257 final.

(14)

Úř. věst. C 354, 4.12.2013, s. 1.

Top

V Bruselu dne 14.2.2024

COM(2024) 73 final

PŘÍLOHY

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o provádění a významu pracovního plánu Evropské unie v oblasti sportu na období 2021–2024 a doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích


PŘÍLOHA I

Prioritní oblast: Ochrana integrity a hodnot ve sportu

Klíčové téma

Téma

Cíl

Pracovní formát

Výstup/lhůta

Lídr (lídři)

Bezpečné prostředí ve sportu 1

Předcházení obtěžování, zneužívání a násilí, včetně sexuálního násilí a všech forem diskriminace

-zvyšování informovanosti

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na doporučení expertní skupiny zabývající se řádnou správou ohledně ochrany mladých sportovců a zajištění práv dětí při sportu (2016) 2 a závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o ochraně dětí při sportu (2019) 3

Rada a přípravné orgány

konference o bezpečném prostředí ve sportu

22. září 2023, Valencie

ES předsednictví

Politická rozprava – Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport

24. listopadu 2023, Brusel

ES předsednictví

Boj proti dopingu 4

Zajištění koordinace a sdílení informací, zejména v souvislosti se zasedáními WADA a CAHAMA

-příprava postojů EU a jejích členských států pro zasedání Ad hoc evropského výboru pro Světovou antidopingovou agenturu (CAHAMA) a Světové antidopingové agentury (WADA) v souladu s usnesením Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o zastoupení členských států EU v nadační radě Světové antidopingové agentury (WADA) a o koordinaci postojů členských států před zasedáními této agentury 5 (nebo veškerých následných souvisejících dokumentů)

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

Rada a její přípravné orgány (případně s podporou odborníků)

Koordinace a postoj EU

předsednictví, Komise

Usnesení, kterým se provádí přezkum zastoupení členských států EU a jejich koordinace ve vztahu ke Světové antidopingové agentuře (WADA)

15.–16. května 2023

SE předsednictví

Antidopingová konference

7.–8. listopadu 2022, Praha

CZ předsednictví

Sport a vzdělávání

-Sport jako rámec pro osobní a sociální dovednosti a dovednosti potřebné k učení a podporu tolerance, solidarity, inkluzivnosti a dalších sportovních hodnot a hodnot EU 6

-Dovednosti a kvalifikace ve sportu: sportovci a zaměstnanci, zejména trenéři

-zvyšování informovanosti

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o podpoře společných hodnot EU prostřednictvím sportu 7

Skupina zainteresovaných členských států (činnost zaměřená na vzájemné učení)

12.–13. května 2022, Berlín

DE

konference na téma místa a dopadu sportu v životě dětí

„Konference o sportu a cílech udržitelného rozvoje v dětství: společenské otázky týkající se vhodných pohybových aktivit“

7.–8. února 2022, Paříž

FR předsednictví

zasedání generálních ředitelství (se zvláštním zaměřením na profesionální sportovce a sportovní hnutí jako vzory)

21. září 2022, Praha

CZ předsednictví

konference

Nebylo realizováno, ale bylo projednáno v rámci summitu o vzdělávání

30. listopadu 2023, Brusel

Komise

Dvojí kariéra sportovců

-zvyšování informovanosti

-výměna osvědčených postupů

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o dvojí kariéře sportovců 8

Rada a přípravné orgány Politická rozprava

30. listopadu 2021, Brusel

SI předsednictví

Genderová rovnost

-Zvýšení podílu žen, zejména mezi trenéry a ve vedoucích pozicích ve sportovních organizacích a sportovních klubech

-Rovné podmínky (včetně odměňování) sportovkyň a sportovců, trenérek a trenérů, funkcionářek a funkcionářů, zaměstnankyň a zaměstnanců atd.

-Větší mediální pokrytí sportovních soutěží žen, boj proti stereotypům atd.

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na závěry Rady ze dne 21. května 2014 o rovnosti žen a mužů v oblasti sportu 9 a na doporučení expertní skupiny zabývající se řádnou správou ohledně genderové rovnosti ve sportu (2016) 10

Konference o genderové rovnosti ve sportu

14.–15. listopadu 2023, Madrid

ES předsednictví / Komise

Rada a přípravné orgány Závěry Rady o ženách a rovnosti v oblasti sportu

24. listopadu 2023

ES předsednictví

Pracovní skupina na vysoké úrovni pro genderovou rovnost

1. ledna 2021 – 15. března 2022

Komise

Sportovní diplomacie

Sportovní diplomacie v kontextu vnějších vztahů EU

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na závěry Rady o sportovní diplomacii 11

konference

Sportovní diplomacie v kontextu vnějších vztahů EU

3.–4. června 2021, Lisabon

PT předsednictví

skupina zainteresovaných členských států

23.–24. října 2023, Dubrovník

HR

Evropský model sportu

-Dopad uzavřených sportovních soutěží na systém organizovaného sportu s ohledem na zvláštní povahu sportu

-Možné výzvy, jimž čelí evropské sportovní organizace a federace (pracovní název)

-budování znalostní základny

-analýza skutkového a právního stavu

-zvyšování informovanosti

Rada a přípravné orgány Usnesení Rady o klíčových charakteristických rysech evropského modelu sportu

30. listopadu 2021

SI předsednictví

-

Studie o evropském modelu sportu

duben 2022

Komise

Práva sportovců

Práva a pracovní podmínky sportovců, zejména ty, jež se týkají účasti na sportovních akcích (mimo jiné marketingová práva, svoboda projevu, právní ochrana, nepřípustnost diskriminace)

-zvyšování informovanosti

-budování znalostní základny

-analýza skutkového a právního stavu

studie

2023–2024

Komise

Rozvoj a podpora řádné správy v oblasti sportu

Určení překážek, které je třeba v oblasti sportu řešit v souvislosti se správou

-výměna osvědčených postupů

-referenční srovnávání

konference

(Zatím) nerealizováno

2022–2023

BG

SE

Boj proti manipulaci se sportovními soutěžemi

Úmluva Rady Evropy o boji proti manipulaci se sportovními soutěžemi („Magglingenská úmluva“)

-posoudit společně s Komisí způsoby, jak vyřešit patovou situaci, pokud jde o úmluvu, s cílem umožnit EU a všem jejím členským státům dokončit své ratifikační procesy a přistoupit k úmluvě

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o boji proti korupci ve sportu 12

Rada a přípravné orgány

Nebylo realizováno

2021–2022

předsednictví

Komise



Prioritní oblast: Socioekonomický a environmentální rozměr sportu

Klíčové téma

Téma

Cíl

Pracovní formát

(příp.) Výstup / lhůta pro dosažení cíle

Lídr (lídři)

Inovace a digitalizace

Inovace v oblasti sportu ve všech dimenzích a na všech úrovních sportovního odvětví (včetně místních sportovních klubů)

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o sportu jakožto hnací síle inovací a hospodářského růstu 13

Rada a přípravné orgány Závěry Rady k inovacím v oblasti sportu

18. května 2021

PT předsednictví

-

seminář Inovace v oblasti sportu: Nad rámec běžných činností

16.–17. června 2021, Lisabon

PT předsednictví

-

skupina zainteresovaných členských států Spoluprací k inovacím: Podpora inovací ve vrcholovém sportu a sportu na místní úrovni v Evropě

30.–31. července 2021, Sofie

BG

skupina zainteresovaných členských států (se zaměřením zejména na využívání digitálních nástrojů ve vzdělávání trenérů) 14

21.–22. března 2023, Frankfurt

DE

HR

seminář

Inovace v evropském sportu

19. října 2023, Gent

BE

Ekologický sport

-Vzdělávání pro udržitelný sport

-Provozování sportu, sportovní zařízení a akce šetrné k životnímu prostředí

-Vývoj sportu a jeho provozování s ohledem na změnu klimatu

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-zvyšování informovanosti

-vypracování návrhu společného rámce se sdílenými závazky s ohledem na evropský klimatický pakt

expertní skupina

Expertní skupina pro „ekologický sport“

2021–2023

Komise

skupina zainteresovaných členských států

„Jaké jsou osvědčené postupy v EU pro provádění bezodpadových a bezuhlíkových sportovních akcí?“ Na cestě k ekologické a udržitelné dohodě pro sport

3.–4. března 2022, Štrasburk

FR předsednictví

skupina zainteresovaných členských států

(Zatím) nerealizováno

NL

Rada a přípravné orgány Závěry Rady s názvem „Sport a pohybová aktivita – slibné nástroje ke změně chování v zájmu udržitelného rozvoje“

4. dubna 2022

FR předsednictví

Sportovní zařízení

Udržitelné plánování, výstavba a údržba

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-zvyšování informovanosti

skupina zainteresovaných členských států (činnost zaměřená na vzájemné učení) „Sportovní zařízení: Udržitelné plánování, výstavba a údržba“

16.–17. září 2021, Mnichov

DE

-

konference

„Udržitelná a dostupná sportovní infrastruktura“

22. září 2022, Praha

CZ předsednictví

-

Rada a přípravné orgány Závěry Rady o udržitelné a přístupné sportovní infrastruktuře

29. listopadu 2022

CZ předsednictví

Významné sportovní akce

-Budoucnost Evropy jako místa pořádání významných sportovních akcí

-Spolupořádání významných sportovních akcí několika zeměmi

-Udržitelné plánování a realizace

-Následný přínos pro hostitelská města nebo regiony (včetně zapojení mládeže)

-výměna osvědčených postupů

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o posílení integrity, transparentnosti a řádné správy při významných sportovních akcích 15 a na doporučení expertní skupiny zabývající se hospodářským rozměrem sportu ohledně významných sportovních akcí, zejména pokud jde o aspekty jejich přínosu z hlediska sociální, hospodářské a environmentální udržitelnosti (2016) 16

-činnosti navazující na prohlášení podepsané na neformálním zasedání ministrů dne 31. května 2018 v Paříži 17

skupina zainteresovaných členských států nebo konference

Hodnota významných sportovních akcí

17.–18. ledna 2023

Spolupořádáno s NL

FI + NL

2024

ES

Perspektiva EU ve sportu na olympijských a paralympijských hrách v roce 2024

schůze generálních ředitelství

15.–16. června 2022, Paříž

FR předsednictví

Investice do sportu a pohybové aktivity

-Příspěvek sportu k regionálnímu rozvoji

-Možnosti využití programů financování ze strany EU (Nástroj pro oživení a odolnost (RRF), pomoc při oživení pro soudržnost a území Evropy (REACT-EU), strukturální fondy a další programy financování ze strany EU)

-analýza situace

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o hospodářském rozměru sportu a jeho socioekonomických přínosech 18

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států, zasedajících v Radě, o dopadu pandemie COVID-19 a oživení odvětví sportu 19

skupina zainteresovaných členských států 
(Zatím) nerealizováno

2021

IT

zasedání klastrů

Nebylo realizováno, ale bylo projednáno v rámci iniciativy SHARE a summitu Sportu a inovace

30. května 2023

Komise

Posílení oživení a odolnost odvětví sportu vůči krizi během pandemie COVID-19 a po ní

-Střednědobý a dlouhodobý dopad pandemie na profesionální sporty, výkonnostní sporty a sport na místní úrovni

-Případná potřeba strukturálních změn v systému sportu

-Úloha veřejné správy

-Možnosti financování

-analýza situace

-výměna osvědčených postupů

-vypracování strategie

-činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států, zasedajících v Radě, o dopadu pandemie COVID-19 a oživení odvětví sportu

konference

(Zatím) nerealizováno

2021

ES

expertní skupina

Expertní skupina pro posílení oživení a odolnost odvětví sportu vůči krizi během pandemie COVID-19 a po ní

2021–2023

Komise



Prioritní oblast: Propagace účasti na sportu a zdraví upevňující pohybové aktivitě

Klíčové téma

Téma

Cíl

Pracovní formát

(příp.) Výstup / lhůta pro dosažení cíle

Lídr (lídři)

Vytvoření vhodných příležitostí pro sport a pohybovou aktivitu pro všechny generace

Strategický rozvoj sportu a pohybové aktivity na místní úrovni

-výměna osvědčených postupů

-budování znalostní základny

-činnosti navazující na závěry Rady o podpoře motorických schopností a pohybových a sportovních aktivit u dětí (2015) 20

skupina zainteresovaných členských států

23.–24. listopadu 2022, Kolín nad Rýnem

DE

Rozvoj místa a dopadu sportu v životě dětí

konference

Realizováno (viz „Sport a vzdělávání“)

7.–8. února 2022, Paříž

FR předsednictví

Rada a přípravné orgány Závěry Rady s názvem „Sport a pohybová aktivita – slibné nástroje ke změně chování v zájmu udržitelného rozvoje“

4. dubna 2022

FR předsednictví

Propagace pohybové aktivity

-Sledování celoživotní pohybové aktivity

-Meziodvětvová spolupráce s příslušnými institucemi (mimo jiné se školami)

-Úloha sdělovacích prostředků

-zvyšování informovanosti

-budování znalostní základny

-výměna osvědčených postupů

konference o sledování celoživotní pohybové aktivity

24. září 2021, Bled

SI předsednictví

Rada a přípravné orgány

Závěry Rady o celoživotní pohybové aktivitě

30. listopadu 2021

SI předsednictví

Příloha II – Zpráva o provádění doporučení o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích 21

Souvislosti

Doporučení Rady o podpoře zdraví upevňující tělesné aktivity ve všech odvětvích, přijaté v listopadu 2013, vybízí členské státy, aby vypracovaly vnitrostátní strategie a akční plány na podporu tělesné aktivity, které zahrnují všechna příslušná odvětví, mimo jiné i oblast sportu a zdraví. Rovněž je vybízí k úzké spolupráci mezi sebou navzájem a s Komisí prostřednictvím pravidelné výměny informací a osvědčených postupů. V neposlední řadě doporučení vyzývá ke spolupráci mezi Komisí a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za účelem shromažďování příslušných údajů, přehledů a analýz pro jednotlivé země.

Sledování pokroku je založeno na rámci 23 ukazatelů. Tuto práci provádí WHO, síť národních kontaktních osob na podporu zdraví upevňující tělesné aktivity (HEPA) jmenovaných členskými státy a Komisí. Projekt měl probíhat od poloviny roku 2019 do poloviny roku 2022, ale jeho plánování bylo ovlivněno problémy, které způsobila pandemie COVID-19. Výsledky projektu byly nakonec dodány v prvním pololetí roku 2023.

Síť HEPA

Spolupráce s WHO, zejména s její regionální kanceláří pro Evropu, prokázala svůj trvalý význam a vzájemný přínos. Úspěšně přispěla k monitorování a dohledu nad HEPA v členských státech prostřednictvím sítě národních kontaktních osob HEPA.

Síť národních kontaktních osob se rozrostla ve spolehlivou a užitečnou síť. Od roku 2019 bylo fungování sítě dále dolaďováno, včetně posílení její meziodvětvové spolupráce na vnitrostátní úrovni. Do projektu byly zapojeny všechny příslušné zúčastněné subjekty, které ve všech členských státech důkladně shromažďovaly a vyměňovaly si informace týkající se HEPA relevantní pro politiku. Výsledkem práce byly kvalitní a podložené zprávy o situaci v Evropě, které umožnily aktualizovat databázi WHO European Health Information Gateway.

Od roku 2019 uspořádala síť národních kontaktních osob HEPA osm setkání, která byla věnována posílení schopností kontaktních osob zajistit udržitelný systém shromažďování údajů. Kromě toho kontaktní osoby zkoumaly inovativní vývoj v oblasti tělesné aktivity a osvědčené postupy a diskutovaly o nich.

WHO zorganizovala další příležitosti pro kontaktní osoby, aby se zapojily do mezinárodní a regionální spolupráce a spolupráce mezi zeměmi. Kontaktní osoby se mohly účastnit konferencí HEPA Europe, což je fórum pod vedením WHO pro rozvoj výzkumu, politiky a postupů v oblasti zdraví upevňující tělesné aktivity pro lepší zdraví a životní pohodu. Proběhla setkání s dalšími sítěmi, například se skupinou WHO na vysoké úrovni pro otázky výživy a fyzické aktivity. Byly uspořádány specializované semináře, na nichž se diskutovalo o tom, jak posílit spolupráci a víceodvětvové iniciativy na podporu HEPA.

WHO poskytla jednotlivým zemím podporu při vypracovávání pokynů, doporučení a plánů pro politiky v oblasti tělesné aktivity v různých odvětvích, které jsou založeny na důkazech.

Shromažďování údajů

WHO posílila monitorování tělesné aktivity v členských státech a vyvinula nové nástroje na podporu tělesné aktivity. Údaje o ukazatelích HEPA v EU shromážděné od roku 2015 členskými státy prostřednictvím národních kontaktních osob HEPA jsou nyní k dispozici v databázi WHO European Health Information Gateway 22 . Tato databáze poskytuje údaje o kontrole a monitorování ukazatelů tělesné aktivity na úrovni jednotlivých zemí a regionů s interaktivním mechanismem vizualizace.

Klíčovým výstupem projektu jsou informační přehledy o tělesné aktivitě v roce 2021 pro EU a jejích 27 členských států 23 . Na základě zkušeností z minulosti a vylepšeného průzkumu pro členské státy bylo v roce 2021 provedeno třetí kolo shromažďování údajů o prevalenci tělesné aktivity a politických opatřeních na podporu HEPA v různých odvětvích. Zahrnovalo otázky týkající se trendů, pokroku a změn od roku 2015 v celé EU a ve všech 27 členských státech EU.

Na podporu politik a opatření HEPA byla zveřejněna zpráva „Step up! Tackling the burden of insufficient physical activity in Europe“ (Zvyšme úsilí! Řešení zátěže způsobené nedostatečnou tělesnou aktivitou v Evropě) 24 , v níž byly vypočteny socioekonomické přínosy tělesné aktivity. Tato zpráva ukazuje, že zvýšení úrovně tělesné aktivity by mělo značný a pozitivní vliv na zdraví obyvatelstva a ekonomiku: Investice do politik v oblasti tělesné aktivity zlepšují životní pohodu jednotlivců a zdraví populace a zároveň přinášejí ekonomický prospěch ve výši 1,7 EUR za každé investované 1 EUR. V Evropě by se tak prodloužila průměrná délka života lidí, kteří nejsou dostatečně aktivní, o 7,5 měsíce, což by zabránilo více než 10 000 předčasných úmrtí ročně a členským státům by to ušetřilo celkem 8 miliard EUR ročně.

WHO rozšířila několik dalších zpráv, mimo jiné o technických nástrojích pro zlepšení tělesné aktivity na pracovišti se zaměřením na malé a střední podniky a o podpůrných materiálech pro sportovní kluby na podporu zdraví upevňující tělesné aktivity. Pracovala také na nástrojích auditu pro podporu zdraví ve sportovních klubech.

Pokud jde o srovnání prevalence tělesné aktivity v jednotlivých členských státech, je třeba se zabývat existencí někdy protichůdných údajů z různých nástrojů průzkumu. Dostupnost spolehlivých údajů je pro tvorbu politik zásadní. V této souvislosti Komise prostřednictvím nového průzkumu Eurobarometr 25 získala relevantní údaje o sportu a tělesné aktivitě.

Komise rovněž investovala do zlepšení metodiky příslušných statistik. V návaznosti na mapování dostupných sportovních statistik a údajů v EU 26 provádí studii zahájenou v roce 2022 na podporu rozvoje harmonizovaných sportovních statistik v EU, včetně statistik a údajů o zdraví upevňující tělesné aktivitě. Cílem studie je rozšířit důkazní základnu a vytvořit srovnávací údaje pro lepší tvorbu politiky na úrovni EU v oblasti sportu a tělesné aktivity.

Výsledky

Výsledky kola shromažďování údajů o ukazatelích HEPA z roku 2021 ukázaly celkovou stabilizaci provádění, průměrný podíl 23 ukazatelů dosažených členskými státy se vyvíjel z 64,7 % v roce 2015 na 74,5 % v roce 2018 a dále na 75,7 % v roce 2021. Proto je třeba mít na paměti dopad pandemie COVID-19, která znemožnila nebo dočasně zastavila sportovní a tělesné aktivity.

Kromě významného nárůstu několika ukazatelů, jako jsou ukazatele 15 (HEPA ve vzdělávání učitelů tělesné výchovy), 20 (programy na podporu tělesné aktivity na pracovišti) a 21 (programy zásahů společenství na podporu tělesné aktivity u starších osob), došlo u několika dalších k poklesu, zatímco u jiných nebyl zaznamenán žádný pokrok, neboť dosažené hodnoty byly maximální již v roce 2018. Většina vnitrostátních politik nebo akčních plánů v oblasti tělesné aktivity byla víceodvětvová a dobře pokrývala odvětví, která jsou pro podporu HEPA považována za důležitá.

Pozitivní vývoj zahrnuje zejména ukazatele týkající se následujících oblastí: vnitrostátní doporučení pro tělesnou aktivitu (23 zemí), využívání systémů kontroly tělesné aktivity (26 zemí), existence alespoň jedné vnitrostátní politiky nebo akčního plánu týkajícího se sportu pro všechny (všechny země), vyhrazené finanční prostředky na podporu HEPA (23), využívání vnitrostátních koordinačních mechanismů (19), opatření zaměřená na konkrétní cílové skupiny (20), zvláštní rámec pro zajištění přístupu k rekreačním sportům nebo cvičebním zařízením pro sociálně znevýhodněné skupiny (21), existence vnitrostátních pokynů nebo programu na podporu poradenství v oblasti tělesné aktivity nebo předepisování cvičení zdravotnickými pracovníky (18), hodiny tělesné výchovy pořádané ve školách (všechny), podpora aktivního cestování do práce (17), podpora tělesné aktivity na pracovišti (20) a kampaň na podporu vzdělávání v oblasti tělesné aktivity a informovanosti veřejnosti (23).

Dva ukazatele vynikají nízkou mírou provedení – ukazatel 7 (program Sportovní kluby pro zdraví) a ukazatel 18 (Evropské pokyny ke zlepšování infrastruktury pro tělesnou aktivitu ve volném čase). Pouze šest zemí uvedlo, že použily pokyny pro programy Sportovní kluby pro zdraví, které vypracovaly HEPA Europe a Asociace pro mezinárodní sport pro všechny. Dalších devět zemí uvedlo, že používají podobné vnitrostátní pokyny nebo programy, jejichž cílem je podpořit sportovní kluby v propagaci zdraví prospěšných sportovních aktivit a/nebo v podpoře zdraví. Pouze pět zemí uvedlo, že systematicky uplatňují evropské pokyny ke zlepšování infrastruktury pro tělesnou aktivitu ve volném čase na místní úrovni (IMPALA) z roku 2011 27 .

V rámci otevřeného online průzkumu v létě 2023, který se týkal obsahu a relevance doporučení, se většina respondentů domnívala, že doporučení je stále relevantní nebo částečně relevantní. Podle dalšího průzkumu mezi národními kontaktními osobami HEPA se většina kontaktních osob domnívá, že doporučení se zaměřuje na správné cíle a priority, a považuje jeho strukturu a pracovní metody za vhodné. Panuje také shoda, že práce přináší relevantní výstupy a údaje. Ukazatel 4 (koordinační mechanismus na podporu HEPA), ukazatel 10 (sledování a kontrola tělesné aktivity) a ukazatel 1 (doporučení týkající se tělesné aktivity) byly vnímány jako ukazatele, které si zaslouží přednostní pozornost. Mezi příklady návrhů patřilo vyhodnocení ukazatelů z hlediska dostupnosti údajů, zlepšení mechanismu monitorování v některých členských státech a zvýšení míry výměny osvědčených postupů pro rozvoj a provádění politik HEPA v členských státech.

Další postup

Od zahájení provádění doporučení je patrný celkový pokrok při podpoře a monitorování HEPA v členských státech, další podpora však bude při odstraňování nedostatků užitečná. Patří mezi ně ukazatele 7 a 18, které vykazují více strukturálních nedostatků. Důležitější je, že navzdory velmi dobrému pokroku při provádění doporučení shromážděné údaje o tělesné aktivitě obyvatelstva naznačují, že její úroveň je stále příliš nízká, což vyžaduje další opatření ke zvýšení tělesné aktivity obecně.

Komise proto bude i nadále spolupracovat s WHO na podpoře členských států v oblasti zdraví upevňující tělesné aktivity s celkovým cílem přispět k dosažení celosvětového cíle WHO snížit do roku 2030 úroveň tělesné inaktivity v členských státech o 15 %.

(1)

  Ustanovení čl. 165 odst. 2 SFEU: „Činnost Unie je zaměřena na (…) rozvoj evropského rozměru sportu (…) ochranou fyzické a mravní integrity sportovců, obzvláště mladých sportovců.“

(2)

  https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/core/api/front/expertGroupAddtitionalInfo/25000/download

(3)

Úř. věst. C 419, 12.12.2019, s. 1 .

(4)

Ustanovení čl. 165 odst. 2 SFEU: „Činnost Unie je zaměřena na (…) rozvoj evropského rozměru sportu podporou spravedlivého a otevřeného sportovního soutěžení (…).“

(5)

  Úř. věst. C 192, 7.6.2019, s. 1 .

(6)

Ustanovení čl. 165 odst. 1 SFEU: „Unie přispívá k podpoře evropských hledisek sportu s přihlédnutím k jeho (…) společenské a výchovné funkci.“

(7)

  Úř. věst. C 196, 8.6.2018, s. 23 .

(8)

  Úř. věst. C 168, 14.6.2013, s. 10 .

(9)

  Úř. věst. C 183, 14.6.2014, s. 39 .

(10)

  https://ec.europa.eu/assets/eac/sport/library/policy_documents/expert-group-gender-equality_en.pdf

(11)

  Úř. věst. C 467, 15.12.2016, s. 12 .

(12)

  Úř. věst. C 416, 11.12.2019, s. 3 viz bod 26.

(13)

  Úř. věst. C 436, 5.12.2014, s. 2.

(14)

Činnosti navazující na závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o úloze trenérů ve společnosti ( Úř. věst. C 423, 9.12.2017, s. 6 ) a závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě k tématu Zlepšování situace trenérů zvyšováním příležitostí k získávání dovedností a kompetencí ( Úř. věst. 196, 11.6.2020, s. 1 ).

(15)

  Úř. věst. C 212, 14.6.2016, s. 14 .

(16)

  https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/core/api/front/expertGroupAddtitionalInfo/23271/download

(17)

  https://www.sports.gouv.fr/IMG/pdf/declarationjop2024_europe_en.pdf

(18)

  Úř. věst. C 449, 13.12.2018, s. 1 .

(19)

  Úř. věst. C 214 I, 29.6.2020, s. 1 .

(20)

  Úř. věst. C 417, 15.12.2015, s. 48 .

(21)

Úř. věst. C 354, 4.12.2013, s. 1.

(22)

  https://gateway.euro.who.int/en/datasets/hepa

(23)

  Zveřejněné informační přehledy tělesné aktivity z roku 2021 | Sport (europa.eu)

(24)

  https://doi.org/10.1787/500a9601-en

(25)

  https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2668

(26)

  https://op.europa.eu/cs/publication-detail/-/publication/25c4dfc8-19bf-11ec-b4fe-01aa75ed71a1  

(27)

  https://www.researchgate.net/publication/349694555_European_Guidelines_on_Improving_Infrastructures_for_Leisure-Time_Physical_Activity_in_the_Local_Arena_towards_social_equity_Intersectoral_collaboration_and_participation?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7InBhZ2UiOiJwdWJsaWNhdGlvbiIsInByZXZpb3VzUGFnZSI6bnVsbH19  

Top