EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 15.7.2022
COM(2022) 345 final
2022/0218(NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Smíšeném výboru EU a zemí společného tranzitního režimu (země CTC), který byl zřízen Úmluvou ze dne 20. května 1987 o zjednodušení formalit ve zbožovém styku, a ve Smíšeném výboru EU a zemí společného tranzitního režimu, který byl zřízen Úmluvou ze dne 20. května 1987 o společném tranzitním režimu, pokud jde o vyzvání, aby Ukrajina přistoupila k uvedeným úmluvám
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.Předmět návrhu
Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být zaujat jménem Unie ve Smíšeném výboru EU a zemí společného tranzitního režimu (země CTC), který byl zřízen Úmluvou ze dne 20. května 1987 o zjednodušení formalit ve zbožovém styku, a ve Smíšeném výboru EU a zemí společného tranzitního režimu, který byl zřízen Úmluvou ze dne 20. května 1987 o společném tranzitním režimu (dále jen „smíšené výbory EU-CTC“) v souvislosti s předpokládaným přijetím rozhodnutí, pokud jde o vyzvání, aby Ukrajina přistoupila k Úmluvě o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a k Úmluvě o společném tranzitním režimu (dále jen „úmluvy“), oběma smíšenými výbory.
2.Souvislosti návrhu
2.1.Úmluvy
Cílem úmluv je usnadnit pohyb zboží mezi Evropskou unií a ostatními zeměmi, které jsou smluvními stranami těchto úmluv. Úmluvy vstoupily v platnost dne 1. ledna 1988.
Úmluvy stanoví opatření usnadňující pohyb zboží mezi Evropskou unií, Islandem, Republikou Severní Makedonie, Norským královstvím, Švýcarskou konfederací, Tureckou republikou, Republikou Srbsko a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska.
Evropská unie je smluvní stranou úmluv.
Země, které jsou smluvními stranami úmluv, ale nejsou členy Unie, jsou zeměmi společného tranzitního režimu (země CTC).
2.2.Zamýšlené smíšené výbory EU-CTC
Úkolem smíšených výborů EU-CTC je spravovat úmluvy a zajistit jejich řádné provádění. Výbory vyzývají prostřednictvím rozhodnutí třetí země, aby k úmluvám přistoupily.
Rozhodnutí smíšených výborů EU-CTC se přijímají na základě vzájemné dohody smluvních stran.
2.3.Rozhodnutí smíšených výborů EU-CTC
Ukrajina vyjádřila přání přistoupit k úmluvám, až splní právní a strukturální požadavky a požadavky na informační technologie, které jsou předpokladem pro přistoupení.
V souladu s ustanoveními čl. 11 odst. 3 Úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a s ustanoveními čl. 15 odst. 3 Úmluvy o společném tranzitním režimu vyzývají smíšené výbory EU-CTC rozhodnutím třetí zemi ve smyslu čl. 1 odst. 2 a čl. 3 odst. 1 písm. c), aby přistoupila k úmluvám v souladu s postupem stanoveným v článcích 11a a 15a.
Smíšené výbory EU-CTC takové vyzvání učiní, pokud daná země prokáže, že je schopna dodržovat podrobná pravidla pro uplatňování ustanovení úmluv.
Monitorovací tým pověřený pracovními skupinami EU-CTC pro společný tranzitní režim a zjednodušení formalit ve zbožovém styku dospěl dne 24. června 2022 k závěru, že Ukrajina je připravena přistoupit k úmluvám. Tým zejména zkoumal přizpůsobení struktur nezbytných pro řízení režimu a zavedení nového informatizovaného tranzitního systému (NCTS), který umožňuje použití společného tranzitního režimu, a zjistil, že podmínky pro vyzvání byly navzdory obtížným okolnostem pro Ukrajinu splněny.
Smíšené výbory EU-CTC plánují na svých příštích zasedáních nebo písemným postupem přijmout návrh rozhodnutí Smíšeného výboru EU-CTC pro zjednodušení formalit ve zbožovém styku č. 1/2022 a návrh rozhodnutí Smíšeného výboru EU-CTC pro společný tranzitní režim č. 2/2022 s cílem vyzvat Ukrajinu k přistoupení k úmluvám.
Rozhodnutí smíšených výborů EU-CTC vyzývající Ukrajinu k přistoupení k úmluvě se stanou pro smluvní strany závaznými v souladu s článkem 2 těchto rozhodnutí, v němž je stanoveno, že „Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí“.
V souladu s čl. 11 odst. 3 Úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a čl. 15 odst. 3 Úmluvy o společném tranzitním režimu uvádí smluvní strany tento typ rozhodnutí v účinnost v souladu s jejich vlastními právními předpisy.
3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie
Navrhuje se zaujetí kladného postoje k vyzvání Ukrajiny, aby přistoupila k úmluvám.
Sdělení Evropské komise Evropskému parlamentu a Radě z roku 2001 o strategii přípravy na přistoupení kandidátských zemí k úmluvám z roku 1987 mezi Evropským společenstvím a státy ESVO o společném tranzitním režimu a o zjednodušení formalit ve zbožovém styku následované sdělením Evropské komise Evropskému parlamentu a Radě z roku 2010 o strategii přípravy na přistoupení některých sousedních zemí k oběma úmluvám, jakož i závěry Rady ze dne 14. dubna 2011 stvrzující přístup přijatý ve dvou výše uvedených sděleních předpokládají podporu řadě zemí v jejich úsilí o přistoupení k oběma úmluvám.
Přistoupení k úmluvám je součástí dohody o přidružení EU–Ukrajina, jakož i předvstupní strategie Ukrajiny pro přistoupení k Evropské unii. V souladu s ustanoveními dohody o přidružení EU–Ukrajina povede k harmonizaci acquis EU v celní tranzitní oblasti.
Cílem je usnadnit obchod mezi Ukrajinou, Evropskou unií a dalšími zeměmi společného tranzitního režimu. Tato vyzvání by měla vést k podstatným a hmatatelným přínosům pro obchodníky a celní správy zjednodušením tranzitu a celních formalit, snížením nákladů, usnadněním pohybu zboží a možným zvýšením obchodu.
Vyzvání smíšených výborů EU-CTC jsou v souladu se stanoviskem Komise k žádosti Ukrajiny o členství v Evropské unii a se schválením tohoto stanoviska Evropskou radou dne 23. června 2022, kterým byl Ukrajině udělen status kandidátské země. Přistoupení k úmluvám bude hmatatelnou známkou evropské perspektivy Ukrajiny.
Vzhledem k nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině je ještě naléhavější, aby Ukrajina přistoupila k úmluvám, aby tak usnadnila efektivní pohyb zboží přes své hranice, neboť některé dopravní trasy jsou zablokovány, a v důsledku toho jsou jiné přetížené.
Komise proto Radě navrhuje, aby Unie zaujala k přistoupení Ukrajiny k úmluvám kladný postoj.
Navrhovaná rozhodnutí jsou v souladu s politikami Evropské unie v oblasti obchodu a dopravy.
4.Právní základ
4.1.Procesněprávní základ
4.1.1.Zásady
Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „Smlouva o fungování EU“) zavádí rozhodnutí, kterými se stanoví „postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody.“
Ustanovení čl. 11 odst. 3 Úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a čl. 15 odst. 3 Úmluvy o společném tranzitním režimu stanoví, že smíšený výbor EU-CTC rozhodnutím vyzývají třetí zemi, aby ve smyslu čl. 1 odst. 2 Úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a čl. 3 odst. 1 písm. c) Úmluvy o společném tranzitním režimu přistoupila k úmluvám.
4.1.2.Uplatnění v tomto konkrétním případě
Smíšený výbor EU-CTC je subjekt zřízený článkem 10 Úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a článkem 14 Úmluvy o společném tranzitním režimu.
Rozhodnutí, která má smíšený výbor EU-CTC přijmout, představují akty s právními účinky. Uvedená rozhodnutí budou závazná podle mezinárodního práva v souladu s článkem 15 Úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku a článkem 20 Úmluvy o společném tranzitním režimu.
Zamýšlené akty nedoplňují ani nepozměňují institucionální rámec úmluv.
Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU.
4.2.Hmotněprávní základ
4.2.1.Zásady
Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU závisí především na cíli a obsahu zamýšleného aktu, k němuž se zaujímá postoj jménem Unie. Sleduje-li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek identifikovat jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU založeno na jediném hmotněprávním základu, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel nebo složka.
4.2.2.Uplatnění v tomto konkrétním případě
Hlavní cíl a obsah zamýšleného aktu se týká společné obchodní politiky.
Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je proto článek 207 Smlouvy o fungování EU.
4.3.Závěr
Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 207 Smlouvy o fungování EU ve spojení s čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU.
2022/0218 (NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Smíšeném výboru EU a zemí společného tranzitního režimu (země CTC), který byl zřízen Úmluvou ze dne 20. května 1987 o zjednodušení formalit ve zbožovém styku, a ve Smíšeném výboru EU a zemí společného tranzitního režimu, který byl zřízen Úmluvou ze dne 20. května 1987 o společném tranzitním režimu, pokud jde o vyzvání, aby Ukrajina přistoupila k uvedeným úmluvám
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 207 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,
s ohledem na návrh Evropské komise,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Úmluva o zjednodušení formalit ve zbožovém styku ze dne 20. května 1987 a Úmluva o společném tranzitním režimu ze dne 20. května 1987 (dále jen „úmluvy“) byly uzavřeny mezi Evropským hospodářským společenstvím, Rakouskou republikou, Finskou republikou, Islandem, Norským královstvím, Švédským královstvím a Švýcarskou konfederací dne 20. května 1987 a v platnost vstoupily dne 1. ledna 1988.
(2)Ukrajina vyjádřila přání přistoupit k úmluvám, jakmile splní požadavky pro své přistoupení.
(3)Podle čl. 11 odst. 3 úmluvy o zjednodušení formalit ve zbožovém styku může smíšený výbor EU-CTC zřízený uvedenou úmluvou rozhodnutím vyzvat třetí země, aby k úmluvě přistoupily.
(4)Podle čl. 15 odst. 3 úmluvy o společném tranzitním režimu může smíšený výbor EU-CTC zřízený uvedenou úmluvou rozhodnutím vyzvat třetí země, aby k úmluvě přistoupily.
(5)Je vhodné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve smíšených výborech zřízených úmluvami, neboť rozhodnutí vyzvat Ukrajinu k přistoupení k úmluvám budou pro Unii závazná.
(6)Úmluvy jsou součástí acquis Unie a jsou součástí předvstupní strategie Ukrajiny pro přistoupení. Úmluvy zajistí účinné postupy při překračování hranic mezi Ukrajinou a smluvními stranami těchto úmluv.
(7)Vyzvání jsou v souladu se stanoviskem Komise k žádosti Ukrajiny o členství v Evropské unii a se schválením tohoto stanoviska Evropskou radou dne 23. června 2022, kterým byl Ukrajině udělen status kandidátské země.
(8)Postoj Unie ve smíšených výborech zřízených úmluvami k vyzvání Ukrajiny, aby k uvedeným úmluvám přistoupila, by proto měl být kladný a měl by vycházet z návrhů rozhodnutí odrážejících tento postoj,
(9)Podle úmluv platí, že třetí země, která je vyzvána, aby se stala smluvní stranou, tak učiní uložením listiny o přistoupení, a že přistoupení nabývá účinku prvním dnem druhého měsíce následujícího po uložení listiny o přistoupení.
(10)Aby se usnadnilo včasné přistoupení Ukrajiny, je nezbytné toto rozhodnutí přijmout neprodleně,
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Postoj, který má být jménem Unie zaujat ve Smíšeném výboru EU-CTC, který byl zřízen Úmluvou o zjednodušení formalit ve zbožovém styku ze dne 20. května 1987, pokud jde o vyzvání, aby Ukrajina přistoupila k uvedené úmluvě, vychází z návrhu rozhodnutí smíšeného výboru uvedeného v příloze I tohoto rozhodnutí.
Článek 2
Postoj, který má být jménem Unie zaujat ve Smíšeném výboru EU-CTC, který byl zřízen Úmluvou o společném tranzitním režimu ze dne 20. května 1987, pokud jde o vyzvání, aby Ukrajina přistoupila k uvedené úmluvě, vychází z návrhu rozhodnutí smíšeného výboru uvedeného v příloze II tohoto rozhodnutí.
Článek 3
Rozhodnutí smíšených výborů uvedená v článcích 1 a 2 se po přijetí zveřejní v Úředním věstníku Evropské unie.
Článek 4
Toto rozhodnutí je určeno Komisi.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně