EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0634

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropském roce mládeže 2022

COM/2021/634 final

V Bruselu dne 14.10.2021

COM(2021) 634 final

2021/0328(COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o Evropském roce mládeže 2022

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu 

Dne 15. září 2021 předsedkyně Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie oznámila, že Evropská komise navrhne, aby rok 2022 byl vyhlášen za Evropský rok mládeže, „rok věnovaný ocenění mladých lidí, kteří toho tolik věnovali ostatním“. Ursula von der Leyenová zdůraznila důvěru, kterou pro budoucnost Evropy čerpá z inspirace od mladých lidí v Evropě, a uvedla, že „chceme-li vytvořit Unii, která se jim bude podobat, musí mít i mladí lidé možnost utvářet budoucnost Evropy. 

Aby se společný projekt Unie dokázal inspirovat akcemi, sny, nadějemi a poznatky nové generace, musí být Evropský rok mládeže rozhodně inkluzivní, slovy předsedkyně von der Leyenové: „Evropa potřebuje všechny své mladé lidi.“

Pandemie COVID-19 měla bezprecedentní a nerovnoměrný dopad na vzdělávání, zaměstnanost, sociální začleňování a duševní zdraví mladých lidí. Pandemie a související opatření vedly k přerušení vzdělávání či odložení nástupu do zaměstnání a mnoho mladých lidí zažívalo pocit izolace, úzkosti a deprese. Děti, dospívající a mladí dospělí velmi utrpěli narušením rodinných a sociálních vazeb, přičemž hospodářská krize způsobená omezením volného pohybu zasáhla zejména mladé Evropany.  1

Mladí lidé zároveň prokázali mezigenerační solidaritu a podporu a ve svém každodenním životě obětovali cenné okamžiky mládí. Přesto se mladým lidem, kteří patří mezi nejrůznorodější skupiny evropské společnosti, podařilo prokázat velkou odolnost a zapojit se do zmírňování dopadu pandemie.

V této souvislosti by Evropský rok mládeže 2022 měl dále motivovat mladé lidi v Evropě k tomu, aby přispěli svou činností a názory k rozvoji Unie a společnosti obecně. Byla by to také příležitost, jak zvýšit povědomí mladých lidí o nových příležitostech. Celkovým cílem Evropského roku mládeže je posílit snahy Unie, členských států a regionálních a místních orgánů o uznání, podporu a zapojení mladých lidí s ohledem na situaci po pandemii, a to:

1)zdůrazněním, jak ekologická a digitální transformace nabízejí novou perspektivu pro budoucnost a také příležitosti, jak omezit negativní dopad pandemie na mladé lidi a společnost jako celek, přičemž je inspirován akcemi, vizemi a poznatky mladých lidí s cílem dále posílit a oživit společný projekt Evropské unie a naslouchat mladým lidem, zohlednit jejich obavy a podporovat je ve vytváření konkrétních příležitostí podporujících začlenění, a to při optimálním využívání nástrojů Unie;

2)povzbuzováním všech mladých lidí, zejména mladých lidí s omezenými příležitostmi, ze znevýhodněného prostředí nebo ze zranitelných skupin, aby se stali aktivními a angažovanými občany, jakož i aktéry změn inspirovanými evropským pocitem sounáležitosti. Zahrnuje to další úsilí o vytváření kapacit pro účast mladých lidí a občanskou angažovanost mezi mladými lidmi a mezi všemi zainteresovanými stranami, které pracují na zastupování jejich zájmů. Obnáší to zapojení mladých lidí z různého prostředí a také mladých lidí patřících ke zranitelným skupinám do klíčových konzultačních procesů, jako je Konference o budoucnosti Evropy;

3)propagací příležitostí, které mladým lidem přinášejí veřejné politiky na úrovni EU, na celostátní, regionální a místní úrovni, s cílem podpořit jejich osobní, sociální a profesní rozvoj v ekologičtějším, digitálnějším a inkluzivnějším světě.

Evropský rok mládeže bude obecněji provázán s úspěšným prováděním nástroje NextGenerationEU, což zajistí urychlení souběžné transformace, umožní společně vyjít z pandemie silnější a otevře nové perspektivy plné příležitostí pro mladé lidi, včetně kvalitních pracovních míst a příležitostí ke vzdělávání a odborné přípravě pro Evropu budoucnosti, a podpoří zapojení mladých lidí do společnosti. Cílem Komise je posílit úlohu mladých lidí při přeměně oživení na hnací sílu prosperity a dobrých životních podmínek zaměřených na budoucnost.

• Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Strategie EU pro mládež je rámcem pro spolupráci na politikách EU v oblasti mládeže na období 2019–2027, a to na základě usnesení Rady ze dne 26. listopadu 2018 2 . Spolupráce EU v oblasti mládeže by měla co nejvíce využívat potenciál politiky mládeže. Posiluje účast mládeže na demokratickém životě v souladu s čl. 165 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie. Rovněž podporuje sociální a občanskou angažovanost a usiluje o zajištění toho, aby všichni mladí lidé disponovali zdroji potřebnými k účasti ve společnosti.

Evropské cíle v oblasti mládeže 3 , které jsou nedílnou součástí Strategie EU pro mládež, byly vypracovány mladými lidmi pro mladé lidi v rámci dialogu EU s mládeží a představují oblasti, v nichž je ještě třeba provést změny, aby mladí lidé mohli plně využít svůj potenciál.

Evropský rok mládeže 2022 zároveň poskytne jedinečný impuls pro vytvoření Evropského prostoru vzdělávání tím, že do roku 2025 bude vytvořen skutečné evropské prostředí pro vzdělávání, v němž hranice nebudou překážkou pro inkluzivní a vysoce kvalitní vzdělávání a odbornou přípravu pro všechny. Přispěje k Evropskému klimatickému paktu, aktualizovanému akčnímu plánu digitálního vzdělávání a iniciativě HealthyLifestyle4all. Bude podpořen Akčním plánem pro evropský pilíř sociálních práv v oblasti zaměstnanosti, dovedností a snižování chudoby. Evropský rok mládeže zdůrazní úsilí Unie o rozšíření pracovních příležitostí pro mladé lidi při obnově po pandemii prostřednictvím posílených záruk pro mladé lidi 4 , obnovení Evropské aliance pro učňovskou přípravu a Evropské sítě učňů, Evropské záruky pro děti, provádění Evropské agendy dovedností 5 , doporučení Komise o účinné aktivní podpoře zaměstnanosti po krizi COVID-19 6 (EASE), jakož i zahájení nové iniciativy ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – stanovit si cíl, učit se, osvojit si dovednost, dosáhnout cíle). ALMA bude přeshraniční program mobility mládeže pro znevýhodněné mladé lidi ve věku 18–30 let, kteří nejsou zaměstnáni ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy.

Přestože jsou „digitální generací“, mladí lidé, zejména nezletilí, si zaslouží podporu a posílení jejich postavení tam, kde je hranice mezi on-line a off-line životem stále nejasnější. Aktualizovaná Strategie pro internet lépe uzpůsobený dětem se v roce 2022 zaměří na zapojení mládeže, digitální dovednosti, začleňování a podporu dobrých životních podmínek dětí.

Komplexní Strategie EU pro práva dítěte a evropská záruka pro děti 7 nastavily nový standard pro účast dětí a dospívajících, protože tito mladí lidé se podíleli na jejich vypracování.

Mnohé z těchto příležitostí jsou významně financovány z prostředků EU, zejména prostřednictvím programů, jako je Erasmus+, Evropský sbor solidarity, Evropský sociální fond plus, Kreativní Evropa, Horizont Evropa, program Občané, rovnost, práva a hodnoty, Azylový, migrační a integrační fond, program Spravedlnost, Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský námořní a rybářský fond a Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova. Díky těmto programům financování EU významně přispívá k tomu, aby mladí lidé mohli pokračovat v osobním, sociálním a profesním rozvoji.  

Během Evropského roku mládeže budou hrát klíčovou úlohu programy EU speciálně zaměřené na mládež. Rok 2022 přinese 35. výročí programu Erasmus+ a tento Evropský rok bude skvělou příležitostí oslavit, že od roku 1987 se tohoto dobrodružství zúčastnilo deset milionů mladých lidí, a podpořit novou generaci tohoto programu ve všech jeho dimenzích – vzdělávání, odborná příprava, mládež a sport. Rok 2022 bude také pátým rokem Evropského sboru solidarity. Symbolickým datem pro pořádání aktivit nebo akcí bude 9. květen.

Činnosti organizované v průběhu Evropského roku mládeže by měly být relevantní pro všechny členské státy. Jednotlivé členské státy se proto žádají, aby jmenovaly národního koordinátora, který bude mít na starost organizaci jejich účasti na Evropském roce mládeže. Komise uspořádá zasedání národních koordinátorů, aby bylo možné koordinovat organizaci Evropského roku mládeže a vyměňovat si informace o tom, jak je prováděn v jednotlivých členských státech a na úrovni Unie.

Soulad s ostatními politikami Unie

Evropský rok mládeže 2022 bude meziodvětvový a bude vycházet ze všech politik a programů EU, které usilují o zlepšení života všech mladých lidí a posílení jejich postavení. Měl by vycházet ze Zelené dohody pro Evropu – strategie EU pro udržitelný růst – a dalších stávajících iniciativ a politik, jako je Digitální desetiletí, jednotný evropský trh (který brzy oslaví 30. výročí zřízení), Nový evropský Bauhaus, mise programu Horizont Evropa, Konference o budoucnosti Evropy, Evropský pilíř sociálních práv, Strategie EU o právech dítěte, Strategie práv osob se zdravotním postižením, Strategický rámec EU pro rovnost, začlenění a účast Romů, Strategie pro rovnost LGBTI osob, Akční plán EU proti rasismu, Strategie EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života, Akční plán pro integraci a začleňování na období 2021–2027, Strategie pro rovnost žen a mužů, Evropský akční plán pro demokracii, Evropský plán boje proti rakovině a dlouhodobá vize pro venkovské oblasti EU. Evropský rok mládeže je nad rámec samotné politiky mládeže propojen s mnoha oblastmi politiky Unie, jako jsou vzdělávání a odborná příprava, zaměstnanost, sociální začleňování, kultura a média, sport, zdraví, výzkum a inovace, životní prostředí a klima, doprava, nediskriminace a boj proti rasismu, soudržnost a městská politika, rozvoj venkova, migrace, vztahy Unie se sousedními zeměmi a mezinárodní partnerství.

Evropský rok mládeže bude prováděn s využitím stávajících programů EU a mechanismů provádění, které již jsou zavedeny, a s využitím nástroje NextGenerationEU. Investice související s mládeží jsou v současné době způsobilé k získání značných finančních prostředků EU v rámci několika programů a nástrojů EU, zejména v rámci programu Erasmus+, Evropského sboru solidarity, programu Erasmus pro mladé podnikatele, programu Kreativní Evropa, Evropského sociálního fondu plus, Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí, Evropského fondu pro regionální rozvoj, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, Evropského námořního a rybářského fondu, programu Občané, rovnost, práva a hodnoty, programu Digitální Evropa a Horizont Evropa. Nedílnou součástí spolupráce EU s mezinárodními partnery na zapojení mládeže bude vnější dimenze těchto programů a sdílení cenných poznatků i zvláštní nástroje vnější činnosti jako nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci – Globální Evropa. Nadcházející akční plán pro mládež se zaměří zejména na vnější dimenzi Evropského roku mládeže.

Evropský rok mládeže 2022 bude sladěn s prioritami Komise na období 2019–2024.

2. PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

V souladu s čl. 6 písm. e) Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) má Unie v oblasti mládeže pouze pravomoc provádět činnosti, jimiž podporuje, koordinuje nebo doplňuje činnosti členských států. Podle čl. 165 odst. 2 SFEU je činnost Unie zaměřena na „podporu rozvoje výměn mládeže a pedagogických pracovníků a podporu účasti mladých lidí na demokratickém životě Evropy“. Tento článek dále stanoví podporu mobility studentů a evropského rozměru ve vzdělávání a sportu. Kromě toho čl. 166 odst. 2 SFEU stanoví, že činnost Unie má za cíl „usnadňování přístupu k odbornému vzdělávání a podporu mobility vyučujících a osob vyučovaných v rámci odborné výuky, obzvláště mladých lidí“ a „rozvoj výměny informací a zkušeností týkajících se otázek, které jsou společné systémům odborného vzdělávání členských států“.

Právní základ návrhu je dvojí:

1)Ustanovení čl. 165 odst. 4 SFEU, v němž se uvádí, že s cílem přispět k dosažení těchto cílů uvedených v tomto článku „Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem po konzultaci s Hospodářským a sociálním výborem a Výborem regionů přijímají podpůrná opatření, s vyloučením harmonizace právních předpisů členských států“.

2)Ustanovení čl. 166 odst. 4 SFEU, v němž se uvádí, že „Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem po konzultaci s Hospodářským a sociálním výborem a Výborem regionů přijímají opatření přispívající k dosažení cílů uvedených v tomto článku, s vyloučením harmonizace právních předpisů členských států, a Rada na návrh Komise přijímá doporučení“.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci) 

Tento návrh je v souladu se zásadou subsidiarity stanovenou v čl. 5 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii (SEU). Cílů tohoto návrhu nelze dosáhnout v dostatečném rozsahu výhradně prostřednictvím opatření přijatých členskými státy. Opatření se totiž konkrétně zaměřuje na posílení hlasu mladých lidí na evropské úrovni s cílem obohatit společný projekt Unie a opatření na vnitrostátní úrovni by neměla přínos z evropského rozměru výměny zkušeností a osvědčených postupů mezi členskými státy. Unie sleduje své cíle vhodnými prostředky na základě pravomocí, které jsou jí Smlouvami svěřeny. Činnost členských států bude mít dále prospěch ze zvýšeného povědomí a zviditelnění, ke kterému dojde v rámci EU i mimo ni.

Proporcionalita

Tento návrh je v souladu se zásadou proporcionality stanovenou v čl. 5 odst. 4 SEU. Navrhovaný postup je jednoduchý. Opírá se o stávající programy a o soustředění komunikačních činností na témata Evropského roku mládeže 2022. Orgánům státní správy, které tento návrh provádějí, neukládá žádná nepřiměřená omezení v oblasti správy.

Činnost Unie bude podporovat a doplňovat úsilí členských států. Tato činnost v prvé řadě zlepší účinnost vlastních nástrojů Unie. Zadruhé bude působit jako faktor, který podpoří součinnost a spolupráci mezi členskými státy, organizacemi a nadacemi a soukromými a veřejnými podniky.

Činnost Unie se omezí pouze na to, co je nezbytné k řešení zjištěných problémů.

Volba nástroje

K zajištění plného zapojení legislativního orgánu do vyhlášení roku 2022 Evropským rokem mládeže je nejvhodnějším nástrojem rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Nevztahuje se na tento návrh.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Nevztahuje se na tento návrh.

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Nevztahuje se na tento návrh.

Posouzení dopadů

Posouzení dopadů není nutné, neboť cíle navrhované iniciativy patří mezi cíle stávajících programů Unie. Evropský rok mládeže 2022 může být prováděn v rámci stávajících rozpočtových limitů s využitím těch programů, které stanoví priority financování na ročním nebo víceletém základě. Navrhovaná iniciativa nemá žádný významný sociální, hospodářský nebo environmentální dopad nad rámec stávajících nástrojů.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Nevztahuje se na tento návrh.

Základní práva

Nevztahuje se na tento návrh.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Flexibilita při stanovování priorit na ročním nebo víceletém základě v příslušných programech, jako je program Erasmus+ a Evropský sbor solidarity, je dostatečná pro přípravu osvětové kampaně v podobném rozsahu jako u předchozích Evropských roků. Na tyto koordinační činnosti bude věnováno nejméně 8 milionů EUR. Většina akcí bude podporována prostřednictvím programů a nástrojů Unie, přičemž z opatření budou mít přímý prospěch mladí lidé v Evropě.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Národní koordinátoři by ve spolupráci se zástupci organizací nebo subjektů pracujících s mládeží i ve spolupráci s mladými lidmi samotnými měli tam, kde je to možné, aktivně zapojit mladé lidi do přípravy a provádění činností Evropského roku mládeže 2022.

Návrh stanoví povinnost, aby Komise do 31. prosince 2023 podala zprávu o provedení, výsledcích a celkovém hodnocení iniciativ, které budou součástí Evropského roku mládeže.

V návaznosti na Evropský rok mládeže bude Komise v rámci provádění Strategie EU pro mládež na období 2019–2027 usilovat o zachování, propagaci výsledků a odkazů tohoto roku a jejich další analýzu a realizaci prostřednictvím různých programů EU pro mládež.

Informativní dokumenty (u směrnic)

Nevztahuje se na tento návrh.

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

2021/0328 (COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o Evropském roce mládeže 2022

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 165 odst. 4 a čl. 166 odst. 4 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 8 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 9 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)V čl. 165 odst. 2 Smlouvy o fungování EU se uvádí, že cílem činnosti Unie je mimo jiné „podporovat účast mladých lidí na demokratickém životě Evropy“.

(2)V Bratislavském plánu ze dne 16. září 2016 10 se 27 hlav států a předsedů vlád zavázalo „nabídnout lepší příležitosti mladým“, zejména prostřednictvím „podpory EU členským státům v oblasti boje proti nezaměstnanosti mladých a o posílených programech EU zaměřených na mladé lidi“.

(3)V Římském prohlášení ze dne 25. března 2017 11 se vedoucí představitelé 27 členských států a Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise zavázali, že budou usilovat o Unii, „kde mladí lidé dostávají nejlepší vzdělání a odbornou přípravu a mohou studovat a nalézat uplatnění po celém kontinentu“.

(4)Ve Strategii Evropské unie pro mládež na období 2019–2027 se uznává, že mladí lidé jsou tvůrci svého vlastního života, přispívají k pozitivním změnám ve společnosti a obohacují ambice EU a že politika mládeže může přispět k vytvoření prostoru, v němž mohou mladí lidé využívat příležitostí a ztotožňovat se s evropskými hodnotami. Předcházející Evropské roky jako Evropský rok železnice 2021, Evropský rok kulturního dědictví 2018 nebo Evropský rok občanů 2013–2014 přinesly cenné zkušenosti, z nichž by měly vycházet budoucí snahy o zapojení mladých lidí do utváření jejich budoucnosti a budoucnosti Evropy.

(5)Nástroj NextGenerationEU zajišťuje urychlení souběžné transformace a umožňuje společně vyjít z pandemie silnější a otevřít nové perspektivy plné příležitostí pro mladé lidi, včetně kvalitních pracovních míst a přizpůsobení společenským změnám. Unie usiluje o to, aby se mladí lidé do zavádění nástroje NextGenerationEU plně zapojili, čímž by se posílila jejich úloha v ekologické a digitální transformaci.

(6)Dne 15. září 2021 předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Evropské unie 12 oznámila, že Evropská komise navrhne, aby byl rok 2022 vyhlášen Evropským rokem mládeže. Předsedkyně von der Leyenová zdůraznila důvěru, kterou pro budoucnost Evropy čerpá z inspirace od mladých lidí v Evropě, a uvedla, že „chceme-li vytvořit Unii, která se jim bude podobat, musí mít i mladí lidé možnost utvářet budoucnost Evropy“. Evropa potřebuje vizi, zapojení a účast všech mladých lidí, aby vytvářela lepší budoucnost, a Evropa musí mladým lidem poskytnout příležitosti pro budoucnost – budoucnost, která bude ekologičtější, digitálnější a inkluzivnější. Předsedkyně proto navrhla „rok věnovaný ocenění mladých lidí, kteří toho tolik věnovali ostatním“.

(7)Aktivní účast mladých lidí na demokratických procesech má zásadní význam pro budoucnost Evropy a jejích demokratických společností. V souladu s Akčním plánem pro evropskou demokracii 13 má tedy Evropský rok mládeže za cíl podpořit aktivní zapojení mladých lidí do demokratického života Evropy, mimo jiné podporou činností zaměřených na účast mladých lidí z různých prostředí v procesech, jako je Konference o budoucnosti Evropy, podporou občanské angažovanosti a dobrovolnických iniciativ, a tím zvyšovat povědomí o společných evropských hodnotách a základních právech, jakož i o evropské historii a kultuře, sdružovat mladé lidi a činitele s rozhodovací pravomocí na místní, celostátní a unijní úrovni a přispívat k procesu evropské integrace.

(8)Uznává se rovněž zásadní úloha mladých lidí, kterou je třeba podporovat, aby „nasměrovali své neomezené aktivistické schopnosti do vytváření lepšího světa“. Evropský rok mládeže je konkrétním příspěvkem k Agendě OSN pro udržitelný rozvoj 2030 14 , v níž se zdůrazňuje, že „děti, mladé ženy a muži jsou klíčovými hybateli změn“, a měl by dát další impuls k provádění dané agendy, ke směřování k udržitelnému rozvoji a ke zlepšení schopnosti mladých lidí utvářet budoucnost nejen Unie, ale také partnerských zemí EU a naší planety jako celku.

(9)Evropský rok by měl přispět ke zvýšení účasti mládeže na vnější činnosti EU ve všech politikách, přinést nové příležitosti ke vzdělávání a výměnám, partnerství a dialogu mezi mládeží z EU a partnerských zemí a posílit úlohu zapojení mládeže do strategické komunikace a veřejné diplomacie.

(10)Evropské cíle v oblasti mládeže, které jsou nedílnou součástí Strategie EU pro mládež a které pro mladé lidi vypracovali mladí lidé v rámci dialogu EU s mládeží, svědčí o tom, že mnoho mladých Evropanů má zájem podílet se na určování směru, kterým by se měl rozvoj Evropské unie ubírat.

(11)Evropský rok mládeže by měl podpořit úspěšné provádění první zásady Evropského pilíře sociálních práv 15 , který zdůrazňuje, že „každý má právo na kvalitní a inkluzivní všeobecné a odborné vzdělávání a celoživotní učení“, a Evropského prostoru vzdělávání, jehož cílem je podněcovat mladé lidi k osobnímu, sociálnímu a profesnímu naplnění tím, že bude do roku 2025 vytvořeno skutečné evropské prostředí pro vzdělávání, v němž hranice nebudou představovat překážku pro inkluzivní a vysoce kvalitní vzdělávání a odbornou přípravu pro všechny.

(12)Evropský rok mládeže by měl podporovat úsilí Unie o rozšíření pracovních příležitostí pro mladé lidi při obnově po pandemii, jak je uvedeno v usnesení Evropského parlamentu o zárukách pro mladé lidi ( 2020/2764(RSP) ) 16 , v němž se zdůrazňuje, že opatření k omezení volného pohybu osob způsobila náhlé narušení formálního a informálního vzdělávání, různých stáží a učňovské přípravy mladých lidí, jakož i pracovních míst, což ovlivnilo jejich příjem, potenciál pro vydělávání peněz a blahobyt, včetně jejich zdraví, zejména jejich duševního zdraví.

(13)Evropský rok mládeže by měl dát další impuls k vytváření kvalitních pracovních příležitostí pro mladé lidi v rámci balíčku na podporu zaměstnanosti mladých lidí (Youth Employment Support, YES), posílených záruk pro mladé lidi 17 a iniciativy ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – stanovit si cíl, učit se, osvojit si dovednost, dosáhnout cíle), která má být realizována v rámci Evropského sociálního fondu plus. ALMA by měla být koncipována jako přeshraniční program mobility pro znevýhodněné mladé lidi, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, jenž jim umožní získat odbornou praxi v zahraničí v doprovodu sociálních služeb, s cílem nabídnout těmto mladým lidem, a to i z venkovských, okrajových a méně rozvinutých regionů, vzdělání, odbornou přípravu nebo kvalitní zaměstnání.

(14)Usnesení Evropského parlamentu o dopadu onemocnění COVID-19 na mladé lidi a sport (2020/2864(RSP)) 18 zdůrazňuje zvláště akutní dopad současné pandemie na mladé lidi, kteří nejsou zaměstnáni ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET), a podtrhuje nutnost řešit problémy, s nimiž se potýkají mladí lidé ze zranitelných skupin, konstatuje, že nezaměstnanost mladých lidí a jejich chudoba od vypuknutí pandemie soustavně rostou, a vyzývá Komisi a členské státy, aby přijaly veškerá nezbytná opatření k boji proti katastrofálním dopadům na zaměstnanost mladých lidí. Usnesení připomíná úlohu dobrovolné činnosti pro rozvoj životních a pracovních dovedností mladých lidí a konstatuje, že Evropský sbor solidarity může mladým Evropanům pomoci rozšířit si příležitosti nad rámec místní reality.

(15)Evropský rok mládeže by měl přispět k uplatňování usnesení Rady ze dne 1. prosince 2020, kterým se ustavuje Evropská agenda práce s mládeží 19 , a závěrů Rady ze dne 22. května 2019 o mladých lidech a budoucnosti práce 20 , závěrů ze dne 10. prosince 2019 o digitální práci s mládeží 21 a závěrů ze dne 7. prosince 2017 o inteligentní práci s mládeží 22 .

(16)Vzhledem k významu boje proti klimatickým a přírodním krizím v souladu se závazky Unie provádět Pařížskou dohodu 23 a dosáhnout cílů Organizace spojených národů v oblasti udržitelného rozvoje by měl Evropský rok mládeže přispět k začleňování opatření souvisejících s klimatem a přírodou a k provádění Zelené dohody pro Evropu 24 spravedlivým a inkluzivním způsobem a dále k provádění misí programu Horizont Evropa a balíčku „Fit for 55“ 25 , zejména tím, že bude mladé lidi motivovat k tomu, aby rozvíjeli vlastní iniciativy a tvůrčí nápady vedoucí k dosažení příslušných cílů.

(17)Evropský rok mládeže by měl dodat další stimul usnesení Evropského parlamentu o účinných opatřeních pro ekologičtější programy Erasmus+, Kreativní Evropa a Evropský sbor solidarity (2019/2195(INI)) 26 , které zdůrazňuje, že program Erasmus+ je prostřednictvím své podpory formálního a neformálního vzdělávání a odborné přípravy a díky podpoře aktivit s účastí mládeže zásadní pro zvyšování povědomí Evropanů, zejména mladých generací, s cílem je motivovat k aktivnímu a informovanému přístupu k udržitelnosti a příslušné politice a k tomu, aby se stali angažovanými a uvědomělými budoucími občany; v usnesení v této souvislosti podtrhává významná úloha organizací mládeže a občanské společnosti při sdílení osvědčených postupů a provádění projektů zvyšujících povědomí mladých generací o udržitelnosti.

(18)Předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie zdůraznila, že „Evropa potřebuje všechny své mladé lidi“. Při plnění cílů by měl být Evropský rok plně inkluzivní a měl by aktivně podporovat účast osob s omezenými příležitostmi.

(19)Evropský rok mládeže je pevně zakotven v zásadách uznávaných Listinou základních práv Evropské unie (dále jen „Listina“) 27 . Cílem opatření a činností Evropského roku mládeže je zejména zajistit plné respektování práva na rovnost žen a mužů a práva na nediskriminaci na základě pohlaví, rasy nebo etnického původu, náboženského vyznání nebo přesvědčení, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace a podporovat uplatňování Listiny. Ve Strategii EU o právech dítěte 28 a Evropské záruce pro děti 29 byl stanoven nový standard pro zastoupení dětí a dospívajících a k dětem a mladým lidem se v nich přistupuje jako k aktivním občanům a aktérům změn.

(20)S cílem zajistit účinné a účelné provádění Evropského roku mládeže by měly být co nejvíce využity stávající mechanismy provádění. Aby se optimalizovala přidaná hodnota Evropského roku, je třeba usilovat zejména o součinnost mezi Evropským rokem a programy Unie a o jejich doplňkovost, a to včetně programů s mezinárodní působností specificky zaměřených na mladé lidi, programů bez nadnárodního nebo mezinárodního charakteru, zejména těch, které se týkají vzdělávání a odborné přípravy, sportu, kultury a médií, mládeže a solidarity, dobrovolnických činností a sociálního začleňování, výzkumu a inovací, průmyslu a podnikání, digitální politiky, zemědělství a rozvoje venkova, které se zaměřují na mladé zemědělce, životní prostředí a klima, politiku soudržnosti, migraci, bezpečnost a mezinárodní spolupráci a rozvoj, a činností prováděných členskými státy.

(21)Vytvářením prostoru pro podporu těchto cílů současně na úrovni Unie a na celostátní, regionální i místní úrovni lze dosáhnout větší součinnosti a lepšího využití zdrojů. V tomto ohledu by Komise měla poskytovat Evropskému parlamentu, Radě a členským státům, Výboru regionů, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a orgánům a sdružením působícím v oblasti mládeže na úrovni Unie včasné informace a úzce s nimi spolupracovat. S cílem zajistit evropský rozměr činností rozvíjených v rámci Evropského roku mládeže se členské státy dále vyzývají, aby vzájemně spolupracovaly.

(22)Evropský rok mládeže by se měl rovněž zaměřit na akce a činnosti, které představují potenciální evropskou přidanou hodnotu. Pojem evropské přidané hodnoty je třeba chápat široce a lze jej prokázat různými způsoby, například tím, že akce nebo činnosti mají nadnárodní povahu, zejména pokud jde o spolupráci zaměřenou na dosažení udržitelného systémového dopadu, nebo přispívají k evropské identitě, povědomí a odpovědnosti mladých lidí, pokud jde o společné evropské hodnoty a základní práva, a schopnost podílet se na zastupitelské a participativní demokracii Unie.

(23)Na úrovni Unie se nezbytné finanční prostředky na provádění tohoto rozhodnutí určí v rámci rozpočtu přispívajících programů v souladu s víceletým finančním rámcem na období 2021–2027. Aniž by byly dotčeny pravomoci rozpočtového orgánu, mělo by být cílem poskytnout finanční prostředky na provádění tohoto rozhodnutí ve výši nejméně 8 milionů EUR. V závislosti na dostupnosti finančních prostředků musí být spolufinancování činností na podporu Evropského roku mládeže z rozpočtu Unie v souladu s pravidly platnými pro příslušné programy, včetně zejména programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity a případně dalších programů Unie.

(24)Jelikož cílů tohoto rozhodnutí nemůže být uspokojivě dosaženo na úrovni členských států, ale spíše jich může být z důvodu rozsahu a účinků navrhovaného opatření lépe dosaženo na úrovni Unie, může Unie přijmout opatření v souladu se zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Smlouvy o EU. V souladu se zásadou proporcionality stanovenou v uvedeném článku nepřekračuje toto rozhodnutí rámec toho, co je nezbytné pro dosažení těchto cílů.

(25)Vzhledem k dopadu pandemie COVID-19 na mládež a z toho plynoucí nutnosti vyjádřit v rámci letošního Evropského roku mládeže uznání mladým lidem, podpořit je a zvýšit jejich angažovanost s ohledem na situaci po pandemii, je vhodné stanovit výjimku ze lhůty osmi týdnů uvedené v článku 4 Protokolu č. 1 o úloze vnitrostátních parlamentů v Evropské unii, připojeného ke Smlouvě o Evropské unii, Smlouvě o fungování Evropské unie a Smlouvě o založení Evropského společenství pro atomovou energii,

(26)Aby byla zaručena rychlá realizace Evropského roku mládeže v praxi, mělo by toto rozhodnutí vstoupit v platnost co nejdříve, a to prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie,

PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1 
Předmět

Rok 2022 se vyhlašuje „Evropským rokem mládeže 2022“ (dále jen „Evropský rok“).

Článek 2 
Cíle

V souladu s cíli Strategie EU pro mládež na období 2019–2027 a evropskými cíli v oblasti mládeže je celkovým cílem Evropského roku posílit snahy Unie, členských států a regionálních a místních orgánů o uznání, podporu a zapojení mladých lidí s ohledem na situaci po pandemii. Evropský rok je zaměřen zejména na:

 

1.zdůraznění, jak ekologická a digitální transformace nabízejí novou perspektivu pro budoucnost a příležitosti k boji proti negativnímu dopadu pandemie na mladé lidi a společnost jako celek, přičemž je inspirován akcemi, vizemi a poznatky mladých lidí s cílem dále posílit a oživit společný projekt Evropské unie a naslouchat mladým lidem, brát v úvahu jejich obavy a podporovat je ve vytváření konkrétních příležitostí podporujících začlenění, a to při optimálním využívání nástrojů Unie;

2.povzbuzování všech mladých lidí, zejména těch s omezenými příležitostmi, ze znevýhodněného prostředí, ze zranitelných skupin nebo ze zemědělských, okrajových a méně rozvinutých regionů, aby se stali aktivními a angažovanými občany, jakož i aktéry změn inspirovanými evropským pocitem sounáležitosti; patří sem též další úsilí o budování kapacit pro účast mladých lidí a občanskou angažovanost mezi mladými lidmi a mezi všemi zainteresovanými stranami, které pracují na zastupování jejich zájmů, a dále zapojení mladých lidí z různých prostředí do klíčových konzultačních procesů, jako je Konference o budoucnosti Evropy;

3.propagaci příležitostí, které mladým lidem přinášejí veřejné politiky na úrovni EU, na celostátní, regionální a místní úrovni s cílem podpořit jejich osobní, sociální a profesní rozvoj v ekologickém, digitálním a inkluzivním světě.

Článek 3 
Druh opatření

1.Opatření, která mají být přijata za účelem dosažení cílů stanovených v článku 2, zahrnují na unijní, celostátní, regionální i místní úrovni a případně v partnerských zemích tyto činnosti související se záměry Evropského roku:

a)konference, akce a iniciativy na podporu inkluzivní a přístupné diskuse o výzvách, včetně dopadu pandemie COVID-19, jimž čelí mladí lidé, a to i mladí lidé s omezenými příležitostmi a patřící ke zranitelným skupinám, a o postupu, který mohou přijmout zainteresované strany na různých úrovních;

b)podpora účasti mládeže a zlepšení stávajících nástrojů, kanálů a programů, které mladým lidem umožňují oslovit tvůrce politik, určením, shromažďováním a sdílením zkušeností a osvědčených postupů;

c)shromažďování nápadů participativními metodami ve snaze spoluvytvářet Evropský rok;

d)informační, vzdělávací a osvětové kampaně, jejichž cílem je předávat hodnoty, jako je rovnost, solidarita, dobrovolnictví, pocit sounáležitosti a bezpečí, pocit, že mladí lidé jsou vyslyšeni a respektováni, s cílem stimulovat aktivní přínos mladých lidí k vytváření inkluzivnější, ekologičtější a digitálnější společnosti;

e)vytvoření prostoru pro výměnu názorů o tom, jak v podnikatelském duchu přeměnit výzvy na příležitosti;

f)provádění studií a výzkumu o situaci mladých lidí v Unii, rovněž vytvářením harmonizovaných evropských statistik, jejich využíváním a využíváním dalších statistik EU, jakož i propagace a šíření daných výsledků na evropské, celostátní nebo regionální úrovni;

g)propagace programů, finančních příležitostí, projektů, akcí a sítí s významem pro mládež, a to i pomocí sociálních médií a online komunit.

2.Komise může určit další činnosti, které by mohly přispět k cílům Evropského roku, a umožnit, aby odkazy na Evropský rok byly použity při propagaci daných činností, pokud tyto činnosti přispívají k dosažení uvedených cílů. Orgány Evropské unie a členské státy mohou rovněž určit tyto další činnosti a navrhnout je Komisi.

Článek 4 
Koordinace na vnitrostátní úrovni

Za organizaci účasti na Evropském roce na vnitrostátní úrovni odpovídají členské státy. Členské státy za tímto účelem jmenují národní koordinátory. Národní koordinátoři zajišťují koordinaci příslušných činností na vnitrostátní úrovni. Zajišťují rovněž aktivní účast a zapojení mladých lidí a mládežnických organizací občanské společnosti do provádění činností v rámci Evropského roku.

Článek 5 
Koordinace na úrovni Unie

1.Komise svolává zasedání národních koordinátorů za účelem koordinace průběhu Evropského roku. Tato zasedání rovněž slouží k výměně informací o provádění Evropského roku na vnitrostátní a unijní úrovni. Zástupci Evropského parlamentu se mohou těchto zasedání účastnit jako pozorovatelé a zapojovat se do nich.

2.Při koordinaci Evropského roku na úrovni Unie se uplatňuje průřezový přístup s cílem vytvořit součinnost mezi jednotlivými programy a iniciativami Unie relevantními pro mladé lidi.

3.Aby pomohla při spoluutváření a realizaci Evropského roku na úrovni Unie, svolává Komise zasedání zainteresovaných stran a zástupců organizací nebo subjektů v oblasti mládeže.

Článek 6 
Spolupráce na mezinárodní úrovni

Pro účely Evropského roku Komise v případě potřeby spolupracuje s mezinárodními partnery a příslušnými mezinárodními organizacemi, přičemž dbá na to, aby účast Unie byla viditelná. Komise zejména zajistí spolupráci s Radou Evropy, a to i v rámci partnerství mezi EU a Radou Evropy v oblasti mládeže, jakož i s mezinárodními mládežnickými sítěmi a organizacemi.

Článek 7 
Sledování a hodnocení

Komise do 31. prosince 2023 předloží Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů zprávu o provádění, výsledcích a celkovém hodnocení iniciativ stanovených v tomto rozhodnutí.

Článek 8 
Vstup v platnost

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda/předsedkyně    předseda/předsedkyně

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

Obsah

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

1.2.Příslušné oblasti politik

1.3.Návrh/podnět se týká:

1.4.Cíle

1.4.1.Obecné cíle

1.4.2.Specifické cíle

1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

1.4.4.Ukazatele výkonnosti

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

1.5.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

1.6.Doba trvání a finanční dopad návrhu/podnětu

1.7.Předpokládaný způsob řízení

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

2.2.Systémy řízení a kontroly

2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

2.2.2.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce)

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

3.2.Odhadovaný finanční dopad návrhu na prostředky

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky

3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků

3.2.3.Odhadovaný souhrnný dopad na správní prostředky

3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

3.2.5.Příspěvky třetích stran

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU 

1.1.Název návrhu/podnětu

Evropský rok mládeže 2022

1.2.Příslušné oblasti politik 

Oblast politiky: Všeobecné a odborné vzdělávání, mládež a sport

z okruhu 2: Soudržnost, odolnost a hodnoty

1.3.Návrh/podnět se týká: 

X nové akce 

 nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 30  

 prodloužení stávající akce 

 sloučení jedné či více akcí v jinou/novou akci nebo přesměrování jedné či více akcí na jinou/novou akci 

1.4.Cíle

1.4.1.Obecné cíle

Cílem Evropského roku mládeže je povzbudit a podpořit úsilí Unie, členských států, regionálních a místních orgánů o uznání mladých lidí s ohledem na situaci po pandemii tím, že se inspirují myšlenkami, ambicemi a vizemi, které mladí lidé předložili. Evropský rok mládeže má dotvářet budoucí rozvoj Unie a společnost jako celek. Je také příležitostí ke zvýšení povědomí o evropských příležitostech pro mladé lidi.  

1.4.2.Specifické cíle

 

– Zdůraznit, jak ekologická a digitální transformace nabízejí novou perspektivu pro budoucnost a příležitosti k boji proti negativnímu dopadu pandemie na mladé lidi a společnost jako celek, a přitom se inspirovat vizemi a poznatky mladých lidí s cílem dále posílit a oživit společný projekt Evropské unie a naslouchat mladým lidem, brát v úvahu jejich obavy a podporovat je ve vytváření konkrétních příležitostí podporujících začlenění, a to při optimálním využívání nástrojů Unie.

– Povzbuzovat všechny mladé lidi, zejména ty s omezenými příležitostmi, ze znevýhodněného prostředí nebo ze zranitelných skupin, aby se stali aktivními a angažovanými občany, jakož i aktéry změn inspirovanými evropským pocitem sounáležitosti. Zahrnuje to další úsilí o vytváření kapacit pro účast mladých lidí a občanskou angažovanost mezi mladými lidmi a mezi všemi zainteresovanými stranami, které pracují na zastupování jejich zájmů. To obnáší zapojení mladých lidí z různých prostředí a také těch patřících ke zranitelným skupinám do klíčových konzultačních procesů, jako je Konference o budoucnosti Evropy.

– Propagovat příležitosti, které mladým lidem přinášejí veřejné politiky na úrovni EU, na celostátní, regionální a místní úrovni, a to stejnou měrou s cílem podpořit jejich osobní, sociální a profesní rozvoj v ekologickém, digitálním a inkluzivním světě.

1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

Informační a propagační kampaně, akce a iniciativy na evropské, celostátní, regionální a místní úrovni s cílem předávat klíčová sdělení a šířit informace o příkladech osvědčených postupů, včetně úlohy EU při prosazování společných řešení. To povede k aktivní účasti v klíčových oblastech politiky, jako je změna klimatu, Zelená dohoda pro Evropu atd.

Zvyšování povědomí o významu a klíčové úloze mladých lidí pro budoucnost EU a podpora nástrojů, které mladým lidem umožní podílet se na utváření nové vize pro společnost, která bude inkluzivnější, ekologičtější a digitálnější v jednotlivých zemích i na evropské úrovni.

Mladí lidé získají znalosti, dovednosti a kompetence, hodnoty a postoje, které potřebují k tomu, aby mohli pokročit v osobním a profesním rozvoji; budou lépe obeznámeni s politickým prostředím na evropské, celostátní a regionální úrovni.

1.4.4.Ukazatele výkonnosti

Upřesněte ukazatele pro sledování pokroku a dosažených výsledků.

Počet výstupů, které mají být vytvořeny v rámci informační kampaně.

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu 

1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

Krátkodobé: Větší povědomí o významu a úloze mladých lidí při utváření budoucnosti Evropy a o dostupných nástrojích, které mají mladým lidem pomoci ovlivnit jejich společnosti.

Dlouhodobé: Motivovat mladé lidi v kontextu situace po pandemii a poskytnout jim nové příležitosti a dovednosti na podporu jejich osobního a profesního rozvoje v měnícím se světě.

1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

Zvyšování povědomí o příležitostech pro mladé lidi, jak se stát aktivními a angažovanými občany na evropské, celostátní a místní úrovni, jakož i aktéry změn inspirovanými evropským pocitem sounáležitosti.

Unijní rozměr opatření zaměřených na urychlení profesního a osobního zotavení mládeže po pandemii v souladu s cíli nástroje NextGenerationEU, politickými směry pro stávající Evropskou komisi (2019–2024) a dalšími politikami a programy EU, které usilují o zlepšení života mladých lidí.

1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

Evropské roky uspořádané v uplynulých deseti letech se osvědčily jako účinné prostředky k zvyšování informovanosti, měly dopad na širokou veřejnost i na tvůrce veřejného mínění a vytvořily synergie mezi různými oblastmi, v nichž Unie a členské státy působí.

1.5.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

Evropský rok mládeže (2022) bude meziodvětvový a bude vycházet ze všech politik a programů EU, které usilují o zlepšení života mladých lidí a posílení jejich postavení. Měl by vycházet ze stávajících iniciativ a politik, jako jsou Zelená dohoda pro Evropu, Digitální desetiletí, Nový evropský Bauhaus, Konference o budoucnosti Evropy, Evropský pilíř sociálních práv, Evropská záruka pro děti, Strategie EU o právech dítěte, Akční plán pro integraci a začleňování na období 2021–2027, Evropský akční plán pro demokracii a dlouhodobá vize pro venkovské oblasti EU.  

Evropský rok mládeže je propojen s mnoha oblastmi politiky Unie nad rámec samotné politiky mládeže, jako jsou vzdělávání a odborná příprava, zaměstnanost, sociální začleňování, kultura a média, sport, zdraví, výzkum a inovace, životní prostředí a klima, politika soudržnosti, rozvoj venkova, migrace a vztahy Unie se sousedními zeměmi. Vyzdvihne evropský, interdisciplinární rozměr oblasti mládeže jakožto generace, která posouvá kontinent kupředu, a to inkluzivním, udržitelným a digitálnějším způsobem. 

1.6.Doba trvání a finanční dopad návrhu/podnětu

X časově omezená doba trvání

X    s platností ode dne přijetí rozhodnutí do 31. prosince 2023,

X    finanční dopad od roku 2021 do roku 2024 u prostředků na závazky a od roku 2022 do roku 2026 u prostředků na platby.

 Časově neomezená doba trvání

Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

poté plné fungování.

1.7.Předpokládaný způsob řízení 31   

X Přímé řízení Komisí

X prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

X    prostřednictvím výkonných agentur.

 Sdílené řízení s členskými státy

 Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

EIB a Evropský investiční fond,

subjekty uvedené v článcích 70 a 71 finančního nařízení,

veřejnoprávní subjekty,

soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

osoby pověřené prováděním specifických akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

Poznámky

[…]

[…]

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ 

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv 

Upřesněte četnost a podmínky.

Pracovní program Evropského roku

Zřízení řídícího výboru

2.2.Systémy řízení a kontroly 

2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

Upřednostňuje se přímé řízení ve smyslu čl. 62 odst. 1 písm. a) finančního nařízení, neboť opatření bude provádět Evropská komise, zejména GŘ pro vzdělávání, mládež, sport a kulturu (EAC), které zajistí koordinaci s členskými státy a různými zúčastněnými stranami.

2.2.2.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce) 

Kontroly jsou součástí systému vnitřní kontroly GŘ EAC. Nové činnosti přinesou nevýznamné dodatečné náklady na kontrolu na úrovni GŘ.

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí 

Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření, např. opatření uvedená ve strategii pro boj proti podvodům.

Komise zajistí, aby v případě, že jsou prováděny akce financované podle tohoto rozhodnutí, byla na ochranu finančních zájmů Unie uplatňována preventivní opatření proti podvodům, korupci a jakýmkoliv jiným protiprávním činnostem, byly prováděny účinné kontroly a získávány zpět neoprávněně vyplacené částky, a v případě, že budou zjištěny nesrovnalosti, byly uplatněny účinné, přiměřené a odrazující sankce. Komise může provádět kontroly a inspekce na místě podle tohoto rozhodnutí, v souladu s nařízením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 ze dne 11. listopadu 1996 o kontrolách a inspekcích na místě prováděných Komisí za účelem ochrany finančních zájmů Evropských společenství proti podvodům a jiným nesrovnalostem. V případě potřeby provede šetření OLAF na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 ze dne 25. května 1999 o vyšetřování prováděném Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF).

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU 

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky 

·Stávající rozpočtové položky

V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

Okruh víceletého finančního rámce

Rozpočtová položka

Druh výdaje

Příspěvek

Číslo  

RP/NRP 32

zemí ESVO 33

kandidátských zemí 34

třetích zemí

ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

RP/NRP

ANO/NE

ANO/NE

ANO/NE

ANO/NE

2.b

07 01 02 01 – Podpůrné výdaje pro program Erasmus

RP

ANO

ANO

ANO

NE

2.b

07 01 03 01 – Podpůrné výdaje pro program Evropský sbor solidarity

RP

ANO

ANO

ANO

NE

2.b

07 03 01 02 – Podpora vzdělávací mobility jednotlivců, jakož i spolupráce, začlenění, špičkové úrovně, kreativity a inovací na úrovni organizací a politik v oblasti vzdělávání a odborné přípravy – Přímé řízení

RP

ANO

ANO

ANO

NE

2.b

07 03 02 – Podpora neformální vzdělávací mobility a aktivní účasti mezi mladými lidmi, jakož i spolupráce, začleňování, kreativity a inovací na úrovni organizací a politik v oblasti mládeže

RP

ANO

ANO

ANO

NE

2.b

07 04 01 – Evropský sbor solidarity

RP

ANO

ANO

ANO

NE

3.2.Odhadovaný finanční dopad návrhu na prostředky 

Níže uvedené programy a rozpočtové položky jsou orientační. Odpovídající financování bude určeno v rámci přispívajících programů v souladu s platnými finančními pravidly.

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky 

Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků.

X    Návrh/podnět vyžaduje využití operačních prostředků, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Okruh víceletého finančního rámce

Číslo

z okruhu 2: Soudržnost, odolnost a hodnoty

GŘ EAC

2021

2022

2023

2024

2025 2026 2027

CELKEM

• Operační prostředky

Rozpočtová položka 07 03 01 02

Závazky

1a)

3,500

3,500

Platby

2a)

1,437

0,515

0,987

0,310

0,251

3,500

Rozpočtová položka 07 03 02

Závazky

1b)

4,000

0,500

4,500

Platby

2b)

2,724

1,403

0,346

0,027

4,500

Rozpočtová položka 07 04 01

Závazky

1c)

0,500

0,500

Platby

2c)

0,275

0,130

0,054

0,041

0,500



Operační prostředky CELKEM

Závazky

1a+1b+1c

8,000

0,500

8,500

Platby

2a+2b

+2

4,436

2,048

1,387

0,378

0,251

8,500

·Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy

Rozpočtová položka 07 01 02 01

Závazky / Platby

(3)

0,200

0,200

0,200

0,600

Rozpočtová položka 07 01 03 01

Závazky / Platby

(3)

0,050

0,050

0,050

0,150

Prostředky naEAC 
CELKEM

Závazky

=1a+1b+1c +3

8,250

0,750

0,250

9,250

Platby

=2a+2b

+2c+3

4,686

2,298

1,637

0,378

0,251

9,250

 



Okruh víceletého finančního rámce

7

Správní výdaje

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

CELKEM

GŘ EAC

• Lidské zdroje

0,948

1,358

0,240

2,546

• Ostatní správní výdaje

0,012

0,012

EAC CELKEM

Prostředky

0,948

1,370

0,240

2,558

Prostředky z OKRUHU 7
víceletého finančního rámce
CELKEM

(Závazky celkem = platby celkem)

0,948

1,370

0,240

2,558

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

2021 35

2022

2023

2024

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

CELKEM

Prostředky z OKRUHŮ 1 až 7  
víceletého finančního rámce

CELKEM 

Závazky

0,948

9,620

0,990

0,250

11,808

Platby

0,948

6,056

2,538

1,637

0,378

0,251

11,808

3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků 

Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Uveďte cíle a výstupy

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

CELKEM

VÝSTUPY

Druh 36

Průměrné náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Celkový počet

Náklady celkem

SPECIFICKÝ CÍL č. 1 37

– Výstup

– Výstup

– Výstup

Mezisoučet za specifický cíl č. 1

SPECIFICKÝ CÍL č. 2 …

– Výstup

Mezisoučet za specifický cíl č. 2

CELKEM

3.2.3.Odhadovaný souhrnný dopad na správní prostředky 

   Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

X Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021 38

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

CELKEM

OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

Lidské zdroje

0,948

1,358

0,240

2,546

Ostatní správní výdaje

0,012

0,012

Mezisoučet za OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

0,948

1,370

0,240

2,558

Mimo OKRUH 7 39  
víceletého finančního rámce 

Lidské zdroje

Ostatní výdaje správní povahy

0,250

0,250

0,250

0,750

Mezisoučet
mimo OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

0,250

0,250

0,250

0,750

CELKEM

0,948

1,620

0,490

0,250

3,308

Potřebné prostředky na oblast lidských zdrojů a na ostatní výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ, a v případě potřeby doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

3.2.3.1.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

   Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

X Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 2023

Rok N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

• Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

20 01 02 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

3

3

0,50

20 01 02 03 (při delegacích)

01 01 01 01 (v nepřímém výzkumu)

01 01 01 11 (v přímém výzkumu)

Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 40

20 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

6

11

2

20 02 03 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

XX 01 xx yy zz   41

– v ústředí

– při delegacích

01 01 01 02 (SZ, VNO, ZAP v nepřímém výzkumu)

01 01 01 12 (SZ, VNO, ZAP v přímém výzkumu)

Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

CELKEM

9

14

2,50

XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

Popis úkolů:

Úředníci a dočasní zaměstnanci

Vypracování a koordinace pracovního plánu Evropského roku s dalšími útvary; vypracování příslušných podmínek smluv o poskytování služeb a kupních smluv a navazujících výběrových řízení; zajištění interinstitucionální spolupráce; příprava informačních souhrnů a projevů pro komisaře a generální ředitelství; zajištění podkladů pro tiskovou činnost; navazující hodnocení ex post

Externí zaměstnanci

3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem 

Návrh/podnět:

X Návrh je v souladu se stávajícím víceletým finančním rámcem,

   může být v plném rozsahu financován přerozdělením prostředků v rámci příslušného okruhu víceletého finančního rámce (VFR),

   vyžaduje použití nepřiděleného rozpětí v rámci příslušného okruhu VFR a/nebo použití zvláštních nástrojů definovaných v nařízení o VFR,

   vyžaduje revizi VFR.

3.2.5.Příspěvky třetích stran 

Návrh/podnět:

X    nepočítá se spolufinancováním od třetích stran,

   počítá se spolufinancováním od třetích stran podle následujícího odhadu:

prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
N 42

Rok 
N+1

Rok 
N+2

Rok 
N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

Celkem

Upřesněte spolufinancující subjekt 

Spolufinancované prostředky CELKEM

 

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy 

X Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

   Návrh/podnět má tento finanční dopad:

   na jiné příjmy

uveďte, zda je příjem účelově vázán na výdajové položky    

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Příjmová rozpočtová položka:

Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

Dopad návrhu/podnětu 43

Rok 
N

Rok 
N+1

Rok 
N+2

Rok 
N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

Článek ………….

U účelově vázaných příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

Jiné poznámky (např. způsob/vzorec výpočtu dopadu na příjmy nebo jiné údaje).

PŘÍLOHA 
LEGISLATIVNÍHO FINANČNÍHO VÝKAZU

Název návrhu/podnětu:

  Evropský rok mládeže 2022

1. POTŘEBNÉ LIDSKÉ ZDROJE a NÁKLADY NA TYTO ZDROJE

2. VÝŠE OSTATNÍCH VÝDAJŮ SPRÁVNÍ POVAHY

3. CELKOVÉ SPRÁVNÍ NÁKLADY

4. METODY VÝPOČTU POUŽITÉ k ODHADU NÁKLADŮ

4.1Lidské zdroje

4.2 Ostatní správní výdaje

Tato příloha musí být připojena k legislativnímu finančnímu výkazu při zahájení konzultací mezi jednotlivými útvary.

Tabulky s údaji slouží jako zdroj pro tabulky obsažené v legislativním finančním výkazu. Jsou určeny pouze pro interní použití v Komisi.

1. Náklady na potřebné lidské zdroje

Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

X    Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

OKRUH 7

víceletého finančního rámce

2021

2022

2023

Rok N+3

Rok N+4

Rok N+5

Rok N+7

CELKEM

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

20 01 02 01 – Ústředí a zastoupení

AD

3

 0,456

3

 0,456

0,50

0,076 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6,5

0,988 

AST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 01 02 03 – Delegace Unie

AD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Externí zaměstnanci 44

20 02 01 a 20 02 02 – Externí pracovníci – Ústředí a zastoupení

SZ

3

0,246 

0,656 

2

 0,164

 

 

 

 

 

 

 

 

13 

1,066 

VNO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAP

 3

0,246

 3

0,246

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6

0,492 

20 02 03 – Externí pracovníci – Delegace Unie

SZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VNO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiné rozpočtové položky související s HR (upřesněte)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezisoučet HR – OKRUH 7

 

9

 0,948

14

1,358 

 2,50

 0,240

 

 

 

 

 

 

 

 

25,5 

2,546 

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

   

Mimo OKRUH 7

víceletého finančního rámce

2021

2022

2023

Rok N+3

Rok N+4

Rok N+5

Rok N+7

CELKEM

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

FTE

Prostředky

Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

01 01 01 01 Nepřímý výzkum 45

01 01 01 11 Přímý výzkum

Ostatní (upřesněte)

AD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Externí zaměstnanci 46

Externí zaměstnanci financovaní z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).

– v ústředí

SZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VNO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– při delegacích Unie

SZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VNO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01 01 01 02 Nepřímý výzkum

01 01 01 12 Přímý výzkum

Ostatní (upřesněte) 47

SZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VNO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiné rozpočtové položky související s HR (upřesněte)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezisoučet HR – mimo OKRUH 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkem HR (všechny okruhy VFR)

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

Potřeby v oblasti lidských zdrojů částečně pokrývají zaměstnanci GŘ, kteří byli přeobsazeni v rámci GŘ, spolu se žádostí o dodatečný příděl 4 smluvních zaměstnanců, které lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

2. Výše ostatních správních výdajů

Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy

X    Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

OKRUH 7

víceletého finančního rámce

2021

2022

2023

Rok N+3

Rok N+4

Rok N+5

Rok N+7

Celkem

V ústředí nebo na území EU:

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 01 – Náklady na služební cesty a reprezentaci

 

0,012

 

 

 

 

 

 0,012

20 02 06 02 – Náklady na konference a zasedání

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 03 – Výbory 48

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 04 – Studie a konzultace

 

 

 

 

 

 

 

 

20 04 – Výdaje na informační technologie (podnikové) 49  

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiné rozpočtové položky nesouvisející s HR (podle potřeby upřesněte)

 

 

 

 

 

 

 

 

Při delegacích Unie:

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 07 01 – Náklady na služební cesty, konference a reprezentaci

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 07 02 – Další vzdělávání zaměstnanců

 

 

 

 

 

 

 

 

20 03 05 – Infrastruktura a logistika

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiné rozpočtové položky nesouvisející s HR (podle potřeby upřesněte)

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezisoučet jiné – OKRUH 7

víceletého finančního rámce

 

 0,012

 

 

 

 

 

0,012

Potřeby v oblasti správních prostředků budou pokryty z prostředků, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly přesunuty, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na stávající rozpočtová omezení.

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Mimo OKRUH 7 

víceletého finančního rámce

Rok N 50

Rok N+1

Rok N+2

Rok N+3

Rok N+4

Rok N+5

Rok N+7

Celkem

Výdaje na technickou a administrativní pomoc (mimo externí zaměstnance) z operačních prostředků (bývalé položky „BA“):

 

 

 

 

 

 

 

 

– v ústředí

 

 

 

 

 

 

 

 

– při delegacích Unie

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatní výdaje na řízení v oblasti výzkumu

 

 

 

 

 

 

 

 

Výdaje politiky v oblasti informačních technologií na operační programy 51  

Výdaje podniků na informační technologie na operační programy 52

Jiné rozpočtové položky nesouvisející s HR (podle potřeby upřesněte)

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezisoučet jiné – mimo OKRUH 7

víceletého finančního rámce

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatní správní výdaje celkem (všechny okruhy VFR)

3. Celkové správní náklady (všechny okruhy VFR)

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Shrnutí

Rok 2021

Rok 2022

Rok 2023

Rok N+3

Rok N+4

Rok N+5

Rok N+7

Celkem

Okruh 7 – Lidské zdroje

0,948

 1,358

0,240

 

 

 

 

2,546

Okruh 7 – Ostatní správní výdaje

 

0,012 

 

 

 

 

 

 0,012

Mezisoučet za okruh 7

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimo okruh 7 – Lidské zdroje

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimo okruh 7 – Ostatní správní výdaje

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezisoučet – ostatní okruhy

 

 

 

 

 

 

 

 

CELKEM

za OKRUH 7 a mimo OKRUH 7

0,948

1,370

0,240

2,558

Potřeby v oblasti správních prostředků budou pokryty z prostředků, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly přesunuty, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na stávající rozpočtová omezení.

4. Metody výpočtu použité k odhadu nákladů

4.1 Lidské zdroje

Tato část objasňuje metodu výpočtu použitou k odhadu potřebných lidských zdrojů (předpokládané pracovní vytížení, včetně konkrétních pracovních míst (pracovní profily Sysper 2), kategorie zaměstnanců a příslušné průměrné náklady)

OKRUH 7 víceletého finančního rámce

Pozn. Průměrné náklady na každou kategorii zaměstnanců v ústředí jsou k dispozici na stránkách BudgWeb:

https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/CS/pre/legalbasis/Pages/pre-040-020_preparation.aspx

Úředníci a dočasní zaměstnanci

3,00 plné pracovní úvazky v roce 2021 na přípravu Evropského roku

3 plné pracovní úvazky v roce 2022 na koordinaci činností

0,5 plného pracovního úvazku v roce 2023 na závěrečné zprávy

Externí zaměstnanci

3 SZ a 3 dočasní zaměstnanci pro přípravu Evropského roku v období 3–4 měsíců

 

8 SZ v roce 2022 a 3 dočasní zaměstnanci pro provádění všech činností a spojení s generálními ředitelstvími a zúčastněnými stranami

2 SZ v roce 2023 na pomoc s podáváním závěrečných zpráv a ukončováním činností

Mimo OKRUH 7 víceletého finančního rámce

Pouze pracovní místa financovaná z rozpočtu na výzkum 

Externí zaměstnanci

4.2. Ostatní správní výdaje

Uveďte podrobnosti o metodě výpočtu použité pro jednotlivé rozpočtové položky,

a zejména příslušné předpoklady (např. počet zasedání za rok, průměrné náklady atd.).

OKRUH 7 víceletého finančního rámce

přibližně 10 pracovních návštěv v členských státech v roce 2022. 

Mimo OKRUH 7 víceletého finančního rámce

(1)    OECD, 2020. Youth and Covid-19. Response, Recovery and resilience (Mládež a Covid-19. Odezva, oživení a odolnost). OECD, 2020. MOP, 2020. Covid and Youth. Impacts on Jobs, Education, Rights and mental Well-being (Covid a mládež. Dopady na pracovní místa, práva a duševní pohodu). Eurostat, 2020. Being young in Europe today – health (Být mladý v dnešní Evropě – zdraví).
(2)    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=OJ:C:2018:456:FULL
(3)    https://europa.eu/youth/strategy/european-youth-goals_cs
(4)     https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=22829&langId=cs
(5)    https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1223&langId=cs
(6)     https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=23699&langId=cs  
(7)    https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/rights-child/eu-strategy-rights-child-and-european-child-guarantee_cs
(8)    Úř. věst. C, , s. .
(9)    Úř. věst. C, , s. .
(10)     Bratislavské prohlášení a plán – Rada (europa.eu)
(11)     Římské prohlášení (europa.eu)
(12)     Projev o stavu Unie 2021 (europa.eu)  
(13)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0790&from=EN
(14)     21252030 Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 web.pdf (un.org)
(15)     pdf (europa.eu)
(16)     Přijaté texty – Posílení záruk pro mladé lidi – čtvrtek 8. října 2020 (europa.eu)
(17)     pdf (europa.eu)  
(18)     Přijaté texty – Dopad onemocnění COVID-19 na mladé lidi a sport, středa 10. února 2021 (europa.eu)
(19)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:42020Y1201(01)&qid=1634100602268&from=EN  
(20)     pdf (europa.eu)  
(21)     Závěry Rady a zástupců vlád členských států, zasedajících v Radě, o digitální práci s mládeží 2019/C 414/02 – Úřad pro publikace Evropské unie (europa.eu)  
(22)     Závěry Rady o inteligentní práci s mládeží (europa.eu)  
(23)     Pařížská dohoda, klimatická opatření (europa.eu)  
(24)     Zelená dohoda pro Evropu, Evropská komise (europa.eu) .
(25)     Plán EU na ekologickou transformaci – Rada (europa.eu)  
(26)     Přijaté texty – Účinná opatření pro ekologičtější programy Erasmus+, Kreativní Evropa a Evropský sbor solidarity – úterý 15. září 2020 (europa.eu)
(27)     text_en.pdf (europa.eu)
(28)    COM(2021) 142 final.
(29)    Doporučení Rady (EU) 2021/1004 ze dne 14. června 2021.
(30)    Uvedené v čl. 58 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
(31)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/CS/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(32)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
(33)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
(34)    Kandidátské země a případně potenciální kandidáti ze západního Balkánu.
(35)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(36)    Výstupy se rozumí produkty a služby, které mají být dodány (např. počet financovaných studentských výměn, počet vybudovaných kilometrů silnic atd.).
(37)    Popsaný v bodě 1.4.2. „Specifické cíle…“.
(38)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(39)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(40)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
(41)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
(42)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(43)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 20 % nákladů na výběr.
(44)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
(45)    Vyberte příslušnou rozpočtovou položku nebo v případě potřeby upřesněte jinou; v případě většího počtu rozpočtových položek by měli být zaměstnanci rozlišeni podle jednotlivých dotčených rozpočtových položek
(46)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
(47)    Vyberte příslušnou rozpočtovou položku nebo v případě potřeby upřesněte jinou; v případě většího počtu rozpočtových položek by měli být zaměstnanci rozlišeni podle jednotlivých dotčených rozpočtových položek.
(48)    Upřesněte druh výboru a skupinu, do níž náleží.
(49)    Vyžaduje se stanovisko GŘ DIGIT – investičního týmu IT (viz Pokyny pro financování IT, C(2020) 6126 final ze dne 10. září 2020, s. 7)
(50)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(51)    Vyžaduje se stanovisko GŘ DIGIT – investičního týmu IT (viz Pokyny pro financování IT, C(2020) 6126 final ze dne 10. září 2020, s. 7)
(52)    Tato položka zahrnuje místní správní systémy a příspěvky na spolufinancování podnikových IT systémů (viz Pokyny pro financování IT, C(2020) 6126 final ze dne 10. září 2020).
Top