Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0316(02)

Oznámení o důsledcích výskytu onemocnění COVID-19 pro antidumpingová a antisubvenční šetření 2020/C 86/06

C/2020/1527

Úř. věst. C 86, 16.3.2020, p. 6–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.3.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 86/6


Oznámení o důsledcích výskytu onemocnění COVID-19 pro antidumpingová a antisubvenční šetření

(2020/C 86/06)

1.   Souvislosti

Bezpečnostní opatření uplatňovaná v důsledku nebezpečí přenosu onemocnění COVID-19 mohou ovlivnit především tyto dva aspekty šetření týkajících se ochrany obchodu: 1) ověřování na místě a 2) lhůty, ve kterých musí zúčastněné strany reagovat na žádosti Komise o informace.

Onemocnění COVID-19, které se původně vyskytovalo především v Čínské lidové republice, se rozšířilo do mnoha dalších lokalit po celém světě. Bezpečnostní opatření zaměřená na omezení šíření onemocnění COVID-19 mají dopad na strany zapojené do šetření týkajících se ochrany obchodu, které mají sídlo v oblastech postižených virem nebo v oblastech, které jsou s nimi úzce propojeny. Toto oznámení se tedy týká všech takových stran.

2.   Dopad onemocnění COVID-19 na antidumpingová a antisubvenční šetření

a)   Ověřování na místě

Článek 16 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1036 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dumpingovým dovozem ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (1), a článek 26 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1037 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dovozem subvencovaných výrobků ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (2), (dále jen „základní nařízení“) stanoví, že „Komise provádí, pokud to považuje za vhodné, inspekce na místě, aby prozkoumala písemnosti dovozců, vývozců, obchodníků, zástupců, výrobců, obchodních svazů a organizací a ověřila informace […]“.

V důsledku výskytu onemocnění COVID-19 se Evropská komise rozhodla pozastavit veškeré cesty do postižených oblastí, jež nejsou nezbytně nutné, a odložit všechny osobní schůzky s návštěvníky z těchto oblastí.

V případě, že informace poskytnuté vyvážejícími výrobci se sídlem v oblastech postižených onemocněním COVID-19 nebudou z důvodu cestovních omezení nebo dalších bezpečnostních opatření ověřeny na místě, bude se Komise snažit brát v úvahu informace řádně předložené stranami a v rámci možností tyto informace křížově kontrolovat oproti jiným dostupným informacím. Pokud Komise nebude spokojena se správností nebo úplností předložených informací, bude muset založit svá zjištění pouze na ověřených nebo jiných prokázaných skutečnostech zaznamenaných v průběhu šetření.

Za tímto účelem Komise při provádění svých zjištění, pokud jde o dovoz, který je předmětem šetření, mimo jiné pečlivě přezkoumá následující informace:

podnět předložený jménem výrobního odvětví Unie podle článků 5 nebo 10 příslušných základních nařízení a v něm uvedené ověřené informace,

informace předložené podle čl. 6 odst. 2 nebo čl. 11 odst. 2 příslušných základních nařízení jinými zúčastněnými stranami, zejména vyvážejícími výrobci, které mohou útvary Komise v Bruselu řádně ověřit.

V tomto ohledu bude od zúčastněných stran vyžadována maximální spolupráce, zejména pokud jde o poskytování dostatečně podrobných informací, které lze křížově kontrolovat oproti nezávislým a ověřitelným zdrojům a které jsou plně a řádně certifikovány.

Pokud jde o odpovědi na dotazník předložené vyvážejícími výrobci, na které se vztahuje metodika spadající do působnosti čl. 2 odst. 6a základního antidumpingového nařízení, vyvážející výrobci jsou povinni věnovat zvláštní pozornost tomu, aby zajistili soulad s obecnými pokyny k dotazníku, zejména s bodem 1): „Aby bylo možné ověřit vaši odpověď a propojit ji s vašimi účetními výkazy a záznamy o řízení, předložte veškeré pracovní listy (obvykle excelové soubory a/nebo jiné extrakce z databází vaší společnosti), které byly použity při přípravě údajů pro tento dotazník, spolu s odpovědí na dotazník a podrobným vysvětlením, jak byly dotčené pracovní listy sestaveny a jak lze údaje v pracovních listech srovnat s údaji uvedenými v dotazníku a v přiložených tabulkách.“

Pokud zúčastněné strany tyto nezbytné informace nemohou poskytnout, může Komise svá zjištění učinit na základě dostupných údajů v souladu s články 18 a 28 příslušných základních nařízení.

V této souvislosti bude Komise obzvláště dbát na to, aby byly dodrženy požadavky týkající se řádného postupu a transparentnosti.

b)   Dopad na lhůty

Na vyvážející výrobce a jiné strany se sídlem v oblastech postižených onemocněním COVID-19 se mohou vztahovat bezpečnostní opatření, která na delší dobu znemožní nebo omezí jejich schopnost vykonávat podnikatelskou činnost. To může mít dopad na schopnost stran odpovědět včas na dotazníky a na jiné žádosti o informace zaslané v průběhu šetření týkajících se ochrany obchodu. Lhůta pro odpověď na dotazníky je stanovena v čl. 6 odst. 2 a v čl. 11 odst. 2 příslušných základních nařízení. Body 5 až 9 oznámení o zahájení obsahují doplňující ustanovení týkající se předkládání informací a časový rozvrh šetření.

V bodě 9 oznámení o zahájení se stanoví, že v případě výjimečných okolností lze lhůtu prodloužit o sedm dní. Vzhledem k tomu, že výskyt onemocnění COVID-19 je nepředvídanou událostí představující vyšší moc, která může dotčeným hospodářským subjektům zabránit v dodržení příslušných lhůt k předkládání informací, může být toto prodloužení o sedm dnů poskytnuto. Za tímto účelem musí žádající strany podrobně vysvětlit, jak opatření spojená s onemocněním COVID-19 ovlivňují jejich schopnost poskytnout požadované informace.

Na hospodářské subjekty se sídlem v regionech, které jsou obzvláště postiženy výskytem onemocnění COVID-19, se kromě toho mohou vztahovat další významná bezpečnostní opatření, jako jsou karanténní období a/nebo povinné uzavření závodů, která omezují jejich schopnost plnit požadavky Komise. V takových mimořádných případech může Komise výjimečně rozhodnout o prodloužení lhůty o více než sedm dnů. Žádající strana musí řádně doložit, jak dodatečná významná bezpečnostní opatření ovlivňují její schopnost poskytnout požadované konkrétní informace. V těchto výjimečných situacích by žádající strany měly rovněž uvést, jak jim dodatečná lhůta umožní připravit smysluplnou odpověď na dotazník Komise nebo na jiné žádosti o informace. Komise poté pro každý jednotlivý případ rozhodne, zda by toto další prodloužení mělo být poskytnuto.

Je třeba poznamenat, že pokud by tyto delší lhůty z důvodu vyšší moci nebo dodatečných bezpečnostních opatření mohly ohrozit včasné uzavření šetření, může Komise žádosti o prodloužení zamítnout nebo poskytnutou lhůtu zkrátit.

c)   Průběh dotčených šetření a rozhodování

Přístup popsaný v tomto oznámení týkající se inspekcí na místě a prodloužení lhůt se uplatní do doby, než budou oblasti postižené onemocněním COVID-19 považovány za bezpečné pro cesty, nebo dokud nebudou odvolána omezující preventivní opatření vztahující se na strany se sídlem v těchto oblastech nebo jinak dotčené opatřeními spojenými s onemocněním COVID-19. Ačkoli bude Komise veškerý vývoj v této situaci pozorně sledovat, žádá také zúčastněné strany, aby ji informovaly o veškerých změnách, které mohou zlepšit postup ověřování, jakož i předkládání informací.

Pokud určité oblasti postižené výskytem onemocnění COVID-19 v průběhu šetření již nebudou považovány za nebezpečné pro cestování, budou inspekce na místě obnoveny, pokud to ještě bude možné vzhledem ke lhůtám týkajícím šetření.

V případě, že bylo určité šetření uzavřeno a byla uložena konečná opatření na základě dostupných údajů, může Komise, jakmile určité oblasti, v nichž sídlí vyvážející výrobci, již nebudou považovány za nebezpečné pro cestování, zahájit z moci úřední přezkum podle čl. 11 odst. 3 nebo čl. 19 odst. 1 základních nařízení.

Dotčené strany se mohou k výše uvedenému přístupu vyjádřit. Komise musí tyto připomínky obdržet do deseti dnů ode dne zveřejnění tohoto oznámení v Úředním věstníku Evropské unie.


(1)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1036 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dumpingovým dovozem ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (Úř. věst. L 176, 30.6.2016, s. 21).

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1037 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dovozem subvencovaných výrobků ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (Úř. věst. L 176, 30.6.2016, s. 55).


Top