Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020JC0005

    SPOLEČNÉ SDĚLENÍ EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Akční plán EU pro lidská práva a demokracii na období 2020–2024

    JOIN/2020/5 final

    V Bruselu dne 25.3.2020

    JOIN(2020) 5 final

    SPOLEČNÉ SDĚLENÍ EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Akční plán EU pro lidská práva a demokracii na období 2020–2024


    1.Úvod

    Evropská unie (EU) je založena na silném závazku prosazovat a chránit lidská práva, demokracii a právní stát. To představuje střed jejích činností, a to jak interně, tak i ve vztahu k jiným zemím a regionům. V souladu se strategickou agendou pro období 2019–2024 přijatou Evropskou radou a politickými pokyny pro Evropskou komisi pro období 2019–2024 má EU strategický zájem na prosazování svého globálního vedoucího postavení v oblasti lidských práv a demokracie, a to s cílem přinést hmatatelný užitek lidem na celém světě. Mnoho již bylo vykonáno. Od přijetí strategického rámce EU pro lidská práva a demokracii v roce 2012 1 , prvních dvou akčních plánů EU pro lidská práva a demokracii (2012–2014 a 2015–2019) 2 , jmenování prvního zvláštního zástupce EU pro lidská práva v roce 2012 a závěrů Rady o demokracii z roku 2019 3 je EU koordinovanější, aktivnější, viditelnější a účinnější, pokud jde o její angažovanost ve třetích zemích a ve vztahu k nim, a také se více angažuje na mnohostranné úrovni.

    V měnící se geopolitické situaci zůstává EU silným obhájcem lidských práv a demokracie. Nové geopolitické spory pouze zdůrazňují její roli spolehlivého a stabilního partnera a zastánce mnohostranného řádu založeného na pravidlech. Celkový obraz v souvislosti s lidskými právy a demokracií je smíšený: ačkoli bylo dosaženo významných pokroků, je třeba zabývat se tlaky namířenými proti univerzálnosti a nedělitelnosti lidských práv a ústupem demokracie. V oblasti technologií se posunujeme k novému paradigmatu, v němž jsou lidské schopnosti stále více zdokonalovány pomocí strojů. V popředí stojí nové technologie (zejména umělá inteligence), které představují příležitosti i hrozby. Lidská práva jsou zároveň v čím dál vyšší míře propojena s celosvětovými výzvami v oblasti životního prostředí, jako je změna klimatu. Je proto načase, aby EU předložila novou geopolitickou agendu pro lidská práva a demokracii.

    V návaznosti na akční plán EU pro lidská práva a demokracii na období 2015–2019 je důležité převést dlouhodobý závazek EU v oblasti lidských práv a demokracie do obnovené operační agendy. Toto sdělení má za cíl předložit nový akční plán pro lidská práva a demokracii. Stanoví ambice a priority v této oblasti vnějších vztahů na příštích 5 let a přispěje k dosažení silnějšího postavení Evropy ve světě. Tento akční plán je jedinečný, jelikož se jedná o jediný nástroj svého druhu, jehož cílem je na světové scéně podporovat agendu založenou na hodnotách.

    Toto společné sdělení navrhuje:

    Øposílit vedoucí postavení EU v oblasti podpory a ochrany lidských práv a demokracie na celém světě,

    Østanovit ambice EU, určit priority a zaměřit se na provádění, a to s ohledem na měnící se geopolitickou situaci, digitální transformaci, výzvy v oblasti životního prostředí a na změnu klimatu,

    Ømaximalizovat úlohu EU na globální scéně rozšířením souboru nástrojů pro lidská práva, jeho klíčových nástrojů a politik a

    Øpodporovat jednotnou a koordinovaně jednající EU prosazováním účinnějších a soudržnějších postupů.

    Současně s tímto sdělením a v souladu s čl. 22 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii (SEU) předkládají Komise a vysoký představitel Radě společný návrh, aby Rada doporučila Evropské radě přijmout rozhodnutí, kterým by byly sdělení a akční plán přijaty jako rozhodnutí Evropské rady o strategických zájmech a cílech Unie ve smyslu čl. 22 odst. 1 SEU. Toto rozhodnutí Evropské rady by Radě umožnilo přijmout pro akční plán konkrétní prováděcí opatření podle čl. 31 odst. 2 SEU.

    2.Zvětšující se výzvy v oblasti lidských práv a demokracie: volání po vedoucím postavení EU

    Během posledních let EU jednala strategičtěji a účinněji využila svou politickou váhu i soubor nástrojů pro lidská práva, aby řešila porušování lidských práv a podpořila demokratické, odolné a mírumilovné společnosti. Přispěla k dosažení významného pokroku v zemích a regionech, kde byla lidská práva pod tlakem, a to prostřednictvím inovativní spolupráce a investic do hospodářských a sociálních práv, jakož i silné politické a finanční podpory na ochranu a posílení postavení obránců lidských práv, občanské společnosti a aktérů z oblasti médií. Na fórech o lidských právech v rámci Organizace spojených národů (OSN) plnila EU vedoucí úlohu při prosazování rezolucí týkajících se konkrétních zemí a tematických iniciativ, a to vytvářením tematických, meziregionálních koalic, např. s Organizací islámské spolupráce. Díky meziregionální iniciativě „Good Human Rights Stories“ (Pozitivní příběhy o lidských právech) se EU dostala na čelní místo, pokud jde o úsilí o vylepšení obrazu lidských práv propagováním úspěšných příběhů.

    Rozsáhlé výzvy však přetrvávají. Lidská práva a demokracie jsou v mnoha zemích po celém světě pod těžkým tlakem. Stále více ohrožovány jsou rovněž základní svobody, jako je svoboda projevu nebo shromažďování a svoboda médií. Dopady systematického úsilí o oslabení právního státu, omezení občanského a politického prostoru a oslabení mnohostranného řádu založeného na pravidlech byly umocněny ustoupením některých tradičních partnerů EU od aktivního podporování a obrany lidských práv a demokratických hodnot. Dokladem toho je několik trendů včetně následujících:

    ·zmenšující se prostor pro občanskou společnost,

    ·oslabování právního státu,

    ·narůstající hrozby v oblasti integrity voleb a demokratických procesů,

    ·rostoucí zastrašování novinářů a narůstající hrozby pro nezávislá média,

    ·rostoucí násilí a zastrašování obránců lidských práv (v uplynulých třech letech bylo nahlášeno více než 2 600 útoků),

    ·rozsáhlá beztrestnost v případech porušování lidských práv a útoků na úlohu Mezinárodního trestního soudu,

    ·porušování mezinárodního humanitárního práva v ozbrojených konfliktech, a to včetně konfliktů v Sýrii, Jemenu a Jižním Súdánu,

    ·narůstající odpor vůči právům žen a rovnosti žen a mužů a

    ·přetrvávající zneužívání v oblasti práce, a to včetně dětské práce.

    Nové bezprostřední příležitosti a výzvy přináší přechod do digitálního věku. Digitální technologie mohou lidská práva a demokratizaci posunout vpřed, jelikož usnadňují účast veřejnosti, zvyšují odpovědnost vlády tím, že umožňují monitorovat a dokumentovat porušování a zneužívání, podporují vznikající on-line aktivismus, povědomí a přístup ke vzdělávání a k informacím a dále umožňují hospodářské a sociální začleňování a přístup ke kvalitním veřejným službám. Zároveň však mohou také vést k neoprávněnému a nezákonnému omezování pohybu a projevu. Platformy sociálních médií jsou používány k šíření cílených dezinformací a nenávistných projevů, které často porušují soukromí a ohrožují demokracii a lidská práva. Zneužívání nových technologií, včetně umělé inteligence (UI), s sebou nese riziko zvýšeného monitorování, kontroly a represí. V některých zemích je hromadný dozor nad občany realitou. Data a algoritmy mohou být použity k vědomé či nevědomé diskriminaci jednotlivců a skupin, čímž dochází k upevňování společenských předsudků.

    Další klíčová transformace je poháněna celosvětovými výzvami v oblasti životního prostředí, jako jsou například zhoršování životního prostředí, znečištění a změna klimatu. Souvislost mezi těmito výzvami a lidskými právy je čím dál jasnější. O slovo se hlásí mladí lidé. Občanská společnost a obránci lidských práv v oblasti životního prostředí plní klíčovou úlohu tím, že upozorňují na porušování lidských práv a vyžadují přijetí opatření na ochranu planety a jejího klimatu. Klíčovým cílem, který překračuje tradiční hranice mezi hospodářstvím a bezpečností a mezi vnitřními vnějšími rozměry politiky, je budování udržitelné budoucnosti šetrné k životnímu prostředí. Negativní dopady zhoršování životního prostředí a změny klimatu představují hrozbu pro celou řadu práv – práva na zdraví, potraviny, vodu, všeobecné vzdělání, a dokonce i práva na samotný život – a mohou výzvy v této oblasti znásobit.

    Zároveň došlo k prohloubení konfliktů a ke vzniku nových nebezpečí. Konflikty a nestabilita ohrožují živobytí milionů lidí na celém světě a celosvětově jsou v současnosti zaznamenány vůbec nejvyšší počty vysídlených osob. Nejlepším způsobem, jak předejít tomu, aby se společnost ocitla v krizi, je investovat do lidských práv, demokracie a právního státu. Je třeba, aby lidská práva a demokracie zaujaly čelní místo v úsilí EU v oblasti předcházení konfliktům a řešení krizí. Krizové situace představují obzvláštní výzvu pro účinné uplatňování a ochranu lidských práv a ohrožují fungování našich demokracií. Příklady, jako je vypuknutí pandemie COVID-19, ukazují, že jsou naprosto nezbytná jak koordinovaná opatření na celosvětové úrovni, tak i solidarita.

    To znamená, že je třeba se včas angažovat v boji proti porušování lidských práv i v podpoře demokracie, a to mimo jiné prostřednictvím mediace a předcházení volebnímu násilí. Opětovné zaměření na lidská práva a demokracii zvýší odolnost státu a společnosti. Bezpečnost bude lépe zajištěna tehdy, budou-li zaručena občanská a politická práva, jakož i práva hospodářská, sociální a kulturní. Bez lidských práv pro všechny neexistuje udržitelná bezpečnost. V tomto směru je klíčové zajistit odpovědnost a bojovat proti beztrestnosti.

    Agenda OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a cíle udržitelného rozvoje představují výjimečnou příležitost zajistit, aby se závazek prosazovat začleňování promítl do podpory lidských práv a demokracie po celém světě. Závazek „nikoho neopomíjet“ vyzývá k posílení lidských práv pro všechny, a to bez jakékoli diskriminace. Výzvy nikdy nebyly větší než v době rostoucí nerovnosti, kdy se hospodářské rozdíly stávají politicky zakořeněnými a rozdělují společnost.

    3.Další postup: nový akční plán EU pro lidská práva a demokracii

    Nový akční plán stanoví ambice EU a stanovuje prioritní akce v oblasti pěti provázaných a vzájemně se posilujících směrů činnosti:

    I.ochrana a posilování postavení jednotlivců;

    II.budování odolné, inkluzivní a demokratické společnosti;

    III.podpora globálního systému lidských práv a demokracie;

    IV.nové technologie: využívání příležitostí a řešení výzev a

    V.dosahování výsledků prostřednictvím spolupráce.

    Těchto pět směrů činnosti bude rozvinuto v novém akčním plánu, aby byl zajištěn strategický, zastřešující směr. Akční plán stanoví rámec, který delegacím a úřadům EU, jakož i velvyslanectvím členských států umožní určit konkrétní operativní opatření na úrovni jednotlivých zemí, regionů a na mnohostranné úrovni s ohledem na místní podmínky a specifika.

    Za účelem naplnění těchto pěti nových směrů činnosti EU využije širokou škálu politik a nástrojů, které má k dispozici, aby podpořila a ochránila lidská práva, demokracii a právní stát. Patří mezi ně veřejná diplomacie a komunikační kampaně, prohlášení EU, jakož i tematické rezoluce a rezoluce týkající se jednotlivých zemí na mnohostranných fórech o lidských právech. Zahrnují rovněž diskrétnější diplomatické nástroje, jako například demarše, politické dialogy, pravidelné dialogy o lidských právech a dialog o odvětvové politice. Během let se ukázalo, že klíčovým nástrojem pro prosazování agendy EU v oblasti lidských práv jakožto součásti jejích širších politických vztahů jsou dialogy o lidských právech navazované s čím dál větším počtem zemí.

    V tomto novém světě je komunikace o lidských právech velmi důležitá. Ačkoli je stále nutné ohrazovat se proti porušování lidských práv, zásadní význam má rovněž kladný obraz lidských práv. V polarizovaném informačním prostředí, kde čím dál významnější úlohu plní sociální média, tento úkol vyžaduje konsolidované úsilí.

    Nový akční plán využije příležitostí nabízených novým víceletým finančním rámcem (VFR), zejména větší flexibility k zajištění soudržnosti mezi spoluprací v jednotlivých zemích a podporou pro organizace zabývající se lidskými právy a občanskou společností. Na náhlé zlepšení či zhoršení lidských práv a demokracie by EU měla reagovat přiměřeně a vyvážit svou podporu pro vládní instituce a občanskou společnost.

    Co je důležité: akční plán bude usilovat o posílení soudržnosti a o překonání hranic mezi oblastmi vnitřních i vnějších politik. EU zvýší úsilí o začlenění ochrany lidských práv, demokracie a právního státu do všech oblastí vnější činnosti. Budou posíleny například synergie mezi obchodní politikou a politikou v oblasti lidských práv, přičemž se bude vycházet z činností vykonaných v rámci opatření EU týkajících se obchodních preferencí. Lidská práva budou začleněna rovněž do vnitřních politik, zejména do prioritních oblastí v rámci Zelené dohody (jako je například životní prostředí), jakož i do oblastí migrace a bezpečnosti, přičemž přístup k rozvoji založený na lidských právech bude rozšířen do dalších oblastí vnější politiky.

    EU bude usilovat o to, aby se stala rychlejším a účinnějším aktérem v oblasti lidských práv na úrovni jednotlivých zemí tam, kde je to nejdůležitější. Nový akční plán bude usilovat o posílení postavení aktérů pohybujících se v daném prostředí. V této souvislosti hrají zásadní roli, jež se bude dále vyvíjet, vedoucí představitelé delegací EU jakožto aktéři, kteří prosazování lidských práv a demokracie podporují a umožňují. Klíčovým partnerem pro dosažení udržitelné změny a pro monitorování a přezkum pokroku zůstává občanská společnost.

    Účinné provádění akčního plánu bude vyžadovat jednotnější přístup, a to i ze strany členských států, což zajistí větší soudržnost i dopad zapojení EU na všech úrovních a napříč všemi nástroji a politikami. Zvláštní zástupce EU pro lidská práva zůstane v souladu se svým mandátem klíčovým politickým aktérem a bude plnit klíčovou úlohu v dynamickém provádění akčního plánu v zájmu dosažení udržitelného pokroku.

    Top

    V Bruselu dne 25.3.2020

    JOIN(2020) 5 final

    PŘÍLOHA

    SPOLEČNÉHO SDĚLENÍ EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Akční plán EU pro lidská práva a demokracii na období 2020–2024


    Akční plán EU pro lidská práva a demokracii na období 2020–2024 stanoví úroveň ambic a vymezuje priority EU a jejích členských států v této oblasti ve vztazích ke všem třetím zemím. Lidská práva a demokracie budou důsledně a soudržně prosazovány ve všech oblastech vnější činnosti EU (jako je obchod, životní prostředí nebo rozvoj).

    Účinné provádění cílů stanovených v akčním plánu vyžaduje koordinovaný postup EU a členských států při současném respektování odlišných úloh a kompetencí institucí: vysokého představitele / místopředsedy za pomoci Evropské služby pro vnější činnost, Evropské komise, Rady a členských států. Zvláštní zástupce EU pro lidská práva zůstane klíčovým politickým aktérem a bude hrát ústřední úlohu při provádění akčního plánu, aby bylo dosaženo udržitelného pokroku. Zvláštní úlohu a význam při přispívání k podpoře lidských práv a demokracie má Evropský parlament.

    Akční plán stanoví obecné priority a cíle politiky EU v oblasti lidských práv na příštích 5 let. Cíle akčního plánu budou převedeny a prováděny na všech úrovních: na celostátní, regionální a mnohostranné úrovni. Z operativního hlediska bude pět směrů činnosti prováděno přímo na místě v partnerských zemích.

    Při tomto provádění bude čelní místo zaujímat více než 140 delegací a úřadů EU po celém světě a ambasád členských států, přičemž priority a cíle přizpůsobí místním podmínkám a o výsledcích budou informovat. V rámci stanoveném akčním plánem budou delegace EU spolupracovat s členskými státy, aby na období pěti let vymezily konkrétní priority v zemích, v nichž působí; Tato činnost bude podpořena robustními finančními a politickými zdroji. K dosažení uvedených cílů přispějí programy a projekty na celostátní, regionální a celosvětové úrovni, jakož i mise a operace v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky (SBOP).

    Dosažení těchto cílů bude vyžadovat systematické a koordinované využívání celé škály nástrojů, které má EU k dispozici, včetně:

    ·politických dialogů a dialogů v oblasti lidských práv a odvětvové politiky s partnerskými zeměmi a regionálními organizacemi,

    ·dialogů a monitorovacích misí za účelem provádění všeobecného systému preferencí (GSP) EU,

    ·tematických a zeměpisných nástrojů v rámci víceletého finančního rámce na období let 2021–2027 (konkrétní podoba projektů a programů bude záviset na kontextu),

    ·činností v rámci mnohostranných a regionálních fór o lidských právech: tematické a zeměpisné rezoluce vedené EU zabývající se širokou škálou problémů v oblasti lidských práv, podpora dalších relevantních rezolucí, prohlášení a intervence EU, účast v interaktivních dialozích, veřejných debatách a informačních schůzkách a akcích podporujících lidská práva a demokracii,

    ·vystupování na obranu lidských práv a demokracie: činnosti v oblasti veřejné diplomacie a komunikace, osvětové kampaně; veřejná prohlášení a demarše odsuzující porušování a zneužívání lidských práv a uznávání kroků přijatých za účelem podpory a ochrany lidských práv,

    ·sledování soudních procesů s obránci lidských práv,

    ·13 pokynů EU v oblasti lidských práv 1 – nástroje pro delegace EU a ambasády členských států, aby mohly prosazovat politiky EU v oblasti lidských práv,

    ·pozorování voleb a přijímání návazných opatření,

    ·pravidelného dialogu s občanskou společností, organizacemi pro lidská práva a podnikatelským odvětvím,

    ·kooperace a spolupráce s mnohostrannými institucemi pro lidská práva a se subjekty Organizace spojených národů (OSN) zřízenými smlouvami v oblasti lidských práv.

    I.Ochrana a posilování postavení jednotlivců

    Ochrana a posilování postavení jednotlivců znamená zajistit, aby každý mohl plně požívat občanských a politických práv, jakož i hospodářských, sociálních a kulturních práv. Posílit postavení všech lidí („nikoho neopomíjet“) mimo jiné znamená, že se jim umožní, aby jakožto rovnocenní a aktivní členové společnosti plně rozvinuli celý svůj potenciál. Základním kamenem sociální soudržnosti, solidarity a důvěry mezi státem a občany a mezi občany navzájem je právní stát.

    ØZpůsoby provádění: politický dialog, dialog o lidských právech, dialog v oblasti odvětvové politiky, monitorovací mise v rámci GSP+ / iniciativy „Vše kromě zbraní“, využívání příslušných pokynů EU v oblasti lidských práv s konkrétními nástroji pro dosažení tematických cílů, rezoluce Rady OSN pro lidská práva a třetího výboru Valného shromáždění OSN, tematické a zeměpisné finanční nástroje (příslušné programy a projekty), přímá podpora obránců lidských práv, monitorování soudních procesů, prosazování ratifikace a provádění příslušných úmluv a opčních protokolů OSN a Mezinárodní organizace práce (ILO), prohlášení týkající se porušování lidských práv, veřejná diplomacie a cílené kampaně, konference a další akce, dialog s občanskou společností a dalšími nestátními aktéry.

    A.Ochrana lidí, odstraňování nerovností, diskriminace a vyloučení

    ·Usilovat o zrušení trestu smrti na celém světě. V zemích, kde trest smrti stále existuje, naléhat na dodržování minimálních norem a usilovat o moratorium na popravy jakožto první krok k jejich zrušení.

    ·Snažit se vymýtit mučení na celém světě prostřednictvím prevence, zákazu, vyvození odpovědnosti a nápravy pro oběti, a to včetně podpory Aliance za obchod bez mučení.

    ·Podporovat obránce lidských práv a jejich právní zástupce a zohlednit dopad jejich práce na jejich rodiny. Usilovat o to, aby byla důležitá role, kterou hrají obránci lidských práv, náležitě uznána. Poukazovat na jednotlivé případy, které souvisejí mimo jiné s pozemkovými právy, pracovními právy, přírodními zdroji, životním prostředím a změnou klimatu, jakož i na případy vyplývající z porušení práv ze strany podniků.

    ·Posílit opatření proti všem formám diskriminace, včetně diskriminace na základě pohlaví, rasy, etnického nebo sociálního původu, náboženského vyznání nebo přesvědčení, politického nebo jiného názoru, zdravotního postižení, věku, sexuální orientace a genderové identity, a nadále vyzývat všechny státy, aby respektovaly, chránily a uplatňovaly lidská práva příslušníků menšin, včetně národnostních, etnických, náboženských a jazykových menšin.

    ·Prosazovat vymýcení a prevenci sexuálního a genderově podmíněného násilí a ochranu před tímto násilím, a to včetně škodlivých norem a postupů, jako jsou mrzačení ženských pohlavních orgánů, vraždy dívek a dětí, předčasné nebo nucené sňatky a diskriminace. Podporovat rychlou ratifikaci a provádění Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (Istanbulská úmluva).

    ·V této souvislosti usilovat o plné a účinné provádění Pekingské akční platformy a akčního programu Mezinárodní konference o populaci a rozvoji 2 , jakož i závěrů hodnotících konferencí, a nadále dodržovat závazek týkající se sexuálního a reprodukčního zdraví a souvisejících práv.

    ·Posílit opatření pro předcházení všem formám diskriminace leseb, gayů, bisexuálů, transgender a intersexuálních osob (LGBTI), jakož i opatření zaměřená na boj proti takové diskriminaci, a to včetně násilí a nenávistných výroků vůči osobám LGBTI.

    ·Podporovat opatření pro předcházení všem formám násilí na dětech, boj proti nim a reagování na ně. Pomáhat partnerským zemím při budování a posilování jejich systémů ochrany dětí. Podporovat rozvoj kvalitní alternativní péče a přechod od institucionální péče ke kvalitní rodinné a komunitně založené péči o děti, kterým se nedostává rodičovské péče.

    ·Prosazovat zvláštní ochranu, na kterou mají nárok migranti, uprchlíci a vnitřně vysídlené osoby a osoby bez státní příslušnosti. Podporovat opatření na zlepšení integrace, sociální soudržnosti a přístupu ke kvalitním základním službám.

    ·Prosazovat opatření k řešení vysokého rizika závažných dopadů, které má změna klimatu a ztráta biologické rozmanitosti na výkon lidských práv, jako jsou práva na život, zdraví, vodu, potraviny, bydlení a odpovídající životní úroveň, včetně tíživé situace osob vysídlených v důsledku změny klimatu.

    ·Podporovat přístup k řízení migrace založený na lidských právech a posilovat kapacity států, občanské společnosti a partnerů OSN pro provádění tohoto přístupu.

    B.Posilování postavení lidí

    ·Podporovat státní orgány v tom, aby všem občanům zajistily právní identitu, a zejména pak všeobecnou registraci narozených dětí.

    ·Zajistit smysluplné zapojení dětí a mládeže do rozhodování, které je ovlivňuje na všech úrovních, a to včetně přípravy a provádění politik EU.

    ·Prosazovat, aby partnerské země ratifikovaly a prováděly Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením. Pomáhat při předcházení institucionálním překážkám a překážkám souvisejícím s postoji a životním prostředím, jakož i při jejich odstraňování. Zajistit přístup k infrastruktuře, dopravě a informačním a komunikačním technologiím (IKT), jakož i inkluzivní služby v oblastech, jako je vzdělávání (včetně distančního vzdělávání), zdravotní péče, spravedlnost a zaměstnání.

    ·Podporovat původní obyvatelstvo obhajobou jeho zapojení do příslušných procesů, jež se týkají lidských práv a rozvoje, a prosazováním principu svobodného, předchozího a informovaného souhlasu ve všech rozhodnutích, která ho ovlivňují.

    C.Podpora základních svobod a posilování občanského a politického prostoru

    ·Podporovat bezpečné a příznivé prostředí pro občanskou společnost, která je plně uznávaným aktérem, a to včetně dlouhodobé strategické podpory budování kapacit a smysluplného zapojení občanské společnosti na celostátní, regionální a celosvětové úrovni.

    ·Vyvinout nástroje pro odhalování počátečních známek uzavírání občanského prostoru a prostoru pro občanskou společnost a reagování na ně, a to mimo jiné tak, že se využijí digitální technologie a opatření pro boj proti terorismu, bude se vycházet z osvědčených postupů, podpoří se úsilí v boji proti tomuto trendu a použijí se nástroje pro monitorování příležitostí pro otevírání občanského prostoru.

    ·Chránit svobodu projevu a svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků, a to on-line i off-line. Zvyšovat veřejné povědomí a stimulovat veřejnou debatu o opatřeních pro boj proti dezinformacím.

    ·Přispívat k bezpečnosti a ochraně novinářů prostřednictvím odsuzování útoků. Zajistit, aby osoby, které byly zastrašovány nebo kterým bylo vyhrožováno, obdržely pomoc prostřednictvím mechanismů EU na ochranu obránců lidských práv. Podporovat iniciativy sdělovacích prostředků a apelovat na orgány států, aby tomuto násilí předcházely a odsuzovaly ho a aby přijaly účinná opatření pro ukončení beztrestnosti.

    ·Předcházet porušování svobody pokojného shromažďování a sdružování a vystupovat proti takovému porušování, a to včetně případů, kdy jsou jím ovlivněny organizace občanské společnosti, jakož i pracovníci a zaměstnavatelé.

    ·Podporovat dialog a mírové řešení politických krizí a masových protestů v souladu se standardy v oblasti lidských práv. Budovat kapacitu občanské společnosti a politických aktérů pro reakce na stížnosti vyjádřené spontánními občanskými hnutími.

    ·Oslovit náboženské aktéry a aktéry jednající na základě víry a posoudit, jak by mohli být zapojeni do mírotvorných činností, mezináboženských iniciativ, usmíření a mediace, a nalézt synergie s probíhajícími iniciativami OSN.

    ·Podporovat činnosti, jejichž cílem je chránit akademickou svobodu a autonomii vzdělávacích institucí, jakož i jejich schopnost poskytovat osobám vzdělávání online a vzdělávání distanční.

    D.Podpora právního státu a nestranného výkonu spravedlnosti

    ·Prosazovat právní stát v partnerských zemích a podporovat právo na spravedlivý proces, aby bylo zajištěno dodržování lidských práv při výkonu spravedlnosti.

    ·Zlepšit přístup ke spravedlnosti, včetně právní pomoci, přičemž je třeba zaměřit se na lidi žijící v těch nejzranitelnějších situacích, a to i s využitím digitálních technologií.

    ·Podpořit zřízení alternativních mechanismů řešení sporů jakožto způsob, jak omezit právní, praktické a další překážky, které obětem porušování lidských práv brání v přístupu ke spravedlnosti.

    ·Podpořit rozvoj soudních systémů, jež zohledňují potřeby dětí a jsou určeny všem dětem, které přišly do styku se zákonem a jsou zbaveny svobody.

    ·V souladu s mezinárodními standardy podpořit zlepšení vazebních podmínek a zacházení s osobami zbavenými svobody.

    E.Řešení nedostatků ve vyvozování odpovědnosti, boj proti beztrestnosti a podpora přechodného soudnictví

    ·Vyvinout nový globální horizontální režim sankcí EU v oblasti lidských práv, který by řešil závažné porušování a zneužívání lidských práv po celém světě.

    ·Vytvořit přístupy EU, kterými by se zajistilo vyvození odpovědnosti, zejména za závažná porušování a zneužívání lidských práv, a které by spojovaly vnitrostátní a mezinárodní úsilí a opíraly se o politická opatření EU – například opatření týkající se dětí a ozbrojených konfliktů či osob, které přežily sexuální násilí související s konfliktem –, přechodné soudnictví, boj proti mučení a jinému špatnému zacházení a Mezinárodní trestní soud.

    ·Podporovat iniciativy v jednotlivých zemích zaměřené na boj proti beztrestnosti v případech porušování a zneužívání lidských práv a podporovat procesy přechodného soudnictví, včetně posílení vazeb s OSN.

    ·Prosazovat trvalý politický závazek týkající se odpovědnosti za ochranu, jakož i provádění tohoto závazku tak, že se usnadní dialog a spolupráce v rámci OSN a že se tato koncepce jakožto analytický nástroj uplatní na konkrétní situace v jednotlivých zemích 3 .

    ·Bojovat proti beztrestnosti všech pachatelů zapojených do obchodování s lidmi s cílem tomuto jevu předcházet a zcela ho vymýtit. Pomáhat obětem a chránit je, zejména pak ženy a děti.

    F.Posilování hospodářských, sociálních, kulturních a pracovních práv

    ·Posílit v rámci vnější činnosti EU vazby mezi lidskými právy a životním prostředím, a to včetně změny klimatu. Podporovat činnosti na zvyšování povědomí o dopadu změny klimatu a zhoršování životního prostředí na lidská práva.

    ·Účinně začlenit hospodářská, sociální, kulturní a pracovní práva do dialogů EU o lidských právech vedených s partnerskými zeměmi a současně zajistit synergie s dalšími konzultacemi a monitorovacími misemi v rámci GSP+ / iniciativy „Vše kromě zbraní“.

    ·Prosazovat politiku nulové tolerance dětské práce a vymýcení nucené práce, včetně podpory partnerství na všech úrovních, pracovních práv v obchodních vztazích EU, prosazování náležité péče v oblasti lidských práv v globálních dodavatelských řetězcích a úsilí podpořit ratifikaci Protokolu k Úmluvě ILO o nucené práci.

    ·Podporovat úlohu veřejných orgánů při přijímání právních předpisů v oblasti životního prostředí a zajišťování souladu s těmito předpisy, jejichž cílem je zajistit bezpečné, čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí, mimo jiné prostřednictvím podpory řádné správy v oblasti řízení přírodních zdrojů a právního státu, přístupu k informacím, veřejné účasti na rozhodovacích procesech a přístupu ke spravedlnosti v záležitostech týkajících se životního prostředí a změny klimatu.

    ·Pomáhat státním orgánům při tvorbě a provádění zákonů, nařízení a politik respektujících lidská práva a týkajících se potravin, půdy, přírodních zdrojů, bydlení a majetku.

    ·Podporovat univerzální přístup k bezpečné pitné vodě a hygieně a zdůrazňovat rozměr lidských práv v těchto oblastech.

    ·Omezovat nerovnosti prosazováním nediskriminačního přístupu k sociálním službám včetně kvalitní a cenově dostupné zdravotní péče a vzdělávání (rovněž online) a budovat kapacity praktických lékařů za účelem reakce na zvláštní potřeby žen, mužů, LGBTI osob, dětí, osob se zdravotním postižením, migrantů, uprchlíků a lidí ve zranitelných situacích.

    ·Podporovat rovný přístup k preventivní zdravotní péči a právo využívat lékařské péče kdykoli, a zejména v době krize.

    ·Prosazovat důstojnou práci a budoucnost práce zaměřenou na člověka prostřednictvím aktualizovaného přístupu EU, který zajistí respektování základních zásad a práv na pracovišti, práva na bezpečné a zdravotně nezávadné pracovní podmínky a práci bez násilí a obtěžování. Prosazovat sociální dialog, jakož i ratifikaci a účinné provádění příslušných úmluv a protokolů ILO. Posílit odpovědné řízení v rámci globálních dodavatelských řetězců a přístup k sociální ochraně.

    ·Zlepšit pracovní podmínky pracovníků z řad migrantů, a to včetně vymýcení všech forem nucené práce a vykořisťování. Posílit postavení pracovníků z řad migrantů, zejména žen a jejich komunit, aby bylo možné bránit jejich práva, hlásit jejich porušování, domáhat se spravedlnosti a zorganizovat vše tak, aby jejich zájmy byly prosazovány.

    II.Budování odolné, inkluzivní a demokratické společnosti

    Základním prvkem odolné, inkluzivní a demokratické společnosti je dodržování lidských práv. Taková společnost je založena na nezávislých sdělovacích prostředcích, odpovědných institucích, reprezentativních parlamentech a angažovaných občanech a poskytuje bezpečné a příznivé prostředí, v němž mohou občanská společnost a nezávislé sdělovací prostředky vyjadřovat své obavy, ovlivňovat politiky, monitorovat činitele přijímající rozhodnutí a povolávat je k odpovědnosti.

    ØZpůsoby provádění: politický dialog, dialog o lidských právech, mise věnující se pozorování voleb a přijímání návazných opatření, civilní a vojenské mise v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky (SBOP), cílené školení pro zaměstnance EU při delegacích, využívání příslušných pokynů EU v oblasti lidských práv s konkrétními nástroji pro dosažení tematických cílů, tematické rezoluce Rady OSN pro lidská práva a třetího výboru Valného shromáždění OSN, tematické a zeměpisné finanční nástroje (příslušné programy a projekty), prosazování ratifikace a provádění příslušných úmluv a opčních protokolů OSN, prohlášení týkající se porušování lidských práv, veřejná diplomacie a cílené kampaně, konference a další akce, dialog s občanskou společností a dalšími nestátními aktéry.

    A.Posilování demokratických, odpovědných a transparentních institucí

    ·Podporovat dělbu moci, nezávislost a nestrannost soudnictví, účinnost, kvalitu a odpovědnost systému spravedlnosti a ústavní záruky v partnerských zemích.

    ·Zlepšit integritu volebních procesů tím, že se podpoří nezávislé národní volební pozorovatelské mise a jejich regionální a mezinárodní sítě a posílí se kapacity volebních orgánů a orgánů veřejné správy.

    ·Řídit se doporučeními volebních pozorovatelských misí EU a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), a to za použití politických nástrojů i nástrojů spolupráce. Posilovat společný přístup k následným opatřením v mezinárodní komunitě pozorovatelů, zejména s Africkou unií a OSN.

    ·Vypracovat a zlepšit metodiku pozorování voleb, aby bylo možné monitorovat a posuzovat využívání sociálních médií a dalších digitálních technologií během volebních kampaní podle mezinárodních standardů, s cílem připravit se na pokusy o narušení voleb a předcházet jim.

    ·Podporovat rozvoj politických rámců, které pravidla off-line týkající se voleb a demokratických procesů aplikují na kontext on-line, a pomáhat při budování kapacit pro jejich provádění. V tomto ohledu je možné vycházet z vlastního úsilí EU, a to včetně akčního plánu EU proti dezinformacím 4 , volebního balíčku Komise 5 , Kodexu zásad boje proti dezinformacím 6 a budoucího evropského akčního plánu pro demokracii.

    ·Poskytnout všestrannou pomoc při předcházení a boji proti korupci, a to prostřednictvím podpory reformy veřejné správy, účinných protikorupčních strategií a právních rámců včetně ochrany oznamovatelů, specializovaných orgánů, parlamentů, nezávislých sdělovacích prostředků a občanské společnosti a prostřednictvím vypracování protikorupčních pokynů. Podporovat ratifikaci a provádění Úmluvy OSN proti korupci.

    ·Podporovat parlamentní instituce za účelem zvýšení jejich kapacity pro výkon jejich dozorových, legislativních a rozpočtových funkcí, mimo jiné prostřednictvím vzájemných výměn.

    ·Podporovat iniciativy elektronické správy s cílem učinit veřejný sektor transparentnějším a odpovědnějším, a zvýšit tak důvěru veřejnosti ve vládní činitele.

    B.Podpora vstřícného, inkluzivního, participačního a reprezentativního rozhodování

    ·Zvýšit smysluplné zapojení žen a mládeže v celé jejich rozmanitosti do všech sfér veřejného života, a to včetně prosazování jejich začlenění na volitelná místa na kandidátních listinách politických stran a budování kapacit kandidátů.

    ·Zvýšit kapacity politických stran a orgánů dohledu, zejména v oblastech ovlivněných konfliktem či v oblastech procházejících transformací. Podporovat aliance napříč stranami a dialog více stran ohledně politických otázek společného zájmu.

    ·Rozvinout pluralitní stranické systémy a kapacity politických stran, a to nestranným způsobem, pomáhat při uplatňování mezinárodních standardů týkajících se transparentního financování politických stran, vnitřní demokracie a inkluzivity při výběru kandidátů a funkcionářů. Podporovat rozvoj kodexů chování napříč politickými stranami s cílem předcházet volebnímu násilí a chránit a bránit lidská práva a základní svobody v rámci kapacit parlamentů.

    ·Podporovat úlohu občanské společnosti v oblasti dohledu a vyvozování odpovědnosti, a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru, a prosazovat využívání on-line technologií.

    ·Podporovat aktivní občanství a účast na veřejném a politickém životě. Občanské vzdělávání – včetně distančního vzdělávání – a činnosti v oblasti mediální gramotnosti on-line by měly být zaměřeny zejména na ženy, děti, mládež, osoby se zdravotním postižením, osoby patřící k menšinám, původní obyvatelstvo a další osoby ve zranitelných situacích.

    C.Podporování nezávislých a pluralitních sdělovacích prostředků, přístupu k informacím a boje proti dezinformacím

    ·V souladu s evropskými a mezinárodními standardy podporovat legislativní iniciativy, které se týkají přístupu k informacím, práva na soukromí a ochrany osobních údajů, jakož i jejich účinné provádění.

    ·Chránit svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků, a to prostřednictvím podpory nezávislých sdělovacích prostředků a podpory přístupu ke spolehlivým informacím. Podporovat nezávislé sdělovací prostředky, investigativní žurnalistiku a občanskou společnost při monitorování výsledků vlád v oblasti řízení a dodržování závazků v oblasti lidských práv.

    ·Podporovat úsilí týkající se boje proti dezinformacím, nenávistným výrokům a extremistickému a teroristickému obsahu včetně on-line mediální gramotnosti a digitálních dovedností. Podporovat nezávislé ověřování faktů a výzkum, investigativní zpravodajství a kvalitní žurnalistiku, a to i na místní úrovni.

    ·Podporovat zásadu otevřeného, bezpečného, cenově dostupného, přístupného a nediskriminačního přístupu k internetu pro všechny. Bojovat proti odpojování internetu, zejména v kontextu voleb, a porušování lidských práv.

    D.Posilování participativního a na lidská práva zaměřeného přístupu k předcházení konfliktům a řešení krizí

    ·Podporovat začlenění mladých lidí (zejména mladých žen) a jejich zapojení do veškerého úsilí týkajícího se předcházení konfliktům a budování a zachování míru.

    ·Vyvíjet kapacity organizací občanské společnosti a občanských hnutí budovaných zdola, aby mohly pravidelně monitorovat a dokumentovat porušování a zneužívání lidských práv, a to i v obdobích konfliktů.

    ·V rámci politických dialogů a opatření v oblasti předcházení konfliktům, rozvoje a humanitární pomoci, jakož i ve strategiích pro snižování rizik katastrof nadále posilovat vazbu mezi lidskými právy, bezpečností a změnou klimatu, která je potenciálním multiplikátorem hrozeb.

    ·Účinně provádět strategický přístup EU k ženám, míru a bezpečnosti.

    ·Pokračovat v začleňování otázek týkajících se lidských práv a dětí v ozbrojených konfliktech do všech aspektů reakce EU na konflikty a krize, zejména pak do misí a operací v rámci SBOP, mediací, reforem bezpečnostního odvětví a do předcházení konfliktům.

    ·Zintenzivnit úsilí v oblasti prevence a ukončení závažného porušování práv dětí ovlivněných ozbrojeným konfliktem a podpory demobilizace, dlouhodobé rehabilitace a opětovného začleňování prostřednictvím využívání stávajících mechanismů OSN.

    ·Dále posilovat soudržnost mezi politikami EU v oblasti lidských práv a reakcí na krize a mezi činnostmi, jako jsou mise a operace v rámci SBOP, reformy bezpečnostního odvětví a strategie EU pro jednotlivé země týkající se lidských práv a demokracie.

    ·Vypracovat politiku EU týkající se náležité péče v oblasti lidských práv, aby se zajistilo, že podpora EU v oblasti bezpečnostního odvětví, včetně misí a operací v rámci SBOP, je v příslušných případech v souladu se zákony týkajícími se lidských práv a s mezinárodním humanitárním právem.

    ·Pokračovat v poskytování speciálních modulů MHP při výcviku ozbrojených sil třetích zemí prostřednictvím vojenských výcvikových misí EU.

    III.Podporování globálního systému lidských práv a demokracie

    Podporování globálního systému lidských práv a demokracie je jádrem závazku EU k posilování mnohostrannosti. Strategickou odpovědí EU na měnící se mezinárodní prostředí je posílení její soudržnosti a jednoty v rámci mnohostranných fór, rozšíření a prohloubení dvoustranných partnerství a budování nových meziregionálních koalic.

    ØZpůsoby provádění: politický dialog, dialog o lidských právech, dialog v oblasti odvětvové politiky, monitorovací mise v rámci GSP+ / iniciativy „Vše kromě zbraní“, tematické a zeměpisné rezoluce v Radě OSN pro lidská práva a v třetím výboru Valného shromáždění OSN, tematické a zeměpisné finanční nástroje (příslušné programy a projekty), prosazování ratifikace a provádění příslušných úmluv a opčních protokolů OSN a ILO, obhajoba zvýšené pozornosti věnované dopadům zhoršování životního prostředí a změny klimatu na lidská práva, cílené školení pro zaměstnance EU při delegacích, soubor nástrojů: přístup k rozvojové spolupráci EU založený na právech zahrnující všechna lidská práva, prohlášení týkající se porušování a zneužívání lidských práv, demarše, veřejná diplomacie a cílené kampaně, konference a další akce, dialog s občanskou společností, jinými nestátními aktéry a podnikatelským odvětvím.

    A.Mnohostranná spolupráce

    ·Vytvořit flexibilnější síť partnerů, a to i prostřednictvím selektivního zapojení na základě konkrétních otázek. Oslovit nové partnery, upřednostňovat budování koalic s regionálními skupinami na základě vybraných rezolucí a posílit vazby s podobně smýšlejícími zeměmi.

    ·Oslovit v rané fázi nové členy Rady OSN pro lidská práva, kteří nepodporují některé rezoluce týkající se určitých zemí či témat.

    ·Posílit strategickou spolupráci s Úřadem vysokého komisaře pro lidská práva, a to jak na centrální úrovni, tak na úrovni místních kanceláří.

    ·Podporovat účinnost a efektivnost Rady OSN pro lidská práva a zajistit lepší propojení s činností třetího výboru Valného shromáždění OSN a synergie s dalšími mnohostrannými fóry o lidských právech.

    ·Podporovat účast organizací občanské společnosti na mnohostranných fórech o lidských právech.

    B.Regionální partnerství

    ·Posílit strategické partnerství s Radou Evropy (včetně Benátské komise) a s OBSE, a to za účelem zvýšení soudržnosti a doplňkovosti prostřednictvím vybrané a diverzifikované spolupráce.

    ·Posílit regionální spolupráci s Africkou unií, Organizací amerických států, Sdružením národů jihovýchodní Asie, se setkáním Asie-Evropa, Ligou arabských států a s organizací Islámské spolupráce.

    ·Podporovat a propagovat vzájemné učení mezi regionálními lidskoprávními institucemi, včetně lidskoprávních soudů a nezávislých sítí lidskoprávních institucí.

    C.Dvoustranná spolupráce

    ·Zajistit vazby a synergie mezi dvoustrannými vztahy EU (včetně politických dialogů, dialogů o lidských právech a dialogů v oblasti odvětvové politiky, monitorování lidských a pracovních práv v rámci GSP, jakož i činnosti v oblasti pracovních práv v rámci dohod o volném obchodu) a jejími mnohostrannými vztahy. Nadále se zaměřovat na následná opatření.

    ·Identifikovat pro každé kolo dialogu o lidských právech a každé kolo konzultací s partnerskými zeměmi konkrétní akční body a provádět následná opatření ve vztahu k nim, přičemž je třeba zohlednit zejména monitorovací cíle GSP+ / „Vše kromě zbraní“ v dialozích s přijímajícími zeměmi v rámci systému GSP.

    ·Posílit provádění ustanovení o lidských právech v obchodní politice EU, a to i prostřednictvím systému GSP a prosazování pracovních práv v souvislosti s dohodami o volném obchodu. Využít plný potenciál monitorovacího mechanismu a dále prosazovat transparentnost, povědomí a zapojování zúčastněných stran.

    ·Plně využít synergií mezi politickými dialogy a dialogy v oblasti odvětvové politiky – včetně dialogů o rozpočtové podpoře – za účelem prosazování lidských práv, demokracie a právního státu v partnerských zemích.

    ·Systematicky začleňovat zásady a standardy v oblasti lidských práv do dvoustranné a regionální spolupráce EU, a to posilováním a aktualizováním metodiky v souboru nástrojů: přístup založený na právech zahrnující všechna lidská práva v oblasti rozvojové spolupráce EU 7 . 

    D.Občanská společnost a vnitrostátní instituce pro lidská práva

    ·Prohloubit vztahy s pluralitní občanskou společností, která zahrnuje mimo jiné obránce lidských práv, sociální partnery, asociace nezávislých sdělovacích prostředků a novináře, akademické pracovníky, právníky a humanitární organizace, a více je podpořit, a bránit tak jejich právo týkající se výkonu jejich funkcí bez jakékoli formy zastrašování, diskriminace či násilí.

    ·V souladu s pařížskou a benátskou zásadou podporovat nezávislé vnitrostátní instituce a komise pro lidská práva, veřejné ochránce práv a subjekty zabývající se rovností a zapojovat se s nimi do dialogů o lidských právech.

    ·Podporovat strukturované a pravidelné dialogy mezi státními aktéry, občanskou společností (včetně sociálních partnerů) a mezinárodním společenstvím.

    ·Podporovat a posilovat dlouhodobá partnerství s aktéry občanské společnosti a se společenskými hnutími a hnutími za lidská práva, a to i prostřednictvím plného využívání možností financovat organizace budované zdola.

    E.Podnikatelské odvětví

    ·Spolupracovat s podnikatelským odvětvím, pokud jde o dodržování a prosazování lidských práv, protikorupčních opatření a osvědčených postupů v oblasti sociální odpovědnosti podniků, náležité péče, vyvozování odpovědnosti a participativního přístupu k opravným prostředkům (např. dodavatelské řetězce, nulová tolerance dětské práce).

    ·Posílit angažovanost, včetně lepší koordinace mezi příslušnými útvary Komise, Evropskou službou pro vnější činnost, zvláštním zástupcem EU pro lidská práva a členskými státy s cílem aktivně prosazovat a podporovat úsilí partnerských zemí o provádění obecných zásad OSN v oblasti podnikání a lidských práv, mimo jiné prostřednictvím vnitrostátních akčních plánů a příslušných obecných zásad náležité péče.

    ·Podporovat procesy s více zúčastněnými stranami, jejichž cílem je vypracovat, provádět a posilovat standardy týkající se podnikání, lidských práv a náležité péče a spolupracovat s rozvojovými bankami a mezinárodními finančními institucemi. Podporovat regionální projekty, vzájemné učení a výměnu osvědčených postupů.

    ·Posílit zapojení podniků do tvorby důstojných pracovních míst, udržitelného rozvoje a souvisejících propagačních aktivit v rámci dodavatelského řetězce.

    ·Vyvinout nástroje a školicí materiály týkající se podnikání a lidských práv, odpovědného obchodního chování, dialogu soukromého a veřejného sektoru a náležité péče v oblasti lidských práv, aby mohly delegace EU zvýšit své zapojení do problematiky podnikání a lidských práv.

    F.Dodržování mezinárodních lidských práv a humanitárního práva

    ·Posílit účinnost systému subjektů OSN zřízených smlouvami v oblasti lidských práv a mechanismu dohledu ILO nad pracovními standardy. 

    ·Pokračovat v propagování a podporování iniciativ, jejichž cílem je posílit dodržování mezinárodního humanitárního práva a zajistit prostor pro humanitární činnost.

    ·Podporovat Mezinárodní trestní soud jakožto základní kámen boje proti beztrestnosti a budovat sítě propagující všeobecnou platnost a integritu Římského statutu a jeho zásady doplňkovosti.

    IV.Nové technologie: využívání příležitostí a řešení výzev

    Digitální technologie musí být zaměřeny na člověka. Nové technologie mohou významně přispět k ochraně a prosazování lidských práv a demokracie, jelikož usnadňují a zefektivňují účast veřejnosti, zvyšují přístup k veřejným službám, usnadňují dokumentaci porušování a zneužívání lidských práv a podporují on-line aktivismus. Tyto technologie však mohou mít rovněž negativní dopad, jako je usnadnění přístupu ke konkrétnímu nezákonnému obsahu, proti kterému je třeba bojovat.

    ØZpůsoby provádění: politický dialog, dialog o lidských právech, tematické a zeměpisné finanční nástroje (příslušné programy a projekty), zapojení na mnohostranné a regionální úrovni, cílené školení pro zaměstnance EU při delegacích, veřejná diplomacie a cílené kampaně, konference a další akce, dialog s občanskou společností, jinými nestátními aktéry a podnikatelským odvětvím.

    A.Budování kapacit a účinné monitorování

    ·Spolupracovat s vládami, občanskou společností, podniky a agenturami OSN s cílem posoudit, jak prosazovat rámce lidských práv v digitální éře.

    ·Na mezinárodní úrovni i na úrovni jednotlivých zemí monitorovat případné podpůrné role nových technologií – včetně umělé inteligence (UI) –, jakož i výzvy, které mohou tyto technologie představovat pro lidská práva a demokracie.

    ·Posilovat výměny a vypracovat školení pro zaměstnance EU týkající se využívání digitálních technologií a UI a jejich dopadu na lidská práva a demokratické procesy.

    ·Vyměňovat si osvědčené postupy o boji proti dezinformacím, nenávistným výrokům, extremistickému a teroristickému obsahu, mimo jiné také prostřednictvím mediální gramotnosti on-line a digitálních dovedností.

    ·Přezkoumat regulační i neregulační přístupy k IKT, pokud jde o podporu lidských práv a demokracie. Podporovat mezinárodní výměny osvědčených postupů v oblasti regulace technologií, která je v souladu s lidskými právy.

    B.Prosazování lidských práv a demokracie při používání digitálních technologií včetně umělé inteligence

    ·Podporovat tvorbu, hodnocení a provádění příslušných rámců a mezinárodních standardů pro ochranu lidských práv a demokracie v digitálním prostředí a ve velké míře konzultovat poskytovatele platforem a občanskou společnost. Podporovat přiměřenou náležitou péči (včetně plánů na zmírnění rizik) a účinné posouzení dopadu na lidská práva.

    ·Zapojit se do procesů, jež zahrnují více zúčastněných stran a které jsou zaměřeny na online rámce pro lidská práva.

    ·Zajistit budování kapacit a další podporu, která vnitrostátním orgánům umožní vytvořit a účinně provádět příslušné mezinárodní standardy v on-line prostředí (např. pokud jde o ochranu dětí). Zapojit za tímto účelem vědce specializované na data a další relevantní odborníky. Aby se zabránilo nedostatkům v oblasti ochrany, měly by vnitrostátní právní předpisy týkající se digitálních otázek odrážet mezinárodní právo v oblasti lidských práv.

    ·Chránit právo jedince na soukromí a na ochranu údajů, mimo jiné v kontextu digitálního prostoru a s ohledem na nepřiměřený přístup a nepřiměřenou kontrolu ze strany vlády. Podporovat konvergenci směřující k vysoké úrovni ochrany při současném zohlednění pozitivních příkladů, mezi něž patří obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Podpořit přistoupení k Úmluvě Rady Evropy o ochraně údajů.

    ·Propagovat činnost EU i globální a regionální úsilí o to, aby bylo při vývoji UI zajištěno dodržování lidských práv a demokratických zásad, a zároveň vycházet z přístupu, který EU zaujímá k etické umělé inteligenci 8 .

    ·Více usilovat o poskytnutí pomoci občanské společnosti, aby využila výhod nových technologií, včetně internetového a distančního vzdělávání, a věnovat zvláštní pozornost zmírňování rizik, kterým čelí obránci lidských práv.

    ·Podporovat úsilí o ochranu svobody projevu, jakož i svobody a plurality médií v on-line prostředí.

    ·Prosazovat, aby byly technologie dostupné všem, včetně osob se zdravotním postižením, a to už ve fázi navrhování nových technologií ve všech odvětvích včetně vzdělávání.

    ·Zajistit vyvozování odpovědnosti při využívání technologií, a to i prostřednictvím zákonného přístupu k elektronickým důkazním materiálům.

    V.Dosahování výsledků prostřednictvím spolupráce

    Tento akční plán EU umožňuje reagovat na nově vznikající výzvy prostřednictvím cílených opatření a koordinovaného úsilí a jeho provádění a monitorování by mělo být předmětem širokého dialogu zúčastněných stran. Na provádění tohoto plánu budou orgány a členské státy EU spolupracovat v rámci jednotného přístupu a v souladu se svými kompetencemi vyplývajícími ze Smluv, přičemž si budou vyměňovat osvědčené postupy a znalosti. Zvláštní zástupce EU pro lidská práva je klíčovým politickým aktérem a bude hrát ústřední úlohu při provádění akčního plánu, aby bylo dosaženo udržitelného pokroku. Zvláštní úlohu a význam při přispívání k podpoře lidských práv a demokracie má Evropský parlament. Při ochraně lidských práv a provádění akčního plánu na úrovni jednotlivých zemí budou plnit vedoucí úlohu delegace a úřady EU a ambasády členských států. Klíčovými partnery jsou rovněž celosvětové, evropské a národní organizace občanské společnosti.

    A.Provádění a hodnocení

    ·Sledovat pokrok v průběhu plnění cílů tohoto akčního plánu při plném zohlednění cílů udržitelného rozvoje, zejména prostřednictvím tematické části výroční zprávy EU o lidských právech a demokracii ve světě. Přizpůsobit strukturu zprávy tak, aby odrážela provádění prioritních akcí.

    ·Provést přezkum provádění akčního plánu v polovině období.

    ·Pořádat pravidelné výměny názorů v Radě týkající se osvědčených postupů a pokroku orgánů a členských států EU při provádění akčního plánu, a to mimo jiné v rámci diskuzí o provádění pokynů EU v oblasti lidských práv.

    ·Zajistit, aby strategie pro jednotlivé země týkající se lidských práv a demokracie odrážely prioritní akce tohoto akčního plánu, přičemž je třeba zohlednit kontext specifický pro danou zemi.

    ·Navazovat na rezoluce Evropského parlamentu a na diskuse, které mají význam pro provádění akčního plánu.

    ·Pravidelně se stýkat se zástupci občanské společnosti ohledně celkového provádění akčního plánu a pořádat každoroční zvláštní konzultaci.

    ·Rozšířit působnost aktualizovaného souboru nástrojů tak, že se přístup založený na právech a zahrnující všechna lidská práva v oblasti rozvojové spolupráce EU uplatní na veškeré programy vnější činnosti EU a že se bude více pracovat na iniciativách, které spočívají v přístupu založeném na právech a jsou vyvíjeny společně s členskými státy, a to i prostřednictvím společného plánování.

    B.Veřejná diplomacie a strategická komunikace

    ·Budovat účinné sítě sociálních médií, aby se posílilo zapojení vlivných aktérů, sdílení obsahu s těmito aktéry a aby se dosáhlo určité podpory z jejich strany, a zvýšilo se tak povědomí a urychlila se změna názorů.

    ·Poskytovat informace o příslušných politikách a iniciativách, zohledňovat při tom postoj veřejnosti a místní jazyky a zaujmout tematický přístup ve stylu kampaně.

    ·Určit prostředky pro měření účinnosti veřejné diplomacie a kampaní a rozvíjet nejúspěšnější obsah a kanály pro interakci s veřejností.

    ·Identifikovat a dále propagovat pozitivní příběhy o lidských právech a využít jejich potenciálu pro usnadnění dalších pozitivních změn v oblasti lidských práv přímo v terénu.

    Top