EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019DC0155

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o kvalitě fiskálních údajů oznámených členskými státy v roce 2018

COM/2019/155 final

V Bruselu dne 27.3.2019

COM(2019) 155 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o kvalitě fiskálních údajů oznámených členskými státy v roce 2018


ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o kvalitě fiskálních údajů oznámených členskými státy v roce 2018

OBSAH

1.    Souvislosti    

2.    Hlavní zjištění na základě oznámení o výši schodku a dluhu sektoru vládních institucí v roce 2018    

2.1.    Včasnost, spolehlivost a úplnost    

2.1.1.    Včasnost    

2.1.2.    Spolehlivost    

2.1.3.    Úplnost tabulek a podkladových informací    

2.1.4.    Doplňující tabulky týkající se intervencí vládních institucí na podporu finančních institucí    

2.1.5.    Dotazník o mezivládních půjčkách    

2.2.    Soulad s účetními pravidly a konzistence statistických údajů    

2.2.1.    Výměna informací a objasňování    

2.2.2.    Návštěvy zaměřené na dialog a metodické inspekce    

2.2.3.    Konkrétní poradenství Eurostatu    

2.2.4.    Aktuální metodické otázky    

2.2.5.    Konzistence se souvisejícími účty vládních institucí    

2.3.    Zveřejňování    

2.3.1.    Zveřejňování souhrnných údajů a podrobných oznamovacích tabulek    

2.3.2.    Výhrady ke kvalitě údajů    

2.3.3.    Změny oznámených údajů    

2.3.4.    Zveřejnění metadat (soupisů)    

3.    Závěry    


1.Souvislosti

Ustanovení čl. 8 odst. 3 nařízení Rady (ES) č. 479/2009 o použití Protokolu o postupu při nadměrném schodku 1 vyžaduje, aby Komise (Eurostat) pravidelně předkládala Evropskému parlamentu a Radě zprávu o kvalitě skutečných 2 fiskálních údajů oznamovaných členskými státy. Tato výroční zpráva obsahuje celkové vyhodnocení včasnosti, spolehlivosti, úplnosti a konzistence údajů a jejich souladu s účetními pravidly. Předcházející zprávu (o údajích z roku 2017) přijala Komise dne 8. března 2018 3 .

Eurostat pravidelně vyhodnocuje kvalitu skutečných údajů oznámených členskými státy v rámci postupu při nadměrném schodku a souvisejících účtů sektoru vládních institucí v souladu s nařízením (EU) č. 549/2013 4 (ESA 2010). Uvedené hodnocení je zaměřeno na faktory, které vysvětlují schodek/přebytek sektoru vládních institucí (jako procento HDP) a změny v poměru veřejného dluhu k HDP. Členské státy zasílají uvedené informace Eurostatu dvakrát ročně v tabulkách pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku, dotazníku týkajícího se tabulek pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku, doplňující tabulce týkající se intervencí vládních institucí na podporu finančních institucí a rovněž v rámci dvoustranných objasnění. Eurostat rovněž zůstává v kontaktu s členskými státy prostřednictvím pravidelných návštěv zaměřených na dialog v rámci postupu při nadměrném schodku.

Tato zpráva vychází z hlavních zjištění a výsledků týkajících se údajů oznámených členskými státy v rámci postupu při nadměrném schodku v roce 2018. Zaměřuje se na poslední zprávy předložené v říjnu 2018 a tam, kde je to vhodné, provádí srovnání s údaji zaslanými v dubnu 2018 a v roce 2017.

2.Hlavní zjištění na základě oznámení o výši schodku a dluhu sektoru vládních institucí v roce 2018

2.1.Včasnost, spolehlivost a úplnost

2.1.1.Včasnost

Členské státy mají povinnost oznamovat Eurostatu skutečné i plánované údaje v souvislosti s postupem při nadměrném schodku dvakrát ročně, před 1. dubnem a před 1. říjnem 5 . V roce 2018 zahrnovalo oznamování v rámci postupu při nadměrném schodku období let 2014–2018. Údaje za rok 2018 jsou údaje plánované vnitrostátními orgány, zatímco údaje z let 2014 až 2017 jsou skutečné údaje 6 . V souladu s čl. 8 odst. 1 nařízení (ES) č. 479/2009 vyhodnocuje Eurostat skutečné údaje, avšak nikoli údaje plánované.

Všechny členské státy splnily oznamovací lhůty pro obě oznámení.

2.1.2.Spolehlivost

Revize v období mezi oznámením předloženým v dubnu 2018 a v říjnu 2018 v rámci postupu při nadměrném schodku byly prováděny převážně v důsledku aktualizace zdrojových údajů (především provozních bilancí a daňových údajů) a metodických změn, jako je reklasifikace jednotek nebo transakcí.

V důsledku revizí údajů za rok 2017 v období mezi oznámeními v dubnu a říjnu 2018 se schodek/přebytek sektoru vládních institucí (jako procento HDP) u deseti členských států zlepšil a u osmi zhoršil. Největší pozitivní revize provedlo Polsko, Slovensko, Švédsko (ve všech případech +0,3 p.b.) a Bulharsko (+0,2 p.b.) a největší negativní revize provedla Malta (–0,4 p.b.), Maďarsko a Německo (oba –0,3 p.b.). Největší revize dluhu z roku 2017 směrem vzhůru, provedené z jiných důvodů než revize HDP, byly provedeny ve Francii (+1,7 p.b.), Bulharsku (+0,8 p.b.), Nizozemsku a na Kypru (v obou případech +0,5 p.b.), Belgii (+0,4 p.b.) a na Maltě (+0,3 p.b.), zatímco v Dánsku byl dluh revidován směrem dolů (–0,3 p.b.).

Revize HDP měly významný dopad na míru zadlužení u několika členských států. Zvýšení míry zadlužení v důsledku revize HDP byla pozorována v případě Slovinska, Irska (oba +0,5 p.b.), Švédska (+0,2 p.b.), Slovenska a Česka (oba +0,1 p.b.) a snížení byla pozorována v případě 22 členských států, přičemž k nejvýznamnějším z nich došlo v případě Řecka (–2,5 p.b.), Kypru (–1,8 p.b.), Portugalska (–1,0 p.b.), Itálie a Bulharska (oba –0,6 p.b.).

2.1.3.Úplnost tabulek a podkladových informací

Právní předpisy nařizují členským státům vyplnit tabulky pro účely oznámení, což je zásadní pro to, aby mohl Eurostat řádně posoudit kvalitu údajů. Podle čl. 8 odst. 2 nařízení (ES) č. 479/2009 mají členské státy Eurostatu poskytnout příslušné statistické informace, jimiž „se rozumějí zejména:

a)    údaje z národních účtů;

b)    soupisy;

c)    tabulky pro oznámení předkládaná v rámci postupu při nadměrném schodku;

d)    další dotazníky a objasnění týkající se oznámení.“

Existují čtyři hlavní tabulky pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku:

-tabulka 1 se týká oznamování přebytku/schodku sektoru vládních institucí (celkem a podle jednotlivých subsektorů vládních institucí) a výše dluhu sektoru vládních institucí (celkem 7 a podle kategorie finančních nástrojů). Zahrnuje rovněž HDP v aktuálních tržních cenách a výdaje vládních institucí na tvorbu hrubého fixního kapitálu a na úroky,

-tabulky 2A až 2D poskytují údaje vysvětlující přepočet mezi vnitrostátními definicemi salda vládního sektoru (které se v metodice národních účtů nazývá „saldo hospodaření“) a schodkem/přebytkem každého subsektoru vládních institucí (který se v metodice národních účtů nazývá „čisté půjčky / čisté výpůjčky“) 8 , 

-tabulky 3A až 3D poskytují údaje vysvětlující, jak schodek/přebytek vládních institucí a jiné relevantní faktory přispívají ke změnám hodnoty dluhu vládních institucí a k jeho konsolidaci, a

-tabulka 4 obsahuje především údaje o obchodních úvěrech a zálohách 9 .

Tabulky 1 a 2 pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku v roce 2018 pokrývají období 2014–2018 10 a ostatní tabulky pokrývají období 2014–2017.

Všechny členské státy poskytly Eurostatu veškeré tabulky pro oznámení 11 v rámci postupu při nadměrném schodku v dubnu a říjnu. Při oznamování v říjnu všechny státy kompletně vyplnily tabulku 1 pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku a poskytly podrobnosti v tabulce 2 pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku o souvislosti mezi provozní bilancí a přebytkem/schodkem v rámci postupu při nadměrném schodku za všechny subsektory. Některé země (Německo, Rakousko) neoznámily všechny přechodné položky požadované v šabloně a některé země (Německo, Itálie, Nizozemsko, Finsko a Švédsko) zahrnuly některé zbytkové přechodné položky.

Některé členské státy neposkytly všechna členění ve všech tabulkách 3 pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku, zejména pro místní vládní instituce.

Stav obchodních úvěrů a záloh vládních institucí by měl být oznámen v tabulce 4 pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku. Úplného pokrytí všech subsektorů vládních institucí, a rovněž tak uvnitř subsektorů, však dosud nedosáhly všechny členské státy. Některé členské státy označily údaje za předběžné nebo odhadované. Údaje týkající se Belgie, Bulharska, Německa, Irska, Francie, Itálie, Kypru, Lucemburska, Malty, Nizozemska, Polska a Spojeného království mohou být v budoucích oznámeních revidovány.

Zatímco úplnost tabulek pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku lze i nadále zlepšovat, očekává se, že stávající nedostatky budou mít na kvalitu údajů minimální dopad.

Všechny členské státy odevzdaly vyplněný dotazník týkající se tabulek pro účely oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku 12 . Přestože se rozsah a kvalita odpovědí nadále zlepšovaly, stále je třeba dalšího úsilí, jelikož některé členské státy neoznámily všechny požadované údaje. Týká se to zejména údajů o pohledávkách a zrušení dluhů v sektoru ústředních vládních institucí, členění v rámci kategorie „ostatní pohledávky/závazky“, zaznamenání záruk vládních institucí (především místních vládních institucí) a údajů o kapitálových injekcích.

2.1.4.Doplňující tabulky týkající se intervencí vládních institucí na podporu finančních institucí 

Eurostat shromažďuje od 15. července 2009 doplňující údaje týkající se intervencí vládních institucí na podporu finančních institucí. Údaje shromážděné v roce 2018 se týkaly období 2007–2017. Všechny členské státy s výjimkou pěti (Estonsko, Malta, Polsko, Rumunsko a Slovensko) oznámily intervence vládních institucí během uvedeného období. Ve Finsku (2008) a v Česku (2013–2015) se jediné oznámené intervence týkaly podmíněných závazků. Většina zemí vykázala v roce 2017 neutrální nebo na zvýšení schodku omezený dopad intervencí vládních institucí na podporu finančních institucí, s výjimkou Portugalska, Itálie a Kypru, kde byl tento dopad větší. Největší kumulovaný dopad na veřejný dluh byl na konci roku 2017 pozorován v Řecku, na Kypru a v Irsku.

Společně se svou tiskovou zprávou o postupu při nadměrném schodku zveřejnil Eurostat informační poznámku o intervencích vládních institucí na podporu finančních institucí 13 , v níž poskytl více informací o obsahu doplňující tabulky a zjištěních týkajících se údajů. 

2.1.5.Dotazník o mezivládních půjčkách

Členské státy předkládají údaje o dvoustranných mezivládních půjčkách poskytovaných obvykle v rámci programů finanční pomoci. Uvedené údaje a další informace o Evropském nástroji finanční stability jsou rovněž zahrnuty v tiskové zprávě o postupu při nadměrném schodku. Údaje za období let 2014–2017 se týkaly zejména půjček Řecku, Irsku a Portugalsku.

Dvoustranné mezivládní půjčky se odečítají při výpočtu souhrnných údajů za státy EU-28 a eurozóny pro maastrichtský veřejný dluh, protože oba souhrnné údaje jsou uvedeny na konsolidovaném základě.

2.2.Soulad s účetními pravidly a konzistence statistických údajů

2.2.1.Výměna informací a objasňování

Během třítýdenního oznamovacího období mezi uplynutím oznamovacích lhůt na jaře / na podzim a zveřejněním údajů kontaktoval Eurostat národní statistické úřady ve všech členských státech s žádostí o další informace a o objasnění uplatnění účetních pravidel na specifické transakce. Uskutečnilo se několik korespondenčních výměn.

V případě podzimního vykazování v roce 2018 byla do 5. října všem členským státům rozeslána první série žádostí o objasnění a druhá série byla rozeslána do 12. října; třetí série byla rozeslána 16 členským státům a čtvrtá jednomu. Eurostat některé členské státy požádal o předložení revidovaných tabulek pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku, revidovaných tabulek pro související účty vládních institucí (tj. roční účty výdajů a příjmů a čtvrtletní finanční a nefinanční účty) a revidovaného dotazníku týkajícího se tabulek pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku. Ve většině případů se změny údajů týkaly oprav technických chyb, vnitřních nejednotností a úprav. Několik změn souviselo s aktualizací zdrojových údajů skutečných a plánovaných údajů.

2.2.2.Návštěvy zaměřené na dialog a metodické inspekce

Nařízení (ES) č. 479/2009 stanoví, že Eurostat zajistí dialog a metodické inspekce v členských státech. Zástupci GŘ ECFIN a Evropské centrální banky se pravidelně účastní uvedených návštěv a inspekcí jako pozorovatelé.

Během pravidelných návštěv členských států (konají se přinejmenším každý druhý rok) přezkoumává Eurostat oznámené údaje a metodické otázky, projednává statistické postupy a zdroje uvedené v soupisech a posuzuje soulad s příslušnými účetními pravidly (vymezení sektoru vládních institucí, doba zaznamenání nebo klasifikace transakcí a závazků vládních institucí).

Metodické inspekce se provádějí pouze ve výjimečných případech, kdy jsou zjištěna významná rizika či problémy s kvalitou údajů.

V případě, že Eurostat u nějakého členského státu objeví konkrétní důležitý problém, který nelze vyřešit jinak než v rámci osobního jednání s příslušnými orgány, je možné zorganizovat návštěvy ad hoc nebo technické návštěvy.

V roce 2018 uskutečnil Eurostat návštěvy zaměřené na dialog v rámci postupu při nadměrném schodku v Nizozemsku, Finsku, Rumunsku, Německu, Polsku, Řecku (dvakrát), Litvě, na Maltě, v Bulharsku, Belgii, Chorvatsku a Itálii. Rovněž byly uskutečněny ad hoc návštěvy ve Francii a Španělsku a jedna technická návštěva na Islandu; nebyla uskutečněna žádná metodická inspekce.

Konečná zjištění vyplývající z každé návštěvy zaměřené na dialog, včetně popisu schválených akčních opatření a stavu nadnesených problémů, se zasílají Hospodářskému a finančnímu výboru a zveřejňují se na internetových stránkách Eurostatu 14 . Návštěvy zaměřené na dialog a realizace akčních opatření vedly k postupnému výraznému zlepšení kvality údajů.

2.2.3.Konkrétní poradenství Eurostatu

Členské státy se pravidelně obracejí na Eurostat za účelem vyjasnění otázek z oblasti národního účetnictví v souvislosti s již provedenými či plánovanými operacemi. Eurostat poskytuje poradenství v souladu se zveřejněnými pokyny 15 . Od července 2016 zveřejňuje Eurostat v zájmu transparentnosti všechny své dopisy obsahující poradenství 16 , aniž by přitom nejdříve žádal o svolení dotčený členský stát, jak tomu bylo zvykem dříve. V roce 2018 zveřejnil 21 dopisů obsahujících poradenství.

2.2.4.Aktuální metodické otázky

Eurostat sleduje uplatňování pravidel ESA 2010 a svých metodických rozhodnutí analýzou údajů oznámených členskými státy v tabulkách pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku a v dotazníku k těmto tabulkám a rovněž prostřednictvím diskuzí s národními statistickými úřady během návštěv zaměřených na dialog v rámci postupu při nadměrném schodku.

Poskytuje doplňkové metodické pokyny týkající se účetních pravidel pro statistiky pro účely postupu při nadměrném schodku a vládní finanční statistiky, které doplňují obecná pravidla systému ESA 2010. Pokyny jsou zveřejňovány v rámci odpovědnosti Eurostatu po konzultaci se statistickými úřady členských států. V rámci odpovědnosti Eurostatu jsou rovněž zveřejňována objasnění vysvětlující účetní pravidla u některých velmi specifických otázek.

Dne 8. května 2018 zveřejnil Eurostat příručku o statistickém zpracovávání smluv o energetické náročnosti 17 .

Témata, která nebyla ve stávajících příručkách a pokynech dostatečně ošetřena, byla dále analyzována a projednávána v technických pracovních skupinách a pracovních týmech.

Kromě dvou pravidelných zasedání pracovní skupiny pro statistiky pro účely postupu při nadměrném schodku zorganizoval Eurostat i tři zasedání pracovních týmů (dvě na téma metodických otázek postupu při nadměrném schodku a jedno na téma vládní finanční statistiky).

V návaznosti na závěry Rady pro hospodářské a finanční věci z listopadu 2017 analyzoval Eurostat po roce zkušeností účinnost nových „postupů pro vývoj a zavádění metodiky, z níž vycházejí údaje v oblasti postupu při nadměrném schodku“, 18 a zaměřil se na jejich uplatňování na vývoj různých typů metodických pokynů, které vykládají a doplňují systém ESA 2010. Závěry Rady pro hospodářské a finanční věci z listopadu 2018 o statistice EU 19 zdůraznily, že Rada vítá pokrok dosažený při plánovaném strukturovaném zavádění metodických změn a nové postupy týkající se nových pokynů. Eurostat bude nadále spolupracovat s členskými státy na doplnění a vyjasnění stávajících údajů v rámci postupu při nadměrném schodku, aby se zajistilo jejich účinné uplatňování.

Dne 22. února 2017 přijala Komise zprávu 20 o šetření v souvislosti se zkreslováním statistik v Rakousku podle nařízení (EU) č. 1173/2011 21 a doporučení 22 pro prováděcí rozhodnutí Rady o uložení pokuty Rakousku za zkreslení údajů o dluhu ve spolkové zemi Salcbursko. Podle čl. 8 odst. 1 nařízení přijala Rada dne 28. května 2018 prováděcí rozhodnutí 23 a uložila Rakousku pokutu ve výši 26,82 milionu EUR za zkreslení výše veřejného dluhu v důsledku hrubé nedbalosti ze strany tří vládních subjektů.

2.2.5.Konzistence se souvisejícími účty vládních institucí

Lhůty pro oznámení stanovené v nařízení (ES) č. 479/2009, tedy 1. dubna a 1. října každého roku, byly zavedeny z důvodu zajištění konzistence se souvisejícími ročními a čtvrtletními účty sektoru vládních institucí oznamovanými Eurostatu v různých tabulkách pro předávání údajů podle ESA. Celkové výdaje a příjmy vládních institucí by konkrétně měly být v souladu s oznámenými údaji o přebytku/schodku v rámci postupu při nadměrném schodku.

Údaje oznámené v rámci postupu při nadměrném schodku byly obecně v souladu s účty vládních institucí vykázanými podle ESA 2010, nicméně existují určité pochybnosti ohledně rozvah finančních aktiv a závazků (stavů) a čtvrtletních finančních účtů vládních institucí (tabulka 27 ESA). Některé členské státy ještě musí vyvinout větší úsilí za účelem zlepšení konzistence tabulek 3 pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku s tabulkou 27 ESA.

Byly zjištěny významné nesrovnalosti, pokud jde o čisté finanční transakce za řadu let v případě Řecka, neboť finanční účty vykazované řeckou národní bankou nejsou v souladu s údaji oznámenými v rámci postupu při nadměrném schodku řeckým statistickým úřadem (ELSTAT). Řecká národní banka se v řadě případů neřídila pokyny Eurostatu o účetních standardech ESA 2010. V říjnu 2015 Eurostat rozhodl, že nezveřejní tabulku 27 ESA pro Řecko, dokud se tyto problémy nevyřeší.

Za rok 2017 byly též zjištěny významné nesrovnalosti v případě Francie v evidenci ostatních pohledávek u ústředních vládních institucí a fondů sociálního zabezpečení.

V případě Německa, Portugalska (2014–2017) a Španělska (2014–2016) se vykazování statistické odchylky v tabulkách pro oznámení z října 2018 liší od běžného úzu pro tabulku 27 ESA, což vede ke značným nesrovnalostem za všechny roky.

Údaje o přebytku/schodku, tvorbě hrubého fixního kapitálu a výdajových úrocích oznámené členskými státy byly plně v souladu s ročními a čtvrtletními údaji o výdajích a příjmech vládních institucí (tabulky 2 a 25 ESA). Údaje o ročním dluhu a čtvrtletním dluhu vládních institucí (tabulka 28 ESA) se rovněž dokonale shodovaly u všech členských států.

2.3.Zveřejňování

2.3.1.Zveřejňování souhrnných údajů a podrobných oznamovacích tabulek

Podle čl. 14 odst. 1 nařízení (ES) č. 479/2009 „Komise (Eurostat) poskytne údaje o skutečném schodku veřejných financí a veřejném zadlužení pro účely použití Protokolu o postupu při nadměrném schodku do tří týdnů od uplynutí oznamovací lhůty […]. Údaje se poskytují formou zveřejnění.“

Eurostat zveřejnil údaje o schodku a dluhu sektoru vládních institucí na svých internetových stránkách dne 23. dubna 24 a 22. října 25 společně se všemi konečnými oznamovacími tabulkami 26 , které předložily členské státy, a rovněž s údaji o:

-vnitřní dynamice dluhu,

-intervencích vládních institucí na podporu finančních institucí,

-stavech závazků v případě obchodních úvěrů a záloh a

-revizích přebytku/schodku a dluhu vládních institucí.

Zveřejnil rovněž tiskovou zprávu o maastrichtském dluhu za každé čtvrtletí, a to v přibližných intervalech T+115 27 dnů, a tiskovou zprávu o čtvrtletním schodku vládních institucí.

Podle nařízení (ES) č. 479/2009 musí členské státy zveřejnit skutečné údaje o výši schodku a dluhu. Všechny členské státy zveřejňují údaje o výši schodku a dluhu na národní úrovni. Většina členských států sdělila Eurostatu, že zveřejňují všechny tabulky pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku. Pět členských států (Bulharsko, Itálie, Lucembursko, Polsko a Slovensko) zveřejnilo pouze některé z tabulek pro oznámení. Francie zveřejnila údaje o schodku a dluhu na vnitrostátní úrovni v jiném formátu než jsou tabulky pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku.

2.3.2.Výhrady ke kvalitě údajů

Duben 2018

Eurostat zachoval svou výhradu ke kvalitě údajů oznámených Maďarskem a Francií. Výhrada ke kvalitě údajů oznámených Maďarskem v souvislosti se sektorovou klasifikací nadací zřízených maďarskou národní bankou byla zachována, zatímco výhrada týkající se sektorové klasifikace Eximbank byla stažena. Výhrada ke kvalitě údajů oznámených Francií byla v porovnání s tiskovou zprávou z října 2017 týkající se sektorové klasifikace Agence Française de Développement a evidence kapitálové injekce do společnosti AREVA pozměněna.

Eurostat stáhl svou výhradu ke kvalitě údajů oznámených Belgií v souvislosti se sektorovou klasifikací nemocnic do doby, než budou známy výsledky probíhajících konzultací v dané záležitosti na úrovni EU.

Říjen 2018

Eurostat zachoval svou výhradu ke kvalitě údajů oznámených Maďarskem v souvislosti se sektorovou klasifikací nadací zřízených maďarskou národní bankou.

Eurostat stáhl svou výhradu ke kvalitě údajů oznámených Francií v souvislosti se sektorovou klasifikací Agence Française de Développement a evidencí kapitálové injekce do společnosti AREVA.

2.3.3.Změny oznámených údajů

Eurostat nijak nezměnil údaje oznámené členskými státy v rámci postupu při nadměrném schodku v dubnu ani říjnu 2018.

2.3.4.Zveřejnění metadat (soupisů) 28

Nařízení (ES) č. 479/2009 stanoví, že soupisy v rámci postupu při nadměrném schodku patří mezi statistické informace, které musí členské státy poskytovat. Rovněž vyžaduje, aby byly soupisy zveřejňovány na úrovni členských států.

V roce 2014 došlo ke zlepšení formátu soupisů v rámci postupu při nadměrném schodku (provedení změn týkajících se struktury a míry podrobnosti) a bylo dosaženo dohody s členskými státy o nové šabloně pro soupisy pro systém ESA 2010. Do konce roku 2018 zveřejnil Eurostat revidované soupisy pro 24 členských států. Zbývající čtyři členské státy (Francie, Irsko, Lucembursko a Nizozemsko) poskytly návrh soupisů v rámci postupu při nadměrném schodku v novém formátu a očekává se další pokrok.

3.Závěry

Eurostat konstatuje pokračující celkové zlepšení, pokud jde o konzistenci a úplnost oznámených fiskálních údajů. Jejich kvalitu je však třeba dále zlepšovat. V roce 2018 Eurostat usiloval o zlepšení kvality fiskálních údajů prostřednictvím dvoustranných objasnění při posuzování oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku a zintenzivněním kontaktů a konzultací s členskými státy mezi oznámeními. Zveřejněním všech dopisů Eurostatu obsahujících poradenství ohledně metodiky se zlepšilo sdílení znalostí a transparentnost, jakož i komplexní úsilí o komunikaci mezi uživateli a tvůrci statistik v souvislosti s vývojem metodiky.

V případě některých členských států přetrvávají u čtvrtletních finančních účtů problémy s konzistencí, zejména pokud jde o Řecko.

Eurostat zachoval svoje výhrady ke kvalitě údajů, které v oznameních v rámci postupu při nadměrném schodku vykázala Francie (v dubnu) a Maďarsko (v dubnu a říjnu). Stáhl své výhrady vůči Belgii (v dubnu) a Francii (v říjnu).

Eurostat dospěl k celkovému závěru, že kvalita fiskálních údajů se i v roce 2018 zvyšovala. Členské státy obecně poskytly kvalitnější a úplnější informace v tabulkách pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku i v jiných příslušných statistických výkazech.

(1)

   Nařízení Rady (ES) č. 479/2009 o použití Protokolu o postupu při nadměrném schodku, připojeného ke Smlouvě o založení Evropského společenství (Úř. věst. L 145, 10.6.2009, s. 1).

(2)

Údaje za poslední čtyři roky podle čl. 3 odst. 2 nařízení (ES) č. 479/2009.

(3)

   COM(2018) 112 final.

(4)

   Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 549/2013 ze dne 21. května 2013 o Evropském systému národních a regionálních účtů v Evropské unii („ESA 2010“) (Úř. věst. L 174, 26.6.2013, s. 1).

(5)

   Čl. 3 odst. 1 a 3 nařízení (ES) č. 479/2009.

(6)

   Skutečné údaje mohou být odhadované, prozatímní, částečně finalizované nebo finalizované.

(7)

     V Protokolu o postupu při nadměrném schodku připojeném ke Smlouvě o fungování EU je veřejný dluh definován jako konsolidovaný hrubý dluh celého sektoru vládních institucí, jenž je ke konci roku nesplacený (v nominální hodnotě). Podle nařízení (ES) č. 479/2009 zahrnuje veřejný dluh oběživo a vklady (AF.2), dluhové cenné papíry (AF.3) a půjčky (AF.4), jak jsou definovány v systému ESA 2010.

(8)

     Čl. 3 odst. 2 nařízení (ES) č. 479/2009.

(9)

   Viz prohlášení připojená k zápisu z jednání Rady ze dne 22. listopadu 1993:    
https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/gfs/images/e/e7/Statements_9817.en93.pdf

(10)

   Nařízení (ES) č. 479/2009 pouze výslovně vyžaduje, aby členské státy poskytly plánované údaje v tabulkách 1 a 2A pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku.

(11)

   Tabulky členských států pro oznámení v rámci postupu při nadměrném schodku jsou k dispozici na internetových stránkách Eurostatu:    
http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables

(12)

   Uvedený dotazník obsahuje 13 oddílů, ve kterých se požadují kvantitativní a některé kvalitativní informace z různých oblastí, jako jsou transakce v daních a sociálních příspěvcích a s EU, pořizování vojenského vybavení, vládní záruky, zrušení dluhu, kapitálové injekce vládních institucí do veřejných korporací, partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, přesměrování transakcí atd.

(13)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/9306957/Background-note-on-gov-interventions-Oct2018.pdf  

(14)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/eurostat-edp-visits-to-member-states

(15)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/guidance-on-accounting-rules

(16)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/advice-to-member-states

(17)

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/8885635/guide_to_statistical_treatment_of_epcs_en.pdf  

(18)

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/2041329/Procedures-Dev-and-Implt-Methodology-EDP-data.pdf  

(19)

http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-13865-2018-INIT/cs/pdf

(20)

COM(2017) 94 final.

(21)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1173/2011 ze dne 16. listopadu 2011 o účinném prosazování rozpočtového dohledu v eurozóně (Úř. věst. L 306, 23.11.2011, s. 1).

(22)

COM(2017) 93 final.

(23)

Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2018/818 ze dne 28. května 2018 o uložení pokuty Rakousku za zkreslení údajů o dluhu ve spolkové zemi Salcbursko (Úř. věst. L 137, 4.6.2018, s. 23).

(24)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/8824490/2-23042018-AP-EN.pdf

(25)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9328077/2-22102018-AP-EN.pdf  

(26)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables

(27)

     „t“ se vztahuje ke konci období, jehož se týká oznamování.

(28)

   Soupisy metod, postupů a zdrojů použitých při zpracování údajů o skutečné výši schodku a dluhu a souvisejících účtů vládních institucí.

Top