EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019DC0155

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o kvalite fiškálnych údajov vykázaných členskými štátmi v roku 2018

COM/2019/155 final

V Bruseli27. 3. 2019

COM(2019) 155 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o kvalite fiškálnych údajov vykázaných členskými štátmi v roku 2018


SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o kvalite fiškálnych údajov vykázaných členskými štátmi v roku 2018

OBSAH

1.    Súvislosti    

2.    Hlavné zistenia hodnotenia údajov o výške deficitu verejných financií a verejného dlhu zaslaných v roku 2018    

2.1.    Včasnosť, spoľahlivosť a úplnosť    

2.1.1.Včasnosť

2.1.2.Spoľahlivosť

2.1.3.Úplnosť tabuliek a sprievodných informácií

2.1.4.Doplňujúca tabuľka na vykazovanie zásahov verejnej správy v prospech finančných inštitúcií

2.1.5.Dotazník o medzištátnych pôžičkách

2.2.    Súlad s účtovnými pravidlami a konzistentnosť štatistických údajov    

2.2.1.Výmena informácií a objasnenia

2.2.2.Konzultačné a metodické návštevy

2.2.3.Osobitné poradenstvo Eurostatu

2.2.4.Aktuálne metodické otázky

2.2.5.Konzistentnosť so základnými účtami verejnej správy

2.3.    Uverejnenie    

2.3.1.Uverejnenie kľúčových údajov a podrobných notifikačných tabuliek

2.3.2.Výhrady ku kvalite údajov

2.3.3.Zmeny vykázaných údajov

2.3.4.Uverejňovanie metaúdajov (popisy zdrojov a metód)

3.    Závery    


1.Súvislosti

V článku 8 ods. 3 nariadenia Rady (ES) č. 479/2009 o uplatňovaní Protokolu o postupe pri nadmernom schodku (EDP) 1 , sa od Komisie (Eurostatu) vyžaduje, aby pravidelne podávala správy Európskemu parlamentu a Rade o kvalite skutočných 2 fiškálnych údajov vykazovaných členskými štátmi. Táto ročná správa sa týka celkového hodnotenia údajov, pokiaľ ide o včasnosť, spoľahlivosť, úplnosť a konzistentnosť údajov a dodržiavanie účtovných pravidiel zo strany členských štátov. Komisia prijala predchádzajúcu správu (o údajoch za rok 2017) 8. marca 2018 3 .

Eurostat pravidelne hodnotí kvalitu skutočných údajov na účely EDP vykazovaných členskými štátmi, ako aj súvisiacich účtov sektora verejnej správy v súlade s nariadením (EÚ) č. 549/2013 4 (ESA 2010). Toto hodnotenie je zamerané na faktory, ktorými sa objasňuje prebytok/deficit verejných financií (ako percentuálny podiel HDP) a zmeny v pomere verejného dlhu k HDP. Členské štáty zasielajú tieto informácie Eurostatu dvakrát ročne v notifikačných tabuľkách v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom deficite (ďalej len „notifikačné tabuľky EDP“), v dotazníku k notifikačným tabuľkám, v doplňujúcej tabuľke týkajúcej sa zásahov verejnej správy v prospech finančných inštitúcií, ako aj prostredníctvom bilaterálnych vysvetlení. Eurostat okrem toho udržiava kontakt s členskými štátmi prostredníctvom pravidelných konzultačných návštev v rámci EDP.

Táto správa vychádza z hlavných zistení a výsledkov údajov, ktoré členské štáty vykázali na účely EDP v roku 2018. Zameriava sa najnovšie správy predložené v októbri 2018, pričom ich, ak je to vhodné, porovnáva s údajmi zaslanými v apríli 2018 a v roku 2017.

2.Hlavné zistenia hodnotenia údajov o výške deficitu verejných financií a verejného dlhu zaslaných v roku 2018

2.1.Včasnosť, spoľahlivosť a úplnosť

2.1.1.Včasnosť

Členské štáty majú povinnosť zasielať Eurostatu skutočné a plánované údaje na účely postupu pri nadmernom deficite dvakrát ročne, do 1. apríla a do 1. októbra 5 . Vykazovanie na účely postupu pri nadmernom deficite v roku 2018 sa týkalo obdobia 2014 až 2018. Údaje za rok 2018 sú údaje plánované vnútroštátnymi orgánmi, zatiaľ čo údaje za roky 2014 až 2017 sú skutočné údaje 6 . V súlade s článkom 8 ods. 1 nariadenia (ES) č. 479/2009 Eurostat posudzuje skutočné údaje, ale neposudzuje plánované údaje.

Všetky členské štáty dodržali termíny zasielania údajov v prípade oboch oznámení.

2.1.2.Spoľahlivosť

Revízie, ktoré sa vykonali od oznámenia na účely EDP v apríli 2018 do oznámenia v októbri 2018, súviseli najmä s aktualizáciou zdrojových údajov, predovšetkým s pracovnými bilanciami a daňovými údajmi, a s metodickými zmenami, napríklad zmenami zaradenia jednotiek a transakcií.

Pokiaľ ide o revízie údajov za rok 2017 medzi oznámeniami z apríla a októbra 2018, prebytok/deficit verejných financií (ako percentuálny podiel HDP) sa zlepšil v prípade desiatich členských štátov, zatiaľ čo v ôsmich sa zhoršil. Najväčšie pozitívne revízie vykonali Poľsko, Slovensko, Švédsko (všetky tri +0,3 percentuálneho bodu) a Bulharsko (+0,2 percentuálneho bodu) a najväčšie negatívne revízie vykonali Malta (–0,4 percentuálneho bodu), Maďarsko a Nemecko (obe –0,3 percentuálneho bodu). Najväčšie revízie úrovne dlhu z roku 2017 smerom nahor z dôvodov iných ako revízia HDP vykonalo Francúzsko (+1,7 percentuálneho bodu), Bulharsko (+0,8 percentuálneho bodu), Holandsko a Cyprus (obe +0,5 percentuálneho bodu), Belgicko (+0,4 percentuálneho bodu) a Malta (+0,3 percentuálneho bodu), zatiaľ čo Dánsko revidovalo úroveň dlhu smerom nadol (–0,3 percentuálneho bodu).

Revízie HDP mali výrazný vplyv na pomer dlhu k HDP v niekoľkých členských štátoch. Zvýšenie pomeru dlhu v dôsledku revízie HDP bolo zaznamenané konkrétne v prípade Slovinska, Írska (obe +0,5 percentuálneho bodu), Švédska (+0,2 percentuálneho bodu), Slovenska a Česka (obe +0,1 percentuálneho bodu). Zníženia boli zaznamenané v prípade 22 členských štátov, pričom najväčšie boli v Grécku (–2,5 percentuálneho bodu), na Cypre (–1,8 percentuálneho bodu), v Portugalsku (–1,0 percentuálneho bodu), v Taliansku a Bulharsku (obe –0,6 percentuálneho bodu).

2.1.3.Úplnosť tabuliek a sprievodných informácií

Vypĺňanie tabuliek na zasielanie údajov je zákonnou povinnosťou a je nevyhnutné na to, aby Eurostat mohol riadne posúdiť kvalitu údajov. V článku 8 ods. 2 nariadenia (ES) č. 479/2009 sa požaduje, aby členské štáty Eurostatu poskytovali príslušné štatistické informácie, ktoré konkrétne znamenajú:

a)    údaje z národných účtov;

b)    popisy zdrojov a metód [v nariadení (ES) č. 479/2009 „zoznamy“];

c)    tabuľky v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom schodku;

d)    dodatočné dotazníky a vysvetlenia k uvedeným oznámeniam.

Existujú štyri hlavné notifikačné tabuľky EDP:

-tabuľka č. 1 obsahuje oznámené údaje o výške prebytku/deficitu verejných financií (spolu 7 a podľa subsektorov verejnej správy) a úrovniach dlhu (spolu a podľa kategórií finančného nástroja). Týka sa aj HDP v bežných trhových cenách a výdavkov verejnej správy na tvorbu hrubého fixného kapitálu a na úroky.

-tabuľky 2A až 2D obsahujú údaje, ktorými sa objasňuje súvislosť medzi vnútroštátnymi pravidlami týkajúcimi sa salda verejných financií (v metodike národných účtov „pracovná bilancia“) a prebytkom/deficitom jednotlivých subsektorov verejnej správy (v metodike národných účtov „čisté poskytnuté/prijaté pôžičky“) 8 , 

-tabuľky 3A až 3D obsahujú údaje, ktorými sa objasňuje, ako prebytok/deficit verejných financií a iné relevantné faktory prispievajú ku kolísaniu úrovne verejného dlhu a k jeho konsolidácii, a

-tabuľka 4 obsahuje najmä údaje o obchodných úveroch a preddavkoch 9 .

V roku 2018 sa notifikačné tabuľky EDP 1 a 2 vzťahovali na roky 2014 až 2018 10 , zatiaľ čo ostatné tabuľky sa vzťahovali na roky 2014 až 2017.

Všetky členské štáty poskytli Eurostatu všetky notifikačné tabuľky EDP 11 v apríli, ako aj v októbri. Pri zasielaní údajov v októbri všetky v celom rozsahu vyplnili notifikačnú tabuľku EDP 1 a uviedli v notifikačnej tabuľke EDP 2 podrobné údaje o súvislosti medzi pracovnou bilanciou a prebytkom/deficitom verejných financií na účely EDP za všetky subsektory. Niektoré krajiny (Nemecko, Rakúsko) neuviedli všetky korekčné položky tak, ako sa požadovalo vo vzore, a niektoré členské štáty (Nemecko, Taliansko, Holandsko, Fínsko a Švédsko) uviedli zostatkové korekčné položky.

Pokiaľ ide o notifikačné tabuľky EDP 3, nie všetky členské štáty poskytli všetky členenia, najmä pokiaľ ide o miestnu samosprávu.

Stav obchodných úverov a preddavkov verejnej správy by sa mal vykazovať v notifikačnej tabuľke EDP 4. Úplné pokrytie všetkých subsektorov verejnej správy ani v rámci subsektorov sa však ešte vo všetkých členských štátoch nedosiahlo. Niektoré členské štáty označili údaje za predbežné alebo odhadované. Údaje za Belgicko, Bulharsko, Nemecko, Írsko, Francúzsko, Taliansko, Cyprus, Luxembursko, Maltu, Holandsko, Poľsko a Spojené kráľovstvo budú možno v prípade budúcich oznámení revidované.

Hoci úplnosť tabuliek EDP by mohla byť ešte lepšia, očakáva sa, že existujúce problémy budú mať len malý vplyv na kvalitu údajov.

Všetky členské štáty vyplnili „dotazník k notifikačným tabuľkám EDP“ 12 . Hoci rozsah odpovedí a ich kvalita sa naďalej zlepšujú, stále je potrebný pokrok, keďže niektoré členské štáty neuviedli všetky požadované údaje. Ide najmä o údaje o pohľadávkach ústrednej štátnej správy a zrušeniach dlhu, členenie ostatných pohľadávok/záväzkov, zaznamenanie štátnych záruk (predovšetkým v prípade miestnej samosprávy) a údaje o kapitálových injekciách.

2.1.4.Doplňujúca tabuľka na vykazovanie zásahov verejnej správy v prospech finančných inštitúcií 

Od 15. júla 2009 Eurostat zbiera súbor doplňujúcich údajov o zásahoch verejnej správy v prospech finančných inštitúcií. Údaje zozbierané v roku 2018 sa týkali obdobia 2007 až 2017. Všetky členské štáty s výnimkou piatich (Estónsko, Malta, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) informovali o zásahoch verejnej správy počas uvedeného obdobia. Vo Fínsku (2008) a v Česku (2013 až 2015) sa jediné oznámené zásahy týkali podmienených záväzkov. V roku 2017 väčšina krajín oznámila neutrálny alebo obmedzený vplyv zásahov verejnej správy v prospech finančných inštitúcií – okrem Portugalska, Talianska a Cypru, kde bol tento vplyv väčší. Najväčší kumulovaný vplyv na verejný dlh ku koncu roka 2017 bol zaznamenaný v Grécku, na Cypre a v Írsku.

Spolu so svojou tlačovou správou o EDP Eurostat uverejnil podkladový dokument 13 o zásahoch verejnej správy v prospech finančných inštitúcií, v ktorom poskytol viac informácií o obsahu doplňujúcej tabuľky a zisteniach týkajúcich sa údajov. 

2.1.5.Dotazník o medzištátnych pôžičkách

Členské štáty vykazujú údaje o bilaterálnych medzištátnych pôžičkách, ktoré sa zvyčajne poskytujú v rámci programov finančnej pomoci. Tieto údaje a ďalšie informácie o Európskom nástroji finančnej stability sú zapracované aj do tlačovej správy o EDP. Údaje za obdobie 2014 až 2017 sa vzťahovali najmä na pôžičky poskytnuté Grécku, Írsku a Portugalsku.

Bilaterálne medzištátne pôžičky sa pri výpočte agregátov verejného (maastrichtského) dlhu za členské štáty EÚ28 a eurozónu odpočítavajú, keďže tie sa vykazujú na konsolidovanom základe.

2.2.Súlad s účtovnými pravidlami a konzistentnosť štatistických údajov

2.2.1.Výmena informácií a objasnenia

Eurostat sa počas trojtýždňového notifikačného obdobia od jarného/jesenného termínu na zasielanie údajov do zverejnenia údajov obrátil na všetky národné štatistické orgány so žiadosťou o ďalšie informácie a objasnenie v súvislosti s uplatňovaním účtovných pravidiel na konkrétne transakcie. V rámci toho došlo k intenzívnej korešpondencii.

Za vykazované obdobie z jesene 2018 bolo všetkým členským štátom zaslané prvé kolo žiadostí o vysvetlenie do 5. októbra a druhé do 12. októbra. Tretie kolo bolo zaslané 16 členským štátom a štvrté jednému. Eurostat požiadal niektoré členské štáty, aby poskytli revidované notifikačné tabuľky EDP, revidované tabuľky základných účtov verejnej správy (t. j. ročné účty výdavkov a príjmov a štvrťročné finančné a nefinančné účty) a revidovaný „dotazník k notifikačným tabuľkám EDP“. Vo väčšine prípadov zmeny údajov spočívali v opravách technických chýb a vnútorných nezrovnalostí a úpravách. Niekoľko zmien súviselo s aktualizáciou zdrojových údajov zahŕňajúcich skutočné a plánované údaje.

2.2.2.Konzultačné a metodické návštevy

V nariadení (ES) č. 479/2009 sa stanovuje, že Eurostat má uskutočňovať konzultačné a metodické návštevy v členských štátoch. Na týchto návštevách sa ako pozorovatelia pravidelne zúčastňujú zástupcovia GR ECFIN a Európskej centrálnej banky.

Počas pravidelných (najmenej každý druhý rok) konzultačných návštev v členských štátoch Eurostat skúma vykazované údaje, prešetruje metodické otázky, diskutuje na tému štatistických procesov a zdrojov uvedených v popisoch zdrojov a metód a posudzuje súlad s príslušnými účtovnými pravidlami (vymedzením verejnej správy, časom zaznamenávania a klasifikáciou transakcií a pasív verejnej správy).

Metodické návštevy sa uskutočňujú iba vo výnimočných prípadoch, keď boli zistené závažné riziká alebo problémy s kvalitou údajov.

Návštevy ad hoc alebo technické návštevy sa môžu organizovať aj v prípade, že sa Eurostat obráti na členský štát v špecifickej dôležitej veci, ktorú je možné vyriešiť len uskutočnením stretnutia s príslušnými orgánmi.

V roku 2018 Eurostat uskutočnil konzultačné návštevy na účely EDP v Holandsku, vo Fínsku, v Rumunsku, Nemecku, Poľsku, Grécku (dvakrát), Litve, na Malte, v Bulharsku, Belgicku, Chorvátsku a Taliansku. Uskutočnili sa aj návštevy ad hoc vo Francúzsku a v Španielsku a jedna technická návšteva na Islande. Metodické návštevy sa neuskutočnili.

Záverečné zistenia všetkých konzultačných návštev s opisom dohodnutých opatrení a súčasného stavu sa zasielajú Hospodárskemu a finančnému výboru a zverejňujú sa na webovom sídle Eurostatu 14 . Konzultačné návštevy a realizácia týchto opatrení viedli v priebehu času k značnému zlepšeniu kvality údajov.

2.2.3.Osobitné poradenstvo Eurostatu

Členské štáty sa pravidelne obracajú na Eurostat s požiadavkami na objasnenie otázok z oblasti národných účtov týkajúcich sa už uskutočnených alebo budúcich operácií. Eurostat poskytuje poradenstvo v súlade s uverejnenými usmerneniami 15 . Od júla 2016 v záujme transparentnosti Eurostat uverejňuje všetky svoje poradenské listy 16 bez toho, aby najskôr požiadal o súhlas dotknutý členský štát, čo bola predtým bežná prax. V roku 2018 bolo uverejnených 21 poradenských listov.

2.2.4.Aktuálne metodické otázky

Eurostat monitoruje uplatňovanie pravidiel ESA 2010 a svoje metodické rozhodnutia analýzou údajov vykázaných členskými štátmi v notifikačných tabuľkách EDP a dotazníku k notifikačným tabuľkám EDP, ako aj prostredníctvom rokovania s národnými štatistickými orgánmi počas konzultačných návštev v rámci EDP.

Poskytuje ďalšie metodické usmernenia o účtovných pravidlách na účely štatistiky EDP a účtovných pravidlách v oblasti štatistiky verejných financií, ktorými sa dopĺňajú všeobecné pravidlá ESA 2010. Po konzultácii s národnými štatistickými orgánmi je Eurostat zodpovedný za uverejnenie usmerňujúcich poznámok. Eurostat je zároveň zodpovedný aj za uverejnenie objasnení účtovných pravidiel v prípade niektorých veľmi špecifických otázok.

Eurostat 8. mája 2018 zverejnil príručku 17 o štatistickom spracovaní zmlúv o energetickej efektívnosti.

Otázky, ktoré nie sú dostatočne pokryté v existujúcich príručkách a usmerneniach, sa ďalej analyzovali a rozoberali v technických pracovných skupinách a iných pracovných skupinách.

Okrem dvoch pravidelných stretnutí pracovnej skupiny pre štatistiku o EDP Eurostat zorganizoval tri stretnutia pracovnej skupiny (dve o metodických otázkach týkajúcich sa EDP a druhé o štatistike verejných financií).

V nadväznosti na závery Rady ECOFIN z novembra 2017 Eurostat analyzoval účinnosť nových „postupov vypracúvania a zavádzania metodiky, o ktorú sa opierajú údaje na účely EDP“ 18 na základe skúseností získaných počas jedného roka, pričom sa zameral na uplatňovanie týchto postupov pri vypracúvaní rôznych druhov metodických usmernení, ktoré vykladajú a dopĺňajú ESA 2010. V záveroch Rady ECOFIN z novembra 2018 o štatistike EÚ 19 sa zdôraznilo, že Rada privítala pokrok v štruktúrovanom a dobre rozvrhnutom zavádzaní metodických zmien a v súvislosti s novými postupmi týkajúcimi sa nového usmernenia. Eurostat bude naďalej spolupracovať s členskými štátmi na dopĺňaní a objasňovaní existujúcich postupov pri EDP s cieľom zabezpečiť ich účinné uplatňovanie.

Komisia 22. februára 2017 prijala správu 20 o vyšetrovaní v súvislosti s manipulovaním štatistických údajov v Rakúsku, ako sa uvádza v nariadení (EÚ) č. 1173/2011 21 , a odporúčanie 22 k vykonávaciemu rozhodnutiu Rady o uložení pokuty Rakúsku za manipuláciu s údajmi o dlhu v spolkovej krajine Salzbursko. Rada podľa článku 8 ods. 1 nariadenia 28. mája 2018 prijala vykonávacie rozhodnutie 23 a Rakúsku uložila pokutu vo výške 26,82 milióna EUR za skreslenie údajov o verejnom dlhu z dôvodu hrubej nedbalosti troch vládnych subjektov.

2.2.5.Konzistentnosť so základnými účtami verejnej správy

Termíny na zasielanie údajov 1. apríl a 1. október stanovené v nariadení (ES) č. 479/2009 boli zavedené s cieľom zabezpečiť súlad so základnými ročnými a štvrťročnými účtami verejnej správy, ktoré sa zasielajú Eurostatu v podobe rôznych tabuliek podľa metodiky ESA. Konkrétne sa vyžaduje, aby celkové údaje o výdavkoch a príjmoch verejnej správy boli konzistentné so zaslaným údajom o prebytku/deficite EDP.

Údaje na účely EDP boli vo všeobecnosti konzistentné s účtami verejnej správy vykazovanými podľa ESA 2010, hoci existujú určité pochybnosti v súvislosti so súvahami týkajúcimi sa finančných aktív a pasív (stavov) a štvrťročných finančných účtov verejnej správy (tabuľka 27 ESA). V niektorých členských štátoch je stále potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na zlepšenie súladu notifikačných tabuliek EDP 3 s tabuľkou 27 ESA.

V prípade Grécka už niekoľko rokov existujú podstatné rozdiely pri čistých finančných transakciách, keďže finančné účty vykázané gréckou národnou bankou nie sú v súlade s EDP údajmi, ktoré na účely EDP oznámil ELSTAT. Grécka národná banka vo viacerých otázkach nezohľadnila usmernenia Eurostatu o účtovnom rámci ESA 2010. V októbri 2015 sa Eurostat rozhodol, že neuverejní tabuľku 27 ESA za Grécko, kým sa tieto otázky nevyriešia.

Ukázali sa aj zjavné nezrovnalosti v prípade Francúzska, pokiaľ ide o zaznamenávanie ostatných pohľadávok za fondy ústrednej štátnej správy a sociálneho zabezpečenia v roku 2017.

Pokiaľ ide o Nemecko, Portugalsko (2014 – 2017) a Španielsko (2014 – 2016), vykazovanie štatistickej diskrepancie v notifikačných tabuľkách z októbra 2018 sa odchyľuje od dohovoru týkajúceho sa tabuľky 27 ESA, čo vedie k značným diskrepanciám za všetky roky.

Údaje o prebytku/deficite, tvorbe hrubého fixného kapitálu a úrokových výdavkoch, ktoré vykázali členské štáty, boli úplne konzistentné s ročnými a štvrťročnými údajmi o výdavkoch a príjmoch verejnej správy (tabuľky 2 a 25 ESA). Aj pokiaľ ide o údaje o ročnom dlhu a štvrťročnom verejnom dlhu (tabuľka 28 ESA), pri žiadnom členskom štáte sa nevyskytla žiadna odchýlka.

2.3.Uverejnenie

2.3.1.Uverejnenie kľúčových údajov a podrobných notifikačných tabuliek

Podľa článku 14 ods. 1 nariadenia (ES) č. 479/2009 „Komisia (Eurostat) poskytuje údaje o skutočnom schodku a dlhu sektora verejnej správy na uplatňovanie Protokolu o postupe pri nadmernom schodku do troch týždňov od oznámenia termínov […]. Uvedené údaje sa poskytujú prostredníctvom uverejnenia.“

Eurostat zverejnil údaje o deficite verejných financií a verejnom dlhu na svojom webovom sídle 23. apríla 24 a 22. októbra 25 spolu so všetkými definitívnymi notifikačnými tabuľkami 26 , ktoré zaslali členské štáty, a dokumentmi o:

-zosúladení dlhu a deficitu,

-zásahoch verejnej správy v prospech finančných inštitúcií,

-stave záväzkov v oblasti obchodných úverov a preddavkov a

-revíziách prebytku/deficitu verejných financií a verejného dlhu.

Eurostat uverejnil aj tlačovú správu o štvrťročnom maastrichtskom dlhu s časovým odstupom približne t + 115 27 dní a tlačovú správu o štvrťročnom deficite verejných financií.

Podľa nariadenia (ES) č. 479/2009 musia členské štáty zverejniť svoje skutočné údaje o deficite a dlhu. Všetky členské štáty zverejňujú údaje o deficite a dlhu na celoštátnej úrovni. Väčšina z nich informovala Eurostat, že zverejňujú všetky svoje notifikačné tabuľky EDP. Päť členských štátov (Bulharsko, Taliansko, Luxembursko, Poľsko a Slovensko) uverejnilo len niektoré z notifikačných tabuliek EDP. Francúzsko uverejnilo údaje o deficite a dlhu na celoštátnej úrovni vo formáte, ktorý je odlišný od notifikačných tabuliek EDP.

2.3.2.Výhrady ku kvalite údajov

Apríl 2018

Eurostat zopakoval svoju výhradu ku kvalite údajov, ktoré vykázali Maďarsko a Francúzsko. Zopakoval výhradu ku kvalite údajov, ktoré vykázalo Maďarsko, v súvislosti so sektorovou klasifikáciou nadácií vytvorených maďarskou národnou bankou, zatiaľ čo výhradu týkajúcu sa sektorovej klasifikácie Eximbanky stiahol. Výhrada ku kvalite údajov oznámených Francúzskom bola v porovnaní so správou z októbra 2017 zmenená, pokiaľ ide o sektorovú klasifikáciu Agence Française de Développement a zaobchádzanie s kapitálovou injekciou do AREVA.

Eurostat stiahol svoje výhrady ku kvalite údajov, ktoré vykázalo Belgicko, pokiaľ ide o sektorovú klasifikáciu nemocníc, kým nebudú k dispozícii výsledky prebiehajúcich konzultácií o tejto otázke na úrovni EÚ.

Október 2018

Eurostat zopakoval výhradu ku kvalite údajov, ktoré vykázalo Maďarsko, v súvislosti so sektorovou klasifikáciou nadácií vytvorených maďarskou národnou bankou.

Eurostat stiahol svoje výhrady ku kvalite údajov, ktoré vykázalo Francúzsko, pokiaľ ide o sektorovú klasifikáciu Agence Française de Développement a zaobchádzanie s kapitálovou injekciou do AREVA.

2.3.3.Zmeny vykázaných údajov

Eurostat nevykonal v údajoch, ktoré členské štáty vykázali v notifikačných tabuľkách EDP v apríli alebo októbri 2018, žiadne zmeny.

2.3.4.Uverejňovanie metaúdajov (popisy zdrojov a metód) 28

V nariadení (ES) č. 479/2009 sa stanovuje, že popisy zdrojov a metód použitých na účely EDP sú súčasťou štatistických informácií, ktoré musia členské štáty poskytovať. V nariadení sa vyžaduje aj to, aby sa popisy zdrojov a metód uverejňovali na celoštátnej úrovni.

V roku 2014 bol skvalitnený formát popisov na účely EDP (došlo k zmenám štruktúry a úrovne podrobnosti) a bola dosiahnutá dohoda s členskými štátmi o novom vzore popisu v prípade ESA 2010. Ku koncu roka 2018 Eurostat uverejnil revidované popisy za 24 členských štátov. Zvyšné štyri členské štáty (Francúzsko, Írsko, Luxembursko a Holandsko) predložili návrh popisu na účely EDP v novom formáte a očakáva sa ďalší pokrok.

3.Závery

Eurostat oceňuje pokračovanie celkového zlepšovania konzistentnosti a úplnosti vykazovaných fiškálnych údajov. Kvalitu fiškálnych údajov však treba ďalej zlepšovať. V roku 2018 sa Eurostat snažil skvalitniť údaje fiškálnych údajov tak, že pri posudzovaní oznámení na účely EDP organizoval bilaterálne objasnenia a zintenzívnil kontakty a konzultácie s členskými štátmi. Vďaka uverejneniu všetkých poradenských listov o metodike sa zlepšila výmena poznatkov a transparentnosť. K zlepšeniam prispelo aj komplexné úsilie v oblasti komunikácie medzi používateľmi a tvorcami štatistiky v súvislosti so zmenami metodiky.

V prípade niekoľkých členských štátov ešte stále existujú problémy s konzistentnosťou štvrťročných finančných účtov, najmä v prípade Grécka.

Eurostat zopakoval svoje výhrady ku kvalite údajov v oznámeniach na účely EDP vykázaných Francúzskom (apríl) a Maďarskom (apríl a október). Výhrady týkajúce sa Belgicka (apríl) a Francúzska (október) naopak stiahol.

Eurostat celkovo dospel k záveru, že kvalita vykazovaných fiškálnych údajov sa v roku 2018 opäť zlepšila. Členské štáty vo všeobecnosti poskytli kvalitnejšie údaje a úplnejšie informácie, a to v notifikačných tabuľkách EDP, ako aj v iných príslušných štatistických výkazoch.

(1)

   Nariadenie Rady (ES) č. 479/2009 o uplatňovaní Protokolu o postupe pri nadmernom schodku, ktorý tvorí prílohu Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva (Ú. v. EÚ L 145, 10.6.2009, s. 1).

(2)

   Údaje za posledné štyri roky podľa článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 479/2009.

(3)

   COM(2018) 112 final.

(4)

   Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 549/2013 z 21. mája 2013 o európskom systéme národných a regionálnych účtov v Európskej únii (ESA 2010) (Ú. v. EÚ L 174, 26.6.2013, s. 1).

(5)

   Článok 3 ods. 1 a 3 nariadenia (ES) č. 479/2009.

(6)

   Skutočné údaje môžu zahŕňať odhadované, predbežné, polodefinitívne alebo definitívne údaje.

(7)

   Protokol o postupe pri nadmernom deficite, ktorý je priložený k Zmluve o fungovaní EÚ, vymedzuje verejný dlh ako konsolidovaný hrubý dlh celého sektora verejnej správy na konci roka (v nominálnej hodnote). Verejný dlh tvoria podľa nariadenia (ES) č. 479/2009 obeživo a vklady (AF.2), dlhové cenné papiere (AF.3) a pôžičky (AF.4), ako sú definované v ESA 2010.

(8)

   Článok 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 479/2009.

(9)

   Pozri vyhlásenia pripojené k zápisnici zo zasadnutia Rady z 22. novembra 1993:    
https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/gfs/images/e/e7/Statements_9817.en93.pdf.

(10)

   V nariadení (ES) č. 479/2009 sa výslovne vyžaduje iba to, aby členské štáty poskytli plánované údaje v notifikačných tabuľkách EDP 1 a 2A.

(11)

   EDP notifikačné tabuľky členských štátov sa nachádzajú na webovom sídle Eurostatu:    
http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables.

(12)

   Dotazník sa skladá z trinástich oddielov, v ktorých sa vyžadujú kvantitatívne a niektoré kvalitatívne informácie v rôznych oblastiach, ako napríklad transakcie v rámci daní a sociálnych príspevkov a transakcie s EÚ, obstarávanie vojenských zariadení, štátne záruky, zrušenia dlhu, kapitálové injekcie verejnej správy do verejných korporácií, verejno-súkromné partnerstvá, transakcie presmerovania atď.

(13)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/9306957/Background-note-on-gov-interventions-Oct2018.pdf.  

(14)

    http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/eurostat-edp-visits-to-member-states.

(15)

    http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/guidance-on-accounting-rules.

(16)

    http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/advice-to-member-states.

(17)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/8885635/guide_to_statistical_treatment_of_epcs_en.pdf.

(18)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/2041329/Procedures-Dev-and-Implt-Methodology-EDP-data.pdf.  

(19)

    http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-13865-2018-INIT/en/pdf.

(20)

   COM(2017) 94 final.

(21)

   Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1173/2011 zo 16. novembra 2011 o účinnom presadzovaní rozpočtového dohľadu v eurozóne (Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 1).

(22)

   COM(2017) 93 final.

(23)

   Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/818 z 28. mája 2018, ktorým sa Rakúsku ukladá pokuta za manipuláciu s údajmi o verejnom dlhu v spolkovej krajine Salzbursko (Ú. v. EÚ L 137, 4.6.2018, s. 23).

(24)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/8824490/2-23042018-AP-EN.pdf.  

(25)

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9328077/2-22102018-AP-EN.pdf.  

(26)

    http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables.

(27)

   Písmenom „t“ sa označuje koniec obdobia, na ktoré sa vzťahuje vykazovanie.

(28)

   Popisy metód, postupov a zdrojov, ktoré sa využívajú na zostavenie údajov o skutočnom deficite verejných financií, verejnom dlhu a základných účtov verejnej správy.

Top