Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0282

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci smíšeného výboru zřízeného Regionální úmluvou o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu, pokud jde o žádost Gruzie, aby se stala smluvní stranou úmluvy

    COM/2016/0282 final - 2016/0147 (NLE)

    V Bruselu dne 24.5.2016

    COM(2016) 282 final

    2016/0147(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci smíšeného výboru zřízeného Regionální úmluvou o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu, pokud jde o žádost Gruzie, aby se stala smluvní stranou úmluvy


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Důvody a cíle návrhu

    Regionální úmluva o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu 1 (dále jen „úmluva“) obsahuje ustanovení o původu zboží obchodovaného v souladu s příslušnými dohodami uzavřenými mezi smluvními stranami.

    V čl. 5 odst. 1 úmluvy se stanoví, že třetí strana se může stát smluvní stranou této úmluvy za předpokladu, že má alespoň s jednou ze smluvních stran platnou dohodu o volném obchodu, která stanoví preferenční pravidla původu. V čl. 2 odst. 2 úmluvy se stanoví, že pro účely této úmluvy se „třetí stranou“ rozumí sousední země nebo území, která není smluvní stranou této úmluvy.

    Dne 23. září 2015 podala Gruzie depozitáři úmluvy (generálnímu sekretariátu Rady EU) písemnou žádost o přistoupení k úmluvě.

    Gruzínské orgány potvrzují, že Gruzie má dohodu o volném obchodu se smluvními stranami, jmenovitě s Evropskou unií a s Tureckem. V důsledku toho Gruzie splňuje podmínku stanovenou v čl. 5 odst. 1 úmluvy, aby se stala smluvní stranou.

    Žádost by proto měla být předložena smíšenému výboru zřízenému úmluvou, a to uplatněním čl. 4 odst. 3 písm. b) uvedené úmluvy, s cílem přijmout rozhodnutí vyzývající Gruzii k přistoupení k úmluvě. Postoj, který má EU zaujmout v rámci smíšeného výboru, by měla stanovit Rada.

    Komise má za to, že přistoupení Gruzie nevyžaduje žádná přechodná ustanovení podle čl. 4 odst. 3 písm. c) úmluvy.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Právním základem rozhodnutí Rady je čl. 207 odst. 4 první pododstavec Smlouvy o fungování Evropské unie ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    Návrh spadá do výlučné pravomoci Unie.

    Volba nástroje

    Navrhovaný nástroj: rozhodnutí Rady.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    Smluvní strany úmluvy a členské státy byly o žádosti informovány na zasedání smíšeného výboru zřízeného úmluvou dne 25. listopadu 2015.

       Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Nebylo třeba využít externích odborných konzultací.

       Posouzení dopadů

    Nebylo třeba ani posuzovat dopady, jelikož přistoupení třetí strany k úmluvě podléhá pouze té podmínce, že tato strana má platnou dohodu o volném obchodu alespoň s jednou ze smluvních stran úmluvy.

    2016/0147 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci smíšeného výboru zřízeného Regionální úmluvou o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu, pokud jde o žádost Gruzie, aby se stala smluvní stranou úmluvy

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 4 první pododstavec ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Regionální úmluva o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu 2 (dále jen „úmluva“) vstoupila v platnost dne 1. prosince 2012.

    (2)V čl. 5 odst. 1 úmluvy se stanoví, že třetí strana se může stát smluvní stranou této úmluvy za předpokladu, že má alespoň s jednou ze smluvních stran platnou dohodu o volném obchodu, která stanoví preferenční pravidla původu.

    (3)Dne 23. září 2015 podala Gruzie depozitáři úmluvy písemnou žádost o přistoupení k úmluvě.

    (4)Gruzie má platnou dohodu o volném obchodu se dvěma smluvními stranami úmluvy, jmenovitě s Tureckem a EU, a splňuje podmínku stanovenou v čl. 5 odst. 1 úmluvy, aby se stala smluvní stranou.

    (5)V souladu s čl. 4 odst. 3 písm. b) úmluvy smíšený výbor rozhodnutím přijímá výzvy třetím stranám, aby přistoupily k úmluvě.

    (6)Postojem Unie v rámci smíšeného výboru by mělo být hlasování ve prospěch rozhodnutí vyzývající Gruzii, aby přistoupila k úmluvě,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci smíšeného výboru zřízeného Regionální úmluvou o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu, pokud jde o žádost Gruzie, aby se stala smluvní stranou uvedené úmluvy, vychází z předlohy rozhodnutí smíšeného výboru připojené k tomuto rozhodnutí.

    Zástupci Unie ve smíšeném výboru mohou odsouhlasit drobné změny předlohy rozhodnutí bez dalšího rozhodnutí Rady.

    Článek 2

    Rozhodnutí Smíšeného výboru se po přijetí zveřejní v Úředním věstníku Evropské unie.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda / předsedkyně

    (1) Úř. věst. L 54, 26.2.2013, s. 4.
    (2) Úř. věst. L 54, 26.2.2013, s. 4.
    Top

    V Bruselu dne 24.5.2016

    COM(2016) 282 final

    PŘÍLOHA

    návrhu

    Rozhodnutí Rady

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci smíšeného výboru zřízeného Regionální úmluvou o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu, pokud jde o žádost Gruzie, aby se stala smluvní stranou úmluvy


    PŘÍLOHA

    předloha

    ROZHODNUTÍ SMÍŠENÉHO VÝBORU ZŘÍZENÉHO REGIONÁLNÍ ÚMLUVOU o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu 

    č.

    ze dne [datum],

    pokud jde o žádost Gruzie, aby se stala smluvní stranou Regionální úmluvy o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu

    Smíšený výbor,

    s ohledem na Regionální úmluvu o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu 1 , dále jen „úmluva“,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)V čl. 5 odst. 1 úmluvy se stanoví, že třetí strana se může stát smluvní stranou této úmluvy za předpokladu, že má alespoň s jednou ze smluvních stran platnou dohodu o volném obchodu, která stanoví preferenční pravidla původu.

    (2)Dne 23. září 2015 podala Gruzie depozitáři úmluvy písemnou žádost o přistoupení k úmluvě.

    (3)Gruzie má platnou dohodu o volném obchodu se dvěma smluvními stranami úmluvy a splňuje podmínku stanovenou v čl. 5 odst. 1 úmluvy, aby se stala smluvní stranou.

    (4)V čl. 4 odst. 3 písm. b) úmluvy se stanoví, že smíšený výbor rozhodnutím přijímá výzvy třetím stranám, aby přistoupily k této úmluvě,

    ROZHODL TAKTO:

    Článek 1

    Gruzie se vyzývá, aby přistoupila k Regionální úmluvě o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu.

    Článek 2

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    V Bruselu dne

       Za smíšený výbor

       předseda / předsedkyně

    (1) Úř. věst. L 54, 26.2.2013, s. 4.
    Top