Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0110(01)

    Zveřejnění žádosti podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

    Úř. věst. C 6, 10.1.2015, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.1.2015   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 6/6


    Zveřejnění žádosti podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

    (2015/C 6/06)

    Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 51 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (1).

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

    o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (2)

    „TELEMEA DE IBĂNEŞTI“

    č. ES: RO-PDO-0005-01182 – 20.11.2013

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Název

    „Telemea de Ibăneşti“

    2.   Členský stát nebo třetí země

    Rumunsko

    3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

    3.1.   Druh produktu

    Třída 1.3 Sýry

    3.2.   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

    „Telemea de Ibănești“ je sýr vyrobený kyselým srážením mléka získaného od plemen domácího skotu.

    Při uvedení na trh má produkt tyto vlastnosti: hmotnost kusů čtvercového tvaru je 0,3–1,0 kg, zatímco hmotnost kusů obdélníkového tvaru je 0,3–0,7 kg. Hmota je kompaktní, pevná a vyznačuje se homogenní, měkkou a máselnou konzistencí. Sýr se dobře krájí, ale nedrobí se. Barva produktu je stejnorodá a pohybuje se od bílé až po bílou s nažloutlým odstínem. Chuť je lahodná, jemně sladkokyselá a jemně slaná a čím je sýr zralejší, tím je chuť intenzivnější. Aroma a vůně jsou jemné a příjemné a při zrání sýra rovněž získávají na intenzitě. Produkt má specifické aroma horských pastvin. Maximální obsah vlhkosti je 62 % a maximální obsah tuku v sušině činí 38 %. Jeho energetická hodnota činí 198 kcal/100 g. Minimální obsah vápníku (Ca) v produktu „Telemea de Ibănești“ je 400 mg/100 g a minimální obsah hořčíku (Mg) je 35 mg/100 g.

    Tento druh sýra lze vyrábět v průběhu celého roku.

    Na trh se uvádí s označením „proaspătă“ [čerstvý] nebo „maturată“ [zralý]. Čerstvý druh sýra s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ je vhodný ke konzumaci 24 hodin po výrobě. V případě zralého druhu sýra s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ je minimální doba zrání 20 dní ode dne výroby.

    3.3.   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

    Surovina používaná na výrobu produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ je kravské mléko získávané od zdravých zvířat chovaných extenzivním způsobem v údolí řeky Gurghiu.

    Ke srážení mléka se používají syřidla vyráběná mikrobiologickou cestou.

    K solení se používá slaný nálev pocházející ze studny se slanou vodou v městě Orșova. Tento nálev obsahuje: 184,4 mg vápníku na litr a 94,6 mg hořčíku na litr, v porovnání s 88,2 mg vápníku na litr a 32,4 mg hořčíku na litr slaného nálevu připraveného z pitné vody a soli při stejné koncentraci soli v rozmezí 21–23 %.

    Slaný nálev zvyšuje osmotický tlak, zpomaluje nebo přerušuje činnost nežádoucích mikroorganismů a díky svému bakteriostatickému působení reguluje mikroflóru v sýru. Kromě toho zajišťuje delší trvanlivost produktu.

    3.4.   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu)

    Dojnice, od nichž pochází mléko na výrobu produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“, jsou krmeny výhradně vláknitým krmivem z vymezené zeměpisné oblasti, tedy údolí řeky Gurghiu.

    Na jaře a v létě jsou dojnice krmeny travinami, které spásají na pastvinách nebo je v ojedinělých případech dostávají ve stáji. Na podzim a v zimě jsou krmeny senem sklízeným z pastvin, jež se nacházejí ve vymezené zeměpisné oblasti.

    Dojnice nedostávají žádné koncentrované krmivo. Minimální roční období pastvy činí šest měsíců.

    Jakost mléka je dána extenzivním způsobem chovu dojnic a jakostí krmiva v údolí řeky Gurghiu. Pastviny a travní porosty se obdělávají a hnojí výlučně s použitím přírodních hnojiv (hnoje).

    3.5.   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

    Chov dojnic, sběr mléka a příprava slaného nálevu, jakož i zpracování, solení a zrání sýra probíhají ve vymezené zeměpisné oblasti.

    3.6.   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.

    Kusy produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ se ihned po solení balí do vakuově uzavřených obalů. Sýry mohou být bezprostředně po solení rovněž vloženy do nádob, v nichž se ukládají do slaného nálevu. Sýr si tak zachová svou nasládlou i slanou příchuť a svou konzistenci, a zároveň se tím zabrání vyschnutí a rozdrobení produktu.

    3.7.   Zvláštní pravidla pro označování

    Produkt s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ se uvádí na trh v kusech čtvercového nebo obdélníkového tvaru, jež jsou opatřeny štítkem s chráněným označením produktu „Telemea de Ibănești“.

    4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

    Oblast výroby tvoří administrativní území tří obcí Gurghiu, Hodac a Ibănești, jež se nacházejí v okresu Mureș a tvoří část údolí řeky Gurghiu.

    5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

    5.1.   Specifičnost zeměpisné oblasti

    Část zeměpisné oblasti výroby sýra s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ tvoří údolí řeky Gurghiu. Tato oblast je charakteristická výskytem specifické flóry vhodné pro chov zvířat, zejména dojnic. Dále se zde vyskytují zdroje slané vody, které místní obyvatelé používají ke konzervaci potravin jako např. mléčných produktů, masa a zeleniny, a především zde žijí lidé, kteří si udržují své starobylé kulinářské a řemeslné tradice.

    Údolí řeky Gurghiu se vyznačuje mírným horským podnebím, které je ve vyšších polohách vlhké a chladné, a mírným kontinentálním podnebím v rovinách. Toto podnebí vytváří vhodné podmínky pro bohatství a různorodost flóry v dané oblasti.

    Bohatství flóry v údolí řeky Gurghiu (1 194 druhů) a výskyt poměrně vysokého počtu endemických, ohrožených, zranitelných nebo vzácných druhů svědčí o tom, že se ve vymezené zeměpisné oblasti nenacházejí žádné zdroje znečištění.

    Rozmanitost povrchu v oblasti údolí řeky Gurghiu přináší chovatelům mléčného skotu a výrobcům sýra druhu telemea značné výhody. Na plochách v této oblasti roste dostatek travin potřebných ke krmení dojnic během léta a zároveň je zde dostatek sena potřebného ke krmení v zimě.

    Kopce Sânioara, Osoiul a Orungii v severní části údolí řeky Gurghiu a vrchy Isticeu a Măgura v údolí řeky Orșova jsou podkarpatské antiklinální hřbety tvořené nánosy z období miocénu s ojedinělými ložisky soli.

    Během římské kolonizace vzniklo a bylo v provozu několik solných dolů. Po zřícení jednoho z nich se vytvořilo solné jezero, které dostalo název Băile Jabenița.

    Podzemní voda v této oblasti není pitná, neboť koncentrace soli významně přesahuje přípustnou hodnotu chlorových iontů ve výši 665,23 mg/l a sodíkových a draselných kationtů ve výši 420,5 mg/l.

    Krmivo dojnic neobsahuje žádný koncentrát, který by zvyšoval kyselost mléka. Cílem všech činností je získat čisté a chutné mléko, které se vyznačuje vůní a aroma charakteristickým pro údolí řeky Gurghiu.

    Díky dobré pověsti produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ dané jeho chutí a vysokou trvanlivostí se místní způsob výroby tohoto druhu sýra dědí z generace na generaci.

    5.2.   Specifičnost produktu

    Název produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ označuje měkký až polotvrdý sýr, jenž za svou lahodnou, mírně slanou chuť vděčí mléku získávanému z mléčných farem nacházejících se v údolí řeky Gurghiu.

    Jeho konzistence a vysoký obsah vápníku a hořčíku vznikají díky zvláštnímu způsobu solení a konzervace ve slaném nálevu získaném ze studny se slanou vodou v městě Orșova. Tím se jednoznačně liší od produktů vyrobených s použitím slaného nálevu vyrobeného z pitné vody a soli.

    Ze zkušebních protokolů týkajících se obsahu minerálů v produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ uchovávaném ve slaném nálevu získaném ze slané vody ze studny v městě Orșova a v produktu uchovávaném v nálevu připraveném z pitné vody a soli (NaCl) vyplývá, že první z produktů má obsah vápníku (Ca) 540 mg/100 g a druhý 380 mg/100 g. Obsah hořčíku (Mg) u prvního z produktů činí 50 mg/100 g a u druhého produktu 32/100 g. Právě díky těmto vlastnostem je produkt „Telemea de Ibănești“ ve srovnání s produktem uchovávaným v nálevu z pitné vody a soli specifický.

    5.3.   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO)

    Souvislost mezi produktem a oblastí jeho výroby se zakládá především na dlouhé tradici specifické pro údolí řeky Gurghiu – chovu mléčného skotu a výrobě a způsobu solení produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“.

    Bohatá a rozmanitá strava dojnic dodává mléku zvláštní organoleptické vlastnosti, díky nimž má sýr jedinečnou chuť a aroma, jež ho odlišují od jiných produktů stejné kategorie.

    Tento produkt typický pro vymezenou oblast vzniká díky řemeslné zručnosti a zkušenostem místních obyvatel ve spojení s místně specifickými metodami solení ve slaném nálevu s použitím slané vody ze studny v městě Orșova.

    Mezi starodávné metody výroby, jež se během jednotlivých fází výroby produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ stále používají, patří rychlé srážení s přidáním syřidla (trvající méně než hodinu) a rozmělnění sýřeniny. K nástrojům používaným při výrobě produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ patří nástroj k mísení sýřeniny s názvem „harfă“ a jiné druhy nástrojů pro mísení, jako např. „dog de lemn“ (dřevěná deska), řemeslný nástroj vyrobený ze dřeva, jímž se mísí sýřenina a který zároveň slouží k tomu, aby se sýřenina nelepila na stěny nádoby.

    Solení v solné lázni vytváří trvalou rovnováhu mezi rozpustnými látkami ve slaném nálevu a v sýru a umožňuje výměnu iontů Na, Ca a Mg v nálevu a iontů v sýru. Rozpustný dusík, tuky, laktóza a minerální soli přecházejí do nálevu a způsobují částečný rozklad bílkovin v produktu. Tím dochází ke změnám bílkovin v sýrové hmotě, které ovlivňují jejich strukturu, rozpustnost a tvar. Zároveň do sýrové hmoty přecházejí sodíkové, vápníkové a hořčíkové ionty.

    Absorpci soli během solení v solné lázni někdy doprovází zvýšení obsahu soli v místech, kde se sýrová hmota střetává se slaným nálevem. Stává se to především v případě slabých nálevů, které obsahují málo vápníku a hořčíku, což má za následek porušení měkkého povrchu sýra nebo zvětšení jeho objemu. K tomuto jevu nedochází, použije-li se slaný nálev ze studny se slanou vodou v městě Orșova, neboť má vysoký obsah vápníku a hořčíku.

    Další výhodou slaného nálevu pocházejícího ze studny se slanou vodou v městě Orșova je velmi pomalá dehydratace sýra a nižší obsah soli.

    Zdroje slané vody v oblasti města Orșova poskytují přírodní solnou lázeň pro solení a konzervaci produktu s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“. Tyto zdroje slané vody se vyznačují vyšším obsahem vápníku a hořčíku.

    Chovem dojnic se od nepaměti zabývaly rodinné klany, pro něž zpracování mléka představovalo významný zdroj příjmů. Existují četné historické důkazy, z nichž některé pocházejí až ze 17. století a které svědčí o tom, že produkt s chráněným označením původu „Telemea de Ibănești“ je součástí místní gastronomické tradice.

    Odkaz na zveřejnění specifikace

    (čl. 5 odst. 7 nařízení (ES) č. 510/2006 (3))

    (http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/produse-traditionale/caiet-de-sarcini-telemea-ibanesti.pdf)


    (1)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.

    (2)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

    (3)  Viz poznámka pod čarou 2.


    Top