Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0941

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Akční plán podnikání 2020 – Opětovné probuzení podnikatelského ducha v Evropě COM(2012) 795 final

    Úř. věst. C 271, 19.9.2013, p. 75–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.9.2013   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 271/75


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Akční plán podnikání 2020 – Opětovné probuzení podnikatelského ducha v Evropě

    COM(2012) 795 final

    2013/C 271/14

    Zpravodaj: pan Gonçalo LOBO XAVIER

    Spoluzpravodaj: pan Ronny LANNOO

    Dne 18. března 2013 se Evropská komise, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

    Sdělení Komise – Akční plán podnikání 2020 – Opětovné probuzení podnikatelského ducha v Evropě

    COM(2012) 795 final.

    Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 29. dubna 2013.

    Na 490. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 22. a 23. května 2013 (jednání dne 23. května), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 61 hlasy pro, 8 hlasů bylo proti a 13 členů se zdrželo hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    Evropa čelí obrovským výzvám a všechny členské státy se musí i nadále kriticky podílet na řešení problémů, jež odhalila hospodářská a finanční krize. Jedním z největších problémů, nezaměstnanost, ať už je jakéhokoliv druhu a nezávisle na tom, které části společnosti postihuje, vyžaduje společné a jednotné úsilí členských států, které se musí sdružit kolem společné strategie, jež bude uplatňována odlišně, v závislosti na charakteristických rysech a možnostech každé země.

    1.2

    V tomto kontextu předkládá Evropská komise Akční plán podnikání 2020, kterým hodlá podpořit podnikání a inovace a který má umožnit obnovu ekonomik a vytvoření skutečného „evropského podnikatelského ducha“, schopného mobilizovat společnost v zájmu realizace cílů, které se týkají všech.

    1.3

    Toto stanovisko analyzuje přidanou hodnotu vypracování Akčního plánu podnikání 2020, který je realistickým kompromisem zacíleným na obnovu podnikatelského a podnikavého ducha coby skutečně evropského nástroje k překonání krize. Plán se zaměřuje na investice do konkrétních opatření a krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých strukturálních politik, které by měly být natolik účinné, aby zvrátily současný stav, a to prostřednictvím posílení a propagace podnikavého a aktivního přístupu společnosti k inovacím a hospodářskému růstu. Tato politika podnikání musí stimulovat vytváření všech typů podniků. Je třeba mimo jiné podpořit nové samostatně výdělečně činné osoby, řemeslníky, svobodná povolání, rodinné podniky, družstva a sociální podniky.

    1.4

    EHSV je toho názoru, že společnost musí podnikání vnímat ne jako lék na všechny problémy, ale spíše jako něco, co napomůže potřebným změnám v postoji nutným pro vytvoření kultury založené na inovacích, touze po znalostech a podnikatelských příležitostech, s cílem dosáhnout hospodářského růstu a sociálního blahobytu ve všech typech podniků.

    1.5

    EHSV se obává, že víceletý finanční rámec schválený Evropskou radou ohrozí provádění Akčního plánu podnikání 2020, který se tak změní v pouhý soubor dobrých úmyslů, jež nebudou udržitelné finančně.

    1.6

    EHSV varuje Evropský parlament a vyzývá jej, aby zvážil potřebu vyčlenit finanční prostředky nezbytné k důkladnému a udržitelnému provádění plánu, a připomíná, že významnou úlohu mohou v této souvislosti sehrát strukturální fondy.

    1.7

    EHSV připomíná, že je nezbytné, aby jednotlivé subjekty činné v praxi měly k dispozici zdroje potřebné k šíření osvědčených postupů v oblasti podnikání a informování o nich, a to nezávisle na jejich původu (veřejném si soukromém sektoru) nebo oblasti činnosti.

    1.8

    EHSV doporučuje, aby byl Akční plán podnikání 2020 proveden Evropskou komisí a členskými státy, v úzké spolupráci s různými zastupitelskými organizacemi MSP, s ohledem na jejich široký rozsah a význam v evropském kontextu.

    1.9

    EHSV souhlasí s tím, že politiky zaměřené na podporu podnikání musí být koordinovány s politikami v oblasti vzdělávání, zapojit komunitu pedagogů a informovat o tématech podnikání již od prvních let školní docházky. EHSV také vyzývá ke koordinaci těchto činností jak na vnitrostátní, tak i na evropské úrovni, s cílem zajistit vyvážené uplatňování navrhovaných činností.

    1.10

    EHSV má za to, že by Komise měla jeden z nadcházejících dvou roků vyhlásit Rokem podnikání, po vzoru jiných let připomínajících důležité společenské aspekty, a podporovat společné iniciativy, čímž by podpořila koncept „evropského podnikání“. Tento návrh se nijak nedotýká pořádání Dne podnikání EU, o kterém se hovoří v dokumentu.

    1.11

    EHSV vyzývá Komisi, aby zavedla čtvrtou oblast zásahu zaměřenou na podporu poskytování pomoci, poradenství a asistence podnikům, zejména těm nejmenším, ze strany zprostředkovatelských organizací.

    1.12

    EHSV žádá Komisi, Evropský parlament a Radu, aby – na základě zkušeností více členských států – vytvořily a zavedly systémy, které budou podporovat seniory, kteří si přejí věnovat se v důchodu samostatné výdělečné činnosti, a zjednodušily rámec jejich činnosti.

    2.   Návrh Komise

    2.1

    EHSV se domnívá, že tři oblasti bezprostředního zásahu, v nichž se má napomoci udržitelnému utváření podnikatelského a podnikavého ducha v Evropě, jsou správně vymezené, ale je třeba je doplnit o konkrétní opatření prováděná v místě z „evropské“ perspektivy a orientovaná na globální trhy. Plánovaná opatření jsou sice koncepčně správná, avšak EHSV upozorňuje Komisi na to, že je nezbytné, aby byly také finančně udržitelné.

    Oblasti bezprostředního zásahu jsou dobře definovány:

    (a)

    podnikatelské vzdělávání a odborná příprava na podporu růstu a zakládání podniků;

    (b)

    zlepšování rámcových podmínek pro podnikatele pomocí odstranění stávajících strukturálních překážek a podpora podnikatelů v zásadně důležitých fázích životního cyklu podniku – přičemž nelze opomenout význam, jejž má pro tento proces financování;

    (c)

    dynamizace kultury podnikání v Evropě: výchova nové generace podnikatelů.

    Jinak řečeno je třeba zasáhnout v oblasti přípravy a vzdělávání osob, připravit podmínky stimulující podnikavost a podporovat podnikatelského ducha na základě mezitím vytvořených podmínek.

    Potvrzujeme, že je koncepce dobře připravena, a proto je zapotřebí, aby členské státy došly ke společnému kompromisu a ujasnily podmínky finanční udržitelnosti plánu.

    3.   Všeobecné připomínky a poznámky

    3.1

    Podnikání jako samostatný koncept již bylo definováno a uznáno faktorem, kterým se vyznačují vyspělé společnosti a který má příznivě ovlivnit současnou kulturu (1).

    3.2

    Změn v postoji evropské společnosti vůči podnikání se dosáhne díky šíření osvědčených postupů a existujících příkladů úspěchu ve spojení se základními pojmy týkajícími se kultury podnikání, s ohledem na to, že investovat je třeba především do zhodnocení obrovského lidského kapitálu Evropy. Prostředky přidělované v rámci víceletého finančního rámce musí zohlednit tuto potřebu prosazovat a šířit u organizací a zástupců malých a středních podniků (MSP) jednotlivých členských států stávající osvědčené postupy.

    3.3

    Existují koncepty, o nichž se dokument řádně nezmiňuje a které jsou důležité pro dosažení změn v postoji; jde například o otázky duševního vlastnictví a autorských práv. EHSV proto vyzývá Komisi, aby tyto koncepty, které mají zásadní význam pro naplnění obecných cílů dokumentu (2), zahrnula v rámci vytváření plánovaných programových opatření. EHSV vyzývá Evropskou komisi a členské státy, aby zaujaly důrazný postoj v rámci orgánů, které v těchto oblastech organizují světový obchod.

    3.4

    Přestože je dokument veden dobrými záměry, je poněkud vágní, pokud jde o způsob provádění a monitorování politik, jež mají členské státy podporovat. EHSV se domnívá, že je třeba si uvědomit, že mnohé z těchto politik budou účinné pouze tehdy, pokud se členské státy aktivně zapojí do procesu kulturní proměny, což se nám za současné hospodářské situace jeví bez využití finančních prostředků z evropských fondů jako nesnadné. EHSV dodává, že provádění Akčního plánu podnikání 2020 bude tím účinnější, čím více se ho budou účastnit zástupci MSP, kteří jsou relevantními subjekty pro řešení příslušných otázek a pro dosahování nezbytných změn v postojích.

    3.5

    EHSV se znepokojením sleduje, že neexistuje specifický rozpočet pro provádění opatření plánu, v důsledku čehož má pochybnosti o jeho účinnosti. Neexistuje totiž plán pro čerpání rozpočtu, který by reagoval na uvedené návrhy. EHSV připomíná, že strukturální fondy mohou mít zásadní úlohu v tomto systému. Proto vyzýváme Komisi a členské státy, aby fondy v příštím unijním referenčním rámci vhodným způsobem využívaly k podpoře podnikání. Při čerpání strukturálních fondů bude také třeba provádět monitorování a vyhodnocování opatření.

    3.6

    EHSV má za to, že by Komise měla jeden z nadcházejících dvou roků vyhlásit Rokem podnikání, po vzoru jiných let připomínajících důležité společenské aspekty, a podporovat relevantní a společné iniciativy, v zájmu podpory konceptu „evropského podnikání“.

    3.7

    EHSV vítá úsilí, které Komise vyvine za účelem stimulace odstraňování byrokracie při zakládání a rozvoji podniků, a vyzývá členské státy, aby přijaly společná opatření na ochranu evropského trhu před nekalou konkurencí z jiných zemí či regionů.

    3.8

    EHSV upozorňuje na to, že je nezbytné, aby členské státy zahrnuly do svých plánů na podporu podnikání specifická opatření v rámci systémů sociálního zabezpečení, která by podnikatelům zajistila podobnou úroveň ochrany, jako mají pracovníci obecně, a přispěla tím k většímu zabezpečení osob, které z rizika učinily stimul úspěchu svých iniciativ.

    3.9

    EHSV je pro vytvoření virtuálního týmu „velvyslanců podnikání“, který by využíval skutečných příkladů úspěchu ke zlepšování obrazu podnikatele a příznivě ovlivňoval způsob, jakým tyto sféry vnímá společnost. Tyto týmy by šířily hodnoty podnikatelského ducha a podporovaly společné iniciativy. Komise již učinila první kroky v tomto směru tím, že každý rok během Evropského týdne malých a středních podniků vydává brožuru s názvem Tajemství úspěchu, která pojednává o velvyslancích podnikání v členských státech. Dalším takovým krokem je iniciativa Startup Europe v rámci Digitální agendy.

    4.   Konkrétní připomínky

    4.1   Podpora podnikání a vzdělávání k podnikání

    4.1.1

    EHSV souhlasí s tím, že investice do podpory podnikání a výchovy k podnikání má zásadní význam pro dosažení navrhovaných cílů týkajících se nezbytné kulturní proměny ve společnosti, a potvrzuje tuto myšlenku. EHSV má za to, že je zásadně důležité, aby taková propagace probíhala již v prvních letech školní docházky.

    EHSV však připomíná, že pojetí podnikání se může lišit v závislosti na různých sektorech společnosti a životních fázích občanů. Proto je třeba podnikání propagovat na základě širokého pojetí. V rámci občanské společnosti většinou vzniká sociální pojetí podnikání, jež má podstatný význam pro rozvoj obecného pojetí podnikání. EHSV doporučuje, aby bylo toto pojetí uznáno a podpořeno.

    4.1.2

    Ve všech členských státech existuje velký počet osvědčených postupů, které mohou a měly by být šířeny a uplatňovány podle charakteristických rysů a potřeb každé země. Správné šíření a podpora těchto iniciativ mohou pomoci vytvořit příznivé prostředí pro vnímání důležitosti a kultury podnikání. Bude důležité, aby víceletý finanční rámec uvolnil dostatečné prostředky pro to, aby orgány a různí zástupci MSP šířili a propagovali tyto osvědčené postupy.

    4.1.3

    V teoretické rovině EHSV s podporou propagace osvědčených postupů v těchto oblastech souhlasí, ale upozorňuje na to, že je vždy třeba zohledňovat specifika každého členského státu a přizpůsobovat opatření podle charakteristických rysů každé země.

    4.1.4

    EHSV připomíná, že i možnosti, které nabízí Entreprise Europe Network (EEN), mohou být využity k podpoře a informování členských států o akčním plánu. Pro posílení této činnosti bude nutné podpořit spolupráci EEN s různými organizacemi zapojenými do procesu propagace podnikání, zejména těmi, které jsou navázány na MSP. Je třeba mít na paměti, že dynamika sítě EEN se v různých zemích liší.

    4.2   Podpora kultury podnikání

    4.2.1

    EHSV souhlasí s politikami mobilizace společnosti v souvislosti s podnikatelskými tématy na základě již prověřených úspěšných vzorů a případů. Dobré příklady bývají společností napodobovány a zde se jedná o účinný způsob vytváření příznivého vnímání podnikatelského ducha a posilování sebedůvěry na straně různých cílových skupin.

    4.2.2

    Je však absolutně nezbytné podporovat kulturu podnikání u mladých lidí, a to od velmi raného věku, jak jsem již uváděli. U cílových skupin, u nichž je prováděna propagace podnikání a inovací, existuje příčinná souvislost. Mladí lidé jsou motivováni a dobře reagují na stimuly v podobě propagace kultury a prostředí podporujících „tvorbu něčeho“, vlastní autorství a odpovědnost a jsou nadšeni úspěchy, které jsou skutečně jejich. Čím dříve se mladí lidé ponoří do projektů, na nichž se mohou učit v praxi podnikavosti a jít příkladem, pokud jde o kulturu podnikání a spolupráce mezi osobami sdílejícími společné cíle, o to lepší budou jejich výsledky v budoucnu. Z toho důvodu je úloha pedagogů zásadní pro změny postojů, a proto EHSV podporuje iniciativy, které této skupině pomohou šířit a propagovat podnikání. Dobrým příkladem programu propagujícího podnikání, do něhož jsou zapojeni pedagogové, je iniciativa F1 in Schools (3). EHSV také připomíná závěry zprávy Entrepreneurship in education (Podnikání ve vzdělávání), jež poskytuje přehled různých strategií používaných v Evropě k propagaci vzdělávání k podnikání (4).

    4.2.3

    EHSV zdůrazňuje, že neexistuje jednotná kultura podnikání, ale existují různé kultury v závislosti na rozsahu, charakteru a odvětví činnosti. Propagační opatření se tedy musí na jednu stranu týkat všech typů podniků a současně nesmí upřednostňovat jediný model. Měla by být zaměřena také na partnerské subjekty podniků, zejména banky, veřejné orgány a média, aby všechny tyto subjekty zohlednily tyto kulturní rozdíly v rámci informací, které poskytují, a řešení, která volí.

    4.2.4

    EHSV zdůrazňuje institucím Evropské unie a členským státům potřebu chránit a zachovat rozmanitost, pokud jde o typy podniků, a doporučuje, aby tak činily, aby bylo možné v plné míře zhodnotit a dokončit jednotný trh a evropský sociální model. V každém z typů podniků se totiž odráží nějaká stránka evropská historie a každý z nich je nositelem našeho dědictví a různých našich kultur podnikání (5). Rozmanitost a pluralismus typů podniků musí být výslovně zmíněny v evropském akčním plánu a musí v něm být zdůrazněna jejich hodnota, mimo jiné v zájmu zformování a propagace evropského podnikání.

    4.3   Podpora příznivého podnikatelského prostředí

    4.3.1

    Potřeba dokázat různým cílovým skupinám, že zakládání podniků vychází z úsilí komunity, která uznává, oceňuje a je připravena přijmout přidanou hodnotu vytvořenou podnikatelem, se zdá být zřejmá. Za současné hospodářské situace je o to důležitější, aby jejich úlohu všichni vnímali konstruktivním způsobem.

    4.3.2

    Vedle správné propagace kultury podnikání je rovněž nutné vytvářet skutečně udržitelné a stabilní podmínky pro ty, kdo chce skutečně provést investici a přijmout riziko spočívající ve vývoji nějaké myšlenky, konceptu, podniku, a to zejména z legislativního hlediska.

    4.3.3

    EHSV připomíná, že sice je nutné podporovat zakládání nových podniků a usnadňovat převod podniků ohrožených uzavřením či úpadkem, avšak je stejně tak důležité podporovat existující podniky. Mezi založením a uzavřením se odvíjí celý životní cyklus podniku vyžadující specifické politiky, jež spojují lepší regulaci pro tvorbu pracovních míst a udržitelné hospodářské činnosti, inovace a konkurenceschopnost na vnitřním trhu a v globalizovaném světě.

    4.3.4

    Členské státy musí v konečném důsledku pozitivně harmonizovat podmínky, aby tak vytvořily nejlepší předpoklady pro rozvoj podnikání a podnikatelských a společenských aktivit s ohledem na nejrůznější formy podnikové struktury. I zde mohou příklady úspěchu, jako jsou různé formy kolektivní účasti na kapitálu podniku nebo spojování do družstev, posloužit jako stimul změn, které musí členské státy podporovat (6).

    4.3.5

    EHSV se domnívá, že informace o podmínkách pro zakládání podniků musí být jednoznačnější a harmonizované mezi členskými státy, aby pak tyto rovné podmínky povzbudily podnikatelského ducha. Je také důležité zajistit přístup k podpůrným službám zohledňujícím různé typy podniků.

    4.3.6

    EHSV souhlasí s tím, že otázka financování je otázkou evropského významu, kterou se musí velmi důkladně zabývat všechny členské státy. Finanční likvidita je omezená a tyto okolnosti poškozují nejvíce malé podnikatele, kteří se chystají zahájit určité projekty. Je proto naprosto nezbytné posílit mechanismy financování, jež jsou oporou tohoto druhu iniciativ – jde například o vzájemné záruční režimy či výhodné úvěrové linky, což jsou režimy se zásadním významem pro malé podnikatele, kterým se nedaří získat finanční prostředky na tzv. „normálních“ trzích (7).

    4.3.7

    EHSV tak souhlasí a posílením nástrojů podpory inovačních projektů, jejichž stupeň rizika je přímo úměrný stupni inovace z něho vyplývající. Správná se zdá být také možnost posílení finanční podpory provádění experimentů, demonstrace a zavádění nových technologií, a to samozřejmě díky jejich multiplikačnímu efektu ve společnosti.

    4.3.8

    V období, které je obzvláště složité pro podniky, se EHSV ztotožňuje s politikou usnadňování převodů podniků, jelikož na tyto operace je třeba nahlížet jako na příležitosti k opětovnému rozproudění hospodářských odvětví, která jsou schopna oživit trh práce.

    4.3.9

    Stejně důležitým bodem v této oblasti je kvalita platných právních předpisů s ohledem na vyladění vnitřního trhu. Členské státy musí vykonat ještě mnoho práce, ale není cesty zpět.

    4.4   Vyvrátit stigma „neúspěchu“: ten nemůže být zakončením cesty, ale po vyvození řádných závěrů může a musí být pojímán jako fáze růstu.

    4.4.1

    Co se týče neúspěchu či „druhých šancí“, často se hovoří o „americké‘ či „anglosaské“ kultuře. EHSV souhlasí s tím, že je třeba, aby se společnost obecně snažila dívat na podnikatele – v souvislosti s jejich odolností vůči prvnímu neúspěchu – jinýma očima. EHSV tak upozorňuje, že je nezbytné vytvořit mechanismy umožňující osobám s podnikatelským duchem a vůlí vytvářet něco inovativního vytrvat ve svých záměrech. „Neúspěch“ při prvním pokusu o vytvoření něčeho může a musí být chápán – zejména finančním odvětvím – jako příležitost ke zlepšení a zvýšení schopností pro nové podnikatelské projekty, a nikoliv jako „konec cesty“. EHSV má též za to, že přílišná propagace určité kultury může být i kontraproduktivní; vždy musí převládnout zdravý rozum a rovnováha.

    4.5   Posílení podpory MSP a dalších zástupců

    4.5.1

    EHSV souhlasí s tím, že pravidla platná pro podniky musí být jednoduchá a jasná všem, kdo se chtějí aktivně angažovat v jejich vytváření a rozvoji. ESHV se ztotožňuje s úsilím Komise a členských států o minimalizaci všech byrokratických záležitostí souvisejících se zakládáním a modernizací podniků. Založení nového podniku, ať už v průmyslu, službách, nebo v oblasti technologií, musí být jednoduchý a rychlý proces, zároveň však musí být dostatečně podložený, aby se předešlo přemrštěnostem či nedorozuměním, ať už při zakládání podniků, či ze strany regulačních orgánů.

    4.5.2

    EHSV souhlasí s oznámením Komise o ustanovení pracovní skupiny, která bude analyzovat konkrétní potřeby podnikatelů ve svobodných povoláních ve vztahu k otázkám, jako je zjednodušení, internacionalizace nebo přístup k financím. EHSV také připomíná, že je třeba mít na paměti zásadu subsidiarity a specifickou funkci svobodných povolání v řadě členských států, aby se podnítilo vypracování evropské charty pro svobodná povolání, která by byla obdobou Evropské charty pro malé podniky.

    4.5.3

    EHSV souhlasí s existencí mechanismů pro poskytování poradenství a pomoci, avšak upozorňuje na to, že je nezbytné vytvořit multidisciplinární týmy znalé trhu a jeho specifik. Proto připomíná možnost využít zkušenosti bývalých podnikatelů a zkušenějších podnikatelů, kteří jsou ochotni pomoci s přenosem svých znalostí směrem k „mladým“ podnikatelům, čímž bude umožněn prospěšný mezigenerační dialog. Pro tyto účely považuje EHSV za důležité, aby tyto činnosti nebyly založeny pouze na dobrovolné činnosti, ale byly podpořeny pobídkami, jež mentorům a podnikatelům umožní sdílet přínosy vytváření přidané hodnoty. To je také jeden ze způsobů, jak začlenit osoby, které ještě mohou pomoci společnosti, avšak již nejsou plně aktivními účastníky trhu práce.

    4.5.4

    Sítě pro spolupráci mezi MSP musí být podporovány, neboť významně posilují jejich životaschopnost díky úsporám z rozsahu (sdílení nákladů na marketing, nákup a další společné služby, spolupráce mezi subjekty vyrábějícími doplňující se výrobky či poskytujícími doplňující se služby, možnosti inovací a možnosti přístupu na mezinárodní trhy).

    4.5.5

    Kromě úsilí o administrativní zjednodušení a o poskytování pomoci začínajícím podnikatelům zdůrazňuje EHSV zásadní úlohu poradenství (koučinku a mentorinku) poskytovaného podnikatelskými organizacemi. Bez takových opatření MSP a zejména mikropodniky nejsou schopny samostatného přístupu k financování a k fondům EU, inovací, rozvoje svých aktivit ani uplatňování prioritních opatření strategie Evropa 2020, ačkoliv se jich přímo dotýkají. EHSV lituje, že posílení provádění koučinku a mentorinku ze strany podnikatelských organizací není součástí akčního plánu. Výbor žádá, aby byla zavedena čtvrtá oblast zásahu, jež by se týkala zintenzivnění těchto opatření díky podpoře zprostředkovatelských organizací. Opatření je třeba zacílit především na nejmenší podniky.

    4.6   Podpora specifických skupin

    4.6.1

    EHSV podporuje konkrétní snahu o mobilizaci skupin společnosti, které jsou stále početnější, v rámci společného úsilí o realizaci cílů tohoto charakteru.

    4.6.2

    EHSV podporuje politiky zaměřené na mobilizaci skupin uvedených v plánu (nezaměstnaní, ženy, senioři, mladí lidé, osoby se zdravotním postižením a migranti) k podnikání, zakládání podniků a tvorbě hodnot pro společnost. Propagace a šíření stávajících osvědčených postupů těmito skupinami by mohly zajistit kompletnější přístup a provádění vhodných politik. EHSV vítá, že jsou tyto skupiny označeny za mobilizační faktor společnosti v těchto tématech, a podporuje politiky zaměřené na propagaci hodnot podnikání a inovací mezi těmito skupinami s cílem stimulovat jejich účast na řešení tohoto úkolu ležícího před Evropou.

    4.6.3

    EHSV upozorňuje zejména instituce na sílící tendence seniorů v důchodu zahajovat či znovu zahajovat samostatně výdělečnou činnost. To se dá vysvětlit především prodloužením délky života, pokroky v oblasti zdraví a potřebou doplnit příjmy v důsledku toho, jaké dopady má krize na výši vyplácených důchodů. Výbor žádá Komisi, Evropský parlament a Radu, aby – na základě zkušeností více členských států – vytvořily a zavedly systémy, které budou podporovat seniory, kteří si přejí vydat se touto cestou, a zjednodušily rámec jejich činnosti.

    V Bruselu dne 23. května 2013.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Henri MALOSSE


    (1)  Úř. věst. C 48, 15.2.2011, s. 45.

    (2)  Úř. věst. C 68, 6.3.2012, s. 28. Práva duševního vlastnictví musí i nadále zastávat svou tradiční úlohu hnací síly inovací a růstu.

    (3)  http://www.f1inschools.com

    (4)  http://eacea.ec.europa.eu/education/Eurydice/documents/thematic_reports/135EN.pdf

    (5)  Úř. věst. C 318, 23.12.2009, s. 22.

    (6)  Úř. věst. C 191, 29.6.2012, s. 24.

    (7)  Úř. věst. C 181, 21.6.2012, s. 125, Úř. věst. C 351, 15.11.2012, s. 45.


    Top