EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0087

sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského Parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky

/* KOM/2010/0087 konecném znení - COD 2008/0198 */

52010DC0087

sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského Parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky /* KOM/2010/0087 konecném znení - COD 2008/0198 */


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

V Bruselu dne 9.3.2010

KOM(2010)87 v konečném znění

2008/0198 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky

2008/0198 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky

SOUVISLOSTI

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument KOM(2008) 644 - 2008/0198(COD): | 17. října 2008 |

Datum vydání stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru: | 1. října 2008 |

Datum vydání stanoviska Výboru regionů: | Bez stanoviska |

Datum vydání stanoviska Evropského parlamentu v prvním čtení: | 22. dubna 2009 |

Datum předání pozměněného návrhu: | […]. |

Datum přijetí postoje Rady: | 1. března 2010 |

CÍL NÁVRHU KOMISE

Cílem nařízení je snížit riziko uvádění nezákonně vytěženého dřeva na trh EU na minimum. Je založeno na zásadě, že hospodářské subjekty by měly vynaložit náležitou péči v okamžiku, kdy uvádějí dřevo a dřevařské výrobky na trh EU poprvé.

PŘIPOMÍNKY K POSTOJI RADY

Obecné připomínky

Evropský parlament zaujal postoj v prvním čtení dne 22. dubna 2009. Komise přijala v plném rozsahu, částečně nebo v zásadě 37 ze 75 změn přijatých Evropským parlamentem v prvním čtení tam, kde uznala, že tyto změny vyjasňují či vylepšují návrh Komise a jsou v souladu s obecným cílem návrhu.

Rada přijala postoj kvalifikovanou většinou v prvním čtení dne 1. března 2010. V tomto postoji Rada zohlednila sedmnáct změn Evropského parlamentu.

Komise zamítla ty změny, které by změnily obecný přístup a zásady návrhu a/nebo by byly zatěžující a přesáhly by rámec toho, co je k dosažení cíle nařízení nezbytné. Jednalo se například o změny, které zaváděly zákaz uvádění nezákonně vytěženého dřeva a dřevařských výrobků na trh, rozšíření oblasti působnosti nařízení tak, aby zahrnovalo všechny hospodářské subjekty v dodavatelském řetězci dřeva, a rovněž související ustanovení o sledovatelnosti a změny zavádějící požadavky na označování.

Komise se domnívá, že postoj Rady nemění přístup nebo cíle návrhu a může jej tedy podpořit ve stávajícím znění.

Podrobné připomínky

Pozměňovací návrhy Parlamentu přijaté Komisí a začleněné v plném rozsahu, částečně nebo v zásadě do postoje Rady

Změny 22 , 29 , 47 a 72 , které uvádějí, že by měla být věnována zvláštní pozornost situaci malých a středních podniků, byly v zásadě přijaty a začleněny do textu příslušných článků, které nyní stanoví, že přezkumy nařízení by měly zvláště zohledňovat administrativní důsledky pro malé a střední podniky. Dále uvádějí, že akty v přenesené pravomoci by neměly hospodářské subjekty neúměrně zatěžovat. Komise učinila prohlášení (v příloze), kterým se zavázala, že se vynasnaží usnadnit schopnost hospodářských subjektů dosáhnout souladu s požadavky tohoto nařízení, přičemž zohlední zejména situaci hospodářských subjektů z řad malých a středních podniků. Změna 44 , navrhující přidat specifické druhy informací, byla částečně přijata a text článku týkajícího se systému náležité péče byl odpovídajícím způsobem pozměněn. Změna 51 , týkající se doplnění ustanovení o střetu zájmů do požadavků na kontrolní organizace, byla přijata. Změna 64 , která upřesňuje, jakým způsobem budou zveřejňovány informace obsahující seznam příslušných orgánů odpovědných za uplatňování tohoto nařízení, byla přijata.

Pozměňovací návrhy Parlamentu zamítnuté Komisí a začleněné v plném rozsahu, částečně nebo v zásadě do postoje Rady

Změny 21 a 32 se týkají oblasti působnosti nařízení a stanoví, že dřevo a dřevařské výrobky podléhající závazným kritériím udržitelnosti by z ní neměly být vyloučeny. Návrh Komise obsahoval pro tyto produkty výjimku a tyto změny tedy Komise nepřijala, protože je považovala za neslučitelné s politikou EU v oblasti obnovitelné energie. Rada zaujala k této otázce podobné stanovisko jako Evropský parlament. Ve světle celkového postoje Rady, zejména co se týče vypracování kritérií pro posouzení rizik, může nyní Komise tuto změnu přijmout. Změna 38 , týkající se použitelných právních předpisů, byla Komisí zamítnuta, jelikož oblast právních předpisů, které by se měly zohlednit, byla příliš rozsáhlá. Tato změna byla nicméně Radou částečně přijata, což vedlo k rozšíření definice předložené v návrhu Komise. S tímto omezenějším vypracováním může Komise souhlasit. Změny 51 – 56 ohledně uznávání kontrolních organizací Komise částečně přijala. Komise tyto změny zamítla, jelikož byly v rozporu se zásadou subsidiarity. Komise může souhlasit s tím, že pokud kontrolní organizace zamýšlejí provádět činnosti ve více než jednom členském státě, měla by takové organizace uznávat. Změna 61 byla přijata částečně – zpřístupněna tak bude informace o kontrolách, zatímco návrh Komise stanovil, že veřejnosti bude zpřístupněno pouze shrnutí záznamů.

Pozměňovací návrhy Parlamentu přijaté Komisí v plném rozsahu, částečně, nebo v zásadě, ale nezačleněné do postoje Rady

Jistý počet změn týkajících se hlavně bodů odůvodnění byl Komisí v zásadě přijat. Týkaly se lesního prostředí, biologické rozmanitosti, lesních ekosystémů a udržitelného obhospodařování lesů (změny 1–8, 9–11, 14). Do postoje Rady však začleněny nebyly, jelikož je Rada považovala za nadbytečné.

Pozměňovací návrhy Parlamentu zamítnuté Komisí a Radou a nezačleněné do postoje Rady

Změny, které se výrazně odlišovaly od původní myšlenky návrhu Komise, Komise nepřijala a nebyly ani začleněny do postoje Rady. Tyto změny se zvláště týkaly těchto otázek: zavedení zákazu uvádění nezákonně vytěženého dřeva a dřevařských výrobků na trh (změny 42 a 43 ); rozšíření oblasti působnosti nařízení tak, aby zahrnovalo všechny hospodářské subjekty v dodavatelském řetězci dřeva a nejen subjekty, které uvádějí dřevo a dřevařské výrobky na trh poprvé (změny 15 , 31 , 33 – 35 ) a související ustanovení o sledovatelnosti (změna 41 ); zahrnutí požadavku na označování původu dřevařských výrobků (změny 20 , 50 ); většina změn 51 – 53 o požadavcích na kontrolní organizace.

Změny návrhu provedené Radou

Rada v návrhu Komise navrhla tyto hlavní změny:

Definice „dřeva a dřevařských výrobků“: Rada pozměnila tuto definici tak, aby bylo upřesněno, že na dřevařské výrobky ze dřeva nebo dřevařských výrobků, které již byly uvedeny na trh, se daná definice nevztahuje. Komise podporuje tyto změny, jelikož se nesou v duchu návrhu Komise. Komise může rovněž podpořit výjimku pro recyklované dřevařské výrobky; je ochotna zvážit alternativní znění pro definici recyklovaných dřevařských výrobků.

Definice „uvádění na trh“: Tato definice byla pozměněna tak, aby zahrnovala dodávku prostřednictvím komunikačního prostředku na dálku odkazem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 97/7/ES ze dne 20. května 1997 o ochraně spotřebitele v případě smluv uzavřených na dálku .

Definice „použitelných právních předpisů“: Tato definice byla rozšířena tak, aby byla v souladu s definicí používanou v dobrovolných dohodách o partnerství týkajících se Akčního plánu pro prosazování práva, správu a obchod v oblasti lesnictví (FLEGT) a zahrnuje také předpisy z oblasti životního prostředí týkající se lesnictví, obchodní a celní právní a správní předpisy, co se týče odvětví lesnictví, a zákonná práva třetích stran týkající se využití a držby. Komise nebrání této změně, jelikož se domnívá, že změna rozvíjí její návrh a neobsahuje určité problematické body, které ve svých změnách navrhoval Parlament, jako je zahrnutí příslušného mezinárodního práva a sociálních právních předpisů, například pracovního práva.

Systém náležité péče: Původní návrh Komise byl přeformulován, nicméně Komise tuto změnu podporuje, jelikož vyjasňuje tři hlavní prvky systému náležité péče, a to přístup k určitým informacím, posouzení rizika a zmírňování rizika. Rada stanovila čtyři kritéria pro posouzení rizik, která mohou být doplněna prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci. Zavedla také pojem zanedbatelného rizika.

Kontrolní organizace: Rada rozlišila kontrolní organizace, které mají provádět činnost v jednom členském státě nebo v několika členských státech. Domnívá se, že kontrolní organizace provádějící činnosti v několika členských státech by měla uznávat Komise, zatímco za uznávání kontrolních organizací provádějících činnosti pouze v daném členském státě by odpovídal příslušný orgán tohoto členského státu. Komise může změny Rady přijmout, protože neodporují zásadě subsidiarity, a souhlasí s tím, že pokud kontrolní organizace zamýšlejí provádět činnosti ve více než jednom členském státě, je vhodné, aby je uznávala Komise. Další změna návrhu Komise se týká zavedení povinnosti pro kontrolní organizace, které by při výkonu svých funkcí měly oznamovat příslušným orgánům závažné nebo opakované porušení ze strany hospodářského subjektu. Komise by toto ustanovení raději nezahrnula a již ve svém sdělení ke změnám navrhovaným Parlamentem vyjádřila obavy, že takové ustanovení by, zvláště v případě soukromých subjektů, mohlo vést k porušování profesního tajemství, a následně k méně účinným vztahům mezi hospodářskými subjekty a kontrolními organizacemi. Nicméně vzhledem k tomu, že Rada omezuje případy, které se mají oznámit, pouze na závažné či opakované porušení, Komise této změně nic nenamítá.

Kontroly: Rada zkrátila lhůtu pro uchovávání záznamů o kontrolách z deseti na pět let. Rada stanovila, že informace o kontrolách se zpřístupní jakémukoli žadateli v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí , zatímco návrh Komise stanovil, že zpřístupněno bude pouze shrnutí záznamů. Komise může tuto změnu přijmout.

Sekundární právní předpisy: V důsledku vstupu Lisabonské smlouvy v platnost byla v návrhu Komise přepracována ustanovení týkající se projednávání ve výborech. Komise může souhlasit s výběrem Rady ohledně ustanovení, která mají být změněna či doplněna prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci, jakož i ustanovení, pro která mají být v zájmu jednotného provedení přijata prováděcí opatření. Komise má vážné obavy ohledně znění některých ustanovení, zvláště bodu odůvodnění, který stanoví, že: „V souladu se závazkem, který Komise učinila ve svém sdělení ze dne 9. prosince 2009 o provádění článku 290 Smlouvy o fungování EU, je obzvláště důležité, aby Komise během přípravných prací vedla konzultace s odborníky.“; Komise k němu zaujala stanovisko v zápisu z jednání Rady (uvedeno v příloze).

Rozsah definice výrobků: Rada učinila několik změn, týkajících se zvláště dřeva a dřevařských výrobků podléhajících závazným kritériím udržitelnosti, jakož i produktů kódu KN 4409. Vyjmula z oblasti působnosti tyto výrobky: balicí materiál použitý výhradně jako balicí materiál na podporu, ochranu nebo převoz jiného výrobku, jakož i dřevařské výrobky z recyklovaného dřeva. Komise tyto změny přijala. Komise může navrhnout menší technická upřesnění přílohy ve druhém čtení, zejména proto, aby byl zajištěn soulad s aktuálním zněním Kombinované nomenklatury (příloha I nařízení Rady (EHS) č. 2658/87). Jak Komise uvedla ve svém prohlášení v příloze, zváží v budoucnu zahrnutí výrobků kapitoly 49 Kombinované nomenklatury (příloha I nařízení Rady (EHS) č. 2658/87).

Použitelnost: Komise ve svém návrhu uvedla, že nařízení by mělo být použitelné 24 měsíců od vstupu v platnost. Rada tuto lhůtu o šest měsíců prodloužila. Tato změna je pro Komisi přijatelná a umožní jí pro vypracování aktů v přenesené pravomoci a prováděcích opatření náležitě konzultovat zúčastněné strany.

ZÁVĚR

Změny navržené Radou jsou v souladu s cílem snížit riziko uvádění nezákonně vytěženého dřeva a dřevařských výrobků z tohoto dřeva na trh a vycházejí z návrhu Komise. Komise proto může postoj Rady přijmout.

PŘÍLOHA

Prohlášení Komise

1) V souvislosti s články 12 a 18 se Komise zavazuje předložit posouzení současné hospodářské a obchodní situace v EU v odvětví výrobků spadajících do kapitoly 49 celního kodexu EU s cílem zvážit jejich možné zařazení na seznam výrobků připojený k tomuto nařízení.

Komise se rovněž vynasnaží podpořit schopnost hospodářských subjektů dosáhnout souladu s požadavky tohoto nařízení, přičemž zohlední zejména situaci hospodářských subjektů z řad malých a středních podniků.

2) Komise vítá shodu, které bylo v Radě dosaženo ohledně nařízení o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh.

V tomto kontextu bere Komise na vědomí nový bod odůvodnění 23 o konzultacích s odborníky v přípravné fázi aktů v přenesené pravomoci. Komise soudí, že odborné skupiny nemohou zastávat formální institucionální úlohu. Ustanovení týkající se účasti odborníků na přípravě aktů v přenesené pravomoci tudíž nemohou být součástí základních aktů. V tomto ohledu Komise odkazuje na své sdělení ze dne 9. prosince 2009.

Vzhledem k tomu, že podstata dosaženého kompromisu jako celek splňuje cíle návrhu, nevysloví Komise nesouhlas s postojem Rady, aby umožnila pokračování legislativního procesu za účelem včasného přijetí navrhovaného nařízení. Komise si vyhrazuje právo vrátit se k výše uvedenému bodu odůvodnění ve druhém čtení, kdy zároveň zohlední postoj Parlamentu k této otázce.

Top