Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE1239

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě Rámec právní úpravy pro konkurenceschopnost automobilového průmyslu ve 21. století Postoj Komise k závěrečné zprávě skupiny na vysoké úrovni CARS 21 Příspěvek ke strategii EU pro růst a zaměstnanost KOM(2007) 22 v konečném znění

Úř. věst. C 10, 15.1.2008, p. 15–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 10/15


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě Rámec právní úpravy pro konkurenceschopnost automobilového průmyslu ve 21. století Postoj Komise k závěrečné zprávě skupiny na vysoké úrovni CARS 21 Příspěvek ke strategii EU pro růst a zaměstnanost

KOM(2007) 22 v konečném znění

(2008/C 10/04)

Dne 7. dubna 2007 se Evropská komise v souladu s článkem 262 Smlouvy o založení Evropského společenství rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci výše uvedené.

Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou prací na toto téma, přijala stanovisko dne 18. července 2007. Zpravodajem byl pan Davoust.

Na 438. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 26. a 27. září 2007 (jednání dne 26. září), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 144 hlasy pro, 2 členové se zdrželi hlasování.

1.   Shrnutí a hlavní doporučení

1.1

EHSV vítá, že se Evropská komise snaží „zlepšit právní úpravu“ a „usiluje o podporu soudržného vzájemného působení různých oblastí politik, zajištění předvídatelnosti a ochranu veřejného zájmu (např. o ochranu životního prostředí a bezpečnost), přičemž se pokouší snížit zatížení výrobního odvětví právními předpisy“. Dále vítá odhodlání rozvíjet globální přístup a zapojit jednotlivé rozměry rozvoje průmyslu a jeho konkurenceschopnosti i jednotlivé zúčastněné strany.

1.2

Z obecnějšího hlediska odráží celkový přístup iniciativy CARS 21 snahu tvůrců veřejných politik o koordinaci činnosti mezi sebou navzájem a dále i s jednotlivými zúčastněnými stranami v zájmu živého průmyslu, což si dle názoru EHSV zasluhuje plnou podporu. Stanovisko Komise, jež podává přehled o již uskutečněných krocích v oblasti tvorby právních předpisů a vymezuje opatření, která je v budoucnu v tomto rámci potřeba přijmout, ukazuje význam tohoto přístupu i obtíže, jež s sebou přináší.

1.3

Základní přínos tohoto přístupu spočívá v tom, že se veškerým zúčastněným stranám vyjasňuje směřování evropské politiky týkající se automobilismu. Ve všech hlavních oblastech se díky tomuto přístupu zlepšuje předvídatelnost politik EU a úměrně tomu klesá zatížení odvětví právními předpisy.

1.4

V tomto ohledu je patrné, že přímým přínosem tohoto přístupu je snížení administrativní zátěže, a to díky nahrazení 38 směrnic Společenství odpovídajícími předpisy EHK OSN. Stejně tak práce v oblasti životního prostředí a bezpečnosti silničního provozu poukazuje na to, že integrovaný přístup je proveditelný a právní prostředí se díky němu stává pro všechny zúčastněné strany legitimnějším a pro průmysl předvídatelnějším. Díky takovémuto přístupu tedy dochází ke shodě, z níž může každý při své činnosti vycházet.

1.5

Rovněž je však potřeba poukázat na obtíže spojené s prováděním tohoto přístupu. Jsou trojího druhu:

i)

důsledkem snahy o shodu je to, že se různá nutná rozhodnutí odkládají;

ii)

obsah analýzy a doporučení velmi závisí na složení uvažované skupiny zúčastněných stran;

iii)

volba integrovaného přístupu může vést k tomu, že při analýze otázek, jež je třeba řešit, se bude rozmělňovat odpovědnost.

1.6

Výčet 39 plánovaných opatření a závazků obsažených ve sdělení Komise je velmi dlouhý a samostatně se každá položka výčtu zdá obhajitelná. Avšak spojení všech 39 bodů je pravděpodobně obtížnější a přináší s sebou nevyřešené problémy slučitelnosti a časového harmonogramu. Například o otázce životního prostředí a otázce bezpečnosti se hovoří na základě integrovaného přístupu, avšak k těmto otázkám samotným se integrovaně nepřistupuje. Nastolení otázky cen výrobků splňujících veškeré předpokládané požadavky, jak činila zpráva skupiny na vysoké úrovni, by nepochybně tuto integraci umožnilo, avšak stejně nepochybně by vedlo k zdůraznění nutnosti volby. Stejně tak skupina na vysoké úrovni trvala na tom, aby její závěry provázel plán, který by platil pro všechny tvůrce veřejné politiky. Tento dokument zhmotňoval integrovaný přístup, jehož podporu si od CARS 21 Komise přála. EHSV nezbývá než litovat, že sdělení Komise nenavrhlo ani po změnách žádný takový plán.

1.7

Skupina na vysoké úrovni celkově značnou část rozboru založila na hledisku výrobců automobilů. Výsledkem toho je, že uvažované otázky, jež je třeba řešit, se do značné míry týkají výrobků a technologií. EHSV zdůrazňuje, že kdyby analýza brala větší ohled na zájmy uživatelů automobilů, vedla by k jinému hledisku. Z tohoto důvodu je do budoucna zapotřebí mít během hodnocení a přehodnocování možnost přezkoumat skupinu zúčastněných stran, kterou je třeba brát v úvahu.

1.8

Rizikem integrovaného či globálního přístupu je, že každá zúčastněná strana bude prosazovat, aby zátěž spojená s úpravou postihla ty ostatní. V oblasti bezpečnosti silničního provozu nebo životního prostředí tedy zástupci průmyslu mohou mít za to, že jejich úsilí, zejména v oblasti technologií, brání jednání orgánů zodpovědných za infrastrukturu nebo spotřebitelů.

1.9

Všechny tyto skutečnosti naznačují, že zpráva Komise neřeší otázku veřejných politik týkajících se automobilového průmyslu a alternativ, před kterými stojí, vyčerpávajícím způsobem. EHSV podporuje přístup v tomto směru: namísto toho, aby se jednou provždy ustanovil výčet veškerých možných cest a expertům a průmyslu se ponechala možnost rozhodnout se mezi sebou, je potřeba zachovat živou veřejnou diskusi o politikách týkajících se automobilového průmyslu, která bude otevřena všem sociálním partnerům a obecněji též zúčastněným stranám, a objasnit, jaká rozhodnutí je v jednotlivých okamžicích potřeba učinit.

1.10

Komise své sdělení uzavírá touto myšlenkou: „existuje jedinečná příležitost k rozvoji zvláštní kultury tvorby politiky. Komise má za to, že jádrem přípravy legislativních nástrojů by měly být zásady jako kvalita právních předpisů, zjednodušení, posouzení dopadů, konzultace zúčastněných stran, doba realizace a volba nástrojů.“

EHSV se s tímto postupem ztotožňuje a prostřednictvím tohoto stanoviska vyjadřuje přání pomoci Komisi s jeho plným provedením.

V tomto duchu EHSV doporučuje:

nechat průmyslníkům čas na vyvinutí technologií, jež jsou nezbytné, aby bylo možné čelit přísnějším požadavkům, a nedošlo současně k významnému zvýšení cen výrobků a nakonec ke zpomalení rychlosti obnovy vozového parku;

neomezovat přístup k otázkám životního prostředí na otázku CO2 a nesoustřeďovat se výhradně na technologická řešení, aby byl vyvinut komplexnější a úplnější přístup k místu automobilů a silniční dopravy v evropských společnostech;

uspořádat fórum o restrukturalizaci, na rok 2009 plánovat bilanci a studie o dopadu, ze kterých by se mělo vycházet, přičemž by měl být zachován integrovaný přístup zastávaný v CARS 21 a mělo by se dbát na to, aby se mu dostalo větší legitimity jak nahoře (výběrem zúčastněných stran), tak dole (zapracováním doporučení, která vzejdou z činnosti pracovních skupin);

zapojit příměji a dříve EHSV, jehož povaha a složení jsou předurčeny k tomu, aby umožnil tento způsob zapojení různých složek evropských společností do politiky, jakou vede Komise v jejich službách.

2.   Návrh Komise

2.1   Přístup Komise: Originalita a exemplarita CARS 21

2.1.1

V roce 2004 vyzvala Komise v rámci své politiky zaměřené na zlepšení kvality zákonodárné činnosti a na odpověď na výzvu rozsáhlejší celosvětové hospodářské soutěže skupinu na vysoké úrovni CARS 21, v níž jsou zastoupeny nejdůležitější dotčené strany (členské státy, zástupci průmyslu, nevládní organizace a poslanci Evropského parlamentu), ale rovněž tři hlavní komisaři, kteří spolupracují na tomto spisu (podnikání a průmysl, životní prostředí, doprava), aby vypracovala doporučení ohledně toho, jaké politiky je třeba uplatňovat.

2.1.2

Zadávací podmínky pro skupinu na vysoké úrovni, která tehdy byla zřízena, byly následující: skupina byla pověřena vypracováním krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých doporučení týkajících se veřejných politik a právního rámce pro evropský automobilový průmysl, která umožní zlepšit jeho celosvětovou konkurenceschopnost, zachovat v tomto odvětví zaměstnanost a zároveň zajistit zlepšování vozidel v oblasti bezpečnosti a životního prostředí, a to za ceny dostatečně nízké na to, aby se domácnosti mohly těmito vozidly vybavit.

2.1.3

Komise tak chtěla, aby se automobilový průmysl stal příkladem modernizace jejích zásahů v rámci průmyslové politiky, které výslovně začlenila do Lisabonské agendy – aby byl zajištěn trvalý a hospodářsky udržitelný, avšak zároveň i sociálně odpovědný a ekologický rozvoj výrobních aktivit, přeje si Komise, aby jejím zásahům předcházel rozsáhlý proces slaďování postojů zúčastněných stran, který umožní jednak vyjasnění současného a budoucího stavu a jednak dosažení všeobecné shody v tom, co je třeba udělat. V daném případě se zúčastněné strany zastoupené ve skupině na vysoké úrovni skládaly z výrobců automobilů, výrobců ropy, výrobců zařízení, prodejců a opravářů automobilů, uživatelů automobilů, vnitrostátních veřejných orgánů a tří dotčených GŘ (pro životní prostředí, dopravu a energii a podnikání a průmysl). Práci, která probíhala v průběhu celého roku 2005, koordinovalo GŘ pro podnikání a průmysl. V dubnu 2005 bylo uspořádáno veřejné slyšení. Zprávu pracovní skupina přijala v prosinci 2005. V roce 2006 byly její závěry předloženy k rozsáhlé veřejné konzultaci. Sdělení Komise vychází jednak ze zprávy skupiny CARS 21, jednak ze všech 34 příspěvků, jež v roce 2006 obdržela.

2.1.4

Zpráva CARS 21 odkazuje na velmi chvályhodnou snahu Komise zabránit narůstání počtu nekoordinovaných, a tedy ne vždy vzájemně slučitelných iniciativ v oblasti právní úpravy.

2.1.5

Jak je ve zprávě několikrát uvedeno, pracovní skupina se proto podle svých slov zasazuje o komplexní přístup, který spočívá ve snaze postihnout vzájemné působení jednotlivých rozměrů. Členové skupiny na vysoké úrovni tak chtějí dosáhnout jasnější a předvídatelnější právní úpravy a zabránit tomu, aby jednotlivá GŘ Komise činila opatření, jejichž důsledky mají nejasný dosah a jejichž slučitelnost není pod kontrolou.

2.1.6

Ve své závěrečné zprávě předkládá pracovní skupina výčet 18 doporučení uspořádaných do 7 kapitol: zlepšení právní úpravy, životní prostředí, bezpečnost silničního provozu, obchod, výzkum a vývoj, zdanění a daňové pobídky, duševní vlastnictví. Na závěr rovněž tvůrcům veřejných politik a právní úpravy v oblasti automobilového průmyslu navrhuje plán na příštích 10 let. V naprosté shodě s cíli, které mu určila Komise, usiloval takto sestavený plán o to, aby dodal evropské politice v oblasti automobilů na koherenci a předvídatelnosti, jakých mají zapotřebí soukromí investoři pro zabezpečení konkurenceschopnosti odvětví: naznačením právních úprav pro budoucí léta tento plán usiloval o dosažení zmíněné předvídatelnosti.

2.1.7

Sdělení je odpovědí Komise na zprávu předloženou skupinou CARS 21. Obsahuje jak hodnocení doporučení ze strany Komise, tak i reakce, které zpráva CARS 21 vyvolala během konzultace uspořádané v roce 2006. Ukazuje, kam Komise zamýšlí směřovat svou politiku týkající se automobilového průmyslu. Činnost chce vyvíjet v těchto hlavních oblastech:

Snížení administrativní zátěže: Komise navrhne nahrazení 38 směrnic Společenství mezinárodními předpisy EHK OSN (1), a to například pokud jde o pneumatiky, bezpečnostní sklo, mlhové světlomety a bezpečnostní pásy. Průmysl se tak bude moci opírat o jednotný dokument platný v celém světě. Dále budou zavedeny postupy automatického a virtuálního testování v 25 směrnicích Společenství a předpisech EHK OSN, aby byly omezeny náklady spojené se zajišťováním shody a byla snížena délka i nákladnost těchto postupů.

Snížení emisí CO2 : Strategie Komise je založena na integrovaném přístupu, který zahrnuje nejen technologii motorů, ale také technologická vylepšení (jako je například stanovení minimálních požadavků na účinnost klimatizačních systémů, stanovení maximálních hodnot valivého odporu pneumatik a použití ukazatelů rychlostních stupňů) a větší využívání biopaliv. Kromě toho klade důraz na další úsilí na straně členských států, které se týká například řízení dopravy, zlepšení chování řidičů a infrastruktury, ale také dalšího snížení emisí CO2.

Bezpečnost silničního provozu: Komise má za to, že účinná strategie bezpečnosti silničního provozu by měla být založena na kombinaci zlepšování technologie vozidel, silniční infrastruktury, chování řidičů a vymáhání dodržování předpisů. Navrhuje 11 nových opatření, k nimž patří například povinné zavedení systému elektronické kontroly stability a kontrolek zapnutí bezpečnostních pásů či povinné používání denních potkávacích světel u nových vozidel.

Obchodní politika: Sdělení navrhuje zvážit za účelem zlepšení přístupu na trhy možnost vyjednání dvoustranných obchodních dohod (zejména v Asii) a zdůrazňuje, že je třeba zajistit, aby byla na celém světě uplatňována práva k duševnímu vlastnictví.

Výzkum a vývoj: Za základní priority jsou považována neznečišťující paliva z obnovitelných zdrojů a čistá vozidla, ale i inteligentní silnice a automobily. S přibližně 20 miliardami eur (asi 5 % obratu daného odvětví) investovanými do výzkumu a vývoje výrobků je automobilový průmysl v absolutních číslech největším evropským průmyslovým investorem do výzkumu a vývoje.

3.   Poznámky Výboru

Toto stanovisko se nejprve věnuje 5 hlavním oblastem a návrhům, jež Komise pro každou z nich vypracovala, a poté hodnotí metodu a výhody i omezení tohoto nového přístupu k otázce politik týkajících se automobilového průmyslu a odvětvových politik obecně.

3.1   Vnitřní trh, zjednodušení a internacionalizace právního prostředí

3.1.1

EHSV podporuje návrh rozšířit napříště rámcovou směrnici o schvalování motorových vozidel na všechny kategorie vozidel. Zdůrazňuje zejména význam tohoto ustanovení v oblasti značení náhradních dílů.

3.1.2

EHSV podporuje snahu o zjednodušení a internacionalizaci právního prostředí, zároveň si však přeje, aby se ze snahy o harmonizaci nestala absolutní priorita převažující nad všemi ostatními aspekty.

3.1.3

V tomto ohledu EHSV, domnívaje se stejně jako Komise, že pokud jde o zásady, multilaterální závazky si zaslouží přednost, plně podporuje Komisi, která uvádí, že si je „vědoma toho, že v případech, kdy je to požadováno za účelem splnění cílů EU v oblasti zdraví, životního prostředí nebo jiných politických cílů, je nutné EU ponechat možnost přijímat právní předpisy nezávisle na systému EHK/OSN“. S ohledem na to, že tato ustanovení v oblasti mezinárodního obchodu a přístupu na trhy mohou být potenciálně klíčová, je skutečně žádoucí takovou rezervu ponechat, a to tak, aby evropský průmysl měl prostředky, jak reagovat na ustanovení přijatá v jiných světových regionech, jež mohou narušit jeho konkurenceschopnost.

3.2   Silniční doprava udržitelná z hlediska životního prostředí

3.2.1

EHSV vítá kvalitu opatření přijatých a plánovaných za účelem toho, aby byla silniční doprava udržitelná z hlediska ochrany životního prostředí. V návaznosti na závazky Komise, která zdůrazňuje záměr pečlivě analyzovat dopady budoucí regulační činnosti na zaměstnanost a bezpečnost, chce EHSV Komisi upozornit na to, že je třeba poskytnout průmyslu čas na zavedení nezbytných technologií, aby se dokázal s těmito přísnějšími požadavky vyrovnat, aniž by se to projevilo na výrazném zdražení výrobků a v konečném důsledku na zpomalení tempa obnovy vozových parků. Zdá se, že tato otázka, které byl ve zprávě CARS 21 přikládán značný význam, je ve sdělení Komise zohledněna spíše okrajově.

3.2.2

Podobně si EHSV se zájmem všímá záměru Komise věnovat v budoucnosti větší pozornost skutečnému stavu vozidel, pokud jde o emise (bod 8), a lituje, že Komise z tohoto podnětu v oblasti kontroly, údržby a možnosti opravy vozidel nevyvozuje žádné důsledky.

3.2.3

EHSV zdůrazňuje, že integrovaný přístup, který Komise zastává, se projevuje zaměřením na znečišťující emise a zejména na emise CO2 u nových vozidel, jež budou v Evropě prodána v příštích letech. Komise se fakticky zabývá pouze technologickými řešeními (biopaliva, vodík, inteligentní vozidla a dopravní systémy) a hospodářskými řešeními (možnost začlenění odvětví silniční dopravy), jež hodlá podporovat. EHSV lituje, že Komise dostatečně nezkoumá možnosti, které skýtá holistický přístup věnující vyšší pozornost úloze automobilu a silniční dopravy v evropských společnostech.

3.2.4

EHSV na tomto místě zdůrazňuje, že ve zprávě CARS 21 výslovně zazněla obava z tempa obnovy vozových parků, které zde bylo uváděno jako klíčová proměnná. Stejně tak zde byl kladen důraz na to, jak závažné jsou dopravní zácpy. EHSV si přeje, aby tyto aspekty podpory ekologičtějšího automobilismu byly společně s jinými otázkami, jako je například podpora nových forem dostupnosti automobilu, napříště zkoumány na stejné úrovni jako technologická řešení.

3.2.5

EHSV by rád zdůraznil, že je třeba podpořit nabídku čistších vozidel i poptávku po nich. Komise by měla usilovat o vypracování koordinovaných, technicky neutrálních a co nejvíce harmonizovaných daňových pobídek pro vozidla a paliva, například na základě emitovaného objemu CO2, což by podpořilo snižovaní objemu CO2 z vozidel přímým ovlivněním spotřebitele a jejich poptávky.

3.3   Větší bezpečnost na evropských silnicích

3.3.1

EHSV podporuje globální přístup Komise k otázkám bezpečnosti silničního provozu, který je založen na „vzájemných vztazích mezi zlepšováním technologie vozidel, silniční infrastruktury, chování řidičů a vymáhání dodržování předpisů“.

3.3.2

Stejné otázky, které se týkají přístupu k problematice životního prostředí, vyvstávají i zde. Například jedním z klíčových pojmů zprávy CARS 21, jenž poukazoval na to, že občas je třeba činit rozhodnutí na úkor ekologie a bezpečnosti vozidel, byl pojem „at a price affordable to the consumer“ (za cenu přijatelnou pro spotřebitele). Ve sdělení se však s tímto pojmem nepracuje.

3.3.3

Pokud tedy jde o bezpečnost silničního provozu, výčet doporučení ve sdělení Komise je následující (2):

„povinné zavedení dětských zádržných systémů Isofix ve všech nových vozidlech v kategorii M1;

povinné používání denních potkávacích světel (veřejné konzultace k této záležitosti byly zahájeny dne 1. srpna 2006);

povinné zavedení elektronické kontroly stability nejdříve u těžkých nákladních vozidel, následně u osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel, jakmile bude vypracována zkušební metoda;

povinné zavedení kontrolek zapnutí bezpečnostních pásů ve všech nových vozidlech;

změna požadavků II. fáze směrnice o ochraně chodců s cílem zlepšit ustanovení směrnice 2003/102/ES (3).“

3.3.4

EHSV chce zajistit, aby se tyto návrhy projevily rozumným zvýšením cen nových vozidel, a proto se zasazuje o přístup, který bude jasněji zaměřen na ceny vozidel a na vliv těchto cen na tempo obnovy vozových parků, a tedy i na bezpečnost silničního provozu. Poukazuje na to, že stále nedořešená II. fáze návrhu směrnice na ochranu chodců znamená zkracování potřebného zaváděcího období u výrobců a zhoršuje plánovatelnost potřebných opatření. EHSV zdůrazňuje, že je třeba urychleně vyjasnit časový plán realizace směrnice i specifikaci požadavků na výrobce. Vyzývá Komisi, aby uvážila, že bezpečnost silničního provozu znamená také to, že spotřebitelé musí používaná vozidla, i ta starší, udržovat. Chce zajistit vyhodnocení a seřazení plánovaných opatření podle bilance náklady/výhody pro každé z nich, pokud zvážíme na jedné straně s nimi související náklady pro uživatele a na straně druhé účinky, jakých mohou dosáhnout z hlediska úmrtnosti či následků způsobených uživatelům vozovky. Ve stejném duchu EHSV žádá Komisi, aby nebrala do úvahy pouze používané technologie, ale aby rovněž explicitněji uvedla řadu opatření, jimiž lze působit na chování uživatelů vozovky (vzdělávání, prevence, signalizace …). V tomto duchu EHSV zdůrazňuje, že bude třeba věnovat v budoucnosti obzvláštní pozornost důsledkům, jaké bude mít pro tyto otázky demografický vývoj a skutečnost, že starší a velmi staří řidiči představují rostoucí část uživatelů automobilů a silnic.

3.3.5

Ve stejném duchu a v souladu s tím, co prosazovala zpráva CARS 21, zdůrazňuje EHSV význam daňových pobídek podporujících poptávku po bezpečnějších vozidlech. Nabídka bezpečnějších vozidel i poptávka po nich si zaslouží povzbuzení.

3.4   Zahraniční obchod a trhy

EHSV se ztotožňuje s přístupem Komise k otázkám mezinárodního obchodu, zejména pak s tím, jakou pozornost Komise věnuje mezinárodním dvoustranným dohodám, necelním překážkám obchodu a otázce práv k duševnímu vlastnictví, která je aktuální zvláště v Asii. Při výběru zemí pro připravované dohody o volném obchodu by se mělo více přihlížet k ekonomickým kritériím, jako jsou například velikost potenciálního trhu a jeho perspektivy, reciproční přístup k oboustrannému odstraňování překážek obchodu apod. Kromě toho EHSV Komisi upozorňuje na nutnost zapracovat zřetelněji otázku trhu s náhradními díly, a to jak z důvodu harmonizace přístupů k této oblasti v různých evropských státech, tak i pro účely vytvoření strategie vůči Číně, Indii nebo Rusku.

3.5   Výzkum a vývoj

Podporu výzkumu a vývoje a přesvědčení Komise, že tři pilíře trvale udržitelného rozvoje budou držet pohromadě pouze tehdy, jestliže se udrží a prohloubí úsilí soukromého i veřejného sektoru ve výzkumu, EHSV plně podporuje. Podobně jako v bodu 3.4 však EHSV upozorňuje na nutnost začlenit do tohoto úsilí všechny složky této oblasti včetně těch, jež se zapojují v úvodní fázi celého procesu. Velice brzy je potřeba začít klást otázky týkající se nákladů na technologický pokrok či opravitelnosti výrobků, a to na základě nezbytných vzdělávacích akcí, aby se opravy a infrastruktura tomuto pokroku přizpůsobily, a pokud toho chce Komise dosáhnout, musí v tomto směru zahájit aktivní politiku. Komise by měla zaměřit příslušnou část 7. rámcového programu i na úkoly v oblasti integrovaného přístupu k bezpečnosti silničního provozu zahrnující infrastrukturu, například systémy elektronické komunikace a podobně.

3.6   Zdanění, daňové pobídky

EHSV podporuje Komisi, která „Parlament a Radu vyzývá, aby předloženou směrnici (4) přijaly co nejdříve“. Jelikož již Parlament návrh této směrnice, která vybízí k daňové harmonizaci, přijal, stačí přesvědčit Radu o tom, že je vhodné sblížení ustanovení, jež v současné době způsobují rozpory mezi trhem s vozidly a trhem s automobilovými službami uvnitř Unie.

3.7   Trh s náhradními díly

EHSV lituje, že těmto otázkám nebyl v úvahách Komise věnován větší prostor, avšak ztotožňuje se s podporou nařízení (ES) č. 1400/2002 (5) a s úmyslem Komise zajistit, aby bylo toto nařízení používáno stejným způsobem v celé Unii. EHSV souhlasí s podporou, kterou chce Komise poskytnout ustanovením zajišťujícím volný přístup k technickým informacím. V tomto ohledu EHSV zdůrazňuje, že je důležité věnovat pozornost provádění ustanovení zavádějících formát OASIS.

3.8   Metoda CARS 21 a její použití Komisí

3.8.1

EHSV vítá, že má Komise v úmyslu „zlepšit právní úpravu“ a „usiluje o podporu soudržného vzájemného působení různých oblastí politik, zajištění předvídatelnosti a ochranu veřejného zájmu (např. o ochranu životního prostředí a bezpečnost), přičemž se pokouší snížit zatížení výrobního odvětví právními předpisy“. Vítá odhodlání vytvořit globální přístup a zapojit různé rozměry rozvoje průmyslu a jeho konkurenceschopnosti i jednotlivé zúčastněné strany.

3.8.2

Pokud jde o sociální a průmyslové otázky, jimiž se zabývají první stránky zprávy, přeje si EHSV, stejně jako Komise, aby byly tyto otázky vzájemně provázány, jelikož zaměstnanost má přímou vazbu na konkurenceschopnost, a to jak evropského průmyslu, tak i jednotlivých závodů. Z tohoto hlediska se EHSV celkově ztotožňuje s předloženou analýzou situace tohoto odvětví v Evropě.

3.8.3

EHSV těší názor Komise, že „lze považovat za pravděpodobné, že vozidla pro evropský trh budou ve velké míře montována v Evropě“, avšak stejně jako Komise má za to, že toto pravděpodobně ještě neznamená stabilitu zaměstnanosti.

3.8.4

EHSV vyzývá Komisi k navození dialogu mezi sociálními partnery, aby bylo možné předvídat a řídit relokační pohyby a relokaci pracovních míst v rámci Unii i mimo ni, které jsou popsány ve zprávě CARS 21. Vyzývá Komisi, aby ve stejném duchu zahájila úvahu o tom, jak ovlivní vývoj v této oblasti subdodavatele druhé a nižší úrovně, zvláště oslabené probíhajícím vývojem.

3.8.5

Stejně tak je EHSV plným zastáncem nástrojů podpory plánovaných ve sdělení i myšlenky uspořádat fórum o restrukturalizaci automobilového průmyslu, „jehož úkolem bude řešit problémy a lépe předvídat změny a přizpůsobovat se těmto změnám“. EHSV vyzývá Komisi, aby využila příležitosti k tomu, aby zapojila do těchto činností a do možných souvisejících podpůrných nástrojů v celém odvětví zahrnula především subjekty na konci řetězce. Tyto iniciativy jsou totiž součástí provázané řady dohod a společných strategických úvah, jež jednotlivé subjekty v rámci odvětví potřebují. EHSV zdůrazňuje, že jeho posláním je hrát při těchto činnostech a diskusích hlavní úlohu a zejména umožnit, aby byli jasněji zastoupeni sociální partneři a dotčené strany obecněji.

3.8.6

Například potřeba vzdělávání je silnější, avšak často nepříliš dobře naplněná v případě malých a středních podniků nebo velmi malých podniků, a těmto subjektům z daného odvětví by mohly přispět strukturální fondy či jiné nástroje podpory.

3.8.7

Komise své sdělení uzavírá touto myšlenkou:

„Existuje jedinečná příležitost k rozvoji zvláštní kultury tvorby politiky . Komise má za to, že jádrem přípravy legislativních nástrojů by měly být zásady jako kvalita právních předpisů, zjednodušení, posouzení dopadů, konzultace zúčastněných stran, doba realizace a volba nástrojů.“

3.8.8

EHSV se s tímto přístupem ztotožňuje a tímto stanoviskem vyjadřuje přání pomoci Komisi s jeho plným provedením. Proto Komisi upozorňuje na to, že daný přístup je v některých případech neúplný. Přesněji řečeno se zdá, že rozbory představené ve zprávě CARS 21 i závěry, které z nich Komise vyvozuje, se vyznačují nedostatečným zastoupením spotřebitelů a subjektů na konci řetězce v celé debatě, i když úplně se na ně nezapomíná. Vyplývá z toho skutečnost, že přístup k automobilismu obecně i k otázkám životního prostředí a bezpečnosti není podle názoru EHSV dostatečně holistický – je orientován na podobu průmyslu, která se příliš soustředí na výrobky a technologie a nezohledňuje v dostatečné míře otázku vozových parků a používání automobilů.

3.8.9

Proto je EHSV toho názoru, že při hodnocení, které má být provedeno v roce 2009, je potřeba vzít toto stanovisko v úvahu a více než v současné době zohlednit konec řetězce automobilového průmyslu a uživatele. Za tímto účelem je potřeba zachovat „konzultaci zúčastněných stran“ a lépe ji uspořádat, aby zvažovaný systém automobilismu nebyl pouze systémem výrobců a aby bylo možno uvažovat o „posouzení dopadů“ za nových podmínek. U dopadových studií by bylo třeba zvýšit kvalitu. Studie musí být komplexní, vycházet z reálných a ověřených vstupních údajů, být objektivní, neutrální. Není vhodné, aby útvar Komise formulující politické stanovisko k problematice současně realizoval příslušnou dopadovou studii. EHSV vítá návrh na založení Rady pro posuzovaní dopadu (Impact Assessment Board) a vyzývá Komisi, aby přizvala ty zúčastněné strany, na které rádi zapomínají soukromí tvůrci systému automobilismu, jenž má být regulován.

V Bruselu dne 26. září 2007

předseda

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Evropská hospodářská komise Organizace spojených národů.

(2)  KOM(2007) 22 v konečném znění, s. 15.

(3)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2003/102/ES ze dne 17. listopadu 2003 o ochraně chodců a dalších zranitelných uživatelů silnic v případě srážky s motorovým vozidlem a před ní, kterou se pozměňuje směrnice Rady č. 70/156/EHS (Úř. věst. L 321 ze dne 6.12.2003, s. 15); stanovisko EHSV: Úř. věst. C 234 ze dne 30.9.2003, s. 10 [české znění není k dispozici].

(4)  Návrh směrnice Rady o daních v oblasti osobních vozidel (KOM(2005) 261 v konečném znění); stanovisko EHSV: Úř. věst. C 195 ze dne 18.8.2006, s. 80.

(5)  Nařízení (ES) č. 1400/2002 ze dne 31. července 2002 ohledně používání čl. 81, odst. 3 Smlouvy pro vertikální kategorie smluv a postupů dohodnutých v automobilovém odvětví (Úř. věst. L 203 ze dne 1.8.2002, s. 30) [české znění není k dispozici].


Top