Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1901

    Nařízení Komise (EU) 2019/1901 ze dne 7. listopadu 2019, kterým se mění nařízení (ES) č. 1881/2006, pokud jde o maximální limity citrininu v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus (Text s významem pro EHP)

    Úř. věst. L 293, 14.11.2019, p. 2–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; Implicitně zrušeno 32023R0915

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1901/oj

    14.11.2019   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 293/2


    NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2019/1901

    ze dne 7. listopadu 2019,

    kterým se mění nařízení (ES) č. 1881/2006, pokud jde o maximální limity citrininu v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus

    (Text s významem pro EHP)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 315/93 ze dne 8. února 1993, kterým se stanoví postupy Společenství pro kontrolu kontaminujících látek v potravinách (1), a zejména na čl. 2 odst. 3 uvedeného nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 (2) stanoví maximální limity citrininu v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus.

    (2)

    V návaznosti na žádost Komise o vědecké stanovisko ke zdravotním rizikům citrininu v potravinách a krmivech přijala vědecká komise pro kontaminující látky v potravinovém řetězci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“) dne 2. března 2012 stanovisko týkající se rizik pro veřejné zdraví a zdraví zvířat v souvislosti s přítomností citrininu v potravinách a krmivech (3). Vědecká komise pro kontaminující látky dospěla k závěru, že na základě dostupných údajů nelze vyloučit riziko genotoxicity a karcinogenity, pokud jde o citrinin v limitu nulového rizika nefrotoxicity.

    (3)

    Dostupné údaje týkající se přítomnosti citrininu v některých přípravcích z červené fermentované rýže odhalily vysokou úroveň citrininu v těchto přípravcích. Proto byl v nařízení (ES) č. 1881/2006 stanoven maximální limit pro citrinin v přípravcích z červené fermentované rýže. Vzhledem k nedostatečným znalostem, pokud jde o přítomnost citrininu v přípravcích z červené fermentované rýže a v jiných potravinách, a s ohledem na přetrvávající nejistotu, pokud jde o jeho karcinogenitu a genotoxicitu, byla považována za vhodnou revize maximálních limitů.

    (4)

    V roce 2015 zveřejnil úřad výzvu k podávání návrhů na prošetření koncentrací citrininu v potravinových vzorcích se zvláštním zaměřením na zrna a produkty z nich pocházející z různých zeměpisných oblastí v Evropě. Zpráva popisující výsledek těchto šetření „Occurrence of citrinin in food (Výskyt citrininu v potravinách)“ (4) byla zveřejněna v roce 2017. Byly získány reprezentativní údaje o výskytu citrininu v potravinách v Evropě, zejména v obilovinách a výrobcích z obilovin a v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasinkami.

    (5)

    Nové údaje o výskytu citrininu naznačují, že není třeba stanovit maximální úroveň citrininu v potravinách jiných než v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasinkami. U citrininu v doplňcích stravy obsahujících červené fermentované kvasinky Monascus purpureus však reprezentativní údaje o výskytu potvrzují, že by měla být maximální úroveň snížena. Nejsou k dispozici žádné nové údaje o toxicitě citrininu, které by vyžadovaly, aby úřad aktualizoval posouzení rizik citrininu z hlediska veřejného zdraví. Nejistota, pokud jde o genotoxicitu a karcinogenitu citrininu, tudíž přetrvává. Proto je pro ochranu veřejného zdraví nezbytné, aby byl citrinin v potravinách na co nejnižší rozumně dosažitelné úrovni. To je obzvláště důležité u doplňků stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasinkami, neboť údaje dokládají, že v některých vzorcích těchto výrobků lze nalézt velmi vysoké úrovně citrininu, což vede k vysoké expozici spotřebitelů těchto produktů citrininu. Zároveň z toho podle dostupných údajů vyplývá, že za uplatnění správné výrobní praxe lze dosáhnout nízkých úrovní citrininu v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus. Vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně toxicity citrininu a k možnosti dosažení nízké úrovně citrininu uplatněním správné výrobní praxe je vhodné snížit maximální limit pro citrinin v doplňcích stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus s cílem zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví.

    (6)

    Členským státům a provozovatelům potravinářských podniků by mělo být dáno přiměřené období, jež jim umožní přizpůsobit se novým požadavkům stanoveným v tomto nařízení. Nařízení (ES) č. 1881/2006 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

    (7)

    Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva,

    PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Příloha nařízení (ES) č. 1881/2006 se mění v souladu s přílohou tohoto nařízení.

    Článek 2

    Doplňky stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus, které byly v souladu s právními předpisy uvedeny na trh před vstupem tohoto nařízení v platnost, mohou zůstat na trhu až do data minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

    Článek 3

    Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Použije se od 1. dubna 2020.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne 7. listopadu 2019.

    Za Komisi

    předseda

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  Úř. věst. L 37, 13.2.1993, s. 1.

    (2)  Nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 ze dne 19. prosince 2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách (Úř. věst. L 364, 20.12.2006, s. 5).

    (3)  Vědecká komise EFSA pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM); Scientific Opinion on the risks for public and animal health related to the presence of citrinin in food and feed. EFSA Journal 2012;10(3):2605 [82 s.]. K dispozici na internetové adrese: www.efsa.europa.eu/efsajournal.

    (4)  López P., de Nijs M., Spanjer M., Pietri A., Bertuzzi T., Starski A., Postupolski J., Castellari M. a Hortós M., 2017. Generation of occurrence data on citrinin in food. EFSA supporting publication 2017:EN-1177, 47 s.


    PŘÍLOHA

    Příloha nařízení (ES) č. 1881/2006 se mění takto:

    1)

    V oddílu 2 přílohy nařízení (ES) č. 1881/2006 se položka 2.8.1 nahrazuje tímto:

    Potraviny (1)

    Maximální limity (µg/kg)

    „2.8

    Citrinin

     

    2.8.1

    Doplňky stravy na bázi rýže fermentované červenými kvasnicemi Monascus purpureus

    100“

    2)

    Poznámka pod čarou „(*) Tento maximální limit musí být přezkoumán před 1. lednem 2016 s ohledem na informace o expozici citrininu z jiných potravin a na aktualizované informace o toxicitě citrininu, zejména pokud jde o karcinogenitu a genotoxicitu.“ se zrušuje.


    Top