Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0001

2010/1/: Rozhodnutí Komise ze dne 23. prosince 2009 o obnovení mandátu Evropské skupiny pro etiku ve vědě a nových technologiích

Úř. věst. L 1, 5.1.2010, p. 8–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 27/05/2016; Zrušeno 32016D0835

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/1(1)/oj

5.1.2010   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 1/8


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 23. prosince 2009

o obnovení mandátu Evropské skupiny pro etiku ve vědě a nových technologiích

(2010/1/EU)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o fungování Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

V listopadu 1991 rozhodla Evropská komise, že zahrne etiku do rozhodovacího procesu politik Společenství v oblasti výzkumu a technologického rozvoje, a zřídila skupinu poradců pro etické dopady biotechnologií (GAEIB).

(2)

Dne 16. prosince 1997 se Komise rozhodla nahradit GAEIB Evropskou skupinou pro etiku ve vědě a nových technologiích (EGE) a rozšířila mandát této skupiny tak, aby zahrnoval všechny oblasti použití vědy a technologie.

(3)

Mandát EGE byl, s mírně pozměněnou působností, obnoven rozhodnutím Komise ze dne 26. března 2001 na období čtyř let (K(2001) 691).

(4)

O současném mandátu EGE bylo rozhodnuto dne 11. května 2005 (rozhodnutí Komise 2005/383/ES (1) a rozhodnutím Komise 2009/757/ES (2) byl tento mandát rozšířen.

(5)

Nyní je vhodné obnovit mandát na období pěti let, a jmenovat tudíž nové členy; současným rozhodnutím však není dotčena možnost, že by nová Komise podstatu mandátu přezkoumala.

(6)

Následující rozhodnutí nahrazuje rozhodnutí 2009/757/ES,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Komise tímto rozhoduje o obnovení mandátu Evropské skupiny pro etiku ve vědě a nových technologiích (EGE) na období pěti let.

Článek 2

Poslání

Úkolem EGE je poskytovat Komisi poradenství v etických otázkách týkajících se vědy a nových technologií, a to buď na žádost Komise, nebo z vlastního podnětu. Parlament a Rada mohou Komisi upozornit na otázky, které považují z etického hlediska za velmi významné. Pokud Komise požaduje, aby EGE vydala stanovisko, stanoví lhůtu, v níž je nutno stanovisko předložit.

Článek 3

Složení – Návrhy – Jmenování

1.   Členové EGE jsou jmenováni předsedou Komise.

2.   Platí tato pravidla:

Členové jsou navrženi „ad personam“. Členové vykonávají svou činnost za svou osobu a vyžaduje se po nich, aby Komisi poskytovali poradenství nezávisle na jakémkoli vnějším vlivu. EGE je nezávislá, pluralitní a multidisciplinární.

EGE má maximálně 15 členů.

Každý člen EGE je jmenován na období pěti let. Opakovaně mohou být členové EGE jmenováni nejvýše na dvě následující období.

Stanovení a výběr členů EGE se uskuteční na základě otevřené výzvy k vyjádření zájmu. Další žádosti získané prostřednictvím jiných zdrojů budou v rámci výběrového řízení rovněž vzaty v úvahu.

Komise zveřejní seznam členů EGE v Úředním věstníku Evropské unie.

Vhodní kandidáti, kteří nebyli jmenováni členy, budou zařazeni na rezervní seznam.

Pokud již člen nemůže efektivně přispívat k práci skupiny nebo pokud odstoupí, předseda může pro zbývající období mandátu tohoto člena jmenovat náhradního člena z rezervního seznamu.

Článek 4

Fungování

1.   Členové EGE si ze svého středu zvolí na dobu trvání úřadu předsedu a místopředsedu.

2.   Pracovní program EGE, včetně etických přezkumů navržených EGE z její vlastní iniciativy, odsouhlasí předseda Komise. Za organizaci práce EGE a jejího sekretariátu odpovídá výbor poradců pro evropskou politiku (BEPA) úzce spolupracující s předsedou EGE.

3.   Pracovní zasedání EGE jsou neveřejná. Mimo tato pracovní zasedání může EGE projednávat svou činnost s příslušnými útvary Komise a může zvát představitele nevládních organizací nebo zastupitelských organizací k výměně názorů, je-li to žádoucí. Program jednání EGE se doručuje příslušným útvarům Komise.

4.   EGE se obvykle schází v sídle Komise podle možností a harmonogramu stanoveného Komisí. EGE by se měla sejít minimálně šestkrát v období 12 měsíců, což by mělo zahrnout přibližně dvanáct pracovních dní v roce. Předpokládá se účast členů na minimálně čtyřech zasedáních v roce.

5.   Pro účely přípravy stanovisek a v rámci dostupných zdrojů pro svou činnost EGE

může přizvat odborníky se zvláštní kvalifikací, aby nasměrovali činnost EGE a informovali ji, je-li to považováno za užitečné a/nebo nezbytné,

může zahájit studie za účelem shromáždění všech nezbytných vědeckých a technických informací,

může založit pracovní skupiny k řešení zvláštních otázek,

uspořádá veřejný kulatý stůl, aby podpořila dialog a zlepšila transparentnost každého stanoviska, které zformuje,

vytvoří úzké vazby s útvary Komise zabývajícími se tématy, na kterých EGE pracuje,

může vytvořit užší vazbu se zástupci různých etických orgánů v Evropské unii a v kandidátských zemích.

6.   Každé stanovisko se zveřejní okamžitě poté, co bylo schváleno. Není-li stanovisko schváleno jednomyslně, musí obsahovat odlišný názor. Vyskytne-li se aktuální potřeba, aby ohledně určitého předmětu byla rada poskytnuta rychleji, vypracují se krátká vyjádření, na něž bude v případě potřeby navazovat úplnější analýza, a to za plného respektování transparentnosti jako v případě jakéhokoli jiného stanoviska. Stanoviska EGE vždy odkazují na aktuální stav technologie v době, kdy je stanovisko vydáno. Považuje-li to za nezbytné, může EGE rozhodnout o aktualizaci stanovisek.

7.   EGE přijme jednací řád.

8.   Předseda je odpovědný za to, že před koncem svého úřadu vypracuje zprávu o činnosti EGE. Tato zpráva bude zveřejněna.

Článek 5

Výdaje na zasedání

Cestovní náklady a denní diety související s jednáním EGE budou hrazeny Komisí v souladu s pravidly Komise.

Článek 6

Vstup v platnost

Toto rozhodnutí bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie a vstoupí v platnost dnem navržení nových členů EGE. Nahrazuje rozhodnutí 2009/757/ES.

V Bruselu dne 23. prosince 2009.

Za Komisi

José Manuel BARROSO

předseda


(1)  Úř. věst. L 127, 20.5.2005, s. 17.

(2)  Úř. věst. L 270, 15.10.2009, s. 18.


Top