Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0305

    Nařízení Komise (ES) č. 305/2008 ze dne 2. dubna 2008 , kterým se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 842/2006 stanoví minimální požadavky na certifikaci pracovníků provádějících znovuzískávání některých fluorovaných skleníkových plynů z vysokonapěťových spínacích zařízení a podmínky pro vzájemné uznávání této certifikace (Text s významem pro EHP)

    Úř. věst. L 92, 3.4.2008, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 07/12/2015; Zrušeno a nahrazeno 32015R2066

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/305/oj

    3.4.2008   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 92/17


    NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 305/2008

    ze dne 2. dubna 2008,

    kterým se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 842/2006 stanoví minimální požadavky na certifikaci pracovníků provádějících znovuzískávání některých fluorovaných skleníkových plynů z vysokonapěťových spínacích zařízení a podmínky pro vzájemné uznávání této certifikace

    (Text s významem pro EHP)

    KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

    s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 842/2006 ze dne 17. května 2006 o některých fluorovaných skleníkových plynech (1), a zejména na čl. 5 odst. 1 uvedeného nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Pro účely požadavků nařízení (ES) č. 842/2006 je nezbytné stanovit pravidla pro kvalifikaci pracovníků vykonávajících na zařízeních obsahujících některé fluorované skleníkové plyny činnosti, které mohou potenciálně způsobit únik.

    (2)

    Pracovníci, kteří dosud nemají certifikaci, ale jsou zapsáni do školicího kurzu za účelem získání certifikátu, by měli mít možnost vykonávat po omezenou dobu činnosti, pro které se taková certifikace vyžaduje, aby získali praktické dovednosti potřebné pro složení zkoušky s tím, že budou pod dohledem certifikovaných pracovníků.

    (3)

    Několik členských států nemá v současné době zavedeny kvalifikační nebo certifikační systémy. K získání certifikátu by proto měla být pracovníkům poskytnuta určitá lhůta.

    (4)

    Aby se zabránilo nepřiměřenému administrativnímu zatížení, je zapotřebí umožnit zavedení certifikačního systému na základě stávajících kvalifikačních programů s tím, že obsažené dovednosti a znalosti a příslušné kvalifikační systémy jsou rovnocenné minimálním normám, které toto nařízení předpokládá.

    (5)

    Subjekty, které vyrábějí nebo provozují vysokonapěťová spínací zařízení, by za předpokladu splnění příslušných požadavků mohly být jmenovány hodnotícími nebo certifikačními subjekty, nebo oběma subjekty.

    (6)

    Zkouška představuje účinný prostředek prověřování schopnosti uchazeče správně provádět činnosti, které mohou přímo způsobit únik, jakož i takové, které mohou způsobit únik nepřímo.

    (7)

    Úředně jmenované hodnotící a certifikační subjekty by měly zajistit splnění minimálních požadavků stanovených tímto nařízením, a tím přispívat k účinnému a efektivnímu vzájemnému uznávání certifikátů v celém Společenství.

    (8)

    Informace o certifikačním systému vydávajícím certifikáty podléhající vzájemnému uznávání by měly být oznámeny Komisi formou stanovenou nařízením Komise (ES) č. 308/2008 ze dne 2. dubna 2008, kterým se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 842/2006 stanoví forma oznámení školicích a certifikačních programů členských států (2).

    (9)

    Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle čl. 18 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2037/2000 (3),

    PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Předmět a oblast působnosti

    Toto nařízení stanoví minimální požadavky na certifikaci pracovníků provádějících znovuzískávání některých fluorovaných skleníkových plynů z vysokonapěťových spínacích zařízení, jakož i podmínky pro vzájemné uznávání certifikátů vydaných v souladu s uvedenými požadavky.

    Článek 2

    Definice

    Pro účely tohoto nařízení se „vysokonapěťovým spínacím zařízením“ rozumí spínací zařízení a jejich kombinace s propojeným ovládacím, měřicím, ochranným a regulačním zařízením a montáže těchto přístrojů a zařízení s přidruženými propojeními, příslušenstvími, zapouzdřeními a podpůrnými strukturami určenými k použití v souvislosti s výrobou, přenosem, rozvodem a přeměnou elektrické energie při jmenovitém napětí nad 1 000 V.

    Článek 3

    Certifikace pracovníků

    1.   Pracovníci vykonávající činnost uvedenou v článku 1 jsou držiteli certifikátu uvedeného v článku 4.

    2.   Odstavec 1 se nepoužije pro období maximálně 1 roku na pracovníky zapsané do školicího kurzu za účelem získání certifikátu s tím, že vykonávají činnost pod dohledem osoby, která je držitelem certifikátu.

    3.   Členské státy mohou rozhodnout, že odstavec 1 se nepoužije pro období, které nepřekročí datum uvedené v čl. 5 odst. 4 nařízení (ES) č. 842/2006, na pracovníky provádějící činnost uvedenou v článku 1 tohoto nařízení před datem uvedeným v čl. 5 odst. 2 nařízení (ES) č. 842/2006.

    Tito pracovníci jsou po období uvedené v prvním pododstavci a pro tuto činnost považováni za certifikované pro účely požadavků nařízení (ES) č. 842/2006.

    Článek 4

    Vydávání certifikátů pracovníkům

    1.   Certifikační subjekt uvedený v článku 5 vydá certifikát pracovníkům, kteří složili teoretickou a praktickou zkoušku připravenou hodnotícím subjektem podle článku 6, která obsahuje minimální dovednosti a znalosti stanovené v příloze.

    2.   Certifikát musí obsahovat alespoň tyto údaje:

    a)

    název certifikačního subjektu, celé jméno držitele, číslo certifikátu a datum uplynutí doby platnosti, je-li uvedeno;

    b)

    činnost, kterou je držitel certifikátu oprávněn vykonávat;

    c)

    datum vydání a podpis subjektu, který certifikát vydává.

    3.   Pokud stávající certifikační systém založený na zkouškách zahrnuje minimální dovednosti a znalosti stanovené v příloze a splňuje požadavky článků 5 a 6, ale příslušný certifikát neobsahuje prvky stanovené odstavcem 2 tohoto článku, může certifikační subjekt uvedený v článku 5 vydat držiteli této kvalifikace certifikát bez opakování zkoušky.

    4.   Pokud stávající certifikační systém založený na zkouškách splňuje požadavky článků 5 a 6 a částečně zahrnuje minimální dovednosti stanovené v příloze, mohou certifikační subjekty vydat certifikát za předpokladu, že žadatel složí dodatečnou zkoušku dovedností a znalostí, které nezahrnuje stávající certifikace, připravenou hodnotícím subjektem uvedeným v článku 6.

    Článek 5

    Certifikační subjekt

    1.   Certifikační subjekt je stanoven vnitrostátním právním předpisem nebo nařízením, nebo určen příslušným orgánem členského státu nebo jinými subjekty, které jsou k tomu oprávněné, a může vydávat certifikáty pracovníkům vykonávajícím činnost uvedenou v článku 1.

    Certifikační subjekt je při provádění svých činností nestranný.

    2.   Certifikační subjekt stanoví a používá postupy pro vydávání, pozastavení a odebrání certifikátů.

    3.   Certifikační subjekt vede záznamy, které umožní ověřovat situaci certifikované osoby. Záznamy prokáží, že postup certifikace byl účinně splněn. Záznamy se uchovávají po dobu nejméně 5 let.

    Článek 6

    Hodnotící subjekt

    1.   Hodnotící subjekt určený příslušným orgánem členského státu nebo jinými subjekty, které jsou k tomu oprávněné, připraví zkoušky pro pracovníky uvedené v článku 1. Certifikační subjekt uvedený v článku 5 může být rovněž považován za hodnotící subjekt.

    Hodnotící subjekt je při provádění svých činností nestranný.

    2.   Zkoušky jsou plánovány a strukturovány způsobem, který zajistí, aby zahrnovaly minimální dovednosti a znalosti uvedené v příloze.

    3.   Hodnotící subjekt přijme postupy pro podávání zpráv a uchovává záznamy pro možnost dokumentace jednotlivých a celkových výsledků hodnocení.

    4.   Hodnotící subjekt zajistí, aby zkoušející přidělení ke zkoušce měli patřičnou znalost příslušných zkušebních metod a zkušebních dokumentů, jakož i příslušnou kvalifikaci v oblasti, která se má zkoušet. Rovněž zajistí, aby pro praktické testy bylo k dispozici potřebné zařízení, nástroje a materiály.

    Článek 7

    Oznámení

    1.   Do 4. ledna 2009 členské státy oznámí Komisi názvy a kontaktní údaje certifikačních subjektů pro pracovníky, na něž se vztahuje článek 5, a názvy certifikátů pro pracovníky, kteří splňují požadavky článku 4, a to pomocí formátu stanoveného nařízením (ES) č. 308/2008.

    2.   Členské státy doplní oznámení předložené podle odstavce 1 o příslušné nové informace a neprodleně ho předloží Komisi.

    Článek 8

    Podmínky vzájemného uznávání

    1.   Vzájemné uznávání certifikátů vydaných v jiných členských státech se vztahuje na certifikáty vydané podle článku 4.

    2.   Členské státy mohou po držitelích certifikátů vydaných v jiném členském státě požadovat jejich překlad do jiného úředního jazyka Společenství.

    Článek 9

    Vstup v platnost

    Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po dni vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne 2. dubna 2008.

    Za Komisi

    Stavros DIMAS

    člen Komise


    (1)  Úř. věst. L 161, 14.6.2006, s. 1.

    (2)  Viz strana 28 v tomto čísle Úředního věstníku.

    (3)  Úř. věst. L 244, 29.9.2000, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné rozhodnutím Komise 2007/540/ES (Úř. věst. L 198, 31.7.2007, s. 35).


    PŘÍLOHA

    Minimální požadavky na dovednosti a znalosti, které mají zajistit hodnotící subjekty

    Zkouška uvedená v čl. 4 odst. 1 a čl. 6 odst. 2 obsahuje:

    a)

    teoretický test s jednou nebo více otázkami, které prověřují tuto dovednost nebo znalosti, jak je označeno ve sloupci „typ testu“ písmenem (T);

    b)

    praktický test, kdy žadatel provede odpovídající úkol s příslušným materiálem, nástroji a zařízením, jak je označeno ve sloupci „typ testu“ písmenem (P).


    Č.

    Minimální znalosti a dovednosti

    Typ testu

    1

    Základní znalosti o příslušných otázkách ochrany životního prostředí (změna klimatu, Kjótský protokol, potenciál globálního oteplování), o příslušných ustanoveních nařízení (ES) č. 842/2006 a o příslušných nařízeních, kterými se provádí nařízení (ES) č. 842/2006

    T

    2

    Fyzikální, chemické a environmentální vlastnosti SF6

    T

    3

    Použití SF6 v elektrických zařízeních (izolace, zhášení obloukového výboje)

    T

    4

    Kvalita SF6 podle příslušných průmyslových norem (1)

    T

    5

    Znalosti o plánech elektrického zařízení

    T

    6

    Kontrola kvality SF6

    P

    7

    Znovuzískávání SF6 a směsí SF6, a čištění SF6

    P

    8

    Skladování a přeprava SF6

    T

    9

    Obsluha regeneračního zařízení pro SF6

    P

    10

    Obsluha těsných vrtacích systémů v případě potřeby

    P

    11

    Opětovné používání SF6 a různé kategorie opětovného použití

    T

    12

    Práce s otevřenými komorami s SF6

    P

    13

    Neutralizování vedlejších produktů SF6

    T

    14

    Monitorování SF6 a povinnost zaznamenávat příslušné údaje podle vnitrostátních právních předpisů nebo předpisů Společenství nebo mezinárodních dohod

    T


    (1)  Například IEC 60376 a IEC 60480.


    Top