Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Stavební výrobky

Stavební výrobky

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) č. 305/2011 – harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Jeho cílem je lepší fungování jednotného trhu a zlepšení volného pohybu stavebních výrobků* v Evropské unii (EU) tím, že stanovuje jednotná pravidla pro uvádění těchto výrobků na trh a že poskytuje společný technický jazyk pro posuzování vlastností stavebních výrobků*.
  • Takto nařízení umožňuje členským státům EU též zajistit bezpečnost staveb*.
  • Pozměňující nařízení (EU) 2019/1020 dále posiluje dozor nad trhem s cílem zajistit, aby výrobky uváděné na trh byly bezpečné a v souladu s právními předpisy EU.

KLÍČOVÉ BODY

  • Nařízení stanoví podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh.
  • Stanoví metody a kritéria pro posuzování a vyjadřování vlastností stavebních výrobků a podmínky pro používání označení CE.
  • Členské státy jsou nadále odpovědné za požární bezpečnost, mechanickou odolnost a stabilitu, životní prostředí, energie a další požadavky použitelné na budovy a další stavby.

Prohlášení o vlastnostech a označení CE

  • Pokud se výrobce rozhodne uvést stavební výrobek na trh a na tento výrobek se vztahuje harmonizovaná norma nebo pro něj bylo vydáno evropské technické posouzení, musí výrobce vypracovat prohlášení o vlastnostech, které obsahuje mimo jiné následující informace:
    • odkaz na druh výrobku,
    • systémy posuzování a ověřování stálosti vlastností výrobku,
    • odkaz na použitelnou harmonizovanou normu nebo evropské technické posouzení,
    • zamýšlené nebo zamýšlená použití výrobku,
    • vlastnosti uváděné v prohlášení na základě posouzení podle příslušné harmonizované normy nebo evropského technického posouzení.
  • Jakmile je prohlášení o vlastnostech vypracováno, musí výrobce na výrobek připojit označení CE.
  • Označení CE značí, že vlastnosti výrobku byly posouzeny a že zůstávají konstantní.
  • Díky označení CE může být stavební výrobek uveden na trh v kterémkoli členském státě a poté se s ním může obchodovat na jednotném trhu EU.
  • Členské státy musí zřídit kontaktní místa pro stavební výrobky, která poskytují informace o požadavcích na stavební výrobky.

Povinnosti výrobců, dovozců a distributorů

  • Výrobci musí:
    • připravit technickou dokumentaci a na jejím základě vypracovat prohlášení o vlastnostech a připojit k výrobku označení CE,
    • zajistit, aby výrobek zůstával v souladu s prohlášením o vlastnostech. Domnívají-li se výrobci, že výrobek již není v souladu s prohlášením o vlastnostech, musí okamžitě přijmout nezbytná nápravná opatření nebo výrobek stáhnout z trhu nebo z oběhu.
  • Dovozci musí:
    • zajistit, aby výrobek nesl označení CE a byla k němu přiložena požadovaná dokumentace,
    • vyvarovat se uvedení výrobku na trh, pokud se domnívají, že není v souladu s prohlášením o vlastnostech,
    • zajistit, aby výrobek zůstal v souladu s prohlášením o vlastnostech a aby jeho přeprava nebo skladování neohrožovaly jeho vlastnosti. Pokud výrobek již není v souladu s prohlášením o vlastnostech, musí dovozci okamžitě přijmout nezbytná nápravná opatření nebo výrobek stáhnout z trhu nebo z oběhu.
  • Povinnosti distributorů zahrnují:
    • zajistit, aby výrobek nesl označení CE a byla k němu přiložena požadovaná dokumentace,
    • neuvádět výrobek na trh, pokud se domnívají, že není v souladu s prohlášením o vlastnostech, a to až do doby, než bude uveden v soulad nebo bude opraveno prohlášení o vlastnostech,
    • zajistit, aby přeprava nebo skladování výrobku neohrožovaly jeho vlastnosti. Pokud výrobek není v souladu s prohlášením o vlastnostech, musí distributoři zajistit, aby byla přijata nezbytná nápravná opatření nebo aby byl výrobek stažen z trhu nebo z oběhu.

Harmonizované technické specifikace

  • Harmonizované technické specifikace zahrnují harmonizované normy a evropské dokumenty pro posuzování. Harmonizované evropské normy jsou vypracovány evropskými orgány pro normalizaci (Evropský výbor pro normalizaci nebo Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice) na základě žádostí Evropské komise. Harmonizované normy definují metody a kritéria pro posuzování vlastností stavebních výrobků.
  • Pokud stavební výrobek není do harmonizované normy zahrnut nebo není zahrnut v plné míře, mohou výrobci požádat o evropské technické posouzení, vydané jedním ze subjektů pro technické posuzování na základě evropského dokumentu pro posuzování vypracovaného Evropskou organizací pro technické posuzování. Evropské technické posouzení je zdokumentované posouzení vlastností stavebního výrobku v souvislosti s jeho základními vlastnostmi.
  • Harmonizované normy a evropská technická posouzení vytvářejí společný technický jazyk, který se používá ve stavebnictví, a umožňují výrobcům vypracovat prohlášení o vlastnostech a připojovat označení CE. Odkazy na harmonizované normy a evropské dokumenty pro posuzování se zveřejňují v Úředním věstníku Evropské unie.

Dozor nad trhem

  • Orgány členských států pro dozor nad trhem musí zajistit dodržování nařízení ve svých zemích.
  • Domnívají-li se orgány pro dozor nad trhem, že výrobek není v souladu s požadavky nařízení (např. nedosahuje vlastností uvedených v prohlášení anebo představuje riziko), musí příslušný hospodářský subjekt neprodleně požádat o jeho uvedení v soulad nebo výrobek stáhnout z trhu či ho v přiměřené lhůtě stáhnout z oběhu, a to náležitě podle charakteru rizika. Příslušné hospodářské subjekty musí v nezbytné míře spolupracovat s orgány dozoru nad trhem.

Prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci

Komise v souvislosti s nařízením přijala řadu prováděcích aktů a aktů v přenesené pravomoci. Jejich seznam je uveden na internetových stránkách Komise.

Zrušení

Toto nařízení ruší směrnici 89/106/EHS.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí v plném rozsahu od 1. července 2013.

KONTEXT

Přístup nařízení (EU) č. 305/2011 (také známé jako nařízení o stavebních výrobcích) pro lepší fungování jednotného trhu pro stavební výrobky se liší od obecných zásad původně stanovených v novém legislativním rámci. Hlavní cíle jsou následující.

  • Rozdělení pravomocí mezi EU a členské státy. EU se zabývá pouze pravidly pro přístup na jednotný trh, a nikoli požadavky na vlastnosti výrobků jako takových. Jak bylo zmíněno výše, členské státy nesou odpovědnost za požární bezpečnost, životní prostředí, energie a další požadavky použitelné na budovy a další stavby.
  • Harmonizované podmínky pro uvádění na trh. Místo harmonizace stavebních výrobků nebo požadavků ohledně nich se nařízení o stavebních výrobcích omezuje na vytvoření harmonizovaných podmínek pro uvádění takových výrobků na trh.
  • Harmonizované normy. Používání harmonizovaných norem je povinné pro výrobce při uvádění jejich stavebních výrobků na trh a pro členské státy při určování požadavků na jejich vlastnosti.

Návrh Komise na nové nařízení o stavebních výrobcích byl zveřejněn v březnu 2022. Hlavními cíli návrhu jsou zlepšit fungování vnitřního trhu se stavebními výrobky, reagovat na regulační potřeby členských států, zavést požadavky na ekologičtější a bezpečnější stavební výrobky, umožnit snadnější vydávání harmonizovaných norem a zlepšit informovanost o digitálních výrobcích.

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Stavební výrobek. Výrobek nebo sestava, které jsou vyrobeny nebo uvedeny na trh za účelem trvalého zabudování do stavby nebo její části a jejichž vlastnosti ovlivňují vlastnost stavby s ohledem na základní požadavky na stavby.
Vlastnosti stavebního výrobku. Vlastnosti související s příslušnými základními charakteristikami vyjádřenými úrovní, třídou nebo popisem.
Stavby. Pozemní a inženýrské stavby.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011 ze dne 9. března 2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh a kterým se zrušuje směrnice Rady 89/106/EHS (Úř. věst. L 88, 4.4.2011, s. 5–43).

Postupné změny nařízení (EU) č. 305/2011 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1020 ze dne 20. června 2019 o dozoru nad trhem a souladu výrobků s předpisy a o změně směrnice 2004/42/ES a nařízení (ES) č. 765/2008 a (EU) č. 305/2011 (Úř. věst. L 169, 25.6.2019, s. 1–44).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1025/2012 ze dne 25. října 2012 o evropské normalizaci, změně směrnic Rady 89/686/EHS a 93/15/EHS a směrnic Evropského parlamentu a Rady 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES a 2009/105/ES, a kterým se ruší rozhodnutí Rady 87/95/EHS a rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1673/2006/ES (Úř. věst. L 316, 14.11.2012, s. 12–33).

Viz konsolidované znění.

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 768/2008/ES ze dne 9. července 2008 o společném rámci pro uvádění výrobků na trh a o zrušení rozhodnutí Rady 93/465/EHS (Úř. věst. L 218, 13.8.2008, s. 82–128).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 ze dne 9. července 2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh a kterým se zrušuje nařízení (EHS) č. 339/93 (Úř. věst. L 218, 13.8.2008, s. 30–47).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 12.08.2022

Top