Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lidská práva a demokracie - nový akční plán EU

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Lidská práva a demokracie - nový akční plán EU

Současné konflikty a časté snahy o porušování lidských práv vyžadují ze strany Evropské unie (EU) pevnou a rozhodnou reakci.

AKT

Společné sdělení Evropskému parlamentu a Radě: Akční plán pro lidská práva a demokracii (2015-2019) „Zajistit ústřední postavení otázky lidských práv v agendě EU“(JOIN(2015) 16 final ze dne 28. dubna 2015).

PŘEHLED

Současné konflikty a časté snahy o porušování lidských práv vyžadují ze strany Evropské unie (EU) pevnou a rozhodnou reakci.

Nový akční plán EU pro lidská práva a demokracii si klade za cíl posílit provádění politiky EU v oblasti lidských práv po celém světě. Zaměřuje se na úlohu aktérů z řad občanské společnosti při ochraně lidských práv a poskytování podpory obráncům lidských práv.

CO JE CÍLEM TOHOTO SPOLEČNÉHO SDĚLENÍ?

Účelem tohoto společného sdělení Evropské komise a vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku je navrhnout akční plán pro lidská práva a demokracii na období 2015-2019.

Rada EU jej přijala dne 20. července 2015 se svými Závěry k akčnímu plánu pro lidská práva a demokracii 2015-2019. Provádět jej budou orgány EU společně se zeměmi EU za významného zapojení organizací občanské společnosti.

KLÍČOVÉ BODY

Akční plán na období 2015-2019 klade zvláštní důraz na odpovědnost místních institucí a mechanismů a spolupráci s nimi, včetně vnitrostátních orgánů pro lidská práva a také občanské společnosti.

Zásady

Akční plán má

  • posílit postavení aktérů (vládních, parlamentních, regionálních organizací) v zemích mimo EU, posílit úlohu soudní moci a podporovat občanskou společnost, včetně podpory sociálních partnerů,
  • bojovat proti diskriminaci a prosazovat respektování svobody projevu a rovnosti žen a mužů a také posilování postavení žen,
  • zajistit větší viditelnost opatření EU v oblasti lidských práv.

Strategické oblasti

Akční plán má pět hlavních strategických oblastí činnosti:

  • 1.

    posílení odpovědnosti místních činitelů s opatřeními zaměřenými na interakci s externími zúčastněnými stranami, vládními i nevládními;

  • 2.

    řešení klíčových výzev v oblasti lidských práv s ohledem na rovnováhu mezi občanskými a politickými právy* na jedné straně a hospodářskými, sociálními a kulturními právy na straně druhé;

  • 3.

    zajištění komplexního přístupu v oblasti lidských práv při řešení konfliktů a krizí na základě podpory vývoje nástrojů na vnitrostátní, regionální a mezinárodní úrovni, aby se zamezilo porušování lidských práv, toto porušování se řešilo a bojovalo se proti němu;

  • 4.

    podpora lepší politiky soudržnosti a souladu, aby se lidská práva brala v úvahu v politikách EU, např. v oblasti obchodu a investic, migrace a azylu, v oblasti rozvojových politik a také boje proti terorismu;

  • 5.

    posílení účinnosti a kultury výsledků v oblasti lidských práv a demokracie rozvojem strategičtějších přístupů a přístupů více zaměřených na výsledky.

Plán pro celý svět

Opatření prováděná v rámci tohoto akčního plánu EU se budou vztahovat na všechny regiony světa, přičemž se zohlední místní potřeby.

Plán se v roce 2017 stane předmětem střednědobého přezkumu, aby bylo možno posoudit hlavní dosažené výsledky a vzít v úvahu nové výzvy.

KONTEXT

V roce 2012 EU přijala strategický rámec EU pro lidská práva a demokracii, jehož součástí byl akční plán na období 2012-2014. Ten se snažil prosazovat zohlednění lidských práv v celé řadě politik EU.

Po tomto tříletém strategickém plánu, který obsahoval 97 opatření, bylo zřejmé, že některé oblasti vyžadují vyvinutí dodatečného úsilí. Ty má řešit akční plán na období 2015-2019.

Další informace jsou k dispozici zde:

KLÍČOVÁ SLOVA

  • *Občanská a politická práva: práva, která chrání svobodu jednotlivců a která lidem zajišťují možnost podílet se na občanském a politickém životě bez diskriminace a represe.
  • *Hospodářská, sociální a kulturní práva: právo na potraviny, bydlení, vzdělání, zdraví a také sociální zabezpečení, právo na účast na kulturním životě, právo na vodu a hygienu a právo na práci.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Závěry Rady o lidských právech a demokracii, strategický rámec EU pro lidská práva a demokracii a akční plán pro lidská práva a demokracii ze dne 25. června 2012.

Závěry Rady o akčním plánu pro lidská práva a demokracii 2015-2019 ze dne 20. června 2015.

Poslední aktualizace 16.08.2015

Top