Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Finanční nástroj EU pro rozvojovou spolupráci (2014-2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Finanční nástroj EU pro rozvojovou spolupráci (2014-2020)

Prostřednictvím svého nástroje pro rozvojovou spolupráci Evropská unie (EU) usiluje o snížení chudoby v rozvojových zemích, stejně jako o podporu udržitelného hospodářského, sociálního a environmentálního rozvoje, demokracie, právního státu, lidských práv a řádné správy věcí veřejných.

AKT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 233/2014ze dne 11. brezna 2014, kterým se zřizuje finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci na období 2014-2020.

PŘEHLED

V souladu se svou politikou nastíněnou v dokumentu Agenda pro změnu se EU snaží zaměřit financování své rozvojové spolupráce na ty oblasti, kde bude mít největší vliv. Prioritu mají země v největší nouzi: nejméně rozvinuté země z hlediska jejich nízkého hrubého národního důchodu a nedostatečných lidských zdrojů, země v krizi nebo v období po ukončení krize a země, které jsou nestabilní a zranitelné. EU uplatňuje v reakci na potřeby, schopnosti a plnění partnerských zemí přístup založený na diferenciaci.

Nástroj pro rozvojovou spolupráci EU zahrnuje:

  • 1

    Zeměpisné programy: ty podporují programy dvoustranné a regionální spolupráce v oblastech, jako jsou základní potřeby (zdraví a vzdělávání), zaměstnanost, infrastruktura, lidská práva, demokracie, řádná správa věcí veřejných a udržitelný rozvoj. Zahrnují rozvojové země v Asii, ve střední Asii, na Středním východě a v Latinské Americe, stejně jako v Jižní Africe.

  • 2
    Tematické programy: ty se dělí do dvou skupin:
    • globální veřejné statky a výzvy: sem patří takové aspekty, jako je změna klimatu, životní prostředí, energie, lidský rozvoj, zabezpečení potravin a migrace, při současném zajištění shody s cílem snižování chudoby. 27 % prostředků tohoto programu bude vydáno na změnu klimatu a environmentální cíle a nejméně 25 % prostředků bude podporovat sociální začlenění a lidský rozvoj.
    • organizace občanské společnosti a místní orgány: tento program bude podporovat občanskou společnost (tj. nestátní subjekty, nevládní organizace a občanské organizace) a místní orgány v tom, aby hrály větší úlohu ve strategiích rozvoje.
  • 3

    Panafrický program: Kromě výše uvedených programů bude nástroj pro rozvojovou spolupráci podporovat strategické partnerství EU s Afrikou. Tento program bude doplňovat další finanční nástroje, které se uplatňují v Africe, například Evropský rozvojový fond a evropský nástroj sousedství. Činnosti v rámci tohoto programu budou nadregionální, kontinentální nebo celosvětové povahy.

Rozpočet

S rozpočtem nad 19,6 miliardy EUR (v běžných cenách) na období 2014-2020 zahrnuje nástroj pro rozvojovou spolupráci všechny rozvojové země.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Nařízení (ES) č. 233/2014

1. 1. 2014

-

Úř. věst. L 77 ze dne 15. 3. 2014

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Zvýšení dopadu rozvojové politiky EU: Agenda pro změnu KOM(2011) 637 v konečném zněníze dne 13. října 2011.

Poslední aktualizace 18.06.2014

Top