This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32008L0043
Commission Directive 2008/43/EC of 4 April 2008 setting up, pursuant to Council Directive 93/15/EEC, a system for the identification and traceability of explosives for civil uses (Text with EEA relevance)
Směrnice Komise 2008/43/ES ze dne 4. dubna 2008 , kterou se podle směrnice Rady 93/15/EHS zřizuje systém pro identifikaci a sledovatelnost výbušnin pro civilní použití (Text s významem pro EHP)
Směrnice Komise 2008/43/ES ze dne 4. dubna 2008 , kterou se podle směrnice Rady 93/15/EHS zřizuje systém pro identifikaci a sledovatelnost výbušnin pro civilní použití (Text s významem pro EHP)
Úř. věst. L 94, 5.4.2008, p. 8–12
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV) Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání
(HR)
In force: This act has been changed. Current consolidated version: 14/03/2012
5.4.2008 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
L 94/8 |
SMĚRNICE KOMISE 2008/43/ES
ze dne 4. dubna 2008,
kterou se podle směrnice Rady 93/15/EHS zřizuje systém pro identifikaci a sledovatelnost výbušnin pro civilní použití
(Text s významem pro EHP)
KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,
s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,
s ohledem na směrnici Rady 93/15/EHS ze dne 5. dubna 1993 o harmonizaci předpisů týkajících se uvádění na trh a dozoru nad výbušninami pro civilní použití (1), a zejména na čl. 14 druhý pododstavec druhou větu uvedené směrnice,
vzhledem k těmto důvodům:
(1) |
Směrnice 93/15/EHS stanoví pravidla zajišťující bezpečný a spolehlivý oběh výbušnin na trhu Společenství. |
(2) |
Tato směrnice stanoví, že je nutné zajistit, aby podniky v oboru výbušnin měly takový systém sledování výbušnin, aby byla kdykoliv možná identifikace těch, v jejichž držení výbušniny jsou. |
(3) |
Jednoznačná identifikace výbušnin je nezbytná pro zachování přesných a úplných záznamů o výbušninách ve všech fázích dodavatelského řetězce. To by mělo umožnit identifikovat a sledovat výbušninu od místa výroby a prvního uvedení na trh až ke konečnému uživateli za účelem předejít nesprávnému použití a krádeži a pomoci donucovacím orgánům sledovat původ ztracených nebo odcizených výbušnin. |
(4) |
Opatření této směrnice jsou v souladu se stanoviskem řídícího výboru zřízeného podle čl. 13 odst. 1 směrnice 93/15/EHS, |
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
KAPITOLA 1
OBECNÁ USTANOVENÍ
Článek 1
Předmět
Tato směrnice stanoví harmonizovaný systém pro jednoznačnou identifikaci a sledovatelnost výbušnin pro civilní použití.
Článek 2
Oblast působnosti
Směrnice se nevztahuje na tyto případy:
a) |
výbušniny přepravené a doručené bez obalu nebo v čerpacích vozidlech pro jejich přímé nabití do vývrtu; |
b) |
výbušniny vyrobené na místě odstřelu a výbušniny, které jsou nabity hned po výrobě (výroba na místě – in situ); |
c) |
střelivo. |
KAPITOLA 2
IDENTIFIKACE VÝROBKU
Článek 3
Jednoznačná identifikace
1. Členské státy zajistí, aby podniky v oboru výbušnin, které vyrábí nebo dováží výbušniny nebo montují rozbušky, označily výbušniny a každou nejmenší balicí jednotku jednoznačnou identifikací.
V případě, že výbušnina podléhá dalším výrobním procesům, nejsou výrobci povinni ji označit novou jednoznačnou identifikací za předpokladu, že původní jednoznačná identifikace stále splňuje požadavky podle článku 4.
2. Odstavec 1 se nepoužije, pokud je výbušnina vyrobena na vývoz a je označena v souladu s požadavky dovážející země, která umožňuje tuto výbušninu sledovat.
3. Jednoznačná identifikace musí obsahovat složky popsané v příloze.
4. Každému místu výroby je vnitrostátním orgánem členských států, kde je zřízen, přidělen trojčíselný kód.
5. Pokud se místo výroby nachází mimo Společenství, kontaktuje výrobce, který má sídlo ve Společenství, vnitrostátní orgán členského státu dovozu, aby místu výroby přidělil kód.
Pokud se místo výroby nachází mimo Společenství a výrobce nemá sídlo ve Společenství, dovozce příslušných výbušnin kontaktuje vnitrostátní orgán členského státu dovozu, aby místu výroby přidělil kód.
6. Členské státy zajistí, aby distributoři, kteří výbušniny znovu balí, zaručili, že k výbušnině a nejmenší balicí jednotce je připevněna jednoznačná identifikace.
Článek 4
Označení a připevnění
Jednoznačná identifikace se označuje na příslušném výrobku nebo se k němu pevně připojí trvalým způsobem a tak, aby byla jasně čitelná.
Článek 5
Výbušniny ve formě náložek a výbušniny v pytlích
V případě výbušnin ve formě náložek a výbušnin v pytlích musí jednoznačná identifikace sestávat z nálepky nebo přímého tisku na náložce nebo pytli. Každá bedna obsahující náložky musí nést související označení.
Dále mohou podniky označit každou náložku nebo pytel pasivním inertním elektronickým identifikátorem a souvisejícím elektronickým identifikátorem označit každou bednu obsahující náložky.
Článek 6
Dvousložkové výbušniny
V případě balených dvousložkových výbušnin musí jednoznačnou identifikaci tvořit nálepka nebo přímý tisk na každé nejmenší balicí jednotce obsahující dané dvě složky.
Článek 7
Zážehové rozbušky a roznětky
V případě zážehových rozbušek nebo roznětek musí jednoznačná identifikace sestávat z nálepky, přímého tisku nebo otisku razítka přímo na plášť rozbušky. Každá bedna obsahující rozbušky nebo roznětky musí nést související označení.
Dále mohou podniky označit každou rozbušku nebo roznětku pasivním inertním elektronickým identifikátorem a souvisejícím identifikátorem označit každou bednu obsahující rozbušky nebo roznětky.
Článek 8
Elektrické, neelektrické a elektronické rozbušky
V případě elektrických, neelektrických a elektronických rozbušek musí jednoznačná identifikace sestávat z nálepky na přívodních vodičích nebo na obalu, nebo z nálepky, přímého tisku nebo otisku razítka přímo na plášť rozbušky. Každá bedna obsahující rozbušky musí nést související označení.
Dále mohou podniky označit každou rozbušku pasivním inertním elektronickým identifikátorem a souvisejícím identifikátorem označit každou bednu obsahující rozbušky.
Článek 9
Počinové a primární nálože
V případě počinových a primárních náloží musí jednoznačnou identifikaci tvořit nálepka nebo přímý tisk na počinové nebo primární náloži. Každá bedna obsahující počinové nebo primární nálože musí nést související označení.
Dále mohou podniky označit každou počinovou nebo primární nálož pasivním inertním elektronickým identifikátorem a souvisejícím identifikátorem označit každou bednu obsahující počinové nebo primární nálože.
Článek 10
Bleskovice a zápalnice
V případě bleskovice a zápalnice musí jednoznačná identifikace sestávat z nálepky nebo přímého tisku na cívce. Jednoznačná identifikace bude vyznačena na každých 5 metrech buď na vnějším obalu bleskovice nebo zápalnice, nebo na vnitřní plastové vrstvě bezprostředně pod vnějším vláknem bleskovice nebo zápalnice. Každá bedna obsahující bleskovice nebo zápalnice musí nést související označení.
Dále mohou podniky označit bleskovici pasivním inertním elektronickým identifikátorem a souvisejícím identifikátorem označit každou bednu obsahující bleskovice nebo zápalnice.
Článek 11
Kovové nádoby a sudy obsahující výbušniny
V případě kovových nádob a sudů obsahujících výbušniny musí jednoznačná identifikace sestávat z nálepky nebo přímého tisku přímo na kovovou nádobu nebo sud obsahující výbušniny.
Dále mohou podniky označit každou kovovou nádobu nebo sud pasivním inertním elektronickým identifikátorem.
Článek 12
Kopie originálního označení
Podniky mohou k výbušninám připevnit samolepicí kopii originálního označení, kterou může zákazník použít. Aby se předešlo nesprávnému použití, je nutné kopie viditelně označit jako kopie.
KAPITOLA 3
SHROMAŽĎOVÁNÍ ÚDAJŮ A VEDENÍ EVIDENCE
Článek 13
Shromažďování údajů
1. Členské státy zajistí, aby podniky v oboru výbušnin zřídily systém shromažďování údajů týkajících se výbušnin, včetně jednoznačné identifikace během jejich životnosti a ve všech fázích dodavatelského řetězce.
2. Systém shromažďování údajů umožní podnikům sledovat výbušniny tak, aby byla kdykoliv možná identifikace těch, v jejichž držení výbušniny jsou.
3. Členské státy zajistí, aby shromážděné údaje, včetně jednoznačných identifikací, byly archivovány po období 10 let po dodání nebo po ukončení životnosti výbušniny a to i v případě, že podnik již neobchoduje s výbušninami.
Článek 14
Povinnosti podniků
Členské státy zajistí, aby podniky v oboru výbušnin plnily tyto podmínky:
a) |
podnik musí vést záznamy všech identifikací výbušnin spolu s příslušnými informacemi, jako například typ výbušniny, společnost nebo osoba, jíž byla výbušnina doručena; |
b) |
podnik vede záznamy o místě, kde se každá výbušnina nachází během doby, kdy je ve vlastnictví podniku, nebo než je převedena do vlastnictví jiného podniku nebo se použije; |
c) |
podnik musí pravidelně podrobit systém shromažďování údajů zkoušce s cílem zajistit jeho účinnost a kvalitu zaznamenaných údajů; |
d) |
podnik archivuje shromážděné údaje, včetně jednoznačných identifikací, po dobu uvedenou v čl. 13 odst. 3; |
e) |
podnik chrání shromážděné údaje před náhodným nebo svévolným poškozením nebo zničením; |
f) |
podnik poskytne na žádost příslušných orgánů informace ohledně původu a místa, kde se výbušnina nachází během její životnosti a ve všech fázích dodavatelského řetězce; |
g) |
podnik poskytne příslušným orgánům členských států jméno a kontaktní údaje osoby, která může dodat informace uvedené v písmenu f) mimo úřední hodiny. |
Pro účely písmene d) podnik v případě výbušnin vyrobených nebo dovezených před datem uvedeným v čl. 15 odst. 1 druhém pododstavci vede evidenci v souladu se stávajícími vnitrostátními předpisy.
KAPITOLA 4
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Článek 15
Provedení
1. Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do 5. dubna 2009. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.
Budou tyto předpisy používat od 5. dubna 2012.
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
2. Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.
Článek 16
Vstup v platnost
Tato směrnice vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Článek 17
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne 4. dubna 2008.
Za Komisi
Günter VERHEUGEN
místopředseda
(1) Úř. věst. L 121, 15.5.1993, s. 20. Směrnice ve znění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Úř. věst. L 284, 31.10.2003, s. 1).
PŘÍLOHA
Jednoznačná identifikace musí sestávat z:
1. |
Čitelné části identifikace obsahující tyto údaje:
|
2. |
Elektronicky čitelné identifikace ve formě čárového kódu a/nebo formátu maticového kódu, který přímo odpovídá abecedně-číselnému identifikačnímu kódu. Příklad: |
3. |
Pro předměty, které jsou moc malé na to, aby k nim byl připojen jednoznačný kód výrobku a logistické informace výrobce, se informace uvedené v odst. 1 písm. b) bodech i) a ii) a odstavci 2 považují za dostatečné. |