Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0289

    2011/289/EU: Rozhodnutí Rady ze dne 12. května 2011 , kterým se Rumunsku poskytuje vzájemná pomoc

    Úř. věst. L 132, 19.5.2011, p. 18–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/289/oj

    19.5.2011   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 132/18


    ROZHODNUTÍ RADY

    ze dne 12. května 2011,

    kterým se Rumunsku poskytuje vzájemná pomoc

    (2011/289/EU)

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 143 této smlouvy,

    s ohledem na doporučení Evropské komise vydané po konzultaci s Hospodářským a finančním výborem,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Rumunsko od roku 2009 uskutečnilo významný program reforem. Veřejné finance se dostaly na udržitelnější cestu a výrazně se zlepšil přístup vlády k tržnímu financování. V situaci, kdy pokračuje fiskální korekce, směnný kurs rumunské měny RON vůči měnám hlavních obchodních partnerů je stabilnější a mateřské instituce bank se zahraničními vlastníky zachovaly svou angažovanost v Rumunsku, zůstal bankovní sektor stabilní a dobře kapitalizovaný a růst rumunského vnějšího schodku se zastavil.

    (2)

    Je třeba pokračovat ve fiskální konsolidaci, aby se dále stabilizoval poměr dluhu k HDP a aby byla zajištěna dlouhodobá udržitelnost veřejných financí v rychle stárnoucí společnosti. Rumunsko si začalo vytvářet výnosovou křivku, avšak financování rozpočtového schodku i refinancování splatných závazků je zatím stále nákladné a Rumunsko se i nadále spoléhá na dluhové nástroje s převážně krátkou lhůtou splatnosti. Stabilita bankovního sektoru byla zachována, avšak nárůst znehodnocených aktiv může systém i nadále zatěžovat.

    (3)

    Za těchto okolností má zásadní význam, aby rumunské orgány prováděly solidní a věrohodnou makroekonomickou politiku, aby se zamezilo vzniku velkého napětí na finančních trzích. Základním prvkem hospodářského programu zůstává snížení rozpočtového schodku v souladu s doporučeními, která pro Rumunsko přijala Rada v rámci postupu při nadměrném schodku. Aby byly dosažené nižší rozpočtové schodky udržitelné, je třeba, aby Rumunsko pokračovalo v reformě řízení svých veřejných financí a kontrolního prostředí.

    (4)

    Rada pravidelně hodnotí rumunskou hospodářskou politiku, zejména v souvislosti s každoročním hodnocením aktualizace rumunského konvergenčního programu a prováděním národního programu reforem a pravidelným hodnocením pokroku dosaženého Rumunskem v souvislosti s konvergenční zprávou.

    (5)

    Přestože jsou podle základního scénáře hospodářského programu celkové hrubé finanční potřeby až do prvního čtvrtletí roku 2013 plně pokryty a vláda pokračuje v konsolidaci svého přístupu k tržnímu financování, nedokončená reformní agenda a významná rizika spojená se základním scénářem podporují žádost Rumunska o preventivní finanční pomoc v návaznosti na pomoc poskytnutou na základě rozhodnutí Rady 2009/458/ES ze dne 6. května 2009, kterým se Rumunsku poskytuje vzájemná pomoc (1).

    (6)

    Rumunské orgány požádaly o finanční pomoc Unie a dalších mezinárodních finančních institucí na podporu udržitelnosti platební bilance a na zajištění toho, aby bylo možné udržet mezinárodní měnové rezervy na obezřetné úrovni i v případě nepříznivého hospodářského vývoje.

    (7)

    Rumunsko je dosud vážně ohroženo problémy souvisejícími s jeho platební bilancí a tato hrozba nadále odůvodňuje poskytnutí vzájemné finanční pomoci Evropské unie,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Unie Rumunsku nadále poskytuje vzájemnou pomoc, a pokračuje tak v pomoci poskytnuté podle rozhodnutí 2009/458/ES.

    Článek 2

    Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem oznámení.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

    V Bruselu dne 12. května 2011.

    Za Radu

    předseda

    PINTÉR S.


    (1)  Úř. věst. L 150, 13.6.2009, s. 6.


    Top