Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004E0797

    Společné akce Rady 2004/797/SZBP ze dne 22. listopadu 2004 na podporu činnosti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v rámci provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

    Úř. věst. L 349, 25.11.2004, p. 63–69 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Úř. věst. L 153M, 7.6.2006, p. 155–161 (MT)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/11/2005

    ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2004/797/oj

    25.11.2004   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 349/63


    SPOLEČNÉ AKCE RADY 2004/797/SZBP

    ze dne 22. listopadu 2004

    na podporu činnosti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v rámci provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na článek 14 této smlouvy,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Evropská Rada přijala dne 12. prosince 2003 Strategii EU proti šíření zbraní hromadného ničení, která ve své kapitole III obsahuje seznam opatření pro boj proti tomuto šíření.

    (2)

    Evropská unie aktivně provádí tuto strategii EU a zavádí opatření uvedená v její kapitole III, zejména opatření související s univerzalizací Úmluvy o chemických zbraních (CWC) a s poskytováním finančních zdrojů na podporu konkrétních projektů prováděných mnohostrannými institucemi.

    (3)

    Cíle této strategie EU, jak jsou uvedeny v 2. bodu odůvodnění, doplňují cíle sledované Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v souvislosti s její odpovědností za provádění CWC.

    (4)

    Komise souhlasila s tím, aby byla pověřena dohledem nad řádným poskytováním příspěvku EU,

    PŘIJALA TUTO SPOLEČNOU AKCI:

    Článek 1

    1.   Evropská unie podporuje činnosti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) za účelem okamžitého a praktického provádění některých součástí strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení, s těmito cíli:

    podpora univerzality Úmluvy o chemických zbraních (CWC),

    podpora úplného provádění CWC státy, které jsou jejími stranami,

    mezinárodní spolupráce v oblasti chemických činností jako doplňující opatření k provádění CWC.

    2.   Projekty OPCW, které odpovídají opatřením strategie EU, jsou projekty, které mají za cíl zesílení:

    propagace CWC prostřednictvím provádění různých činností, včetně regionálních a subregionálních workshopů a seminářů, s cílem rozšířit počet členů OPCW,

    poskytování trvalé technické podpory státům, které jsou stranami úmluvy, jež o to požádají, za účelem zřízení vnitrostátních orgánů a jejich účinného fungování a za účelem přijetí vnitrostátních prováděcích právních předpisů podle CWC,

    mezinárodní spolupráce v oblasti chemických činností prostřednictvím výměny vědeckých a technických informací, chemických materiálů a zařízení pro účely, které nejsou podle CWC zakázány, v zájmu přispění k rozvoji kapacit pro provádění CWC ve státech, které jsou stranami úmluvy.

    Podrobný popis výše uvedených projektů je uveden v příloze.

    Článek 2

    1.   Finanční referenční částka pro tři projekty uvedené v čl. 1 odst. 2 činí 1 841 000 EUR.

    2.   Výdaje financované částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly Evropského společenství použitelnými pro souhrnný rozpočet Evropské unie s výjimkou toho, že případné předběžné financování nezůstává majetkem Společenství.

    3.   Pro účely provádění projektů uvedených v článku 1 uzavře Komise finanční dohodu s OPCW o podmínkách použití příspěvku EU, který bude poskytnut ve formě grantu. Tato finanční dohoda stanoví, že OPCW zajistí viditelnost příspěvku EU, která bude přiměřená jeho výši.

    4.   Komise v součinnosti s předsednictvím podává Radě zprávy o poskytování příspěvku EU.

    Článek 3

    Za provádění této společné akce odpovídá předsednictví Rady EU při plném zapojení Komise. Komise je pověřena dohledem nad řádným poskytováním příspěvku EU uvedeného v článku 2.

    Článek 4

    Tato společná akce vstupuje v platnost dnem přijetí.

    Její použitelnost končí jeden rok ode dne přijetí.

    Článek 5

    Tato společná akce bude zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie.

    V Bruselu dne 22. listopadu 2004.

    Za Radu

    B. R. BOT

    předseda


    PŘÍLOHA

    Podpora činností OPCW ze strany EU v rámci provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

    1.   Cíl a popis

    Celkový cíl: podpora univerzalizace CWC, a zejména podpora přistoupení k CWC ze strany států, které nejsou stranou úmluvy (signatářských i nesignatářských států), a podpora provádění CWC státy, které jsou stranami úmluvy.

    Popis: Pomoc EU OPCW se zaměří na dále uvedené oblasti označené státy, které jsou stranami CWC, jako oblasti vyžadující naléhavá opatření:

    1)

    podpora univerzality CWC,

    2)

    podpora provádění CWC státy, které jsou stranami úmluvy,

    3)

    mezinárodní spolupráce v oblasti chemických činností.

    Projekty uvedené níže budou financovány výhradně z podpory EU. Finanční příspěvek EU pokryje pouze výdaje konkrétně související s prováděním projektů. Tyto projekty tedy nebudou financovány v rámci běžného rozpočtu OPCW na rok 2005. Zadávání zakázek na zboží, práce nebo služby dále zabezpečuje OPCW.

    2.   Popis projektu

    2.1.   Projekt 1: Podpora univerzality CWC:

    Účel projektu: Rozšíření členské základny CWC.

    Výsledky projektu:

    i)

    Rozšíření členské základny CWC v různých zeměpisných oblastech (v Karibské oblasti, Africe, v zemích Středomoří, v jihovýchodní Asii a na tichomořských ostrovech).

    ii)

    Posílení regionálních sítí (včetně odpovídajících subregionálních organizací a sítí v různých oblastech důležitých pro CWC).

    Popis projektu: Regionální, subregionální a dvoustranné činnosti související s univerzalitou

    Účast států, které nejsou stranou úmluvy, na regionálních a subregionálních činnostech poskytuje OPCW příležitost zavést nebo rozvíjet kontakty se zástupci z hlavních měst a zvýraznit výhody a přínos přistoupení k CWC, jakož i závazky s tím související. Poskytuje se rovněž pomoc a technická podpora v konkrétních oblastech souvisejících s přípravou na přistoupení k CWC.

    Vzhledem k výši prostředků, které měla k dispozici, se OPCW omezila na organizování malého počtu regionálních seminářů a workshopů, zaměřených především na zvýšení politického povědomí, pokud jde o přínosy CWC pro státy, které nejsou jejími stranami.

    Od vstupu CWC v platnost v roce 1997 se konaly každoročně tři až čtyři regionální akce.

    Výše prostředků, které byly k dispozici, včetně dobrovolných příspěvků, neumožnila intenzivnější a cílenější způsoby pomoci státům, které nejsou stranami úmluvy, v procesu přípravy na přistoupení k CWC, např. prostřednictvím dvoustranných návštěv nebo regionálních a subregionálních setkání zaměřených na otázky vnitrostátních prováděcích opatření v souvislosti s ratifikací CWC.

    Z projektu se budou v roce 2005 financovat tyto činnosti:

    i)

    Workshop o CWC pro státy Karibiku, které nejsou stranami úmluvy, aby byla umožněna účast rozhodovacím orgánům a regionálním a subregionálním organizacím, např. CARICOM, OECS (místo konání ve státě OECS, v druhém čtvrtletí roku 2005, doba akce dva dny, datum bude upřesněno). Budou pozváni zástupci jednotlivých států, včetně zástupců Antiguy a Barbudy, Baham, Barbadosu, Dominikánské republiky, Haiti, Hondurasu a Grenady. Bylo by velmi užitečné, aby jeden nebo dva hostující přednášející z EU informovali účastníky o iniciativách EU v oblastech nešíření a odzbrojení souvisejících se zbraněmi hromadného ničení.

    Celkový odhad nákladů na akci: 28 000 EUR.

    ii)

    Workshop pro africké státy, které nejsou stranami CWC (místo konání v jižní nebo střední Africe bude upřesněno, doba akce tři dny, první čtvrtletí roku 2005) - účastníci by měli být sponzorováni rozhodovacími orgány států, které nejsou stranami úmluvy, a příslušnými regionálními a subregionálními organizacemi. Budou pozváni zástupci z Angoly, Demokratické republiky Konga, Džibuti, Egypta, Guiney-Bissau, Komor, Konga, Libérie, Madagaskaru, Sierry Leone, Somálska a Středoafrické republiky. Bylo by velmi užitečné, aby hostující přednášející z EU informoval účastníky o iniciativách EU pro Afriku v oblastech nešíření a odzbrojení souvisejících se zbraněmi hromadného ničení.

    Celkový odhad nákladů na akci: 69 000 EUR.

    iii)

    Workshopy o CWC pro země oblasti Středomoří a Blízkého východu. Budou pozváni zástupci Egypta, Iráku, Izraele, Libanonu a Sýrie. Dále budou pozvány rozhodovací a poradní orgány států, které nejsou stranami úmluvy, jakož i hlavní zástupci států z regionu, které jsou stranami úmluvy, a regionálních organizací. Jeden nebo dva hostující přednášející z EU by mohli být požádáni, aby informovali účastníky o iniciativách EU v oblastech nešíření a odzbrojení souvisejících se zbraněmi hromadného ničení, s politicko-bezpečnostními aspekty Evropsko-středomořského partnerství, s opatřeními na kontrolu vývozu zaváděnými EU apod.

    Celkový odhad nákladů na akci: 62 000 EUR.

    iv)

    Cílená subregionální odborná příprava a podpora pro státy v Asii, které nejsou stranami úmluvy (místo konání bude upřesněno, doba akce konání dva až tři dny, třetí čtvrtletí roku 2005). Pozváni budou zástupci z Bhútánu, Iráku, Kambodže, Korejské lidově demokratické republiky, Libanonu, Myanmaru, Niue, Sýrie, Šalamounových ostrovů a Vanuatu. Sponzorování účastníků ze států, které nejsou stranami úmluvy, jakož i regionálních zástupců v malých subregionálních skupinách nebo na schůzkách vnitrostátních rozhodovacích orgánů. Bylo by velmi užitečné, aby jeden nebo dva hostující přednášející z EU informovali účastníky o iniciativách EU v oblastech nešíření a odzbrojení souvisejících se zbraněmi hromadného ničení.

    Celkový odhad nákladů na akci: 48 000 EUR.

    Celkový odhad nákladů na projekt 1: 207 000 EUR.

    2.2.   Projekt 2: Vnitrostátní provádění CWC

    Účel projektu: Zřízení a účinné fungování vnitrostátních orgánů, přijetí vnitrostátních prováděcích právních předpisů a jakýchkoliv správních opatření nezbytných k plnění závazků podle článku VII CWC.

    Výsledky projektu:

    i)

    Usnadnění zřizování a účinného fungování vnitrostátních orgánů a přijetí odpovídajících prováděcích opatření ve všech regionech prostřednictvím právní a technické pomoci a podpory při provádění opatření vnitrostátním orgánům.

    ii)

    Zavedení právních předpisů, které zabezpečí státům, které jsou stranami úmluvy, odpovídající informace a kontrolu nad chemickými látkami uvedených na seznamech CWC dováženými na jejich území a z jejich území vyváženými, jakož i větší rozšíření informací o nařízeních EU zaměřených na kontrolu vývozu a lepší ocenění významu těchto nařízení.

    iii)

    Odstranění nesrovnalostí v údajích o dovozu a vývozu poskytovaných státy, které jsou stranami úmluvy, aby posílily důvěru ve schopnost zajistit, že transfery chemických látek uvedených na seznamu se provádějí pro účely, které nejsou CWC zakázány.

    Popis projektu: projekt přispěje k zlepšení účinného fungování vnitrostátních orgánů a k přijetí odpovídajících prováděcích opatření prostřednictvím:

    a)

    Návštěv za účelem pomoci v právních a technických aspektech, které budou odpovědí na konkrétní potřeby žádajících států, které jsou stranami úmluvy a které ještě nesplnily své závazky podle článku VII úmluvy. Taková pomoc bude poskytnuta v podobě odborníků nebo personálních zdrojů OPCW, případně včetně odborníků z EU. Trvání každé návštěvy bude asi 5 dnů. Tyto návštěvy se nebudou skládat z více než 3 odborníků na každou návštěvu.

    Celkové odhadované náklady: 135 000 EUR.

    b)

    Účast vnitrostátních orgánů a jiných příslušných subjektů na technických setkání o otázkách ustanovení CWC o transferech, které umožní větší rozšíření informací o těchto ustanoveních a lepší ocenění významu nařízení EU zaměřených na kontrolu vývozu.

    Celkové odhadované náklady: 189 000 EUR.

    c)

    Účast celních úředníků na setkání týkajícím se pravidel pro kontrolu vývozu souvisejících s CWC. Kritickým prvkem pro zabezpečení toho, že transfery chemických látek jsou prováděny pro zamýšlené účely, je náležité povědomí celních úředníků o ustanoveních CWC. Toto setkání rovněž zahrne procvičování praktických situací, diskuze o hypotetických scénářích a sdílení zkušeností odborníků z EU a ostatních zúčastněných členských států.

    Celkové odhadované náklady: 165 000 EUR.

    Celkový odhad nákladů na projekt 2: 489 000 EUR.

    2.3.   Projekt 3: Mezinárodní spolupráce v oblasti chemických činností

    Účel projektu:

    Usnadnit rozvoj kapacit států, které jsou stranami úmluvy, k provádění CWC v oblasti chemických činností v souladu s ustanoveními článku XI CWC.

    Tento projekt se v podstatě zaměřuje na budování kapacit prostřednictvím podpory zařízení, technické pomoci pro laboratoře a odborné přípravy v oblasti analytických dovedností.

    Výsledky projektu nebo činností:

    i)

    Zjišťování dárcovských institucí, které jsou ochotny předat použité, ale stále funkční laboratorní zařízení, laboratoři financované z veřejných prostředků, výzkumnému nebo vysokoškolskému ústavu nebo státní organizaci ve státech, které jsou stranami úmluvy a jejichž hospodářství je ve stadiu rozvoje nebo v přechodném období.

    ii)

    Dodávka 50 nových stolních osobních počítačů standardní konfigurace s tiskárnami jako dar vnitrostátním orgánům ve výše uvedených cílových státech, které jsou stranami úmluvy.

    iii)

    Poskytnutí některých důležitých zařízení v zájmu zlepšení kvality a přesnosti chemické analýzy v laboratořích financovaných z veřejných zdrojů v cílových státech, které jsou stranami úmluvy.

    iv)

    Umožnění takovým laboratořím v uvedených cílových státech, které jsou stranami úmluvy, modernizovat svou technickou úroveň.

    v)

    Pomoc kvalifikovaným analytickým chemikům ze států, které jsou stranami úmluvy, při získávání dalších zkušeností a praktických dovedností za účelem usnadnění analýzy chemických látek souvisejících s vnitrostátním prováděním CWC.

    Popis projektu:

    Příspěvek EU se zaměří na tyto tři aspekty:

    a)

    podpora zařízení: toto se týká budování kapacit vnitrostátních orgánů a ostatních příslušných institucí ve státech, které jsou stranami úmluvy a jejichž hospodářství je ve stadiu rozvoje anebo v přechodném období, aby jim bylo umožněno provádět CWC a zabývat se mírovým využíváním chemie.

    Určitý počet vnitrostátních orgánů zjistil nedostatek důležitého kancelářského zařízení, jako jsou počítače a jejich příslušenství, pro organizaci a chod jejich úřadů.

    Na základě projektu se dodá vnitrostátním orgánům v cílových státech, které jsou stranami úmluvy, 50 nových stolních osobních počítačů standardní konfigurace s příslušenstvím včetně tiskáren.

    Mechanismus schvalování:

    Zavede se mechanismus schvalování, jehož součástí bude zástupce EU, podle něhož se bude provádět výběr vnitrostátních orgánů, které obdrží nové osobní počítače.

    Celkové odhadované náklady: 75 000 EUR.

    b)

    Pomoc pro laboratoře

    V rámci programu pomoci pro laboratoře poskytuje OPCW pomoc při zlepšování technické úrovně laboratoří zabývajících se chemickou analýzou a chemickým monitorováním. Pomoc má v zásadě podobu finanční podpory pro provádění technického hodnocení nebo auditu laboratoře v zájmu zlepšení technické úrovně této laboratoře a pro zlepšování odborné přípravy odborného personálu ve vyspělé laboratoři nebo instituci v zájmu rozvoje dovedností, pro umožnění stáží v akreditované laboratoři v zájmu rozvoje dovedností, pro provádění výzkumných projektů v malém měřítku souvisejících s rozvojem metodiky, schvalování atd.

    Podpora poskytovaná OPCW však nekryje náklady na pořízení technického vybavení nebo jiné investiční náklady. Rovněž je nezbytné, aby taková pomoc byla zabezpečována z externích zdrojů, protože odborná pomoc, která je dostupná v rámci OPCW, je vzhledem k ostatním závazkům omezená. Podpora EU při hrazení nákladů na uvedené potřeby významně pomůže laboratořím v cílových státech, které jsou stranami úmluvy, při zlepšování jejich technické úrovně, jakož i při zvyšování kvality a přesnosti chemické analýzy.

    Projekt se týká technické pomoci, stejně jako základní podpory v oblasti technického vybavení (plynové chromatografy, plynová chromatografie s hmotnostní detekcí - GCMS - atd.) pro omezený počet osmi laboratoří financovaných z veřejných prostředků pracujících v oblasti aplikace chemie pro účely, které nejsou zakázány CWC, ve státech, které jsou stranami úmluvy a jejichž hospodářství je ve stadiu rozvoje anebo v přechodném období. Instituce z cílových států, které jsou stranami úmluvy a které o to mají zájem, se vyzvou k podání žádostí prostřednictvím svých vnitrostátních orgánů nebo stálých delegací.

    Schvalovací mechanismus:

    Zavede se schvalovací mechanismus pro účely projektu 3 uvedeného v písmeni b), jehož součástí budou zástupci předsednictví Rady EU, úřadu osobního zástupce vysokého představitele pro nešíření zbraní hromadného ničení, útvarů Komise a OPCW, za účelem výběru příjemce této grantové podpory. Je nezbytná předběžná dohoda členských států EU o projektech, pokud jde o osm laboratoří financovaných z veřejných prostředků, včetně podpory v oblasti technického vybavení. Všechny převody v rámci tohoto projektu se provedou v souladu s nařízením Rady (ES) č. 1334/2000 ze dne 22. června 2000, kterým se zavádí režim Společenství pro kontrolu vývozu zboží a technologií dvojího užití (1), jakož i v souladu s pokyny pro příslušný režim kontroly vývozu, v jejichž rámci může být technický sekretariát OPCW vyzván, aby vykonával kontrolní funkci. Státy, které jsou stranami CWC a které budou dostávat podporu v rámci tohoto projektu, zaručí použití převedeného zboží v souladu s ustanoveními CWC tím, že za tímto účelem podepíší memorandum o porozumění s technickým sekretariátem OPCW.

    Celkové odhadované náklady: 900 000 EUR.

    c)

    Kurz rozvoje analytických dovedností

    Ve vysokoškolské instituci v Evropě se uspořádá kurz rozvoje analytických dovedností. Kurzu se zúčastní 20 účastníků. Jeho cílem je pomoci kvalifikovaným analytickým chemikům ze států, které jsou stranami úmluvy a jejichž hospodářství je ve stadiu rozvoje anebo v přechodném období, aby získali další zkušenosti a praktické dovednosti; usnadnit analýzu chemických materiálů v souvislosti s prováděním CWC jednotlivými státy; posílit vnitrostátní kapacity v členských státech nabídkou odborné přípravy v oboru analytické chemie pro pracovníky z příslušného odvětví, vysokoškolských institucí a státních laboratoří; usnadnit zavádění správné laboratorní praxe; a rozšířit skupinu pracovních sil, ze které budou moci vnitrostátní orgány a sekretariát v budoucnosti čerpat. Kurz se bude konat v červnu až červenci 2005 v trvání 2 týdnů. Bude zahrnovat jak teoretickou, tak praktickou přípravu v oblastech souvisejících se systémem hodnocení, řešením vzniklých problémů, přípravou vzorků a jejich analýzou.

    Celkový odhad nákladů na akci: 115 000 EUR.

    Celkový odhad nákladů na projekt 3: 1 090 000 EUR.

    3.   Trvání

    Celková předpokládaná doba provádění této společné akce je 12 měsíců.

    4.   Příjemci

    Příjemci podpory ve formě činností souvisejících s univerzalitou jsou státy, kterou nejsou stranami CWC (jak signatářské, tak nesignatářské státy). Příjemci podpory ve formě činností souvisejících s prováděním jsou třetí státy, které jsou stranami CWC. Výběr zemí přijímajících podporu bude stanoven OPCW ve spolupráci s předsednictvím Rady EU.

    5.   Provádějící subjekt

    Provádění uvedených tří projektů bude svěřeno OPCW. Provádění těchto tří projektů bude zabezpečeno zaměstnanci OPCW, kterým budou nápomocny členské státy OPCW a jejich instituce, vybraní odborníci nebo smluvní partneři uvedení výše. V případě smluvních partnerů se zadávání zakázek na zboží, práce nebo služby ze strany OPCW v rámci této společné akce provádí v souladu s použitelnými pravidly a postupy OPCW, jak jsou vymezeny v dohodě s mezinárodní organizací o příspěvcích Evropského společenství.

    6.   Třetí účastníci

    Projekty budou financovány ze 100 % touto společnou akcí. Odborníci členských států OPCW se považují za třetí účastníky. Své úkoly budou vykonávat podle režimu obecně platného pro odborníky OPCW.

    7.   Předpokládané požadované prostředky

    Příspěvek EU pokryje ze 100 % provádění všech tří projektů popsaných v této příloze. Předpokládané náklady jsou tyto:

    Projekt 1: 207 000 EUR.

    Projekt 2: 489 000 EUR.

    Projekt 3: 1 090 000 EUR.

    Celkové náklady (bez mimořádných rezerv): 1 786 000 EUR.

    Navíc je zahrnuta mimořádná rezerva asi 3 % způsobilých nákladů (55 000 EUR).

    Celkové náklady (včetně mimořádných rezerv): 1 841 000 EUR.

    8.   Finanční referenční částka k pokrytí nákladů na projekt

    Celkové náklady projektu činí 1 841 000 EUR.


    (1)  Úř. věst. L 159, 30.6.2000, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1504/2004 (Úř. věst. L 281, 31.8.2004, s. 1).


    Top